PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόγραμμα για βάρη



ilias1983
28-04-10, 13:00
1η μερα Στηθος -Δικεφαλο

Στηθος
Πιεσεις παγκου ισιο (4) σετ
σουπερ σετ (3) πιεσεις με αλτηρες- ανοιγματα (επικλινη)
Μηχανη peck deck (3) set

Δικεφαλο
μπαρα σε ορθια θεση (3) σετ
σουπερ σετ (3) εναλλαξ αλτηρες- παγκο larry
Αυτο συγκεντρωση (2) σετ

2η μερα Πλατη

Ελξεις στο μονοζυγο (4)σετ
Κωπηλατικη μπαρα (4) σετ
σουπερ σετ (3) ελξεις τροχαλια μπροστα- τροχαλια πισω
Κωπηλατικη με αλτηρα (4) σετ
Μηχανη κωπηλατικη (4) σετ
Αρσεις τραπεζοειδή (4) σετ

3η μερα Ποδια

σουπερ σετ (4) εκτασεις-πρεσα
Σκουωτ (4) σετ
Εκτασεις ενα ποδι (4) σετ
σουπερ σετ (6) δικεφαλο ποδιου-Αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια

4η μερα Ομους-τρικεφαλο

Ομους
Πιεσεις εμπροσθολαιμιες (4) σετ
Σουπερ σετ (3) Αρσεις μπαρας στο σαγονι-εκτασεις αλτηρων
εκτασεις απο σκυφτη θεση (3) σετ

Τρικεφαλο
τροχαλια (4) σετ
σουπερ σετ (4) Γαλλικές μπάρα- βυθισεις σε παγκο


κάνω αυτό το πρόγραμμα μόνο που κάνω την 1 μερα ώμους στήθος δικέφαλα και την 2 ώμους πλάτη τρικέφαλα και την τρίτη αν έχω κέφι πόδια ειναι καλό?

και από όταν έχω ξεκινήσει τα βάρη δεν έχω πάρει ποτέ μου τίποτα ούτε καν πρωτεΐνη το πρόγραμμα είναι καλό?

veteran29
28-04-10, 13:07
αρχικα καλως ορισες...περνα απο την ενοτητα γνωριμιας αν θελεις να μας πεις δυο λογια για σενα
κατα δευτερον ποσα κιλα εισαι? ηλικια?ποσες φορεσ τη βδομαδα προπονεισαι? απο διατροφη τι κανεις? τι θελεις να πετυχεισ με το προγραμμα που ακολουθεις?
την 3η μερα αν δεν εχεισ κεφι τι κανεις? εννοω αεροβια η ξανα απο την αρχη? προλαβαινεις να ξεκουραστεις και να αναρρωσουν οι μυες?
οσον αφορα στα συμπληρωματα ...ρυθμισε ολα τα αλλα (προπονησ διατροφη) σωστα και οταν σ χρειαστουν το ξανασυζητας.

GEORGEXX1
28-04-10, 22:42
1η μερα Στηθος -Δικεφαλο

Στηθος
Πιεσεις παγκου ισιο (4) σετ
σουπερ σετ (3) πιεσεις με αλτηρες- ανοιγματα (επικλινη)
Μηχανη peck deck (3) set

Δικεφαλο
μπαρα σε ορθια θεση (3) σετ
σουπερ σετ (3) εναλλαξ αλτηρες- παγκο larry
Αυτο συγκεντρωση (2) σετ

2η μερα Πλατη

Ελξεις στο μονοζυγο (4)σετ
Κωπηλατικη μπαρα (4) σετ
σουπερ σετ (3) ελξεις τροχαλια μπροστα- τροχαλια πισω
Κωπηλατικη με αλτηρα (4) σετ
Μηχανη κωπηλατικη (4) σετ
Αρσεις τραπεζοειδή (4) σετ

3η μερα Ποδια

σουπερ σετ (4) εκτασεις-πρεσα
Σκουωτ (4) σετ
Εκτασεις ενα ποδι (4) σετ
σουπερ σετ (6) δικεφαλο ποδιου-Αρσεις θανατου με τεντωμενα ποδια

4η μερα Ομους-τρικεφαλο

Ομους
Πιεσεις εμπροσθολαιμιες (4) σετ
Σουπερ σετ (3) Αρσεις μπαρας στο σαγονι-εκτασεις αλτηρων
εκτασεις απο σκυφτη θεση (3) σετ

Τρικεφαλο
τροχαλια (4) σετ
σουπερ σετ (4) Γαλλικές μπάρα- βυθισεις σε παγκο


κάνω αυτό το πρόγραμμα μόνο που κάνω την 1 μερα ώμους στήθος δικέφαλα και την 2 ώμους πλάτη τρικέφαλα και την τρίτη αν έχω κέφι πόδια ειναι καλό?
δηλαδη αυτες οι μερες ειναι ξεχωριστες απο το προγραμμα;;4 μερες και δυο αυτες ξεχωριστα;;;

και από όταν έχω ξεκινήσει τα βάρη δεν έχω πάρει ποτέ μου τίποτα ούτε καν πρωτεΐνη το πρόγραμμα είναι καλό?
ποσο καιρο κανεις βαροι;;;
.

ilias1983
06-05-10, 11:54
ποσο καιρο κανεις βαροι;;;
.
κάνω χρόνια βάρη το πρόγραμμα το σπάω σε 2 μέρες αντί για 4 μέρες μόνο Κυριακή δεν κάνω τίποτα νιώθω ξεκούραστος δεν έχω δει σημεία κοπώσεις
και μπορώ να πω όσο πιέζεις με τους μυς ψήνονται πιο καλα και βλεπεισ πιο καλα αποτελέσματά δεν έχω πάρει ποτέ συμπληρώματά είμαι τώρα 87 κιλά και παλεύω να παίζω 100 κιλά μπάρα

GEORGEXX1
06-05-10, 12:09
πραγματικα εχω χαθει.
ποσες μερες κανεις ωμους;;;
ποσες τρικεφαλα;;;;
κανε ενα εβδομαδιαιο προγραμμα απο δευτερα εως παρασκευη να καταλαβω,γιατι τωρα μπερδευτηκα.

ilias1983
09-05-10, 12:11
πραγματικα εχω χαθει.
ποσες μερες κανεις ωμους;;;
ποσες τρικεφαλα;;;;
κανε ενα εβδομαδιαιο προγραμμα απο δευτερα εως παρασκευη να καταλαβω,γιατι τωρα μπερδευτηκα.

ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΙΖΩ ΟΜΟΥΣ ΣΤΗΘΟΣ ΔΙΚΕΦΑΛΑ ΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΜΜΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
ΤΡΙΤΗ ΟΜΟΥΣ ΠΛΑΤΗ ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΟΔΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ ΟΠΩΣ ΔΕΥΤΕΡΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΟΠΩΣ ΤΡΙΡΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΔΙΑ
ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΑΝΩ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΛΑ ΚΑΝΩ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΥΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΜΑΖΙ

GEORGEXX1
09-05-10, 12:45
πιστευω πως αυτο το προγραμμα δεν θα σε βγαλει πουθενα.
δεν αναρωνεις ουτε με σφαιρες,δεν θα δεις διαφορα αναπτυξεις, λογω κουρασης.

δεν ξερω τη να σου πω δεν μου κολαει.

beefmeup
09-05-10, 12:49
φιλε σορυ κιολλας αλλα ειναι αχταρμας..δεν εχει νοημα ουτε λογικη,κ σιγουρα δεν θα εχει αποτελεσματα,που λεει κ ο τζορτζ..

για τι κανεις 2 μερες ωμους κολλητα,κ μετα απο 2(!!!)μερες ξανακανεις δυο φορες ωμους..??δηλ.συνολο 4 φορες ωμους τη βδομαδα??κ την ιδια μερα με στηθος??

οπως ειπα..χαος.τσεκαρε αρθρα στο φορουμ περι πρπονησης,καλυτερα..

pan0z
09-05-10, 12:54
ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΙΖΩ ΟΜΟΥΣ ΣΤΗΘΟΣ ΔΙΚΕΦΑΛΑ ΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΜΜΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
ΤΡΙΤΗ ΟΜΟΥΣ ΠΛΑΤΗ ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΟΔΙΑ
ΠΕΜΠΤΗ ΟΠΩΣ ΔΕΥΤΕΡΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΟΠΩΣ ΤΡΙΡΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΔΙΑ
ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΑΝΩ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΛΑ ΚΑΝΩ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΥΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΜΑΖΙ

Κανεις το ιδιο λαθος που βλεπω σε πολλα ατομα που πανε στο γυμναστηριο.Νομιζεις οτι επειδη κανεις πολλες φορες μια μυικη ομαδα αυτο θα σε βοηθησει και θα την γυμνασεις περισσοτερο.Δυστυχως δεν ειναι ετσι οι μυς δεν αναπτυσονται οταν κανεις βαρη αλλα οταν τους αφηνεις ενα χρονικο περιθοριο να αναρωσουν.

ilias1983
17-05-10, 13:53
Κανεις το ιδιο λαθος που βλεπω σε πολλα ατομα που πανε στο γυμναστηριο.Νομιζεις οτι επειδη κανεις πολλες φορες μια μυικη ομαδα αυτο θα σε βοηθησει και θα την γυμνασεις περισσοτερο.Δυστυχως δεν ειναι ετσι οι μυς δεν αναπτυσονται οταν κανεις βαρη αλλα οταν τους αφηνεις ενα χρονικο περιθοριο να αναρωσουν.

όταν γυμνάζεις ένα μυ πιο πολύ κ ποιο συχνά καταφέρεις υπερπλασία του μυ άρα όταν αλλάξεις πρόγραμμά βλέπεις πιο καλά αποτελέσματά εγώ έχω δει ομολογώ αλλαγές τρομερές πάνω μου τώρα που μπήκα σε άλλο πρόγραμμα και πιστέψτε με είναι πολύ καλό πρόγραμμά

GEORGEXX1
17-05-10, 14:41
όταν γυμνάζεις ένα μυ πιο πολύ κ ποιο συχνά καταφέρεις υπερπλασία του μυ άρα όταν αλλάξεις πρόγραμμά βλέπεις πιο καλά αποτελέσματά εγώ έχω δει ομολογώ αλλαγές τρομερές πάνω μου τώρα που μπήκα σε άλλο πρόγραμμα και πιστέψτε με είναι πολύ καλό πρόγραμμά

Εκτος απο την υπερπλασια υπαρχει και το ενδεχομενο της υπερκοπωσεις που σε οδηγει με μαθηματικη ακριβεια στον τραυματισμο,και εκει θα χασεις πολλα απο αυτα που εβαλες.
Η υπερπλασια κατορθωνετε υστερα απο βαρια προπονηση σε υψηλη ενταση και για αυτον τον λογο ειναι απαραιτητη η αποχη απο αυτην την ομαδα τουλαχιστον δυο ημερες, εως οτου αποκατασταθουν οι τραυματισμενες μυικες ινες.Φυσικα μεγαλο ρολο παιζει η διατροφη,η ξεκουραση ,και η ηλικια (ωσ προς την γρηγοροτερη αναρωση).
Η γνωμη μου ειναι μια μυικη ομαδα την εβδομαδα,με βαρια προπονηση,και ενταση.
Και καθε 15-20 μερες αλαγη ασκησης για καλυτερα πρηξιματα.

beefmeup
17-05-10, 14:48
Εκτος απο την υπερπλασια υπαρχει και το ενδεχομενο της υπερκοπωσεις που σε οδηγει με μαθηματικη ακριβεια στον τραυματισμο,και εκει θα χασεις πολλα απο αυτα που εβαλες.
Η υπερπλασια κατορθωνετε υστερα απο βαρια προπονηση σε υψηλη ενταση και για αυτον τον λογο ειναι απαραιτητη η αποχη απο αυτην την ομαδα τουλαχιστον δυο ημερες, εως οτου αποκατασταθουν οι τραυματισμενες μυικες ινες.Φυσικα μεγαλο ρολο παιζει η διατροφη,η ξεκουραση ,και η ηλικια (ωσ προς την γρηγοροτερη αναρωση).
Η γνωμη μου ειναι μια μυικη ομαδα την εβδομαδα,με βαρια προπονηση,και ενταση.
Και καθε 15-20 μερες αλαγη ασκησης για καλυτερα πρηξιματα.

:thumbup::thumbup::thumbup:


όταν γυμνάζεις ένα μυ πιο πολύ κ ποιο συχνά καταφέρεις υπερπλασία του μυ άρα όταν αλλάξεις πρόγραμμά βλέπεις πιο καλά αποτελέσματά εγώ έχω δει ομολογώ αλλαγές τρομερές πάνω μου τώρα που μπήκα σε άλλο πρόγραμμα και πιστέψτε με είναι πολύ καλό πρόγραμμά

ο μυς φιλε αναπλαθεται οταν τον ξεκουραζεις οχι οταν του αλλαζεις τα φωτα στο γυμναστηριο..
με αυτα που κανεις ειναι σιγουρο οτι δεν δινεις στους μυς σου χρονο για σωστη αναρρωση..

αλλα απτην αλλη..αμα για σενα δουλευει,τι να λεμε τωρα??συνεχισε το,κ βλεπεις..:weights:

T0ny
17-05-10, 15:13
εγω απλα να προσθεσω πως το ιδιο λαθος τοχα κανει και εγω σαν αρχαριος και επεζα με πολλες ασκησεις και απο προσωπικη αποψη 8α σου πω πως μετα απο 1 μηνα με τετοια προπονηση αρχισα να ατονω πολυ σε σημειο να μην μπορω να συνεχισω αλλο...Καλο θα ηταν να διαβασεις λιγο παραπανω εδω μεσα και να κανεις καποιες αλλαγες...( 6 ασκησεις για πλατη!!!)Δε σε πεθαινουν τοσσες πολλες επαναληψεις???

ilias1983
26-05-10, 13:28
εγω απλα να προσθεσω πως το ιδιο λαθος τοχα κανει και εγω σαν αρχαριος και επεζα με πολλες ασκησεις και απο προσωπικη αποψη 8α σου πω πως μετα απο 1 μηνα με τετοια προπονηση αρχισα να ατονω πολυ σε σημειο να μην μπορω να συνεχισω αλλο...Καλο θα ηταν να διαβασεις λιγο παραπανω εδω μεσα και να κανεις καποιες αλλαγες...( 6 ασκησεις για πλατη!!!)Δε σε πεθαινουν τοσσες πολλες επαναληψεις???

όταν περάσει μια εβδομάδα κάνω σάουνα και είμαι εντάξει τώρα άλλαξα πρόγραμμά λόγω καιρού αλλά το προηγούμενο για τον χειμώνα ειδικά είναι πολύ καλό πρόγραμμα εγώ το δοκίμασα και έχω μείνει ευχαριστημένος και ειδικά που σε λίγο χρόνο φτιάχνεις τρομερά πράγματα
και για κοιλιακούς έκανα κοιλιακούς με syper set ραχιαίους και άρχισα να γραμμώνω πολύ γρήγορα