PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθοδήγηση



kolias
11-04-10, 12:25
Άρχισα να γυμνάζομαι πριν 2 μήνες και μαζί να κάνω και όσο πιο σωστή διατροφή μπορώ. Είμαι 1,78 ύψος και 71 κιλά. Ένα μηχάνημα που βρήκα σε εμπορικό με μέτρησε και μου είπε πώς έχω 15,6% λίπος (αλλά δεν το πολύεμπιστεύομαι). Έχω βάλη 4 κιλά μέχρι στιγμής και τα περισσότερα μυϊκή μάζα. Τουλάχιστον έτσι λέει ο καθρέφτης και οι φίλοι που με βλέπουν.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω το Πρόγραμμα προπόνησης Μπουρνάζου για όγκο

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1203

γιατί όπως διάβασα κάθε 1,5 μήνα πρέπει να αλλάζουμε πρόγραμμα και έχω κάποιες απορίες:

1) Είναι νωρίς για μένα να ξεκινήσω αυτό το πρόγραμμα;
2) Μπορώ να μεταφέρω να κάνω πόδια την Τέταρτη, ώμος την Πέμπτη και παρασκευή χέρια γιατί κάθε Σάββατο παίζουμε ποδόσφαιρο και θέλω να είναι ξεκούραστα τα πόδια μου;
3) Έχω πρόβλημα τραυματισμού στο αριστερό γόνατο. Αν θυμάμαι σωστά, πριν 11 χρόνια, ο γιατρός μου είπε πώς έχω ραγισμένη επιγονατίδα. Μου είπε πώς όταν κάνω ασκήσεις πρέπει να προσέχω πολύ και μου έδωσε και παράδειγμα, στο leg extension το γόνατο μου να μην παίρνει περισσότερο από 45 μοίρες κλίση. Με το ίδιο σκεπτικό να κάνω και τις υπόλοιπες ασκήσεις (σκουωτ με μεσαίο άνοιγμα ποδιών, leg press με μεγάλο άνοιγμα);

TRIANTAFYLLOU
12-04-10, 18:43
Άρχισα να γυμνάζομαι πριν 2 μήνες και μαζί να κάνω και όσο πιο σωστή διατροφή μπορώ. Είμαι 1,78 ύψος και 71 κιλά. Ένα μηχάνημα που βρήκα σε εμπορικό με μέτρησε και μου είπε πώς έχω 15,6% λίπος (αλλά δεν το πολύεμπιστεύομαι). Έχω βάλη 4 κιλά μέχρι στιγμής και τα περισσότερα μυϊκή μάζα. Τουλάχιστον έτσι λέει ο καθρέφτης και οι φίλοι που με βλέπουν.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω το Πρόγραμμα προπόνησης Μπουρνάζου για όγκο

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1203

γιατί όπως διάβασα κάθε 1,5 μήνα πρέπει να αλλάζουμε πρόγραμμα και έχω κάποιες απορίες:

1) Είναι νωρίς για μένα να ξεκινήσω αυτό το πρόγραμμα;
2) Μπορώ να μεταφέρω να κάνω πόδια την Τέταρτη, ώμος την Πέμπτη και παρασκευή χέρια γιατί κάθε Σάββατο παίζουμε ποδόσφαιρο και θέλω να είναι ξεκούραστα τα πόδια μου;
3) Έχω πρόβλημα τραυματισμού στο αριστερό γόνατο. Αν θυμάμαι σωστά, πριν 11 χρόνια, ο γιατρός μου είπε πώς έχω ραγισμένη επιγονατίδα. Μου είπε πώς όταν κάνω ασκήσεις πρέπει να προσέχω πολύ και μου έδωσε και παράδειγμα, στο leg extension το γόνατο μου να μην παίρνει περισσότερο από 45 μοίρες κλίση. Με το ίδιο σκεπτικό να κάνω και τις υπόλοιπες ασκήσεις (σκουωτ με μεσαίο άνοιγμα ποδιών, leg press με μεγάλο άνοιγμα);

η ραγισμένη επιγονατίδα και να υπήρχε τωρα λογικα δεν πρέπει να υφίστατε , απλα πρέπει να γίνει μια διάγνωση σε τι κατάσταση βρίσκετε τωρα και ανάλογα να γίνει ο προγραματισμός εκγύμνασης και ενδυνάμωσης .

ξεκινάς με καλό ζέσταμα και διατάσεις στα πόδια και κάνεις εξτέισον σαν αρχή μέχρι 45 μοίρες όπως είπε ο γιατρός σαν πρόλυψη και αν δεν υπάρχει πρόβλημε σιγα σιγά μπορείς να πάς και λίγο πιο κάτω , απλα σε καθοδηγει το αποτέλεσμα .

τωρα όσο αναφορα το ποδόσφαιρο καλύτερα μεσα στην εβδομάδα τα πόδια ή αρχές ώστε να αποδίδεις καλύτερα στο ποδόσφαιρο να μην νοιώθεις κουραση και βαρύς .

τώρα στην αλλαγη του προγράμματος εγω επέτρεψέ μου να εχω αμφιβολίες , ίσως γι αυτο εμείς που δεν το αλλάζαμε σε τακτα διαστήματα γι αυτο δεν μπορέσαμε να φτιαχτούμε , αυτα είναι περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους και περισσότερες φορες άνευ ουσίας , αυτό γίνετε να μην ρουτινιάζεις και να μην συνηθίζουν οι μυς και να σοκάρονται ώστε να υπάρχει συνέχεια ερέθισμα για ανάπτυξη , αλλα για να γίνει αυτό χρειάζετε πολύς χρόνος και δεν έρχετε τόσο εύκολα το σταδιο στασιμότητας , άλλωστε και με μικροαλλαγές στο πρόγραμμα πάλι επιτυγχάνουμε ανάπτυξη