PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχεια διατροφης για γραμμωση...



-Nikolakis-
27-03-10, 22:30
Καλησπερα παιδια..!!Η νεα μου διατροφη για τη συνεχεια απωλειας λιπους..
Πρωινο
1.5 scoop πρωτεινης σε νερο+60γρ βρωμη
----------------------
Γευμα 2
150γρ κοτοπουλο+80γρ αβραστο μαυρο ρυζι+πρασινη σαλατα+1 κ.γ.ελαιολαδο
----------------------
μιση ωρα πριν την προπονηση 1 ξινομυλο
προπονηση
----------------------
1.5 scoop πρωτεινης σε νερο+1 κ.γ. μελι
----------------------
Γευμα 3
150γρ κοτοπουλο+60γρ αβραστο μαυρο ρυζι+πρασινη σαλατα+1 κ.γ.ελαιολαδο
----------------------
Γευμα 4
150γρ απαχο μοσχαρι βραστο+πρασινη σαλατα χωρις λαδι+1 ταμπλετα ω3,6,9
----------------------
Γευμα 5
2 γιαουρτια 0%+10 καρυδια η αμυγδαλα

να υπενθυμισω...
83 κιλα
1.80cm 20 χρονων

giannis64
27-03-10, 22:35
ποση ωρα διαφορα εχει το 2 γευμα σου απο την προπονηση?

-Nikolakis-
27-03-10, 22:36
ποση ωρα διαφορα εχει το 2 γευμα σου απο την προπονηση?

3 ωρες

giannis64
27-03-10, 22:38
βαλε το ξυνομηλο μιση ωρα πριν την προπονηση, και στο μεταπροπονητικο βαλε η μια μπανανα η μελι.

-Nikolakis-
27-03-10, 22:41
για δες τωρα...

giannis64
27-03-10, 22:42
+1:thumbup:

-Nikolakis-
27-03-10, 22:43
ο υδατανθρακας ειναι οκ???δεν ειναι πολυς??

giannis64
27-03-10, 22:47
η τελευτεα σαλατα λιγο με χαλαει. τωρα την ειδα!!!

-Nikolakis-
27-03-10, 22:48
να τη βγαλω??δεν εχω προβλημα...
και να αφησω τα γιαουρτια με τα αμυγδαλα η τα καρυδια...
τι λες??

giannis64
27-03-10, 22:49
θα ελεγα καλυτερα να την βγαλεις!! δεν υπαρχη λογος να παρεις υδατανθρακα αυτην την ωρα!



τωρα οκ!!

-Nikolakis-
27-03-10, 22:50
τωρα??

NASSER
27-03-10, 22:57
Εγω λεω πως το μονο που χρειαζεται για να σου βγαινει πιο ανετα η διατροφη, να βαλεις το μοσχαρι μετα την προπονηση και μετα το κοτοπουλο.
Στο τελευταιο γευμα δεν χριεαζεται να αφαιρεσεις τιποτα. Η σαλατα απλα θα σου γεμισει το στομαχι και δεν θα εχεις την αισθηση πεινας. Επομενος αστην.

Οσο για τις ποσοτητες καλο ηταν να το ελενξεις μονος σου συμφωνα με το προγραμμα διατροφης-γραμμωσης του φορουμ. Ολα ειναι αναλογικα με τις δραστηριοτητες σου και τις καθημερινες καυσεις που κανεις.

-Nikolakis-
27-03-10, 23:02
Να μην ξεχασω...Αεροβια κανω μολις ξυπνησω η μετα τα βαρη...
Οι ποσοτητες ειναι τσεκαρισμενες φιλε μου...Tiς βλεπεις οκ η πιστευεις οτι κατι απο αυτα ειναι παραπανω απο το κανονικο..??

NASSER
28-03-10, 00:15
Αμα τις εχεις τσεκαρει τοτε εισαι οκ. Δεν βλεπω τιποτα παραλογο.

-Nikolakis-
28-03-10, 01:18
ευχαριστω πολυ παιδια!!!

savage
28-03-10, 03:01
για μενα 1 scoop ειναι λιγο.καλυτερα να το κανεις 1μιση.ειδικα μετα την προπονηση.εγω πινω 2,αλλα οκ ειμαι περισσοτερα μυικα κιλα.αλλα και παλι εισαι 83 κιλα με 15% λιπος,δηλ 70 κιλα αλιπη μαζα.θες μια 40ρια γραμ πρωτεινη ορου γαλακτος μετα την προπονηση,σιγουρα.δε νομιζω πως στα δινει μονο 1 σκουπ. και μετα απο την αεροβια την πρωινη παλι λιγο ειναι ενα σκουπ,για μενα

gj
28-03-10, 04:54
η τελευτεα σαλατα λιγο με χαλαει. τωρα την ειδα!!!

Γιαννη γιατί ?
Ινωδη υδατάνθρακα δεν μπορούμε να καταναλώνουμε ελεύθερα ?
Και γω στο βραδυνό μου έχω η μια τονοσαλάτα ή καμια σιζαρ κτλ κτλ

Άρνολντ να με συγχωρείς που κάνω την ερώτηση στο τόπικ σου ενώ ζητάς συμβουλές. Παρόμοια διατροφή κάνουμε :thumbup:

giannis64
28-03-10, 08:34
η τελευτεα σαλατα λιγο με χαλαει. τωρα την ειδα!!!


:thumbup:

ενταξη ρε παιδια. εγω δεν εχω σαλατα στο γευμα που ειναι αμεσως πριν τον υπνο γιατι δεν εχω την αισθηση της πεινας ολο το βραδυ. για την γραμμωση μιλαω. τα δυο γιαουρτια και τα αμυγδαλα μου αρκουν. τωρα αν θελει να βαλει σαλατα, εγω δεν ειπα ντε και καλα οτι ειναι κακο.

-Nikolakis-
28-03-10, 11:50
Επειδη δεν εχω δοκιμασει ποτε τα γιαουρτια στην φαση αυτη,αν με κρατανε,που πιστευω οτι θα με κρατησουν,στο κατω-κατω ειναι 340γρ απο γιαουρτι,2 κεσεδακια δηλαδη και αν βαλεις και τα αμυγδαλα η τα καρυδια νομιζω οτι θα ειμαι μια χαρα...Αν βεβαια νιωθω οτι δεν καλυφθηκα,θα βαλω και τη σαλατα.....Που δεν νομιζω να τη χρειαστω,απλα την ποσταρα για να ειμαι σιγουρος...
Savage,ισως και να εχεις δικιο...Θα τα κανω 1.5 scoop τα ροφηματα....

Υ.Γ.Βασικα καλη σας μερα,γιατι μολις ξυπνησα..!Την ξεκινησα σημερα...Τωρα θα δουμε την αλλη Δευτερα πως θα ειναι τα πραγματα...

-Nikolakis-
28-03-10, 11:53
για μενα 1 scoop ειναι λιγο.καλυτερα να το κανεις 1μιση.ειδικα μετα την προπονηση.εγω πινω 2,αλλα οκ ειμαι περισσοτερα μυικα κιλα.αλλα και παλι εισαι 83 κιλα με 15% λιπος,δηλ 70 κιλα αλιπη μαζα.θες μια 40ρια γραμ πρωτεινη ορου γαλακτος μετα την προπονηση,σιγουρα.δε νομιζω πως στα δινει μονο 1 σκουπ. και μετα απο την αεροβια την πρωινη παλι λιγο ειναι ενα σκουπ,για μενα

Δηλαδη εχω 13 κιλα λιπους επανω μου,αρα αν τα χασω παω στο 0%,με βαση τη λογικη..Αλλα επειδη αυτο δεν γινεται οπως ειναι γνωστο,αν χασω 6 κιλα θα παω γυρω στο 9%....Δηλαδη στα 77-78 κιλα θα εχει καθαρισει το στομαχι μου..Βεβαια ολα αυτα θεωρητικα...Το πως θα αντιδρα ο οργανισμος μου θα το βλεπω με τον καιρο...
Πως το βλεπεις?Ειναι σωστοι οι υπολογισμοι μου?

Jeik
28-03-10, 12:15
καλημέρα φίλε μ..η διατροφή σου είναι πολύ καλή..εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις τη σαλάτα και το βράδι να τρως ένα γιαουρτάκι με 10 αμύγδαλα και θα είσαι καλυμμένος..αυτό που λες είναι το καλύτερο..πέσε στο 9-10 % να καθαρίσεις αρκετά και μετα μείνε εκεί..κάνε συντήρηση και μετα ξεκίνα σιγά σιγά όγκο..πάντως αυτά τα έξι κιλά φρόντισε να τα χάσεις αργά..μην βιαστείς..έχεις ένα τρίμηνο ακόμα..και εγώ πάνω κάτω στα ίδια με εσένα είμαι και σκέφτομαι να το πάω σιγά σιγά..τώρα για τον οργανισμό σου σίγουρα θα κολλήσει κάποια στιγμή αλλα πιστεύω με περισσότερη αερόβια και εαν παίξεις με τον υδατάνθρακα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα..τώρα που σου έχει μείνει λίπος??

-Nikolakis-
28-03-10, 13:29
καλημέρα φίλε μ..η διατροφή σου είναι πολύ καλή..εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις τη σαλάτα και το βράδι να τρως ένα γιαουρτάκι με 10 αμύγδαλα και θα είσαι καλυμμένος..αυτό που λες είναι το καλύτερο..πέσε στο 9-10 % να καθαρίσεις αρκετά και μετα μείνε εκεί..κάνε συντήρηση και μετα ξεκίνα σιγά σιγά όγκο..πάντως αυτά τα έξι κιλά φρόντισε να τα χάσεις αργά..μην βιαστείς..έχεις ένα τρίμηνο ακόμα..και εγώ πάνω κάτω στα ίδια με εσένα είμαι και σκέφτομαι να το πάω σιγά σιγά..τώρα για τον οργανισμό σου σίγουρα θα κολλήσει κάποια στιγμή αλλα πιστεύω με περισσότερη αερόβια και εαν παίξεις με τον υδατάνθρακα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα..τώρα που σου έχει μείνει λίπος??

Γεια και σε σενα φιλε μου..Καλη συνεχεια να εχεις στο στοχο σου...Σε ο,τι αφορα τη σαλατα,αυτο θα κανω,θα τη βγαλω..ειχα κολλησει και στο παρελθον και ειπα να αλλαξω πλανα και να μπω σε κετο...Για καλη μου τυχη ξεκολλησα..Και την κρατησα μονο 20 μερες..Δεν ζοριστηκα σχεδον καθολου..Τωρα αν ξανακολλησω,που ελπιζω να μη γινει,Θεου θελοντος...θα επαναλαβω τη διαδικασια...Και εγω αυτου του σκεπτικου ειμαι..Οταν εφευγαν τα πολλα κιλα,ηταν ωραια,αλλα τωρα που καλυτερευουν τα πραγματα,δηλαδη τωρα που θα ξεκινησει να καθαριζει καθοριστικα το στομαχι,χρειαζεται υπομονη και οχι ακροτητες και βιαστικες κινησεις....

Υ.Γ. 3 μηνες σε διαρκη και αδιακοπη διαιτα ειμαι...Στους τελευταιους 1-2 μηνες θα τα παρατησουμε????Οχι βεβαια....!!!:thumbup::thumbup::thumbup::toast:

savage
28-03-10, 14:08
Δηλαδη εχω 13 κιλα λιπους επανω μου,αρα αν τα χασω παω στο 0%,με βαση τη λογικη..Αλλα επειδη αυτο δεν γινεται οπως ειναι γνωστο,αν χασω 6 κιλα θα παω γυρω στο 9%....Δηλαδη στα 77-78 κιλα θα εχει καθαρισει το στομαχι μου..Βεβαια ολα αυτα θεωρητικα...Το πως θα αντιδρα ο οργανισμος μου θα το βλεπω με τον καιρο...
Πως το βλεπεις?Ειναι σωστοι οι υπολογισμοι μου?

NΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

NASSER
28-03-10, 14:17
Δηλαδη εχω 13 κιλα λιπους επανω μου,αρα αν τα χασω παω στο 0%,με βαση τη λογικη..Αλλα επειδη αυτο δεν γινεται οπως ειναι γνωστο,αν χασω 6 κιλα θα παω γυρω στο 9%....Δηλαδη στα 77-78 κιλα θα εχει καθαρισει το στομαχι μου..Βεβαια ολα αυτα θεωρητικα...Το πως θα αντιδρα ο οργανισμος μου θα το βλεπω με τον καιρο...
Πως το βλεπεις?Ειναι σωστοι οι υπολογισμοι μου?

Aν χασεις 6 κιλα αυτα δεν θα ειναι μονο λιπος αλλα και υγρα... Και ποιος ειπε πως θα καταφερεις να χασεις μονο λιπος ή μονο υγρα... Επειτα αλλο αλιπη μαζα και αλλο μυικη μαζα...

-Nikolakis-
28-03-10, 14:20
Aν χασεις 6 κιλα αυτα δεν θα ειναι μονο λιπος αλλα και υγρα... Και ποιος ειπε πως θα καταφερεις να χασεις μονο λιπος ή μονο υγρα... Επειτα αλλο αλιπη μαζα και αλλο μυικη μαζα...

Aν δε σε ταλαιπωρω,μπορεις να μου πεις τη διαφορα αλιπης μαζας με τη μυικη μαζα??

savage
28-03-10, 14:28
μεσα στην αλιπη μαζα ειναι και τα κοκκαλα πχ

NASSER
28-03-10, 14:28
Aν δε σε ταλαιπωρω,μπορεις να μου πεις τη διαφορα αλιπης μαζας με τη μυικη μαζα??

Το σωμα εχει μυικα μαζα, λιπος, υγρα και οστα.
Το καθε σωμα εχει διαφορετικες αναλογιες αναλογα με την φυσικη κατασταση αλλα και απο τον σωματοτυπο. Ετσι μπορει δυο σωματα να εχουν το ιδιο βαρος αλλα διαφορετικες αναλογιες.
Ετσι αλιπη μαζα ειναι χωρις το λιπος αλλα ολα τα αλλα ενω μυικη μαζα ειναι το καθαρο μυικο βαρος που μπορει να ειναι μονο το 30% ενος φυσιολογικου σωματος.

-Nikolakis-
28-03-10, 14:35
ευχαριστω πολυ παιδια!!

perissos20
28-03-10, 17:57
πολυ καλη η διατροφη σ αρνολντ... ομως μου φαινεται λιγο τσυμπιμενος ο υδατανθρακας..πρεπει να κανεις αρκετη αεροβια ε;;περιπου ποσα κιλα χανεις την εβδομαδα;;

-Nikolakis-
29-03-10, 11:55
Eπειδη ημουν σε κετωση για 20 μερες,ειχα χασει 2 κιλα μεσα σε 5 μερες...Αλλα με αυτη τη διατροφη ειναι 1 κιλο την εβδομαδα....Οπως ηταν με την πρωτη μου διαιτα,αλλα η πρωτη μου ηταν πολυ χαμηλοτερη σε θερμιδες και ειπα τωρα να την κανω πιο ολοκληρωμενη...Αν δεν χασω μεχρι την αλλη δευτερα,τοτε θα κοψω τον υδατανθρακα απο το τελευταιο γευμα..τα 60γρ ρυζι δηλαδη,και θα αφησω μονο κρεας και σαλατα...Το θεμα ειναι οτι ο μεταβολισμος μου ηταν χαλια πριν την αρχισω αλλα τωρα εχει καλυτερεψει...μη φανταστεις ομως τρελα πραγματα,παραμενει μετριος...Αλλα νομιζω οτι σιγα σιγα θα φτιαξει...;)Δηλαδη αν ειχα λιιιγακι πιο γρηγορο μεταβολισμο τα πραγματα θα ηταν πολυ καλυτερα...!!!

-Nikolakis-
29-03-10, 14:18
Οταν τα 80γρ αβραστο μαυρο ρυζι εχουν γυρω στα 45γρ υδατανθρακα και η ψητη πατατα η γλυκοπατατα εχει στα 100γρ της,20γρ υδατανθρακα,τοτε μπορω να βαλω αφοβα 200γρ πατατας στο μεσημεριανο μου ετσι ωστε να γινουν 40 και κατι γραμμαρια υδατανθρακα...Ετσι δεν ειναι παιδια??Η ειναι λαθος το σκεπτικο μου?

savage
29-03-10, 17:08
:thumbup:

-Nikolakis-
29-03-10, 17:12
:thumbup:

;)