PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με τρικεφαλους!



patatas
30-04-10, 00:36
Γεια σας παιδια.Ειμαι 1.70,19 ετων και 64 κιλα.Ασχολουμαι με την γυμναστικη γυρω στον 1.5 χρονο αλλα συνεχομενα τωρα εχω 8 μηνες.Αν και παρατηρω οτι σε ολα τα υπολοιπα μερη του σωματος εχω παρει ογκο,στους τρικεφαλους εχω μεινει στασημος.
Καταρχας να σας γραψω το προγραμμα που ακολουθω στον γυμναστηριο:
ΔΕΥΤΕΡΑ :ΣΤΗΘΟΣ ΔΙΚΕΦΑΛΑ
ΤΡΙΤΗ : -
ΤΕΤΑΡΤΗ :ΠΛΑΤΗ ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ(ξεκιναω με γαλλικες 4χ10 ,μετα βυθισεις 4χ10 και τελειωνω με εκτασεις στην τροχαλια 4χ10
ΠΕΜΠΤΗ : -
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: ΩΜΟΥΣ - ΠΟΔΙΑ
Π/Κ :-

Βλεπωντας ομως το προβλημα με τους τρικεφαλους σκεφτομαι καθε σαββατο να κανω super set τρικεφαλων-δικεφαλων.Πειτε μου αν μπορειτε τι θα ηταν προτιμοτερο να κανω ωστε να αποκτησω ογκο στους τρικεφαλους.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

beefmeup
30-04-10, 01:03
φιλε μου Πατατα(παντα ηθελα να το γραψω αυτο:green:)..

βαλε μια ακομη ασκηση για τους τρικεφαλους σου..καλο θα ειναι γενικα να μην ξεκινας με βαρειες ασκησεις τυπου γαλλικες,αλλα με κατι σε μηχανημα για να ζεστανεις την περιοχη πρωτα..κ μετα πηγαινε στις πιο βαριες ασκησεις..

για την ομαδα αυτη,θες πολυ εντονες προπονησεις,με μικρη διαρκεια(οπως για τις μικρες ομαδες γενικοτερα)..για ογκο καλυτερα ειναι τα απλα σετ,με αρκετη επιβαρυνση(οση αντεχεις)..τα σουπερ σετ δοκιμασε τα αλλα,δεν θα μπορεις να σπρωχνεις πολλα κιλα..κ ογκος=κιλα.
απεφυγε διπλες προπονησεις εκει,γιατι τους δουλευεις κ για στηθος,εμεσα..

κατι καλο που δουλεψε κ για μενα ειναι να κανω χερια μονα τους,οπως λες μια φορα τη βδομαδα..σιγουρα μετα απο πλατη,δεν εχεις αντοχες για τρικεφαλους..

κ κατι αλλο..οτι υπαρχει μια περιπτωση να μην εισαι γενετικα προκαθορισμενος να παρεις στην συγκεκριμενη μυικη ομαδα..οποτε τι κανεις??την δουλευεις οσο ποιο πολυ μπορεις(δεν το βαζεις κατω),για να εχεις τα καλυτερα δυνατα αποτελσματα..

ledis
30-04-10, 01:29
φιλε για μενα φταιει ο λαθος διαχωρισμος
κανε πλατη-δικεφαλα
στηθος-τρικεφαλα
θα δεις καλυτερη αναπτυξη οχι μονο στους τρικεφαλους αλλα και γενικοτερα σε ολες τις μυικες ομαδες
η οπως σου πε ο φιλος δικεφαλους-τρικεφαλους
στη τελικη βεβαια αφου γυμναζεσαι 3 φορες τη βδομαδα γιατι δεν βαζεις μια μερα επιπλεον μονο με τρικεφαλους αφου οπως λες εχεις προβλημα εκει?
και τελος κανεις σωστη διατροφη?
γιατι τα βαρη απο μονα τους δεν αρκουν:weights: ;)

Polyneikos
30-04-10, 12:07
Αν θες να πετυχεις τα καλύτερα αποτελεσματα για τους τρικεφαλους ποτε μην τα παίξεις όταν κανεις στηθος ,ή την επροηγούμενη μερα του στηθους...
όταν παίζεις στηθος οι τρικεφαλοι ,θελωντας και μη, αναλαμβανουν ως υποστηρικτικοι μυς,εμπλεκονται σε μεγαλο βαθμο...
Οποτε αν κανεις Δευτερα τρικεφαλα και Τριτη στηθος δεν θα αναρρωσουν τα τρικεφαλα οπως πρεπει
Αν κανεις την ιδια μερα στηθος και μετα τρικεφαλα ίσως χασεις σε ενταση και σε δυνατότητα φορτωματος κιλων και επαναλήψεων...
Εφόσον θελεις να τους δωσεις βαση καντα μόνα τους με βασικες ασκησεις,πιεσεις,εκτασεις ,βυθισεις και απλα δώστα όλα σε μικρες προπονησεις με ενταση,10-12 σετ είναι υπεραρκετα..

GEORGEXX1
30-04-10, 13:07
Δ-ΣΤΗΘΟΣ
Τ-ΠΛΑΤΗ
Τ-.........
Π-ΧΕΡΙΑ,ΟΜΟΙ
Π-ΠΟΔΙΑ

superman79
30-04-10, 15:04
Αν θες να πετυχεις τα καλύτερα αποτελεσματα για τους τρικεφαλους ποτε μην τα παίξεις όταν κανεις στηθος ,ή την επροηγούμενη μερα του στηθους...
όταν παίζεις στηθος οι τρικεφαλοι ,θελωντας και μη, αναλαμβανουν ως υποστηρικτικοι μυς,εμπλεκονται σε μεγαλο βαθμο...
Οποτε αν κανεις Δευτερα τρικεφαλα και Τριτη στηθος δεν θα αναρρωσουν τα τρικεφαλα οπως πρεπει
Αν κανεις την ιδια μερα στηθος και μετα τρικεφαλα ίσως χασεις σε ενταση και σε δυνατότητα φορτωματος κιλων και επαναλήψεων...
Εφόσον θελεις να τους δωσεις βαση καντα μόνα τους με βασικες ασκησεις,πιεσεις,εκτασεις ,βυθισεις και απλα δώστα όλα σε μικρες προπονησεις με ενταση,10-12 σετ είναι υπεραρκετα..

:thumbup:Συμφωνω απολυτα ετσι εφτιαξα και εγω τους τρικεφαλους μου.Θα σου γραψω το προγραμμα που χρησιμοποιουσα εγω και ισως σε βοηθησει.
1.πιεσεις με μπαρα κλειστη λαβη 2χ15 προθερμαντικα και επειτα πυραμιδα 12,10,8,6+ντροπ
2.γαλλικες εκτασεις με στραβομπαρα 1*15 8,6,6
3.εκτασεις στη τροχαλια(ειτε με ισια λαβη , ειτε γωνιακη)3χ6-8
4.βυθισεις ειτε στο διζυγο,ειτε σε δυο παγκους.Αν ολοκληρωνα 12επαναληψεις προσθετα βαρος.3Χ6-8
Εγω αυτο ακολουθησα και ειχα αποτελεσμα. Δοκιμασε και συ.Πειραματισου και συ.

Eddie
30-04-10, 15:23
Εν μερη συμφωνω με αυτα πολυ λεει ο πολυνεικος αλλα εγω θα προτεινα δικεφαλα τρικεφαλα μαζι και (η) σουπερσετ.Εγω βλεπω διαφορα παντως με αρκετες επαναληψεις,ποτε κατω απο 10.Συνηθως παιζω μεχρι 15 γιατι μου δουλευει καλυτερα,δεν παιζουν και το μεγιστο ρολο τα κιλα σε αυτη την ομαδα.Οι ασκησεις που προτεινει ο σουπερμαν ειναι πολυ καλες!!Αλλα μην ξεκινας με
δυσκολη ασηση πχ πιεσεις,κανε ενα δυο σετ με σχοινια πολυ ελαφρα και 30 επαναληψεις για να παει αιμα και να ζεστανεις τις αρθρωσεις.

patatas
30-04-10, 16:18
Τους τρικεφαλους ουτως η αλλως τους παιζω παντα με πλατη.Θα προσπαθησω να προσθεσω καμια ασκηση ακομα και να τους βαλω και το σαββατο.Οσο για την πυραμιδα την εχω ξανακουσει αλλα δεν την εχω χρησιμοποιησει για καμια μυικη ομαδα.Απλα αμα χρησιμοποιησω πυραμιδα θα δω εστω και μια πολυ μικρη βελτιωση σε 2 βδομαδες?(4 προπονησεις).?Κατεβαζοντας επαν/ψεις ανεβαζω κιλα ετσι?Επισης το ντροπ τι ειναι?Και το σαββατο τι ασκησεις να κανω για τρικεφαλους-δικεφαλους σουπερπ σετ?

fotis hks
09-05-10, 01:41
εγω πιστεύω πως 8α ηταν καλυτερο να αναλα3εις λιγο τη σειρα των μυικων ομαδων δηλαδή να πεζεις κανονικα ΔΕΥΤΕΡΑ στη8ος-δικεφαλα
ΤΕΤΑΡΤΗ ωμους-ποδια
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ πλατη-δικεφαλα
(και αν 8εσ βαλε τα ποδια 3εχωριστα π.χ. το σαββατο)

Ετσι 8α αφηνει το τρικεφαλο να 3εκουραστει περισσοτερο και να 3ερεις οτι ο μυς δεν αυ3ανεται στο γυμναστηριο αλλα στο σπιτι KEEP WALKING!