PDA

Επιστροφή στο Forum : οιστρογόνα νs τεστοστερόνη



J.D.
12-04-10, 19:34
μετα το γυμανστηριο να τροω ξηρους καρπους σογιας? εχουν υψηλη περιεκτικοτιτα σε προτεινη ομως εχω ακουσει πως περιεχουν οιστρογονα. στο μυαλο μου εχω συνδιασει το οιστρογονο ως ανταγωνστη της τεστστερονης η οποια συμμβαλει στην μυικη αναπτυξη. απ την αλλη βεβαια ακουω που λενε να περνει κανεις οιστργονα για μυικη αναπτυξη, γενικα ειμαι πολυ μπερδεμενος μαυτο το θεμα. γνωριζει κανεις κατι επ αυτου???

NASSER
12-04-10, 19:52
Oιστρογονα στους ξερους καρπους πρωτη φορα πληροφορουμε. Μηπως σου ειπαν πως μπορει να συμβαλουν στην αυξηση των οιστρογωνων ή κατι παρομοιο? Δηλαδη μηπως δεν καταλαβες εσυ καλα?
Απο που πηρες αυτη την πληροφορια?

beefmeup
13-04-10, 00:13
Oιστρογονα στους ξερους καρπους πρωτη φορα πληροφορουμε. Μηπως σου ειπαν πως μπορει να συμβαλουν στην αυξηση των οιστρογωνων ή κατι παρομοιο? Δηλαδη μηπως δεν καταλαβες εσυ καλα?
Απο που πηρες αυτη την πληροφορια?

el sonbaty(πολυ μεξικανικο ακουγεται,σε φαση φαρ ουεστ:bowdown:),βασικα εγραψε ξηρουσ καρπους ΣΟΓΙΑΣ..εχουν κανει πολλες μελετες εδω κ χρονια,για τις προτεινες απο πηγες σογιας,κ φαγητα,κ καποιες οντος εχουν διεξει οτι αυξανει τα επιπεδα οιστρο..εδω,μια παρενθεση,οτι οι περισοτερες σοκολατες προτεινης εχουν σαν πηγη σογια ισο..κ η ποιο αθλιοι,απο ολους ειναι της ΜΤR-X που η βασικη πηγη προτεινης στην σοκολατα τους,ειναι ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ σογια..χειροτερα δεν γινεται..ασχετο το τελελευταιο,αλλα το ανφερω λογω σογιας

k ξεχασα..γιατι να φας ξηρους σογιας??οι κανονικοι τι εχουν??μια χαρα την ιδια περιεκτικοτητα προτεινης εχουν..

κ σαφως,μην τους τρως μετα το γυμν.καλυτερα βραδυ,η καπου στο εδιαμεσο,με κανα φορυτο,η προτειν σεηκ,η κανα γιουρτι,η ολα αυτα μαζι αν το αντεχει το στομαχι σου σαν γευμα,χαχα..

J.D.
13-04-10, 02:01
οσπρια σογιας ειναι αυτα που αγορασα, κατι κιτρινοπα. τελικα τα οιστρογονα ειναι καλα για το ββ η οχι? εχει παντοσ αρκετη πρωτεινη¨43γρ ανα 100 και λιγο λιπος σε σχεση με τους αλλους ξηρους καρπους

beefmeup
13-04-10, 15:56
οσπρια σογιας ειναι αυτα που αγορασα, κατι κιτρινοπα. τελικα τα οιστρογονα ειναι καλα για το ββ η οχι? εχει παντοσ αρκετη πρωτεινη¨43γρ ανα 100 και λιγο λιπος σε σχεση με τους αλλους ξηρους καρπους

αλλο τα οσπρια αλλο οι ξηροι καρποι.το θεμα ειναι αυτο που εγραψα για τα προιοντα σογιας...το οιστρο ειναι τοσο καλα για τον ανδρα γενικοτερα(σε ανεβασμενες ποσοτητες)οσο οι παστες για το χασιμο λιπους

The Rock
13-04-10, 15:59
el sonbaty(πολυ μεξικανικο ακουγεται,σε φαση φαρ ουεστ:bowdown:),βασικα εγραψε ξηρουσ καρπους ΣΟΓΙΑΣ..εχουν κανει πολλες μελετες εδω κ χρονια,για τις προτεινες απο πηγες σογιας,κ φαγητα,κ καποιες οντος εχουν διεξει οτι αυξανει τα επιπεδα οιστρο..εδω,μια παρενθεση,οτι οι περισοτερες σοκολατες προτεινης εχουν σαν πηγη σογια ισο..κ η ποιο αθλιοι,απο ολους ειναι της ΜΤR-X που η βασικη πηγη προτεινης στην σοκολατα τους,ειναι ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ σογια..χειροτερα δεν γινεται..ασχετο το τελελευταιο,αλλα το ανφερω λογω σογιας

k ξεχασα..γιατι να φας ξηρους σογιας??οι κανονικοι τι εχουν??μια χαρα την ιδια περιεκτικοτητα προτεινης εχουν..

κ σαφως,μην τους τρως μετα το γυμν.καλυτερα βραδυ,η καπου στο εδιαμεσο,με κανα φορυτο,η προτειν σεηκ,η κανα γιουρτι,η ολα αυτα μαζι αν το αντεχει το στομαχι σου σαν γευμα,χαχα..
Ακριβώς :thumbsup::thumbsup:
Σου χω πει πόσο πολύ σε πάω έτσι ?

Υ.Γ. Βασικά κάτι που έχω ακούσει από διάφορους γενικά και ένα άτομο από δω μέσα τον φίλτατο Bane είναι ότι οι μπάρες πρωτεϊνης έχουν σαν πηγή πρωτεϊνης το κολλαγόνο γιατί απλά είναι φθηνότερο.

beefmeup
13-04-10, 16:01
Ακριβώς :thumbsup::thumbsup:
Σου χω πει πόσο πολύ σε πάω έτσι ?

χαχα,εισαι ο ηρωας μου,οταν μεγαλωσω θελω να σου μοιασω:toast:

The Rock
13-04-10, 16:07
χαχα,εισαι ο ηρωας μου,οταν μεγαλωσω θελω να σου μοιασω:toast:
:green::green::green::green::green::green::green::green:

beefmeup
13-04-10, 16:20
για τις μπαρες..εχω φαει σχεδον οτι μπαρα υπαρχει,κ ισχυει,αυτο για το κολαγονο,οπως κ για τα υγρα αμινο που ειναι σχεδον ολα απο κολαγονο..χαμηλης βιολογικης αξιας..απλα οι ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ εχουν soy isolate,κ καποιες(2-3)whey isolate..
αν πας σε μαγαζι με συμπληρο.μια μερα τσεκαρε το κ θα δεις;)

-beba-
13-04-10, 16:34
Το κολλαγόνο είναι αυτό που όταν λείπει από τον οργανισμό μας δεν έχουμε όμορφο δέρμα?
Το κολλαγόνο τι σχέση έχει με τις μπάρες πρωτείνης?

Ας μου εξηγήσει κάποιος.

Συγνώμη αν ρωτάω βλακείες.........

beefmeup
13-04-10, 16:49
Το κολλαγόνο είναι αυτό που όταν λείπει από τον οργανισμό μας δεν έχουμε όμορφο δέρμα?
Το κολλαγόνο τι σχέση έχει με τις μπάρες πρωτείνης?

Ας μου εξηγήσει κάποιος.

Συγνώμη αν ρωτάω βλακείες.........

το κολαγονο,ειναι προτεινη..υπαρχουν περιπου 30 διαφορετικοι τυποι κολαγονου,κ καποιοι παιζουν ρολο κ σε αυτο που λες..

να σου δωσω ενα απλο παραδειγμα,η ζελατινη που χρησιμοποιειτε στη ζαχαροπλαστικη,ειναι απο κολαγονο..ειναι φτηνος,τυπος προτεινης γιαυτο κ τον βαζουν στις μπαρες,κ στα υγρα αμινο..ειναι ομως χαμηλης βιολoγικης αξιας σε σχεση με whey..

εισαι καλυμενη??;)

Zylo
13-04-10, 16:53
το κολαγονο,ειναι προτεινη..υπαρχουν περιπου 30 διαφορετικοι τυποι κολαγονου,κ καποιοι παιζουν ρολο κ σε αυτο που λες..

να σου δωσω ενα απλο παραδειγμα,η ζελατινη που χρησιμοποιειτε στη ζαχαροπλαστικη,ειναι απο κολαγονο..ειναι φτηνος,τυπος προτεινης γιαυτο κ τον βαζουν στις μπαρες,κ στα υγρα αμινο..ειναι ομως χαμηλης βιολoγικης αξιας σε σχεση με whey..

εισαι καλυμενη;)

η ζελατινη που χρησιμοποιειτε στη ζαχαροπλαστικη
εχει πολυ πρωτεινη....περιπου 86/100g 360 θερμιδες και 0 υδατανθρακες

ομως δεν εχω ιδεα πως να την φαμε :P

beefmeup
13-04-10, 16:56
εχει πολυ πρωτεινη αυτο....περιπου 86/100g 360 θερμιδες και 0 υδατανθρακες

ειναι χαμηλης βιολογικης αξιας σε σχεση με αλλες πηγες,γιατι απλα ΔΕΝ εχει ολα τα αμινο στο διατροφικο προφιλ του σε επαρκεις ποσοτητες..καμια σχεση με οποιαδηποτε αλλη πηγη προτεινης..ακομα κ η σογια εχει καλυτερο βιολογικο προφιλ..

Zylo
13-04-10, 16:59
ειναι χαμηλης βιολογικης αξιας σε σχεση με αλλες πηγες,γιατι απλα ΔΕΝ εχει ολα τα αμινο στο διατροφικο προφιλ του σε επαρκεις ποσοτητες..καμια σχεση με οποιαδηποτε αλλη πηγη προτεινης..ακομα κ η σογια εχει καλυτερο βιολογικο προφιλ..

δεν το ειχα ψαξει καθολου για λεπτομερειες....απλα ρωτησα τον προπονητη μου στο γυμναστηριο και μου ειπε να μην παρω γιατι δεν αξιζει.......thx anyway!!:bowdown:

beefmeup
13-04-10, 17:03
δεν το ειχα ψαξει καθολου για λεπτομερειες....απλα ρωτησα τον προπονητη μου στο γυμναστηριο και μου ειπε να μην παρω γιατι δεν αξιζει.......thx anyway!!:bowdown:

no prob.:toast:

-beba-
13-04-10, 17:06
εισαι καλυμενη??;)

Ναί σε ευχαριστώ πολύ.

giannis64
13-04-10, 19:19
οσπρια σογιας ειναι αυτα που αγορασα, κατι κιτρινοπα. τελικα τα οιστρογονα ειναι καλα για το ββ η οχι? εχει παντοσ αρκετη πρωτεινη¨43γρ ανα 100 και λιγο λιπος σε σχεση με τους αλλους ξηρους καρπους


ως ένα σημείο ναι, αν είσαι σε φάση όγκου. αν είσαι σε φάση γράμμωσης το αποφεύγεις. και όταν είσαι σε άλλη φάση, τότε τα ελέγχεις!!!!!

NASSER
13-04-10, 22:38
el sonbaty(πολυ μεξικανικο ακουγεται,σε φαση φαρ ουεστ:bowdown:),βασικα εγραψε ξηρουσ καρπους ΣΟΓΙΑΣ..εχουν κανει πολλες μελετες εδω κ χρονια,για τις προτεινες απο πηγες σογιας,κ φαγητα,κ καποιες οντος εχουν διεξει οτι αυξανει τα επιπεδα οιστρο..εδω,μια παρενθεση,οτι οι περισοτερες σοκολατες προτεινης εχουν σαν πηγη σογια ισο..κ η ποιο αθλιοι,απο ολους ειναι της ΜΤR-X που η βασικη πηγη προτεινης στην σοκολατα τους,ειναι ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ σογια..χειροτερα δεν γινεται..ασχετο το τελελευταιο,αλλα το ανφερω λογω σογιας

k ξεχασα..γιατι να φας ξηρους σογιας??οι κανονικοι τι εχουν??μια χαρα την ιδια περιεκτικοτητα προτεινης εχουν..

κ σαφως,μην τους τρως μετα το γυμν.καλυτερα βραδυ,η καπου στο εδιαμεσο,με κανα φορυτο,η προτειν σεηκ,η κανα γιουρτι,η ολα αυτα μαζι αν το αντεχει το στομαχι σου σαν γευμα,χαχα..


Eυχαριστω beefmeup για την αναφορα, οντως δεν ειχα προσεξει πως αναφερει ''σογιας'' :thumbup:
Οσο για την ΜΤR-X δεν γνωριζα πως οι μπαρες πρωτεινης ειναι σογιας. Προσωπικα ειναι ευαισθητος στη σογια και δεν την προτιμάω.