PDA

Επιστροφή στο Forum : Άμα ιδρώνεις βοηθάει να γραμμωσης?



jasontrades
28-04-10, 14:27
Καλησπέρα,

Έχω μια απορία.Κάνω προπόνηση για γράμμωση. Κάνω βάρη 4 φορές τι βδομάδα και περπατάω για 45-50 λεπτά 5-6 φορές τι βδομάδα, συνήθως μετά τα βάρη αλλα και τις μέρες που δεν κάνω βάρη κάνω τα 45-50 περπάτημα.

Δεν ιδρώνω πολύ ενώ κάνω πολύ εντατική γυμναστική. Μήπως αν φόραγα αυτές τις ειδικές φόρμες που σε κάνουν να ιδρώσεις η αν φόραγα πολλά ρούχα ώστε να με κάνανε να ιδρώνω περισσότερο. βοηθάει να ιδρώνεις για τη γράμμωση?

veteran29
28-04-10, 14:35
δηλ με 23-25 βαθμους θερμοκρασια να κυκλοφορεις με 3 μπλουζεσ η μπουφαν??
το σωμα δεν πρεπει και απο καπου ν αναπνεει να παιρνει αερα? καλοκαιριαζει μην ξεχνας...
ολοι οσοι κανουν γραμμωση θα πρπε να τρεει ο ιδρωτας ποταμι. δεν ξερω βεβαια αν αποτελει κριτιριο κ παραγοντα γραμμωσης ο ιδρωτας ωστε ν γινει αυτοσκοπος σου.
ο ιδρωτας ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια του σωματος. γιατι ν προκαλεσεις την υπερεφυδρωση?

Μαρία
28-04-10, 14:44
Κοιτα εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=164944#post164944
Ο ιδρωτας ειναι δειγμα αφυδατωσης οχι λιποδιαλυσης.....

beefmeup
28-04-10, 14:56
Καλησπέρα,

Έχω μια απορία.Κάνω προπόνηση για γράμμωση. Κάνω βάρη 4 φορές τι βδομάδα και περπατάω για 45-50 λεπτά 5-6 φορές τι βδομάδα, συνήθως μετά τα βάρη αλλα και τις μέρες που δεν κάνω βάρη κάνω τα 45-50 περπάτημα.

Δεν ιδρώνω πολύ ενώ κάνω πολύ εντατική γυμναστική. Μήπως αν φόραγα αυτές τις ειδικές φόρμες που σε κάνουν να ιδρώσεις η αν φόραγα πολλά ρούχα ώστε να με κάνανε να ιδρώνω περισσότερο. βοηθάει να ιδρώνεις για τη γράμμωση?

δεν εχει σχεση..η γραμμωση ξεκιναει απτην κουζινα.

υγρα χανεις οπως ειπε κ η μαρια..:thumbup:

lila_1
28-04-10, 15:26
δεν εχει σχεση..η γραμμωση ξεκιναει απτην κουζινα.

υγρα χανεις οπως ειπε κ η μαρια..:thumbup:

Υπεροχα...ουτε εγω ιδρωνω (και δεν το επιδιωκω κιολας)
Εκτος αν σκαει ο τζιτζικας εξω.....
Ολο τον χειμωνα, στεγνη και καθαρη την εβγαλα....:P:P

beefmeup
28-04-10, 15:40
Υπεροχα...ουτε εγω ιδρωνω (και δεν το επιδιωκω κιολας)
Εκτος αν σκαει ο τζιτζικας εξω.....
Ολο τον χειμωνα, στεγνη και καθαρη την εβγαλα....:P:P

εγω "ιδρωνω" με το αβαταρ σου:P:P:P

καιω λιπος,η εγκεφαλικα κυταρα??:turtle:

AGGELOS.K
28-04-10, 16:18
εγω "ιδρωνω" με το αβαταρ σου:P:P:P

καιω λιπος,η εγκεφαλικα κυταρα??:turtle:
Καλά δεν υπάρχεις :rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

fotis hks
29-04-10, 22:41
όσο και αν προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε στον εαυτό μας πως ο ιδρώτας ειναι "ασκοπος" οσον αφορα καποιο θετικο στους στοχουσ μας ειναι λάθος....΄
Χαρης τον υδρωτα αποβαλονται αρκετες ποσοτητες τοξινης οι οποιες συγκεντρωνονται στον οργανισμο καθημερινα....και κυρίως σε οσους κανουν διατροφη με υψηλα ποσα πρωτεινων(1,5>...ανα κιλο σωματικου βαρους)
οσον αφορατην καυση του λιπους ο υδρωτας ειναι ενας καλος δεικτης που σε ενημερωνει οτι εχει αναιβει η θερμοκρασια του σωματος σου...συνεπως εχεις αυ3ημενες μεταβολικες συνθηκες στον οργανισμο σου συνεπως ΝΑΙ καις και λιπος...
βεβαια το ποσο λιπος και γενικα "περι λιπους" θεματα εχουν να κανουν με πολλα πραγματα(γεννετικα,8ειροειδικες ορμονες,διατροφη,κτλ...)

Piannino
30-04-10, 13:01
Ontos to avatar ta spaei...Lila mipos eisai mia apo autes?

γραφε με ελληνικους χαρακτηρες ειναι κανονας του φορουμ*** mods team***

Μαρία
30-04-10, 13:14
όσο και αν προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε στον εαυτό μας πως ο ιδρώτας ειναι "ασκοπος" οσον αφορα καποιο θετικο στους στοχουσ μας ειναι λάθος....΄
Χαρης τον υδρωτα αποβαλονται αρκετες ποσοτητες τοξινης οι οποιες συγκεντρωνονται στον οργανισμο καθημερινα....και κυρίως σε οσους κανουν διατροφη με υψηλα ποσα πρωτεινων(1,5>...ανα κιλο σωματικου βαρους)
οσον αφορατην καυση του λιπους ο υδρωτας ειναι ενας καλος δεικτης που σε ενημερωνει οτι εχει αναιβει η θερμοκρασια του σωματος σου...συνεπως εχεις αυ3ημενες μεταβολικες συνθηκες στον οργανισμο σου συνεπως ΝΑΙ καις και λιπος...
βεβαια το ποσο λιπος και γενικα "περι λιπους" θεματα εχουν να κανουν με πολλα πραγματα(γεννετικα,8ειροειδικες ορμονες,διατροφη,κτλ...)


Ποιος ειπε οτι ο ιδρωτας ειναι ασκοπος?Αλλα στο θεμα του χασιμου λιπους δεν παιζει σαν μετρο αποδειξης οτι καιμε λιπος.....σε αλλα θεματα ειναι πολύ χρησιμος.
Παραδειγμα αν τρεξω το χειμωνα εγω μια ωρα συνεχομενο δεν προκειται να ιδρωσω,σημαινει οτι δεν εκανα και δουλεια?Η αν δω ενα εργο τρομου και ιδρωνω απο το αγχος σημαινει οτι καιω λιπος?

NASSER
01-05-10, 01:05
Ποιος ειπε οτι ο ιδρωτας ειναι ασκοπος?Αλλα στο θεμα του χασιμου λιπους δεν παιζει σαν μετρο αποδειξης οτι καιμε λιπος.....σε αλλα θεματα ειναι πολύ χρησιμος.
Παραδειγμα αν τρεξω το χειμωνα εγω μια ωρα συνεχομενο δεν προκειται να ιδρωσω,σημαινει οτι δεν εκανα και δουλεια?Η αν δω ενα εργο τρομου και ιδρωνω απο το αγχος σημαινει οτι καιω λιπος?

+1 :thumbup:

killer85
01-05-10, 02:40
Να το θέσω αλλίως γιατί ούτε και εγώ πολυιδρώνω από την φύση μου...

Στις ίδιες συνθήκες περιβαντολλογικές αν αυξήσω την ένταση μου στο αερόβιο ή αντί για διάδρομο κάνω κάτι άλλο (stepper αν το λέω σωστά...) ιδρώνω συγκριτικά πολύ περισσότερο...

Αν δουλεύω στο 65% νίωθω σαν να μην έτρεξα μετά από πλευράς ιδρώτα...

giannis64
01-05-10, 10:31
για να καταλαβεις....... δεν καις λιπος βαση του ιδρωτα, αλλα βαση των παλμων που ανεβαζεις και βαση του χρονου της αεροβιας. ο ιδρωτας δεν εχει καμια σχεση!!!!

killer85
01-05-10, 15:51
Και εγώ αυτό πιστεύω πάντως ο ιδρώτας σε ανεβάζει ψυχολογικά...

Λέω να πάω σε κάποιο εργομετρικό να μου πει με τι ρυθμό έχει μέγιστη καύση λίπους πιστέυετε ότι αξίζει?

Μαρία
01-05-10, 15:55
Και εγώ αυτό πιστεύω πάντως ο ιδρώτας σε ανεβάζει ψυχολογικά...

Λέω να πάω σε κάποιο εργομετρικό να μου πει με τι ρυθμό έχει μέγιστη καύση λίπους πιστέυετε ότι αξίζει?


Ριξε μια ματια στα τοπικ της αεροβικης εχει αναλυθεις το θεμα πολες φορες,με μεγαλυτερο ρυθμο καιγεται στην διατροφη το λιπος.........δεν πας να τρεχεις χλμ αν δεν κανεις διατροφη η μαλλον αν τρως μετα οτι να΄ναι (και σε ποσοτητα) θα βαλεις και λιπος.

killer85
02-05-10, 20:09
Μαρία η διατροφή μου είναι διατροφή γράμμωσης και δουλεύει... το θέμα είναι να μεγιστοποιήσεις τα οφέλη με την αεροβική... γενικά έχω μεγάλη αντοχή και δεν είμαι και βαρύς, (χρόνια έπαιζα ποδόσφαιρο) και τώρα κάνω Kick boxing.

Το λέω αυτό διότι μπορεί να αναίβω στο διάδρομο και να τρέχω με 9-10 χιλίομετρα την ώρα και να ξεχάσω να κατέβω... Έχω αυτή την "ικανότητα"...

Το θέμα είναι αν χρησιμέυει σε κάτι...
Αν δεν σκεφτόμουν ότι απλώς κουράζομε θα έκανα κολύμβηση το πρωί, βάρη το απόγευμα μετά τα βάρη kick boxing ή spining και τα ΣΚ ή θα έτρεχα στο στάδιο ή θα έπαζα μπάσκετ ή ποδόσφαιρο (αυτό έκανα πριν 6 ΄μήνες)...

Μαρία
02-05-10, 20:26
Μαρία η διατροφή μου είναι διατροφή γράμμωσης και δουλεύει... το θέμα είναι να μεγιστοποιήσεις τα οφέλη με την αεροβική... γενικά έχω μεγάλη αντοχή και δεν είμαι και βαρύς, (χρόνια έπαιζα ποδόσφαιρο) και τώρα κάνω Kick boxing.

Το λέω αυτό διότι μπορεί να αναίβω στο διάδρομο και να τρέχω με 9-10 χιλίομετρα την ώρα και να ξεχάσω να κατέβω... Έχω αυτή την "ικανότητα"...

Το θέμα είναι αν χρησιμέυει σε κάτι...
Αν δεν σκεφτόμουν ότι απλώς κουράζομε θα έκανα κολύμβηση το πρωί, βάρη το απόγευμα μετά τα βάρη kick boxing ή spining και τα ΣΚ ή θα έτρεχα στο στάδιο ή θα έπαζα μπάσκετ ή ποδόσφαιρο (αυτό έκανα πριν 6 ΄μήνες)...


Αν τρεχεις με 9-10 χλμ και εισαι οκ για ωρα δεν υπαρχει προβλημα αλλοι τρεχουν στο 11-12 και ειναι οκ για ωρα εκει ειναι το 60-70% της ΜΚΣ τους απλα με τον καιρο βελτιωνεσαι και ανεβαινεις σε ταχυτητα με τους ιδιους παλμους ομως....

killer85
02-05-10, 20:31
Ναι αυτό σύμφωνα με τον διάδρομο, γενικά θέλω να πω ότι μπορώ να τρέχω αρκετή ώρα σε μεγαλύτερο από το 60 με 70%... αλλά από ότι κατάλαβα αυτό δεν ωφελεί...

Όσον αφορά άλλα αθλήματα όπως kick boxing που είναι αναερόβια σε μεγάλο βαθμό εκεί τι γίνεται... εκτός από το γλυκογόνο στον ίδιο χρόνο το λίπος που θα κάψεις θα είναι μεγαλύτερο συγκριτικά με μια προπόνηση στο 65%?

Μαρία
02-05-10, 21:27
Ναι αυτό σύμφωνα με τον διάδρομο, γενικά θέλω να πω ότι μπορώ να τρέχω αρκετή ώρα σε μεγαλύτερο από το 60 με 70%... αλλά από ότι κατάλαβα αυτό δεν ωφελεί...

Αν θες να καψεις λιπος εκει εισαι μια χαρα

Όσον αφορά άλλα αθλήματα όπως kick boxing που είναι αναερόβια σε μεγάλο βαθμό εκεί τι γίνεται... εκτός από το γλυκογόνο στον ίδιο χρόνο το λίπος που θα κάψεις θα είναι μεγαλύτερο συγκριτικά με μια προπόνηση στο 65%?

Οχι το λιπος καιγεται με αργο ρυθμο



Ριξε μια ματια στα αρθρα που υπαρχουν και σε ενδιαφερουν!!!

killer85
02-05-10, 22:13
Τελικά είναι η τρίτη φορά που διαβάζω όλο το topic και όσες φορές και να το διαβάσεις πάντα κάτι μαθαίνεις και πάντα απορίες θα έχεις...

Το συμπέρασμα είναι γι αν κάψεις λίπος αεροβική μετά τα βάρη περίπου 30 με 45 λεπτά στο 65 με 75%, για μένα δηλαδή που είμαι 23 περίπου στους 120 με 140 παλμούς...

Για να μετρήσεις σωστά τους παλμούς με το cardio πρέπει να σταματάς ή μπορείς να το κάνεις ενώ συνεχίζεις, έχω την εντύπωση πως δημιουργείται σφάλμα...

Και κάτι άλλο και δεν ξαναρωτάω προπόνηση που εμπεριέχει αεροβική δηλαδή υψηλούς παλμούς για μικρό χρονικό διάστημα και χαμηλούς για μεγαλύτερο που χρειάζετε και έκρηξη η και αντοχή (γεγονός που δίνει μ.ο. παλμών στο επίπεδο του 65%) οφελεί?


Τελευταία ερώτηση ήταν μην βαράτε...

Ariel
28-09-11, 10:41
όσο και αν προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε στον εαυτό μας πως ο ιδρώτας ειναι "ασκοπος" οσον αφορα καποιο θετικο στους στοχουσ μας ειναι λάθος....΄
Χαρης τον υδρωτα αποβαλονται αρκετες ποσοτητες τοξινης οι οποιες συγκεντρωνονται στον οργανισμο καθημερινα....και κυρίως σε οσους κανουν διατροφη με υψηλα ποσα πρωτεινων(1,5>...ανα κιλο σωματικου βαρους)
οσον αφορατην καυση του λιπους ο υδρωτας ειναι ενας καλος δεικτης που σε ενημερωνει οτι εχει αναιβει η θερμοκρασια του σωματος σου...συνεπως εχεις αυ3ημενες μεταβολικες συνθηκες στον οργανισμο σου συνεπως ΝΑΙ καις και λιπος...
βεβαια το ποσο λιπος και γενικα "περι λιπους" θεματα εχουν να κανουν με πολλα πραγματα(γεννετικα,8ειροειδικες ορμονες,διατροφη,κτλ...)

+φωνω και επαυξανω!;)

kostas11
28-09-11, 10:58
Βοηθάει στο να διώξεις νερά απο πάνω σου,γιαυτό αν δεις ββερς με μακρυμάνικα στην προπόνηση είναι γιαυτον τον λόγο΄(πριν τους αγώνες)