PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδιασμος μυικων ομαδων



alien.carmania
28-04-10, 19:08
εχω μια απορια γιατι εχω ακουει τα παντα..... τι ειναι καλυτερα να συνδιασεις πλατη με τρικεφαλο η με δικεφαλο.... εγω προς το παρον κανω πλατη-τρικεφαλο στηθος-δικεφαλο ποδια-ωμοι.....!

Ramrod
28-04-10, 19:36
εχω μια απορια γιατι εχω ακουει τα παντα..... τι ειναι καλυτερα να συνδιασεις πλατη με τρικεφαλο η με δικεφαλο.... εγω προς το παρον κανω πλατη-τρικεφαλο, στηθος-δικεφαλο, ποδια-ωμοι.....!

Συνήθως αυτά τα split γίνονται για ενδυνάμωση και αυξηση της αντοχής όταν οι μύες είναι αγύμναστοι πιστευω.
Το σωστό split όμως, κατά τη δική μου άποψη, είναι στήθος-τρικέφαλα, πλάτη-δικέφαλα γιατί όταν κάνουμε στήθος χρησιμοποιούνται οι τρικέφαλοι και όταν κάνουμε πλάτη οι δικέφαλοι. Έτσι επικεντρονόμαστε σε κάθε μυϊκή ομάδα μια μερα και δε υπεργυμνάζουμε τα χέρια. Φυσικά για μένα το καλύτερο είναι κάθε ομάδα ξεχωριστά δηλαδή στήθος, πλάτη, ώμοι, χέρια (δικέφαλα, τρικέφαλα, πήχεις), πόδια. 5ήμερο πρόγραμμα με ξεκούραση ανα 2-3 μέρες...

ledis
28-04-10, 20:00
καλα τα λεει ο φιλος κατα τη γνωμη μου
οταν πχ κανεις βυθισεις σε διζυγο πιανει τρικεφαλο-στηθος
θα πας να κανεις μετα κλειστη λαβη τροχαλια που ειναι πλατη αλλα και δικεφαλοι???
εχεις στειλει αιμα παντου και δεν εχεις ουσιαστικο αποτελεσμα
εγω προσωπικα κανω μια μυικη ομαδα καθε φορα με σειρα που μπορουν να ξεκουραζονται σωστα(δηλαδη πλατη,την επομενη μερα οχι δικεφαλους,κατι αλλο)
και αυτο πιστευω ειναι και το πιο σωστο

alien.carmania
29-04-10, 00:21
σας ευχαριστω...........!

hardtraining
09-05-10, 18:50
εγω παλι πληροφοριακα ακουσα απο εναν καθηγητη στα τεφαα που εκανα τη σχετικη ερωτηση ρτησα δασκαλε ειναι καλο να συνδιαζουμε μεγαλες με μικρες μυικες ομαδες? π.χ στηθος με δικεφαλα.................μου απαντησε πως κανονικα δεν πρεπει να γινεται αυτο γτ πχ τα δικεφαλα ηδη εχουν ασκηθει με το στηθος δλδ για να σηκωσεις τα κιλα στο στηθος τα δικεφαλα σου δινουν την ωθηση και απο τη στιγμη που ηδη εχουν ασκηθει...........................!!!!!!!

Ramrod
09-05-10, 19:04
...δεν πρεπει να γινεται αυτο γτ πχ τα δικεφαλα ηδη εχουν ασκηθει με το στηθος δλδ για να σηκωσεις τα κιλα στο στηθος τα δικεφαλα σου δινουν την ωθηση και απο τη στιγμη που ηδη εχουν ασκηθει...........................!!!!!!!


...γιατί όταν κάνουμε στήθος χρησιμοποιούνται οι τρικέφαλοι και όταν κάνουμε πλάτη οι δικέφαλοι...

Όταν κάνεις στήθος με τα τρικέφαλα δίνεις ώθηση, όχι με τα δικέφαλα...όταν κάνεις πλάτη τραβάς με τα δικέφαλα...

thegravijia
09-05-10, 19:21
εγω παλι πληροφοριακα ακουσα απο εναν καθηγητη στα τεφαα που εκανα τη σχετικη ερωτηση ρτησα δασκαλε ειναι καλο να συνδιαζουμε μεγαλες με μικρες μυικες ομαδες? π.χ στηθος με δικεφαλα.................μου απαντησε πως κανονικα δεν πρεπει να γινεται αυτο γτ πχ τα δικεφαλα ηδη εχουν ασκηθει με το στηθος δλδ για να σηκωσεις τα κιλα στο στηθος τα δικεφαλα σου δινουν την ωθηση και απο τη στιγμη που ηδη εχουν ασκηθει...........................!!!!!!!

υποκλινομαι στη σοφια του μεγαλου δασκαλου απλα:bowdown::bowdown:

sogoku
09-05-10, 22:53
Η αυξηση των δικεφαλων πχ οφειλεται κατα 50% στις ασκησεις πλατης.Για αυτο οταν κανεις πλατη πχ μετα απο 48 ωρες δουλευεις δικεφαλα.Οταν κανεις σκληρη προπονηση για πλατη δεν νιωθεις τα δικεφαλα πιασμενα την αυριανη μερα?Αυτη ειναι η γνωμη μου...

St3f
09-05-10, 23:00
Αν και εχω καιρο να παιξω 2 μυικες ομαδες μαζι οταν το εκανα ειχα καταλιξει πως οταν επαιζα στη8ος και μετα πηγαινα να παιξω τρικεφαλα δεν μπορουσα να αποδοσω τα μεγιστα στα τρικεφαλα.Μπορεις αν 8ες να παιζεις στη8ος δικεφαλα και οταν ειναι να παιξεις πλατη τρικεφαλα απλα αφηνε 2 μερες κενο.Δλδ μπορεις να παιζεις 1)στη8ος δικεφαλα,2)ωμους ποδια,3)πλατες τρικεφαλα μια μερα κενο και παλι κυκλο.Δεν διαφωνω με τους προλαλησαντες απλα ετσι με βολευε καλυτερα;)

Littlejohn
09-05-10, 23:58
υποκλινομαι στη σοφια του μεγαλου δασκαλου απλα:bowdown::bowdown:

Ρε συ μην ειρωνέυσαι... Μπορεί ο άνθρωπος από εκεί που έρχεται (πιθανόν από κανέναν μακρινό πλανήτη) να`χει μάθει άλλου είδους ανατομία... :green::green::green:

thegravijia
10-05-10, 00:04
Ρε συ μην ειρωνέυσαι... Μπορεί ο άνθρωπος από εκεί που έρχεται (πιθανόν από κανέναν μακρινό πλανήτη) να`χει μάθει άλλου είδους ανατομία... :green::green::green:
ρε συ νταξ τι να πω..ειναι και δασκαλος...αναρωτιεμαι αν εχει πιασει μπαρα ποτε...

GEORGEXX1
10-05-10, 00:11
Ρε συ μην ειρωνέυσαι... Μπορεί ο άνθρωπος από εκεί που έρχεται (πιθανόν από κανέναν μακρινό πλανήτη) να`χει μάθει άλλου είδους ανατομία... :green::green::green:


ρε συ νταξ τι να πω..ειναι και δασκαλος...αναρωτιεμαι αν εχει πιασει μπαρα ποτε...

μην ξεφευγουμε ρε παιδια απο το θεμα μιλαμε για ΔΑΣΚΑΛΟ λιγος σεβασμος πια.

ledis
10-05-10, 02:03
σχετικα με το συνδιασμο ομαδων
πιστευετε πως στο παρακατω πλανο υπαρχει προβλημα λογω του οτι δεν προλαβαινουν μυς να αναρρωνουν οπως πχ αν κανω τη μια μερα πλατη την αλλη δικεφαλους η οχι και ολα ειναι οκ?

μερα πρωτη-πλατη
μερα δευτερη-στηθος
μερα τριτη-ξεκουραση
μερα τεταρτη-ομους
μερα πεμπτη-ποδια
μερα εκτη-χερια
μερα εβδομη-ξεκουραση

Ramrod
10-05-10, 02:52
σχετικα με το συνδιασμο ομαδων
πιστευετε πως στο παρακατω πλανο υπαρχει προβλημα λογω του οτι δεν προλαβαινουν μυς να αναρρωνουν οπως πχ αν κανω τη μια μερα πλατη την αλλη δικεφαλους η οχι και ολα ειναι οκ?

μερα πρωτη-πλατη
μερα δευτερη-στηθος
μερα τριτη-ξεκουραση
μερα τεταρτη-ομους
μερα πεμπτη-ποδια
μερα εκτη-χερια
μερα εβδομη-ξεκουραση

Δε νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα...απλά εγώ θα σου προτείνω καλύτερα να κάνεις τελευταία τα πόδια. Δηλαδή άσε 2 μέρες κενό ανάμεσα σε χέρια-πλατη...και κάνε πρώτα στήθος για να μένει και εκεί μια απόσταση με τους ώμους γιατί "καταπονούνται" λίγο με το στήθος.

hardtraining
13-05-10, 18:07
υποκλινομαι στη σοφια του μεγαλου δασκαλου απλα:bowdown::bowdown:

αμαν και εσεις ρε παιδια αμεσως να αντιδρασεται(φιλικα)......παιδια ειπε ακριβως οτι φανταστειται ποση πιεση εχουν δεχτει ηδη τα δικεφαλα οταν κανουμε στηθος η πλατη γτ αυτα ειναι που μας βοηθανε να σηκωσουμε τη μπαρα κτλπ!
οχι παιδια ο καθηγητης ειναι κορυφη πραγματικα και δεν το λεω ετσι απλα αλλα ο ανθρωπος μας εχει προσφερει πολυ καλη γνωση!

αδικο ειναι αυτο που λεει ρε παιδια? δεν εχουν πιεστει τα δικεφαλα?

thegravijia
13-05-10, 18:10
οταν κανεις στηθος πιεζονται τα τρικεφαλΑ οχι τα δικεφαλα/

οταν κανεις πλατη πιανει και δικεφαλο οχι τρικεφαλΟ

albertob30
13-05-10, 18:35
μην ξεφευγουμε ρε παιδια απο το θεμα μιλαμε για ΔΑΣΚΑΛΟ λιγος σεβασμος πια.

γιατι να τον σεβαστουμε τον ασχετο που ειναι καθηγητης και δεν ξερει τι του γινεται? δεν καταλαβα..


εγω οταν κανω πλατη μετα δεν κανω τετρακεφαλα γτ στο μονοζυγο επειδη σταυρωνω τα ποδια μου πιανοντε τα τετρακεφαλα... (ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ)

Ramrod
13-05-10, 18:47
εγω οταν κανω πλατη μετα δεν κανω τετρακεφαλα γτ στο μονοζυγο επειδη σταυρωνω τα ποδια μου πιανοντε τα τετρακεφαλα... (ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ)

Αυτό το παθαίνω και εγώ! Λες να είμαι και εγώ καθηγητής πανεπιστημίου?

:turtle::turtle::turtle:

GEORGEXX1
13-05-10, 18:52
γιατι να τον σεβαστουμε τον ασχετο που ειναι καθηγητης και δεν ξερει τι του γινεται? δεν καταλαβα..

το ιδιο πραγμα ειπαμε, αλλα δεν το επιασες με την πρωτη.χαχαχαχαχα



εγω οταν κανω πλατη μετα δεν κανω τετρακεφαλα γτ στο μονοζυγο επειδη σταυρωνω τα ποδια μου πιανοντε τα τετρακεφαλα... (ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ)

Γιατι εγω;;;; που οταν κανω τραπεζια τεντωνω την γαμπα για να μην πιανει πλατη.

albertob30
13-05-10, 19:25
Γιατι εγω;;;; που οταν κανω τραπεζια τεντωνω την γαμπα για να μην πιανει πλατη.

ποτε το ειπες και δεν το καταλαβα? ε? και τι γελας ?

GEORGEXX1
13-05-10, 20:41
ποτε το ειπες και δεν το καταλαβα? ε? και τι γελας ?

αφου δεν το καταλαβες, δεν το καταλαβες θα το κανουμε θεμα τωρα;;;
Γελασα που δεν το καταλαβες, και αυτο θα το κανουμε θεμα για συζητηση;;;

Keysersoze27
14-05-10, 17:11
Παιδια χωρις παρεξηγηση... .αυτα σας μαθαινουν στα T.E.Φ.A.Α :-?

Jud0ka
14-05-10, 17:18
εγω προτειμω να κανω στηθος-τρικεφαλο,πλατη-δικεφαλο,ομοι-ποδια,δικεφαλοι-τρικεφαλοι+κιλοιακους 2-3φορες

thegravijia
14-05-10, 17:29
εγω προτειμω να κανω στηθος-τρικεφαλο,πλατη-δικεφαλο,ομοι-ποδια,δικεφαλοι-τρικεφαλοι+κιλοιακους 2-3φορες
τελειως λαθος.αλλα τεσπα.
το τελευταιο δικ-τρικ που κολαει?

Jud0ka
14-05-10, 17:32
τελειως λαθος.αλλα τεσπα.
το τελευταιο δικ-τρικ που κολαει?

οταν λες τελιως λαθος ενοεις μονο στο τελευταιο?κανω δικεφαλο-τρικεφαλο γτ θελω να μεγαλωσω τα χερια μ περισοτερο γιαυτο και διεθεσα μια μερα...δν νμζ να ειναι λαθος...

thegravijia
14-05-10, 17:37
ΛΑΘΟς ειναι οτι κανεις ομους μαζι με ποδια .
τα ποδια ειναι η μεγαλυτερη μυικη ομαδα ..πως τη παλευεις μετα και κανεις ομους.
και κανεις δικ τρικ να φανταστω παρασκευη η σαββατο ε?
και πως πας και μου κανεις τη δευτερα στηθος ?

Jud0ka
14-05-10, 17:43
ΛΑΘΟς ειναι οτι κανεις ομους μαζι με ποδια .
τα ποδια ειναι η μεγαλυτερη μυικη ομαδα ..πως τη παλευεις μετα και κανεις ομους.
και κανεις δικ τρικ να φανταστω παρασκευη η σαββατο ε?
και πως πας και μου κανεις τη δευτερα στηθος ?

αααα..ερμ ποδια κανω μονο 3ασκησεις δν δυσκολευομαι....οχι κανω δευτερα τριτη μπεμπτη παρασκευη

thegravijia
14-05-10, 17:46
ε αυτο λεω κανεις παρασκευη χερια και περιμενεις τη δυτερα να κανεις στηθος..τεσπα οπωες σε βολευει

Jud0ka
14-05-10, 17:48
ε αυτο λεω κανεις παρασκευη χερια και περιμενεις τη δυτερα να κανεις στηθος..τεσπα οπωες σε βολευει

αφου γραμμωση κανω δεν ειμαι σε ογκο για να πω θα ειμαι πιασμενος και δεν θα βγενουν τα reps...:/

Ramrod
14-05-10, 18:01
ε αυτο λεω κανεις παρασκευη χερια και περιμενεις τη δυτερα να κανεις στηθος..τεσπα οπωες σε βολευει

Αφού περνάνε 72 ώρες απο την προπόνηση της παρασκευής μέχρι της δευτέρας. Και εγώ έτσι το κάνω και δεν είμαι πιασμένος τη δευτέρα...
Δηλαδή εσύ πως κάνεις τα split?

thegravijia
14-05-10, 18:04
εγω τη γνωμη μου λεω απλα.
εγω δεν μπορω να το κανω ετσι .ειμαι πιασμενος η και να μην ειμαι παλι τα νιωθω καλα ..
εγω κανω
στηθος ομοι τρικ (push)
πλατη τραπ δικ (pull)
( legs )

απο 2-3 ασκησεις στη καθε μυικη ομαδα

δηλ εχω προγραμμα 3 ημερων αλλα στο γυμναστηριο παω 4 φορες γιατι ξαναρχιζει απο την αρχη .
ετσι με βολεψε εμενα αφου τα χω δοκιμασει ολα.
του στυλ να κανω μια μυικη ομαδα ΚΑΘε φορα το χω δοκιμασει αλλα δν την παλευα να πηγαινω συνεχεια στο γυμναστηριο ουτε μου αρεσε ετσι

Jud0ka
14-05-10, 18:06
εγω τη γνωμη μου λεω απλα.
εγω δεν μπορω να το κανω ετσι .ειμαι πιασμενος η και να μην ειμαι παλι τα νιωθω καλα ..
εγω κανω
στηθος ομοι τρικ (push)
πλατη τραπ δικ (pull)
( legs )

απο 2-3 ασκησεις στη καθε μυικη ομαδα

εμενα αυτο μ ακουγεται καπως βαρβαρο:P 3ομαδες?μπορεις και βγαζεις ολα τα κιλα π κανεις κανονικα?εγω δεν υπαρχει περιπτωση να τα εβγαζα σωστα παντος...

thegravijia
14-05-10, 18:08
εμενα αυτο μ ακουγεται καπως βαρβαρο:P 3ομαδες?μπορεις και βγαζεις ολα τα κιλα π κανεις κανονικα?εγω δεν υπαρχει περιπτωση να τα εβγαζα σωστα παντος...

δεν κανω πολλα σετ .
2-4 σετ ανα ασκηση συνυθως αναλογως

ε ειπαμε οπως βολευεται ο καθενας:weights:

Jud0ka
14-05-10, 18:09
δεν κανω πολλα σετ .
2-4 σετ ανα ασκηση συνυθως αναλογως

ε ειπαμε οπως βολευεται ο καθενας:weights:

καλα ναι σωστο αυτο...νταξ εχεις και την 3πλασια μαζα απο μενα λογικο >.<