PDA

Επιστροφή στο Forum : κοιλιακοι



hulkman
11-04-10, 21:14
καλησπερα σε ολους.θελω να μου πειτε αν με μια σωστη διατροφη και καλη προπονηση θα φυγουν τα ''νερα'' να εμφανιστουν τα κοιλιακα..ποσο καιρο θα χρειαστω?περιμενω τισ απαντησεις σας

giannis64
11-04-10, 21:31
θα πρέπει να κάνεις μόνος σου την διατροφή σου διαβάζοντας τα άρθρα του φόρου, μιας και ο σκοπός του φόρουμ είναι η απόκτηση γνώσεων και ανταλλαγή απόψεων, και όχι να προσφέρει έτοιμες διατροφές. για να σου πει κάποιος πόσο χρόνο χρειάζεσαι θα πρέπει να σε δει σε Φώτο και να ξέρει πόσο ποσοστό λίπους έχεις, τι διατροφή ακολουθείς, τι πρόγραμμα προπόνησης έχεις και αλλά πολλά.


διαβασε εδω Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923) Διατροφή Γράμμωσης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1050)
Δίαιτα & Αεροβική (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=434)

hulkman
11-04-10, 22:47
ασχολουμε με το γυμναστηριο 3 χρονια,φετοσ λογο μιας επεμβασης δεν εχω ασχοληθει με το γυμναστηριο.απλα ψαχνω μια γρηγορη λυση μεχρι το καλοκαιρι.δεν νομιζω να ζητησα οθτε διατροφη,ουτε προγραμμα γυμναστικης.απλα μια απντηση σε αυτο που ρωτησα..

GEORGEXX1
11-04-10, 22:57
Μην εισαι απολυτος στης ερωτησεις σου.
Γιατι αν ηξερες,δεν θα ρωταγες.Οπως ειπε και ο γιαννης 64 αν δωσεις ποσοστο λυπους μπορει να σου απαντησει αν σε 2 μηνες (γιατι τοτε ειναι το καλοκαιρι)
μπορεις να χασεις τα νερα.
τη διατροφη εχεις:::::
τη προγραμμα εχεις::::

hulkman
11-04-10, 23:05
το οτι ρωτησα δεν σημενει οτι δεν ξερω,οπως λεει και ο γιαννης 64 ο σκοπος του φορουμ ειναι για σκοπο γνωσεων και αναταλλαγης αποψεων.!το ποσοστο ειναι λυπους 11...στην διατροη που θα ακολουθησω δεν θα εχω μεσα καθολου τιγανητα,καθολου γλυκα,λαδερα(μαγειρεμενα).θα εχω μονο νεροβραστα,ψητα και φαγητα στον ατμο.και θα προσπαθησω να μην τρωο σχεδον καθολου λυπος.πινω κρεατινη και whey.

hulkman
11-04-10, 23:09
το προγραμμα μου ειναι το εξης.ροκανισματα 25χ5 αρσεις ποδιων 25χ5 τουιστ 25χ8 πλαγιους με αλτηρες 25χ5.αν σε κατι ειμαι λαθος περιμενω την αποψη σας..

NASSER
11-04-10, 23:53
το προγραμμα μου ειναι το εξης.ροκανισματα 25χ5 αρσεις ποδιων 25χ5 τουιστ 25χ8 πλαγιους με αλτηρες 25χ5.αν σε κατι ειμαι λαθος περιμενω την αποψη σας..

Κοιλιακους θα κανεις το πολυ δυο φορες τη βδομαδα και οχι τοσα πολλα σετ! 10 σετ των 15 επαναλληψεων ειναι αρκετα εφοσον τα κανεις σωστα.
Ελπιζω ολη η προπονηση σου να μην ειναι μονο κοιλιακοι. Επειτα η κυρια δραστηριοτητα για να φυγει το λιπος ειναι η αεροβια!

hulkman
11-04-10, 23:58
οχι κανω μονμο 3 φορες την βδομαδα.τις υπολειπες κανω μονο βαρη!πιστευεις 1,5 μηνας ειναι αρκετος χρονος να φυγουν τα νερα με βαση αυτα που ειπαμε?

NASSER
12-04-10, 00:07
οχι κανω μονμο 3 φορες την βδομαδα.τις υπολειπες κανω μονο βαρη!πιστευεις 1,5 μηνας ειναι αρκετος χρονος να φυγουν τα νερα με βαση αυτα που ειπαμε?

Δεν εχω εικονα σου και κανενα πλανο διατροφης σου ωστε να σου απαντησω...
ο 1,5 μηνας δεν ειναι παρα η αρχη συνήθως.

hulkman
12-04-10, 15:55
καλησπερα σας παιδια μπορει να με βοηθεισει καποιος να ποσταρω μια εικονα μου για να μου πειτε τις γνωμες σας?

hulkman
12-04-10, 15:55
συγνωμη αλλα ειμαι νεος ακομα και δεν ξερω!

Polyneikos
13-04-10, 09:18
Τα βήματα είναι τα εξης :όταν ανοιγει το πλαισιο που γραφουμε το ποστ,παταμε το εικονίδιο του συνδετηρα.Απο εκει και πέρα πηγαίνοντας στην επιλογή Upload File from your Computer πατώντας την Αναζήτηση βρίσουμε την εικονα μεσα από τον υπολογιστη μας όπου είναι αποθηκευμενη.Παταμε ανεβασμα και η φωτογραφία επισυναπτεται στο μηνυμα μας.
Μεγάλη προσοχη στην αναλυση γιατί υπάρχει όριο,ειδικα για αυτες που είναι από ψηφιακες,αν εχουν μεγαλη αναλυση τις "κατεβαζουμε" μέσω καποιου προγραμματος.

metallidhs
13-04-10, 19:51
καλησπερα δεν ξερω ρε παιδια βλεπω να λετε για του κοιλιακους παρα πολλα σετ 10-15 των 15επ. ή 5 σετ των 25 επ.
εγω κάνω 3 φορες την εβδομαδα απο δυο σετ την φορα το πρωτο σετ 10-15 για ζεσταμα και το δευτερο μεχρι εξαντλησεως αλλα σε πολλη αργο ρυθμο οι οποιες δεν υπερβενουν τις 30 επαναλήψεις και οι κοιλιακοι εκτος απο οτι φαινονται μονο οι πανω λογο λιπους με αυτη την μεθοδο εχουν μεγαλοσοι αρκετα . η μονη αλλαγη στην ασκηση ειναι οτι καθε 2ετερη εβδομαδα κανο λιγοτερες επαναλυψεις αλλα βαζω και 10 κιλα βαρος πανω στο στηθος στο οποιο κανω 2 σετ των 15 επαναλυψεων παλυ σε πολλη αργο ρυθμο.

sTeLaKoS
13-04-10, 19:58
Σκέψου πως είναι μυς σαν τους υπόλοιπους. Έστω και μέχρι εξαντλήσεως, θα έκανες ποτέ μόνο 2 σετ για το στήθος σου;

giannis64
13-04-10, 20:03
Κοιλιακους θα κανεις το πολυ δυο φορες τη βδομαδα και οχι τοσα πολλα σετ! 10 σετ των 15 επαναλληψεων ειναι αρκετα εφοσον τα κανεις σωστα.
Ελπιζω ολη η προπονηση σου να μην ειναι μονο κοιλιακοι. Επειτα η κυρια δραστηριοτητα για να φυγει το λιπος ειναι η αεροβια!



+1:thumbup:






καλησπερα δεν ξερω ρε παιδια βλεπω να λετε για του κοιλιακους παρα πολλα σετ 10-15 των 15επ. ή 5 σετ των 25 επ.
εγω κάνω 3 φορες την εβδομαδα απο δυο σετ την φορα το πρωτο σετ 10-15 για ζεσταμα και το δευτερο μεχρι εξαντλησεως αλλα σε πολλη αργο ρυθμο οι οποιες δεν υπερβενουν τις 30 επαναλήψεις και οι κοιλιακοι εκτος απο οτι φαινονται μονο οι πανω λογο λιπους με αυτη την μεθοδο εχουν μεγαλοσοι αρκετα . η μονη αλλαγη στην ασκηση ειναι οτι καθε 2ετερη εβδομαδα κανο λιγοτερες επαναλυψεις αλλα βαζω και 10 κιλα βαρος πανω στο στηθος στο οποιο κανω 2 σετ των 15 επαναλυψεων παλυ σε πολλη αργο ρυθμο.


και οι κάτω και η πάνω μόνο με διατροφή και αερόβια θα φανούν. 3000 κοιλιακούς να κάνεις, δεν θα φανούν αν τα παραπάνω δεν είναι σωστά!!!
το μόνο που μπορείς να καταφέρεις είναι να τους τραυματίσεις. με τις ασκήσεις οι κοιλιακοί δεν εμφανίζονται αλλά διαμορφώνονται!!

metallidhs
13-04-10, 20:18
όχι δε θα έκανα μονό 2 σετ σε καμιά ομάδα αλλά 4 των 12
το θέμα είναι ότι με αυτό το τρόπο που κάνω εδώ και κανένα 3μηνο περίπου έχω δει τεραστία διαφορά και στη σκλήρυνση αλλά έχουν μεγαλώσει κιόλας.
Παλιότερα έκανα 5 σετ των 20 επ. 2-3 φορές την εβδομάδα και δεν ήμουν ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα
Ο αργός ρυθμός είναι αυτός που με τεντώνει όταν γυμνάζω τους κοιλιακούς και έχω δει τεραστία διαφορά στην εκγύμναση τους

hulkman
13-04-10, 22:51
δηλαδη οσο πιο αργα τοσο καλυτερα για τους κοιλιακους?

hulkman
13-04-10, 22:52
και κατο τελευταιο,οι κοιλιακοι πως ''γεμιζουν'' καλυτερα??αργα η γρηγρα?

metallidhs
16-04-10, 10:30
καθε σωματοτυπος ειναι διαφορετικος πειραματισου με το σωμα σου και δεν πως δουλευουν καλητερα.

σε εμενα δουλευουν καλητερα σε αργο ρυθμο και τους ειδα να μεγαλωνουν

GeorgeToumpa
18-04-10, 11:59
Κοιλιακους θα κανεις το πολυ δυο φορες τη βδομαδα και οχι τοσα πολλα σετ! 10 σετ των 15 επαναλληψεων ειναι αρκετα εφοσον τα κανεις σωστα.
Ελπιζω ολη η προπονηση σου να μην ειναι μονο κοιλιακοι. Επειτα η κυρια δραστηριοτητα για να φυγει το λιπος ειναι η αεροβια!

Απ' ότι ξέρω κοιλιακοί και γάμπες είναι μόνοι μυς που γυμνάζονται καλύτερα όταν κάνεις πολλές επαναλήψεις .. Για σετ των 10 ναι τόσα κάνω κι εγώ.

GeorgeToumpa
18-04-10, 12:00
α και σε γρήγορο ρυθμο!

sTeLaKoS
18-04-10, 12:16
Μπορείς, αντί να κάθεσαι να κάνεις σετ των 30-40-50 επαναλήψεων, να βάλεις έχτρα βάρος και να κάνεις 15.

lila_1
18-04-10, 12:42
Ρε παιδια,αυτο το υπεροχο V των κοιλιακων,πως σχηματιζεται??Γυμναζοντας κατω και πλαγιους??
http://i307.photobucket.com/albums/nn293/lezliemac/pink-beach-abs-5.jpg

Μη μου πει κανεις για διατροφη+ποσοστο λιπους,γιατι το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω αρκετη μυικοτητα για να φανουν.(που βασικα φαινονται με λιγο σφυξιμο!)

Κανω 3 φορες τη βδομαδα,ολους 3χ15-30.Sit ups για τους πανω και τους πλαγιους,αρσεις ποδιων για τους κατω...
Επειδη θελω να δωσω εμφαση στους πλαγιους,να φουσκωσουν και να γεμισει η μεση....θεωρειτε επαρκη αυτην την προπονηση??Η να κανω περισσοτερα σετ πλαγιων?
:turtle:

beefmeup
18-04-10, 15:41
Ρε παιδια,αυτο το υπεροχο V των κοιλιακων,πως σχηματιζεται??Γυμναζοντας κατω και πλαγιους??
http://i307.photobucket.com/albums/nn293/lezliemac/pink-beach-abs-5.jpg

Μη μου πει κανεις για διατροφη+ποσοστο λιπους,γιατι το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω αρκετη μυικοτητα για να φανουν.(που βασικα φαινονται με λιγο σφυξιμο!)

Κανω 3 φορες τη βδομαδα,ολους 3χ15-30.Sit ups για τους πανω και τους πλαγιους,αρσεις ποδιων για τους κατω...
Επειδη θελω να δωσω εμφαση στους πλαγιους,να φουσκωσουν και να γεμισει η μεση....θεωρειτε επαρκη αυτην την προπονηση??Η να κανω περισσοτερα σετ πλαγιων?
:turtle:

βασικα γυμναζεις ολους τους κοιλιακους,οπως κανεις,κ με διατροφη κ αναλογα το ποσοστο λιπους:P,θα φανει καποια στιγμη..εχει να κανει κ ο τροπος που κανεις ετσι??δεδομενο οτι τους κανεις σωστα,θα δεις αποτελεσματα.με τους πλαγιους μην το παρακανεις..

απτην αλλη,σε καποιους φενεται πιο ευκολα απο καποιους αλλους,κ αυτο εχει να κανει με σωματοτυπο,που δεν μπορεις να το αλλαξεις..

εχω την εντυποση οτι αν συνεχισεις θα τους δεις καποια στιγμη.

lila_1
18-04-10, 16:39
βασικα γυμναζεις ολους τους κοιλιακους,οπως κανεις,κ με διατροφη κ αναλογα το ποσοστο λιπους:P,θα φανει καποια στιγμη..εχει να κανει κ ο τροπος που κανεις ετσι??δεδομενο οτι τους κανεις σωστα,θα δεις αποτελεσματα.με τους πλαγιους μην το παρακανεις..

απτην αλλη,σε καποιους φενεται πιο ευκολα απο καποιους αλλους,κ αυτο εχει να κανει με σωματοτυπο,που δεν μπορεις να το αλλαξεις..

εχω την εντυποση οτι αν συνεχισεις θα τους δεις καποια στιγμη.

Ηδη φαινονται ...ειναι σχηματισμενη η κοιλια μου...
Ωστοσο δεν με ενδιαφερει να φαινονται τα τετραγωνακια..οσο το V(που δεν ξερω σε ποιους μυς οφειλεται) και φουσκωμενοι οι πλαγιοι..
Παρατηρω πως οσο φουσκωνουν οι πλαγιοι,φαινομαι και απο την πισω οψη πιο "τριγωνη".Που και αυτο δηλαδη, δεν ειμαι σιγουρη αν οφειλεται στους πλαγιους ή στους ραχιαιους!:P
Απλα δεν ειμαι σιγουρη ποια ασκηση τους δουλευει περισσοτερο...
Στις αρσεις ποδιων πχ. αισθανομαι κυριως τη μεση μου και τα τετρακεφαλα.Δεν νιωθω τους κατω κοιλιακους,οσο και αν εχω πειραματιστει:unsure:

beefmeup
18-04-10, 16:51
Στις αρσεις ποδιων πχ. αισθανομαι κυριως τη μεση μου και τα τετρακεφαλα.Δεν νιωθω τους κατω κοιλιακους,οσο και αν εχω πειραματιστει:unsure:

δοκιμσε να την κανεις σε παγκο αν δεν την κανεις ηδη ετσι..αν την κανεις ετσι κ δεν σε πιανει την κανεις λαθος..καθισμενη σε παγκο προς τα εξω,κλειδωσε τα γονατα σ σε γωνια 90 μοιρων,κ ανεβασε αργα δινοντας πιεση απτην κοιλια κ οχι απτα ποδια..οταν ανεβασεις τα ποδια,κατεβασε τον κορμο σ ελαφρα προς τα κατω,σα να προσπαθεις να φτασεις με το στηθος τα γονατα σου.
καντην αργα,κ οταν κανεις τις επαναληψεις να εχεις τους κοιλιακους σου σφιχτους χωρις να ξεχνιεσαι.

GeorgeToumpa
18-04-10, 19:04
Ρε παιδια,αυτο το υπεροχο V των κοιλιακων,πως σχηματιζεται??Γυμναζοντας κατω και πλαγιους??
http://i307.photobucket.com/albums/nn293/lezliemac/pink-beach-abs-5.jpg
:turtle:

Εσύ είσαι αυτή ή την έβαλες για παράδειγμα την φώτο; :P

gmalamos
19-04-10, 02:13
εγω κανω 4 15 αρσεις ποδιων για κατω/ 4 15 ροκανισματα με βαρος στο στηθος για πανω.για πλαγιους κανω στο σταντ για ραχιαιους και 4 15 με βαροι πλαγιες κινησεις με σταθερο κορμο..δινω αρκευη εμφαση στους πλαγιους

Ramrod
19-04-10, 02:21
Στις αρσεις ποδιων πχ. αισθανομαι κυριως τη μεση μου και τα τετρακεφαλα.Δεν νιωθω τους κατω κοιλιακους,οσο και αν εχω πειραματιστει:unsure:

Δε τους κάνεις σωστά τεχνικά...πειραματλισου έτσι ώστε να σηκώνεις με τους κοιλιακούς, όχι με τα πόδια...είναι δύσκολο αλλά με προσπάθεια...
Οριζόντια κάνεις ή σε ρωμαϊκη?

Ramrod
19-04-10, 02:22
Εσύ είσαι αυτή ή την έβαλες για παράδειγμα την φώτο; :P

στη φωτό η Pink(:love::love::love:) δεν είναι?

Rise above
19-04-10, 02:36
yep

Rise above
19-04-10, 02:39
Εσύ είσαι αυτή ή την έβαλες για παράδειγμα την φώτο; :P


άμα ήταν αυτή λες να ρώταγε πως σχηματίζεται?? :green:

lila_1
19-04-10, 13:49
δοκιμσε να την κανεις σε παγκο αν δεν την κανεις ηδη ετσι..αν την κανεις ετσι κ δεν σε πιανει την κανεις λαθος..καθισμενη σε παγκο προς τα εξω,κλειδωσε τα γονατα σ σε γωνια 90 μοιρων,κ ανεβασε αργα δινοντας πιεση απτην κοιλια κ οχι απτα ποδια..οταν ανεβασεις τα ποδια,κατεβασε τον κορμο σ ελαφρα προς τα κατω,σα να προσπαθεις να φτασεις με το στηθος τα γονατα σου.
καντην αργα,κ οταν κανεις τις επαναληψεις να εχεις τους κοιλιακους σου σφιχτους χωρις να ξεχνιεσαι.

Tην τσεκαρα σημερα αυτην σε youtube...Εγω τους κανω σε επικλινη θεση,σε εκεινους τους επιδαπεδιους παγκους που γαντζωνονται στη σκαλα:P
Ο παγκος ειναι συνηθως πιασμενος για κωπηλατικες κλπ....:unsure:
Θα δοκιμασω παντως, thnx!


Εσύ είσαι αυτή ή την έβαλες για παράδειγμα την φώτο;
Προφανως για παραδειγμα! :P
H Pink ειναι...εχει υπεργαμιστερους κοιλιακους!Τους ιδανικους για γυναικα,θεωρω!:turtle:

Και οι δικοι μου σχηματιζονται και φαινονται,αλλα σχηματιζονται εννιαια....δηλαδη ξεπροβαλλουν και τα τετραγωνακια,πραγμα που δεν επιδιωκω.Ρωταω να δω σε ποιες ασκησεις πρεπει να επικεντρωθω:unsure:

lila_1
19-04-10, 13:52
Δε τους κάνεις σωστά τεχνικά...πειραματλισου έτσι ώστε να σηκώνεις με τους κοιλιακούς, όχι με τα πόδια...είναι δύσκολο αλλά με προσπάθεια...
Οριζόντια κάνεις ή σε ρωμαϊκη?

Το γυμναστηριο ΔΕΝ εχει ρωμαικη(!!):shock:
Αλλο προβλημα και αυτο....Δεν ξερω πως να κανω τους ραχιαιους να με πιασουν!
Καθομαι και βαζω 5κιλους δισκους πανω απο το κεφαλι μου ΜΠΑΣ και νιωσω πιεση...

Και εχω την εντυπωση οτι και παλι δεν δουλευουν σωστα!:turtle:

Ramrod
19-04-10, 15:01
Το γυμναστηριο ΔΕΝ εχει ρωμαικη(!!):shock:
Αλλο προβλημα και αυτο....Δεν ξερω πως να κανω τους ραχιαιους να με πιασουν!
Καθομαι και βαζω 5κιλους δισκους πανω απο το κεφαλι μου ΜΠΑΣ και νιωσω πιεση...

Και εχω την εντυπωση οτι και παλι δεν δουλευουν σωστα!:turtle:

Σε ρωμαϊκή βολευει καλύτερα για τη μέση πιστευω. Είναι πιο βολικά...αλλά αφού δεν έχετε κανε στο πάτωμα (εννοείται σε στρωματάκι) ή σε οριζοντιο πάγκο.

Οι ραχιαίοι δε σε πιάνουν πάρα πολύ και δε χρειάζεται να καταπονείς και τη μέση σου... υπάρχει ένα σαν όργανο που κάνεις σε κίνηση 70-75 μοιρών και έιναι αρκετα καλό, δε ξέρω αν έχετε...
Με κιλά δε ξέρω κατα πόσο κάνει καλό.

GeorgeToumpa
19-04-10, 15:16
Προφανως για παραδειγμα! :P
H Pink ειναι...εχει υπεργαμιστερους κοιλιακους!Τους ιδανικους για γυναικα,θεωρω!:turtle:

Και οι δικοι μου σχηματιζονται και φαινονται,αλλα σχηματιζονται εννιαια....δηλαδη ξεπροβαλλουν και τα τετραγωνακια,πραγμα που δεν επιδιωκω.Ρωταω να δω σε ποιες ασκησεις πρεπει να επικεντρωθω:unsure:

Καλό είναι για μένα τουλάχιστον να φαίνονται και λίγο τα τετραγωνάκια στη γυναίκα.. όχι σε τόσο βαθμό βέβαια όσο θα ήθελα να φαίνονται σε μένα αλλά να ξεχωρίζουν λιγάκι να μην είναι τελείως επίπεδο..
Εγώ κάνω 4x40 sit ups, 3x30 άρσεις ποδιών στο μηχάνημα και 3x15 κρέμομαι στο μονόζυγο και κουνάω τα πόδια 1 15αρι αριστερά κι 1 δεξιά (δεν ξέρω πώς λέγεται αυτό..) για τους πλάγιους. Από αύριο θα τους αλλάξω όμως, τους κάνω καιρό..

hulkman
19-04-10, 18:50
παιδια εγω κανω 5χ25 ροκανισματα,4χ25 αρσεις ποδιων,4χ50 σο τουιστ(δεν ξερω αν εχει καλα αποτελεσματα αυτη η ασκησηγιατι δεν την ''νιωθω''ποτε)και πλαγιους με αλτηρες 4χ25 παλι...ειναι καλο προγραμμα για τα κοιλιακα?

beefmeup
20-04-10, 21:42
Tην τσεκαρα σημερα αυτην σε youtube...Εγω τους κανω σε επικλινη θεση,σε εκεινους τους επιδαπεδιους παγκους που γαντζωνονται στη σκαλα:P
Ο παγκος ειναι συνηθως πιασμενος για κωπηλατικες κλπ....:unsure:
Θα δοκιμασω παντως, thnx!


την επομενη φορα,κοιτα αγριεμενη αυτον που κανει παγκο κ πες του οτι σηκωνεις περισσοτερα κιλα απο αυτον..ειμαι σιγουρος οτι θα ψαρωσει κ θα σου παραχωρησει τον παγκο:P

παντως η συνδεση μυαλου-κοιλιακων ειναι λιγο δυσκολη γιατι παντα τεινεις να ανεβαζεις με τον κορμο(ολοκληρο)κ οχι με τους κοιλιακους..θελει αυτοσυγκεντωση..

εχε υποψη σου κ αυτο που σουπα αρχικα..σε καποιους φαινονται πιο ευκολα τα σημεια που θες..σε αλλους παλι οχι τοσο..αλλα με αρσεις κατι θα καταφερεις;)