PDA

Επιστροφή στο Forum : σχημα V (beach body)



johnyan
11-03-10, 12:48
χαιρετω την κοινοτητα του bodybuilding ,ειμαι νεο μελος στο φορουμ διορθωστε με αν κανω κτ λαθος...κανω γυμναστικη απο 16 αλλα βαρη συστηματικα εδω κ 2 χρονια,(ειμαι 20 τωρα)το θεμα μου ειναι οτι φετος εκανα ενα προγραμμα σχετικα απλο 8α ελεγα κ τωρα το εχω συνηθησει κ δεν με πιανει τοσο...δευτ στηθοσ-δικεφαλα τριτη πλατη-τρικεφ. παρασκ. ποδια-ομους κ αεροβια καθημερινα σχεδον κ κοιλιακους-ραχιαιους 3 φορες την εβδομαδα...θελω να δωσω εμφαση στους μυες τησ πλατης κ των ωμων για το πολυποθητο V σχημα καθως κ να δουλεψω το στηθος περιμετρικα για να του δωσω ευροσ κ σχημα οχι ογκο γτ εχω...διαβαζοντας στο φορουμ καποια αρθρα κ συζητοντας με το γυμναστη μ ειπαμε να κανω σουπερ σετ ακομα δεν ξεκινησα κ θα ηθελα καποιεσ γνωμες-συμβουλες...οποτε καθε τι δεκτο:)

hardtraining
15-03-10, 15:22
χαιρετω την κοινοτητα του bodybuilding ,ειμαι νεο μελος στο φορουμ διορθωστε με αν κανω κτ λαθος...κανω γυμναστικη απο 16 αλλα βαρη συστηματικα εδω κ 2 χρονια,(ειμαι 20 τωρα)το θεμα μου ειναι οτι φετος εκανα ενα προγραμμα σχετικα απλο 8α ελεγα κ τωρα το εχω συνηθησει κ δεν με πιανει τοσο...δευτ στηθοσ-δικεφαλα τριτη πλατη-τρικεφ. παρασκ. ποδια-ομους κ αεροβια καθημερινα σχεδον κ κοιλιακους-ραχιαιους 3 φορες την εβδομαδα...θελω να δωσω εμφαση στους μυες τησ πλατης κ των ωμων για το πολυποθητο V σχημα καθως κ να δουλεψω το στηθος περιμετρικα για να του δωσω ευροσ κ σχημα οχι ογκο γτ εχω...διαβαζοντας στο φορουμ καποια αρθρα κ συζητοντας με το γυμναστη μ ειπαμε να κανω σουπερ σετ ακομα δεν ξεκινησα κ θα ηθελα καποιεσ γνωμες-συμβουλες...οποτε καθε τι δεκτο:)

εγω προσωπικα φιλαρακι εχω δοκιμασει να κανω σουπερ σετ αλλα για μενα τουλαχιστον τα σουπερ σετ ειναι εξαντλητικα και δυσκολα γτ αισθανομαι οτι κουραζομαι ευκολα, για παραδειγμα φιλε εκανα σουπερ σετ στηθος με δυο ασκησεις και απο κει που ειπα θα κανω παγκο 80 κιλα 7 επαναληψεις και μετα απευθειας πυλλ οβερ αμεσως στο δευτερο σπυπερ σετ επεσα στα κιλα και αντι για 80 εβαζα 70 γτ κουραστικα!

λοιπον τωρα για το σχημα V που λες η γνωμη μου ειναι τροχαλια εμπροσθολαιμιες με ελαφρως ανοχτη λαβη γτ ετσι θα κανεις και φτερα και δελτοειδης ,θα ανοιξει η πλατη ,θα γεμισει οπτικα και εν τελη θα δεις καλο αποτελεσμα! εγω προσωπικα κανω μονο τροχαλια και απο τις 80 επαναληψεις που κανω οι 60 ειναι εμπροσθολαιμιες! εχω δει καλο αποτελεσμα! επισης πρεπει να εχεις στενη μεση για να δειχνει καλα η πλατη! ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΥΜΝΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΩΜΟΥΣ ΓΤ ΩΡΑΙΟΙ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΩΜΟΙ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΛΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΗΜΑ V ΠΟΥ ΛΕΣ! ριξε μια ματια και εδω το ειχα βρει πριν ενα μηνα αλλα δεν το πολυεμπιστευομαι γτ ειναι απο περιοδικο

http://www.menshealth.gr/fitness.video_workouts.6.5499.html:bbbiceps:

Haris Pilton
15-03-10, 15:33
Kαλα τα λεει ο φιλος,απο πανω περι πλατης και ωμους,αλλα κολπακια ειναι να μειωσεις οσο πιο πολυ μπωρεις την περιφερεια σου,την κοιλια σου,να εχεις πολυ κοντο κουρεμα και οχι καμια αφανα,και να φορας σχετικα χαμηλοκαβαλα παντελονια.

Αυτα ειναι μερια τρικς που σε κανουν να φαίνεσαι πιο ανοιχτος πανω και πιο λεπτος κατω.Δηλαδη V

hardtraining
15-03-10, 15:48
Kαλα τα λεει ο φιλος,απο πανω περι πλατης και ωμους,αλλα κολπακια ειναι να μειωσεις οσο πιο πολυ μπωρεις την περιφερεια σου,την κοιλια σου,να εχεις πολυ κοντο κουρεμα και οχι καμια αφανα,και να φορας σχετικα χαμηλοκαβαλα παντελονια.

Αυτα ειναι μερια τρικς που σε κανουν να φαίνεσαι πιο ανοιχτος πανω και πιο λεπτος κατω.Δηλαδη V

χαχαχα ωραια αυτα που ειπε ο haris pilton για κουρεμα και ντυσιμο:thumbup:! παντως εγω ξερω οτι δεν μπορουμε να εχουμε ολοι τα ιδια σωματα ρε παιδια δλδ φιλε μου φτιαξε το σωμα σου με γυμναστικη και αν δε σου αρεσει ετσι οπως το φτιαξες ,μετα βελτιωσε τα σημεια που θες! παντος ρε αρχηγε δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εχεις το σχημα v που λες? πλατη δε κανεις μονοζυγο ,τροχαλια και τετοια? εκτος αν εχεις τρελο λιπος στη μεση που ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ και δε βλεπεις αυτο το σχημα που θες! ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΔΙΑ ΞΕΧΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΟΥ!

για να δωσεις αναπτυξη και ογκο στη πλατη τα παιδια λενε οτι βοηθουν και οι αρσεις θανατου αλλα προσωπικα δεν κανω γτ σε λιγα χρονια δεν θελω να χω προβλημα με τη μεση μου, ειναι λιγο επικινδυνες για μενα!:welcome:

Haris Pilton
15-03-10, 15:53
Oλα παιζουν ρολο,ο σωματοτυπος,το ανοιγμα της λεκανης,το ανοιγμα του θωρακα σε σχεση με το ανοιγμα της λεκανης...
Το λιπος στην μεση,το λιπος που εχεις γενικα...
Γιατι μπωρει να μην εχεις λιπος στην μεση αλλα να εχεις στα ποδια και να μην εχεις το επιθυμητο V... αλλα σαν κλεψυδρα,

Γυμναζε ολο το σωμα,δινοντας βαση παντου,και οπως γινει το σωμα σου,θα γινει,το DNA σου αλλωστε δεν το αλαζεις...

johnyan
16-03-10, 19:49
τα διαβασα ολα αυτα π ειπατε...δεν μπορς να πω οτι δεν κανει ν το σωμα μ αλλα εχω μεση 90 κ δεν πολυ φαινεται,επισησ αυτο για τουσ ωμουσ εχεισ δικιο απολυτο κ τραπεζοειδης πρεπει να δουλεψω γτ ειναι μια ομαδα π την ειχα παραμελησει κ τωρα εμαθα τη χρησιμοτητα τους , δουλευω ποδια αρσεισ θανατου ποτε φοβαμαι για μεση...

albertob30
16-03-10, 21:02
κανε ανοιγματα σε ολες τις μοιρες για στηθος και μονο μια πιεση την φορα ( ετσι κανω και εγω )

στην πλατη κανε ΦΟΥΛ ελξεις και οχι κωπηλατικες

αυτα με την μεση παιζουν τεραστιο ρολο εχει δικιο ο τζουλια (εεε χαρης )

και να ξερεις το ποιο βασικο ιεναι οι ομοι που σου δινουν το τριγωνικο σχημα και φαινετε η πλατη πιο μεγαλη.

ΦΟΥΛ ΕΚΤΑΣΕΙς για στηθος και ΦΟΥΛ πλαγιες εκτασεις για ομους και θα με θυμηθεις.

johnyan
16-03-10, 22:15
ρε φιλε το σκεφτομουν κ εγω αυτο,δλδ εκτασεισ επικληνη,οριζοντιο,πεκ-ντεκ μηπωσ το παρακανω λιγο??κ αν οχι ποσα σετ λες 3 η 4?

johnyan
16-03-10, 22:20
εγω προσωπικα φιλαρακι εχω δοκιμασει να κανω σουπερ σετ αλλα για μενα τουλαχιστον τα σουπερ σετ ειναι εξαντλητικα και δυσκολα γτ αισθανομαι οτι κουραζομαι ευκολα, για παραδειγμα φιλε εκανα σουπερ σετ στηθος με δυο ασκησεις και απο κει που ειπα θα κανω παγκο 80 κιλα 7 επαναληψεις και μετα απευθειας πυλλ οβερ αμεσως στο δευτερο σπυπερ σετ επεσα στα κιλα και αντι για 80 εβαζα 70 γτ κουραστικα!

λοιπον τωρα για το σχημα V που λες η γνωμη μου ειναι τροχαλια εμπροσθολαιμιες με ελαφρως ανοχτη λαβη γτ ετσι θα κανεις και φτερα και δελτοειδης ,θα ανοιξει η πλατη ,θα γεμισει οπτικα και εν τελη θα δεις καλο αποτελεσμα! εγω προσωπικα κανω μονο τροχαλια και απο τις 80 επαναληψεις που κανω οι 60 ειναι εμπροσθολαιμιες! εχω δει καλο αποτελεσμα! επισης πρεπει να εχεις στενη μεση για να δειχνει καλα η πλατη! ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΥΜΝΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΩΜΟΥΣ ΓΤ ΩΡΑΙΟΙ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΩΜΟΙ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΛΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΗΜΑ V ΠΟΥ ΛΕΣ! ριξε μια ματια και εδω το ειχα βρει πριν ενα μηνα αλλα δεν το πολυεμπιστευομαι γτ ειναι απο περιοδικο

http://www.menshealth.gr/fitness.video_workouts.6.5499.html:bbbiceps:
δλδ κανεις 20αρεσ επαναληψεις σε 4 σετ?λιγο πολυ δεν ειναι οι 20?οπισθολαιμιες μ ειχαν πει να τισ κοψω γτ προκαλουν προβληματα στον αυχενα ισχυει?

albertob30
17-03-10, 05:50
ρε φιλε το σκεφτομουν κ εγω αυτο,δλδ εκτασεισ επικληνη,οριζοντιο,πεκ-ντεκ μηπωσ το παρακανω λιγο??κ αν οχι ποσα σετ λες 3 η 4?



εγω προσωπικα κανω 4 ασκησεις απο 3 σετ στο στηθος ( 1 πιεση και 3 εκτασεις )

hardtraining
17-03-10, 15:28
δλδ κανεις 20αρεσ επαναληψεις σε 4 σετ?λιγο πολυ δεν ειναι οι 20?οπισθολαιμιες μ ειχαν πει να τισ κοψω γτ προκαλουν προβληματα στον αυχενα ισχυει?

σε αυτο που λες για τον αυχενα μου ειπε ενας βετερανος προπονητης στιβου οτι ΟΙ ΟΠΙΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΕΙ σε ολες τις χωρες γτ προκαλουν προβληματα οπως π.χ στον αυχενα που ειπες! κατα ποσο ισχυει οτι απαγορευθηκαν δεν ξερω.........! φιλε μου να σου πω κατι εχω κατι κολλητους οι οποιοι κανουν ενα σωρο ασκησεις για πλατη π.χ κωπηλατικη μηχανημα ,κωπηλατικη αλτηρες και τετοια και μια μερα με ειπε ενα παλικαρι εχεις ανοιχτη πλατη και οταν του απαντησα οτι το μονο που κανω ειναι εμπροσθολαιμιες στη τροχαλια, μου λεει σοβαρα μιλας? εμεις κανουμε μ πε ολες τις ασκησεις για πλατη! με τις εμπροσθολαιμιες εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα και στα φτερα που αυτα μαζι με τους ωμους δειχνουν ανοιχτες τις πλατες! Α ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΡΑΧΙΑΙΟΥΣ ΓΤ ΟΙ ΡΑΧΙΑΙΟΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟΥς ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ δλδ αν κανεις μονο κοιλιακους θα περπατας καπως σκυφτα και τουμνπανιασμενα αλλα αν κανεις και ραχιαιους θα ισιωσεις και θα φαινεσε καλυτερα σωματικα!:welcome: