PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουσκους...



eri_87
15-03-10, 20:03
Καλησπέρα!
Απ'ότι έχω δει, δεν αναφέρεται πουθενά στο site το κουσκους (όχι κουσκουσάκι-είναι άλλο) κι έτσι ήθελα να πω δυο λόγια για αυτό και να ρωτήσω πως το βλέπετε για τη διατροφή ενός BB. Λοιπόν, το κουσκους είναι σιμιγδάλι σκληρού σίτου κομμένο (θεωρείται ζυμαρικό), μοιάζει με πολύ ψιλοκομμένο ρύζι και χρησιμοποιείται για γαρνιτούρα σε ψάρι και κρέας, αλλά ταιριάζει πολύ και σε σαλάτες! Πάει επίσης και με γάλα...Είναι γρήγορο στην παρασκευή του.

Δεν θα δίσταζα να το χρησιμοποιήσω συστηματικά στη διατροφή μου (για αλλαγή κ από το ρύζι) αλλά έχω βρει στο νετ πως έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, αλλά το ίδιο έχω βρει και για την πατάτα, που όλοι τη χρησιμοποιούν κ μάλιστα σε όλη τη διάρκεια της μέρας....

Ορίστε η διατροφική του αξία και περιμένω απόψεις!!! Να το χρησιμοποιώ? Τί λέτε?

ανα 100γρ:
Ενέργεια 350
Πρωτεΐνες 12
Υδ/κες 72
Λίπη 1,5

GEORGEXX1
15-03-10, 20:13
Ειναι πολυ καλο,αλα εγω ουτε να το μυρισω δεν μπορω.

perissos20
16-03-10, 11:33
δεν το εχω δοκιμασει ποτε αυτο...λες να ναι καλο;;;;;;;

eri_87
16-03-10, 13:08
Ειναι πολυ καλο,αλα εγω ουτε να το μυρισω δεν μπορω.

Εντάξει, αυτό είναι άλλο θέμα!! :green: Απλά θέλω να μάθω αν συστήνεται να το εντάξω στη διατροφή μου! Όπως προανέφερα, ο γλεικαιμικός δείκτης με προβληματίζει.....

eri_87
16-03-10, 13:11
δεν το εχω δοκιμασει ποτε αυτο...λες να ναι καλο;;;;;;;

Κοίτα, γούστα είναι αυτά! Εγώ το τρώω πάντως και με γάλα ζεστό αλλά και μέσα στη σαλάτα ή αντί για ρύζι με λίγο τριμμένο τυρί! Αν θες δοκίμασέ το... Δεν είναι ακριβό και το έχουν στα σουπερμαρκετ (τα μεγάλα σίγουρα)!