PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαρη και καρδια



Hercules
14-04-10, 04:21
ρε παιδια γνωριζει κανενας απο ιατρικης αποψης αν ειναι επικυνδινο να προπονουμαστε με βαρη 5 φορες τη βδομαδα,και κατα ποσο επιβαρυνει την καρδια αυτου του ειδους η προπονηση που κανουμε οι περισσοτεροι,δηλ.κανουμε πολλα κιλα,φτανουμε πολλες φορες στα ορια μας...δεν ξερω ρε παιδια παντως η καρδια σαν μυς που ειναι και δουλευει ασταματητα μερα νυχτα ποσο να αντεξει ολη αυτη την επιβαρυνση(?)

savage
14-04-10, 10:49
γι'αυτο πρεπει να κανουμε κ αεροβια,κι ας εναντιωνονται σε αυτη οι ζαπλουτοι απογονοι επιχειρηματιων,που εδωσαν το ονομα τους σε γνωστο δημητριακο:green::P

Hercules
14-04-10, 15:42
γι'αυτο πρεπει να κανουμε κ αεροβια,κι ας εναντιωνονται σε αυτη οι ζαπλουτοι απογονοι επιχειρηματιων,που εδωσαν το ονομα τους σε γνωστο δημητριακο:green::P

δε σε καταλαβα τι εννοεις...ρε παιδια καμια αλλη αποψη υπαρχει η σας φαινεται αδιαφορο το θεμα??

sTeLaKoS
14-04-10, 15:49
γι'αυτο πρεπει να κανουμε κ αεροβια,κι ας εναντιωνονται σε αυτη οι ζαπλουτοι απογονοι επιχειρηματιων,που εδωσαν το ονομα τους σε γνωστο δημητριακο:green::P


Hercules κράτα μόνο τα bold απ' το μνμ του savage. Το υπόλοιπο είναι spam.

Κάνοντας αερόβια βοηθάμε πολύ τη καρδιά μας. Γι' αυτό λέμε πως η αερόβια, έστω και μικρής διάρκειας είναι must και στον όγκο. Ειδικά για άτομα που το βάρος τους ξεπερνά το ιδανικό.

Μαρία
14-04-10, 15:54
ρε παιδια γνωριζει κανενας απο ιατρικης αποψης αν ειναι επικυνδινο να προπονουμαστε με βαρη 5 φορες τη βδομαδα,και κατα ποσο επιβαρυνει την καρδια αυτου του ειδους η προπονηση που κανουμε οι περισσοτεροι,δηλ.κανουμε πολλα κιλα,φτανουμε πολλες φορες στα ορια μας...δεν ξερω ρε παιδια παντως η καρδια σαν μυς που ειναι και δουλευει ασταματητα μερα νυχτα ποσο να αντεξει ολη αυτη την επιβαρυνση(?)


Οταν εχει κανει καποιος ολες τις εξετασεις και δεν εχει καρδιακο προβλημα τοτε η καρδια συνεχιζει να κανει την δουλεια της και την κανει καλα!!!!Μην σε αγχωνει αυτο,μην σκεφτεσαι τα βαρη και σκεψου καποιον που κανει μαραθωνιο που εχει δημιουργηθει και μεγαλοκαρδια στην περιπτωση του απο τον τρελο ογκο αιματος που αντλει η καρδια σε χρονια προπονησης.Οσο γυμναζουμε την καρδια μας τοσο αποδιδει και τοσο δεν επηρεαζεται απο βουλωμενες αρτηριες (συμπτωμα κακης διατροφης η κληρονιμικοτητας η στασιμης ζωης).Βεβαιως και η καρδια κουραζεται αλλα πρωτα θα σε προδωσουν αλλα μελη του σωματος με την μορφη υπερπροπονησης(που δεν ειναι και ευκολο να το παθεις αν δεν εισαι σε επιπεδο πρωταθλητισμου).Παντως μια γυμνασμενη καρδια ειναι και καλος οιωνος μακροζωιας!!
Και στην εγκυμοσυνη ειδικα στους τελευταιους μηνες που το μωρο δεν εχει χωρο η καρδια μετατιθεται(αλλαζει καπως θεση) και γερνει προς το πλαι(πλαγια)αλλα και παλι ολα ειναι φυσιολογικα!!!

Eddie
14-04-10, 16:12
Και γω ειμαι υπερ της αεροβιας!!Ακομα και οι εκτομορφοι θα πρεπει να κανουν,που μερικοι ερχονται στο γυμαστηριο και χτυπιουντε κατευθειαν στα βαρη γιατι φοβουνται οτι αμα κανουν λιγο διαδρομο η ελλειπτικο θα αδυνατισουν.

Μιας και το φερε η κουβεντα,τις προαλλες σε μια εκπομπη ειχα ακουσει οτι οταν ζοριζεις πολυ τον εαυτο σου,πχ για μια Μ.Ε. οπως κανουμε συνηθως στο σκουοτ,παγκο,αρσεις θανατου κλπ η αρτηριακη πιεση ξεπερνα τις 20 μοναδες στιγμιαια ενω στους αρσιβαριστες μπορει να φτασει το 40!!

Στεκει?

sTeLaKoS
14-04-10, 16:19
Αυτό το 40ρι το έχω ακούσει κι εγώ...

Μαρία
14-04-10, 16:22
Παιδια κανεις δεν επαθε το οτιδηποτε στην προπονηση η τον προδωσε η καρδια απο την στιγμη που δεν ειχε προβλημα με την καρδια η δεν επαιρνε φαρμακα!

Eddie
14-04-10, 16:29
Κρατα και μια πισινη..ποτε δεν ξερεις.Εχω δει ατομα στο γυμναστηριο να αλλαζουν 3 χρωματα:green:

Εγω εχω φαει κατι ζαλαδες οπως και εχω κανει εμετο μετα απο αρσεις θανατου.Αιμα απ τη μυτη ομως δεν εχω δει ακομα οποτε παμε καλα :turtle: :thumbup:

Hercules
14-04-10, 16:29
εγω μεχρι περσυ κατευθειαν εμπαινα στα βαρη για το λογο να μην αδυνατισω οπως ειπε και ο φιλος πριν αλλα και να μην αποδυναμωθω,απ οτι μου ειπαν προσφατα ειναι πολυ ωφελιμο για την καρδια να κανεις πρωτα κανα 10λεπτο αεροβια και μετα να αρχιζεις πιεσεις παγκου για παραδειγμα.Μαρια αυτο για την μεγαλοκαρδια που λες τα στατιστικα δεν ειναι και τοσο ενθαρρυντικα,καπου ειχα διαβασει οτι 6% των ανθρωπων που πασχουν απο μεγαλοκαρδια "ενδεχεται" να παρουσιασουν καποιο καρδιακο προβλημα η ακομα και αιφνιδιο θανατο

Levrone
14-04-10, 18:16
εχει δικιο η Μαρια και φιλε μου σταματα να αγχωνεσαι.

κανε τις εξετασεις σου και εχε πληρη επιγνωση της καταστασης στην οποια ειναι η καρδια σου .

ο αιφνιδιος θανατος σε καποιον αθλητη ειναι αποτελεσμα της υπερτροφικης μυοκαρδιοπαθειας που μια εξεταση να χεις κανει για την καρδια θα ξερεις οτι πασχεις απο αυτο..

και αν εμεις που ειμαστε σε ενα γυμναστηριο 5 φορες την εβδομαδα αγχωνομαστε μην κανουμε κακο στην καρδια μας, οι αλλοι που ειναι στα ποτα τα ξενυχτια και τους πιτογυρους θα επρεπε να τρεμουν καθε ωρα και λεπτο.

οχι τοσος φοβος.

Niiick
14-04-10, 18:50
το οτι η καρδια του αθλητη μεγαλωνει ειναι ενα γεγονος,οπως και το οτι συχνα προκυπτει μεγαλοκαρδια. Εγω ειχα ακουσει οτι η καρδια του αθλητη ειναι πιο δυνατη και υγειεστερη..
Τωρα αληθεια δε ξερω ομως.

Eddie
14-04-10, 20:14
εχει δικιο η Μαρια και φιλε μου σταματα να αγχωνεσαι.

κανε τις εξετασεις σου και εχε πληρη επιγνωση της καταστασης στην οποια ειναι η καρδια σου .

ο αιφνιδιος θανατος σε καποιον αθλητη ειναι αποτελεσμα της υπερτροφικης μυοκαρδιοπαθειας που μια εξεταση να χεις κανει για την καρδια θα ξερεις οτι πασχεις απο αυτο..

και αν εμεις που ειμαστε σε ενα γυμναστηριο 5 φορες την εβδομαδα αγχωνομαστε μην κανουμε κακο στην καρδια μας, οι αλλοι που ειναι στα ποτα τα ξενυχτια και τους πιτογυρους θα επρεπε να τρεμουν καθε ωρα και λεπτο.

οχι τοσος φοβος.


Εεεεετσι!!Γι αυτο τσιγαρα ποτα ξενυχτια με μετρο(κανονικα κομμενα αλλα..) και αεροβια γυμναστικη για μια δυνατη καρδια!!

savage
14-04-10, 23:26
δε σε καταλαβα τι εννοεις...ρε παιδια καμια αλλη αποψη υπαρχει η σας φαινεται αδιαφορο το θεμα??

Εννοω το προφανες.Οτι η αεροβια ειναι υπερ-απαραιτητη.
Τα υπολοιπα ηταν αιχμη για τον παλιοφιλο το Μακιαβελι,μην ασχολεισαι,χεχε

TRIANTAFYLLOU
17-04-10, 16:00
το παραξενο θα ήταν ενας αθλητής να έχει μικρή καρδια , η υγεία της καρδιας δεν εξαρτάτε μόνο απο το μέγεθος αλλα και απο την ποιότητα των περιφερειακών συστημάτων αρτηριών και του πάχους των τοιχωμάτων της κοιλίας της καρδιάς που αν σκληραίνουν και χοντραίνουν δεν γίνετε σωστός παλμός και δεν δουλεύει σωστα .

για αυτό σημαντικό είναι και το HDL η καλή χοληστερίνη να είναι ανεβασμένη και πεσμένη η κακή , η αερόβια βοηθάει και κάνει καλό , αλλα και η γυμναστική με βάρη γυμνάζει την καρδια αρκεί να γίνετε σωστα όχι απαραίτητα τα βάρη για μέγιστη δύναμη και λίγες επαναλήψεις , γι αυτο καλό είναι να περιλαμβάνονται και καρδιαγγειακές ασκήσεις στο πρόγραμμα με βάρη .

όσο για το αν δουλεύει μερα νύχτα , εχω να πώ αυτη είναι η δουλειά της αν σταματήσει την κάτσαμε , θα βλέπουμε τα ραδίκια ανάποδα εδω λέμε η αδράνεια κάνει κακό στην καρδια , αλλα δεν χρειάζετε και υπερβολή και σε καμία περίπτωση αυτό που κάνει ο μέσος αθλούμενος δεν είναι υπερβολή

Angelo.
27-09-15, 01:22
Συμφωνω με οσα διαβασα να προσθεσω ομως κατι που δεν βλεπω να εχει αναφερθει και εμαθα μετα απο συζητηση με τον καρδιολογο μου πριν καποια χρονια.!

Το "ζορι" κατα την διαρκεια της ασκησης πρεπει να ειναι "φυσιολογικο" και η αυξηση του να εχει σταδιακοτητα με τον καιρο και καθως ανεβαινουμε επιπεδο στο αθλημα. Και αυτο γιατι εχουν υπαρξει περιστατικα ρηξης θωρακικης αορτης λογω της μεγαλης πιεσης που χτυπανε αθλουμενοι σε καποιες προπονησεις (τα 40αρια που αναφερθηκαν παραπανω) σε συνδιασμο με το χαμηλο τους "αθλητικο" επιπεδο.. Ρήξη θωρακικης αορτης σημαινει επιτοπου θανατος απ οτι μου ειπε.

Το λεω αυτο γιατι βλεπω στο γυμναστηριο κατι παιδια 16-17 χρονων πρωτη φορα, που παιζει και να μην εχουν ξαναγυμαστει και φορτωνουν κιλα που ξεκαθαρα δεν μπορουν να χειριστουν και απο χρωμα οχι απλα κοκκινιζουν, μπλαβιαζουν...

Ενα καρδιαγκιακο συστημα λοιπον, που εχει μαθει να χειριζεται πιεσεις 10-12 λογω καθισιου και ξαφνικα το βαζεις να σηκωσει 25αρια-30αρια(γιατι το μωβ χρωμα δεν νομιζω να σημαινει κατι λιγοτερο) λογικο ειναι να αποτυχει καπου...

Επισης περα απ αυτο, η ρηξη καποιου αγγειου απο την μεγαλη πιεση οπως μου ειπε μπορει να ειναι και σε αλλα σημεια πχ εγκεφαλος δλδ αιμορραγικο εγκεφαλικο...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
27-09-15, 11:15
Βεβαίως και η επιβάρυνση θα πρέπει να γίνεται σταδιακά και όχι απότομα,όπως και το κατέβασμα των σφυγμών(εκεί εμπλέκεται και η φυσική κατάσταση).
Η έννοια της αποθεραπείας μετά την προπόνηση είναι εξίσου σημαντική,μαζί με τις στατικές διατάσεις.
Φυσικά και η συστολική πίεση που αντανακλά στην εγκεφαλική αρτηριακή πίεση μπορεί δυνητικά τα προκαλέσει αιμοραγικό εγκεφαλικό με μια ρήξη εγκεφαλικού ανευρίσματος (πχ στον κύκλο του Willis στη βάση του εγκεφάλου).
Αυτό είναι πολύ πιο πιθανό να γίνει σε ένα βαθύ κάθισμα,ή μια άρση θανάτου,όταν υπάρχει αρτηριοσκλήρυνση,αποτέλεσμα της αθηρωμάτωσης σε συνδυασμό με κάπνισμα που κάνει τον μυικό χιτώνα των αγγείων λιγότερο ελαστικό.
Η αρτηριακή πίεση ελαττώνεται με την αεροβική δραστηριότητα,την έλλειψη νατρίου και την κατανάλωση ασβεστίου έως και 2000mg ημερισίως.