PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια! Δύσκολη περίπτωση!



Piannino
18-04-10, 23:38
Γειά σας παιδιά!!

Είμαι καινούργιο μέλος στο forum και χαίρομαι πολύ που βρήκα ένα μέρος αποκλειστικά dedicated στο body building!

Με λένε Οδυσσέα και κάποτε είμουνα απίστευτα παχύς μιλάμε για 1.97, 170 κιλα.

Σε ηλικία 17 χρονών συνειδητοποίησα πως δεν πάει άλλο και ξεκίνησα μία πολύ δύσκολη προσπάθεια να αδυνατήσω! τα κατάφερα λοιπόν και έχασα σε ένα χρόνο 70 κιλά.

Δυστήχώς τα έχασα τόσο γρήγορα όμως που η μυική μου μάζα ήταν μηδενική, και το δέρμα μου κρεμασμένο και ατροφισμένο.

Μετά απο αυτό ξεκίνησα περιστασιακές προσπάθειες γυμναστηρίου και τελικά έφερα το σώμα μου σε ένα αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο αλλά παρόλα αυτά η κοιλιακή χώρα και η καλή γραμωση είναι μονο στα ονειρά μου...

1 Χρονο τώρα γυμνάζομαι παθιασμένα, ξεκίνησα με 1 μήνα κυκλικό, 2 μήνες 2 μυικές ομάδες μερα παρα μέρα 4 σετ 25αρια για κάψιμο λύπους, πάρα πολυ τρέξιμο στον διάδρομο και τα λοιπά.

Την δεδομένη στιγμή ακολουθώ ένα πρόγραμμα που διάβασα σε ένα βιβλίο του Ματτ phillips http://bodyforlife.com/ το οποίο βασίζεται σε γυμναστική μεγάλης έντασης και μικρής διάρκειας πυραμίδας και αυτό που κάνω είναι¨

Δευτέρα: Gymn
Τρίτη: κολυμβητήριο
Τετάρτη: Gymn
Πεμπτη: κολυμβητήριο
Παρασκευή: Gymn
Σαββατο: κολυμβητήριο
Κυριακή: Ξεκούραση

Οι γυμναστική μου δεν ξεπερνάει τα 90 λεπτά συνήθως στο gymn ενώ στο κολυμβητήριο τα 60 λεπτά και πάιρνω Weigh Protein/Aminoacids σε καθημερινή βάση.

Την Δεδομένη Στιγμή είμαι 120 KG καθώς αύξησα την μυική μου μάζα πάρα πολύ.

Κατανοώ πώς σε τομείς όπως η γυμναστική θα ακούσω πολλές απόψεις! αλλα όλες σεβαστές! Πείτε καμιά ιδέα μπας και με βοηθήσετε με να κάνω κάτι σώστο και να αποκτήσω αυτό που πάντα ήθελα!

Ένα σωστό και ωραίο σώμα!

GEORGEXX1
18-04-10, 23:55
Καλως ηρθες στη παρεα, και καλη διαμονη.

beefmeup
18-04-10, 23:59
καλως ηλθες κ μπραβο για την αλλαγη που εκανες στο σωμα σου..:toast:

τις προπονησεις σου πρπου τις γραφεις αλλα για ενα σωστο σωμα θες κ διατροφη..εκει τι κανεις??

Zylo
19-04-10, 01:45
καλως ηλθες κ μπραβο για την αλλαγη που εκανες στο σωμα σου..:toast:

τις προπονησεις σου πρπου τις γραφεις αλλα για ενα σωστο σωμα θες κ διατροφη..εκει τι κανεις??

διατροφη ειναι το πιο σημαντικο....ποσταρε μας την διατροφη σου(αν κανεις)
Επισης...Καλωσηρθες στο φορουμ:welcome:

Piannino
19-04-10, 10:20
Εκεί δυσκολεύομαι λιγάκι ειναι γεγονός καθώς είμαι πολύ μεγαλόσωμος και πεινάω!

Παρόλα αυτά μπορώ να πώ πως δεν τρώώ πολύ.

Πρωί: τίποτα
13:00: κατι σε τυρόπιτα :( ειμαι δουλεια!
15:00: σαλάτα....κρητική, τονοσαλάτα
Βράδυ... κάτι σε κρέας...και ναι μερικές φορές σουβλάκια, δεν προλαβαίνω να μαγειρέυω!! είναι αλάδοτα, χωρίς πατάτες!


Ξέχασα να αναφέρω πως είμαι 25 ετών τώρα και όχι 18 :D

Σκέφτομαι απο σήμερα να αντικαταστήσω την προινή τηρόπιτα με βρώμη και κανα τοστ low fat.

Giannhs.
19-04-10, 11:49
Εκεί δυσκολεύομαι λιγάκι ειναι γεγονός καθώς είμαι πολύ μεγαλόσωμος και πεινάω!

Παρόλα αυτά μπορώ να πώ πως δεν τρώώ πολύ.

Πρωί: τίποτα
13:00: κατι σε τυρόπιτα :( ειμαι δουλεια!
15:00: σαλάτα....κρητική, τονοσαλάτα
Βράδυ... κάτι σε κρέας...και ναι μερικές φορές σουβλάκια, δεν προλαβαίνω να μαγειρέυω!! είναι αλάδοτα, χωρίς πατάτες!


Ξέχασα να αναφέρω πως είμαι 25 ετών τώρα και όχι 18 :D

Σκέφτομαι απο σήμερα να αντικαταστήσω την προινή τηρόπιτα με βρώμη και κανα τοστ low fat.
βασικα οπωσδηποτε θες πρωινο.Ριξε μια ματια στο forum για διατροφη.Θα βρεις πολλα.Και οπως ειπαν και πανω η διατροφη ειναι εξισου σημαντικη με την γυμναστικη :)

Ramrod
19-04-10, 12:01
Εκεί δυσκολεύομαι λιγάκι ειναι γεγονός καθώς είμαι πολύ μεγαλόσωμος και πεινάω!

Παρόλα αυτά μπορώ να πώ πως δεν τρώώ πολύ.

Πρωί: τίποτα
13:00: κατι σε τυρόπιτα :( ειμαι δουλεια!
15:00: σαλάτα....κρητική, τονοσαλάτα
Βράδυ... κάτι σε κρέας...και ναι μερικές φορές σουβλάκια, δεν προλαβαίνω να μαγειρέυω!! είναι αλάδοτα, χωρίς πατάτες!


Ξέχασα να αναφέρω πως είμαι 25 ετών τώρα και όχι 18 :D

Σκέφτομαι απο σήμερα να αντικαταστήσω την προινή τηρόπιτα με βρώμη και κανα τοστ low fat.


βασικα οπωσδηποτε θες πρωινο.Ριξε μια ματια στο forum για διατροφη.Θα βρεις πολλα.Και οπως ειπαν και πανω η διατροφη ειναι εξισου σημαντικη με την γυμναστικη :)

Δε θες πρωϊνό, θες εξ ολοκλήρου καινούρια διατροφή...
Πιστεψέ με, προλαβαίνεις και να τρως πρωϊνό, και να μαγειρευεις και υπάρχουν καλες λύσεις ακόμα και στη δουλεια! Κάνε ενα search στα θέματα διατροφής ου φόρουμ και θα βρεις πολλά!
Καλως ήρθες!

Jeik
19-04-10, 12:07
Πρωί: τίποτα
13:00: κατι σε τυρόπιτα ειμαι δουλεια!
15:00: σαλάτα....κρητική, τονοσαλάτα
Βράδυ... κάτι σε κρέας...και ναι μερικές φορές σουβλάκια, δεν προλαβαίνω να μαγειρέυω!! είναι αλάδοτα, χωρίς πατάτες!


Ξέχασα να αναφέρω πως είμαι 25 ετών τώρα και όχι 18

Σκέφτομαι απο σήμερα να αντικαταστήσω την προινή τηρόπιτα με βρώμη και κανα τοστ low fat

Φίλε μ αυτο δεν είναι διατροφή.
Πρωινό:30 γρ whey,βρώμη με γάλα,1 μπανάνα
Μετά:είσαι στη δουλειά μπορείς να φας ένα τόνο η ένα τοστ ολικής με 2 φέτεσ γαλοπύλα+2 τυρί μίλνερ
Μεσημεριανό:κοτόπουλο η τόνος ή μπιφτέκια με ρύζι ή πατάτα+σαλάτα μελάδι
Απογευματινό:7-8 ασπράδια+1 κρόκος ή τόνος ή κοτόπουλο με βρώμη ή πατάτα ή ρύζι
Βραδινό:κοτόπουλο ή τόνος ή μπιφτέκια ή αβγά με σαλάτα+λάδι
Πριν τον ύπνο:2 γιαούρτια 2% +10 αμύγδαλα ή κόταντζ
Τισ ποσότητες πρέπει να τς υπολογίσεις εσύ που σου έχω αφήσει ανάλογα με τις δικές σου ανάγκες;)

veteran29
19-04-10, 13:00
φιλε μου ολοι δουλευουμε κ ολοι προλαβαινουμε κ κανουμε τα γευματα μας. δεν πρεπει ν φτιαξεις μουσακα η σουφλε.ενα κοτοπουλακι ριχτο στο φουρνο η στην ψηστιερα μοιρασε το ζυγισε το κατανειμε το σε 2-3 γευματα κ ψυγειο.το ιδιο κ ρυζι η τελοσπαντων οτι αποφασισεις να τρως.θα σε βγαλει 2-3 μερες...παρε 3 τονους παιξε εναλλαξ...με την προπονηση π κανεις δεν πεινας? τα βγαζεις περα?
παρε ενα σεικερ ριξε λιγο γαλα βαλε κ 4 κουταλιες κουακερ κτλ κ θα σε φουσκωσει κ θα σε κρατησει...ευκολα πραγματα κ γρηγορα.
5 λεπτα υποθεση κ πιο φθηνα απο 1 σουβλακι κ μια τυροπιτα.
κ στο φιναλε πασ που πας στο σουβλατζιδικο 3 καλαμακια κοτοπουλο αναλατα η μιση κοτα σουβλας χωρις πετσα...

Piannino
19-04-10, 13:18
Super συμβουλές!!! ευχαριστώ! όποιος έχει να πεί και την δική του γνώμη παρακαλώ καντε το, μαζεύω απόψεις για να κάνω κάτι σωστό,

Όταν ξεκίνησα γυμναστήριο, έκανα πρόγραμμα κυκλικό να συνηθήσει το σώμα μου σιγα σιγά, μετά έκανα προγραμμα γραμμωσης/καψιμου λίπους (4χ25αρια σετ) αλλά δεν ήδα ιδιαίτερη διαφορά καθώς δεν είχα μυική μάζα για να κάνω κάποια γράμωση, τώρα εδώ και 4 μήνες έχω ανεβάσει αρκετή μυική μάζα πχ πάγκο σηκώνω

50kgx12
70kgx10
90kgx8
110kgx6
90kgx12

Αυτό είναι το πυραμίδα που κάνω και με έχει ανεβάσει πολύ στα κιλά. Πιστεύετε πως θα ήταν καιρός να κάνω ένα πρόγραμμα γράμωσης? η να συνεχίσω αυτό?
Επίσης, δεν συνδιάζω αερόβια με βάρη, τα έχω χορίσει για να μην χάνω μυικό ιστό, για αυτό γράφτηκα κολυμβητήριο και πάω τις μέρες που δεν έχω gymn.

Σκέφτομαι απο την άλλη πως η κολύμβηση προσφέρει γράμμωση απο μόνη της, ίσως για αυτό δεν θα έπρεπε να κάνω και γράμωση στο γυμναστήριο!

plz απόψεις, όσο για την διατροφή ξεκινάω απο σήμερα!

Zylo
19-04-10, 13:42
Super συμβουλές!!! ευχαριστώ! όποιος έχει να πεί και την δική του γνώμη παρακαλώ καντε το, μαζεύω απόψεις για να κάνω κάτι σωστό,

Όταν ξεκίνησα γυμναστήριο, έκανα πρόγραμμα κυκλικό να συνηθήσει το σώμα μου σιγα σιγά, μετά έκανα προγραμμα γραμμωσης/καψιμου λίπους (4χ25αρια σετ) αλλά δεν ήδα ιδιαίτερη διαφορά καθώς δεν είχα μυική μάζα για να κάνω κάποια γράμωση, τώρα εδώ και 4 μήνες έχω ανεβάσει αρκετή μυική μάζα πχ πάγκο σηκώνω

50kgx12
70kgx10
90kgx8
110kgx6
90kgx12

Αυτό είναι το πυραμίδα που κάνω και με έχει ανεβάσει πολύ στα κιλά. Πιστεύετε πως θα ήταν καιρός να κάνω ένα πρόγραμμα γράμωσης? η να συνεχίσω αυτό?
Επίσης, δεν συνδιάζω αερόβια με βάρη, τα έχω χορίσει για να μην χάνω μυικό ιστό, για αυτό γράφτηκα κολυμβητήριο και πάω τις μέρες που δεν έχω gymn.

Σκέφτομαι απο την άλλη πως η κολύμβηση προσφέρει γράμμωση απο μόνη της, ίσως για αυτό δεν θα έπρεπε να κάνω και γράμωση στο γυμναστήριο!

plz απόψεις, όσο για την διατροφή ξεκινάω απο σήμερα!

βαλε μας ρε φιλε και τις ποσοτητες που θα τρως να ξερουμε τι ν σ πουμε...μπορει να ειναι λαθος...επισης αν διαβασεις και αυτα
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1842
θα σε διευκολυνουν πολυ.......
http://www.psnrenal.gr/old/Pinakas_Trofimon.pdf αυτος ειναι ενας πινακας τροφιμων για να σε βοηθησει στις ποσοτητες...εχει μεσα πρωτεινη υδατανθρακες θερμιδες(ενεργεια) κλπ.....καλο διαβασμα:thumbup:

Zylo
19-04-10, 13:44
οσο για την δουλεια σου δουλεψε το ταπερακι:green::green::green:

Ramrod
19-04-10, 15:15
Όταν ξεκίνησα γυμναστήριο, έκανα πρόγραμμα κυκλικό να συνηθήσει το σώμα μου σιγα σιγά, μετά έκανα προγραμμα γραμμωσης/καψιμου λίπους (4χ25αρια σετ) αλλά δεν ήδα ιδιαίτερη διαφορά καθώς δεν είχα μυική μάζα για να κάνω κάποια γράμωση, τώρα εδώ και 4 μήνες έχω ανεβάσει αρκετή μυική μάζα πχ πάγκο σηκώνω

50kgx12
70kgx10
90kgx8
110kgx6
90kgx12

Αυτό είναι το πυραμίδα που κάνω και με έχει ανεβάσει πολύ στα κιλά. Πιστεύετε πως θα ήταν καιρός να κάνω ένα πρόγραμμα γράμωσης? η να συνεχίσω αυτό?
Επίσης, δεν συνδιάζω αερόβια με βάρη, τα έχω χορίσει για να μην χάνω μυικό ιστό, για αυτό γράφτηκα κολυμβητήριο και πάω τις μέρες που δεν έχω gymn.

plz απόψεις, όσο για την διατροφή ξεκινάω απο σήμερα!

Να ξέρεις ότι ο όγκος, η γράμμωση κλπ είναι κυρίως θέμα διατροφής, όχι προπόνησης. Υπάρχουν βέβαια διάφορες τεχνικές που επικεντρώνονται πιο πολύ στα αποτελέσματα που θέλουμε αλλά το παν είναι η διατροφή. ποσταρε τη διατροφή σου για να ακούσεις απόψεις.

όσο για το κολυμβητήριο εγώ είμαι αντίθετος να πηγαίνεις μέρα παρα μέρα. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το κολύμπι σαν αθλημα αλλά πιστευω πως δεν έιναι καθαρή αερόβια όπως κάνουμε στο διαδρομο ή σε ελλειπτικό και κατ επέκταση κάνεις overtrain.
Για να εξηγήσω καλύτερα, πιστεύω πως γυμνάζεις μια μέρα τα τρικέφαλα, μετά είσαι πιασμένος, πηγαίνει την επόμενη μέρα κάνεις έτονη κολύμβηση και ξαναγυμνάζεις/καταπονείς τους τρικεφαλούς σου που είναι σε φάση επαναφοράς. Μετά πας κάνεις βάρη πλάτη στο γυμναστήριο την επόμενη μέρα ξαναγυμνλάζεις πλάτη με την κολύμβηση κ.ο.κ

Αν σου αρέσει μην αφήσεις το κολύμπι, ρώτα όμως κάποιον που ξέρει πως να το συνδυάσεις σωστά ώστε να πετύχεις αυτά που θες.
καλή συνέχεια! :thumbup:

hardtraining
19-04-10, 15:48
Εκεί δυσκολεύομαι λιγάκι ειναι γεγονός καθώς είμαι πολύ μεγαλόσωμος και πεινάω!

Παρόλα αυτά μπορώ να πώ πως δεν τρώώ πολύ.

Πρωί: τίποτα
13:00: κατι σε τυρόπιτα :( ειμαι δουλεια!
15:00: σαλάτα....κρητική, τονοσαλάτα
Βράδυ... κάτι σε κρέας...και ναι μερικές φορές σουβλάκια, δεν προλαβαίνω να μαγειρέυω!! είναι αλάδοτα, χωρίς πατάτες!


Ξέχασα να αναφέρω πως είμαι 25 ετών τώρα και όχι 18 :D

Σκέφτομαι απο σήμερα να αντικαταστήσω την προινή τηρόπιτα με βρώμη και κανα τοστ low fat.

αγαπητε φιλε καταρχας γεια σου και απο μενα και συγχαρητιρια για την προσπαθεια που κανεις για να αρχισεις σιγα σιγα να φτιαξεις το σωμα που θες!
ευχομαι απο καρδιας καλη επιτυχια γτ ολοι οσοι ασχολουμαστε με τη γυμναστικη εχουμε βαλει καποιους στοχους!

χωρις να ειμαι διατροφολογος θα σου ελεγα πως ναι η διατροφη σου ειναι τελειως λαθος! δλδ φιλαρακι το πιο σημαντικο λαθος ξεκιναει απο το πρωινο οπως αναφερουν και τα παιδια! συγγνωμη που σου το λεω ετσι ψιχρα αλλα κανεις κακη διατροφη! δεν θελω να σε απογοητευσω ουτε να σε μειωσω απλα προσπαθω να σε βοηθησω οσο μπορω! οσον αφορα τη διατροφη θα σου προτινα να πας σε εναν διατροφολογο για να μπορεις να ρυθμισεις το βαρος σου συμφωνα με τις συμβουλες του!

απο τις πανεπιστημιακες σχεσεις που εχω με τα τεφαα μιας και ειμαι φοιτητης τεφαα θα σου ενα μικρο κολπακι που ισως το εχεις ακουσει!

θα προσπαθεις να τρως 5 με 6 μικρα γευματα τη μερα ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΙΠΑΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ! να σου εξηγησω λιγο σε τι χρησημευει αυτο! οταν τρωμε 5 με 6 φορες τη ημερα ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΑ ΦΑΓΗΤΑ ο οργανισμος μας επειδη δεχεται συνεχως τροφη δεν μπορει να αποθηκευση αυτη τη τροφη σε λιπος και σιγα σιγα αρχιζει να αποθηκευει αυτες τις τροφες σαν ενεργεια(π.χ υδατανθρακες ,πρωτεινη,) αυτη η ενεργεια απο εκει και περα διοχετευεται μεσα στον οργανισμο μας και μεσα στους μυς του οργανισμου! η ενεργεια αυτη που ενεργεια ειναι κατι γενικο ,εννοω δλδ ενεργεια=διαφορες ουσιες οπως πρωτεινη,υδατανθρακες κλπ κλπ) θα βοηθησει και τους μυς σου αλλα περισσοτερο θα σε βοηθεισει να χασεις βαρος!

αυτο ομως π σ ειπα το ξερω μονο μεχρι εδω δεν ξερω δλδ τι γινεται στη συνεχεια αυτο θα στο πει αναλυτικα ο διατροφολογος!

Piannino
19-04-10, 15:48
Φίλε Ramrod, ίσως και να έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί έτσι καθώς το κολυμβητήριο όντως είναι και αυτό γυμναστική με αντιστάσεις έστω και φυσικές, παρόλα αυτά ίσως αν ο τρόπος που κολυμπάω είναι σωστός θα μπορέσω να το μετατρέψω σε πιό αερόβιο. γιατί και στο τρέξιμο γυμνάζεις το τρικέφαλο η το δικέφαλο καθός γυμνάζεται και εκεί όλο το σώμα απλά σε πιο ύπιους ρυθμους.

Κρίμα πάντως γιατί βαρέθηκα το τρέξιμο τόσα χρόνια, και το ποδήλατο απλα δεν το μπορώ :( μου άρεσε το κολύμπι πολύ.

Το signature σου είναι όλα τα λεφτά :)

Ramrod
19-04-10, 16:05
Φίλε Ramrod, ίσως και να έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί έτσι καθώς το κολυμβητήριο όντως είναι και αυτό γυμναστική με αντιστάσεις έστω και φυσικές, παρόλα αυτά ίσως αν ο τρόπος που κολυμπάω είναι σωστός θα μπορέσω να το μετατρέψω σε πιό αερόβιο. γιατί και στο τρέξιμο γυμνάζεις το τρικέφαλο η το δικέφαλο καθός γυμνάζεται και εκεί όλο το σώμα απλά σε πιο ύπιους ρυθμους.

Κρίμα πάντως γιατί βαρέθηκα το τρέξιμο τόσα χρόνια, και το ποδήλατο απλα δεν το μπορώ :( μου άρεσε το κολύμπι πολύ.

Το signature σου είναι όλα τα λεφτά :)

Ξαναλέω πως δεν έχω ασχοληθεί με το κολύμπι ποτέ, όχι σε ρυθμούς αθληματος.
Μη συγκρίνεις όμως την "ασκηση" απο απλές κινήσεις του χεριού, κατα τη διάρκεια τρεξίματος, και την άσκηση στην οποία υποβάλλονται τα χέρια και οι άλλες μυϊκές ομάδες με το κολύμπι. Σκέψου το ως εξής. Θα πήγαινες για τρέξιμο μια μέρα μετά απο σκληρή προπόνηση ποδιών?
Ξαναλέω, καλύτερα ρώτα κάποιον που να γνωρίζει πως να συνδυάσεις τα δυο αθλήματα ωστε να έχεις αποτελέσματα.

Σ'ευχαριστώ :)

sogoku
19-04-10, 20:19
Μου μυριζει κορτιζολη......

Piannino
20-04-10, 00:39
Πείγαμε super market σήμερα, δωροδώκησα και την αδερφή μου 50 ευρώ τον μήνα να μου φτιάχνει ταπεράκια και πρώινό πιστεύω πάμε καλα :D

Σκέφτομαι απο αύριο να εφαρμόσω

10:00 : quaker με γάλα μια μπανάνα, η ταχίνη με quaker
13:00 : τοστ με ψωμί ολικής, με απαχο τυρί/γαλοπουλα
15:00 : ταπεράκι με συνδιαζμο προτεινης /υδατανθρακα στιλ : κοτοπουλο/ρυζι, τονο/πατατα βραστη
18:00 : Ρώφημα προτείνης
19:00 : Gumn
21:00 : Ρώφημα πρωτείνης/γιαουρτάκι 2%, αμύγδαλα

πώς σας φαίνετε? πολύ φαί όμως ρε φίλε θα παχύνω!

Ramrod
20-04-10, 00:53
Πείγαμε super market σήμερα, δωροδώκησα και την αδερφή μου 50 ευρώ τον μήνα να μου φτιάχνει ταπεράκια και πρώινό πιστεύω πάμε καλα :D

Σκέφτομαι απο αύριο να εφαρμόσω

10:00 : quaker με γάλα μια μπανάνα, η ταχίνη με quaker
13:00 : τοστ με ψωμί ολικής, με απαχο τυρί/γαλοπουλα
15:00 : ταπεράκι με συνδιαζμο προτεινης /υδατανθρακα στιλ : κοτοπουλο/ρυζι, τονο/πατατα βραστη
18:00 : Ρώφημα προτείνης
19:00 : Gumn
αμέσως μετά την προπόνηση: ρόφημα πρωτεϊνης+μπανάνα
21:30: τόνος+σαλάτα+2 κουταλιές ελαιόλαδο (γρήγορο πανευκολο και δε χρειάζεσαι βοήθεια απο την αδερφή σου)
00:30 : Ρόφημα πρωτείνης/γιαουρτάκι 2%, αμύγδαλα
πρίν τον ύπνο αυτό, δε ξέρω τι ώρα κοιμάσαι, το ρόφημα δε χρειάζεται, πιες το το πρωϊ, αν θες περισσότερη πρωτεϊνη φάε 2 γιαούρτια
πώς σας φαίνετε? πολύ φαί όμως ρε φίλε θα παχύνω!

Η διατροφή που έχεις γράψει για το βάρος σου δεν είναι πολύ. Πρέπει να υπολογίσεις τις θερμίδες συντήρησής σου ώστε να ξέρεις τι ποσότητες να τρως...
Θα βοηθούσε πολύ μια λιπομέτρηση ή τουλάχιστον αν θες ανέβασε μια φωτογραφία για πιο καλές προτάσεις...

Piannino
21-04-10, 00:46
ok guys, here merikes fotografies

Θα διαπιστώσετε πως έχω μεγάλο ποσοστό λίπους ακόμα και ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα στην κοιλιά όπως σας είπα, μην ξεχνάτε πως είμουνα 170 κιλα κάποτε :(

http://img541.imageshack.us/img541/1223/1000604.th.jpg (http://img541.imageshack.us/i/1000604.jpg/)

http://img8.imageshack.us/img8/5530/1000611p.th.jpg (http://img8.imageshack.us/i/1000611p.jpg/)

http://img72.imageshack.us/img72/2527/1000606.th.jpg (http://img72.imageshack.us/i/1000606.jpg/)

http://img72.imageshack.us/img72/6794/1000610i.th.jpg (http://img72.imageshack.us/i/1000610i.jpg/)

Οι συμβουλές σας πολύτιμες.

Ήδη έχω κόψει όλα τα περιτά και ακολουθώ τις συμβουλές απο πάνω σήμερα έφαγα

Πρωι : βρώμη/1 μπανανα/1 ποτήρι γάλα
12 η ώρα: 1 τοστ 1 φετα γαλοπούλα 1 φετα τυρι
3 η ώρα σαλατα τονο/μαρουλι/ 2 κουταλιες ελαιολαδο
6 η ώρα: πρωτείνη ρωφημα, 1 τοστ 1 φετα γαλοπουλα 1 φετα τυρι
8 η ώρα: γυμναστήριο
9:45 πρωτεινη ρωφημα
12:00 1 γιαουργι 2% 10 αμυγδαλα

HELPP!!

veteran29
21-04-10, 10:59
φιλε χαλαρωσε κ απολαυσε τη διαδικασια
ολα θα γινουν δωσε χρονο στον εαυτο σου και προχωρα.καλα αποτελεσματα:green:

Piannino
21-04-10, 23:19
Hi FOUSKOTOI!

Δεύτερη μέρα διατροφής σήμερα και οφείλω να ομολογήσω ότι νειώθω ήδη άλλος άνθρωπος!!

Είναι νωρίς αλλά έχω πολύ περισσότερη ενέργεια και γενικά νειώθω πιο όμορφα με τόσο συχνα και μικρα γεύματα. Είναι γεγονός ότι καπου το μεσημέρι σήμερα ένειωσα να με κόβει η λόρδα αλλα αντί να μην φάω τίποτα έκανα κάτι πιο σωστό....κατέβηκα στον φούρνο και πείρα ενα γιαουρτάκι 2% και ένα τοστ γαλοπουλα/τυρι με μαυρο ψωμί...η Πείνα έφυγε και είμαι σίγουρος πως κακό δεν έκανα!

Σήμερα ακολούθησα την εξής διατροφή:

09:00 : Βρώμη, πρωτείνη, 1 ποτηρι γαλα 2% ΜΙΧ 1 μπανάνα
12:00 : Τοστ γαλοπουλα/μιλνερ
15:00 : ρυζι, τονο (πολυ λιγο ομως :()
17:00 : τοστ/γιαουργι 2%
19:00 : 2 βιφτεκια, 2 κουταλιες ρυζι, 1 κουταλια μαυροματικα
21:30 : κολυμβητηριο
10:30 : πρωτείνη
11:30 : γιαούρτι 2% 1 κουταλία μέλι, 10 αμύγδαλα


Δείτε και τις φωτο απο πάνω και πείτε μου αν πιστεύετε είμαι οκ!!

Ramrod
22-04-10, 00:22
Hi FOUSKOTOI!

Δεύτερη μέρα διατροφής σήμερα και οφείλω να ομολογήσω ότι νειώθω ήδη άλλος άνθρωπος!!

Σήμερα ακολούθησα την εξής διατροφή:

09:00 : Βρώμη, πρωτείνη, 1 ποτηρι γαλα 2% ΜΙΧ 1 μπανάνα
12:00 : Τοστ γαλοπουλα/μιλνερ φάε 3 φετες γαλοπούλα
15:00 : ρυζι, τονο (πολυ λιγο ομως :() το ρύζι φρόντιζε να μην είναι παρα πολύ και καλύτερα να είναι καστανό. Τόνο πρέπει να τρως αρκετό, συμφωνα και με τις ανάγκες σου. Σε νερό αυστηρά!
17:00 : τοστ/γιαουργι 2% το γιαούρτι εδώ δε σε βοηθάει, μετά απο 2 ώρες ξανατρώς. Φαε περισσότερη γαλοπούλα
19:00 : 2 βιφτεκια, 2 κουταλιες ρυζι, 1 κουταλια μαυροματικα
21:30 : κολυμβητηριο
10:30 : πρωτείνη το μέλι φάτο μετά την προπόνηση καλύτερα. Το βράδυ να αποφεύγεις τους υδατάνθρακες, ειδικά αν θες να περιορίσεις το ποσοστό λίπους σου.
11:30 : γιαούρτι 2% 1 κουταλία μέλι, 10 αμύγδαλα


Δείτε και τις φωτο απο πάνω και πείτε μου αν πιστεύετε είμαι οκ!!

Πιστεύω πως καλύτερα θα ήταν να προσπαθήσεις να φτάσεις σε ένα ποσοστό λίπους γύρω στο 15% σταδιακά μέσω της διατροφής σου, όγκο δε χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή. Απλά αν κάνεις διατροφή όγκου θα ανεβάσεις αναποφεκτα κι άλλο το ποσοστό. Πολύ σημαντικό είναι να μετράς τις ποσότητες, όχι εμπειρικά αλλά με ακριβή γραμμάρια. Πάρε μια ζυγαριά φαγητού, υπάρχουν και πολύ φθηνές αν τα οικονομικά σου δε σου επιτρέπουν πολλά πολλά.
Απέφευγε τους πολλούς υδατάνθρακες, ειδικά τους απλούς...
Εννοείται και τα πολλά λιπαρά!
Αν σε βολευει καλύτερα κάνε πιο νωρίς προπόνηση ώστε να μοιράζεις τα γευματα στη μέση, πιστευω είναι πιο ισορροπημένο.
Επίσης πρέπει να προσθέσεις και σαλάτες στη διατροφή σου σε συνδυασμό με πηγή πρωτεϊνης, ειδικά στα γευματα μετά το μεταπροπονητικό που αποφευγονται οι υπόλοιπες πηγες υδατανθρακων.

Piannino
22-04-10, 00:47
Thx Ramrod!

Έχω ήδη παραγγείλι εδώ και 5 μέρες μια ζυγαριά ακρηβείας απο ebay περιμένω να μου έρθει.

Έχεις απόλυτο δίκιο πώς ίσως ο όγκος δεν είναι αυτό που χρειάζομαι την δεδομένη στιγμή, και γενικότερα θα πρόσεξες πως είμαι αρκετα ογκώδης απο φύσης μου, φαντάσου γενήθηκα 5 κιλα :P

Eίμαι την δεδομένη στιγμή κάπου στα 120-125 κιλα, πεζουν , πόσες θερμίδες πιστεύεις ότι θα πρέπει να καταναλώνω ημερησίος για να αρχίσω να γραμώνω και να μειώνω το ποσοστό λίπους? Σίγουρα δεν θέλω γρήγορο αποτέλεσμα, αλλα κάτι σωστό ώστε να μην χάσω και τους μύες που τόσο πολύ δούλεψα να αποκτήσω.

Λαχανικά θα προσθέσω σιγά σιγά στην διατροφή μου, αυτό είναι σίγουρο, και απο ότι κατάλαβα λές να μειώσω τα γαλακτοκομικα και καλύτερα να αυξήσω λιγάκι τις πρωτείνες με εχτρα γαλοπούλες/τονο

Ramrod
22-04-10, 00:59
Thx Ramrod!

Έχω ήδη παραγγείλι εδώ και 5 μέρες μια ζυγαριά ακρηβείας απο ebay περιμένω να μου έρθει.

Eίμαι την δεδομένη στιγμή κάπου στα 120-125 κιλα, πεζουν , πόσες θερμίδες πιστεύεις ότι θα πρέπει να καταναλώνω ημερησίος για να αρχίσω να γραμώνω και να μειώνω το ποσοστό λίπους? Σίγουρα δεν θέλω γρήγορο αποτέλεσμα, αλλα κάτι σωστό ώστε να μην χάσω και τους μύες που τόσο πολύ δούλεψα να αποκτήσω.

Λαχανικά θα προσθέσω σιγά σιγά στην διατροφή μου, αυτό είναι σίγουρο, και απο ότι κατάλαβα λές να μειώσω τα γαλακτοκομικα και καλύτερα να αυξήσω λιγάκι τις πρωτείνες με εχτρα γαλοπούλες/τονο

Ακόμα καλύτερα! Και εγώ ηλεκτρονική χρησιμοποιώ :thumbup:

Το πόσες θερμίδες χρειάζεσαι δε μπορώ να το κρίνω εγώ. Το σώμα σου θα αποφασίσει. Ξεκινας απο κάπου και σταδιακά κάνεις τις απαραιτητες αλλαγές μέχρι να αρχίσεις να αλλάζεις σιγα και σταθερα. Δες αυτό, πιστεύω θα σε βοηθήσει http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923&highlight=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82

Ακριβώς. Διάβασε και το απο πάνω και προσπάθησε να μάθεις σιγά σιγά τι χρειάζεται το σώμα σου...

Piannino
25-04-10, 22:36
Εντάξει παιδιά τι να πώ....

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, πρέπει να είναι κάτι περισσότερο απο μία εβδομάδα που κάνω διατροφή και τα αποτελέσματα είναι εμφανή ήδη!!!

έχω χάσει 3 κιλά σταθερά νόμιζα στην αρχή ότι ήταν απλά υγρά αλλα ζυγήζομαι και πρωί και βράδυ και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Το θετικό είναι πώς δεν πέφτω καθόλου στην απόδοση μου στο γυμναστήριο/κολυμβητήριο αλλα αντιθέτως σηκώνω περισσότερα κιλλά και κολυμπάω πιο έντονα που σίγουρα σημαίνει πως οι μύς μου δεν υποφέρουν τόσο όσο το ανεπιθύμητο λύπος.

Η Διατροφή μου βασίζεται στις συμβουλές του Ramrod περισσότερο με πολύ συχνά γεύματα μικρών ποσοτήτων και πιο πολυ focus στις πρωτείνες,

Κάτι που δοκίμασα να βάλω σήμερα στην διατροφή μου είναι η Σουριμι, βραστή φυσικά, πιστεύτε ότι έίναι θετική?


Κάτι τελευταίο.... αν κάποιος έχει την διάθεση ας μου πεί τι πρόγραμμα θα μου πρώτεινε να ακολουθήσω, θέλω να κάψω λίπος και να γραμμώσω, πληροφορίες για μένα μπορείτε να βρείτε απο πάνω!

Thx!