PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΕΝΟ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΣΕΤ



ledis
24-04-10, 20:42
επειδη ειμαι σχετικα νεος και εχω την εξης απορια θελω αν μπορει καποιος εμπειροτερος να μου απαντησει
ποσο πρεπει να ειναι το χρονικο διαστημα που να αφηνω μεταξυ των σετ βρισκομενος σε προγραμμα ογκου?:weights:

giannis64
24-04-10, 20:46
τοσο οσπου να κατεβουν οι παλμοι σου και να εχεις αναπνοες.

ioannis1
24-04-10, 21:17
σωστο.ξεκιναμε το επομενο σετ προτου ξελαχανιασουμε τελειως.

beefmeup
24-04-10, 21:51
επειδη ειμαι σχετικα νεος και εχω την εξης απορια θελω αν μπορει καποιος εμπειροτερος να μου απαντησει
ποσο πρεπει να ειναι το χρονικο διαστημα που να αφηνω μεταξυ των σετ βρισκομενος σε προγραμμα ογκου?:weights:

οτι ειπαν οι παραπανω ειναι σωστο..απλα αν κανεις για ογκο που λες,τα μεγαλυτερα διαστηματα μεταξυ των σετ,δεν σε χαλανε(εγω κανω μεχρι κ 3 λεπτα σε "βαριες ακησεις"..η λογικη ειναι οτι θες να σπρωξεις πολλα κιλα,κ πολλα κιλα δεν θα σπρωξεις αν εισαι κουρασμενος..κ μου χει βγει σε καλο,γιατι ειχα δοκιμασει κ το αντιθετο(μικροτερα δαιλειματα)χωρις αποτελεσμα..

μην ξεχναμε οτι ο ογκος σημαινει θερμιδες ετσι??

lila_1
25-04-10, 12:12
σωστο.ξεκιναμε το επομενο σετ προτου ξελαχανιασουμε τελειως.

Να ΞΕλαχανιασουμε?
Και αν ΔΕΝ λαχανιαζουμε?:unsure:

GEORGEXX1
25-04-10, 12:15
Να ΞΕλαχανιασουμε?
Και αν ΔΕΝ λαχανιαζουμε?:unsure:

χαχαχαχα απλα δεν γυμναζομαστε ΠΑΙΖΟΥΜΕ.

lila_1
25-04-10, 12:18
χαχαχαχα απλα δεν γυμναζομαστε ΠΑΙΖΟΥΜΕ.

Κατσε ρε...εγω δεν λαχανιαζω σε ολες τις ασκησεις και ας τις λιωνω...
Οταν κανεις χερια-γαμπες ας πουμε λαχανιαζεις?

Εκτος αν εννοουμε το ανεβασμα των παλμων..
Λαχανιασμα στα βαρη μονο οταν κανω ποδια παρατηρω...ΚΑι μικρο...

GEORGEXX1
25-04-10, 12:26
Κατσε ρε...εγω δεν λαχανιαζω σε ολες τις ασκησεις και ας τις λιωνω...
Οταν κανεις χερια-γαμπες ας πουμε λαχανιαζεις?

Εκτος αν εννοουμε το ανεβασμα των παλμων..
Λαχανιασμα στα βαρη μονο οταν κανω ποδια παρατηρω...ΚΑι μικρο...

ρε συ δεν ενοουμε να πεσεις κατω.
ενοουμε την πιεσει στις τρεις τελευταιες επαναλυψεις, εκει που η καρδια λογω της μεγαλης πιεσεις στελνει αιμα περισοτερο στον μυ που γυμναζεις.

Machiavelli
25-04-10, 12:29
Δηλαδή ρε lila_1, στις κωπηλατικές δε λαχανιάζεις; Δεν εννοούμε να διπλώσεις κιόλας και να πέσεις στο πάτωμα για να πάρεις ανάσα, απλά να έχουν πιο γρήγορο ρυθμό οι αναπνοές σου.

lila_1
25-04-10, 12:36
Παιδια,δεν ξερω....Ισως επειδη νιωθω "πονο" και εντονη πιεση να μην παρατηρω τις αναπνοες μου...
Εγω παντως ξαναρχιζω οταν νιωσω οτι μπορω να ξανατραβηξω κιλα...δεν χρονομετραω

lila_1
25-04-10, 12:37
Δηλαδή ρε lila_1, στις κωπηλατικές δε λαχανιάζεις; Δεν εννοούμε να διπλώσεις κιόλας και να πέσεις στο πάτωμα για να πάρεις ανάσα, απλά να έχουν πιο γρήγορο ρυθμό οι αναπνοές σου.

Εντονη πιεση,κυριως στο μονοζυγο...Στις κωπηλατικες οχι και τοσο...

savage
25-04-10, 12:57
Αποψη μου οτι τα διαλειμματα πρεπει να ειναι γυρω στο λεπτο,οχι παραπανω

giannis64
25-04-10, 13:24
Κατσε ρε...εγω δεν λαχανιαζω σε ολες τις ασκησεις και ας τις λιωνω...
Οταν κανεις χερια-γαμπες ας πουμε λαχανιαζεις?

Εκτος αν εννοουμε το ανεβασμα των παλμων..
Λαχανιασμα στα βαρη μονο οταν κανω ποδια παρατηρω...ΚΑι μικρο...

ναι!!! αυτο εννοουμε!!!:green:

beefmeup
25-04-10, 15:12
Κατσε ρε...εγω δεν λαχανιαζω σε ολες τις ασκησεις και ας τις λιωνω...
Οταν κανεις χερια-γαμπες ας πουμε λαχανιαζεις?

Εκτος αν εννοουμε το ανεβασμα των παλμων..
Λαχανιασμα στα βαρη μονο οταν κανω ποδια παρατηρω...ΚΑι μικρο...

"αμα δεν ασθμενεις μετα απο καθε σετ,κατι δεν κανεις καλα"

:green::green::green:

lila_1
25-04-10, 16:01
"αμα δεν ασθμενεις μετα απο καθε σετ,κατι δεν κανεις καλα"

:green::green::green:

Μαλλον εχει να κανει με τη μυικη ομαδα...οσο πιο μεγαλη τοσο περισσοτεροι παλμοι και λαχανιασμα..
Δεν νομιζω οτι δεν δουλευω..Σε ΚΑΘΕ ασκηση φτανω στο σημειο να μην βγαζω ουτε μιση επαναληψη παραπανω.....αλλα δεν νιωθω εντονους παλμους κ λαχανιασμα σε ολες..:unsure:

giannis64
25-04-10, 16:04
αν η ενταση ειναι μεγαλη δεν μπορει να μην εχεις ανεβαζμενους παλμους. τα βαρη ειναι απο την φυση τους εναεροβια ακηση. και αυτο που λες για τις μυικες ομαδες ειναι λογικο. στο σκουοτ π.χ. οι παλμοι ανεβενουν περισοτερο απο αποιαδιποτε αλλη ασκηση.

beefmeup
25-04-10, 16:08
αν η ενταση ειναι μεγαλη δεν μπορει να μην εχεις ανεβαζμενους παλμους. τα βαρη ειναι απο την φυση τους εναεροβια ακηση. και αυτο που λες για τις μυικες ομαδες ειναι λογικο. στο σκουοτ π.χ. οι παλμοι ανεβενουν περισοτερο απο αποιαδιποτε αλλη ασκηση.

:thumbup:

απλα δεν λαχανιαζεις το ιδο κανοντας σκουοτ,κ πιεσει στους τρικεφαλους,αλλα η οθσια ειναι οτι πρεπει να "κλαις" καθε φορα που τελειωνεις ενα σετ απο καθε ασκηση
:green:

lila_1
25-04-10, 16:21
:thumbup:

απλα δεν λαχανιαζεις το ιδο κανοντας σκουοτ,κ πιεσει στους τρικεφαλους,αλλα η οθσια ειναι οτι πρεπει να "κλαις" καθε φορα που τελειωνεις ενα σετ απο καθε ασκηση
:green:
Εκει που οντως κλαιω ειναι στα ποδια και στο μονοζυγο...Οταν κανω εμπροσθολαιμιες νομιζω οτι θα εκραγω απο τη μεση και πανω!:shock:

Εχω παρατηρησει παντως οτι οταν κανω απο 12-15 επαν. αισθανομαι περισσοτερο τους μυς μου(καψιμο) παρα γενικευμενο ζορι...Με 8-12 ενω μεν ζοριζομαι,δεν τους νιωθω και τοσο....τι πρεπει να συμβαινει κανονικα??

beefmeup
25-04-10, 16:28
Εκει που οντως κλαιω ειναι στα ποδια και στο μονοζυγο...Οταν κανω εμπροσθολαιμιες νομιζω οτι θα εκραγω απο τη μεση και πανω!:shock:

Εχω παρατηρησει παντως οτι οταν κανω απο 12-15 επαν. αισθανομαι περισσοτερο τους μυς μου(καψιμο) παρα γενικευμενο ζορι...Με 8-12 ενω μεν ζοριζομαι,δεν τους νιωθω και τοσο....τι πρεπει να συμβαινει κανονικα??

λιγο απτα 2 ανα περιοδους..αλοτε λιγοτερες με παραπανω κιλα,αλοτε περισσοτερες με κατι λιγοτερο..ετσι οι μυς σου δεν συνηθιζουν στα ιδια,κ τους κανεις να προσπαθουν να "μαντευουν",ανα διαστηματα..