PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρόφημα για πριν την προπόνηση



yanniscfu
23-03-10, 06:53
Ποιο θεωρείτε καταλληλότερο ρόφημα για πριν την προπόνηση; Όχι μάρκα αλλά συστατικά. Μόνο υδατάνθρακες; Μόνο προτεϊνη; Συνδιασμός και των δύο; Εϊμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι θα απαντήσουν οτι καλύτερο για πριν την προπόνηση είναι ένα φρούτο ή πολλοί υδατάνθρακες μοιρασμένοι στα προπροπονητικά γεύματα. Με ενδιαφέρει όμως να μάθω ποιο είναι το καλύτερο ΡΟΦΗΜΑ για 30' πριν την προπόνηση.

stamthedrum
23-03-10, 09:29
30 λεπτά πριν την προπόνηση είναι too late για να πάρεις οτιδήποτε έχει θερμίδες, επειδή σε καμία περίπτωση δε θα τις αφομοιώσει ο οργανισμός. Γενικά στο γεύμα πριν την προπόνηση προτείνεται να έχει πρωτεΐνες, υδατάνθρακες και όσο το δυνατόν λιγότερα λίπη. Αν το γεύμα αυτό είναι ρόφημα ή στερεό, λίγη σημασία έχει. Αλλά όχι 30 λεπτά πριν την προπόνηση. 2 ώρες ή 1,5 τουλάχιστον αν φας πολύ εύπεπτο του στυλ whey με γάλα και φρούτα.

yanniscfu
23-03-10, 09:37
Αν πιω ένα ποτήρι με νερό και δεξτρόζη, λίγη όχι πολύ, αμέσως πριν ξεκινήσω προπόνηση με βάρη,δε θα μου δώσει περισσότερη αντοχή;

Haris Pilton
23-03-10, 12:39
Ενα ισορροπημένο γευμα 60-90 λεπτα πριν την προπόνηση ειναι αρκετο.



Αντοχη δεν θα σου δωσει,αν εχεις φαει 3+ ωρες πριν πας για προπονηση,μπωρεις να καταναλωσεις καμποση whey με δεξτροζη πριν πας.

sTeLaKoS
23-03-10, 12:41
Θα σου δώσει ενέργεια ναι. Αλλά εξαρτάται σε τι φάση βρίσκεσαι.
Στη γράμμωση ξέχνα το. Τώρα στον όγκο πάει κι έρχεται. Για 'μένα ακόμη και στον όγκο μου φαίνεται too much. Αν 2 ώρες πριν έχεις φάει ένα καλό γεύμα πλούσιο σε πρωτείνες και υδατάνθρακες μια χαρά ενέργεια θα έχεις.
Γενικά αν το διατροφικό σου πλάνο είναι σωστό, ακόμη και στα τελευταία στάδια δίαιτας να είσαι δε ξεμένεις από ενέργεια.

yanniscfu
23-03-10, 13:04
Βασικά πηγαίνω νωρίς το πρωί στο γυμναστήριο. Τρώω δηλαδή πρωινό και μετά από μιάμιση ώρα περίπου ξεκινάω προπόνηση. Κάνω πρόγραμμα για αύξηση βάρους-όγκου οπότε δε με πειράζει η λήψη υδατανθράκων, ίσα ίσα. Αλλά θα ήθελα να έχω περισσότερη ενέργεια κατά την προπόνηση και δεν μπορώ να φάω άλλο στερεό γεύμα πριν από αυτή. Γι'αυτό ρωτάω για ρόφημα.

sogoku
23-03-10, 13:17
Eγω τρωω 3 ωρες πριν αλλα και 40 λεπτα πριν την προπονηση γουει με μια φετα ολικης τωρα στην γραμμωση.Λαθος ειναι?

Haris Pilton
23-03-10, 13:25
Καλα ειναι,αλλα καλυτερα θα ηταν να πηγαινες στο 2ωρο πανω προπονηση.
Αντι να κανεις εξτρα γευμα,βεβαια αν στο επιτρεπουν τα μακρο/μικροσυστατικα σου και οι υπολογισμοι σου,μπωρεις να το κανεις και οπως το κανεις εσυ τωρα.

flowin_through
23-03-10, 13:28
Τιποτα δεν ειναι λαθος αναλογως τι κανεις. Για μενα το πλανο ειναι να τρως 3 ωρες πριν την προπονηση, 1 whey 1 ωρα πριν την προπονηση (ή αν παιρνεις νιτρικο, 45 λεπτα πριν την προπονηση αυτο και μιση ωρα πριν την προπονηση τη whey) και το μυστικο ειναι 1 μπανανα ακριβως πριν αρχισεις προπονηση ;). Οσοι λενε οτι μιση ωρα πριν την προπονηση ειναι αργα, υποτιμουν την αξια της γλυκοζης στο αιμα και παιζουν μονο με το γλυκογονο. Αν κανεις προπονηση δυναμης θα χρειαστεις οπωσδηποτε υδατανθρακα λιγο πριν την προπονηση. Αν στηριζεσαι μονο σε ροφημα και εχεις φαει 3+ ωρες πριν την προπονηση, τοτε θα νιωσεις το στομαχι σου να γουργουριζει μες στην προπονηση.

yanniscfu
23-03-10, 13:33
Ναι, θέλω να έχω περισσότερη δύναμη στην προπόνηση γι'αυτο και λέω οτι θέλω να παίρνω λίγο δεξτρόζη ή μαλτοδεξτρίνη πριν την προπόνηση. Μήπως αυτό όμως έχει αρνητικό αποτέλεσμα λόγω παραγωγής ινσουλίνης;

sogoku
23-03-10, 13:37
Πριν την προπονηση κατι με πιο χαμηλο γλυκαιμικο νομιζω.Για αυτο τρωω μαυρο ψωμι εγω.Να σου ανεβαζει την ινσουλινη σταδιακα αν δεν κανω λαθος.

yanniscfu
23-03-10, 13:41
Υπάρχουν υδατάνθρακες για ρόφημα με πιο χαμηλό γλυκαιμικο δείκτη; Οι πολυσακχαρίτες έχουν το πιο χαμηλό αλλά δεν πίνονται. Εκτός και αν χτυπάω στο μπλέντερ ρύζι, μακαρόνι.. (πλάκα κάνω)

flowin_through
23-03-10, 13:46
Βρωμη και ξερο ψωμι (χωρις το ξερο ψωμι).

yanniscfu
23-03-10, 13:52
Η βρώμη δίνει 42 θερμίδες στα 100 γραμμάρια. Μόνο στο ζέσταμα τις έχεις κάψει..

sTeLaKoS
23-03-10, 13:54
Η βρώμη δίνει 42 θερμίδες στα 100 γραμμάρια. Μόνο στο ζέσταμα τις έχεις κάψει..

Τσεκαρέ το, κάπου κάνεις λάθος. :thumbup:

yanniscfu
23-03-10, 13:56
Επίσης, χρειάζεται πέψη η βρώμη (όπως και τα μακαρόνια, το ρύζι και κάθε στερεή τροφή) ενώ η δεξτρόζη, μαλτοδεξτρίνη περνάνε γρηγορότερα στο αίμα.

Haris Pilton
23-03-10, 13:56
390 θερμιδες και 70γ υδατ εχουν τα 100γρ βρωμης

yanniscfu
23-03-10, 14:04
Έχετε δίκιο, έκανα λάθος. 375 θερμίδες, 67,5 γρ υδατάνθρακες, 12,5 γρ πρωτείνη στα 100 γρ κουάκερ. Αρκετά δεν είναι για πριν την προπόνηση;

yanniscfu
23-03-10, 14:06
Δεν είναι αυτό που ζητάω όμως γιατί χρειάζεται πέψη ενώ ένα ρόφημα δεξτρόζης μαλτοδεξτρίνης περνάει πολύ γρήγορα στο αίμα.

sogoku
23-03-10, 14:07
Περνανε γρηγορα στο αιμα αλλα φευγουν και αποτομα απο εκει.Ποσες φορες παλια ετρωγα και καλα σοκολατα πριν την προπονηση μπασκετ και με επιαναν κατι τρεμουλα.Μαλλον απο το σκαμπανεβασμα της ινσουλινης.

albertob30
23-03-10, 15:31
στην γραμμωση τι να τρωμε πριν το γυμναστηριο δλδ?

Machiavelli
23-03-10, 15:38
Τα καλύτερο ρόφημα πριν το γυμναστήριο είναι το black powder.
yanniscfu το μαγικό φίλτρο που ψάχνεις δεν υπάρχει, πήγαινε λίγο πιο αργά προπόνηση και φάε καλύτερο πρωινό.

albertob30
23-03-10, 15:47
Τα καλύτερο ρόφημα πριν το γυμναστήριο είναι το black powder.
yanniscfu το μαγικό φίλτρο που ψάχνεις δεν υπάρχει, πήγαινε λίγο πιο αργά προπόνηση και φάε καλύτερο πρωινό.

black powder? τι ειναι αυτο??

Machiavelli
23-03-10, 15:51
Νιτρικό.

beefmeup
23-03-10, 17:21
εγω χρησημοποιω πριν την προπο,νιτρικο η waxy maize(Κ κ τα δυο μαζι)..το waxy maize,ειναι μια καλη λυση για επιπεδα ενεργειας,χωρις να σου ανεβαζει τρελα τα επιπεδα γλυκοζης στο αιμα(σε σχεση με την δεξτοζη)..ειδα διαφορα στα πρηξιματα σε σχεση με δεξτροζη/μπανανα πριν την προπο..απλα υπαρχουν καποιες ερευνες που υποδυκνειουν οτι ειναι ψιλομυθος,κ καποιες που το εκθειαζουν..
σχεδον ολες οι εταιριες ομως εχουν ενα pre workout,η κατα τη διαρκεια της προπονησης ροφημα,με αυτο..

albertob30
23-03-10, 17:25
αν δεν θελεισ να παρεισ νιτρικο οπως εγω.. τι πρεπει να φαω στην γραμμωση?? απο στερεο τι και απο ροφημα τι?? ξερει καποιος?

sTeLaKoS
23-03-10, 17:34
Φάε κανονικό γεύμα 2μιση-3 ώρες και θα είσαι εντάξει. Το ιδανικό είναι πρίν κατά τη διάρκεια και μετά αμινοξέα και στο τέλος whey και απλό υδατάνθρακα. Αν δεν υπάρχουν αμινοξέα δε χάλασε κι ο κόσμος.

Polyneikos
23-03-10, 19:20
Όλα καλα όλα ωραία με τα νιτρικα απλα πιστευω δεν μπορεί καποιος να στηριχτει πανω τους για 12 μηνες τον χρόνο σαν pre-workout,θα ζοριστεί αρκετα το συστημα...Εγω προτιμω ένα πρασινο μήλο ή μια μπανανα κανα μισαωρο πριν.

vAnY
23-03-10, 20:46
κι εγω πλεον δεν τρωω τοσο τη βρωμη (με φουσκονει πολυ και δεν τη χωνευω ευκολα, οπως και τη μπανανα) ειδικα επειδη μου αρεσει να πηγαινω στο γυμναστηριο καμια ωρα αφου ξυπνησω γενικα, αρα πινω ενα καφεδακι, μετα τη whey και ενα πρασινο μηλο.:thumbup:

yanniscfu
24-03-10, 02:57
Προσωπικά κατέληξα στο οτι το πιο αποδοτικό είδος διατροφής για πριν την προπόνηση είναι τα έτοιμα pre-workout σκευάσματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Μπορείς να τα πάρεις σε ρόφημα 30'-45' πριν την προπόνηση, δεν ανεβάζουν απότομα την ινσουλίνη και δε σε φουσκώνουν όπως όταν χονεύεις στερεή τροφή (βρώμη, μακαρόνια, μπανάνες κ.λ.π.).
Όλα όμως είναι σύνθετα όσο αφορά τα συστατικά τους. Άλλα δηλαδή περιέχουν βιταμίνες (κάποιες φορές πάνω από τη συνιστόμενη ημερήσια δόση), άλλα κρετίνη, νιτρικά κ.α. Και ίσως αυτό είναι που τα κάτι πιο εύκολα αφομοιώσιμα από τον οργανισμό.
Εγώ όμως δε θέλω να πάρω ούτε νιτρικά, ούτε κρεατίνη, ούτε περισσότερες βιταμίνες από αυτές που παίρνω με τη φυσική διατροφή μου. Θέλω ένα ρόφημα που να μου παρέχει μόνο υδατάνθρακες και να μπορώ να το πιω πριν την προπόνηση, χωρίς να ανεβάσει την ινσουλίνη στα ύψη και τελικά αντί να μου δώσει ενέργεια με κουράσει. Υπάρχει κάποια τέτοια "μυστική συνταγή";

beefmeup
24-03-10, 16:53
Προσωπικά κατέληξα στο οτι το πιο αποδοτικό είδος διατροφής για πριν την προπόνηση είναι τα έτοιμα pre-workout σκευάσματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Μπορείς να τα πάρεις σε ρόφημα 30'-45' πριν την προπόνηση, δεν ανεβάζουν απότομα την ινσουλίνη και δε σε φουσκώνουν όπως όταν χονεύεις στερεή τροφή (βρώμη, μακαρόνια, μπανάνες κ.λ.π.).
Όλα όμως είναι σύνθετα όσο αφορά τα συστατικά τους. Άλλα δηλαδή περιέχουν βιταμίνες (κάποιες φορές πάνω από τη συνιστόμενη ημερήσια δόση), άλλα κρετίνη, νιτρικά κ.α. Και ίσως αυτό είναι που τα κάτι πιο εύκολα αφομοιώσιμα από τον οργανισμό.
Εγώ όμως δε θέλω να πάρω ούτε νιτρικά, ούτε κρεατίνη, ούτε περισσότερες βιταμίνες από αυτές που παίρνω με τη φυσική διατροφή μου. Θέλω ένα ρόφημα που να μου παρέχει μόνο υδατάνθρακες και να μπορώ να το πιω πριν την προπόνηση, χωρίς να ανεβάσει την ινσουλίνη στα ύψη και τελικά αντί να μου δώσει ενέργεια με κουράσει. Υπάρχει κάποια τέτοια "μυστική συνταγή";

δοκιμασε το waxy maize..σκετος υδατανθρακας ειναι,κ δεν ανεβαζει στα υψη το ζακχαρο στο αιμα..

deluxe
19-06-10, 15:41
Εγω παω γυμναστηριο συνηθως 1,5-2 ωρες μετα το πρωινο ή 2-2,5 ωρες μετα απο καποιο γευμα.

Μιση ωρα πριν παω παιρνω το jack3d και τιποτα αλλο. Κατα την διαρκεια πινω Intra καια οταν ερχομαι σπιτι μαλτο+μελι+βιταμινη c και μετα απο 30 λεπτα whey.

Το προβλημα ειναι για πριν την προπο στο διαστημα αναμεσα στο νιτρικο και το γυμναστηριο, δλδ 45 λεπτα περιπου. Μερικοι λενε για whey, αλλοι για μπανανα, ο beef προτεινει waxy. Τι ειναι το καλυτερο τελικα; Ή επειδη παιρνω intra, να μη παρνω και κατι επιπλεον; Σε γραμμωση ειμαι.

Τελος, συνηθως μετα τα βαρη ( 1-1,5 ωρα ) παω για τρεξιμο (30-60 λεπτα). Πολυ χαλαρο τρεξιμο. Το θεμα ειναι οτι δε εχω αμινοξεα. Υπαρχει καποιο προβλημα; Μπορω να παιρνω whey ισως; Ή να πινω intra στο τελος της προπονησης, οσο εχει μεινει, και μετα αεροβια; Γιατι διαβαζω οτι το intrabolic εχει 15γρ αμινοξεων σε καθε σκουπ και κατι για πεπτιδια που απορροφονται στους μυες πολυ πιο γρηγορα.

beefmeup
19-06-10, 15:50
οταν ερχομαι σπιτι μαλτο+μελι+βιταμινη c και μετα απο 30 λεπτα whey.


γιατι αυτο πασα μου??
Το προβλημα ειναι για πριν την προπο στο διαστημα αναμεσα στο νιτρικο και το γυμναστηριο, δλδ 45 λεπτα περιπου. Μερικοι λενε για whey, αλλοι για μπανανα, ο beef προτεινει waxy. αν εχεις φαει 2 ωρες πριν την προπο,περνεις το jack3d 20 λεπτα πριν κ πας..ποια 45 λεπτα βλεπεις?Τι ειναι το καλυτερο τελικα; Ή επειδη παιρνω intra, να μη παρνω και κατι επιπλεον; Σε γραμμωση ειμαι.
πολλα περνεις..

Τελος, συνηθως μετα τα βαρη ( 1-1,5 ωρα ):shock: παω για τρεξιμο (30-60 λεπτα). Πολυ χαλαρο τρεξιμο. Το θεμα ειναι οτι δε εχω αμινοξεα. Υπαρχει καποιο προβλημα; Μπορω να παιρνω whey ισως; Ή να πινω intra στο τελος της προπονησης, οσο εχει μεινει, και μετα αεροβια; Γιατι διαβαζω οτι το intrabolic εχει 15γρ αμινοξεων σε καθε σκουπ και κατι για πεπτιδια που απορροφονται στους μυες πολυ πιο γρηγορα.

.

deluxe
19-06-10, 15:53
Αυτο λενε οι περισσοτεροι, οτι δεν ειναι καλο να παιρνεις την whey μαζι με τους υδατανθρακες, αλλα να περιμενεις λιγη ωρα.

Δεν ειναι ποση ωρα εχω φαει πριν την προπο, αλλα μετα απο ποση ωρα αφοτου εφαγα θα πρεπει να παω στην προπο. 20 λεπτα πριν; Ολα τα νιτρικα λενε απο 30-45 λεπτα πριν.

Καλα 1,5 ωρα ειναι υπερβολη ισως. Μονο μερικες ημερες που κανω και κοιλιακους+ραχιαιους.

beefmeup
19-06-10, 15:59
Αυτο λενε οι περισσοτεροι, οτι δεν ειναι καλο να παιρνεις την whey μαζι με τους υδατανθρακες, αλλα να περιμενεις λιγη ωρα.

:doh:



ποιος το λεει αυτο??κ παλι,πρωτα πρεπει να παρεις προτεινη,κ μετα υδατανθρακες(αν περνεις,ειναι θεμα επιλογης,αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο)

το jacl3d,παρτο 20 λεπτα πριν..κ εγω ετσι το περνω.

deluxe
19-06-10, 16:02
Οκ θα το δοκιμασω 20 λεπτα πριν. Απλα συνηθως λιγο μετα το νιτρικο, τρωω ενα μικρο βερυκοκο ή μισο πρασινο μηλο. Δλδ αν παιρνω 20 λεπτα πριν το jack3d, θα πρεπει να το τρωω 5-10 λεπτα πριν την προπο. Δε ξερω αν ειναι σωστο ή λαθος.

Devil
19-06-10, 16:32
ποιος το λεει αυτο??κ παλι,πρωτα πρεπει να παρεις προτεινη,κ μετα υδατανθρακες(αν περνεις,ειναι θεμα επιλογης,αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο)

το jacl3d,παρτο 20 λεπτα πριν..κ εγω ετσι το περνω.

beef εγω νομιζω το ειχα πει αυτο σε καποιο post αλλα αναφαιρομουν μονο σε waxy maize η' vitargo

οχι σε μαλτοδεστρινη η' δεξτροζη η' μπανανες με μελι

deluxe
19-06-10, 16:40
Το ελεγαν και αλλοι και πολλα ατομα μαλιστα. Δε θυμαμαι ακριβως το λογο, απλα οτι εκεινο το διαστημα οι μυες χρειαζονται τους υδατανθρακες περισσοτερο. Τωρα γιατι δε κανει να συνδιαζονται μαζι με πρωτεινη δε το ξερω.

deluxe
19-06-10, 16:51
Το ελεγαν και αλλοι και πολλα ατομα μαλιστα. Δε θυμαμαι ακριβως το λογο, απλα οτι εκεινο το διαστημα οι μυες χρειαζονται τους υδατανθρακες περισσοτερο. Τωρα γιατι δε κανει να συνδιαζονται μαζι με πρωτεινη δε το ξερω.
Δες εδω :

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8393&highlight=%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B1

Devil
19-06-10, 16:56
κοιτα αυτο ισχυει μονο με τους υδατανθρακες που σου ειπα πιο πανω

και αυτο γιατι το wms και το vitargo αποροφουντε πιο γρηγορα απο μια απλη πρωτεινη
αρα βαζοντας μια απλη πρωτεινη μαζι με αυτους τοτε καθηστερεις την αποροφηση τους

αυτοι οι υδατανθρακες χρησιμοποιουντε συνηθως μαζι με αμινοξεα,κρετινη κτλ για να τα ''μεταφερουν'' πιο γρηγορα στους μυς

Devil
19-06-10, 17:02
Δες εδω :

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8393&highlight=%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B1

ναι υπαρχουν αρκετοι που υποστηριζουν οτι αν πιεις πρωτα πρωτεινη , αυτη παει χαμενη για να δωσει ενεργια

δεν ισχυει και τοσο διοτι εχει παρατηριθει οτι και μονο με πρωτεινη υπαρχει αναβολισμος στους μυς

αν και το παιδι λογικα το ελεγε για την καλητερη ''μεφορα'' της κρεατινης στους μυς

drago
19-06-10, 17:17
Ποιο θεωρείτε καταλληλότερο ρόφημα για πριν την προπόνηση; Όχι μάρκα αλλά συστατικά. Μόνο υδατάνθρακες; Μόνο προτεϊνη; Συνδιασμός και των δύο; Εϊμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι θα απαντήσουν οτι καλύτερο για πριν την προπόνηση είναι ένα φρούτο ή πολλοί υδατάνθρακες μοιρασμένοι στα προπροπονητικά γεύματα. Με ενδιαφέρει όμως να μάθω ποιο είναι το καλύτερο ΡΟΦΗΜΑ για 30' πριν την προπόνηση.

εγω χρησημοποιω μια τετοια φορμουλα και εχει εμφανη αποτελεσματα. κατεβαζω τη μιση δωση πριν την προπονηση και την υπολοιπη κατα τη διαρκεια της προπονησης. Δεν ειναι δικο μου το σχεδιο αυτο, το πηρα απο αγωνιστκο αθλητη. Ειδα διαφορα και εξακολουθω να τα χρησημοποιω.

να μην σου λεω μαρκες τωρα, γιατι δεν εχει και πολυ νοημα. εσυ θα πρεπει να δοκιμασεις και να δεις ποιο δουλευει καλυτερα επανω σου. ολες εχουν κοκτειλ απο υδατανθρακες, bcaa, κρεατινες, νιτρικα, carbs κλπ, σε διαφορετικες δοσεις το καθε ενα. οποτε πρεπει να δοκιμασεις και να δεις ποι παιζει καλυτερα.

παντως ριξε και μια ματια εδω μεσα πριν αγορασεις γιατι υπαρχουν διαφορα στο εμποριο που ειτε ειναι ξερατα, η δεν διαλυονται με τιποτα η και τα δυο.

ξεκινα με μια αξιοπιστη εταιρια και βλεπεις.

Devil
19-06-10, 17:22
εγω χρησημοποιω μια τετοια φορμουλα και εχει εμφανη αποτελεσματα. κατεβαζω τη μιση δωση πριν την προπονηση και την υπολοιπη κατα τη διαρκεια της προπονησης. Δεν ειναι δικο μου το σχεδιο αυτο, το πηρα απο αγωνιστκο αθλητη. Ειδα διαφορα και εξακολουθω να τα χρησημοποιω.

να μην σου λεω μαρκες τωρα, γιατι δεν εχει και πολυ νοημα. εσυ θα πρεπει να δοκιμασεις και να δεις ποιο δουλευει καλυτερα επανω σου. ολες εχουν κοκτειλ απο υδατανθρακες, bcaa, κρεατινες, νιτρικα, carbs κλπ, σε διαφορετικες δοσεις το καθε ενα. οποτε πρεπει να δοκιμασεις και να δεις ποι παιζει καλυτερα.

παντως ριξε και μια ματια εδω μεσα πριν αγορασεις γιατι υπαρχουν διαφορα στο εμποριο που ειτε ειναι ξερατα, η δεν διαλυονται με τιποτα η και τα δυο.

ξεκινα με μια αξιοπιστη εταιρια και βλεπεις.




ξεθαμα?

το ποστ ειναι απο 23-03-10, 04:53

drago
19-06-10, 18:15
ξεθαμα?

το ποστ ειναι απο 23-03-10, 04:53

:rolf::rolf::rolf:

δεν το ειδα μαν, πατησα νεα μυνηματα και το εβγαλε. δεν ειδα οτι ηταν αρχαιο

beatshooter
23-06-10, 00:26
Μην κραξετε αλλα τι ειναι το νιτρικο?Σκευασμα?Σε τι βοηθα?:oops::oops::oops::oops:

sTeLaKoS
23-06-10, 13:59
Μην κραξετε αλλα τι ειναι το νιτρικο?Σκευασμα?Σε τι βοηθα?:oops::oops::oops::oops:


Νιτρικό (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6143)

Την επόμενη φορά χρησιμοποίησε την Αναζήτηση (http://forum.bodybuilding.gr/search.php) ;)