PDA

Επιστροφή στο Forum : Low-carb diet και αεροβική



andybgr
26-04-10, 23:20
Μαρία, διαφώτισε με λίγο σε κάτι που έχω απορία..

η αεροβική αρχίζει να καίει το λίπος μετά απο κανένα 20λεπτο.. αυτο γίνεται γιατί μέχρι να φτάσεις στο 20λεπτο καίει πρώτα άλλα στοιχεία όπως πχ υδατάνθρακες, σωστά?

εάν ακολουθείς μία Low-Carb ή Ketogenic diet, και κάνεις αερόβια, λόγο έλληψη υδατανθρακων καις λίπος απο το πρώτο λεπτό?


ή το έχω όλο λάθος και να αρχίσω πάλι το διάβασμα? :unsure: :)

Μαρία
26-04-10, 23:29
Μαρία, διαφώτισε με λίγο σε κάτι που έχω απορία..

η αεροβική αρχίζει να καίει το λίπος μετά απο κανένα 20λεπτο.. αυτο γίνεται γιατί μέχρι να φτάσεις στο 20λεπτο καίει πρώτα άλλα στοιχεία όπως πχ υδατάνθρακες, σωστά?

εάν ακολουθείς μία Low-Carb ή Ketogenic diet, και κάνεις αερόβια, λόγο έλληψη υδατανθρακων καις λίπος απο το πρώτο λεπτό?


ή το έχω όλο λάθος και να αρχίσω πάλι το διάβασμα? :unsure: :)

Επειδη στην αρχη βασιζεσαι αποκλειστικα στο γλυκογονο και οταν δεν εχεις γλυκογονο (εισαι αδειος)πολύ απλα δεν μπορεις να κανεις αεροβιο για ωρα...γιατι θα πεσεις κατω,δεν θα μπορει να ανταπεξελθει το σωμα και δεν θα βγει το κομματι που θες.Εκει παιζεις με τα ορια της καταρρευσης.


Υ.Σ και επειδη το εχω κανει και αυτο(ημουν εντελως αδεια)αλλου παταγα και αλλου βρισκομουν.....δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου και γενικα να κανω τα χλμ που επρεπε(να βγαλω προποπονηση).Οταν εισαι σε κετωση καλο ειναι προπονηση εντασης και οχι αεροβιο γιατι εκει ειναι καταπονηση.

Levrone
26-04-10, 23:37
καποτε , οχι πολυ παλια, σε ενα τοπικ ειχε γραψει ο Νασσερ, (σιγουρα ο Νασσερ) οτι -ελπιζω να μην το αλλοιωνω- αν ειναι το πρωι να πατε για αεροβιο μην πεσετε να κοιμηθειτε και 15 ωρες (που λεει ο λογος)..

και αν στεκει δε θυμαμαι αλλα και την εξηγηση δεν μπορω να θυμηθω (σε περιπτωση που στεκει)..

Μαρία
26-04-10, 23:44
καποτε , οχι πολυ παλια, σε ενα τοπικ ειχε γραψει ο Νασσερ, (σιγουρα ο Νασσερ) οτι -ελπιζω να μην το αλλοιωνω- αν ειναι το πρωι να πατε για αεροβιο μην πεσετε να κοιμηθειτε και 15 ωρες (που λεει ο λογος)..

και αν στεκει δε θυμαμαι αλλα και την εξηγηση δεν μπορω να θυμηθω (σε περιπτωση που στεκει)..


Μιλαω για φυσιολογικες συνθηκες ανθρωπων που γυμναζονται και οχι ανθρώπων που ειναι στο bb αθλητες-επαγγελματιες και κανουν προετοιμασιες,αν με νοεις!:green:
Γιατι εκει δεν ξερω τι γινεται!!!!:green:
Λογικα θα υπαρχει αλλο τσιτωμα!

Levrone
26-04-10, 23:58
Μιλαω για φυσιολογικες συνθηκες ανθρωπων που γυμναζονται και οχι ανθρώπων που ειναι στο bb αθλητες-επαγγελματιες και κανουν προετοιμασιες,αν με νοεις!:green:
Γιατι εκει δεν ξερω τι γινεται!!!!:green:
Λογικα θα υπαρχει αλλο τσιτωμα!

ναι βρε, το καταλαβα, απλα επειδη τεθηκε παλι θεμα για αεροβικη την εριξα εδω την ερωτηση.

εγω δεν το ρωτησα σχετικα με αυτο που εγραψες, καμια σχεση.

απλα απο καιρο θελω να επιβεβαιωσω αν οντως κατι τετοιο ειχε ειπωθει. γιατι πολυ απλα τωρα δεν το βρισκω στο φορουμ.