PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτημα λιποδιάλυσης.



Plus
26-03-10, 13:40
Οποτε υστερα απο κουβεντες με πολλα ατομα και διαφορετικες γνωμες που ακουστηκαν αυτες τις μερες,ερχομαστε στο εξης ερωτημα:

Ειναι καλύτερα το τρέξιμο/ποδήλατο (γενικα αεροβιο) και οι κιλιακοι να γίνοντε πριν η' μετα το φαγητο οταν ειναι πρωι ? Με λιγα λογια :

Ξυπνας-Αεροβιο και κιλιακους,προπονηση-Φαι

η'

Ξυπνας-Φαι-2 ωρες αναμονη-αεροβιο και κιλιακους,προπονηση-Φαι

..................


Εσεις τι λετε? (Οταν ειναι καποιοσ σε προγραμμα γραμμωσης)

Levrone
26-03-10, 13:56
Οποτε υστερα απο κουβεντες με πολλα ατομα και διαφορετικες γνωμες που ακουστηκαν αυτες τις μερες,ερχομαστε στο εξης ερωτημα:

Ειναι καλύτερα το τρέξιμο/ποδήλατο (γενικα αεροβιο) και οι κιλιακοι να γίνοντε πριν η' μετα το φαγητο οταν ειναι πρωι ? Με λιγα λογια :

Ξυπνας-Αεροβιο και κιλιακους,προπονηση-Φαι

η'

Ξυπνας-Φαι-2 ωρες αναμονη-αεροβιο και κιλιακους,προπονηση-Φαι

..................


Εσεις τι λετε? (Οταν ειναι καποιοσ σε προγραμμα γραμμωσης)


ξυπνας-αεροβιο-φαι-και μετα στο γυμαστηριο προπονηση και κοιλιακους..

κοιλιακοι προσωπικα κανω 2 φορες την εβδομαδα. οχι καθε μερα. μυες ειναι και αυτοι , θελουν ξεκουραση.

αεροβια καθε μερα αν μπορεις.

Plus
26-03-10, 14:12
Δεν ρωταω προσωπικα για εμενα,εγω εχω αλλο προγραμμα για το γυμναστηριο κτλ,απλα επειδη ακουω διαφορες εκδοχες για το θεμα. Καπιοι δηλαδη ξυπνανε πανε γυμναστηριο κανουν αεροβιο και προπονηση και μετα τρωνε,και αλλοι τρωνε και πανε μετα απο 2 ωρες για το ιδιο προγραμμα.

Levrone
26-03-10, 14:18
Δεν ρωταω προσωπικα για εμενα,εγω εχω αλλο προγραμμα για το γυμναστηριο κτλ,απλα επειδη ακουω διαφορες εκδοχες για το θεμα. Καπιοι δηλαδη ξυπνανε πανε γυμναστηριο κανουν αεροβιο και προπονηση και μετα τρωνε,και αλλοι τρωνε και πανε μετα απο 2 ωρες για το ιδιο προγραμμα.

α συγνωμη, εγω σου ειπα για μενα.

εγω ξυπναω, παω αεροβιο με αδειο στομαχι, γυριζω και τρωω και μετα απο 2-3 γευματα παω προπονηση.

και εκει κανω και κοιλιακους στο τελος της προπονησης. αλλοι τους κανουν στην αρχη.

Μαρία
26-03-10, 14:21
Απο την στιγμη που μιλαμε για γραμμωση δεν βρισκω προβλημα η απορια στο θεμα.....αν μιλαμε για γραμμωση(εχει σχεση με φαγητο).

Levrone
26-03-10, 14:35
Απο την στιγμη που μιλαμε για γραμμωση δεν βρισκω προβλημα η απορια στο θεμα.....αν μιλαμε για γραμμωση(εχει σχεση με φαγητο).

οχι απλα προσωπικα οταν κανω γραμμωση την αεροβια τη βαζω πριν το πρωτο γευμα, και τους κοιλιακους τους βαζω μαζι με την υπολοιπη προπονηση.

να ειμαι σε γραμμωση και να ξυπνησω και να παω για βαρη νομιζω δε θα αντεξω.

Eddie
26-03-10, 14:53
οχι απλα προσωπικα οταν κανω γραμμωση την αεροβια τη βαζω πριν το πρωτο γευμα, και τους κοιλιακους τους βαζω μαζι με την υπολοιπη προπονηση.

να ειμαι σε γραμμωση και να ξυπνησω και να παω για βαρη νομιζω δε θα αντεξω.

Συμφωνω!!Δεν παλευεται.

Για μενα το καλυτερο ειναι αεροβικη νωρις το πρωι,αμεσως μετα πρωινο-δεκατιανο-μεσημεριανο και μετα βαρη.Αν δεν εχω 2-3 γευματα δεν εχω ουτε διαθεση ουτε αντοχες.

Levrone
26-03-10, 14:56
Συμφωνω!!Δεν παλευεται.


ναι αλλα ξερω καποιον που το κανει!

και ειναι εδω, αναμεσα μας!!!

αλητης ειναι!!!!

Eddie
26-03-10, 15:14
ναι αλλα ξερω καποιον που το κανει!

και ειναι εδω, αναμεσα μας!!!

αλητης ειναι!!!!

Χαχαχαχαχα,με τρομαζεις:shock:

Οποιος και να ναι kalo kouragio οπως λενε και τα συγχαρητηρια μου.:bowdown:

Εγω δεν αντεξα :)

Machiavelli
26-03-10, 15:21
Εγώ ο καημένος, επειδή δεν αντέχω το απόγευμα στο γυμναστήριο γιατί θέλω να σπάσω τα κεφάλια όλων εκεί μέσα κάνω αερόβια με άδειο, πρωινό μετά τρώω ο,τι βρω στο σπίτι και μετά από 2,5 ώρες πάω για βάρη. Πάντως Plus αυτές οι δύο εκδοχές που ρωτάς είναι και οι δύο χαζές, πρώτα απ' όλα έχουν αερόβιο και μετά κοιλιακούς/βάρη στο καπάκι.
Ψηφίζω αυτό που λέει ο Levrone
ξυπνας-αεροβιο-φαι-και μετα στο γυμαστηριο προπονηση και κοιλιακους.

giannis64
26-03-10, 19:23
α συγνωμη, εγω σου ειπα για μενα.

εγω ξυπναω, παω αεροβιο με αδειο στομαχι, γυριζω και τρωω και μετα απο 2-3 γευματα παω προπονηση.

και εκει κανω και κοιλιακους στο τελος της προπονησης. αλλοι τους κανουν στην αρχη.

+1:thumbup: και εγω το ιδιο κανω!!!!

gj
26-03-10, 19:55
να ειμαι σε γραμμωση και να ξυπνησω και να παω για βαρη νομιζω δε θα αντεξω.

Εχω την εντύπωση ότι το να πας για βάρη χωρίς να φας τπτ δεν υφίσταται...
0 γλυκογονο στους μυς με προπονα με βάρη ... :shock::shock:
Απο που θα βγει η ενέργεια να σηκώσεις κιλά ?

Haris Pilton
26-03-10, 20:53
Εχω την εντύπωση ότι το να πας για βάρη χωρίς να φας τπτ δεν υφίσταται...
0 γλυκογονο στους μυς με προπονα με βάρη ... :shock::shock:
Απο που θα βγει η ενέργεια να σηκώσεις κιλά ?

Yπερβολες,η υδατανθρακωση των μυων παιρνει μεχρι και 48 ωρες,η πληρης αφομοίωση των συστατικων απο αυτο που μολις εφαγες παιρνει κανα 12ωρο,αυτα περι 30γρ μονο πρωτεινης ανα 3 ωρες και φαι μονο ανα τρεις ωρες για ενεργοποιηση του μεταβολισμου ειναι μυθοι.

Τρωμε ανα τρεις ωρες για να ελαχιστοποιουμε την αποθηκευση λιπους,και με τρεια γευματα γινετε δουλεια και νηστικός προπονηση γινεται δουλεια.

Τα επιπεδα γλυκογονου στο αιμα,ισως να ειναι σχετικα χαμηλα,αλλα οχι και 0.

Λες και εγω που παω μετα το πρωινό προπονηση,εχει προλαβει ο οργανισμος μου να κανει υδατανθρακωση με 100γ βρωμης...

savage
26-03-10, 22:13
ναι αλλα ξερω καποιον που το κανει!

και ειναι εδω, αναμεσα μας!!!

αλητης ειναι!!!!



Χαχαχαχαχα,με τρομαζεις:shock:

Οποιος και να ναι kalo kouragio οπως λενε και τα συγχαρητηρια μου.:bowdown:

Εγω δεν αντεξα :)

εγω ειμαι αυτος που λεει ο levrone:green:

Levrone
26-03-10, 22:21
Yπερβολες,η υδατανθρακωση των μυων παιρνει μεχρι και 48 ωρες,η πληρης αφομοίωση των συστατικων απο αυτο που μολις εφαγες παιρνει κανα 12ωρο,αυτα περι 30γρ μονο πρωτεινης ανα 3 ωρες και φαι μονο ανα τρεις ωρες για ενεργοποιηση του μεταβολισμου ειναι μυθοι.

Τρωμε ανα τρεις ωρες για να ελαχιστοποιουμε την αποθηκευση λιπους,και με τρεια γευματα γινετε δουλεια και νηστικός προπονηση γινεται δουλεια.

Τα επιπεδα γλυκογονου στο αιμα,ισως να ειναι σχετικα χαμηλα,αλλα οχι και 0.

Λες και εγω που παω μετα το πρωινό προπονηση,εχει προλαβει ο οργανισμος μου να κανει υδατανθρακωση με 100γ βρωμης...

100% και το εχουμε ξανασυζητησει..

και προπονηση κανεις με το φαι της προηγουμενης μερας..

αλλα ρε φιλε δεν την παλευω να παω νηστικος για προπονηση..απλα δεν την παλευω..

Haris Pilton
26-03-10, 22:25
Καλα,αλλο αυτο,ουτε εγω,δεν μπορω να γουργουριζει η κοιλια μου...

Στην ωρα πανω αφοτου εχω φαει παω για προπο,για να μην σου πω οτι ετσι καις και παραπανω λογο θερμογενεσης..

Καθως,μπακαλιστικα,μεσα και εξω ολα δουλευουν.

giannis64
26-03-10, 22:26
και εγώ συμφωνώ με τον χάρη αλλά μην ξεχνάμε και τον κίνδυνο της υπογλυκαιμίας.

Haris Pilton
26-03-10, 22:38
Η υπογλυκαιμια,δεν εχει να κανει με τα επιπεδα γλυκογονου στο αιμα,αλλα με το κάθε άτομο που έχει διαφορετική ευαισθησία στη μείωση των επιπέδων του σακχάρου του αίματος .
Η υπογλυκαιμία δεν είναι πάθηση αλλά μία παθολογική κατάσταση.

Εγω στα 15 μου,σε μια απελπισμένη προσπάθεια να χασω τα περιτα κιλα μου,εκανα να φαω 27 μερες,και δουλευα συγχρόνως.
Εμφανισα συμπτωματα υπογλυκαιμιας στην δευτερη εβδομαδα. :green:

giannis64
26-03-10, 22:49
χαμηλα επιπεδα γλυκογονου= χαμηλο ζαχαρο. εχω ζαχαροδιαβητικο αδερφο εδω και 31 χρονια και το ξερω καλα.

Haris Pilton
26-03-10, 22:52
χαμηλα επιπεδα γλυκογονου= χαμηλο ζαχαρο

Δεν ειπα το αντιθετο.

giannis64
26-03-10, 22:55
όταν είσαι νηστικός και κάνεις γυμναστική, η κάποια εργασία γενικά καταπιέζεις το γλυκογόνο-ζάχαρο, άρα έχεις κίνδυνο να πάθεις υπογλυκαιμία. σε έναν νορμάλ άνθρωπο αυτό μπορεί να προκαλέσει λιποθυμία.

savage
27-03-10, 03:42
Τι εννοουμε νηστικο?Ποσες ωρες νηστικο?Γιατι ειναι πολυ σχετικα ολα

giannis64
27-03-10, 07:40
όταν είσαι νηστικός και κάνεις γυμναστική, η κάποια εργασία γενικά καταπιέζεις το γλυκογόνο-ζάχαρο, άρα έχεις κίνδυνο να πάθεις υπογλυκαιμία. σε έναν νορμάλ άνθρωπο αυτό μπορεί να προκαλέσει λιποθυμία.


Τι εννοουμε νηστικο?Ποσες ωρες νηστικο?Γιατι ειναι πολυ σχετικα ολα


αναφέρομε για τις 48 ώρες που είπε ο χάρης. δεν μιλάω για την περίπτωση να έχεις φάει κανονικά τα γεύματα σου, να έχεις πέσει για ύπνο και να πας το πρωί νηστικός για προπόνηση. αλλά και πάλι δεν είναι απαραίτητο να το πάθεις. απλά αναφέρω τον κίνδυνο.

savage
27-03-10, 13:25
ok καταλαβα πως εννοεις το "νηστικος". δεν ανηκω σε αυτη την κατηγορια λοιπον

giannis64
27-03-10, 15:09
ok καταλαβα πως εννοεις το "νηστικος". δεν ανηκω σε αυτη την κατηγορια λοιπον

:thumbup: νηστικος κανω και εγω προπονηση, και ειδικα αεροβια!!!:green: