PDA

Επιστροφή στο Forum : αυξηση κιλων σε καθε προπονηση



blackhack
16-04-10, 13:56
Γεια χαρα.Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.
Εχω χωρισει τις ομαδες που γυμναζω ως εξης
1)στηθος-δικεφαλα
2)πλατη-τρικεφαλα
3)ωμοι
4)ποδια

καθε μυικη ομαδα την γυμναζω μια φορα την εβδομαδα
Για να βλεπω διαφορα πρεπει εφοσον μπορω(εννοειται πως δεν θα αποβαινει σε λαθος τεχνικη στην καθε ασκηση) να αυξανω τα κιλα σε καθε σετ καθε ασκησης?Η μπορει κανοντας πχ 4 ασκησεις απο 4 σετ να αυξησω τα κιλα που σηκωνω στις 2 ασκησεις και στις αλλες 2 να παραμεινω σταθερος εφοσον δεν μπορω παραπανω?
Γιατι υπαρχουν ασκησεις που μεσα σε 4 βδομαδες αυξησα τα κιλα και αλλες που δεν μπορεσα να τα αυξησω(εκανα τα ιδια που ειχα κανει και τις προηγουμενες βδομαδες).Αλλα καθε βδομαδα σε καποια ή καποιες ασκησεις καθε μυικης ομαδας θα αυξησω τα κιλα αλλα οχι σε ολες.Αυτο σημαινει πως θα υπαρξει βελτιωση?Δυναμωνω δηλαδη?
Ισως σας κουρασει ο τροπος που εγραψα το ερωτημα.Αν καποιος καταλαβαινει τι θελω να πω ας μου απαντησει.thanks

sTeLaKoS
16-04-10, 23:59
Κοίταξε, αυτό δεν είναι κάτι στάνταρ.
Βάζεις τόσο βάρος ώστε να σου βγούνε με το ζόρι οι 2 τελευταίες επαναλήψεις κάθε σετ.
Κανενας δε μπορεί να σου πει να μειώσεις τα κιλά στην 4η άσκηση γιατί κανένας δε ξέρει το σώμα σου.
Έχεις πχ στον πάγκο, στο 1ο σετ 80κιλά για 10επαν, στο 2ο σετ αν δεις και μπορεις αφηνεις παλι τα 80κιλα για 10επαν. Ε στο 3ο σετ λογικα θα κουραστεις και θα βγάλεις 5 κιλά. Κάπως έτσι πάει..

Κοιτάς να ακολουθάς σωστά τις επαναλήψεις που σου δίνει το εκάστοτε πρόγραμμα

GEORGEXX1
17-04-10, 11:17
Γιατι υπαρχουν ασκησεις που μεσα σε 4 βδομαδες αυξησα τα κιλα και αλλες που δεν μπορεσα να τα αυξησω(εκανα τα ιδια που ειχα κανει και τις προηγουμενες βδομαδες).Αλλα καθε βδομαδα σε καποια ή καποιες ασκησεις καθε μυικης ομαδας θα αυξησω τα κιλα αλλα οχι σε ολες.Αυτο σημαινει πως θα υπαρξει βελτιωση?Δυναμωνω δηλαδη?[QUOTE][/


Κοιτα,ειναι λογικο οτι ολοι οι μυς δεν εχουν την ιδια δυναμη με αλους,και δεν βελτιωνονται με τον ιδιο ρυθμο.
Εκει που κολας καλο ειναι να ριξεις τα κιλα και να αυξησεις τισ επαναληψεις προκειμενου σταδιακα ο μυς να δυναμωσει.
Δεν ειναι απαραιτητο καθε εβδομαδα να ανεβαζεις κιλα,αυξησε τις επαναληψεις με λιγοτερα κιλα και θα δεις πρηξιμο.

blackhack
18-04-10, 12:14
ευχαριστω πολυ παιδια.Βασικα λεω να ξεκινησω απο σημερα να γυμναζω μια ομαδα την μερα.Διαβασα καποια πραγματα εδω μεσα και νομιζω πως θα ηταν καλη μια αλλαγη..τι λετε?

sTeLaKoS
18-04-10, 12:17
Μια χαρά μου ακούγεται. Οι περισσότεροι εδώ έτσι το κάνουμε. Δοκίμασε το :thumbup:

pepeismenos karga
18-04-10, 12:53
quoteΚοιτα,ειναι λογικο οτι ολοι οι μυς δεν εχουν την ιδια δυναμη με αλους,και δεν βελτιωνονται με τον ιδιο ρυθμο.
Εκει που κολας καλο ειναι να ριξεις τα κιλα και να αυξησεις τισ επαναληψεις προκειμενου σταδιακα ο μυς να δυναμωσει


ολο οι μυς σιγουρα δεν εχουν την ιδια δυναμη και ειναι πολυ λογικο δεν σηκωνεις τα ιδια κιλα στα ποδια και στους ομους ή στα δικεφαλα...και καπιοι αναλογικα παλι με αλλους μυς να ειναι και πιο αδναμοι αλαλ ολοι οι μυς του σωματος δυναμωνουν με τον ιδιο ρυθμο ασχετου με την υπαρχουσα δυναμη που εχουν...εχω υσποστηριζω να ανεβαζεισ κιλα καθε βδομαδα αφου μπορεις....αλλοι οτι δεν ειναι απαραιτητο...εσυ κοιτας που ανταποκρινεσαι καλυτερα και πρατττισ....ψαξε και αυτο που σαρεσει και βλεπεις αποτελεσμα καντο...και καλη συνεχεια

Levrone
18-04-10, 13:13
Έχεις πχ στον πάγκο, στο 1ο σετ 80κιλά για 10επαν, στο 2ο σετ αν δεις και μπορεις αφηνεις παλι τα 80κιλα για 10επαν. Ε στο 3ο σετ λογικα θα κουραστεις και θα βγάλεις 5 κιλά. Κάπως έτσι πάει..


απλα αν και στο δευτερο σετ βαλεις 80κιλα για δεκα επαναληψεις μαλλον καπου εχει αποτυχει το πρωτο σετ.. στη λογικη οτι για να παιξεις τα ιδια κιλα δευτερη φορα μαλλον την πρωτη θα μπορουσες να παιξεις πιο πολλα..

και κατι αλλο , κατεβαζω κιλα δεν εννοω αυξανω επαναληψεις..

ας πουμε αν εχω ενα αριθμο 6 επαναληψεων , στο πρωτο σετ 8α βαλω 80 κιλα , ευχαριστημενος θα ειμαι αν βγαλω την 6η αιμα , αλλα ευχαριστημενος θα ειμαι αν βγαλω ακομη και 5, δεν κολλαω στη μια επαναληψη αφου σημαινει οτι για να μη βγαινει αλλη θα ειμαι νεκρος..αρα το 1ο σετ θα χει πετυχει..(δε λεω να εχει καποιος στοχο τις 10 και να βγαλει μονο 4, εκει διαφωνω, παρε πιο λιγα κιλα να βγαλεις 10 ή 9 επαναληψεις)....

οταν λοιπον -για να επιστρεψω- κανω 5 με 6 επαναληψεις αιμα στο 1ο σετ , και αναγκαστικα κατεβασω κιλα για το 2ο σετ , παλι στις 6 επαναληψεις θα στοχευσω στο 2ο..προσωπικα αριθμο επαναληψεων δεν αλλαζω αναμεσα σταα σετς..

GEORGEXX1
18-04-10, 14:28
quoteΚοιτα,ειναι λογικο οτι ολοι οι μυς δεν εχουν την ιδια δυναμη με αλους,και δεν βελτιωνονται με τον ιδιο ρυθμο.
Εκει που κολας καλο ειναι να ριξεις τα κιλα και να αυξησεις τισ επαναληψεις προκειμενου σταδιακα ο μυς να δυναμωσει


ολο οι μυς σιγουρα δεν εχουν την ιδια δυναμη και ειναι πολυ λογικο δεν σηκωνεις τα ιδια κιλα στα ποδια και στους ομους ή στα δικεφαλα...και καπιοι αναλογικα παλι με αλλους μυς να ειναι και πιο αδναμοι αλαλ ολοι οι μυς του σωματος δυναμωνουν με τον ιδιο ρυθμο ασχετου με την υπαρχουσα δυναμη που εχουν...εχω υσποστηριζω να ανεβαζεισ κιλα καθε βδομαδα αφου μπορεις....αλλοι οτι δεν ειναι απαραιτητο...εσυ κοιτας που ανταποκρινεσαι καλυτερα και πρατττισ....ψαξε και αυτο που σαρεσει και βλεπεις αποτελεσμα καντο...και καλη συνεχεια

Επειδη λεμε το ιδιο πραγμα με αλλα λογια, θα σου δωσω ενα παραδειγμα.

εσυ ειπες να ανεβασει κιλα αφου μπορει και εχεις δικιο.
εγω εστιασα εκει που ειπε οτι σε σε καποιες ασκησης δεν μπορεσε να ανεβασει κιλα.

Οταν κανεις ομους γυμναζεις τους εμπρος,πλαγιους και πισω μυς σωστα;;;
στην διαρκεια της υπολυπης ημερας ο πισω μυς δεν γυμναζετε τοσο οσο ο εμπρος και ο πλαγιος με αποτελεσμα να ειναι περισοτερο αδυναμος.Εκει επεμβαινεις με περισοτερο πιεσει την ωρα της γυμναστικης για να του δωσεις την ευκαιρια να αναπτυχθει ισα με τους αλους δυο.