PDA

Επιστροφή στο Forum : αναρρωση μυων, καθε ποτε?



Τ.Ε.Φ.Α.Α
18-03-10, 21:00
πως καταλαβαινουμε οτι οι μυς μας εχουν αναρρωση καλα? γτ απο οτι ξερω αλλος χρειαζεται 2 μερες για να αναρρωση ενω αλλος χρειαζεται 5 με 6 μερες τουλαχιστον! ενα παλικαρι και συμφοιτητης μου κανει 3 φορες τη βδομαδα πλατη και στηθος και μου λεει οτι το σωμα ετσι δεν πεφτει και ειναι συνεχεια πρισμενο! αλλα τλκ πως καταλαβαινουμε οτι ανναρωσαμε?

thegravijia
18-03-10, 21:16
καποιος που κανει 8 σετ θελει την ιδια αναρωση με καποιον που κανει 20σετ?
κανεις δεν μπορει να σου απαντησει
οσο χρειαζεται

Billy
18-03-10, 23:00
εγώ έχω παρατηρήσει ότι μετά από 9-10 μέρες αισθάνομαι τους μύς πραγματικά πιό δυνατούς και σφιχτούς και τότε τους τα ξαναχώνω.

πολύ θα ήθελα να ακούσω τι ισχύει για τους άλλους.
πάντως νομίζω ότι οι περισσότεροι "υποφέρουν" από υπερπροπόνηση και τελικά τους καίμε τους μύς.

drago
18-03-10, 23:33
πως καταλαβαινουμε οτι οι μυς μας εχουν αναρρωση καλα? γτ απο οτι ξερω αλλος χρειαζεται 2 μερες για να αναρρωση ενω αλλος χρειαζεται 5 με 6 μερες τουλαχιστον! ενα παλικαρι και συμφοιτητης μου κανει 3 φορες τη βδομαδα πλατη και στηθος και μου λεει οτι το σωμα ετσι δεν πεφτει και ειναι συνεχεια πρισμενο! αλλα τλκ πως καταλαβαινουμε οτι ανναρωσαμε?

φανταζομαι η εμπειρια μετραει πολυ εδω. να μαθεις δλδ να καταλαβαινεις το σωμα σου.

ο φιλος σου που τα κανει αυτα 3 φορες την εβδομαδα μπορει να τα κανει με χαμηλο ογκο προπονησης και μικρη ενταση. υπαρχουν τετοια προγραμματα, που κανεις βασικες ασκησεις 3 φορες την εβδομαδα ολο το σωμα. για την ακριβεια τα παλαια προγραμματα ηταν καπως ετσι, αλλα υπαρχουν πολυ υποστηρικτες (οπως και το αναποδο) ακομα και σημερα που βγαζουν προγραμματα τετοια.

παντως το πως ξερεις οτι εισαι οκ για να ξαναμπεις ειναι προσωπικο θεμα. εγω δεν το εχω καταφερει, καθως φαινεται οτι επηρεαζομαι απο τα γενικοτερα κεφια.

δλδ εχουν τυχει φορες που μου τα πρηζουν πχ ολη μερα στη δουλεια και μετα δεν εχω καμια ορεξη, αισθανομαι κουρασμενος κλπ. καποιες φορες ομως διαψευστηκα σφοδρα. ενω ελεγα δεν ειμαι ετοιμος, τσαμπα παω τωρα κλπ κλπ πηγα και εκανα ανετα περισσοτερα κιλα απ την προιγουμενη προπονηση.

οποτε, το να καταλαβεις τι σου λεει το σωμα σου απαιτει καποια εμπειρια που μαλον θελει χρονια για να χτιστει.

η λυση σ'αυτο ειναι να παρεις καποια προγραμματα για το επιπεδο σου που εχουν δοκιμαστει, διαλεγεις οποιο σ' αρεσει περισσοτερο, και το ακολουθεις χωρις να προσθαφαιρεις ασκησεις σετ ρεπσ κλπ.

υπαρχουν ατομα με μεγαλη εμπειρια που ξερουν να ακουν το σωμα τους πολυ καλα και κανουν αυτο που λεγεται ενστικτωδη προπονηση, δλδ δεν ακολουθουν προγραμμα κατα γραμμα αλλα ξερουν τι πρεπει να κανουν και το πανε και λιγο βλεποντας και κανοντας για σετ και επαναληψεις.

παντος εγω μετα τις ηττες που εφαγα στο θεμα ακολουθω το προγραμμα μου και δεν λεω ειμαι / δεν ειμαι ετοιμος μεχρι να αρχισω να σηκωνω.

kaiowas
19-03-10, 11:50
φίλε ΤΕΦΦΑ,
λίγοι ξέρουν τη διαφορά έχει η υπερπροπόνηση από το πρήξιμο για αυτό το λόγο πρόσεχε:bbbiceps: