PDA

Επιστροφή στο Forum : Στεγνωμα και ογκος



Plus
06-04-10, 01:37
Λοιπον,ειχα πει σε αλλο threat οτι ειχα μια δουλεια και επρεπε να φτασω σε ενα πολυ χαμηλο ποσοστο λιπους,αποτι φενεται το ξανα εξετασαν και ειδαν ειδη οτι ειμαι πολυ χαμηλα και οτι ειναι οκ. Η φοτογραφιση ειναι σε 1.5 μηνα περιπου. Θελω λοιπον μεχρι τοτε να το κρατησω (κατα προτιμηση να το ριξω κιαλο) και να παρω ογκο παραλληλα. Σκεφτηκα λοιπον το εξης.

Εκτος απο την διατροφη που τα περισσοτερα γευματα θα περιλαμβανουν κρεας και λαχανικα περιπου 2.200 θερμιδες την ημερα,να κανω χρηση κρεατινης παραλληλα και 40-50 λεπτα αεροβιο 4 φορες την εβδομαδα (ενω μια 5η μερα θαναι αφιερομενη μονο σε 1.5 ωρα αεροβιο). Και το προγραμμα μου να περιεχει ασκησεις ογκου και superset για ογκο. Τι λετε? Θα δουλεψει? Σημειωσεις,διορθωσεις και συμβουλες :turtle:

Χρονια πολλα,χριστος ανεστη σε ολους. :rolf:

Plus
06-04-10, 01:38
το ποσοστο λιπους μου ειναι 11% *

The Rock
06-04-10, 02:00
1)Δεν υπάρχει αυτό που λες,τουλάχιστον χωρίς φάρμακα.
2)Δεν υπάρχουν ασκήσεις για όγκο ή γράμμωση.
3)Το τι θες εξαρτάται καθαρά από την διατροφή.

End of story.

Plus
06-04-10, 02:02
Για το ποσοστο λιπους μου λες? Λιποδιαλυτες επερνα.

The Rock
06-04-10, 02:05
Κοίτα αυτοί που δουλεύουν είναι ψιλοάγνωστοι και πιο ψαγμένοι και τους βρίσκεις εξωτερικό. Από ελλάδα και να υποθέσω του "εμπορίου" θα θες πάρε το μίτο κάνε την διατροφή σου και την αερόβιά σου και είσαι εντάξει.

Plus
06-04-10, 02:08
Αυτο που ειπες μπορεις να μου το γραψεις στα αγγλικα για να το παραγγειλω? Δουλευει?

Haris Pilton
06-04-10, 02:09
ECA :chinese:

The Rock
06-04-10, 02:09
Ναι ρε το Mitotropin είναι της Gaspari.

Plus
06-04-10, 02:13
:thumbup:

Plus
06-04-10, 02:16
Κατι αλλο,η κρεατινη με τους λιποδιαλιτες αυτους πανε μαζι? Δηλαδη μπορω να κανω χρηση παραλληλα?

TEFAAtzis
06-04-10, 03:33
Κατι αλλο,η κρεατινη με τους λιποδιαλιτες αυτους πανε μαζι? Δηλαδη μπορω να κανω χρηση παραλληλα?

νομιζω πως δεν θα χεις προβλημα

Michaelangelo
06-04-10, 14:02
2)Δεν υπάρχουν ασκήσεις για όγκο ή γράμμωση.
End of story.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Όγκος=πολλά κιλά, 4 set, λίγες επαναλήψεις, διατροφή με υψηλό ποσοστό υδατάνθρακα
Γράμμωση=λίγα κιλά, πολλές επαναλήψεις, μικρά (μηδαμινά) διαλείμματα στα set, 6 set, διατροφή χαμηλή σε υδατάνθρακα.

Manos1989
06-04-10, 23:17
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Όγκος=πολλά κιλά, 4 set, λίγες επαναλήψεις, διατροφή με υψηλό ποσοστό υδατάνθρακα
Γράμμωση=λίγα κιλά, πολλές επαναλήψεις, μικρά (μηδαμινά) διαλείμματα στα set, 6 set, διατροφή χαμηλή σε υδατάνθρακα.

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί στην γράμμωση χρειάζεται ελάχιστο διάλλειμα ανάμεσα στα σετ! Στον όγκο κάνουμε 2 λεπτά ας πούμε για να αναπληρωθεί ένα κάποιο ποσοστό γλυκογόνου και να μπορέσουμε να συνεχίσουμε....στην γράμμωη ποιο το όφελος από το ''κάψιμο'' του μυ?:unsure:

The Rock
06-04-10, 23:34
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Όγκος=πολλά κιλά, 4 set, λίγες επαναλήψεις, διατροφή με υψηλό ποσοστό υδατάνθρακα
Γράμμωση=λίγα κιλά, πολλές επαναλήψεις, μικρά (μηδαμινά) διαλείμματα στα set, 6 set, διατροφή χαμηλή σε υδατάνθρακα.
Δεν υπάρχει αυτό, αυτός είναι από τους πιο άκυρους μύθους που με το που πας γυμναστήριο ο κάθε κοιμήσης το πετάει.
Είτε γράμμωση κάνεις είτε όγκο είναι καθαρά θέμα διατροφικό.
Και το αν θα είναι υψηλά ο υδατάνθρακας ή τα λιπαρά ή πρωτεϊνη είναι καθαρά θέμα σωματότυπου, δεν θα βάλεις πχ σε ενδόμορφο για όγκο υψηλά τον υδατάνθρακα γτ θα χαζέψει από το λίπος που θα βάλει.

thegravijia
07-04-10, 00:02
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Όγκος=πολλά κιλά, 4 set, λίγες επαναλήψεις, διατροφή με υψηλό ποσοστό υδατάνθρακα
Γράμμωση=λίγα κιλά, πολλές επαναλήψεις, μικρά (μηδαμινά) διαλείμματα στα set, 6 set, διατροφή χαμηλή σε υδατάνθρακα.
εντελως ακυρο - το χουμε ξανασυζητησει - δεν ισχυει

ετσι και πας να κανεις λιγα κιλα στη γραμμωση bye bye μυικη μαζα

Michaelangelo
08-04-10, 11:13
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί στην γράμμωση χρειάζεται ελάχιστο διάλλειμα ανάμεσα στα σετ! Στον όγκο κάνουμε 2 λεπτά ας πούμε για να αναπληρωθεί ένα κάποιο ποσοστό γλυκογόνου και να μπορέσουμε να συνεχίσουμε....στην γράμμωη ποιο το όφελος από το ''κάψιμο'' του μυ?:unsure:


Δεν υπάρχει αυτό, αυτός είναι από τους πιο άκυρους μύθους που με το που πας γυμναστήριο ο κάθε κοιμήσης το πετάει.
Είτε γράμμωση κάνεις είτε όγκο είναι καθαρά θέμα διατροφικό.
Και το αν θα είναι υψηλά ο υδατάνθρακας ή τα λιπαρά ή πρωτεϊνη είναι καθαρά θέμα σωματότυπου, δεν θα βάλεις πχ σε ενδόμορφο για όγκο υψηλά τον υδατάνθρακα γτ θα χαζέψει από το λίπος που θα βάλει.


εντελως ακυρο - το χουμε ξανασυζητησει - δεν ισχυει

ετσι και πας να κανεις λιγα κιλα στη γραμμωση bye bye μυικη μαζα

Κανένας μύθος! Όσο για τι μυϊκή μάζα να φεύγει αυτό και αν είναι μύθος! (ειδικά αν παίρνεις καλές δόσεις πρωτεΐνης) και το μικρό διάλειμμα είναι για να είσαι τσίτα πιστεύω! Και σε τέτοιες ασκήσεις, πάλι έπαιρνα και όγκο!

Δεν το πιστεύω αυτό με το apokleistika διατροφικό γιατί με αυτές τις ασκήσεις έχω πραγματικά δει πολύ καλο σμίλευμα μυών! Απλά καμια σύγκριση!

Niiick
08-04-10, 14:01
1)Δεν υπάρχει αυτό που λες,τουλάχιστον χωρίς φάρμακα.
2)Δεν υπάρχουν ασκήσεις για όγκο ή γράμμωση.
3)Το τι θες εξαρτάται καθαρά από την διατροφή.

End of story.




Ασχετως σωματοτυπο, φιλε ροκ πιασε εναν που δεν εχει ιδιαιτερη εμπειρια ή ακομα και εναν που να εχει μια αλφα εμπειρια, ανεβασε του την πρωτεινη,χαμηλο υδατανθρακα και μετρια λιπη καποια αεροβια, αλλαξε του το προγραμμα και θα δεις οτι θα βαζει μυς και λιπος θα χανει. Ειδικα αμα ειναι ψιλοαρχαριος αλλα οχι μονο.

Haris Pilton
08-04-10, 17:25
Εγω πλεον συμφωνω με τον βιγια,και εν μερη με τον ροκ.

Ασκησεις σμιλευματος,δεν...
Μικρο δηαλειμμα για να κρατας ψηλα τους παλμους,ειναι καλη ιδεα.

Αλλα βαρη κανουμε για να δωσουμε ερεθισμα και να μεγαλωσουν οι μυς,οχι για να κραταμε ψηλα τους παλμους,σηκωνε βαρια με μετρια δειαληματα,και αν θες ψηλα τους παλμους δοκιμασε υψηλη ενταση νοωντας αργα αρνητικες και θετικες.
Εκει να δεις ανασες και παλμους,σαν να κανεις σπριντ...

Απο εκει και περα,βλεπεις τι δουλευει πανω σου,και αλλαζεις συχνα τα μοτιβα προπονησης για να μην συνηθηζει ο οργανισμος.

Εγω εχω δει πολυ μεγαλυτερη διαφορα κανωντας λιγες επαναληψεις μεχρι να μην βγαινει καν η τελευτεα,να πεθαινω στον πονο.
Και συγχρόνως χανω λιπος.
(απο οτι καταλαβα ακτι παρομοιο θες)

Αλλιως αεροβια,η αναεροβια η δειαληαμτικη,γενικα cardio.

Οπως λεει και ο ροκ ο ανθρωπος θα κανει αυτο που πιστευει οτι ειναι σωστο,και οχι αυτο που οντως ειναι.
Αλλα οταν το πιστευει,δουλευει.Αρα same sh*t.


Απο εκει και περα ολα ειναι θεμα διατροφης,lift big eat big get big.

Eπισης συμφωνω με το φιλο Niiick στο θεμα αποκτησης μυων,και διατροφης.
Ισως ο ενδο να εχει μια μεγαλυτερη ευεσθησια στην ινσουλινη,αλλα και παλι,καραμπινατες περιπτωσεις σωματοτυπων δεν θα δεις ποτε.

Plus
09-04-10, 01:15
Ακριβως οπως τα λεει ο Hilton. Εγω ογκο οταν εκανα σε καποια φαση ετρωγα απεξω καθε μερα ,εκανα 15 λεπτα αεροβιο την μερα,ελιωνα στο φαι και τα σουβλακια,και εβαλα ποσα μυικα κιλα και ελαχιστο λιπος που μετα εχασα. Αν το πιστεψεις γινεται,δινουμε μεγαλη σημασια στην λεπτομερεια πιστευω,λαθος μας πολλες φορες.

The Rock
09-04-10, 01:24
Στους αρχάριους γίνεται αυτό ή σε μεγάλα ποσοστά λίπους.

noz1989
09-04-10, 02:00
Στους αρχάριους γίνεται αυτό ή σε μεγάλα ποσοστά λίπους.

+1 η σε συνδιασμο των 2!

Και οσο για τις ασκησεις ογκου κ γραμμωσεις δεν υπαρχουν. Απλα αυτο που γινεται ειναι οτι πολλες φορες στην γραμμωση μπαινουν πιο πολλες επαναληψεις, 2σετ, dropsets κλπ ετσι ωστε να ανεβουν οι καυσεις και οι παλμοι!

dream420
09-04-10, 14:54
αν θες να δεις εστω και ελλαχιστο ογκο με διατροφη 2000 θερμιδων και μενοντας φυσικος ξεχνα το αεροβιο για τα καλα (οχι οτι ετσι θα δεις ογκο απλα δεν θα χασεις οτι εχεις.......). Απο προπονηση απλα μην ξεπερνας τα 3 σετ στις βασικες ομαδες και τα 2 στις δευτερευοντες το ξερω οτι αυτα που σου λεω σου ακουγονται καπως τωρα οπως και στους περισοτερους που θα το διαβασουν αλλα δυστυχως ειναι αληθεια και σε καμια περιπτωση μην νομιζεις οτι οι υψηλες ποσοτητες πρωτεινης θα σε σωσουν για τον πολυ απλο λογο οτι η πρωτεινη δεν ειναι κατι που αφομειωνεται ετσι απλα.... και για να αφομειωθει σωστα μια τεραστια ποσοτητα σαν αυτη που ακους που περνουν οι ββ χρειαζονται αλλα πραγματα. Αυτο ειναι το βασικο προβλημα στο ββ πως να βαλεις καθαρα μυικα κιλα και το πως να στεγνωσεις χωρις να χασεις τον ογκο σου και δυστυχως η απαντηση δεν ειναι στην προπονηση και στην διατροφη αποκλειστικα. Ναι μεν θα σε βοηθησουν αλλα δεν προκειται να καταφερεις το επιθυμητο αποτελεσμα. Συγνωμη για το μεγαλο post η αν δεν σου αρεσουν αυτα που σου λεω αλλα καλο ειναι να διαλεξεις τι θες ογκο η γραμμωση και στην πρωτη περιπτωση θα βαλεις λιγο λιπος για να παρεις ογκο ενω στην γραμμωση θα χασεις μυικη μαζα....

The Rock
09-04-10, 15:07
αν θες να δεις εστω και ελλαχιστο ογκο με διατροφη 2000 θερμιδων και μενοντας φυσικος ξεχνα το αεροβιο για τα καλα (οχι οτι ετσι θα δεις ογκο απλα δεν θα χασεις οτι εχεις.......). Απο προπονηση απλα μην ξεπερνας τα 3 σετ στις βασικες ομαδες και τα 2 στις δευτερευοντες το ξερω οτι αυτα που σου λεω σου ακουγονται καπως τωρα οπως και στους περισοτερους που θα το διαβασουν αλλα δυστυχως ειναι αληθεια και σε καμια περιπτωση μην νομιζεις οτι οι υψηλες ποσοτητες πρωτεινης θα σε σωσουν για τον πολυ απλο λογο οτι η πρωτεινη δεν ειναι κατι που αφομειωνεται ετσι απλα.... και για να αφομειωθει σωστα μια τεραστια ποσοτητα σαν αυτη που ακους που περνουν οι ββ χρειαζονται αλλα πραγματα. Αυτο ειναι το βασικο προβλημα στο ββ πως να βαλεις καθαρα μυικα κιλα και το πως να στεγνωσεις χωρις να χασεις τον ογκο σου και δυστυχως η απαντηση δεν ειναι στην προπονηση και στην διατροφη αποκλειστικα. Ναι μεν θα σε βοηθησουν αλλα δεν προκειται να καταφερεις το επιθυμητο αποτελεσμα. Συγνωμη για το μεγαλο post η αν δεν σου αρεσουν αυτα που σου λεω αλλα καλο ειναι να διαλεξεις τι θες ογκο η γραμμωση και στην πρωτη περιπτωση θα βαλεις λιγο λιπος για να παρεις ογκο ενω στην γραμμωση θα χασεις μυικη μαζα....
Αμήν :bowdown::bowdown:

dream420
09-04-10, 15:23
Αμήν :bowdown::bowdown:

:P:P:P:P:P:P Συνηθως προσπαθω να κρατηθω και να μην μιλησω για τετοια θεματα αλλα τωρα δεν αντεξα

Polyneikos
09-04-10, 15:25
Συμφωνω με τον Dream420.
Υδατανθρακα θα κόψεις τελειως τον 1,5 μηνα και ότι κανεις με τα λαχανικα ή απλα δεν τον αναφέρεις;Λιπαρα οξέα;
Όγκο εξτρα αυτό το διαστημα ξεχνα τον με τετοια διατροφη και 4 φορες αεροβικη,το μονο που μπορείς να κανεις είναι να κατεβεις 1-2 μοναδες λίπους και αν θες να φανεις "σκασμενος" θα κανεις pumping στις προπονήσεις σου...

The Rock
09-04-10, 15:55
:P:P:P:P:P:P Συνηθως προσπαθω να κρατηθω και να μην μιλησω για τετοια θεματα αλλα τωρα δεν αντεξα
Εγώ κρατιέμαι καιρό τώρα απλά εδώ και 2 βδομάδες δεν άντεξα επίσης με αυτά που βλέπω :green::green:

Michaelangelo
09-04-10, 19:41
Επειδή έχει ζουμί αυτό το θέμα περί γραμμώσεις, πιστεύετε δηλαδή ότι αν κάποιος που κάνει 100-120 κιλά στη μπάρα και το ρίξει στα 60, 50, (βρε και 40 σου λέω), θα χάσει mus? Δεν νομίζω!

Εγώ βλέπω να λένε συνεχεια αυτά τις γραμμώσεις ότι δεν υπάρχουν στα γυμναστήρια και ο κάθε τεμπέλης επειδή δεν θέλει να βγάζει τις εξοντωτικές ασκήσεις και αρκείται στα 2 λεπτά διάλειμμα να χαζολογάει!

Εγώ όταν μπαίνω σε ασκήσεις γραμμώσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να μην δω σμίλευμα μυών και όχι μονο δεν χάνονται οι mus (ειδικά λόγω ότι είναι αρκετή η πρωτεΐνη, θα υπήρχε πρόβλημα ΜΟΝΟ αν δεν περνιόταν) αλλα βάζω και κάτι! Στο κάτω κάτω, ένας προχωρημένος αθλητής που κάνει πολλά κιλά και στα μισά και λιγότερο να τα ρίξει, mus απλά να χάσει ΔΕΝ!

albertob30
09-04-10, 20:13
αν θες να φανεις "σκασμενος" θα κανεις pumping στις προπονήσεις σου...

για εξηγησε το αυτο λιγο πολυνεικε!! :green:

albertob30
09-04-10, 20:15
Επειδή έχει ζουμί αυτό το θέμα περί γραμμώσεις, πιστεύετε δηλαδή ότι αν κάποιος που κάνει 100-120 κιλά στη μπάρα και το ρίξει στα 60, 50, (βρε και 40 σου λέω), θα χάσει mus? Δεν νομίζω!

Εγώ βλέπω να λένε συνεχεια αυτά τις γραμμώσεις ότι δεν υπάρχουν στα γυμναστήρια και ο κάθε τεμπέλης επειδή δεν θέλει να βγάζει τις εξοντωτικές ασκήσεις και αρκείται στα 2 λεπτά διάλειμμα να χαζολογάει!

Εγώ όταν μπαίνω σε ασκήσεις γραμμώσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να μην δω σμίλευμα μυών και όχι μονο δεν χάνονται οι mus (ειδικά λόγω ότι είναι αρκετή η πρωτεΐνη, θα υπήρχε πρόβλημα ΜΟΝΟ αν δεν περνιόταν) αλλα βάζω και κάτι! Στο κάτω κάτω, ένας προχωρημένος αθλητής που κάνει πολλά κιλά και στα μισά και λιγότερο να τα ρίξει, mus απλά να χάσει ΔΕΝ!

εγω ξερω οτι και με λιγα κιλα και επαναληψεις και γενικα ενταση στην προπονηση( το πιο βασικο) βαζεις και δεν χανεις ..δεν πιστευω οτι τα κιλα φερνουν απαραιτητα τον ογκο..αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχαν ββερς μονο power lifters

Polyneikos
09-04-10, 20:24
αν θες να φανεις "σκασμενος" θα κανεις pumping στις προπονήσεις σου...



για εξηγησε το αυτο λιγο πολυνεικε!! :green:

Ότι κανουν οι αγωνιστικοι τις τελευταιες ημερες πριν από τους αγωνες,μετρια κιλα ,πολλες επαναλήψεις και επιδιωκεις το λεγομενο pumping,αιματωση και πρήξιμο..Οταν είσαι σε σκληρη δίαιτα χωρίς υδατανθρακες και με χαμηλο ποσοστό λίπους,ούτε δυναμεις έχεις αλλα και μεγαλες πιθανόητες τραυματισμου αν παίξεις με βαρια κιλα....

ctrlfreak
09-04-10, 21:08
εγω ξερω οτι και με λιγα κιλα και επαναληψεις και γενικα ενταση στην προπονηση( το πιο βασικο) βαζεις και δεν χανεις ..δεν πιστευω οτι τα κιλα φερνουν απαραιτητα τον ογκο..αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχαν ββερς μονο power lifters

Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω πως κάποιος που κάνει μπάρα 100 κιλά και ξαφνικά το ρίξει στα 50 για καιρό μπορεί να μην χάσει μυς αλλά σίγουρα δεν θα βάλει αφού για να αναπτυχθούν οι μυς χρειάζονται την πίεση των κιλών και άρα ο οργανισμός
αναγκαστικά να προσαρμοστεί στο περιβάλλον χτίζοντας μυς. Τα 50 κιλά σε κάποιον που κάνει 100 είναι στην ουσία το ζέσταμά του. Αν έχει υπερβολικούς μυς για να σηκώσει τα 50 κιλά τότε ο οργανισμός προσαρμόζεται. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά με τα όσα έχω διαβάσει αυτό το συμπέρασμα βγάζω.

Οι powerlifters από την άλλη έχουν σαν σκοπό μόνο την αύξηση των κιλών και άρα δεν γραμμώνουν γιατί αυτό συνεπάγεται απώλεια μυών.

Michaelangelo
12-04-10, 11:14
Ότι κανουν οι αγωνιστικοι τις τελευταιες ημερες πριν από τους αγωνες,μετρια κιλα ,πολλες επαναλήψεις και επιδιωκεις το λεγομενο pumping,αιματωση και πρήξιμο..Οταν είσαι σε σκληρη δίαιτα χωρίς υδατανθρακες και με χαμηλο ποσοστό λίπους,ούτε δυναμεις έχεις αλλα και μεγαλες πιθανόητες τραυματισμου αν παίξεις με βαρια κιλα....

Εννοείται ότι δεν χάνεις! Είναι από τους πιο χαζούς μύθους! Αλλα φυσικά δεν πρόκειται να "τεραστιοποιιθεις" όπως και με το να παίζεις τέρμα κιλά!


Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω πως κάποιος που κάνει μπάρα 100 κιλά και ξαφνικά το ρίξει στα 50 για καιρό μπορεί να μην χάσει μυς αλλά σίγουρα δεν θα βάλει αφού για να αναπτυχθούν οι μυς χρειάζονται την πίεση των κιλών και άρα ο οργανισμός
αναγκαστικά να προσαρμοστεί στο περιβάλλον χτίζοντας μυς. Τα 50 κιλά σε κάποιον που κάνει 100 είναι στην ουσία το ζέσταμά του. Αν έχει υπερβολικούς μυς για να σηκώσει τα 50 κιλά τότε ο οργανισμός προσαρμόζεται. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά με τα όσα έχω διαβάσει αυτό το συμπέρασμα βγάζω.

Οι powerlifters από την άλλη έχουν σαν σκοπό μόνο την αύξηση των κιλών και άρα δεν γραμμώνουν γιατί αυτό συνεπάγεται απώλεια μυών.

Τι είναι ο οργανισμός να προσαρμοστεί? Εγώ και τρεις φορες λιγότερα μπορεί να βάλω από τα κιλά μου να παίξω αλλα αν ksanaarxisw τις προηγούμενες ασκήσεις, στα ίδια με πριν είμαι!

Αν κανεις λίγα κιλά με πολλές επαναλήψεις (και μικρό διάλειμμα) έχεις και πάλι όση πίεση είχες και περισσότερη! Είναι πολύ πιο εξοντωτικό αυτό το πρόγραμμα από το να βάζεις απλά κιλά με λίγες επαναλήψεις για αυτό και οι περισσότεροι (πολλοί από αυτούς τεμπέληδες) δεν το κάνουν ποτε βρίσκοντας (οι τεμπέληδες που όπα) την οποια δικαιολογία!
Έτσι και βγήκε και η φήμη και κάθεται ο κάθε κoiμησης που θέλει να το παίξει έξυπνος στο γυμναστήριο, δεν υπάρχουν ασκήσεις γραμμώσεις και όγκου και σούξου-μούξου μανταλαkia.

ctrlfreak
13-04-10, 00:07
Τι είναι ο οργανισμός να προσαρμοστεί? Εγώ και τρεις φορες λιγότερα μπορεί να βάλω από τα κιλά μου να παίξω αλλα αν ksanaarxisw τις προηγούμενες ασκήσεις, στα ίδια με πριν είμαι!

Εξέλιξη λέγετε και φυσικά ο οργανισμός προσαρμόζεται στο περιβάλλον. Γι'αυτό και
αυξάνει τους μυς όταν κάνεις βάρη για να μπορέσει να αντεπεξέλθει στο
περιβάλλον και να προσαρμοστεί. Αν ήταν έτσι και χωρίς την γυμναστική, χωρίς το ερέθισμα των κιλών και της πίεσης μια χαρά τούμπανα θα ήμασταν, μόνο φαγητό θα χρειαζόμασταν.


Αν κανεις λίγα κιλά με πολλές επαναλήψεις (και μικρό διάλειμμα) έχεις και πάλι όση πίεση είχες και περισσότερη! Είναι πολύ πιο εξοντωτικό αυτό το πρόγραμμα από το να βάζεις απλά κιλά με λίγες επαναλήψεις για αυτό και οι περισσότεροι (πολλοί από αυτούς τεμπέληδες) δεν το κάνουν ποτε βρίσκοντας (οι τεμπέληδες που όπα) την οποια δικαιολογία!
Έτσι και βγήκε και η φήμη και κάθεται ο κάθε κoiμησης που θέλει να το παίξει έξυπνος στο γυμναστήριο, δεν υπάρχουν ασκήσεις γραμμώσεις και όγκου και σούξου-μούξου μανταλαkia.

Με τα λίγα κιλά και τις πολλές επαναλήψεις έχω την εντύπωση πως ενεργοποιούνται
διαφορετικό είδος μυών.

Michaelangelo
13-04-10, 12:53
Εξέλιξη λέγετε και φυσικά ο οργανισμός προσαρμόζεται στο περιβάλλον. Γι'αυτό και
αυξάνει τους μυς όταν κάνεις βάρη για να μπορέσει να αντεπεξέλθει στο
περιβάλλον και να προσαρμοστεί. Αν ήταν έτσι και χωρίς την γυμναστική, χωρίς το ερέθισμα των κιλών και της πίεσης μια χαρά τούμπανα θα ήμασταν, μόνο φαγητό θα χρειαζόμασταν.



Με τα λίγα κιλά και τις πολλές επαναλήψεις έχω την εντύπωση πως ενεργοποιούνται
διαφορετικό είδος μυών.


Εγώ αυτή την εξέλιξη να σου πω την αμαρτία μου, δεν την έχω δει ποτε!

Aλλο να πιέζεις τον εαυτό σου να κανεις κάτι και να φτάνεις στα όρια και άλλο αυτό που λες.

Γιατί οι οικοδόμοι μια χαρά τούμπανα δεν είναι? Πιστεύεις κάθε φορα σηκώνουν το maximum των κιλών τους? Don't think so!
Και βάζουν κάτω πολλούς body-builders στο θέμα μυών και δύναμης πιστεύω.


Τι εννοείς διαφορετικό είδος μυών?

ctrlfreak
13-04-10, 14:35
Εγώ αυτή την εξέλιξη να σου πω την αμαρτία μου, δεν την έχω δει ποτε!

Aλλο να πιέζεις τον εαυτό σου να κανεις κάτι και να φτάνεις στα όρια και άλλο αυτό που λες.

Γιατί οι οικοδόμοι μια χαρά τούμπανα δεν είναι? Πιστεύεις κάθε φορα σηκώνουν το maximum των κιλών τους? Don't think so!
Και βάζουν κάτω πολλούς body-builders στο θέμα μυών και δύναμης πιστεύω.

Δεν έχω δει κάποιον οικοδόμο με αυτό το σώμα... Μήπως έχεις δει εσύ?
http://www.posedown.de/specials/2002/2002-10-bodybuilder-mathias-meixner/l/bodybuilder_IMG_0082.jpg



Τι εννοείς διαφορετικό είδος μυών?


Λευκές και κόκκινες μυϊκές ίνες

Η διαφορά ανάμεσα στη δύναμη και στην ταχύτητα οφείλεται στους μυς ή, καλύτερα, στον τύπο των ινών που τις αποτελούν. Οι μύες του κινητικού συστήματος ονομάζονται γραμμωτοί και αποτελούνται από ίνες διαφορετικών χρωμάτων, λευκών και κόκκινων. Οι κόκκινες ίνες είναι βραδείας συστολής, είναι πιο πλούσιες σε μυοσφαιρίνη, μια πρωτεΐνη ανάλογη της αιμοσφαιρίνης που δεσμεύει οξυγόνο στους μυς. Έτσι οι κόκκινες ίνες είναι περισσότερο οξυγονωμένες, και συνεπώς πιο ανθεκτικές στην κούραση. Οι μύες των κάτω άκρων είναι ιδιαίτερα πλούσιοι σε κόκκινες μυϊκές ίνες. Αντίθετα, οι μύες των δαχτύλων είναι πλούσιοι σε λευκές μυϊκές ίνες, που συστέλλονται άμεσα και χαρακτηρίζουν τις επιδέξιες κινήσεις ενός τενίστα . Κάθε προπονητής πρέπει να έχει υπόψη του ότι οι έντονες κινήσεις μικρής διάρκειας διευκολύνουν την ανάπτυξη των λευκών ινών, ενώ οι αργές κινήσεις μεγάλης διάρκειας αναπτύσσουν τις κόκκινες ίνες.

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=595

giannis64
13-04-10, 19:43
ναι ενο αυτος :thumbup: εγινε μονο απο τα βαρη και την διατροφη!!!!:green::green::green:

έχω δει και οικοδόμους (περισσότεροι) που είναι σαν ακτινογραφία!!

sTeLaKoS
13-04-10, 19:51
έχω δει και οικοδόμους (περισσότεροι) που είναι σαν ακτινογραφία!!

+1 :toast:

Michaelangelo
13-04-10, 22:41
Δεν έχω δει κάποιον οικοδόμο με αυτό το σώμα... Μήπως έχεις δει εσύ?
http://www.posedown.de/specials/2002/2002-10-bodybuilder-mathias-meixner/l/bodybuilder_IMG_0082.jpg




http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=595

sorry ρε μεγάλε, οι οικοδόμοι που ξέρω δεν περνούν αναβολικά! Παρόλα αυτά έχω δει τεράστιους οικοδόμους.

Και αυτό το article είναι για κινήσεις μικρής και μεγάλης διαρκειας, η διάρκεια σε μια άσκηση είναι ίδια ανεξάρτητα τα κιλά.
και άλλο γραμμωτοί και "γραμωτικοι"! ;)


ναι ενο αυτος :thumbup: εγινε μονο απο τα βαρη και την διατροφη!!!!:green::green::green:

έχω δει και οικοδόμους (περισσότεροι) που είναι σαν ακτινογραφία!!

Αν είδες οικοδόμο ακτινογραφία, μάλλον επειδή ήταν ηλεκτρολόγος οικοδομής.

Anyway, το subject ήταν όμως για τα κιλά και τn δύναμη kαι το αν συνηθίζει ο οργανισμός τα λίγα κιλά και όχι το σώμα! ;)

Και σου πάω στοίχημα ότι αν βάλουμε έναν ερασιτέχνη body-builder (χρονια στο άθλημα) με έναν οικοδόμο (επίσης χρονια στην οικοδομή) σε σύγκριση δύναμης, θα δεις ότι ο οικοδόμος πολλές φορες θα ξεπερνάει τον body-builder. (και ας μην πείρε ποτε του συμπληρώματα k.t.l.) Τυχαίο?

Rise above
14-04-10, 00:42
φιλε συγκρίνεις εντελώς ανομία πράγματα που δεν έχουν κανένα νόημα. η προπόνηση του bodybuilder είναι βάρη με ασκήσεις για μυϊκή υπερτροφία η προπόνηση του οικοδόμου είναι βαράω πρόκες,ξηλώνω σανίδες ,και σηκώνω βαριά φορτία με τόσο αθλια μορφή που στα 6-7 χρονια εργασίας θα πηγαίνω στο μπάνιο μπουσουλώντας.

Υπάρχουν bodybuilders και bodybuilders υπάρχουν αυτοί που τους ενδιαφέρει η δύναμη και το επιδιώκουν και αυτοί που απλά σηκώνουν αυτά που χρειάζεται για να κάνουν τι δουλειά τους.

άμα βάλεις τον οικοδόμο να σου κάνει squat θα κάνει με το ζόρι τα μισά κιλά του bodybuilder,άμα βάλεις τον οικοδόμο να κάνει deadlift(σωστή τεχνική πάντα) θα κάνει πάλι τα μισά κιλά και πάγκο το ίδιο.και άμα θες να συγκρίνεις τι δύναμη του οικοδόμου βάλτων να τι συγκρίνει με τον powerlifter που στα 65-70 κιλά κάνει 180 deadlift 120 πάγκο και 170 squat :turtle:( ναι natural όλα αυτά)
βγήκαμε λίγο offtopic sorry mods:roll:

Michaelangelo
17-04-10, 15:01
Sorry αδερφέ αλλα νομίζω δεν κατάλαβες προς τι ανέφερα αυτό το παράδειγμα! Βάλατε φωτογραφίες περί σωμάτων k.t.l. και χάσατε το νόημα!
(για την ιστορία αν τους βάλεις όπως λες, κανε το πείραμα με σένα και κάποιον και θα κλάψεις!)

pepeismenos karga
18-04-10, 03:19
michaelangelo....η σθγκριση ειναι ασκοπη...ο ενας σηκωνει φορτια καθε μερα...και τα φορτια που σηκωνει ειναι μεχρι ενος σημειου....αποκλειται να καταφερει να σηκωσει εναν τσιμεντολιθο 100 κιλων μονος του...με παρεα μπορει...θα φωναξει αλλους 2-3 θα το σηκωσουν...ο οικοδομος θα ανπτυξει μυς αναλογα με το φορτιο που σηκωνει...αμα σηκωνει ολα τα χροναι της ζωης καθε μερα 50 κιλα θα φτιαξει μυς που αντεχουν 50 κιλα οχι 150 κιλα....τι ειναι το σωμα???αλλο δυναμη και αντοχη σε ενα συγκεκριμενο φορτιο δυναμης και αλλο σηκωνω κιλα...ο οικοδομος μπορει να σηκωνει για 3 ωρεσ 50 κιλα..αλλα παντα θα ειναι 50 κιλα...ποτε δεν θα ειναι 100...ο μποντυμπυιλδερ καποτε θα σηκωσει 200 κιλα...δεν παει να πει οτι θα αντεχει αν τα σηκωνει για 2 ςρεσ συνεχομενες αλλα θα τα σηκωσει για 10 δευτερα...που του ειναι αναγκαια για να μεγαλωσουν οι μυς του...

τςρα αυτο για το χασιμο μυων...πρωτων στην διετα...εαν δεν τρως υδατανθρακεσ δεν εχεις γλυκογονο....οσο περισσοτερο γλυκογονο τοσο μεγαλυτερη πρωτεινοσυνθεση οσο λιγοτερο γλυκογονο τοσο απλα συντηριεσαι...και ενασ τροποσ να μην χανεισ μυς σιγουρα ειναι μεσω της προπονησης...αμα προσπαθεις να πεζεις ιδια ή και περισσοτερα τοτε ο μυς θα δινει ερεθισμα για πρωτεινοσυνθεση και θα προκαλειται πρωεινοσυνθεση αναβολισμος τελος παντων στο μυ...ομως ενδεχομενως εξαιτιασ της ελειψης τροφης να μην γινεταιι αυτη η πρωτεινοσυνθεση εκεινη τη στιγμη...αλλα επειδη προκαλειται αναβολισμος στο κυταρρο σιγουρα δνε χανονται μυς...τωρα..εαν εσυ πιστευεις πως στον ογκο με πληρες φαι και ανρρωση και φουλ γλυκογονο απο εκει που κανει ς150 κιλα...το ριξεις στα 40 και δνε χανεις μυς τοτε εισια απλα γενετικο φρικ...εαν εισαι σν και εαμς...τοτε απλα θα χανεις μαζα...εαν ο μς φτιζτει για αν σηκωνει 150 κιλα και εσυ μετα για 3 μηνες πεζεις στα 50 τοτε σιγα μην συνεχισει να ειναι τοσο μεγαλοσ...το σωμα τους φτιαχνει αναγκαστικα με το που βρει ευκαιρια τους καταστρεφει...ακομα και οταν απλα δεν τρως ανα 3 ωρες...ειναι σαν να μου λες το ιδιο με το εαν κανω 50 κιλα θα εχω ιδιο ογκο με τον εαν εκανα 150 κιλα...πραγμα που το καταλαβινεις οτι ειναι αδυνατον......

ctrlfreak
18-04-10, 03:45
.εαν ο μς φτιζτει για αν σηκωνει 150 κιλα και εσυ μετα για 3 μηνες πεζεις στα 50 τοτε σιγα μην συνεχισει να ειναι τοσο μεγαλοσ...το σωμα τους φτιαχνει αναγκαστικα με το που βρει ευκαιρια τους καταστρεφει...ακομα και οταν απλα δεν τρως ανα 3 ωρες...ειναι σαν να μου λες το ιδιο με το εαν κανω 50 κιλα θα εχω ιδιο ογκο με τον εαν εκανα 150 κιλα...πραγμα που το καταλαβινεις οτι ειναι αδυνατον......


Αν έχει υπερβολικούς μυς για να σηκώσει τα 50 κιλά τότε ο οργανισμός προσαρμόζεται.

8:32 And ye shall know the truth. Disciples are learners. Their object is to know the truth. The way to know the truth is to obey the truth.

The truth shall make you free!

Svein
18-04-10, 21:08
Aμα κανει διατροφή με όσους υδατάνθρακες χαμηλού γλυκεμικου δείκτη χρειάζεται αρκετη πρωτεινη και πράσινο τσαι δεν θα >>στέγνωση<< και θα διατηρήσει και μάζα ?

ctrlfreak
18-04-10, 21:45
Για λίγο καιρό ναι συνήθως στο τέλος της περιόδου γράμμωσης... Σκέψου όμως ότι τα αποθέματα ενέργειας χωρίς υδατάνθρακα θα πέσουν αρκετά για να αντέξει για καιρό. Το πράσινο τσάι μην το εκθειάζεται τόσο, τι να κάνει και αυτό? Άσε που μετά από καιρό θα συνηθίσει ο οργανισμός και θα είναι σαν νεράκι..

Michaelangelo
18-04-10, 23:55
michaelangelo....η σθγκριση ειναι ασκοπη...ο ενας σηκωνει φορτια καθε μερα...και τα φορτια που σηκωνει ειναι μεχρι ενος σημειου....αποκλειται να καταφερει να σηκωσει εναν τσιμεντολιθο 100 κιλων μονος του...με παρεα μπορει...θα φωναξει αλλους 2-3 θα το σηκωσουν...ο οικοδομος θα ανπτυξει μυς αναλογα με το φορτιο που σηκωνει...αμα σηκωνει ολα τα χροναι της ζωης καθε μερα 50 κιλα θα φτιαξει μυς που αντεχουν 50 κιλα οχι 150 κιλα....τι ειναι το σωμα???αλλο δυναμη και αντοχη σε ενα συγκεκριμενο φορτιο δυναμης και αλλο σηκωνω κιλα...ο οικοδομος μπορει να σηκωνει για 3 ωρεσ 50 κιλα..αλλα παντα θα ειναι 50 κιλα...ποτε δεν θα ειναι 100...ο μποντυμπυιλδερ καποτε θα σηκωσει 200 κιλα...δεν παει να πει οτι θα αντεχει αν τα σηκωνει για 2 ςρεσ συνεχομενες αλλα θα τα σηκωσει για 10 δευτερα...που του ειναι αναγκαια για να μεγαλωσουν οι μυς του...

τςρα αυτο για το χασιμο μυων...πρωτων στην διετα...εαν δεν τρως υδατανθρακεσ δεν εχεις γλυκογονο....οσο περισσοτερο γλυκογονο τοσο μεγαλυτερη πρωτεινοσυνθεση οσο λιγοτερο γλυκογονο τοσο απλα συντηριεσαι...και ενασ τροποσ να μην χανεισ μυς σιγουρα ειναι μεσω της προπονησης...αμα προσπαθεις να πεζεις ιδια ή και περισσοτερα τοτε ο μυς θα δινει ερεθισμα για πρωτεινοσυνθεση και θα προκαλειται πρωεινοσυνθεση αναβολισμος τελος παντων στο μυ...ομως ενδεχομενως εξαιτιασ της ελειψης τροφης να μην γινεταιι αυτη η πρωτεινοσυνθεση εκεινη τη στιγμη...αλλα επειδη προκαλειται αναβολισμος στο κυταρρο σιγουρα δνε χανονται μυς...τωρα..εαν εσυ πιστευεις πως στον ογκο με πληρες φαι και ανρρωση και φουλ γλυκογονο απο εκει που κανει ς150 κιλα...το ριξεις στα 40 και δνε χανεις μυς τοτε εισια απλα γενετικο φρικ...εαν εισαι σν και εαμς...τοτε απλα θα χανεις μαζα...εαν ο μς φτιζτει για αν σηκωνει 150 κιλα και εσυ μετα για 3 μηνες πεζεις στα 50 τοτε σιγα μην συνεχισει να ειναι τοσο μεγαλοσ...το σωμα τους φτιαχνει αναγκαστικα με το που βρει ευκαιρια τους καταστρεφει...ακομα και οταν απλα δεν τρως ανα 3 ωρες...ειναι σαν να μου λες το ιδιο με το εαν κανω 50 κιλα θα εχω ιδιο ογκο με τον εαν εκανα 150 κιλα...πραγμα που το καταλαβινεις οτι ειναι αδυνατον......

Όσο άσκοπο και να είναι ρε φιλε, εγώ σου λέω άνετα σηκώνουν και 100 κιλά και ότι θες! Εγώ κάνω στον όγκο ews kai 110-120 κιλά πάγκο και όταν πρόκειται για να σφίξω-ξεσφίξω κάτι, δεν συγκρίνομαι! Το ίδιο και στα κιλά που σηκώνουμε. Αστο φιλε, δεν, σου λέω, δεν.

Τώρα, γενετικό frik δεν είμαι, αλλα και στη γράμμωση αδερφέ που ρίχνω τα κιλά και σφίγγουν οι mus και όχι μονο δεν χάνω mus αλλα μπορεί και να πάρω, εκτος του ότι πετρώνουνε και σμιλεύουνε! Τώρα αν θες πίστεψε το. Οποιος θέλει κάνει και πειράματα ξέρεις.

NASSER
19-04-10, 00:53
εγω ξερω οτι και με λιγα κιλα και επαναληψεις και γενικα ενταση στην προπονηση( το πιο βασικο) βαζεις και δεν χανεις ..δεν πιστευω οτι τα κιλα φερνουν απαραιτητα τον ογκο..αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχαν ββερς μονο power lifters


Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω πως κάποιος που κάνει μπάρα 100 κιλά και ξαφνικά το ρίξει στα 50 για καιρό μπορεί να μην χάσει μυς αλλά σίγουρα δεν θα βάλει αφού για να αναπτυχθούν οι μυς χρειάζονται την πίεση των κιλών και άρα ο οργανισμός
αναγκαστικά να προσαρμοστεί στο περιβάλλον χτίζοντας μυς. Τα 50 κιλά σε κάποιον που κάνει 100 είναι στην ουσία το ζέσταμά του. Αν έχει υπερβολικούς μυς για να σηκώσει τα 50 κιλά τότε ο οργανισμός προσαρμόζεται. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά με τα όσα έχω διαβάσει αυτό το συμπέρασμα βγάζω.

Οι powerlifters από την άλλη έχουν σαν σκοπό μόνο την αύξηση των κιλών και άρα δεν γραμμώνουν γιατί αυτό συνεπάγεται απώλεια μυών.

H απαντηση στο θεμα ειναι κατι ενδιαμεσο σαυτες τις δυο τοποθετησεις.
Για να αναπτυχθει ο μυς θελει και τα δυο! Και λιγα κιλα και πολλα κιλα ωστε να ερεθισει ολες τις μυικες ινες, ταχειας και βραδειας συστολης. Αναλογικα παει και η ενταση προπονησης. Μετρια κιλα-ψηλη ενταση για τις βραδειας συστολης μυικες ινες και πολλα κιλα-μετρια ενταση για τις ταχειας συστολης μυικες ινες.

Αφιστε τις συγκρισεις οικοδομων με bodybuilders, δεν εχουν νοημα. Επισης δεν θα ηταν σωστο να συγκρινουμε διαφορετικους αθλητες που ακολουθουν διαφορετικη προπονηση και διαφορετικους στοχους. Αυτο που μπορουμε ομως να δουμε πως με διαφορετικους διοδους εχουν ολοι μυικη υπερτροφια.

Michaelangelo
20-04-10, 02:26
Παίδες, όπως και να έχει, εγώ κάνοντας χειμώνα ασκήσεις δύναμης και πριν το καλοκαίρι ασκήσεις με λίγα κιλά και πολλές επαναλήψεις, δεν έχω ΠΟΤΕ μου μετά τις γραμμώσεις παίξει πάλι στις δύναμης λιγότερα κιλά! Μα, ποτε? Περισσότερα έχει τύχει!

(οποτε μου τι βιδώνει, δεν θυμάμαι πως λέγονται στα ελληνικά αυτό το είδος ασκήσεων ενδιάμεσα και στα 2 programmmata πολλές φορες κάνω ασκήσεις δύναμης έχοντας στο τελευταίο set κιλά που ισα που τα κάνω και καπάκι μόλις τα φτύσω περνώ κατά πολύ λιγότερα κιλά τα παίζω και καπάκι ξανά το ίδιο! παράδειγμα: αλτήρας δικέφαλα πρώτο set 15kg, δεύτερο set 17,5kg, τρίτο set 20kg, τέταρτο set 22,5kg 5 επαναλήψεις και καπάκι 12,5kg όσα βγάλω και καπάκι 8kg όσα βγάλω!)

Το μονο που μου τι σπάει με τις άκησης ''γραμμώσnς'' είναι ότι λόγω των μικρών διαλειμμάτων είναι κατά πολύ πιο εξαντλητικές από τις ασκήσεις δύναμης. Χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό, είναι υπερβολικά βαρετό και κουραστικό, αλλα αξίζει!