PDA

Επιστροφή στο Forum : 1 κουταλάκι ζάχαρη....



andybgr
26-04-10, 04:43
1 κουταλάκι ζάχαρη περιέχει λιγότερο απο 15 θερμίδες και 1-2 γρ υδατάνθρακες..

είναι πολύ μικρά τα νούμερα, γιατί να περιορίσουμε τη ζάχαρη εντελώς απο τον καφέ μας όπως ακούω κάνουν πολλά άτομα που θέλουν να αδυνατίσουν? ανεβάζει τον γλυκαιμικό δείκτη στα 60-65 αν δεν κάνω λάθος, γνωρίζω όμως και άλλα προιόντα, λαχανικά, φρούτα, κτλ, που το έχουν πολύ υψηλότερο..

εγώ πίνω τον καφέ μου με 1 κουταλάκι ζάχαρη, και μου λέει άλλος να την κόψω εντελώς αν θέλω να αδυνατίσω...

ξέρω είναι λίγο ανόητη η ερώτηση, αλλά βλέποντας τα νούμερα το έχω έτσι απο περιέργια να σας ρωτήσω..

stamthedrum
26-04-10, 06:05
1 κουταλάκι ζάχαρη περιέχει λιγότερο απο 15 θερμίδες και 1-2 γρ υδατάνθρακες..

είναι πολύ μικρά τα νούμερα, γιατί να περιορίσουμε τη ζάχαρη εντελώς απο τον καφέ μας όπως ακούω κάνουν πολλά άτομα που θέλουν να αδυνατίσουν? ανεβάζει τον γλυκαιμικό δείκτη στα 60-65 αν δεν κάνω λάθος, γνωρίζω όμως και άλλα προιόντα, λαχανικά, φρούτα, κτλ, που το έχουν πολύ υψηλότερο..

εγώ πίνω τον καφέ μου με 1 κουταλάκι ζάχαρη, και μου λέει άλλος να την κόψω εντελώς αν θέλω να αδυνατίσω...

ξέρω είναι λίγο ανόητη η ερώτηση, αλλά βλέποντας τα νούμερα το έχω έτσι απο περιέργια να σας ρωτήσω..

Βασικά αφού έχει 15 θερμίδες, 1 κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη περιέχει 3-4γρ υδατάνθρακες (αφού 1γρ υδατάνθρακας είναι 4 θερμίδες). Επίσης, ο γλυκαιμικός της δείκτης είναι 80-90 (έχω δει και τα 2 σε πίνακες, σίγουρα όμως πάνω από 80, 60 με 65 αποκλείεται).

Πέρα όμως από τέτοιες λεπτομέρειες, εννοείται πως δε θα παχύνεις ή πως δε θα δυσκολευτείς να αδυνατίσεις με ένα κουταλάκι ζάχαρη την ημέρα. Ας είμαστε ρεαλιστές. Πρόβλημα θα έχεις εφόσον πίνεις πολλούς καφέδες και βάζεις ζάχαρη σε όλους.

paulakos
26-04-10, 17:03
Λεπτομερειες...Εισαι σε τοσο καλο σημειο που σκεφτεσαι το ενα κουταλακι ζαχαρι?Ας μην ημαστε υπερβολικοι....

-beba-
26-04-10, 17:07
Eγώ θα έλεγα όχι στην ζάχαρη...................

paulakos
26-04-10, 17:21
Eγώ θα έλεγα όχι στην ζάχαρη...................

It's just a scoop beba...:unsure:

-beba-
26-04-10, 17:28
It's just a scoop beba...:unsure:

Είναι πράγματι μικρή ποσότητα αλλά ανεβάζει την ινσουλίνη και αυτό είναι καλό μόνο μετά την προπόνηση. Ακόμα η ζάχαρη παρότι έχει θερμίδες δεν μας προσφέρει ενέργεια . Εχει τις λεγόμενες "κενές θερμίδες". Αφού λοιπόν δεν μας προσφέρει ενέργεια τι γίνεται? μισητό λίπος.....να τι γίνεται.
Επίσης κάνει κακό και στα δόντια.

Πίνε τον καφέ σου σκέτο και στο τέλος θα καταλάβεις ότι είναι πολύ πιο νόστημος σκέτος. Η ζάχαρη "σκεπάζει" τις γευσεις και δεν τις καταλαβαίνεις. Ο καφές, το τσαί και γενικά τα ροφήματα είναι πολύ πιο νόστημα χωρίς ζάχαρη. Επίσης η σοκολάτα (το σνακ)΄με λίγη ζάχαρη είναι πολύ πιο ευγευστη από την κλασική (τίγκα στη ζάχαρη). Δοκίμασε σιγά σιγά να κόψεις την ζάχαρη και τότε θα καταλαβαίνεις και τις γευσεις καλύτερα.

Machiavelli
26-04-10, 17:34
Το θέμα είναι ότι πίνεις καφέ και μετά ή θα αράξεις στον καναπέ σου ή στην καρέκλα της καφετέριας ή στο αυτοκίνητο για να πας δουλειά. Οπότε όλα τα σάκχαρα θα γίνουν λίπος.

lila_1
26-04-10, 18:24
Ακόμα η ζάχαρη παρότι έχει θερμίδες δεν μας προσφέρει ενέργεια . Εχει τις λεγόμενες "κενές θερμίδες". Αφού λοιπόν δεν μας προσφέρει ενέργεια τι γίνεται? μισητό λίπος.....να τι γίνεται.


Οπα,,,οτι προσφερει ενεργεια προσφερει...μονο που αυτη ειναι αμμεση.Συνεπως αν δεν αξιοποιησεις αμεσα την ενεργεια που σου δινει,τοτε θα αποθηκευτει σαν λιπος..
Κενες θερμιδες ονομαζονται αυτες που προερχονται απο πηγες με κανενα αλλο απαραιτητο θρεπτικο συστατικο, αλλα μονο θερμιδες.

Σε ολα τα υπολοιπα +1

υ.γ ενα κουταλακι ζαχαρη δεν δημιουργει προβλημα...μην ειμαστε υστερικοι:turtle:

sogoku
26-04-10, 21:17
Δηλαδη μακιαβελι παραγγελνω μετριο και στις τουαλετες χτυπαω καμψεις?.......

Machiavelli
26-04-10, 21:33
Χτύπα/βάρα ο,τι βολεύεσαι sogoku.
Πάντως η -beba- έχει δίκιο, άντε το τσάι είναι ψιλοχάλια γενικά, αλλά ο καφές με ζάχαρη δεν έχει την πραγματική γεύση του καφέ, χάνει πολύ από τη ζάχαρη.

sogoku
26-04-10, 21:39
Η μαυρη ξερω οτι εχει ιδιες θερμιδες αλλα περισσοτερα ιχνοστοιχεια και μετταλα νομιζω.Νομιζω λεω.Απο γλυκαιμικο πως παει η μαυρη?Ν α την προτιμαμε γενικοτερα η μικρη η διαφορα?

Eddie
26-04-10, 21:45
Εγω παντως τη θελω τη ζαχαριτσα μου.2 καφεδες τη μερα απο 2 κουταλιες συνολο 4 κουταλιες=60cal.Ειναι ισως το τελευταιο που θα κοψω.Τον εναν τον πινω μετα την προπονηση μεταξυ αμινοξεων και πρωτεινης,εκεινο το 20λεπτο.

Και μην λετε οτι καφες με ζαχαρη δεν ειναι καφες,και οτι για να καταλαβεις καφε πρεπει να τον πιεις σκετο..

Αν ειναι ετσι και στο φαγητο πχ στο κοτοπουλο να μη βαζουμε αλατι λεμονι και μπαχαρικα γιατι δεν καταλαβαινουμε κοτοπουλιλα..

Edit:Sogoku,δοκιμασα καποιο καιρο την μαυρη αλλα δε μου αρεσε.Διαλυεται πολυ δυσκολα και ειναι πιο χοντρη απο την κανονικη.Στις διαφορες που αναφερεις προσθεσε οτι η ασπρη ειναι απο ζαχαροτεφλο και η μαυρη απο ζαχαροκαλαμο.Καπου το πηρε το ματι μου αλλα δεν ειμαι 100%σιγουρος.

Machiavelli
26-04-10, 21:53
Ε αν έχεις την επιλογή να βάλεις μαύρη ζάχαρη βάλε μαύρη, όχι ότι έχει διαφορά αλλά για την ιστορία. Μπορείτε να γλιτώσετε μερικά σάκχαρα βάζοντας φρουκτόζη η οποία είναι πιο γλυκιά από τη ζάχαρη, οπότε βάζοντας μισή ποσότητα θα έχει περίπου την ίδια γεύση το ρόφημα σας.
Eddie μα γι' αυτό τα βάζουμε τα μπαχαρικά στο κοτόπουλο, για να σπάει η κοτοπουλίλα. Αν κάποιου του αρέσει η κοτοπουλίλα σαφώς και να μη βάλει.

paulakos
26-04-10, 22:04
Ε αν έχεις την επιλογή να βάλεις μαύρη ζάχαρη βάλε μαύρη, όχι ότι έχει διαφορά αλλά για την ιστορία.
Ελεος :rolf::rolf::rolf:

beteranos
26-04-10, 22:53
Αν καταφερεις για 15-20 ημερες να πινεις καφε χωρις ζαχαρη, ειμαι σιγουρος οτι απο εκει και μετα δεν θα θελεις να βαλεις ζαχαρη απο μονος σου γιατι θα σου χαλαει πολυ... την γευση του καφε. Οι πρωτες 15 ημερες ειναι δυσκολες αλλα μετα θα απολαμβανεις την ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ γευση του καφε.

Svein
29-04-10, 22:35
Ε αν έχεις την επιλογή να βάλεις μαύρη ζάχαρη βάλε μαύρη, όχι ότι έχει διαφορά αλλά για την ιστορία.

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

jannous44
31-01-11, 10:33
Είναι πράγματι μικρή ποσότητα αλλά ανεβάζει την ινσουλίνη και αυτό είναι καλό μόνο μετά την προπόνηση. Ακόμα η ζάχαρη παρότι έχει θερμίδες δεν μας προσφέρει ενέργεια . Εχει τις λεγόμενες "κενές θερμίδες". Αφού λοιπόν δεν μας προσφέρει ενέργεια τι γίνεται? μισητό λίπος.....να τι γίνεται.
Επίσης κάνει κακό και στα δόντια.

Πίνε τον καφέ σου σκέτο και στο τέλος θα καταλάβεις ότι είναι πολύ πιο νόστημος σκέτος. Η ζάχαρη "σκεπάζει" τις γευσεις και δεν τις καταλαβαίνεις. Ο καφές, το τσαί και γενικά τα ροφήματα είναι πολύ πιο νόστημα χωρίς ζάχαρη. Επίσης η σοκολάτα (το σνακ)΄με λίγη ζάχαρη είναι πολύ πιο ευγευστη από την κλασική (τίγκα στη ζάχαρη). Δοκίμασε σιγά σιγά να κόψεις την ζάχαρη και τότε θα καταλαβαίνεις και τις γευσεις καλύτερα.

+1000:bowdown:

naturale
31-01-11, 10:50
Αν καταφερεις για 15-20 ημερες να πινεις καφε χωρις ζαχαρη, ειμαι σιγουρος οτι απο εκει και μετα δεν θα θελεις να βαλεις ζαχαρη απο μονος σου γιατι θα σου χαλαει πολυ... την γευση του καφε. Οι πρωτες 15 ημερες ειναι δυσκολες αλλα μετα θα απολαμβανεις την ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ γευση του καφε.

δοκιμασμενω.
15 μερες χωρις σαχαρη ειμαι κομπλε, χωρις αλατη επισης

Mitsen
31-01-11, 12:54
Πίνε τον καφέ σου σκέτο και στο τέλος θα καταλάβεις ότι είναι πολύ πιο νόστημος σκέτος. Η ζάχαρη "σκεπάζει" τις γευσεις και δεν τις καταλαβαίνεις. Ο καφές, το τσαί και γενικά τα ροφήματα είναι πολύ πιο νόστημα χωρίς ζάχαρη. Επίσης η σοκολάτα (το σνακ)΄με λίγη ζάχαρη είναι πολύ πιο ευγευστη από την κλασική (τίγκα στη ζάχαρη). Δοκίμασε σιγά σιγά να κόψεις την ζάχαρη και τότε θα καταλαβαίνεις και τις γευσεις καλύτερα.

+1:thumbup:

manosthess24
31-01-11, 15:34
ενταξει δεν πιστευω οτι 1 κουταλακι ζαχαρη να κανει τοσο πολυ ζημια,εχω ακουσει ασ πουμε απο ατομο οτι εκοψε την ζαχαρη απο τον καφε και εχασε 10 κιλα(παιζει να ειναι και μουφα)αμα καποιος θελει να βαλει ζαχαρη στο καφε ας βαλει,καλυτερα να την περιορισει αν θελει,η αν θελει να την κοψει ο καθενας οπως αισθανεται!εχω ακουσει οτι ωραιο ειναι να βαλεις στο καφε μελι αντι για ζαχαρη(το εχω δοκιμασει ειναι ωραιο)
"τα πολλα και τα καθολου βλαπτουν"

naturale
31-01-11, 15:56
ενταξει δεν πιστευω οτι 1 κουταλακι ζαχαρη να κανει τοσο πολυ ζημια,εχω ακουσει ασ πουμε απο ατομο οτι εκοψε την ζαχαρη απο τον καφε και εχασε 10 κιλα(παιζει να ειναι και μουφα)αμα καποιος θελει να βαλει ζαχαρη στο καφε ας βαλει,καλυτερα να την περιορισει αν θελει,η αν θελει να την κοψει ο καθενας οπως αισθανεται!εχω ακουσει οτι ωραιο ειναι να βαλεις στο καφε μελι αντι για ζαχαρη(το εχω δοκιμασει ειναι ωραιο)
"τα πολλα και τα καθολου βλαπτουν"

http://www.glycemicedge.com/glycemic-index-chart/

ακριβως....τα παραλετε

Devil
31-01-11, 16:13
βασικα το glycemic load μετραει και οχι το glycemic index...

αλλο να βαλεις ενα κουταλακι ζαχαρι δλδ 5γρ και αλλο να φας σοκολατα... 50-60γρ ζαχαρη....

exkaliber
31-01-11, 16:21
εγω τον πινω σκετο,απο το λυκειο ακομα,μετο σκεπτικο οτι η ζαχαρη αλλοιωνει την γευση και το αρωμα του καφε,
μν εκανα βλακεια???

Devil
31-01-11, 16:23
εγω τον πινω σκετο,απο το λυκειο ακομα,μετο σκεπτικο οτι η ζαχαρη αλλοιωνει την γευση και το αρωμα του καφε,
μν εκανα βλακεια???

και εγω σκετο;):green:

exkaliber
31-01-11, 16:29
και εγω σκετο;):green:

με ποσες φουσκαλες??

Devil
31-01-11, 16:50
με ποσες φουσκαλες??

2,4987642567788864321.....:green::green::green:

Titanium
31-01-11, 17:53
2,4987642567788864321.....:green::green::green:

Αυτο δεν ειναι καφες....Αυτο ειναι μαρεγκα:green:

PMalamas
06-02-11, 15:09
ερχοταν πλακα πλακα ενας τετοιος περιεργος πελατης σε ενα μαγαζι που δουλευα και ζηταγε ελληνικο με 164 φουσκαλες!

Σμρ εβαλα 1 κουταλακι ζαχαρι στον καφε μου, μετα απο πολυ καιρο.. ετσι για cheat

Eddie
06-02-11, 15:17
Σμρ εβαλα 1 κουταλακι ζαχαρι στον καφε μου, μετα απο πολυ καιρο.. ετσι για cheat

χαχαχα ρε παιδια,χαλαρωστε λιγο!!Εχετε παθει ζαχαροφοβια μερικοι!!

Εγω πλεον ειτε ογκο ειτε γραμμωση εχω ελλατωσει τη ζαχαρη απο 4 σε 2 κουταλιες,δλδ με 2 καφεδες τη μερα συνολο 4 κουταλιες.20γρ ζαχαρη Χ 4kcal = 80 θερμιδες!!Σιγα τα ωα!!

Ενα-δυο πορτοκαλια να φας,την πηρες τη ζαχαρη.

PMalamas
06-02-11, 15:35
προτιμησεις ειναι αυτες αλλα μπορω να σ απαριθμισω πανω απο 50 κακα που μπορει να κανει στη υγεια η μακροχρονια χρηση της.

Eddie
06-02-11, 15:50
προτιμησεις ειναι αυτες αλλα μπορω να σ απαριθμισω πανω απο 50 κακα που μπορει να κανει στη υγεια η μακροχρονια χρηση της.

Ναι ειναι προτιμησεις,αλλα για πολλους ο καφες μεσα στη μερα ειναι μια μικρη απολαυση και χωρις ζαχαρη δε μιλαμε για απολαυση αλλα για πικρα και φαρμακι.

Εχουμε κοψει ενα σωρο πραγματα,αμα κοψουμε και τον καφε τι μας μενει?

Και δε νομιζω οτι αυτοι που που εχουν κοψει τη ζαχαρη απ τον καφε δε τρωνε προιοντα που περιεχουν ζαχαρη,πχ φρουτα κλπ!!Και μη μου πειτε οτι τα φρουτα εχουν και βιταμινες και δε πρεπει να τα συγκρινουμε :turtle:

naturale
06-02-11, 15:57
Ναι ειναι προτιμησεις,αλλα για πολλους ο καφες μεσα στη μερα ειναι μια μικρη απολαυση και χωρις ζαχαρη δε μιλαμε για απολαυση αλλα για πικρα και φαρμακι.

Εχουμε κοψει ενα σωρο πραγματα,αμα κοψουμε και τον καφε τι μας μενει?

Και δε νομιζω οτι αυτοι που που εχουν κοψει τη ζαχαρη απ τον καφε δε τρωνε προιοντα που περιεχουν ζαχαρη,πχ φρουτα κλπ!!Και μη μου πειτε οτι τα φρουτα εχουν και βιταμινες και δε πρεπει να τα συγκρινουμε :turtle:


εγω πινω γαλικο καφε με γευσης...

try it
2-3 την ημερα

PMalamas
06-02-11, 16:37
μα φυσικα και παιρνουμε απο εκει ζαχαρη, πολλα φρουτα και μελι.. αλλα οχι αδειες θερμιδες απο ζαχαρη

lila_1
06-02-11, 17:34
Ναι ειναι προτιμησεις,αλλα για πολλους ο καφες μεσα στη μερα ειναι μια μικρη απολαυση και χωρις ζαχαρη δε μιλαμε για απολαυση αλλα για πικρα και φαρμακι.

Εχουμε κοψει ενα σωρο πραγματα,αμα κοψουμε και τον καφε τι μας μενει?

Και δε νομιζω οτι αυτοι που που εχουν κοψει τη ζαχαρη απ τον καφε δε τρωνε προιοντα που περιεχουν ζαχαρη,πχ φρουτα κλπ!!Και μη μου πειτε οτι τα φρουτα εχουν και βιταμινες και δε πρεπει να τα συγκρινουμε :turtle:
Τι σχέση έχει ρε η κρυσταλική λευκή ζάχαρη με αυτή των φρούτων...WTF?

Aμα δεν γουστάρεις σκέτο καφέ, βάλε καντερελ..
:turtle:

Eddie
06-02-11, 17:37
Τι σχέση έχει ρε η κρυσταλική λευκή ζάχαρη με αυτή των φρούτων...WTF?

Aμα δεν γουστάρεις σκέτο καφέ, βάλε καντερελ..
:turtle:

Ζαχαρη η μια ζαχαρη και η αλλη!!Ενταξει,η φρουκτοζη ειναι λιγο καλυτερη,αλλα κλαιν :green:

lila_1
06-02-11, 17:54
Ζαχαρη η μια ζαχαρη και η αλλη!!Ενταξει,η φρουκτοζη ειναι λιγο καλυτερη,αλλα κλαιν :green:

Δηλαδη αν είχες να διαλέξεις ανάμεσα σε 2 φρούτα και 4 κουταλάκια ζάχαρης στον καφέ, εσύ θα δίαλεγες το 2ο...αυτό είπες


ΕΙΣΑΙ ΧΑΡΝΤΚΟΡ!:turtle:

Eddie
06-02-11, 18:01
Δηλαδη αν είχες να διαλέξεις ανάμεσα σε 2 φρούτα και 4 κουταλάκια ζάχαρης στον καφέ, εσύ θα δίαλεγες το 2ο...αυτό είπες


ΕΙΣΑΙ ΧΑΡΝΤΚΟΡ!:turtle:

Παντα:green:

Με καταλαβες απ τη φωνη?:turtle:



Τεσπα,για μενα ο καφες με λιγη ζαχαρη ειναι απολαυση.Δε νομιζω να την κοψω ποτε,το θεωρω υπερβολικο.Αν ολα τα αλλα γινουν στην εντελεια και η ζαχαρη ειναι αυτη που θα μου χαλαει το πλανο,ισως.

lila_1
06-02-11, 18:09
Ρε εσύ τα μισά απο όσα εφαρμόζονται σε μία διατροφή τα θεωρείς υπερβολικά..

Εddie.. every little works.:turtle:

Eddie
06-02-11, 18:12
Ρε εσύ τα μισά απο όσα εφαρμόζονται σε μία διατροφή τα θεωρείς υπερβολικά..

Εddie.. every little works.:turtle:

Sometimes,less is more :rolleyes:

Tεσπα,τσαμπα το κουραζουμε.Εγω την αποψη μου ειπα!

lila_1
06-02-11, 18:38
Sometimes,less is more :rolleyes:


Απο την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια,, και μου πετάς έναν κεφτέ, τα μύγδαλα Μαρία!!

:turtle::turtle:

TheWorst
06-02-11, 18:51
1 κουταλάκι ζάχαρη περιέχει λιγότερο απο 15 θερμίδες και 1-2 γρ υδατάνθρακες..

είναι πολύ μικρά τα νούμερα, γιατί να περιορίσουμε τη ζάχαρη εντελώς απο τον καφέ μας όπως ακούω κάνουν πολλά άτομα που θέλουν να αδυνατίσουν? ανεβάζει τον γλυκαιμικό δείκτη στα 60-65 αν δεν κάνω λάθος, γνωρίζω όμως και άλλα προιόντα, λαχανικά, φρούτα, κτλ, που το έχουν πολύ υψηλότερο..

εγώ πίνω τον καφέ μου με 1 κουταλάκι ζάχαρη, και μου λέει άλλος να την κόψω εντελώς αν θέλω να αδυνατίσω...

ξέρω είναι λίγο ανόητη η ερώτηση, αλλά βλέποντας τα νούμερα το έχω έτσι απο περιέργια να σας ρωτήσω..

Ελεος ρε παιδια 1 κουταλακι ζαχαρη σας πειραζει..OMG..

Wolve
06-02-11, 19:17
Οχι στη ζαχαρη... :thumbup: ( λεμε τωρα... )

Ναι σε εμενα... :thumbup: ( ο ναι )

themisdas
11-02-11, 21:47
ποια ειναι η γνωμη σας για την ζαχαρινη??:unsure:

lila_1
11-02-11, 21:57
Αφού οι πρωτείνες είναι τίγκα στα γλυκαντικά, με ποια λογική αποφεύγετε τα γλυκαντικά απο τον καφέ και κάνουμε λόγο για ζάχαρη....:turtle: