PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλες για προγραμμα.



BON
13-03-10, 18:47
Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα να μου πειτε τις αποψεις σας για το προγραμμα που ακολουθω. Εκτελω ολες τις ασκησεις: 15-10-7-4-15 (απο προγραμμα του forum). Το κανω επι 5 βδομαδες και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. Περιλαμβανει:

ΔΕΥΤΕΡΑ-Στηθος:
Πιεσεις μπαρας σε οριζοντιο παγκο
Πιεσεις μπαρας σε επικλινη παγκο
Ανοιγματα σε επικληνη παγκο
Ανοιγματα σε οριζοντιο παγκο
Πιεσεις αλτηρων σε επικληνη παγκο

ΤΡΙΤΗ-Πλατη-ωμους
Κωπηλατικη σε μηχανημα
Οπισθολαιμιες ελξεις
Ραχηαιοι σε μηχανημα
Μια αλλη ασκηση στο crossover: Τεντομενα χερια και τα κατεβαζω προς το σωμα

Σραγκς
Εμπροσθιες ανυψωσεις αλτηρων
Πλαγιες ανυψωσεις αλτηρων

ΠΕΜΠΤΗ-Δικεφαλοι-τρικεφαλοι

Τρικεφαλοι:
Πιεσεις μπαρας προς τα κατω ορθιος,
Το ιδιο με διπλο χοντρο σχοινι
Εκταση τρικεφαλων με αλτηρα σε οριζοντιο παγκο(με σταθερο αγκωνα) ενα ενα χερι
Βυθισεις σε διζυγο 12-10-10

Δικεφαλοι:
3 σετ της ασκησης 21
Καψεις δικεφαλων με αλτηρες
Καμψεις δικεφαλων-σφυρια
Μονοζυγο 3χ8

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-Ποδια
Εκτασεις τετρακεφαλων σε μηχανημα
Καμψεις δικεφαλων σε μηχανημα
Πρεσα ποδιων
Μηχανημα γαμπων


Αυτο ειναι ολο. Εχω παραμελημενα ποδια, πλατη ωμους γιατι δεν εχω ιδιαιτερη αναγκη για αυτες τις ομαδες. Επισης μερικες ομαδες εχουν πολλα σετ αλλα αν δοκιμασω με λιγοτερα δεν εχω μυικο πονο την επομενη, οπως θα επρεπε. Ακολουθω παντα τον κανονα οι 2 τελευταιες επαναληψεις να βγαινουν με το ζορι. Επισης απο δευτερα θελω να αλλαξω την ρουτινα των επαναληψεων, σκεφτομαι για 15-10-6-10 η 12-8-4-15. Ειναι καλες? Ευχαριστω για τον χρονο ολων σας.

NASSER
13-03-10, 23:44
Δεν δινεις βαση σε καποιες μυικες ομαδες που ειναι μεγαλες και επιβαρυνεις περισσοτερο απο οσο πρεπει τις μικρες μυικες ομαδες... επειδη δεν εχεις αναγκη... αυτο λιγο ακραια φαινεται...
Επειτα πιανσαι με επιβαρυνση σε ασκησεις και στις μεγαλες μυικες ομαδες το ιδιο δεν θα επρεπε να γινεται?
Εγω πιστευω δεν κανεις σωστη εκτελεση των ασκησεων γιαυτο δεν μπορεις να κανεις σωστη εκτιμηση τι αναγκες εχεις στη προπονηση.
Σαν προγραμμα προσωπικα δεν μαρεσει.

GEORGEXX1
13-03-10, 23:57
Δωσε μερικα στοιχια για εσενα, εκτος αν δεν τα ειδα εγω, τοτε σορυ.
Το προγραμμα που ακολουθεις αν δεν κανω λαθως ειναι του
Μπουρναζου το 3, αυτο ειναι εκτελεσιμο απο αθλητες πανω απο 3-4
χρονια στα βαροι.
Κακως που απομονωνεις μυικες ομαδες γιατι δεν θα εχεις αποτελεσματα.
αγυμναστες μυικες ομαδες δεν αφηνουν να γυμνασεις ομαδες που εσει θες.

BON
14-03-10, 00:37
Μαλιστα ενδιαφερουσες οι αποψεις σας. Συφωνω με το οτι αν παραμελω καποιες ομαδες τοτε καποιες αλλες δεν μπορουν να γυμναστουν σωστα. Ισως αλλαξω στρατιγικη δοκιμαστικα για να δω αν θα παρατηρησω διαφορα. Το προγραμμα ειναι δικης μου επινοησης, εχω παρει μονο το τεμπο των επαναληψεων απο καποιο προγραμμα του forum. Βασιζεται στην μικρη 6μηνη εμπειρια μου στα βαρη, ειναι δηλαδη ενστικτωδες και στηριζεται στα αποτελεσματα που εχω δει κατα καιρους που εκανα παραλλαγες. Εχω δει αρκετα καλα αποτελεσματα απο αυτο και πιστευω πως αν ηταν λανθασμενο δεν θα με επιανε.

sogoku
14-03-10, 12:04
Φιλε βον αν κανεις μονο 6 μηνες βαρη οτι και να κανεις στην αρχη και ενα ντουβαρι να σπρωχνεις ολη μερα θα δεις καποια αποτελεσματα σαν αρχαριος.Το θεμα δεν ειναι τι ειδες αλλα τι θα μπορουσες να δεις.Αυτη ειναι μια παρατηρηση που την λεω για να την ακουω και εγω ουτε εμπειρος στο παιζω.