PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα όγκου κοιτάξτε



oldhiphop
10-04-10, 10:28
γεια σε όλους,

αυτό είναι το καινούριο πρόγραμμα όγκου που θα αρχίσω πως το βλέπετε?

Είναι 3 μέρες

Τα set λέω να τα κάνω 4 με 8 επαναλήψεις και στο τελευταίο set να αυξάνω λίγο κιλά τι λέτε?

Ευχαριστώ.

hardtraining
10-04-10, 12:46
γεια σου φιλε! λοιπον να σε ρωτησω κατι αρχικα εισαι αρχαριος δλδ το προγραμμα αυτο ανηκει στο προγραμμα αρχαριων? γτ οπως λες θα κανεις 4 σετ απο 8 επαναληψεις σε ολες τις ασκησεις,αν καταλαβα καλα? και αν το κανεις αυτο τοτε γραψε με τη ενταση κανεις της επαναληψεις! απαντησε σου αν θες και μετα τα ξαναλεμε αρχηγε!

Υ.Γ ποσο καιρο κανεις βαρη?

Ramrod
10-04-10, 13:15
γεια σε όλους,

αυτό είναι το καινούριο πρόγραμμα όγκου που θα αρχίσω πως το βλέπετε?

Είναι 3 μέρες

Τα set λέω να τα κάνω 4 με 8 επαναλήψεις και στο τελευταίο set να αυξάνω λίγο κιλά τι λέτε?

Ευχαριστώ.

Βασικά σε τι επίπεδο βρίσκετσαι? Αν κρίνω από τα split πρέπει να ξεκινάς τώρα. Απ ότι βλεπω δεν έχεις πολλές τεχνικές μέσα (Superset, πυραμίδες, κλπ) Είναι κάπως απλό αλλά οι ασκήσεις που έχεις είναι αρκετά καλές και με κάλη σειρά νομίζω.

Αν είσαι αρχάριος(ανάλογα και το σωματότυπο βέβαια) νομίζω καλύτερα να μην κάνεις crossover ακόμα.

Α, να συμπληρώσω ότι έχεις πολλές ασκήσεις για χέρια...αφού τα γυμνάζεις μαζί με άλλη μυϊκή ομάδα πρέπει να βγάλεις μια πιστεύω. 3 για 3κέφαλα και 3-2 για δικέφαλα.

hardtraining
10-04-10, 14:33
πες μας λιγο ποσο καιρο κανεις βαρη? για να σε βοηθησουμε και εγω και τα υπολοιπα παιδια του φορουμ!

oldhiphop
10-04-10, 16:51
1on ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Λοιπόν βάρη κάνω σχεδόν 4 μήνες αλλα πολύ καλά τους τελευταίους 2.5 μήνες. Λέτε να προσθέσω superset?αλλα για πια ομάδα και τι είδους superset..?
Το προηγούμενο πρόγραμμα που είχα είχε μέσα 10-8-6 σχεδόν σε όλες τις ασκησεις.

hardtraining
11-04-10, 11:27
οταν εννοεις οτι κανεις καλα βαρη εδω και δυομισι μηνες μαλλον θα εννοεις οτι αρχισες σιγα σιγα να ανεβαζεις ενταση στις προπονησεις σου ωραια? οσον αφορα τα σουπερσετ πιστεψε με φιλε μου ειναι πολυ πολυ νωρις να ξεκινησεις προπονηση με σουπερ σετ κανοντας 4 μηνες βαρη! ασε προστοπαρων τα σουπερσετ γτ ειναι νωρις φιλαρακι! αφτο το 10-8-6 επαναληψεις δεν το πολυκαταλαβαινω καλυτερα να κανεις 4 σετ απο 15-8-6-4 ,οι 15 επαναληψεις συνηθως γινονται για ζεσταμα με ενταση 20 με 30% και οσο πας ανεβαζεις ενταση ,κανονικα απο την 8αδα επαναληψη πρεπει να αρχισεις να ζοριζεσαι λιγο και στην τελευταια 4 αδα περιπου τις δυο τελευταιες πρεπει να τις βγαζεις σχεδον μισες! εκει ουσιαστικα ειναι που εδωσες ερεθισμα για αναπτυξη του μυ! λοιπον αυτα σου τα ανεφερα γενικα για να ξερεις τι παιζει οσο αναφορα την αποδοτικη και αποτελεσματικη προπονηση!

για μενα τουλαχιστον η σειρα που πρεπει να ακολουθησεις ειναι η εξης ΔΙΑΤΡΟΔΗ,ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ,ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ,ΑΝΑΡΡΩΣΗ

Ramrod
11-04-10, 15:16
οσον αφορα τα σουπερσετ πιστεψε με φιλε μου ειναι πολυ πολυ νωρις να ξεκινησεις προπονηση με σουπερ σετ κανοντας 4 μηνες βαρη!


Απλά να πω εδώ πως πιστεύω πως το πότε ξεκινάς S.S. το αποφασίζει το σώμα και όχι ο καιρός...βέβαια 4 μήνες δεν είναι πολλοί αλλά συνήθως τα σούπερ σετ τα κάνουμε όταν φτάσουμε σε "πλατώ"...

oldhiphop
11-04-10, 23:16
ωραία εφόσον το 15-8-6-4 θα δίνει καλύτερη απόδοση λογικά και περισσότερο όγκο από τα 4 οχτάρια σωστά? Αυτές τις επαναλήψεις θα τις κάνω σε όλες τις ασκήσεις και με σταθερά κιλά πάντα η ανεβάζω ανάλογα με τα set?

επίσης λέω να προσθέσω κάποια
superset για περισσότερο πρήξιμο.

Και έχω αρχίσει μια διατροφή που περιέχει πάντα προτείνει και τα λοιπά που χρειάζομαι πάνω κάτω τη μέρα.

Ramrod
11-04-10, 23:30
ωραία εφόσον το 15-8-6-4 θα δίνει καλύτερη απόδοση λογικά και περισσότερο όγκο από τα 4 οχτάρια σωστά? Αυτές τις επαναλήψεις θα τις κάνω σε όλες τις ασκήσεις και με σταθερά κιλά πάντα η ανεβάζω ανάλογα με τα set?


Εγώ να σου πώ την αλήθεια δεν έχω δουλέψει ποτέ πυραμίδα με τόσες επαναλήψεις. Κάνω ζέσταμα και μετά ξεκινάω απο 10 μέχρι και φτάνω μέχρι και 2 πολλές φορές. Βοηθάει στην ενδυνάμωση και πιστεύω είναι καλύτερα για όγκο απο το να κάνεις πρόγραμμα αντοχής(πολλές επαναλήψεις). Τώρα κάνει ότι δουλεύει καλύτερα σε εσένα...
Μπορείς να κάνεις διάφορους συνδυασμούς σε ένα πρόγραμμα, δε χρειάζεται να είναι όλα πυραμίδες ή όλα superset. Μπορείς να κάνεις μια πυραμίδα, 2-3 superset κλπ Ανάλογα πως δουλεύει το σώμα σου.
Εννοείται πως ανεβάζεις κιλά όταν μειώνεις επαναλήψεις, ισόποσα καλύτερα.


επίσης λέω να προσθέσω κάποια
superset για περισσότερο πρήξιμο.

η ένοια του σουπερσερ είναι να "σοκάρεις" τον οργανισμό σου και το νευρικό σου σύστημα ώστε να βγει απο κατάσταση πιθανής στασιμότητας. Δε στοχευει στην αυξηση δύναμης ή οποία πιστευώ πρέπει να είναι ο βασικός στόχος κάποιου που θέλει όγκο. Είναι πολύ καλό αλλά πρέπει να το χειρίζεσαι σωστά, όπως όλες τις τεχνικές, ανάλογα με το τι θες να πετύχεις.
Αυτή είναι η δική μου άποψη..κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να σε διαφωτίσει καλύτερα στο πως να τα χρησιμοποιείς.


Και έχω αρχίσει μια διατροφή που περιέχει πάντα προτείνει και τα λοιπά που χρειάζομαι πάνω κάτω τη μέρα.

Αν θες συμβουλές πόσταρε τη διατροφή σου στα θέματα διατροφής ώστε να σχολιάσουμε και να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα για το προγραμμά σου...

mpambis
11-04-10, 23:32
Μήπως με το πρόγραμμα σου κουράζεις πολύ κάποιες μυικές ομάδες; Αν κατάλαβα καλά κάνεις πρώτη μέρα στήθος και δικέφαλο και δεύτερη μέρα πλάτη που γυμνάζεις πάλι τον δικέφαλο.

Ramrod
12-04-10, 00:12
Μήπως με το πρόγραμμα σου κουράζεις πολύ κάποιες μυικές ομάδες; Αν κατάλαβα καλά κάνεις πρώτη μέρα στήθος και δικέφαλο και δεύτερη μέρα πλάτη που γυμνάζεις πάλι τον δικέφαλο.

Ναι σίγουρα το σωστότερο split για μυϊκή ανάπτυξη είναι στήθος-τρικέφαλα πλάτη-δικέφαλα...να δίνεις χρόνο στο μυ να αναπτυσεται.

oldhiphop
12-04-10, 15:13
το πρόγραμμα είναι μέρα παράμερα εγώ κάνω δευτερα plates τρικέφαλα,τεταρτη ωμους πόδια και παρασκευή στήθος δικέφαλα.πιστεύω πως οι μυς έχει χρόνο να ξεκούραστη έτσι.

Κάτι άλλο που μπορώ να βρω SuperSets? δηλαδή για δικέφαλα στήθος κλπ απλός να δω με τι ασκήσεις θα γίνονται.

Αρα Τελικά κάποια θα δοκιμάσω να τα κάνω πυραμίδα 15-8-6-4 και κάποια 4 8αρια και μερικά 10-8-6 και SuperSet.

sTeLaKoS
13-04-10, 12:18
Ρίξε μια ματιά στο άρθρο-οδηγό για τα σούπερσετ. Θα σε βοηθήσει πολύ.

Οδηγός Σούπερ-Σετ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=444)

GEORGEXX1
13-04-10, 13:02
Επειδη κανεις μονο τεσσερις μηνες βαροι,ασε τα σουπερ σετ στην ακρη, δεν ειναι η ωρα για ποιραματα.
Κανε αυτο που ειπες στο πρωτο ποστ.Κανε ενα καλο ζεσταμα και ανεβαζε τα κιλα εως το τελευταιο σετ.

oldhiphop
13-04-10, 15:16
Αν είναι να κάνω 4 8αρια τα κάνω με σταθερά κιλά και στο τελευταίο set μονο αυξάνω λίγο.αλλιώς δεν την παλεύω.

αν είναι να αυξάνω τότε πιστεύω πρέπει να κάνω 10-8-6.είναι για όγκο αυτό όμως?

τι λες?

Ramrod
13-04-10, 15:23
Αν είναι να κάνω 4 8αρια τα κάνω με σταθερά κιλά και στο τελευταίο set μονο αυξάνω λίγο.αλλιώς δεν την παλεύω.

αν είναι να αυξάνω τότε πιστεύω πρέπει να κάνω 10-8-6.είναι για όγκο αυτό όμως?

τι λες?

Αυτό είναι καλό για ενδυνάμωση-->περισσότερα κιλά-->μεγαλύτερη ανάπτυξη-->ογκος. Δοκιμασε το ειναι πολύ καλό!