PDA

Επιστροφή στο Forum : μια μικρη βοηθεια για την υπερτροφια θελω



hardtraining
29-03-10, 10:03
σαν αθλητης εχω ρεκορ στο παγκο 100 κιλα μια επαναληψη με φουλ ενταση οπως καταλαβαινεται,αλλα αν εγω παιζω με τα 80 κιλα και κανω 5 επαναληψεις σε καθε σετ με τα αυτα τα 80 κιλα κανω υπερτροφια η οχι? το μπερδευα μου ειναι οτι υπερτροφια με ποσα σετ,με ποσες επαναληψεις και γενικα μεψποση ενταση κανεις? αν γινεται να δωσεται και ενα παραδειγμα απο αυτο που εγραψα πανω για τον παγκο για να καταλαβω! ευχαριστω εκ των προτερων ολους!

ctrlfreak
29-03-10, 13:13
Θα πρέπει οι τελευταίες 2-3 επαναλήψεις να βγαίνουν δύσκολα.

AGNAR39
29-03-10, 18:16
Φίλε φυσικα και κάνεις υπερτροφία αν παίζεις με 80 κιλά.Ισα ίσα αυτην την προπονητική μέθοδο πρέπει να ακολου΄θσεις για να βάλεις όγκο.Οι μονές επαναλήψεις προσθέτουν δύναμη αλλα όχι τόσο ογκο.Θα σου πρότεινα να κάνεις 6-10 επαναληψεις για να προσθέσεις όγκο και διαλλείματα γύρω στα δύο λεπτά.Μία φορα το μήνα θα ήταν καλό να κάνεις κάτω από 6 επαναλήψεις για δύναμη αλλά οχι κάθε φορά.Πάντως να ξέρεις οι επαναλήψεις αυτές είναι ο κανόνας για τους περισσότερους αλλα υπάρχουν και εξαιρέσεις ανάλογα με τις μυικές ίνες που έχεις.Δοκίμασε αυτές τις επαναλήψεις μόνο με 2-3 βασικές ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα και σίγουρα θα δεις διαφορά.