PDA

Επιστροφή στο Forum : πρηξιμο στηθους



blackgym
16-03-10, 11:38
Μετα απο 3 μηνες διακοπη προπονησης και διατροφης ξεκινησα ξανα

ειμαι ενα μηνα περιπου στην προπονηση

η απορια μου ειναι η εξης

της πρωτες 2 προπονησεις στηθους το στηθος μου ειχει πρηστει και πονουσε την επομενη μερα

ενω ολα τα αλλα μερη πρηζονται και πονανε την επομενη μερα , στο στηθος εχω παρατηρισει στις τελευταιες 3 προπονησεις και εχτες που εκανα οτι δεν με ποιανει εκτος τα ανοιγματα της επικληνης ζοριζονται οι ομοι ποιο πολυ δεν εχω πρηξιμο στο στηθος και σχεδον κανενα ποιασιμο την επομενη μερα

εχω απογοητευθει πληρως κανω οτι μπορω στην προπονησης συνηθως πεζω 4*10 επαναληψεις 4-6 ασκησεις στηθους

τα φωτα σας παρακαλω γιατι δεν εχω αναπτηξη στο στηθος?

Machiavelli
16-03-10, 12:39
Ρίξε τα κιλά και εστίασε στην τεχνική, σύνηθες φαινόμενο (ντεφορμαρίστηκες λίγο από την διακοπή, μη περιμένεις να σηκώνεις τα ίδια κιλά με πριν).
Αν δεν πιάσει αυτό κράτα 2 βασικές και κάνε καμιά άλλη άσκηση στις υπόλοιπες, ίσως να συνήθισες αν και με ένα μήνα μόνο, δε νομίζω.

blackgym
16-03-10, 12:45
Ρίξε τα κιλά και εστίασε στην τεχνική, σύνηθες φαινόμενο (ντεφορμαρίστηκες λίγο από την διακοπή, μη περιμένεις να σηκώνεις τα ίδια κιλά με πριν).
Αν δεν πιάσει αυτό κράτα 2 βασικές και κάνε καμιά άλλη άσκηση στις υπόλοιπες, ίσως να συνήθισες αν και με ένα μήνα μόνο, δε νομίζω.

σιγουρα δεν περιμενω να σηκωσω τα ιδια κιλα σηκωνα γυρω στα 100 κιλα παγκο με 6-8 επαναληψεις

τωραδεν σηκωνω πανω απο 40-50 κιλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να αισθανθω το στηθος μου στις ασκησεις να το σφιξω οταν ειμαι σε πιεσεις μονο σε ανοιγματα..και γιατι μονο το στηθος αφου τις πρωτες δυο φορες εγινε τουμβανο..μηπως εχω τραυματιστει?δεν νιωθω κατι απλα δεν το νιωθω πρησμενο

giannis64
16-03-10, 14:59
σιγουρα δεν περιμενω να σηκωσω τα ιδια κιλα σηκωνα γυρω στα 100 κιλα παγκο με 6-8 επαναληψεις

τωραδεν σηκωνω πανω απο 40-50 κιλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να αισθανθω το στηθος μου στις ασκησεις να το σφιξω οταν ειμαι σε πιεσεις μονο σε ανοιγματα..και γιατι μονο το στηθος αφου τις πρωτες δυο φορες εγινε τουμβανο..μηπως εχω τραυματιστει?δεν νιωθω κατι απλα δεν το νιωθω πρησμενο


αυτο σημβενει τωρα η και παλεοτερα?

blackgym
16-03-10, 17:44
αυτο σημβενει τωρα η και παλεοτερα?

μονο τωρα μου εχει συμβει αυτο..εντομεταξει σημερα ειναι χαλαρο μονο λιγο σφιχτο πανω αριστερα οπου ειναι και ανοιγματα εκει και pullover pou ekana..

δεν ξερω δεν μπορω να το καταλαβω αυτο ειναι η μοναδικη μυικη ομαδα που δεν μπορω να την σφιξω οταν πεζω

korasanis
18-03-10, 19:33
προπονηση και καλη διατροφη ειναι το γιατρικο!κανε αυτα και σε λιγο καιρο θα πρηζετε και το στηθος σου,μην περιμενεις σε 3 προπονησεις να εχεις την απολητη αισθηση!!!

sctp
18-03-10, 20:56
Γνωμη μου,εστιασε σε κατακλινεις-επικλινεις πιεσεις(εννοειται χωρις να κλεβεις) με βαρακια και μικρα διαλλειματα και με σωστη διατροφη θα εχεις εντονα πρηξιματα και πιασιμο την επομενη :P

blackgym
19-03-10, 00:24
προπονηση και καλη διατροφη ειναι το γιατρικο!κανε αυτα και σε λιγο καιρο θα πρηζετε και το στηθος σου,μην περιμενεις σε 3 προπονησεις να εχεις την απολητη αισθηση!!!

stauro thanks gia to post auto kanw..tora perasa ton ena mhn proponhseis kai diatrofh kamia bdomada tin exw katharisei, eimai se dieta 3 mhnes exw dei apotelesmata alla mallon h apousia mou stoixese to stoithos ..upomonh

***γράφουμε ΜΟΝΟ ελληνικά***

blackgym
27-03-10, 19:30
θελω να μου προτινεται ενα προγραμμα στηθους για γεμισμα εσωτερικα του στηθους με εμφαση στο κατο μερος του στηθους και πλαγια εκει το βλεπω και δεν εχει κρεας και πολυ που λεμε..

εγω βασικα πεζω κατακλινη πιεσεις 4*10
πιεσης επικληνης 4*10
ανοιγματα κατακλινης 4*12
flye 4*12
και μυχανημα επικληνης τεχνοgym 4*10 και ενα drop set

προτινετε καποια αλλη ασκηση για κατακλινη?

παρενθεση: οταν πεζω κατακλινη και ανοιγματα κατακλινης το στηθος μου περνει μια ποιο ολοκληρομενη μορφη μετα απο 2-3 μερες γινεται οπως ηταν..

ευχαριστω και οποια βοηθεια θα εκτιμηθει

St3f
27-03-10, 20:22
Πιεσεις κατακληνη με αλτηρες και crossover σε σωστη γωνια κανουν δουλεια για το σημειο που θες.

Eddie
27-03-10, 21:10
Πιεσεις κατακληνη με αλτηρες και crossover σε σωστη γωνια κανουν δουλεια για το σημειο που θες.

+1:thumbup:

Επισης βυθισεις και σχετικα μια πιο κλειστη λαβη στη μπαρα απο τη συνηθισμενη μπορει να βοηθησουν.