PDA

Επιστροφή στο Forum : πιπέρι



Zylo
13-04-10, 15:52
επειδη δε γνωριζω και πολλα θελω να με φωτισετε περι πιπερι....:P:P σε ολα τα φαγητα συνη8ιζω ν βαζω μπολικο πιπερι αλλα δε ξερω αν επηρεαζει την διατροφη μου λιγο ή πολυ...ουτε τις στατσ του ξερω...
Οποτε θελω να συζητησουμε και να μου πειτε μου την γνωμη σας για οποιοδηποτε ειδος πιπεριου ξερετε κατι(μαυρο,κοκκινο κλπ)!!!:turtle::turtle::toast:

-beba-
13-04-10, 15:55
Eχω την εντύπωση πως βοηθάνε στην καυση του λίπους τα πιπέρια.
Δεν είμαι σίγουρη όμως.

Eddie
13-04-10, 15:59
Eχω την εντύπωση πως βοηθάνε στην καυση του λίπους τα πιπέρια.
Δεν είμαι σίγουρη όμως.

Βεβαια!!Αυξανουν τη θερμογεννεση.Ταμπασκο,μπουκοβο,παπρικα.. και γενικως τα καφτερα,πιπεριες,σκορδο κλπ.

Zylo
13-04-10, 16:02
οποτε ειναι καλο δηλαδη που τρωω πολυ;):green::green:
ξερετε ομως αν υπαρχει καμια διαφορα μαυρο πιπερι με αλλα???π.χ. μ ε το κοκκινο πιπερι...

-beba-
13-04-10, 16:05
Νομίζω πως το κόκκινο πιπέρι (όχι η πάπρικα η γλυκιά) είναι πιο υγειινό από το μαύρο.

Eddie
13-04-10, 16:08
Τωρα που λεμε για κοκκινο πιπερι και παπρικα μου ηρθαν στο μυαλο δρακουλινια:turtle::turtle::green:

-beba-
13-04-10, 16:10
Τωρα που λεμε για κοκκινο πιπερι και παπρικα μου ηρθαν στο μυαλο δρακουλινια:turtle::turtle::green:

Θα σου βάλω πιπέρι στη γλώσσα αν συνεχίσεις να μιλάς για δρακουλίνια κ.λ.π.

Zylo
13-04-10, 16:10
Τωρα που λεμε για κοκκινο πιπερι και παπρικα μου ηρθαν στο μυαλο δρακουλινια:turtle::turtle::green:

λολ...:P:P:rolf: τα αποφευγω και μαλιστα δεν μου εχουν λειψει μπορω να πω....εχω να φαω χρονο+:turtle::turtle:

ξεφυγαμε ομως απο το θεμα?????:P

Zylo
13-04-10, 16:11
Θα σου βάλω πιπέρι στη γλώσσα αν συνεχίσεις να μιλάς για δρακουλίνια κ.λ.π.

πιο καιει περισσοτερο???αυτο να βαλεις...(μας ξαναεφερα παλυ στο θεμα:rolf::rolf::P:P:P:P:P:turtle:)

Eddie
13-04-10, 16:13
Θα σου βάλω πιπέρι στη γλώσσα αν συνεχίσεις να μιλάς για δρακουλίνια κ.λ.π.

:P:P:P:P:rolf:

Ramrod
13-04-10, 16:28
λολ...:P:P:rolf: τα αποφευγω και μαλιστα δεν μου εχουν λειψει μπορω να πω....εχω να φαω χρονο+:turtle::turtle:

ξεφυγαμε ομως απο το θεμα?????:P

Εγώ έχω να φάω από ενα παρτυ στο δημοτικό! :turtle:

οντως το πιπέρι μου αρέσει πολύ και εμένα! Χαιρομαι που ακούω πως βοηθάει κιόλας...

-beba-
13-04-10, 16:30
Ναί βοηθάει. Εγώ κάποτε ούτε αλάτι δεν έβαζα στο φαγητό μου. Συνήθισα όμως λίγα μπαχαρικά και τώρα δεν τα αποχωρίζομαι. Εχω ένα ολόκληρο ντουλάπι μόνο με μπαχαρικά και αρωματικά φυτά ξεραμένα.

Levrone
13-04-10, 16:31
περα απ την πλακα, σοβαρα ρωτω, αν στο κοτοπουλο που βραζει στον ατμομαγειρα , ριξω πιπερι, θα ναι μ...κια?

το εχει δοκιμασει κανεις?

Zylo
13-04-10, 16:38
εκτος απο πιπερι υπαρχει και καποιο αλλο μπαχαρικο που μπορουμε να βαλουμε στα φαγητα ??εννοω σε τοσα πολλα φαγητα...

-beba-
13-04-10, 16:38
περα απ την πλακα, σοβαρα ρωτω, αν στο κοτοπουλο που βραζει στον ατμομαγειρα , ριξω πιπερι, θα ναι μ...κια?

το εχει δοκιμασει κανεις?

Εγώ βάζω πιπέρι και ρίγανη και γίνεται νόστιμο πολύ.
Επίσης αν κάνω κοτόπουλο βραστό βάζω μαζί με το πιπέρι και λίγο μπαχάρι και απειροελάχιστη κανέλα. Είναι τέλειο γιατί "κόβει" και την κοτοπουλίλα.
Γενικά αν θέλεις πειραματίσου σιγά σιγά με τα μπαχαρικά.

Zylo
13-04-10, 16:39
περα απ την πλακα, σοβαρα ρωτω, αν στο κοτοπουλο που βραζει στον ατμομαγειρα , ριξω πιπερι, θα ναι μ...κια?

το εχει δοκιμασει κανεις?

γιατι δε μαγειρευεις στον ατμομαγειρα το κοτοπουλο και μολισ σερβιριστεις στο τραπεζει ριξε τοτε πιπερι......:unsure:

-beba-
13-04-10, 16:41
εκτος απο πιπερι υπαρχει και καποιο αλλο μπαχαρικο που μπορουμε να βαλουμε στα φαγητα ??εννοω σε τοσα πολλα φαγητα...

Φυσικά υπάρχουν.
Πρώτα από όλα υπάρχουν πολλά είδη πιπεριών (μαύρο, άσπρο, κόκκινο, καγιέν κ.λ.π.)
Αλλα είδη μπαχαρικών είναι το μπαχάρι, τα πιπεράκια τα στρογγυλά, η κανέλα, το κίμινο, το κάρι κ.λ.π.
Πήγαινε στο σουπερ μαρκετ στα μπαχαρικά και θα δείς πόσα πολλά υπάρχουν.

Ramrod
13-04-10, 16:42
Εγώ βάζω πιπέρι και ρίγανη και γίνεται νόστιμο πολύ.
Επίσης αν κάνω κοτόπουλο βραστό βάζω μαζί με το πιπέρι και λίγο μπαχάρι και απειροελάχιστη κανέλα. Είναι τέλειο γιατί "κόβει" και την κοτοπουλίλα.
Γενικά αν θέλεις πειραματίσου σιγά σιγά με τα μπαχαρικά.

+1

+1

Zylo
13-04-10, 16:45
πιστευω οτι ολοι εσεις που χρησιμοποιείτε πιπερι να το χρησιμοποιειτε φρεσκοτριμμενο......αλλη γευση δινει σε σχεση με αυτο που το αγοραζεισ τριμμενο:green::green::):)

-beba-
13-04-10, 16:50
πιστευω οτι ολοι εσεις που χρησιμοποιείτε πιπερι να το χρησιμοποιειτε φρεσκοτριμμενο......αλλη γευση δινει σε σχεση με αυτο που το αγοραζεισ τριμμενο:green::green::):)

Σίγουρα είναι καλύτερο το φρεσκοτριμένο, αλλά εγώ όλο συσκευές που το τρίβουν αγοράζω και όλο χαλάνε. Ετσι έχω πάντα και έτοιμο τριμένο.

Zylo
13-04-10, 16:57
Σίγουρα είναι καλύτερο το φρεσκοτριμένο, αλλά εγώ όλο συσκευές που το τρίβουν αγοράζω και όλο χαλάνε. Ετσι έχω πάντα και έτοιμο τριμένο.

:? εγω εδω και 2 χρονια εχω ενα ξυλινο και δε μου εχει παθει τιποτα ποτε....:)

Levrone
13-04-10, 16:58
:? εγω εδω και 2 χρονια εχω ενα ξυλινο και δε μου εχει παθει τιποτα ποτε....:)

ρε σεις παρτε πιπερι πουεχει πανω το μυλο που το κοβει! να ξεμπερδεψετε!

Zylo
13-04-10, 17:01
ρε σεις παρτε πιπερι πουεχει πανω το μυλο που το κοβει! να ξεμπερδεψετε!

αυτο εχω ρε.....:P:P:green::green:
και οποτε τελειωνει το ξαναγεμιζω με τα φακελακια που ειναι ολοκληρο το πιπερι(στρογγυλο σε μπαλιτσες XD)

-beba-
13-04-10, 17:03
Και εγώ τέτοιο παίρνω, αλλά πάντα μου χαλάει....................

Zylo
13-04-10, 17:05
Και εγώ τέτοιο παίρνω, αλλά πάντα μου χαλάει....................

πως τα καταφερνεις????:rolf::P

-beba-
13-04-10, 17:07
πως τα καταφερνεις????:rolf::P

Δεν ξέρω.................αλλά υπάρχει και το έτοιμο το τριμένο και είμαι καλυμένη.....

beefmeup
13-04-10, 17:10
εκτος απο πιπερι υπαρχει και καποιο αλλο μπαχαρικο που μπορουμε να βαλουμε στα φαγητα ??εννοω σε τοσα πολλα φαγητα...

τζατζικι

:rabbit::rabbit::rabbit:

Zylo
13-04-10, 17:10
Δεν ξέρω.................αλλά υπάρχει και το έτοιμο το τριμένο και είμαι καλυμένη.....

anyway.....αφου σε βολευει!!!

Zylo
13-04-10, 17:11
τζατζικι

:rabbit::rabbit::rabbit:

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
:P:P:P:P:P:P:P:P:P

giannaras2
13-04-10, 17:53
τοσο καλο το πιπερι?:shock: εγω το ειχα συνδιασει με το αλατι και δν εβαζα κα8ολου...ολα τα φαγητα πιπερατα απο δω και περα...8α λεω και κακες κουβεντες για να μου βαζουν και στ στωμα...:P:P:P:P:P:P:P

GEORGEXX1
13-04-10, 18:09
περα απ την πλακα, σοβαρα ρωτω, αν στο κοτοπουλο που βραζει στον ατμομαγειρα , ριξω πιπερι, θα ναι μ...κια?

το εχει δοκιμασει κανεις?

κωστα θα γινει μαλακοκοτοπουλο.

Ramrod
13-04-10, 18:29
Και εγώ τέτοιο παίρνω, αλλά πάντα μου χαλάει....................

Eγώ έχω 4 χρόνια ένα μεταλικό και δε μου έχει πάθει τίποτα,λειτουργεί άψογα...έχω τρίψει πιπέρια και πιπέρια! :turtle:

Ramrod
13-04-10, 18:35
τζατζικι

:rabbit::rabbit::rabbit:


τοσο καλο το πιπερι?:shock: εγω το ειχα συνδιασει με το αλατι και δν εβαζα κα8ολου...ολα τα φαγητα πιπερατα απο δω και περα...8α λεω και κακες κουβεντες για να μου βαζουν και στ στωμα...:P:P:P:P:P:P:P


κωστα θα γινει μαλακοκοτοπουλο.

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Rise above
13-04-10, 19:21
εγώ βάζω στις βραστές πατάτες μαζί με λίγο θυμάρι και γίνονται απίστευτες, επίσης και στον σολωμό πάει πολύ με λεμονάκι, "λεβρον" άμα το κανεις στον atmomageira το κοτόπουλο μαγείρεψε το πρώτα και βάλτο πιπέρι μόλις το σερβίρεις αλλιώς θα χαθεί το μισό στο magirema

Haris Pilton
13-04-10, 19:32
Μην βαζεται μπαχαρια στους ατμομαγειρες,μειώνετε τον χρόνο ζωής τους.

Zylo
15-04-10, 01:51
αποσο καταλαβα παντως ολοι μας εδω "το τριβουμε το πιπερι"
:turtle::turtle::turtle::rolf::rolf::rolf::P:P:P:green:

-beba-
15-04-10, 09:38
αποσο καταλαβα παντως ολοι μας εδω "το τριβουμε το πιπερι"
:turtle::turtle::turtle::rolf::rolf::rolf::P:P:P:green:

Εγώ δεν τα καταφέρνω "να το τρίβω το πιπέρι" και παίρνω έτοιμο τριμμένο.:P:P:P:P

gspyropo
15-04-10, 09:51
παιδια εγω παλι τρωω πολυ κανελα θελω περιπου ενα φακελακι τις τεσσερις ημερες....δεν ξερω εαν κανει καλο...

sTeLaKoS
15-04-10, 12:44
παιδια εγω παλι τρωω πολυ κανελα θελω περιπου ενα φακελακι τις τεσσερις ημερες....δεν ξερω εαν κανει καλο...



Η έρευνα των γιατρών του νοσοκομείου Malmoe της Σουηδίας έγινε σε 14 υγιείς εθελοντές, στους οποίους έδωσαν λίγο περισσότερο από ένα κουταλάκι του γλυκού κανέλας σε ένα μπολ πουτίγκας ρυζιού. Έκαναν μετρήσεις της γλυκόζης του αίματος πριν και μετά το φαγητό. Οι μετρήσεις έγιναν και με επιδόρπιο χωρίς κανέλα, μετά από το γεύμα.

Η σύγκριση των αποτελεσμάτων έδειξε ότι μετά από επιδόρπιο με κανέλα, το άδειασμα του στομάχου ήταν πιο αργό και τα επίπεδα της γλυκόζης του αίματος μετά το φαγητό ήταν πιο χαμηλά. Το σύνολο των δεδομένων αυτών, δείχνει θετικές επιδράσεις της κανέλας στο μεταβολισμό της γλυκόζης, γεγονός που μπορεί να είναι θετικό για προ-διαβητικούς και διαβητικούς ασθενείς.

Επισημαίνεται ότι η ενεργός, ωφέλιμη ουσία της κανέλας, δεν περιέχεται στο λάδι κανέλας αλλά στη σκόνη του μπαχαρικού αυτού. Η δοσολογία της δεν πρέπει να υπερβαίνει την συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα, γιατί τότε θα δημιουργηθούν τα αντίθετα αποτελέσματα. Την κανέλα στη διατροφή μας μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε σε επιδόρπια, σε φρυγανιές, δημητριακά, χυμούς, στο κόκκινο κρασί, στο τσάι ή στον καφέ.


Λέτε να βοηθά στη δίαιτα; :green:

Eddie
15-04-10, 14:09
Λέτε να βοηθά στη δίαιτα; :green:

Εγω στη διατροφη που κανω τωρα δυστηχως δε χρησιμοποιω πολυ κανελα αλλα πρεπει σιγα σιγα να το κανω.Παει με το μηλο και με γιαουρτακι.

Παλαιοτερα επειδη ειμαι λατρης της κανελας εβαζα πολυ στα μακαρονια με κοτοπουλο,στο ρυζογαλο,στους λουκουμαδες με μελι και πολλα αλλα :green: :shock:

Μη βαρας beba :dooreek:

-beba-
15-04-10, 14:15
Πως το κατάλαβες ότι ήμουν έτοιμη να σε :spank::spank::spank::spank::spank:?

Μόλις είδα ότι έχει νέο μύνημα φαντάστηκα ότι θα ήταν για γλυκά στα οποία ταιριάζει η κανέλα............................................και μου αρέσουν όλα τόσο πολύ........μιαμ...........μιαμ...................μιαμ..........................

Ramrod
15-04-10, 15:26
Εγω στη διατροφη που κανω τωρα δυστηχως δε χρησιμοποιω πολυ κανελα αλλα πρεπει σιγα σιγα να το κανω.Παει με το μηλο και με γιαουρτακι.

Παλαιοτερα επειδη ειμαι λατρης της κανελας εβαζα πολυ στα μακαρονια με κοτοπουλο,στο ρυζογαλο,στους λουκουμαδες με μελι και πολλα αλλα :green: :shock:

Μη βαρας beba :dooreek:

Εμένα μου αρέσει πολύ σε σάλτσα ντομάτας! Δίνει τρομερή γεύση! Βέβαια και σε μήλο, γιαούρτη είναι πολύ καλή...

Α, και για να σας "κολάσω" λιγάκι πάει και στο γαλακτομπούρεκο!!! :evil2:

-beba-
15-04-10, 15:33
Τα νεύρα μου....................^%$^&%^*^^$@#%^$%&#^%

Zylo
15-04-10, 15:36
Εμένα μου αρέσει πολύ σε σάλτσα ντομάτας! Δίνει τρομερή γεύση! Βέβαια και σε μήλο, γιαούρτη είναι πολύ καλή...

Α, και για να σας "κολάσω" λιγάκι πάει και στο γαλακτομπούρεκο!!! :evil2:

πολυ μας κολασες οχι λιγο.....θα σε βαρεσω:P:turtle::box1:

Ramrod
15-04-10, 15:48
Τα νεύρα μου....................^%$^&%^*^^$@#%^$%&#^%


πολυ μας κολασες οχι λιγο.....θα σε βαρεσω:P:turtle::box1:

:green::green::green:

Πειθαρχία!!!!!! παλιόπαιδα.....

:turtle::turtle::turtle:

eri_87
15-04-10, 16:59
Λέτε να βοηθά στη δίαιτα; :green:

Απ' ότι φαίνεται, κάτι κάνει κι αυτή! Σίγουρα όχι θαύματα... Αλλά δεν μπορώ να βρω ποια είναι η δόση που μπορούμε να λαμβάνουμε καθημερινά! Κάπου έλεγε (για διαβητικούς όμως) μέχρι 1κ.γλυκού!

Εγώ βάζω λίγη καθημερινά στη βρώμη με νερό!

Για τα γλυκά κάνω πως δεν το είδα.....

Ramrod
15-04-10, 18:11
Απ' ότι φαίνεται, κάτι κάνει κι αυτή! Σίγουρα όχι θαύματα... Αλλά δεν μπορώ να βρω ποια είναι η δόση που μπορούμε να λαμβάνουμε καθημερινά! Κάπου έλεγε (για διαβητικούς όμως) μέχρι 1κ.γλυκού!

Εγώ βάζω λίγη καθημερινά στη βρώμη με νερό!

Για τα γλυκά κάνω πως δεν το είδα.....

Παιδιά εγώ πιστευω η υπερβολή κάνει κακό σε όλα...ΠΑΝ μετρον άριστον!
Θαυματα δε βλέπεις απο μια μόνο "πατέντα". Αν υιοθετέις όμως όσα περισσότερα καλά πράγματα/συνήθειες/συστατικα κλπ μπορείς τότε καθε ένα παιζει το ρόλο του και αθροιστικά σου δίνουν κάτι...

Γι αυτό απο εδώ και πέρα και πιπέρι και κανέλα...! :turtle::turtle::turtle:

:green:

Zylo
15-04-10, 18:25
Παιδιά εγώ πιστευω η υπερβολή κάνει κακό σε όλα...ΠΑΝ μετρον άριστον!
Θαυματα δε βλέπεις απο μια μόνο "πατέντα". Αν υιοθετέις όμως όσα περισσότερα καλά πράγματα/συνήθειες/συστατικα κλπ μπορείς τότε καθε ένα παιζει το ρόλο του και αθροιστικά σου δίνουν κάτι...

Γι αυτό απο εδώ και πέρα και πιπέρι και κανέλα...! :turtle::turtle::turtle:

:green:

+1

eri_87
15-04-10, 18:41
Γι αυτό απο εδώ και πέρα και πιπέρι και κανέλα...! :turtle::turtle::turtle:


Αυτό είναι σίγουρο!!!!!!!!
Εντάξει, λίγο από αυτά καλό είναι, απλά επειδή μιλάμε για κάθε μέρα, μην το παρακάνουμε! Ειδικά με το πιπέρι, μερικοί ξεχνιούνται πιστεύω....

aepiskeptis
15-04-10, 18:57
η κανελα αυξανει την ευαισθησια στην ινσουλινη, καλο θα ηταν να μην το παρακανετε παντως.

ασχετο... κι η dark choco κανει το ιδιο.

τωρα για το πιπερι, το μαυρο πιπερι καλο θα ηταν να αποφευγεται σε μεγαλες ποσοτητες, οπως κ το εκχυλισμα του (που χρησιμοποιειται σε διαφορα συμπληρώματα με την ονομασια bioperine) παρεμβαινουν στη σωστη λειτουργια ενος ενζυμου του συκωτιού γνωστο ως κυτοχρωμα Ρ450 (περισσοτερες λεπτομερειες απο το γιατρουλη Λεβρονι), μεταξυ αλλων το κυτοχρωμα ειναι υπευθυνο κ για το μεταβολισμο των οιστρογονων, φυτο- και ξενο-, ενδεικτικα. Την ιδια επιπτωση στο Ρ450 εχει κ ο χυμος απο το Γκρειπφρουτ.

Παπρικα βαλτε οση θελετε.

Ramrod
15-04-10, 18:59
η κανελα αυξανει την ευαισθησια στην ινσουλινη, καλο θα ηταν να μην το παρακανετε παντως.

ασχετο... κι η dark choco κανει το ιδιο.

τωρα για το πιπερι, το μαυρο πιπερι καλο θα ηταν να αποφευγεται σε μεγαλες ποσοτητες, οπως κ το εκχυλισμα του (που χρησιμοποιειται σε διαφορα συμπληρώματα με την ονομασια bioperine) παρεμβαινουν στη σωστη λειτουργια ενος ενζυμου του συκωτιού γνωστο ως κυτοχρωμα Ρ450 (περισσοτερες λεπτομερειες απο το γιατρουλη Λεβρονι), μεταξυ αλλων το κυτοχρωμα ειναι υπευθυνο κ για το μεταβολισμο των οιστρογονων, φυτο- και ξενο-, ενδεικτικα. Την ιδια επιπτωση στο Ρ450 εχει κ ο χυμος απο το Γκρειπφρουτ.

Παπρικα βαλτε οση θελετε.

:shock:

Τωρα μας το λες που πλάκωσα τα μπιφτεκια μου στο πιπερι??? :(

Zylo
15-04-10, 19:36
:shock:

Τωρα μας το λες που πλάκωσα τα μπιφτεκια μου στο πιπερι??? :(

χαχαχαχαχαχαχ...πωπω ρε ramrod οπωτε βλεπω ποστ δικο σου και του machiavelli λιωνω!!!!χαχα0χα0χ00αχα0χ0α0χα0χα

dionisos
16-04-10, 22:56
Εγώ βάζω λίγη καθημερινά στη βρώμη με νερό!



:thumbup::thumbup: