PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια



gmalamos
19-03-10, 01:12
Ειμαι 21 ετων 85kg και 186cm.ασχολουμαι με το γυμναστηριο συστηματικα εδω και 4 μηνες περιπου αρχικα το πρvτο χρονικο διαστημα ακολουθησα ενα προγραμμα για 2.5 μηνες παρομoιο με αυτο του μπουρναζου για γραμμωση.Επειδη αλλαξα γυμναστηριο ακολουθω πλεον ενα νεο πριγραμμα γραμμωσης.Η απορια που εχω ειναι στις επαναληψεις των ασκησεων..Για παραδειγμα για καθε μυικη ομαδα ακολουθω 3 διαφορετικες ασκησεις με επαναληψεις απο 15 εως 20 των 4 σετ για καθε μια οπως μου εχει αναφερει και ο γυμναστης.Σημειωνω οτι πηγαινω 3 φορες γυμναστηριο και καθε φορα γυμναζω 2 μυικες ομαδες.1η μερα στηθος δικεφαλο.2η ομους πλατη.και 3 ποδια τρικεφαλο.Ποσες περιπου επαναληψεις πρεπει να κανω γιατι κουραζομαι υπερβολικα και οπως ειναι φυσιολογικο δυσκολευομαι να ανεβασω εστω και λιγα παραπανω κιλα..ευχαριστω!!

NASSER
19-03-10, 01:23
προσπαθησε να κανεις 8-10 επαναλληψεις και θα δεις μεγαλη διαφορα σε ολα.
Τις 15-20 τις εκανες αρχικα για να προσαρμοστεις και να μαθεις τις ασκησεις. Πλεον θα πρεπει να δουλεψεις ;)

gmalamos
19-03-10, 11:17
Με συγχωρεις αλλα αμα 8 επαναληψεις κανω για γραμμωση για ογκο ποσες πρεπει να κανω?

kaiowas
19-03-10, 11:47
Στην γράμμωση λόγω του ότι ακολουθείς υποθερμιδική δίαιτα ,σηκώνεις λιγότερα κιλά γι'αυτό αυξάνεις τις επαναλήψεις.
Τουλάχιστον αυτό πιστεύουν κάποιοι.
Σαν αρχάριος κάνε 8-10 επαναλήψεις ανά σετ και άσε τις 15-20 επαναλήψεις για τους έμπειρους

Γράμμωση γίνεται στην κουζίνα και όχι στο γυμναστήριο:welcome:

hardtraining
19-03-10, 17:59
αγαπητε φιλε η γραμμωση και ο ογκος γινονται ΜΟΝΟ με διατροφη και δεν εχουν καμια σχεση με το ποσες επαναληψεις θα κανεις! ογκος=λαμβανω περισσοτερες θερμιδες απο αυτες που καιω και γραμμωση=καιω περισσοτερες απο αυτες που λαμβανω! τωρα θα μου πεις ειναι καποιοι που εχουν και ογκο και γραμμωση μαζι αλλα αυτο για να το κανουν πρεπει να κανουν αρκετα χρονια γυμναστηριο γτ τα πρωτα χρονια κανεις ογκο δλδ γεμιζεις με μυς και υστερα μπαινεις για γραμμωση! :toast:

gmalamos
01-05-10, 20:04
Οταν καποιος ξεκινα συστηματικη δουλεια στο γυμναστηριο εχει ενα μετριο μυικο ογκο πρεπει να πλακωθει στον ογκο και να παρει καποια παραπανησια κιλακια λιπους η να να μπει σε ενα προγραμμα σταδιακης και ποιοτικης αυξησης της μυικης μαζας χωρις παραπανησιο λιπος το οποιο θα τα φτησει για να το χασει..??

gj
01-05-10, 20:10
Οταν καποιος ξεκινα συστηματικη δουλεια στο γυμναστηριο εχει ενα μετριο μυικο ογκο πρεπει να πλακωθει στον ογκο και να παρει καποια παραπανησια κιλακια λιπους η να να μπει σε ενα προγραμμα σταδιακης και ποιοτικης αυξησης της μυικης μαζας χωρις παραπανησιο λιπος το οποιο θα τα φτησει για να το χασει..??

Εξαρτάται τι στόχους έχει βάλει και πως είναι το σώμα σου...

κυριάκος
20-05-10, 01:45
ακου φιλε δεν ξερω αν εχεις ακουστα τον ορο πυραμιδα. παντως αμα θες γραμμωση το 80% για να πετυχεις ειναι η διατροφή. οσο για την πυραμιδα αρχιζεις λιγα κιλα πολλες επαναληψεις και σταδιακα αυξανεις κιλα μειωνεις επαναληψεις

superman79
20-05-10, 09:20
Στην γράμμωση λόγω του ότι ακολουθείς υποθερμιδική δίαιτα ,σηκώνεις λιγότερα κιλά γι'αυτό αυξάνεις τις επαναλήψεις.
Τουλάχιστον αυτό πιστεύουν κάποιοι.
Σαν αρχάριος κάνε 8-10 επαναλήψεις ανά σετ και άσε τις 15-20 επαναλήψεις για τους έμπειρους

Γράμμωση γίνεται στην κουζίνα και όχι στο γυμναστήριο:welcome:

:clap::clap::clap::clap:

killer85
20-05-10, 10:49
Και πάλι όμως ρε παιδία όταν δεν κάνεις υποθερμιδική δίαιτα τα κιλά ανεβαίνουν πιο εύκολα... τουλάχιστον εγώ στην γράμμωση ή πέφτω η μένω σταθερός στα κιλά, ενώ όταν κάνω διατροφή όγκου ανεβαίνουν πιο εύκολα.

ΕΠίσης, τα επίπεδα γλυκογόνου κατά την γράμμωση είναι χαμηλότερα (αν δεν κάνω λάθος) και δεν μπορείς να αποδώσεις τα μέγιστα, η κόπωση νομίζω πως έρχετε πιο εύκολα...

superman79
20-05-10, 12:14
Και πάλι όμως ρε παιδία όταν δεν κάνεις υποθερμιδική δίαιτα τα κιλά ανεβαίνουν πιο εύκολα... τουλάχιστον εγώ στην γράμμωση ή πέφτω η μένω σταθερός στα κιλά, ενώ όταν κάνω διατροφή όγκου ανεβαίνουν πιο εύκολα.

ΕΠίσης, τα επίπεδα γλυκογόνου κατά την γράμμωση είναι χαμηλότερα (αν δεν κάνω λάθος) και δεν μπορείς να αποδώσεις τα μέγιστα, η κόπωση νομίζω πως έρχετε πιο εύκολα...

Σιγουρα οταν βρισκεσαι σε υποθερμιδικη διαιτα, η ενεργεια που εχεις στη προπονηση ειναι μειωμενη σε σχεση με μια υπερθερμιδικη διαιτα, τι πιο λογικο.
Απλα λοιπον προσαρμοζεις τη προπονηση σου στα νεα δεδομενα.Εξαλλου το αθλημα που κανουμε ειναι για βελτιωση της σωματικης διαπλασης, δηλαδη, μαs ενδιαφερει η εικονα του σωματος και οχι τα κιλα που σηκωνουμε,δεν κανουμε powerlifting.
Eιναι απολυτα φυσιολογικο λοιπον κατα την υποθερμιδικη διαιτα και τα κιλα που σηκωνουμε να ειναι λιγιτερα απο οτι σε μια αλλη φαση.:thumbup: οσο ακι να μη μασ αρεσει αυτο ειναι φυσικο επακολουθο.Εμεις ομως οφειλουμε να δουλευουμε στο μεγιστο των δυνατοτητων μασ.