PDA

Επιστροφή στο Forum : καλυτερη αναπτυξη μυων με μια φορα τη βδομαδα?



hardtraining
12-03-10, 18:51
παιδια γεια σας και απο μενα παρακολουθω αυτο το σιτε καιρο αλλα τωρα αποφασισα να κανω εγγραφη γτ μου φανηκε πολυ ενδιαφερον το σιτε σας! ειμαι νεο μελος και ευελπιστω να μαθω πολλα απο σας! λοιπον θελω να ρωτησω κατι σημαντικο! παω δυο χρονια γυμναστηριο μονο βαρη! πολλοι υποστηριζουν οτι με το να γυμναζεις μια φορα την εβδομαδα καθε μυ βλεπεις καλυτερα αποτελεσματα? αναπτυσσεται καλυτερα? θα δω σιγουρη διαφορα? ειναι το αποτελεσμα εγγυημενο? μπορω να πηγαινω γυμναστηριο δευτερα ,τεταρτη και παρασκευη! αμα κανω μια φορα την βδομαδα καθε μυ θα ειναι σγρ το αποτελεσμα?
θα παρακαλουσα πολυ επειδη εχω διαβασει το σιτε να μη μου κλεισετε το θεμα μου! αν γινεται, αν οχι ε τοτε καντε το ,δεν πειραζει! αν αυτο το θεμα το αναλυεται πειτε μου το τιτλο του για να το δω που το εχετε αναλυσει!

zarras
12-03-10, 19:43
νομιζω ειμαιι απο τους μεγαλυτερους πολεμιους αυτης της τακτικης, και θερμος οπαδος του 2 φορες τη βδομαδα. Οσες φορες ακολουθησα τη δικια μου λογικη μακροπροθεσμα κατεληξα σε εξαντληση του μυ η οποια με οδηγησε σε τραυματισμους, πάντα, αργα ή γρηγορα αυτο συνεβαινε. Το κλειδι ειναι να προπονεις τη μυικη ομαδα οσο μα οσο μα οσο πιο εντονα και σκληρα μπορεις και να την αφηνεις να αναρωνει εντελως πριν την ξεφτυλισεις παλι. Το "2 φορες τη βδομαδα" δεν θα αφησειι το μυ να αναρωσει και ετσι στην "2" φορα σιγα σιγα θα αρχισεις να κανεις χειροτερη
προπονηση απο οτι πριν, αυτο ειναι ενα σημαδι του μυ στον οργανισμο, αν εσυ συνεχιζεις θα ερθει και ο τραυματισμος.

Μπορεις να παιζεις 2 φορες την βδομαδα κανοντας ελαφριες προπονησεις, δεν γνωριζω ομως τι απο τα 2 (2φορες ελαφρια 'η 1φορα βαρια βαρια) ειναι πιο αποδοτικο για την αναπτυξη

Aυτο που ακολουθω τωρα ειναι το "2 φορες καθε 5 μερες" το οποιο φαινεται να ειναι αποδεκτο απο τον οργανισμο μου, σε θεμα αναρωσης ανακτησης δυναμεων. Δεν μου βγαινει παντα στις μερες αλλά το κυνηγαω

thegravijia
12-03-10, 19:54
γιατι λετε 2 φορες την βδομαδα και οχι μια στις 4 5 6 μερες ας πουμε...
εγω καθε τοσο το κανω... αλλα δεν σημαινει οτι καθε φορα ο μυς θα αναρωσει στην ιδια χρονικη στιγμη που το εκανε την προηγουμενη..πχ ετυχε και δεν εφαγες σωστα η εισαι αυπνος...

albertob30
12-03-10, 21:46
για να κανεις 2 φορες την εβδομαδα τον καθε μυ προυποθετει ενα "καλο" αρκετα background προπονησεων. αλλιως ή θα καταβολιζεσαι ή απλα θα τραυματιστεις. πρεπει να τρως παρα μα παρα πολυ καλα και σωστα για να ανταποκριθεις σε ενα τετοιο στυλ προπονησης .


κανοντας 2 χρονια γυμναστηριο δεν νομιζω οτι μπορεις να το τηρησεις αλλα και παλι χωρις να σε ξερω στα λεω..

αν πιστευεις οτι κανεις τρομερη διατροφη και ξεκουραζεσαι αρκετα δοκιμασε το αν και δεν θα το εκανα στην θεση σου..

GEORGEXX1
12-03-10, 22:10
Το θεμα προπονιση ειναι πολυ πρωσοπικο θεμα.
Τιποτα δεν ταιριαζει ιδια στον καθε ενα.
Γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις και τις δυο περιπτωσεις,και να κρινεις
εσυ τη μπορεις,και τη σου αρεσει.

zarras
12-03-10, 23:03
γιατι λετε 2 φορες την βδομαδα και οχι μια στις 4 5 6 μερες ας πουμε...

για να κανεις 2 φορες την εβδομαδα τον καθε μυ προυποθετει ενα "καλο" αρκετα background προπονησεων. αλλιως ή θα καταβολιζεσαι ή απλα θα τραυματιστεις.
Το θεμα προπονιση ειναι πολυ πρωσοπικο θεμα.
Τιποτα δεν ταιριαζει ιδια στον καθε ενα.


:thumbup::thumbup::thumbup:

Doctorg
12-03-10, 23:11
Το θεμα προπονιση ειναι πολυ πρωσοπικο θεμα.
Τιποτα δεν ταιριαζει ιδια στον καθε ενα.
Γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις και τις δυο περιπτωσεις,και να κρινεις
εσυ τη μπορεις,και τη σου αρεσει.

:thumbup:

hardtraining
13-03-10, 10:35
αρα φιλοι μου δε μπορει να μου εγγυηθει κανεις οτι αν γυμναζω μια φορα καθε μυικη ομαδα θα δω σγρ αποτελεσματα στο σωμα μου? γτ διαβασα καποια αρθρα σας και καποια μελη λεν οτι αν τις γυμναζεις 2 φορες τη βδομαδα δεν θα δεις την σωματικη αναπτυξη που θα δεις αν τουε γυμναζεις μια φορα! εγω παντως τις μεγαλες μυικες ομαδες πλατη και στηθος τις γυμναζω καθε δευτερα και παρασκευη γτ διαβασα οτι οι μυς αναρρωνουν αναμεσα σε 48 με 72 ωρες! τι προτινετε?:welcome:

Machiavelli
13-03-10, 11:33
Να φέρεις αυτόν που είπε για 48-72 ώρες να μου εξηγήσει γιατί εμένα το στήθος μου, η πλάτη και τα πόδια μου θέλουν 4-5 μέρες (στην γράμμωση).
Έχει να κάνει καθαρά με την ένταση, αν πας για τον χαβαλέ καν' τα όλα κάθε μέρα, αν πας και τα δίνεις όλα, απλά δε μπορείς να κάνεις 2 φορές την εβδομάδα την ίδια ομάδα (τις μεγάλες).

Levrone
13-03-10, 11:56
1 φορα την εβδομαδα ειναι η αποψη μου.
σκληρα και εξαντλητικα.
προσωπικα κανω μια προπονηση ανα μυικη ομαδα στις δεκα μερες.

για μενα ειναι αψογο.
αλλα 2 φορες την εβδομαδα γιατι? θα ειναι το μυικο σου συστημα συνεχεια στην τσιτα και ισως ξεχνας φιλε οτι η αναπτυξη ερχεται στην ξεκουραση.

αν ειναι να κανεις δυο φορες και να ειναι χαλαρες μην πας καθολου..τι θα πει κανω προπονηση χαλαρη?? τι ερεθισμα θα δωσεις αν κανεις προπονηση χαλαρη? ασε που μπορει να σε καθησυχαζει η ολη ιστορια και να λες "αφου και σε 3 μερες παλι 8α ξαναγυμνασω αυτο το μυ ας μην τρελαθω στην ενταση σημερα" πραγμα λαθος.

και μην ακουτε οους εκεινους τους επαγγελματιες ή τον Κολεμαν ή το θεο (Αρνολντ) που κανανε δυο φορες την εβδομαδα..εδω ολοκληρος Yates εκανε μερα παρα μερα προπονηση αλλα εφευγε με φορειο..μπορειτε να το κανετε? ευλογημενος οποιος μπορει.

τελοσπαντων, εμενα το δυο φορες (και ειδικα νατουραλε και με 2-5 χρονια προπονηση) μου φαινεται μια απλη υπερβολη.

και επειδη πριν απο καιρο "εσπαγα" την πλατη σε δυο κομματια, κωπηλατικες και φτερα, ισως και αυτο να ηταν υπερβολη. ειδα ναι μεν σαφη διαφορα, αλλα ηταν ενα πειραμα για διαφορετικους μυες μαλιστα. οχι ομως τον ιδιο μυ δυο φορες. βεβαια τα πειραματα γι αυτο τα λενε πειραματα..αν σου βγει σου βγηκε.

απλα σε σενα φιλε δεν πιστευω να λειτουργησει, χωρις βεβαια να ξερω τη δουλεια που εχεις κανει στο σωμα σου..

thegravijia
13-03-10, 15:46
αρα φιλοι μου δε μπορει να μου εγγυηθει κανεις οτι αν γυμναζω μια φορα καθε μυικη ομαδα θα δω σγρ αποτελεσματα στο σωμα μου? γτ διαβασα καποια αρθρα σας και καποια μελη λεν οτι αν τις γυμναζεις 2 φορες τη βδομαδα δεν θα δεις την σωματικη αναπτυξη που θα δεις αν τουε γυμναζεις μια φορα! εγω παντως τις μεγαλες μυικες ομαδες πλατη και στηθος τις γυμναζω καθε δευτερα και παρασκευη γτ διαβασα οτι οι μυς αναρρωνουν αναμεσα σε 48 με 72 ωρες! τι προτινετε?:welcome:
ουτε κανεις θα σου εγγυηθει οτι με 2 φορες θα δεις διαφορα...ειδικα ετσι οπως το κανεις που ειναι τελειως λαθος...
δηλ κανεις την παρασκευη και περιμενεις μεσα σε 2-3 μερες να ξανακανεις μεγαλη μυικη ομαδα..
κοιταξε να βελτιωσεις την ποιοτητα της προπονησης..παρα το αν θα τα κανεις 2 φορες ;την βδοαμδα..

hardtraining
13-03-10, 16:13
ακουστε λιγο ρε παιδια το προγραμμα μου! κανω σφαιρα ειμαι αθλητης σφαιρας

λοιπον κανω παγκο 70 κιλα σε παγκο αρσης βαρων και βγαζω 40 επαναληψεις
κανω πλατη τροχαλια εμπροσθολαιμιες και συνολικα βγαζω γυρω στις 80 με 100 επαναληψεις + κωπηλατικηστο μηχανημα
αυτα τα κανω δευτερα και παρασκευη

τεταρτη βαζω δικεφαλα και τρικεφαλα+ ποδια

εχουμε γυμναστηριο που εχει λιγα οργανα τα βασικα δλδ γτ σε αυτο το γυμναστηριο γυμναζονται σφαιροβολοι στιβικοι και κολυμβητες! π.χ προχθες ηρθε εναε φιλος μου στιβικος και εκανε στα 60 κιλα τροχαλια 7 επαναληψεις μονο και μετα μπηκε για ποδια λιγα και μετα λιγο κοιλιακους! αυτα ηταν τα βαρη του και εμεις οι σφαιροβολοι κανουμε το παραπανω προγραμμα γτ δυναμωνουμε στηθος και πλατη που χρειαζονται γ σφαιρα αλλα γυμναζουμε και τα χερια! αμα θελετε να σας πω και το μερος που γυμναζομαι μπας και εχετε παει και εσεις!

ΟΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ? ΔΛΔ ΣΤΑ 70 ΚΙΛΑ ΑΝ ΒΓΑΖΩ 60 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙς ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 50 ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ? ΤΩΡΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΒΑΡΩΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΨΙΛΟΠΑΡΑΤΗΣΕΙ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!

hardtraining
13-03-10, 16:18
ενα τετοιο προγραμμα παρομοιο εχει και στο θεμα ενας φιλος που ειναι τεφαα και τον ξερω γτ ειναι στιβικος και γυμναζομαστε στο ιδιο μερος! ειναι περιπου ομοιο ,αν δε πιστευετε δειτε το παιδια! δλδ τα βαρη ολων μας ειναι περιπου τα ιδια παιζουμε με τις ιδιες ασκησεις ,σχεδον μ τα ιδια κιλα!

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΓΥΜΝΑΣΤΗ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΩ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΔΛΔ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΩ!

Levrone
13-03-10, 16:41
σε αθλημα δυναμης κανεις επαναληψεις για αντοχη?

St3f
13-03-10, 17:10
ακουστε λιγο ρε παιδια το προγραμμα μου! κανω σφαιρα ειμαι αθλητης σφαιρας

λοιπον κανω παγκο 70 κιλα σε παγκο αρσης βαρων και βγαζω 40 επαναληψεις
κανω πλατη τροχαλια εμπροσθολαιμιες και συνολικα βγαζω γυρω στις 80 με 100 επαναληψεις + κωπηλατικηστο μηχανημα
αυτα τα κανω δευτερα και παρασκευη

τεταρτη βαζω δικεφαλα και τρικεφαλα+ ποδια

εχουμε γυμναστηριο που εχει λιγα οργανα τα βασικα δλδ γτ σε αυτο το γυμναστηριο γυμναζονται σφαιροβολοι στιβικοι και κολυμβητες! π.χ προχθες ηρθε εναε φιλος μου στιβικος και εκανε στα 60 κιλα τροχαλια 7 επαναληψεις μονο και μετα μπηκε για ποδια λιγα και μετα λιγο κοιλιακους! αυτα ηταν τα βαρη του και εμεις οι σφαιροβολοι κανουμε το παραπανω προγραμμα γτ δυναμωνουμε στηθος και πλατη που χρειαζονται γ σφαιρα αλλα γυμναζουμε και τα χερια! αμα θελετε να σας πω και το μερος που γυμναζομαι μπας και εχετε παει και εσεις!

ΟΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ? ΔΛΔ ΣΤΑ 70 ΚΙΛΑ ΑΝ ΒΓΑΖΩ 60 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙς ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 50 ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ? ΤΩΡΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΒΑΡΩΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΨΙΛΟΠΑΡΑΤΗΣΕΙ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!

H μπαρα φτανει δηλαδη μεχρι τα 70 κιλα ?Δεν εχετε αλλα βαρη?Μονο ετσι εξηγειται αυτο που κανεις οσον αφορα τις επαναληψεις.Γιατι δεν παιζεις 6αρες στα 140 κιλα και χαλιεσε:green:

geo28
13-03-10, 18:18
Δλδ ολοι εσεις που υποστηριζετε οτι με 2 φορες ο μυς δν αναπτυσεται και δν αναρρωνει,ακυρωνετε προγραμματα τυπου upper/lower ,fullbody,ola ta 5x5 kai toσα αλλα προφραμματα που εχουν μεγαλυτερη συχνοτητα απο 1 φορα τν εφδομαδα??γιατι ξερω ατομα που χουνε κανει μια παραλλαγη του 5χ5 με 3φορες τη βδομαδα σκουωτ και κατα κυριο λογο πιο πολυ κρεας βαζουν στ ποδια...ειδικα σε αρχαριο και μεσο επιπεδο τετοια προγραμματα οπως τα παραπανω που εχουν μεγαλυτερη συχνοτητα πο ενα κλασικο bodubuilding προγραμμα δουλευουν αποδεδειγμενα πολυ καλα και πολυ καλυτερα απο 1 φορα τη βδομαδα....και αυτο το χω δει και πανω μου κατα κυριο λογο......οπουε μαλλον ακυρο οτι δε δουλυει το 2χweek για καποια μερη τ σωματος....

St3f
13-03-10, 19:40
Δλδ ολοι εσεις που υποστηριζετε οτι με 2 φορες ο μυς δν αναπτυσεται και δν αναρρωνει,ακυρωνετε προγραμματα τυπου upper/lower ,fullbody,ola ta 5x5 kai toσα αλλα προφραμματα που εχουν μεγαλυτερη συχνοτητα απο 1 φορα τν εφδομαδα??γιατι ξερω ατομα που χουνε κανει μια παραλλαγη του 5χ5 με 3φορες τη βδομαδα σκουωτ και κατα κυριο λογο πιο πολυ κρεας βαζουν στ ποδια...ειδικα σε αρχαριο και μεσο επιπεδο τετοια προγραμματα οπως τα παραπανω που εχουν μεγαλυτερη συχνοτητα πο ενα κλασικο bodubuilding προγραμμα δουλευουν αποδεδειγμενα πολυ καλα και πολυ καλυτερα απο 1 φορα τη βδομαδα....και αυτο το χω δει και πανω μου κατα κυριο λογο......οπουε μαλλον ακυρο οτι δε δουλυει το 2χweek για καποια μερη τ σωματος....

Ο καθενας υποστηριζει οτι εχει δοκιμασει και εχει δουλεψει πανω του.Κ εγω ξερω ατομα τα οποια παιζουν 2 φορες τη βδομαδα ενα μερος του σωματος μπορει και 3 το θεμα ειναι και το τι κανεις κατα τη διαρκεια της αναρρωσης σου.Οταν ομως κανεις μια δουλεια π ειναι χειρονακτικη και το σωμα σου καταπονειται 10 ωρες τη μερα και μετα γυμναστηριο και παλι τα ιδια πρεπει να αφηνεις ενα περιθωριο στους μυς να ξεκουραστουν.Προσωπικα οταν παιζω πχ στηθος ειμαι πιασμενος για κανα 2ημερο τουλαχιστον σ αυτο το 2ημερο μ ειναι αδυνατον να ξαναπαιξω στηθος η ωμους ετσι δεν εφικτο να βγαλω προπονηση με 2 φορες τη βδομαδα τον καθε μυ ;)

Machiavelli
13-03-10, 19:43
Εδώ τα παιδιά μιλάνε για σκληρές προπονήσεις. Πολύ απλά τέτοιες προπονήσεις, με πολύ ένταση και φουλ κιλά, αν δεν παίρνεις ΑΑΣ δεν μπορείς να βγάλεις πάνω από μια τις 5 μέρες.
Αν κάνεις full body είναι επόμενο να μην μπορείς να φτάσεις το pick της απόδοσής σου γιατί εκεί σου τελειώνει το πνευμόνι και όχι ο μυς. Άσε που όσον αφορά τους αρχάριους δεν τους βάζουν μέχρι τελικής πτώσης, τους βάζουν διάδρομο και χαλαρά βάρη.
Αν αναρρώνεις μέσα στη βδομάδα απλώς σημαίνει ότι δε τα έδωσες όλα στην τελευταία προπόνηση της ομάδας που ανάρρωσε ή ότι τρως πάρα πολύ και πολύ καλές τροφές.

thegravijia
13-03-10, 20:30
Δλδ ολοι εσεις που υποστηριζετε οτι με 2 φορες ο μυς δν αναπτυσεται και δν αναρρωνει,ακυρωνετε προγραμματα τυπου upper/lower ,fullbody,ola ta 5x5 kai toσα αλλα προφραμματα που εχουν μεγαλυτερη συχνοτητα απο 1 φορα τν εφδομαδα??γιατι ξερω ατομα που χουνε κανει μια παραλλαγη του 5χ5 με 3φορες τη βδομαδα σκουωτ και κατα κυριο λογο πιο πολυ κρεας βαζουν στ ποδια...ειδικα σε αρχαριο και μεσο επιπεδο τετοια προγραμματα οπως τα παραπανω που εχουν μεγαλυτερη συχνοτητα πο ενα κλασικο bodubuilding προγραμμα δουλευουν αποδεδειγμενα πολυ καλα και πολυ καλυτερα απο 1 φορα τη βδομαδα....και αυτο το χω δει και πανω μου κατα κυριο λογο......οπουε μαλλον ακυρο οτι δε δουλυει το 2χweek για καποια μερη τ σωματος....
+10:thumbup:

Haris Pilton
13-03-10, 20:38
Συμφωνω απολυτα,αλλο χαλαρη προπονηση,και αλλο να φτυνεις αιμα στις τελευτεες επαναληψεις,τις επομενες μερες ισα που κουνας το μυ που γυμνασες,και να θες να τον ξαναγυμνασεις δεν γινεται.
Πλατη και ποδια εγω κανω 4 μερες να σταματισω να ποναω.
Δικεφαλα και ωμους για καποιο λογω ποτε δεν εχω πιασιμο,τι να πω εξαρταται και τον οργανισμο και το φαι ...

hardtraining
13-03-10, 20:46
ναι ρε παιδια αλλα κανεις μεχρι στιγμης δε μ εξηγησε τη σημαινει αυτο π λετε ενταση στη προπονηση? δλδ με 70 κιλα παγκο και με 40 επαναληψεις δεν ειναι ενταση? και με 80 επαναληψεις τροχαλια οπισθολαιμιες και εμπροσθολαιμιες δεν ειναι ενταση? δλδ για να καταλαβω αν βαλω 80 κιλα παγκο και κανω 30 επαναληψεις αυτο σημαονει ενταση? ρωταω γτ δε το ξερω και αν θελετε εξηγηστε το μου! γενικα τι ειναι ενταση στα βαρη και πειτε μου αυτη η προπονηση που κανω ειναι βαρια η ελαφρια?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ

thegravijia
13-03-10, 20:50
ενταση = 100% = 1 επαναληψη με μαξ κιλα.
(που δεν φθανει 100 αλλα λεμε τωρα...

WTF κανεις 70κιλα παγκο 40επαναληψεις με την μια..δηλ σε ενα σετ..????

αν ισχυει τι να σου πουμε εμεις...εισαι δυνατοτερος απο ολους μεσα στο φορουμ..
αν και ειναι λιγο τραβηγμενο ...παιζει βιντεο?

ποσα κιλα εισαι?
καθισμα ποσα κανεις?

Haris Pilton
13-03-10, 20:52
Δοκιμασε πολλα κιλα με ελενχομενες αργες αρνητικες εστιαζοντας στο μυ σωματικα και πνευματικα.
Μην κανεις 5 λεπτα δειαλημμα,ενα λεπτο κανε,εγω κανω 45 δευτερα!
Μεχρι που οι 2-3 τελευτεες επαναληψεις που εχεις βαλει στοχο,να μην βγαινουν,να ζοριζεσαι τοσο και να πονας αλλο τοσο μεχρι να δινεις σημα να συνεχησεις την επαναληψη και απλα να μην υπακουει ο μυς.
Εκει εχεις δωσει το ερεθισμα για αναπτυξη. :)

geo28
13-03-10, 20:57
Για να καταλαβεις τι ειναι ενταση θα πρεπει να βρεις πια ειναι η μεγιστη προσπαθεια σου σ καποια ασκηση πχ παγκος δλδ ποσα κιλα σηκωνεις γα μια επαναληψη....ε για να λες οτι κανεις προπονησεις με μεγαλη ενταση θα πρεπει να πεζεις απο 80-85% και πανω αυτης της της μαξ προσπαθειας σου....και ετσι θα αυξανεσαι....

hardtraining
13-03-10, 20:58
ενταση = 100% = 1 επαναληψη με μαξ κιλα.
(που δεν φθανει 100 αλλα λεμε τωρα...

WTF κανεις 70κιλα παγκο 40επαναληψεις με την μια..δηλ σε ενα σετ..????

αν ισχυει τι να σου πουμε εμεις...εισαι δυνατοτερος απο ολους μεσα στο φορουμ..
αν και ειναι λιγο τραβηγμενο ...παιζει βιντεο?

ποσα κιλα εισαι?
καθισμα ποσα κανεις?

οχι ρε φιλε 40 επαναληψεις με τη μια ,τις χωριζω ανα 5 επαναληψεις με πολυ σωστη τεχνικη ,σωστη αναπνοη και τα κιλα να ακουμπαν στο στηθος μου και μετα να τα ξαναανεβαζω! 5 5 5 μεχρι να φτασω συνολικα 40 επαναληψεις! αρα για να κανω βαρια προπονηση θα κανω αυτες τις 40 στα 70 κιλα και θα βαλω 120 κιλα και θα κανω μια επαναληψη? τωρα ειμαι οκ? δλδ ρε παιδια εγω καταλαβα μεχρι στιγμης οτι θα κανω αυτο π κανω 40 επαναληψεις δλδ στα 70 κιλα και θα βαλω να κανω μια επαναληψη μονο μεχρι τα περισσοτερα κιλα που μπορω να σηκωσω? δλδ αν κανω αυτη τη μια επαναληψη στα μαχιμουμ κιλα αυτο ειναι βαρια προπονα? αν δε καταλαβα σωστα διορθωθεστε με παιδια!

geo28
13-03-10, 20:59
Δοκιμασε πολλα κιλα με ελενχομενες αργες αρνητικες εστιαζοντας στο μυ σωματικα και πνευματικα.
Μην κανεις 5 λεπτα δειαλημμα,ενα λεπτο κανε,εγω κανω 45 δευτερα!
Μεχρι που οι 2-3 τελευτεες επαναληψεις που εχεις βαλει στοχο,να μην βγαινουν,να ζοριζεσαι τοσο και να πονας αλλο τοσο μεχρι να δινεις σημα να συνεχησεις την επαναληψη και απλα να μην υπακουει ο μυς.
Εκει εχεις δωσει το ερεθισμα για αναπτυξη. :)

ακυρο αυτο που ειπες για τα 45 δευτερολεπτα....,για νΑ αποδωσεις τα μεγιστα θες τουλ 2-3 λεπτα...

Haris Pilton
13-03-10, 21:02
Δεν φορτωνω κιλα ουτος η αλλος,κανω ΠΟΛΥ υποθερμιδικη διατροφη.Δεν τραβαω,και απλως ανεβαζω ενταση με πολυ μικρα δειαλημματα.

hardtraining
13-03-10, 21:02
Για να καταλαβεις τι ειναι ενταση θα πρεπει να βρεις πια ειναι η μεγιστη προσπαθεια σου σ καποια ασκηση πχ παγκος δλδ ποσα κιλα σηκωνεις γα μια επαναληψη....ε για να λες οτι κανεις προπονησεις με μεγαλη ενταση θα πρεπει να πεζεις απο 80-85% και πανω αυτης της της μαξ προσπαθειας σου....και ετσι θα αυξανεσαι....

αυτο φιλε ισχυει και για τη πλατη δλδ θα κανω τις 80 επαναληψεις και στο τελος θα κανω μια μοναδικη επαναληψει με τα περισσοτερα κιλα που μπορω να σηκωσω?

1 επαναληψη σου δινει αυτο το ερεθισμα δλδ οι αλλες 80 που κανω στα πιο λιγα κιλα δεν δινουν ερεθισμα γ αναπτυξη? αρα αυτι η 1 επαναληψη ειναι τοσο σημαντικη? μπουρδουκλοθηκα λιγο τωρα!

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Η ΟΧΙ?

geo28
13-03-10, 21:09
αυτο φιλε ισχυει και για τη πλατη δλδ θα κανω τις 80 επαναληψεις και στο τελος θα κανω μια μοναδικη επαναληψει με τα περισσοτερα κιλα που μπορω να σηκωσω?

1 επαναληψη σου δινει αυτο το ερεθισμα δλδ οι αλλες 80 που κανω στα πιο λιγα κιλα δεν δινουν ερεθισμα γ αναπτυξη? αρα αυτι η 1 επαναληψη ειναι τοσο σημαντικη? μπουρδουκλοθηκα λιγο τωρα!

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Η ΟΧΙ?

Οχι απλα θα πρεπει να ξερεις ποια ειναι η μεγιστη προσπαθεια σου και θα προσπαθεις να βγαλεις ενα συγκεκριμενο αριθμο επαν με κιλα πανω απ το 80-85% αυτης της μαξ προσπαθειας....δε θα κανεις καθε φορα μονες.....απλα θα πεζεις σε ποσοστα κοντα σε αυτη....

hardtraining
13-03-10, 21:17
Οχι απλα θα πρεπει να ξερεις ποια ειναι η μεγιστη προσπαθεια σου και θα προσπαθεις να βγαλεις ενα συγκεκριμενο αριθμο επαν με κιλα πανω απ το 80-85% αυτης της μαξ προσπαθειας....δε θα κανεις καθε φορα μονες.....απλα θα πεζεις σε ποσοστα κοντα σε αυτη....

ναι ρε εσυ εγω μπορω να κανω 130 κιλα 1 επαναληψη με ζορι ομως με πιεση δλδ βογγαω οταν την κανω! θα κανω τα 70 κιλα στις 40 επαναληψεις και θα κανω 1 σετ απο 1 επαναληψη στα 130 κιλα , ετσι τα δωσα ολα και ειμαι στο φουλ της εντασης ετσι?

geo28
13-03-10, 21:23
ναι ρε εσυ εγω μπορω να κανω 130 κιλα 1 επαναληψη με ζορι ομως με πιεση δλδ βογγαω οταν την κανω! θα κανω τα 70 κιλα στις 40 επαναληψεις και θα κανω 1 σετ απο 1 επαναληψη στα 130 κιλα , ετσι τα δωσα ολα και ειμαι στο φουλ της εντασης ετσι?

τα χεις μπερδεψει λιγο.....βρες πιο ειναι το 80-85% του 130 και πεξε μ ενα τετοιο ποσοσστο....για παραδειγμα κανε ενα απιθμο επαν στ 110-120 κιλα........τωρα αυτο με τς 40 επαν στ 70 κιλα δε θα πετυχεις τπτ γιατι παζεις με πολυ χαμηλη ενταση.....η ενταση δε καθοριζεται απ τς επαναληψεις αλλα απ τα κιλα...

hardtraining
13-03-10, 21:28
τα χεις μπερδεψει λιγο.....βρες πιο ειναι το 80-85% του 130 και πεξε μ ενα τετοιο ποσοσστο....για παραδειγμα κανε ενα απιθμο επαν στ 110-120 κιλα........τωρα αυτο με τς 40 επαν στ 70 κιλα δε θα πετυχεις τπτ γιατι παζεις με πολυ χαμηλη ενταση.....η ενταση δε καθοριζεται απ τς επαναληψεις αλλα απ τα κιλα...

ο φιλος πιο πριν ειπε το εξης 100% ενταση=μια επαναληψη με τα μεγιστα κιλα που μπορεις να σηκωσεις ωραια? 130 κιλα μπορω το μαξιμουμ με 1 επαναληψη! τι λεω λαθος ? θα τρελαθω!

ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ

Haris Pilton
13-03-10, 21:38
Στο ειπε ο τερα για να καταλαβεις το μαξιμουμ ας πουμε.
Αλλα με μια επαναληψη δεν θα κανεις τιποτα.

Κανε 4 σετ δεκα επαναληψεις οσα κιλα μπωρεις μεχρι να βγαινει η ογδωη επαναληψη δυσκολα,και η δεκατη να μην βγαινει.

Ελπιζω αυτο το παραδηγμα να σου δωσει να καταλαβεις.

geo28
13-03-10, 21:42
Στο ειπε ο τερα για να καταλαβεις το μαξιμουμ ας πουμε.
Αλλα με μια επαναληψη δεν θα κανεις τιποτα.

Κανε 4 σετ δεκα επαναληψεις οσα κιλα μπωρεις μεχρι να βγαινει η ογδωη επαναληψη δυσκολα,και η δεκατη να μην βγαινει.

Ελπιζω αυτο το παραδηγμα να σου δωσει να καταλαβεις.

ρε παιδια οταν μιλαμε για ενταση δε μιλαμε για τοσο μεγαλο ογκο προπονησησς(4χ10)....δε γινεται να παιξεις σε μεγαλη ενταση σε τοσο μεγαλη ποσοτητα..

hardtraining
13-03-10, 21:52
ρε παιδια οταν μιλαμε για ενταση δε μιλαμε για τοσο μεγαλο ογκο προπονησησς(4χ10)....δε γινεται να παιξεις σε μεγαλη ενταση σε τοσο μεγαλη ποσοτητα..

απο οτι καταλαβα που λεει ο φιλος ειναι στα 70 κιλα να βαζω αντι για 5 επαναληψεις 10 για να μπορω στις 2 τελευταιες να ζοριζομαι ετσι δεν ειναι?

drago
13-03-10, 21:57
Δλδ ολοι εσεις που υποστηριζετε οτι με 2 φορες ο μυς δν αναπτυσεται και δν αναρρωνει,ακυρωνετε προγραμματα τυπου upper/lower ,fullbody,ola ta 5x5 kai toσα αλλα προφραμματα που εχουν μεγαλυτερη συχνοτητα απο 1 φορα τν εφδομαδα??γιατι ξερω ατομα που χουνε κανει μια παραλλαγη του 5χ5 με 3φορες τη βδομαδα σκουωτ και κατα κυριο λογο πιο πολυ κρεας βαζουν στ ποδια...ειδικα σε αρχαριο και μεσο επιπεδο τετοια προγραμματα οπως τα παραπανω που εχουν μεγαλυτερη συχνοτητα πο ενα κλασικο bodubuilding προγραμμα δουλευουν αποδεδειγμενα πολυ καλα και πολυ καλυτερα απο 1 φορα τη βδομαδα....και αυτο το χω δει και πανω μου κατα κυριο λογο......οπουε μαλλον ακυρο οτι δε δουλυει το 2χweek για καποια μερη τ σωματος....

ολα εχουν να κανουν με την αναρωση. τα 5χ5, starting strength κλπ εχουν πολυ χαμηλο ογκο προπονησης. κανεις δλδ 5χ5 σκουοτ, αλλα κανεις μονο αυτο. αντε και γαμπες. ειναι αλλου ειδους προπονητικη φιλοσοφια.

εδω ομως τα ατομα του ΒΒ κανουν 4χ10 σκουοτ, 4χ10 εχτενσιονσ, 4χ10 δικεφαλα, 4χ10 leg press, ολα αυτα σε μια προπονηση. αν τα κανεις ετσι σιγουρα δεν μπορεις να παιξεις τρεις φορες την εβδομαδα.

επισης τα 3χ5, 5χ5 κλπ σε υπερπροπονουν εσκεμενα αλλα ελεγχομενα και μετα απο 3-4 εβδομαδες σε κανουν deload.

εχουν δηλαδη αλλο τροπο σκεψης και εφαρμογης.

το ιδιο και τα full body που οπως εχω ξαναπει ειχα πολυ καλα αποτελεσματα στο παρελθον. σου κρατανε πολυ χαμηλα τον ογκο καθε προπονησης ωστε να μπορεις να πας να ξαναπαιξεις μετα απο δυο μερες.

ολες αυτες ειναι διαφορετικες πρακτικες και φιλοσοφιες που πιανουν τον καθενα διαφορετικα. ολες δουλευουν, αρκει να μην τις ανακατευουμε μεταξυ τους.

drago
13-03-10, 22:07
ακουστε λιγο ρε παιδια το προγραμμα μου! κανω σφαιρα ειμαι αθλητης σφαιρας

λοιπον κανω παγκο 70 κιλα σε παγκο αρσης βαρων και βγαζω 40 επαναληψεις
κανω πλατη τροχαλια εμπροσθολαιμιες και συνολικα βγαζω γυρω στις 80 με 100 επαναληψεις + κωπηλατικηστο μηχανημα
αυτα τα κανω δευτερα και παρασκευη

τεταρτη βαζω δικεφαλα και τρικεφαλα+ ποδια

εχουμε γυμναστηριο που εχει λιγα οργανα τα βασικα δλδ γτ σε αυτο το γυμναστηριο γυμναζονται σφαιροβολοι στιβικοι και κολυμβητες! π.χ προχθες ηρθε εναε φιλος μου στιβικος και εκανε στα 60 κιλα τροχαλια 7 επαναληψεις μονο και μετα μπηκε για ποδια λιγα και μετα λιγο κοιλιακους! αυτα ηταν τα βαρη του και εμεις οι σφαιροβολοι κανουμε το παραπανω προγραμμα γτ δυναμωνουμε στηθος και πλατη που χρειαζονται γ σφαιρα αλλα γυμναζουμε και τα χερια! αμα θελετε να σας πω και το μερος που γυμναζομαι μπας και εχετε παει και εσεις!

ΟΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ? ΔΛΔ ΣΤΑ 70 ΚΙΛΑ ΑΝ ΒΓΑΖΩ 60 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙς ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 50 ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ? ΤΩΡΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΒΑΡΩΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΨΙΛΟΠΑΡΑΤΗΣΕΙ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!

φιλε ενα ενα μας τα λες και ετσι μπορει να οδηγηθεις σε λαθος συμπερασματα. αν εισαι αθλητης σφαιρας και θες να συνεχισεις εκει, και παιζεις σε καποια κατηγορια κιλων κλπ, θα σε συμβουλευα να παρεις συμβουλες απο προπονητες του αθληματος σου σχετικα με προγραμμα βαρων που πρεπει να ακολουθεις.

μην μπλεκεις τα πραγματα. κανενας αθλητης ΒΒ δεν μπορει να εχει εξηδηκευμενη γνωση για το τι χρειαζεται στη σφαιρα. εδω θα σου πουν για ΒΒ. μην κανεις του κεφαλιου σου.

Levrone
13-03-10, 22:09
στο λογο μου δεν εχω καταλαβει τι συζηταμε τοση ωρα εδω..

drago
13-03-10, 22:16
στο λογο μου δεν εχω καταλαβει τι συζηταμε τοση ωρα εδω..

εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι το παιδι κανει σφαιρα. για καποιο λογο θελει να κανει μυικη αναπτυξη. ισως γιατι νομιζει οτι ετσι θα γινει καυτερος στη φραιρα η απλα θελει περισσοτερους μυς. δεν ξερουμε ακομα γιατι ακριβως...

αυτο που βλεπω παντος ειναι οτι ειναι ετοιμος να τα μπλεξει ολα μαζι, δυο ασχετα μεταξυ τους αθληματα...

Manos1989
13-03-10, 22:27
Δεν είπε κανείς να κάνεις αυτή την 1 επανάληψη.Αυτό που είπαν τα παιδιά είναι να δεις σε ποια κιλά μπορείς να βγάλεις ΜΙΑ και μοναδική επανάληψη ώστε να βρεις το 100% της δύναμής σου και στη συνέχεια να παίζεις με κιλά που είναι γύρω στο 80% αυτής=προπόνηση με μεγάλη ένταση.
Επίσης κάνε και αυτό που σου είπε ο Χάρης ....1 λεπτό διάλλειμα ανάμεσα στα σετ και 2 ανάμεσα σε κάθε άσκηση(εγώ κάνω 1 αλλά ο καθένας με τον τρόπο του).

edit: ουπς είχα διαβάσει μόνο την μία σελίδα,sorry:(

giannis64
13-03-10, 22:29
ο φιλος πιο πριν ειπε το εξης 100% ενταση=μια επαναληψη με τα μεγιστα κιλα που μπορεις να σηκωσεις ωραια? 130 κιλα μπορω το μαξιμουμ με 1 επαναληψη! τι λεω λαθος ? θα τρελαθω!

ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑ


στο λογο μου δεν εχω καταλαβει τι συζηταμε τοση ωρα εδω..


εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι το παιδι κανει σφαιρα. για καποιο λογο θελει να κανει μυικη αναπτυξη. ισως γιατι νομιζει οτι ετσι θα γινει καυτερος στη φραιρα η απλα θελει περισσοτερους μυς. δεν ξερουμε ακομα γιατι ακριβως...

αυτο που βλεπω παντος ειναι οτι ειναι ετοιμος να τα μπλεξει ολα μαζι, δυο ασχετα μεταξυ τους αθληματα...


:doh::doh: