PDA

Επιστροφή στο Forum : επαναληψεις και μυς!!!!!!



hardtraining
17-03-10, 15:34
ποσο σημαντικο ρολο παιζουν οι επαναληψεις στην αναπτυξη των μυων μας? δλδ αν ενας συναθλητης μου κανει πλατη τροχαλια εμπροσθολαιμιες 100 επαναληψεις θα (γυμνασει) τους μυς της πλατης περισσοτερο απο εναν ο οποιος κανει 50 επαναληψεις? η και λιγοτερες! πανω σε αυτο παιζει ρολο και η ενταση ετσι? τι ισχυει τελικα?

Giannhs.
17-03-10, 15:39
ποσο σημαντικο ρολο παιζουν οι επαναληψεις στην αναπτυξη των μυων μας? δλδ αν ενας συναθλητης μου κανει πλατη τροχαλια εμπροσθολαιμιες 100 επαναληψεις θα (γυμνασει) τους μυς της πλατης περισσοτερο απο εναν ο οποιος κανει 50 επαναληψεις? η και λιγοτερες! πανω σε αυτο παιζει ρολο και η ενταση ετσι? τι ισχυει τελικα?
ενταση και τα κιλα φυσικα.Αμα κανεις με ελαχιστα κιλα και 200 να κανεις δεν προκειται να γινει δουλεια.
επισης να προσεχεις και την υπεροπροπονηση και την υποπροπονηση.
Κατσε να σου πει και καποιος πιο ειδικος μην λεω βλακειες :)

Kyrillos
20-03-10, 17:18
Θεωρώντας δεδομένο το οτι οι ασκήσεις εκτελούνται σωστά,με ρυθμό και κιλά που ανταποκρίνονται στις επιδόσεις και τις δυνατότητες του αθλητή σίγουρα θα γυμνάσει τον μυ περισσότερο.

Τώρα οσο αναφορατην εκγύμναση.Καθορίζεται απο την ένταση που δεχεται ο οργανισμος,έννοια συνεπαγόμενη με τα κιλα,τον ρυθμό και τις επαναληψεις

Αυτοί οι 3παραγοντες δηλαδη(κιλά,ρυθμός επαναλήψεις) καθορίζουν την ένταση,αρα εξισορρόπώντας τους καθορίζουμε και τον τρόπο με τον οποίο γυμναζόμαστε.Πχ άμα ο συναθλητής σου κανει 100επαναλήψεις με 10 κιλά και εσύ 50 με 20 με τον ίδιο ρυθμό η εκγύμναση θα είναι η ίδια,ειναι σαν ενας τυπος οπου η ενταση ειναι αναλογη με τους 3αυτούς παραγοντες.

Ωστοσο κατσε να σου απαντησει καποιος πιο ειδικός καθως αυτα που σου λεω εγω ειναι γνωσεις που απεκτησα μεσα απο την περιηγηση μου στο φορουμ,αν εχω καποιο λαθος διορθωστε με.