PDA

Επιστροφή στο Forum : ΖΗΤΩ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΣΗ..ΟΓΚΟΣ ή ΓΡΑΜΜΩΣΗ



aristotelis triantafillou
02-04-10, 13:13
Γειά σας, ονομάζομαι Αριστοτέλης Τριανταφύλλου, ετών 30 και ύψος 1.75..

Απο τον Σεπτεμβρη του 2009 που επιασα δουλεια με ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, αποφασισα να ασχοληθώ με το γυμναστήριο σοβαρά.
Ξεκίνησα 1η Σεπτεμβριου και πηγαινα 4 φορες την εβδομαδα, ενώ εκανα διατροφή δίαιτας που μου έγραψε ο γυμναστής, καθώς ήμουν 80 κιλά με ποσοστό λίπους 20% , συσσωρευμένο ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ και στα ΠΛΑΓΙΑ..


Σήμερα, 7 μηνες μετά, Απριλιος 2010 και απο τα 80 κιλά επεσα στα 70, ενω το 20% λίπος εγινε 15%.. Ωστόσο, τα ψωμάκια στα 2 σημεία που ανέφερα, παρότι μειώθηκαν, εξακολουθούν και υπάρχουν χαλώντας το κατα τα άλλα πλεον αδύνατο σώμα μου..

Και το θέμα που σας θετω ειναι το εξης : Μέχρι το τέλος τέλος Ιουλίου που σταματάω το γυμναστήριο (θα επιστρέψω φυσικά 1η Σεπτεμβριου) :

- Να συνεχισω διαιτα μεχρι να φυγουν;;; Ηδη ομως ειμαι αδυνατος στο υπολοιπο σωμα.. 70 κιλα και 1.75 υψος...

- Να κανω γραμμωση;;; Aλλα τι να γραμμώσω;; Τους ανυπαρκτους μυς;;;

- Να κάνω ογκο ;; Ναι, αλλά ετσι δεν θα αυξηθει αναποφευκτα το λιπος στα 2 ρημαδο-σημεια;;;

- Μπορω ταυτόχρονα να πάρω ΜΟΝΟ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ, ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΛΙΠΟΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ;;;

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Ηδη εκλεισα ραντεβου για την Δευτερα 12-4 με αθλητικό διατροφολόγο ώστε να με καθοδηγήσει, όμως θα ηθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας

sTeLaKoS
02-04-10, 13:41
Γεια σου Αριστοτέλη. Μπερδεμένη περίπτωση όντως.
Αν θέλεις ανέβασε καμιά φωτογραφία σου στο φόρουμ, αν δούμε το σώμα σου θα καταλάβουμε καλύτερα τη σωματοδομή σου.

savage
02-04-10, 16:14
- Μπορω ταυτόχρονα να πάρω ΜΟΝΟ ΜΥΙΚΗ ΜΑΖΑ, ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΛΙΠΟΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ;;;


ANETA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ioannis1
02-04-10, 16:37
να σουδωσω μια απλη συμβουλη ναφυγει το λιπος και ναχεις και μυικοτητα.κανε 5 γευματα ημερησιως.το καθενα να εχεις κρεας γυρω στα 150γρ και μια πατατα μικρη 100γρ η ρυζι 25 γρ.κανε τα βαρη σου και μετα 40 λεπτα αεροβια σε 60% ενταση.στο πρωτο γευμα για πρωτεινη βαλε 8 ασπραδια και φαε 50 γρ κουακερ με απαχο γαλα.τρωγε πρασινες σαλατες ,ακτινιδια,πορτοκαλια,πρασιναμηλα για φρουτα.

aristotelis triantafillou
02-04-10, 18:18
ANETA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Η αποψη πάντως που κυριαρχεί ειναι ότι το να βαλεις μυικα κιλα (θα παρεις σιγουρα και λιπος οσο και να προσεξεις) και το να χασεις λιπος, δεν γινονται ταυτοχρονα

savage
02-04-10, 18:42
Η αποψη πάντως που κυριαρχεί ειναι ότι το να βαλεις μυικα κιλα (θα παρεις σιγουρα και λιπος οσο και να προσεξεις) και το να χασεις λιπος, δεν γινονται ταυτοχρονα

εγω σου ειπα τη γνωμη μου.τωρα εσυ πιστεψε οποιον θες

savage
02-04-10, 18:43
να σουδωσω μια απλη συμβουλη ναφυγει το λιπος και ναχεις και μυικοτητα.κανε 5 γευματα ημερησιως.το καθενα να εχεις κρεας γυρω στα 150γρ και μια πατατα μικρη 100γρ η ρυζι 25 γρ.κανε τα βαρη σου και μετα 40 λεπτα αεροβια σε 60% ενταση.στο πρωτο γευμα για πρωτεινη βαλε 8 ασπραδια και φαε 50 γρ κουακερ με απαχο γαλα.τρωγε πρασινες σαλατες ,ακτινιδια,πορτοκαλια,πρασιναμηλα για φρουτα.

κατι αναλογο ειχα στο νου μου.σωστος ο συναδελφος. και βαρη εννοεις 5 φορες τη βδομαδα,με αλλη μυικη ομαδα καθε φορα ετσι γιαννη?

Plus
03-04-10, 00:21
Φυσικα και μπορεις να παρεις μυικα κιλα και να χασεις ποσοστο λιπους. Αλλωστε μην ξεχνας οτι τονιζοντας τους μυς σου,το ματι των αλλων δεν θα πηγαινει στα λιγα ψωμακια που θα εχεις μεχρι τοτε.

Θα κανεις αυτο που προανεφερθηκε,απλα κατα την γνωμη μου,μονο μετα την προπονιση να τρως φρουτα. Αν θελεις καθοδηγηση στο τι να τρως πηγαινε και ανοιξε ενα topic στο section διατροφη και πες μας τι ακριβως θελεις να πετυχεις. Συμβουλεψου τα θεματα στην διατροφη,βοηθανε πολυ. Ειναι 50% φαγητο 30% προπονηση και 20% γονιδια. Η φραση "εισαι οτι τρως" ειναι σοφη. Μερικοι γυμναστες μπορει να σου πουνε ανοητα πραματα και διατροφες,πολυ απλα επειδη δεν νοιαζει τους περισσοτερους αυτο που κανεις.

Για προγραμμα μπορεις να συμβουλευτεις την σελιδα καλυτερα και απο γυμναστη,δινει αναλυτικες πληροφοριες για καθε μυ και για καθε ουσια και παραγωντα που πρεπει να ξερεις. :toast:

andreasaxo
03-04-10, 12:29
να σουδωσω μια απλη συμβουλη ναφυγει το λιπος και ναχεις και μυικοτητα.κανε 5 γευματα ημερησιως.το καθενα να εχεις κρεας γυρω στα 150γρ και μια πατατα μικρη 100γρ η ρυζι 25 γρ.κανε τα βαρη σου και μετα 40 λεπτα αεροβια σε 60% ενταση.στο πρωτο γευμα για πρωτεινη βαλε 8 ασπραδια και φαε 50 γρ κουακερ με απαχο γαλα.τρωγε πρασινες σαλατες ,ακτινιδια,πορτοκαλια,πρασιναμηλα για φρουτα.

Αυτό ισχύει για όλους όσους θέλουν να χάσουν λίπος αλλά παράλληλα να ανεβάσουν μυϊκά κιλά;

GEORGEXX1
03-04-10, 12:48
Ναι,εάν η ημερήσια θερμιδική λήψη μοιράζεται σε πολλά γεύματα κατά τη διάρκεια της ημέρας, αυξάνεται ο ρυθμός ανάπτυξης, αλλα θα πρέπει να γνωρίζεις της διατροφικές σου ανάγκες σε πρωτεΐνη, υδατάνθρακες, και λιποι.

andreasaxo
03-04-10, 18:00
Ναι,εάν η ημερήσια θερμιδική λήψη μοιράζεται σε πολλά γεύματα κατά τη διάρκεια της ημέρας, αυξάνεται ο ρυθμός ανάπτυξης, αλλα θα πρέπει να γνωρίζεις της διατροφικές σου ανάγκες σε πρωτεΐνη, υδατάνθρακες, και λιποι.

Έκανα τους υπολογισμούς μου με βάση αυτό
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=720&highlight=%CE%A0%CE%BF%CF%83%CE%B7+%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7+%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9+%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1%3B

32,5 γραμμάρια πρωτεΐνης θέλω σε κάθε ένα από τα πέντε γεύματα.
Υπάρχει κάτι ανάλογο να υπολογίσω και τους υδατάνθρακες που χρειάζομαι και τα λίπη;

NASSER
03-04-10, 18:05
Έκανα τους υπολογισμούς μου με βάση αυτό
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=720&highlight=%CE%A0%CE%BF%CF%83%CE%B7+%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7+%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9+%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1%3B

32,5 γραμμάρια πρωτεΐνης θέλω σε κάθε ένα από τα πέντε γεύματα.
Υπάρχει κάτι ανάλογο να υπολογίσω και τους υδατάνθρακες που χρειάζομαι και τα λίπη;

Για ογκο εδω http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

Για γραμμωση εδω http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4