PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα απώλειας λίπους!!



enio
11-04-10, 19:36
Καλησπέρα!
Εδώ κ λίγες μέρες έχω ξεκινήσει ένα πρόγραμμα διάρκειας ενός μήνα.
Στόχος η απώλεια λίπους κατά κύριο λόγο κ δεύτερον να διατηρήσω όσο το δυνατόν περισσότερους μύες!
Το πρόγραμμα έχει 2 σκέλη:
Α) Καθημερινή προπόνηση με βάρη η οποία ακολουθείται από αεροβια άσκηση (τουλάχιστον 5km σε 30min)
Β) Το πρωί: THERMO CUTS (ON) 2 κάψουλες + 1 καφέ + 1 scoop 100% WHEY PROTEIN (ON)
Το μεσημέρι: 1 τόνο σε νερό ή κοτόπουλο ή ψάρι + σαλάτες ή φρούτα
Το βράδυ: (πριν την προπόνηση) 2 κάψουλες THERMO CUTS + (μετά την προπόνηση) 1.5 scoop WHEY

Μέρα παρά μέρα 1 χάπι συμπληρώματος βιταμινών το πρωί

Πώς το βλέπετε θα δουλέψει;
Υ.Γ.: 1.80 ύψος, 84kg (είδη έχω χάσει 1με 1.5kg)
Παρεπιπτώντος δεν έχω επιλέξει πολυβιταμίνη. Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή;

NASSER
11-04-10, 20:00
Πρεπει να καταλαβεις πως για να μπορει το σωμα σου να κανει καυσεις, θα πρεπει να εχει και καποια πηγη ενεργειας απο τη διατροφη.
Τα τρια γευματα δεν ειναι αρκετα για να κρατησεις τα μυικα κιλα και ταυτοχρονα να καψεις το λιπος. Η αεροβικη σε καθημερινη βαση επισης στην περιπτωση σου δεν βοηθαει!
Προτεινω να διαβασεις εδω Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο...
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923

Θα βγαλεις ενα δικο σου πλανο διτροφης συμφωνα με οσα αναφερει και τις δυνατοτητες σου και επειτα θα το διορθωσουμε!


Μέρα παρά μέρα 1 χάπι συμπληρώματος βιταμινών το πρωί

Οι βιταμινες ειναι απαραιτητες σε καθημερινη βαση! Μπορεις να επιλεξεις κατι απο τα φαρμακεια.

enio
16-04-10, 11:51
Έχασα 2.5 κιλά σε μια εβδομάδα! νομίζω πάει καλά...

Ήθελα να ρωτήσω.. οι ασκήσεις πρέπει να γίνονται με σετ των πολλών επαναλήψεων; Λίγες επαναλήψεις με πολλά κιλά βοηθάνε στη φάση της γράμμωσης για τη διατήρηση των μυών Ή έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα;

Επίσης η κρεατίνη βοηθάει σε φάση γράμμωσης για διατήρηση μυικής μάζας;

Eddie
16-04-10, 14:37
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Κατσε για να καταλαβω,2 απο τα 3 γευματα ειναι whey?Που ειναι ο υδατανθρακας,λιπαρα?Λογικο να εχασες 2.5 κιλα απ τα οποια τα μισα ειναι νερα το 1/4 λιπος και το 1/4 μυικη μαζα.

Επισης εχει ειπωθει οτι με τα θερμογεννητικα καλο ειναι να αποφευγονται οι καφεδες.

Και πως θα κρατησεις τη μυικη μαζα με 100γρ πρωτεινη τη μερα?

-beba-
16-04-10, 15:21
:shock:Θα πάθεις τίποτε αν συνεχίσεις έτσι.............

Ο Nasser σου έδωσε ένα λινκ μελέτησε λιγάκι.........

Manos1989
16-04-10, 17:18
Όπως είπαν ήδη τα παιδιά,τα 2,5 κιλά είναι υγρά ως επί το πλείστον.Πρέπει να φτιάξεις την διατροφή σου επειγόντως.Το έκανα κι εγώ το λάθος με τέτοιες μ***κιες και τώρα μετανιώνω για τα 10 ΜΥΙΚΑ κιλά που έχασα και θα μπορούσαν να είχαν περιοριστεί σε πολύ πολύ λιγότερα:(

giannis64
16-04-10, 21:44
[QUOTE=Eddie;161605]:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Κατσε για να καταλαβω,2 απο τα 3 γευματα ειναι whey?Που ειναι ο υδατανθρακας,λιπαρα?Λογικο να εχασες 2.5 κιλα απ τα οποια τα μισα ειναι νερα το 1/4 λιπος και το 1/4 μυικη μαζα.

Επισης εχει ειπωθει οτι με τα θερμογεννητικα καλο ειναι να αποφευγονται οι καφεδες.





αυτο παλι ποιος το ειπε??????? μονο αν εισαι στομαχικος!!!!!!!!!:green:

Eddie
16-04-10, 21:51
αυτο παλι ποιος το ειπε??????? μονο αν εισαι στομαχικος!!!!!!!!!:green:

Δε θυμαμαι ποιος,αλλα οταν ανεφερα οτι επερνα το Xenadrine και επινα και 2 καφεδες τη μερα μου καποιος μου ειπε να χαλαρωσω γιατι ετσι οπως παω θα κανω ζημια στο ΚΝΣ,εαν δεν εχω κανει ηδη!Θα κανω ενα γρηγορο search και αν το βρω θα το παραθεσω.


Βασικα ουτε γω το πολυπιστευω,γιατι καθε λιποδιαλυτης χρησιμοποιει διαφορετικη ποσοτητα καφεινης,αλλος 600mgr τη μερα,αλλος 300mgr,οποτε εαν παιρνεις εξτρα 150-200mgr καφεινης δε νομιζω να κανεις καπου ζημια.

giannis64
16-04-10, 21:56
Δε θυμαμαι ποιος,αλλα οταν ανεφερα οτι επερνα το Xenadrine και επινα και 2 καφεδες τη μερα μου καποιος μου ειπε να χαλαρωσω γιατι ετσι οπως παω θα κανω ζημια στο ΚΝΣ,εαν δεν εχω κανει ηδη!Θα κανω ενα γρηγορο search και αν το βρω θα το παραθεσω.


Βασικα ουτε γω το πολυπιστευω,γιατι καθε λιποδιαλυτης χρησιμοποιει διαφορετικη ποσοτητα καφεινης,αλλος 600mgr τη μερα,αλλος 300mgr,οποτε εαν παιρνεις εξτρα 150-200mgr καφεινης δε νομιζω να κανεις καπου ζημια.


ετσι!!!! εγω παιρνω λιποδιαλυτη και πινω και 3-4 καφεδες την μερα!!! ειναι και στον οργανισμο, αλλοι εχουν προβλημα και αλλοι οχι!!!

enio
23-04-10, 04:09
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις καταρχάς.. αλλά σας παραθέτω μια απάντησή μου που έγραψα σε ένα προηγούμενο θέμα. Νομίζω ταιριάζει γάντι..

"Εντάξει ρε παιδιά.. μπορεί να μη θέλει να γίνει bodybuilder ο άνθρωπος! Για αρχή μπορεί να θέλει να χάσει κιλά.. Τρία γεύματα πρωτείνης είναι αρκετά.. και εξάλλου αν δεν πεινάσεις πως θα γίνει να χάσεις κιλά δηλαδή!! Μην τρελαθούμε κιόλας..
Μην τρως πολύ γιατί θα παχύνεις, μην τρως λίγο γιατί θα πέσει ο μεταβολισμός!! Έλεος...
Τα πράγματα είναι απλά αν καις περισσότερα απ'όσα καταναλώνεις θα χάσεις βάρος!
Φουλ αερόβια συν... Πρωτείνη, λίγα φρούτα και μια πολυβιταμίνη σε περιόδους σκληρής δίαιτας και βλέπεις μεγάλο αποτέλεσμα..
Εξάλλου αυτό το πρόγραμμα δε θα κρατήσει για πάντα. Για κανένα μήνα χάνεις βάρος και ύστερα σταθεροποιείσαι σε μια πιο λογική διατροφή.. και πάει λέγοντας κάνοντας αυτή την κυκλική εναλλαγή..."

Άποψή μου, και σκεφτείτε αυτό που θα σας πω.., είναι ότι το ποσοστό λίπους μειώνεται στη φάση όγκου! Όσο πιο καθαρά τρως, εννοώντας μεγαλύτερο ποσοστό πρωτείνης και λιγότερους υδατάνθρακες και λίπη όσο πρέπει και όπου πρέπει τότε βάζεις καθαρά μυικά κιλά! Με την κατάλληλη προπόνηση βέβαια..

giannis64
23-04-10, 20:31
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις καταρχάς.. αλλά σας παραθέτω μια απάντησή μου που έγραψα σε ένα προηγούμενο θέμα. Νομίζω ταιριάζει γάντι..

"Εντάξει ρε παιδιά.. μπορεί να μη θέλει να γίνει bodybuilder ο άνθρωπος! Για αρχή μπορεί να θέλει να χάσει κιλά.. Τρία γεύματα πρωτείνης είναι αρκετά.. και εξάλλου αν δεν πεινάσεις πως θα γίνει να χάσεις κιλά δηλαδή!! Μην τρελαθούμε κιόλας..
Μην τρως πολύ γιατί θα παχύνεις, μην τρως λίγο γιατί θα πέσει ο μεταβολισμός!! Έλεος...
Τα πράγματα είναι απλά αν καις περισσότερα απ'όσα καταναλώνεις θα χάσεις βάρος!
Φουλ αερόβια συν... Πρωτείνη, λίγα φρούτα και μια πολυβιταμίνη σε περιόδους σκληρής δίαιτας και βλέπεις μεγάλο αποτέλεσμα..
Εξάλλου αυτό το πρόγραμμα δε θα κρατήσει για πάντα. Για κανένα μήνα χάνεις βάρος και ύστερα σταθεροποιείσαι σε μια πιο λογική διατροφή.. και πάει λέγοντας κάνοντας αυτή την κυκλική εναλλαγή..."

Άποψή μου, και σκεφτείτε αυτό που θα σας πω.., είναι ότι το ποσοστό λίπους μειώνεται στη φάση όγκου! Όσο πιο καθαρά τρως, εννοώντας μεγαλύτερο ποσοστό πρωτείνης και λιγότερους υδατάνθρακες και λίπη όσο πρέπει και όπου πρέπει τότε βάζεις καθαρά μυικά κιλά! Με την κατάλληλη προπόνηση βέβαια..


παραθετω ενα ποστ που εγραψα σε ενα αλλο θεμα. και εδω ταιριαζει!!








σιγά αδερφέ χαλάρωσε!!! ποιος σου είπε εσένα ότι αν φας σωστά θα παχύνεις?
ποιος σου είπε ότι αν φας λίγο και πεινάς θα χάσεις κιλά? κιλά ίσως, αλλά η μπάκα με το λίπος τι θα την κάνεις? αυτοί δηλαδή που μετράνε θερμίδες και ποιότητα τροφών ανάλογα τις ώρες, τα προπροπονητικα και τα μεταπροπονητικα είναι χαϊβάνια? και ποιος σου είπε ότι όλα τα μέλη εδώ μέσα είναι ββ (όπως το λες εσύ!!!) , υπάρχουν και φιτ. αλλά μάλλον δεν ξέρεις τις έννοιες!!!

stavrozgr
26-04-10, 10:26
εγω δεν εχω κατι σχετικο να παραθέσω.... :P

αλλα θα πω το εξης....

διατροφη έκανα πρίν γραφτω εδω στο φόρουμ
με οχι και τοσο ικανοποιητηκα αποτελεσματα !
απο την ημερα που την ποσταρα και την διορθώσαμε
(και ο γιαννης που σου γραφει ηταν απο αυτους που
με βοηθησαν πολυ !!! ) αρχισα να βλέπω σημαντικες αλλαγες !

τωρα αν και δεν τηρω την ιδια διατροφη λογο διαφορων περισταστικων
που μου συνεβησαν δεν εχω ορεξη να ασχοληθω και δεν μπορω κιολας !

αλλα κραταω βασικους κανονες !!! και δεν εχω βάλει ούτε γραμμαριο
απο αυτα που έχασα ! 6 κιλα σε ενα μηνα με χωρις ουτε ενα γραμμαριο
μυικης μαζας ! εβαλα και νερα στο σωμα μου ! δεν εβγαλα... εβαλα νερα....
τι ηταν τα κιλα που εχασα ? μαντεψε....
και ολα αυτα με λιπομετρηση και πριν και μετα !!!

και οι διαφορες ακρως εμφανεις ! πραγματικα τα παντελονια μου μου εγιναν
λιιιγο βρακια !!!

και για να προλαβω μερικους... ναι ξερω αυτο τον πρωτο καιρο μεχρι να
"κολλησει" ο οργανισμος κι εκει αρχιζουν τα δυσκολα....