PDA

Επιστροφή στο Forum : Κινόα



dionisos
13-03-10, 14:05
Έχω διαβάσει τα καλύτερα για το δημητριακό αυτό και θα ήθελα τη γνώμη σας. Το έχω δει και στη σελίδα ενός bber. Σε σούπερ-μάρκετ δεν το βρήκα και σε μαγαζί με βιολογικά μου είπαν πως θα το φέρουν γιατί δεν το είχαν. Εν αναμονή λοιπόν...

sTeLaKoS
13-03-10, 23:52
Η θρεπτική του αξία ανά 100 γραμμάρια ποια είναι;

stamthedrum
14-03-10, 00:11
100gr Quinoa:

Θερμίδες~ 374
Πρωτεΐνες: 13,1γρ
Υδατάνθρακες: 68,9γρ (φυτικές ίνες 5,9γρ)
Λιπαρά: 5,8γρ (κορεσμένα 0,59γρ μονοακόρεστα 1,5γρ πολυακόρεστα 2,3γρ)

Δεν έχει πολύ μεγάλη διαφορά από τη βρώμη, ωστόσο έχω ακούσει ότι οι πρωτεΐνες του έχουν βιολογική αξία απρόμοια με αυτήν του κρέατος. Έχω δοκιμάσει να φάω νιφάδες κινόα, όχι κι άσχημες, αλλά προτιμώ το κουάκερ.

dionisos
14-03-10, 13:04
"Σήμερα χαίρει υψηλής εκτίμησης για την διαθρεπτική του αξία και τα Ηνωμένα Έθνη το έχουν κατατάξει σαν υπερτροφή για την υψηλή του περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη (13%).
Σε αντίθεση με το ρύζι ή το σιτάρι, που είναι χαμηλά σε λυσίνη, το κινόα περιέχει ισορροπημένη περιεκτικότητα σε ουσιώδη αμινοξέα για τους ανθρώπους, κάνοντας το ασυνήθιστα πλήρης είδος διατροφής.
Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται λιγότερη πρωτεΐνη κινόα από πρωτεΐνη σιταριού για τις ανάγκες μας. Μολονότι στην πράξη είναι ένας σπόρος, το κινόα θεωρείται πλήρες δημητριακό και μια καλή πηγή φυτικών ινών.
Το κινόα επιπλέον περιέχει Ωμέγα 3 λιπαρά, τα οποία ωφελούν την καρδιά. Επίσης είναι καλή πηγή φωσφόρου και έχει πολύ μαγνήσιο και σίδηρο.
Δεν έχει γλουτένη και χωνεύεται εύκολα..." από τη Βικιπαίδεια.
Stamthedrum εσύ από πού το αγόρασες;;;

Machiavelli
14-03-10, 13:24
Όλα ωραία, από τιμή πώς τα πάει;

dionisos
14-03-10, 15:09
όταν έρθει στα χέρια μου θα ενημερώσω για την τιμή!

dionisos
22-03-10, 23:29
σήμερα αγόρασα μια συσκευασία των 500 γρ. στην τιμή των 4.30€

Haris Pilton
22-03-10, 23:35
Διπλασια του κουακερ.

mpambis
23-03-10, 16:24
@dionisos
Που το βρίσκω αυτό; Σε σούπερ μάρκετ;

dionisos
24-03-10, 00:24
@dionisos
Που το βρίσκω αυτό; Σε σούπερ μάρκετ;

Από μαγαζί με βιολογικά το αγόρασα, δεν το βρήκα σε σούπερ-μάρκετ!

Jumaru
01-06-10, 23:23
Να ξανα φέρω το θέμα στην επικαιρότητα μιας και σήμερα έβαλα πάλι την κινόα στη διατροφή μου.
Όσοι πιστοί λοιπόν: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%B1

GEORGEXX1
01-06-10, 23:45
για πες και καμια συνταγη;;
γιατι νεροβραστο δεν βλεπω να κατεβαινει.

Jumaru
01-06-10, 23:50
Το βράζεις κανονικά όπως το ρύζι , πιπεριά μέσα , αλατάκι πιπέρι καρότο και αν θές κανένα μυρωδικό / κύβο λαχανικών ή οτι τραβάει η όρεξη σου. Σκέτο πάντως με τπτ. Μόλις το έφαγα με ότι είπα πιο πάνω και κότα στο φούρνο

Svein
01-06-10, 23:51
Απο φυτικές ινες ?

Jumaru
01-06-10, 23:57
Απο φυτικές ινες ?

...Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται λιγότερη πρωτεΐνη κινόα από πρωτεΐνη σιταριού για τις ανάγκες μας. Μολονότι στην πράξη είναι ένας σπόρος, το κινόα θεωρείται πλήρες δημητριακό και μια καλή πηγή φυτικών ινών.

Το κινόα επιπλέον περιέχει Ωμέγα 3 λιπαρά, τα οποία ωφελούν την καρδιά. Επίσης είναι καλή πηγή φωσφόρου και έχει πολύ μαγνήσιο και σίδηρο.

Το λίνκ πιο πάνω έχει διατροφικό πίνακα

GEORGEXX1
02-06-10, 00:00
Το βράζεις κανονικά όπως το ρύζι , πιπεριά μέσα , αλατάκι πιπέρι καρότο και αν θές κανένα μυρωδικό / κύβο λαχανικών ή οτι τραβάει η όρεξη σου. Σκέτο πάντως με τπτ. Μόλις το έφαγα με ότι είπα πιο πάνω και κότα στο φούρνο

:thumbup::thumbup:

Χρονος βρασμου οσο και το ρυζι;;

Jumaru
02-06-10, 00:06
Μέχρι να εξατμιστεί το νερό , λίγο παραπάνω απότι το ρύζι

GEORGEXX1
02-06-10, 00:22
Μέχρι να εξατμιστεί το νερό , λίγο παραπάνω απότι το ρύζι

εισαι φιλος :toast::toast:

Jumaru
02-06-10, 00:27
Αμα κερνάς μπύρες ειμαι ειμαι :rolf::rolf:

eri_87
02-06-10, 15:45
για πες και καμια συνταγη;;
γιατι νεροβραστο δεν βλεπω να κατεβαινει.

Εγώ το έχω δοκιμάσει με σπανάκι στυλ σπανακόρυζο! Πολύ καλό ήταν!!! Επίσης μέσα σε σαλάτα μαρούλι ή λάχανο ταιριάζει....

Stavros7
03-06-10, 12:11
Σε σχεση με το quaker ειναι πιο ακριβο και εχει και λιγο παραπανω θερμιδες...

eri_87
03-06-10, 16:16
Σε σχεση με το quaker ειναι πιο ακριβο και εχει και λιγο παραπανω θερμιδες...

Δε νομίζω ότι θα πρέπει να συγκρίνεις αυτά τα δύο... Η κινόα θεωρείται τοπ τροφή και οι πρωτεΐνες της είναι σχεδόν σαν το κρέας......

psycho
16-03-11, 03:15
Σήμερα αγόρασα κινόα από μαγαζί με βιολογικά προϊόντα. 4,10 ευρώ τα 500 γραμμάρια. Έχω βρει μια έμπειρη συνταγή για να το κάνω μπάρες πρωτεϊνης, αλλά και για πρωινό με μήλο και σταφίδες. Αν ενδιαφέρεται κάποιος, ας μου στείλει ένα pm ή ας γράψει εδώ και θα postarw τις συνταγές.

Jumaru
16-03-11, 08:42
Εννοείτε να τις ποστάρεις μαζί με την γνώμη σου κατα πόσο τρωγόντουσαν αυτά που έκανες.

steg
16-03-11, 09:54
Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ φιλικό στην τσέπη (τώρα που οφείλεται αυτό δεν ξέρω, στη δυσκολία παραγωγής; στα μεταφορικά; στους λιανέμπορους; ) και έχει και περίεργη έως μη αποδεκτή γεύση. Ευχαριστώ, δεν θα (ξανα)πάρω!

eri_87
16-03-11, 15:19
Σήμερα αγόρασα κινόα από μαγαζί με βιολογικά προϊόντα. 4,10 ευρώ τα 500 γραμμάρια. Έχω βρει μια έμπειρη συνταγή για να το κάνω μπάρες πρωτεϊνης, αλλά και για πρωινό με μήλο και σταφίδες. Αν ενδιαφέρεται κάποιος, ας μου στείλει ένα pm ή ας γράψει εδώ και θα postarw τις συνταγές.
Να κάνεις τις μπάρες και να μας πεις τη γνώμη σου! Πάντως δε το φαντάζομαι σε γλυκιά συνταγή γιατί έχει λίγο πικρή γεύση...


Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ φιλικό στην τσέπη (τώρα που οφείλεται αυτό δεν ξέρω, στη δυσκολία παραγωγής; στα μεταφορικά; στους λιανέμπορους; ) και έχει και περίεργη έως μη αποδεκτή γεύση. Ευχαριστώ, δεν θα (ξανα)πάρω!

Όντως δεν είναι φτηνό. Αλλά εμένα προσωπικά μου έχει κρατήσει πάαααρα πολύ καιρό το πακέτο, γιατί το βάζω μόνο με σπανάκι (τύπου σπανακόρυζο), οπότε σε μικρή ποσότητα, αραιά και πού για αλλαγή! Όσο για τη γεύση, θέλει καλό ξέπλυμα πριν το μαγείρεμα και εξαρτάται πώς το έφαγες. Σκέτο δε τρώγεται.... Εκεί που μπαίνει ρύζι ή σε καμιά σαλάτα μέσα...

psycho
16-03-11, 21:02
Μπάρες δημητριακών με κινόα:
Σε ένα μπολ ανακατεύουμε 1 κούπα κουάκερ, 1 κούπα κινόα (μαγειρεμένο εννοείται), 1/4 κούπας λιναρόσπορο (αλεσμένο κατά προτίμηση) και 1,5 κούπα πρωτεΪνη (άγευστη ή βανίλια).
Σε ένα άλλο μπολ μισή κούπα γιαούρτι άπαχο, 2 ασπράδια αυγού και 2 κουταλιές φυστικοβούτυρο (πάρτε ένα χωρίς ζάχαρη).
Βάζουμε τα 2 μίγματα μαζί, προσθέτουμε μισή κούπα φυστίκια και μισή κούπα αποξηραμένα φρούτα της αρεσκείας μας. Βάζουμε το μίγμα σε ένα ταψάκι και στον φούρνο για 12-15 λεπτά στους 350 βαθμούς έλεγε η συνταγή, εμένα ο φούρνος μου πάει μέχρι 250, οπότε το έβαλα εκεί για πιο πολύ χρόνο. Τσεκάρουμε αν έχει γίνει με μια οδοντογλυφίδα (πρέπει να βγει καθαρή από το μίγμα).
Διατροφικές αξίες δεν ξέρω. Γευστικά μια χαρά είναι.

Οι πιο νόστιμες μπάρες που έχω φτιάξει

http://www.youtube.com/watch?v=oklhS0fn7qA

Tip: Βάλτε λιγότερο μέλι απ ό,τι λέει και λίγο περισσότερο quaker και πρωτεϊνη για να βγει στερεό.

Ακόμα μια ωράια συνταγή

http://www.youtube.com/watch?v=df7yixMZWJo

Πρωϊνό με κινόα
Ξεπλένουμε καλά την κινόα. Βάζουμε 200 γραμμάρια κινόα και 150 γραμμάρια σταφίδες σε μισό λίτρο νερό. Όταν αρχίσει να βράζει, προσθέτουμε 2 ψιλοκομμένα μήλα, χαμηλώνουμε τη φωτιά (περίπου στους 100) και το αφήνουμε να σιγοβράσει. Είναι έτοιμο όταν έχει απορροφηθεί όλο το νερό. Πιστέψτε με, είναι νόστιμο.

Jumaru
16-03-11, 21:25
Ωραίος ο ψύχ! :thumbup:

Jumaru
13-05-11, 17:37
Να κάνεις τις μπάρες και να μας πεις τη γνώμη σου! Πάντως δε το φαντάζομαι σε γλυκιά συνταγή γιατί έχει λίγο πικρή γεύση...

Για να φύγει αυτή η πίκρα ανακάλυψα αυτο στο wikipedia:

"Χρησιμοποιείται όπως το ρύζι και το κουσκούς. Αν κανείς θέλει να το μαγειρέψει, θα πρέπει πρώτα να το εμβαπτύσει σε καυτό νερό για πέντε λεπτά και μετά να το ξεπλύνει καλά κάτω από τρεχούμενο νερό. Το ξέπλυμα είναι απαραίτητο γιατί η φλούδα του κινόα περιέχει ένα πικρό συστατικό (saponiner) που μπορεί να πικρίζει αλλά δεν είναι επικίνδυνο."

PEGY
14-05-11, 08:32
[QUOTE=psycho;342264]Μπάρες δημητριακών με κινόα:
Σε ένα μπολ ανακατεύουμε 1 κούπα κουάκερ, 1 κούπα κινόα (μαγειρεμένο εννοείται), 1/4 κούπας λιναρόσπορο (αλεσμένο κατά προτίμηση) και 1,5 κούπα πρωτεΪνη (άγευστη ή βανίλια).
Σε ένα άλλο μπολ μισή κούπα γιαούρτι άπαχο, 2 ασπράδια αυγού και 2 κουταλιές φυστικοβούτυρο (πάρτε ένα χωρίς ζάχαρη).
Βάζουμε τα 2 μίγματα μαζί, προσθέτουμε μισή κούπα φυστίκια και μισή κούπα αποξηραμένα φρούτα της αρεσκείας μας. Βάζουμε το μίγμα σε ένα ταψάκι και στον φούρνο για 12-15 λεπτά στους 350 βαθμούς έλεγε η συνταγή, εμένα ο φούρνος μου πάει μέχρι 250, οπότε το έβαλα εκεί για πιο πολύ χρόνο. Τσεκάρουμε αν έχει γίνει με μια οδοντογλυφίδα (πρέπει να βγει καθαρή από το μίγμα).
Διατροφικές αξίες δεν ξέρω. Γευστικά μια χαρά είναι.

Οι πιο νόστιμες μπάρες που έχω φτιάξει

http://www.youtube.com/watch?v=oklhS0fn7qA

Tip: Βάλτε λιγότερο μέλι απ ό,τι λέει και λίγο περισσότερο quaker και πρωτεϊνη για να βγει στερεό.


Η συνταγή φαίνεται πολύ ωραία, θα την κάνω κ θα σου πώ;)

Αντί όμως για πρωτείνη τι μπορώ να βάλω; Να την παραλείψω τελείως ή να την αντικαστήσω;

ninaki
28-08-11, 14:48
Όλα ωραία, από τιμή πώς τα πάει;

η τιμη του ειναι γυρο στα 4,5Ε το σακουλακι το εχω παρει και εγω απο μαγαζι με βιολογικα!!

Post_Black_Punk
02-12-11, 22:17
Αντε να δουμε και με δαυτο . . . παιζει να αγορασω απο βδομαδα !!!

vickypek
14-06-12, 23:12
το εχει βρει κανεις σε σουπερ μαρκετ??εχω φαει τον κοσμο για να δοκιμασω!!στα βιολογικα δεν το βρηκα..

Txc
27-10-12, 15:34
Το εχω βρει και σε σπορους σαν το ρυζι και σε νιφαδες σε καταστημα με βιολογικα προιοντα ( οπως και ζεας )...
Για Θεσσαλονικη λεω...

FitnessPower
15-03-13, 17:29
Καλησπέρα.... Εδώ και 3 εβδομάδες μετά την προπόνηση τρώω 2 αυγά-Τόνο μαζί με κινόα .... Επειδή το κινόα είναι νέο στην αγορά και δεν το ξέρουν πολλοί θα ήθελα να ρωτήσω εσάς αν υπάρχουν παρενέργειες ή κακές προς την υγεία επιδράσεις λόγο της σχεδόν καθημερινής διατροφής . . . .

giannis64
15-03-13, 18:51
σου εκλεισε ενα θεμα, και σου παραθεσα ενα λινκ για να το διαβασεις. διαβασε το λοιπον και θα παρεις την απαντηση σου.

FitnessPower
15-03-13, 18:58
Δεν υπάρχει απάντηση στην ερώτηση μου(παρενέργειες λόγω καθημερινότητας )

giannis64
15-03-13, 19:01
ok τοτε. εχει οσες παρενεργιες εχει και η βρωμη η τα δημητριακα.

s0fia
30-08-13, 17:03
Εψαξα αλλα δε βρηκα κατι για το quinua!
Τα 100gr εχουν 384 kcal
14.05g πρωτεϊνη
5,56 g λιπος
62,61 gr υδατανθρακες και
4,09 ινες!!
πως σας φαινετε?

spartan77
30-08-13, 17:13
μου φαινεται οτι δεν ψαχνεις πολυ καλα :P

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?7393-Κινόα&highlight=κινοα

Nikolas_mk2
30-08-13, 17:17
^ +1 :green:

Εξαιρετικό αλλα πολύ ακριβο πλεον λόγω τεραστιας ζήτησης :(

s0fia
30-08-13, 17:19
μου φαινεται οτι δεν ψαχνεις πολυ καλα :P

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?7393-Κινόα&highlight=κινοα

ε εγω το ψαξα στα αγγλικα!

s0fia
30-08-13, 17:20
^ +1 :green:

Εξαιρετικό αλλα πολύ ακριβο πλεον λόγω τεραστιας ζήτησης :(

ισχυει πηγα αγορασα και εδωσα 5.20 για 500 γρ

Nikolas_mk2
30-08-13, 17:29
Επιασε το 10αρικο??? :shock:

Εγω στα 9 ευρω το ειχα αφησει πριν μερικους μηνες....

strong(er)
30-08-13, 21:27
που ρε παιδια??


στον ΑΒ εχει γυρω στα 3,5ε τα 500γρ.:thumbup:

s0fia
30-08-13, 21:56
που ρε παιδια??


στον ΑΒ εχει γυρω στα 3,5ε τα 500γρ.:thumbup:

Αυτο που πηρα δεν εχει γλουτενη....αυτο στο ΑΒ εχει?

ελμερ
30-08-13, 22:22
Εγινε συγχωνευση των 2 θεματων...:welcome:

SkillBill
01-11-13, 13:10
Αυτο που πηρα δεν εχει γλουτενη....αυτο στο ΑΒ εχει?

''Δημητριακά όπως τεφ, κεχρί, καλαμπόκι, ρύζι και καθώς και ψευδο-δημητριακά όπως κινόα, αμάρανθος και το φαγόπυρο είναι χωρίς γλουτένη.'' wikipedia!

επισης δεν υπαρχει προβλημα με τη γλουτενη εκτος αν εχει ο οργανισμος του καθενος ευαισθησια,το οποιο σημαινει συμπτωματα μετα την καταναλωση της..αν δεν εχουμε συμπτωματα,δεν υπαρχει ποβλημα λοιπον!

SkillBill
01-11-13, 15:14
100gr Quinoa:

Θερμίδες~ 374
Πρωτεΐνες: 13,1γρ
Υδατάνθρακες: 68,9γρ (φυτικές ίνες 5,9γρ)
Λιπαρά: 5,8γρ (κορεσμένα 0,59γρ μονοακόρεστα 1,5γρ πολυακόρεστα 2,3γρ)

Δεν έχει πολύ μεγάλη διαφορά από τη βρώμη, ωστόσο έχω ακούσει ότι οι πρωτεΐνες του έχουν βιολογική αξία απρόμοια με αυτήν του κρέατος. Έχω δοκιμάσει να φάω νιφάδες κινόα, όχι κι άσχημες, αλλά προτιμώ το κουάκερ.

η δικη μου βαση και η wikipedia παντως του δινουν στατς 14.1 - 64.2 - 6.1 (στρογγυλοποιημενα στην wikipedia)

sailim
20-02-15, 20:09
Ειναι καταλληλο τροφιμο για περιοδο γράμμωσης;Διαβασα πως εχει υδ/κες χαμηλου γλ δείκτη..
Ειναι κατάλληλο για νυχτερινες ώρες, ως βραδινό λχ;

NASSER
14-03-15, 23:29
Το κινόα έχει γίνει πλέον πιο γνωστό και διαδεδομένο σε διατροφές και δίαιτες. Έχει υψηλό ποσοστό φυτικής πρωτεΐνης για δημητριακό και αρκετές φυτικές ίνες. Ωστόσο φίλοι που το χρησιμοποιούν μου εξέφρασαν πως δεν τους φούσκωνε και είναι αρκετά χορταστικό σε μικρές ποσότητες βάρους.
Σκοπέυω σύντομα να το δοκιμάσω και να εκφέρω προσωπικά την άποψη μου :)

goldenera
14-03-15, 23:50
Και να συμπληρώσω και εγώ πως και από θέμα γεύσης είναι πολύ καλό:thumbup:

NASSER
14-03-15, 23:54
Στη γεύση θα δείξει η νεκροψία Γιάννη :)
Πιστεύω παίζει ρόλο και ο τρόπος μαγειρέματος. Εγώ για να έχω αντικειμενική άποψη θα το κάνω νερόβραστο.

SOLID
14-03-15, 23:57
Yπαρχουν διαφορες ποικιλιες,η τροφη ειναι φανταστικη απο συστατικα μαγνησιο μεταλλα γενικα ινες πρωτεινη (πλουσιο σε λυσινη που συνηθως τα δημητριακα χανουν εκει) και υδατανθρακες χαμηλου δεικτη την κανουν must σαν τροφη.Το μονο προβλημα ειναι η τιμη του :p

goldenera
15-03-15, 00:01
Στη γεύση θα δείξει η νεκροψία Γιάννη :)
Πιστεύω παίζει ρόλο και ο τρόπος μαγειρέματος. Εγώ για να έχω αντικειμενική άποψη θα το κάνω νερόβραστο.

Κοίτα Νάσερ σίγουρα έχει 'γήινη' γεύση, θυμίζει ρυζάκι, αν το τσιγαρίσεις ελαφρά με λίγο λάδι κρεμμυδάκι και σκόρδο και το βράσεις είναι μια χαρά:thumbup:

vaggan
29-08-15, 16:50
παιδια εγω εφαγα αφου το ξεπλινα με τροπο του τυπου αντικατασταση του ρυζιου με κινοα και εβαλα μεσα και κρουτον και ντοματουλα εκοψα απο πανω και αβοκαντο και μιλαμε για μεγαλη φαση το απογορευτικο για πολλους σιγουρα ειναι η τσουχτερη τιμη του 3,5 ευρω τα 250 γραμμαρια αν και εμενα ηταν βιολογικο και γαμω τα πιλαφακια το συστηνω θα δωσω συτνταγη το βραδυ

andrB2Ctsi
02-10-15, 12:43
βρήκα αυτα για κινοα οσον αφορα τη θρεπτικη του αξία και σε γραμμαρια και κουπες
ωμό:
http://www.checkneat.gr/el/db/5967/calories/%CE%9A%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%B1_%CE%BC%CE%B7_%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF.html

και μαγειρεμένο:

http://www.checkneat.gr/el/db/5966/calories/%CE%9A%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%B1_%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF.html

περιμενουμε τη συνταγη vaggan!