PDA

Επιστροφή στο Forum : Κετογονική δίετα (Ketogenic diet)



mike1987
26-04-10, 15:24
μπορει καποιος να μου τι ειναι η κετωση? σας ευχαριστω!!!!!!:welcome:

neso
26-04-10, 15:47
Πολλοί -μαζί τους και γιατροί δυστυχώς- μόλις ακούν την λέξη κέτωση τρομάζουν. Σε ελληνικές πηγές έχουμε δει αρκετές φορές να αναφέρεται αναληθώς πως η κέτωση μπορεί να προκαλέσει και το θάνατο!

Ας δούμε την αλήθεια λοιπόν...

Εμείς ως lowcarbers δεν τρώμε υδατάνθρακες. Οι υδατάνθρακες είναι η βασική -η πρώτη καλύτερα- πηγή γλυκόζης. Ο εγκέφαλος τρέφεται με γλυκόζη. Βασικά τα πάντα στο σώμα μας λειτουργούν με γλυκόζη.

Τι γίνεται λοιπόν όταν εμείς δεν δίνουμε στον οργανισμό μας έτοιμη γλυκόζη;

Την φτιάχνει μόνος του!

Ο οργανισμός μας διασπά το λίπος για να φτιάξει την γλυκόζη που χρειάζεται. Η διαδικασία αυτή λέγεται κέτωση και είναι μια φυσιολογικότατη διαδικασία του οργανισμού.

Η συχνή παρανόηση είναι το μπέρδεμα της κέτωσης με την κετοξέωση, ή κετοαξίδωση.

Η κετοαξίδωση προκαλείται στους διαβητικούς στην περίπτωση που δεν πάρουν την απαραίτητη ινσουλίνη για μεγάλη χρονική περίοδο. Ο οργανισμός μην έχοντας ινσουλίνη δεν μπορεί να μεταβολίσει την γλυκόζη. Έτσι θεωρώντας πως δεν έχει γλυκόζη κάνει συνεχή κέτωση για να την παράγει. Όμως αυτό είναι ένα λάθος σήμα, μια και γλυκόζη υπάρχει στο αίμα. Έτσι μπορεί κάποιος διαβητικός να δηλητηριαστεί ουσιαστικά από την πολύ γλυκόζη.

Είτε λοιπόν δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, είτε αν είμαστε διαβητικοί και παίρνουμε την ινσουλίνη μας δεν έχουμε τίποτα να φοβόμαστε από την κέτωση!




Eλπίζω να βοήθησα κάπως

Manos1989
26-04-10, 16:48
Πολύ σωστά τα παραπάνω αλλά με λίγα λόγια κέτωση είναι η διατροφή κατα την οποία λαμβάνουμε μόνο πρωτείνη και λίπη σε συγκεκριμένη αναλογία χωρίς καθόλου ή ελάχιστους υδατάνθρακες(5%?).

mike1987
27-04-10, 15:15
ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!!!

Varg83
01-07-11, 15:55
Εχει κανεις να προτεινει προγραμμα διατροφης που να βασιζεται στην κετογονικη διαιτα;

Polyneikos
01-07-11, 16:23
Για δες εδω Στοχευμένη Κετογενική Δίαιτα για Απώλεια Λίπους (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15185-Στοχευμένη-Κετογενική-Δίαιτα-για-Απώλεια-Λίπους)

Varg83
03-07-11, 10:28
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

DimitrisT
15-08-11, 09:58
Καλημερα παιδια!
Και χρονια πολλα σε οσους/οσες γιορταζουν σημερα! :)
Τους τελευταιους 2 μηνες ακολουθω μια CKD διατροφη, συμφωνα με το αρθρο του φορουμ εδω : http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15687-CKD-%28Cyclical-Keto-Diet%29-Manual
Στην αρχη μου φανηκε λιγο περιεργη αλλα τωρα μου αρεσει αρκετα (ναι ναι ειμαι μαζοχας :green: ).
Στην περιπτωση που θελουμε να την κανουμε ελαφρως υπερθερμιδικη για μυικη αναπτυξη, κραταμε τα ποσοστα πρωτεινης/λιπαρων τα ιδια απλα ανεβαζουμε θερμιδες; :unsure:
Το ρωταω γιατι καποιες ημερες (συμφωνα με το αρθρο παντα, η ποσοτητα πρωτεινης ειναι ιδιαιτερα χαμηλη π.χ. Ημερα 1 : 85% λιπαρά /15% πρωτεινη).
Η απλα κανουμε τα refeed ανα λιγοτερες ημερες; :unsure:

Txc
15-08-11, 10:37
Θα σε γελασω, για μενα κετο ειναι μονο για γραμμωση ή για συντηρηση σε ηδη χτισμενους τυπους...

Κετο σε ογκο, δεν το εχω ξανα ακουσει...

Giannistzn
15-08-11, 10:40
Θα σε γελασω, για μενα κετο ειναι μονο για γραμμωση ή για συντηρηση σε ηδη χτισμενους τυπους...

Κετο σε ογκο, δεν το εχω ξανα ακουσει...

Οχι αναγκαστικα. Νομιζω το ειχε εφαρμοσει ή θα το ακολουθουσε ο πεπεισμενος καργα (μπορει να θυμαμαι και λαθος).

Γιατι να ειναι μονο για συντηρηση? Ο υδ/κας ενεργεια σου προσφερει, εαν σε καλυπτει η ενεργεια απο τα κετονοσωματα και συνηθισεις, εγω μια χαρα το βρισκω, και καλυτερο απο τις κλασικες διατροφες ογκου. Το θεμα ειναι να εχεις ενεργεια, απο οπου και αν προερχεται αυτη.

Μπορεις να το γυρισεις και σε στοχευμενη εαν δεις οτι δεν σου βγαινει καλα. Για αυτο που ρωτας δημητρη, δεν ξερω εγω.

DimitrisT
15-08-11, 11:09
Οτι γινεται γινεται.. Απλα δεν ξερω πως ακριβως..
Για την ενεργεια δεν υπαρχει θεμα, καθως απο τοτε που την αρχισα (εκτος απο τις 3-4 πρωτες μερες), μη σου πω οτι ανεβηκα κιολας.
Αυτο με την πρωτεινη ειναι που με προβληματιζει, ναι μεν χρειαζεται για αναπτυξη αλλα και υπερβολικη ποσοτητα απο αυτη σε ριχνει εκτος κετωσης..

kostas_med13
15-08-11, 11:12
ενδιαφερον θεμα μου ακουγεται!!:P γιατι και εγω κετο κανω τοσο καιρο (tdk) και απο αποψη στεγωματος και ενεργειας παραλληλα ειναι αποτελεσματικοτατη.. τωρα στον ογκο δεν ξερω τι πρεπει να αυξησεις για να ειναι σωστη.. λιπαρα η πρωτεινες? :unsure:

pepeismenos karga
15-08-11, 11:20
καλησπερα συνωνοματε....να σου πω και εγω που την ακολουθω καισ ε ογκο και σε γραμμωση καισ τα παντα...μαι χαρα βαζεις ογκο και με την κετο αρκει να εχεις αρκετα αποθεματα ενεργειας...δηλαδη να τρως επαρκη λιπαρα και πρωτεινες...
τωρα για να την ακνεις υπερθερμιδικη πρπει να ανεβαζεις σταδιακα πρωτεινη ή λιπαρα ή και τα 2...τωρα οσον αφορα το ποσοστο που ανεφερες σε μια μερα...εγω δνε πολυσυμφωνω στο να εχουμε λιγη πρωτεινη πολλα λιπαρα...εγω θεωρω για να βαλλεις ογκο χρειαζεσαι πολυ πρωτεινη μετρια λιπαρα....
τωρα βεββαι αεσυ λες απο κατω οτι εαν τρωμε περισσοτερη πρωτεινη βγενουμε απο κετωση....ισχιει λογικα...αλαλ και γιατι προβληματιζεσαι??αφου και απλι δεν θα τρως υδατανθρακες...εκτος εαν θεωρεις πως βγενοντας απο την κετωση ο εγκεφαλος θα χρησιμοποιει παλι γλυκοζη σαν ενεργεια οποτε ισως να μην εχεις δυναμη...σε αυτο ειναι αναλογα τον ανθρωπο.....και πως αντιδραει θα ελεγα...αλαλ εγω δεν ειχα ποτε προβληματα...
και απλα να ξερεις οτι ενας σκοπος της κετωσης ειναι αφου δεν τρωμε υδατανθρακες αρκετους...να απραγουμε γλυκογονο απο την πρωτεινη ή τα λιπαρα....και η πρωτεινη εχει μεγαλυτερο ποσοστο παραγωγης γλυκοζης αποτι τα λιπαρα...η παραπανισια πρωτεινη μετατρεπεται σε ποσοστο 60% σε γλυκοζη ενω απο τα παραπανισια λιπαρα μονο το 10%......αρα η λογικη λειι κατεμε τουλαχιστον οτι πρπει αν τρωμε περισοτερη πρωτεινη παρα λιπαρα....αλαλ εκει ειναι και στην προτιμηση και στην υγεια του καθενος εαν του προκαλει ακτι προβλημα εαν οχι κτλ....

DimitrisT
15-08-11, 11:26
καλησπερα συνωνοματε....να σου πω και εγω που την ακολουθω καισ ε ογκο και σε γραμμωση καισ τα παντα...μαι χαρα βαζεις ογκο και με την κετο αρκει να εχεις αρκετα αποθεματα ενεργειας...δηλαδη να τρως επαρκη λιπαρα και πρωτεινες...
τωρα για να την ακνεις υπερθερμιδικη πρπει να ανεβαζεις σταδιακα πρωτεινη ή λιπαρα ή και τα 2...τωρα οσον αφορα το ποσοστο που ανεφερες σε μια μερα...εγω δνε πολυσυμφωνω στο να εχουμε λιγη πρωτεινη πολλα λιπαρα...εγω θεωρω για να βαλλεις ογκο χρειαζεσαι πολυ πρωτεινη μετρια λιπαρα....
τωρα βεββαι αεσυ λες απο κατω οτι εαν τρωμε περισσοτερη πρωτεινη βγενουμε απο κετωση....ισχιει λογικα...αλαλ και γιατι προβληματιζεσαι??αφου και απλι δεν θα τρως υδατανθρακες...εκτος εαν θεωρεις πως βγενοντας απο την κετωση ο εγκεφαλος θα χρησιμοποιει παλι γλυκοζη σαν ενεργεια οποτε ισως να μην εχεις δυναμη...σε αυτο ειναι αναλογα τον ανθρωπο.....και πως αντιδραει θα ελεγα...αλαλ εγω δεν ειχα ποτε προβληματα...
και απλα να ξερεις οτι ενας σκοπος της κετωσης ειναι αφου δεν τρωμε υδατανθρακες αρκετους...να απραγουμε γλυκογονο απο την πρωτεινη ή τα λιπαρα....και η πρωτεινη εχει μεγαλυτερο ποσοστο παραγωγης γλυκοζης αποτι τα λιπαρα...η παραπανισια πρωτεινη μετατρεπεται σε ποσοστο 60% σε γλυκοζη ενω απο τα παραπανισια λιπαρα μονο το 10%......αρα η λογικη λειι κατεμε τουλαχιστον οτι πρπει αν τρωμε περισοτερη πρωτεινη παρα λιπαρα....αλαλ εκει ειναι και στην προτιμηση και στην υγεια του καθενος εαν του προκαλει ακτι προβλημα εαν οχι κτλ....
Να 'σαι καλα για την απαντηση.
Αν οχι ολες. μου λυθηκαν αρκετες αποριες, αλλα ναι, κυριως γι'αυτο προβληματιζομαι...
Οποτε καταλαβα, απλα δοκιμαζω και βλεπω!
Τα carb up τα κανεις μια φορα την εβδομαδα η οποτε νιωθεις οτι τα χρειαζεσαι; :unsure:

pepeismenos karga
15-08-11, 12:09
οποτε δες τι σου τεριαζει εσενα...πολλα λιπαρα\μετρια πρωωτεινη ή πολυ πρωτεινη\μετρια λιπαρα και συνεχισε ετσι...και αναλογως αυξανεις ποσοστα σε ενα απο τα 2 ή και τα 2[εαν και παλι αφου ειτε στη μια ειτε στην αλλη περιπτωση ενα μακροσυσττατικο απο τα 2 θα το εχεις υψηλα οποτε λογικα θα ανεβαζες το αλλο,αλλα ο καθενας ανεβαζει εκει που θεωρει οτι αυτος κολλαει,οποτε εσυ ξερεις]
και οσο για το καρμπ απ,εγω φετος δεν εχω σκοπο να κανω...δεν με νοιαζει να ξαναγεμισω το γλυκογονο μου...εβαλα αρκετα κιλα ηδη και δεν θελω αλλα...θα κανω κετο καθε μερα....και θα προσπαθω να ποιοτικοποιω τ ακιλα μου ή ακομη να πεττυχω και recomposition σε καπιο βαθμο...εγω δνε εχω προβλημα ουτε σε δυναμη ουτε σε πεινα ουτε σε κουραση[και σε οσο τρωω αρκετη πωτεινη ,ουτε χανω μυς,αλαλ λογικα θα βαζω αλλα σε πιο αργο ρυθμο]....τωρα εσυ κανε οποτε το χρειαζεσαι και νιωθεις οτι δνε αντεχεις....αλλα σαν συμβουλη σου προτεινω εαν θα κανεις να ακανεις ενα συστηματικο γευμα[οχι ολοκληρη μερα] συνηθως το τελευταιο καποιας μερας και να εχει πολλους υδατανθρακες ή ακομη και cheat meal που ειναι ακομη πιο ανωτερο

DimitrisT
15-08-11, 13:22
Ωραιος! Ευχαριστω για τις συμβουλες! Να 'σαι καλα! :)