PDA

Επιστροφή στο Forum : μυικες ομαδες



soscagon
25-03-10, 15:20
παιδια μια ερωτηση στν βδομαδα μποροθμε να κανουμε 2 ιδιες μυικες ομαδες??? για πχ καποτε εκανα δευτερα κ παρασκευη στη8ος κ δικεφαλα κ τριτη κ σαββατο πλατη κ τρικεφαλα... εκανα μλκ??? υπερφοτοσα πολυ το εργαλιο??? δν 8α ειχαν λετε καλη αναπτυξη οι μυς μου??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....

ctrlfreak
25-03-10, 18:09
To αν τους υπερφόρτωσες ή όχι εξαρτάται από σένα και το επίπεδο που έχεις φτάσει. Αν αισθάνεσαι πιασμένος ή κουρασμένος σε μια ομάδα μυών που προπόνησες πριν 3 μέρες τότε ναι υπάρχει πρόβλημα αλλά συνήθως οι μύες χρειάζονται 48 ώρες για να επανέλθουν οπότε υπολόγισε. πχ:

Δευτέρα στήθος-δικέφαλα
Τρίτη Πόδια
Πέμπτη πλάτη-τρικέφαλα
Παρασκευή Στήθος-δικέφαλα
Ανάλογα με ποιες μυικές ομάδες θέλεις να βελτιώσεις κάνεις το πρόγραμμά σου και την γυμνάζεις και 2η φορά.
Οι μέρες μπορούν να αλλάξουν ανάλογα με τις υποχρεώσεις και το πως νιώθεις σωματικά και ψυχικά.

soscagon
26-03-10, 12:32
ετσι ειχα ακοθσει πως ειναι καλτερα να κανοθμε 1 ομαδα τν φορα πχ δευτερα στη8ος τριτη πλατη τεταρτη ομους παρασκευη 2φαλα - 3κεφαλα κ σαββατο ποδια .... αλλα εντονη προπονηση τν κα8ε ομαδα

ctrlfreak
26-03-10, 12:45
Υπάρχουν πολλές παραλλαγές των προγραμμάτων. Χρησιμοποιείς
όποιο ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες σου και το επίπεδό σου.

GEORGEXX1
01-04-10, 11:17
ετσι ειχα ακοθσει πως ειναι καλτερα να κανοθμε 1 ομαδα τν φορα πχ δευτερα στη8ος τριτη πλατη τεταρτη ομους παρασκευη 2φαλα - 3κεφαλα κ σαββατο ποδια .... αλλα εντονη προπονηση τν κα8ε ομαδα

Απο οσα προγραμματα δοκιμασα, αυτο με την μια μυικη ομαδα την ημερα μου δουλεψε καλυτερα.Και φορτωνεις και αναρωνεις.

Eddie
01-04-10, 16:04
Απο οσα προγραμματα δοκιμασα, αυτο με την μια μυικη ομαδα την ημερα μου δουλεψε καλυτερα.Και φορτωνεις και αναρωνεις.

Ετσι ακριβως!

Επειδη στην προπονηση ειμαι καυτης,δεν αναρρωνω σε 3 μερες,ουτε με πρωτεινη ουτε με αμινοξεα.Ετσι εχω βρει αυτη τη μεθοδο ως καλυτερη για μενα.Απλα οταν ερθει ο καιρος για αλλαγη προγραμματως αλλαζω τη σειρα και μερικες ασκησεις.Τωρα κανω
Δευτερα-ωμους
Τριτη-Χερια
Τεταρτη-Ποδια*
Πεμπτη-Στηθος
Παρασκευη-Πλατη


*Εχω φτασει σε σημειο να κανω παρα πολλα σετ και με κουραζει.Ισως βαλω ακομη μια μερα προπονησης για να κανω τη μια 4κεφαλους-γαμπες και την αλλη 2κεφαλους-γαμπες.

soscagon
02-04-10, 17:17
Ετσι ακριβως!

Επειδη στην προπονηση ειμαι καυτης,δεν αναρρωνω σε 3 μερες,ουτε με πρωτεινη ουτε με αμινοξεα.Ετσι εχω βρει αυτη τη μεθοδο ως καλυτερη για μενα.Απλα οταν ερθει ο καιρος για αλλαγη προγραμματως αλλαζω τη σειρα και μερικες ασκησεις.Τωρα κανω
Δευτερα-ωμους
Τριτη-Χερια
Τεταρτη-Ποδια*
Πεμπτη-Στηθος
Παρασκευη-Πλατη


*Εχω φτασει σε σημειο να κανω παρα πολλα σετ και με κουραζει.Ισως βαλω ακομη μια μερα προπονησης για να κανω τη μια 4κεφαλους-γαμπες και την αλλη 2κεφαλους-γαμπες. man και γω σε αυτο κατελξα γιατι κ γω ειμαι καυτης... σε φαση που πονουσα κ ημν πιασμενος για μερες.. κατεληξα κ γω σε 1 ομαδα τν φορα γιανα τν ξεφτηλιζω κ να αναρωνει... γιατι με το παλιο το προγραμα ποθ κανα πολυ φοτομα μονο τραυματισμους ειχα παρα κερδη.. δν προλαβαινα να αναρσω

ledis
08-04-10, 19:02
και εμενα αυτο το θεμα με προβληματιζει αρκετα
σημερα πρωτη μερα αλλαξα το προγραμμα και για ενα μηνα σκοπευω να κανω μια ομαδα καθε φορα ενω πριν εκανα ανα 2
η απορια μου τωρα ειναι η εξης και εδω θελω τη βοηθεια καποιου πιο εμπειρου
τη μια αυτη ομαδα πρεπει να τη <<σκιζω>> σωστα?
δηλαδη κανω 4 σετ 10 επαναληψεων
πρεπει να κανω πχ 4 η 6 ασκησεις ? ? ?
ποσες πρεπει να κανω ωστε να αναπτυχθω χωρις να ρισκαρω υπερκοπωση ?

The Rock
08-04-10, 19:56
Παιδιά να πω κάτι γιατί βλέπω οι περισσότεροι το ρίχνετε στην προπόνηση το φταίξιμο. Έχετε σκεφτεί ότι δεν ειναι ικανοποιοτική η διατροφής σας όσον αφορά τα μακρο/μικρό-συστατικά ή ξέρω γω η διάρκεια και ποιότητα ύπνου σας ?

Eddie
08-04-10, 20:10
Παιδιά να πω κάτι γιατί βλέπω οι περισσότεροι το ρίχνετε στην προπόνηση το φταίξιμο. Έχετε σκεφτεί ότι δεν ειναι ικανοποιοτική η διατροφής σας όσον αφορά τα μακρο/μικρό-συστατικά ή ξέρω γω η διάρκεια και ποιότητα ύπνου σας ?

Σε μενα η διαρκεια τις περισσοτερες φορες ειναι επαρκης,η ποιοτητα ομως απεχει απ την κανονικη.Εχεις να προτεινεις κατι?Μελατονινη και βοτανα παντως δε με βοηθησαν.Ξερεις κατι που βοηθαει?Εκτως απο ardan:P

The Rock
08-04-10, 20:23
Κοίτα σου απάντησα σε άλλο τόπικ. Ότι έγραψα δουλεύει 100%.

Polyneikos
09-04-10, 09:01
Απο οσα προγραμματα δοκιμασα, αυτο με την μια μυικη ομαδα την ημερα μου δουλεψε καλυτερα.Και φορτωνεις και αναρωνεις.

Και εγω αυτό εφαρμόζω,απλα,όμορφα και δυνατα..:bbbiceps:

Michaelangelo
09-04-10, 21:04
παιδια μια ερωτηση στν βδομαδα μποροθμε να κανουμε 2 ιδιες μυικες ομαδες??? για πχ καποτε εκανα δευτερα κ παρασκευη στη8ος κ δικεφαλα κ τριτη κ σαββατο πλατη κ τρικεφαλα... εκανα μλκ??? υπερφοτοσα πολυ το εργαλιο??? δν 8α ειχαν λετε καλη αναπτυξη οι μυς μου??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....

Κατά την ταπεινή μου γνώμη μια χαρά το έκανες!!! πιο καλά γυμνάζονται οι μύες !
και τους νοιώθεις πιο... σφιχτούς!




Πέμπτη πλάτη-τρικέφαλα
Παρασκευή Στήθος-δικέφαλα


Όταν γυμνάζεις στήθος γυμνάζεις και τρικέφαλα και στην πλάτη τα δικέφαλα. Συνεπώς αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δεν αφήνεις τους mus να ξεκουραστούν με το πρόγραμμα που ακολουθείς. Εγώ έκανα στήθος-τρικέφαλα, πλάτη-δικέφαλα. Γνώμη μου πάντα.

Eddie
09-04-10, 22:53
Όταν γυμνάζεις στήθος γυμνάζεις και τρικέφαλα και στην πλάτη τα δικέφαλα. Συνεπώς αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δεν αφήνεις τους mus να ξεκουραστούν με το πρόγραμμα που ακολουθείς. Εγώ έκανα στήθος-τρικέφαλα, πλάτη-δικέφαλα. Γνώμη μου πάντα.

+1000000000

Συμφωνω:thumbup:

Polyneikos
09-04-10, 23:52
Όταν γυμνάζεις στήθος γυμνάζεις και τρικέφαλα και στην πλάτη τα δικέφαλα. Συνεπώς αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δεν αφήνεις τους mus να ξεκουραστούν με το πρόγραμμα που ακολουθείς. Εγώ έκανα στήθος-τρικέφαλα, πλάτη-δικέφαλα. Γνώμη μου πάντα.

Όταν εχουμε ολοκληρωσει 15-20 σετ πλατης με μεγαλα βαρη τότε οι δικεφαλοι μας είναι "καμμένοι".Είτε γυμναζουμε πλατη ξεχωριστα από τα δικεφαλα ,είτε αν θελουμε να συνδυασουμε τα δικεφαλα με μια μυικη ομαδα καλό είναι να το κανουμε με μυικη ομαδα που δεν εμπλέκονται,πχ. στηθος ή ωμους.
Επίσης καλό είναι να μην γυμναζουμε δικεφαλα μια μερα πριν ή μια μερα μετα από πλάτη,δεν θα μπορουν να αναρρωσουν σωστα.Προσωπικες μου απόψεις.

Michaelangelo
12-04-10, 09:19
Όταν εχουμε ολοκληρωσει 15-20 σετ πλατης με μεγαλα βαρη τότε οι δικεφαλοι μας είναι "καμμένοι".Είτε γυμναζουμε πλατη ξεχωριστα από τα δικεφαλα ,είτε αν θελουμε να συνδυασουμε τα δικεφαλα με μια μυικη ομαδα καλό είναι να το κανουμε με μυικη ομαδα που δεν εμπλέκονται,πχ. στηθος ή ωμους.
Επίσης καλό είναι να μην γυμναζουμε δικεφαλα μια μερα πριν ή μια μερα μετα από πλάτη,δεν θα μπορουν να αναρρωσουν σωστα.Προσωπικες μου απόψεις.

Αυτό ακριβώς προσπαθούσα να πω!
Και ότι αν παίζεις 2 μυϊκές ομάδες, καλύτερο είναι να βάλεις ομάδες που χρησιμοποιούν τους ιδιους mus (η έστω όχι ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΈΣ!). Εμενα μια χαρά είναι οι δικέφαλοι μετά από 15-20 set! :P

Polyneikos
12-04-10, 10:42
Σιγουρα όμως δνε μπορείς να κανεις με την ίδια ενταση σε σχεση αν τα επαιζες μόνα τους,φυσικα οταν μιλαμε για προπόνηση πλατης εννοουμε βαρια με κιλα και κωπηλατικες,αρσεις θανατου κτλ,όχι μονο έλξεις ή μονοζυγο...

GEORGEXX1
12-04-10, 10:51
Σιγουρα όμως δνε μπορείς να κανεις με την ίδια ενταση σε σχεση αν τα επαιζες μόνα τους,φυσικα οταν μιλαμε για προπόνηση πλατης εννοουμε βαρια με κιλα και κωπηλατικες,αρσεις θανατου κτλ,όχι μονο έλξεις ή μονοζυγο...

Ειναι σιγουρο οτι μετα απο βαρια κιλα στην πλατη οι δικεφαλοι δεν μπορουν να εχουν το μεγιστο της αποδοσης τους.

Haris Pilton
12-04-10, 10:59
Και οι πήχεις πανε περίπατο με στραπς κατι γίνετε,νταξ ο καθενας εχει αλλλη φιλοσοφία στην προπόνηση του.