PDA

Επιστροφή στο Forum : φτερα



Arlond
01-05-10, 14:55
παιδια με ποιες ασκησεις γυμναζουμε τα φτερα?

TEFAAtzis
01-05-10, 15:17
εννοεις τον πλατυ ραχιαιο.Ασκησεις οπως ολων των ειδων οι ελξεις,η κωπηλατικη,οι αρσεις θανατου βοηθανε

Eddie
01-05-10, 15:29
εννοεις τον πλατυ ραχιαιο.Ασκησεις οπως ολων των ειδων οι ελξεις,η κωπηλατικη,οι αρσεις θανατου βοηθανε

Ο πλατυς ραχιαιος ειναι πιο κατω,στα πλευρα.Απ οσο ξερω φτερα εννοουμε τον μειζων ρομβοειδη.Ασκησεις ελξης με ολες τις παραλαγες πχ μονοζυγο με κλειστα ανοιχτα χερια,πρηνη η ημιπρηνη λαβη δημιουργουν το ανοιγμα της πλατης ενω ασκησεις κωπηλατικης αυξανουν τη μαζα.

TEFAAtzis
01-05-10, 15:40
Ο πλατυς ραχιαιος ειναι πιο κατω,στα πλευρα.Απ οσο ξερω φτερα εννοουμε τον μειζων ρομβοειδη.Ασκησεις ελξης με ολες τις παραλαγες πχ μονοζυγο με κλειστα ανοιχτα χερια,πρηνη η ημιπρηνη λαβη δημιουργουν το ανοιγμα της πλατης ενω ασκησεις κωπηλατικης αυξανουν τη μαζα.

Kωπηλατικη δεν εννοουσα την καθιστη.Εγω ξερω οτι πλατυς ραχιαιος ειναι αυτο που λεμε τα φτερα.Ο ρομβοειδης ειναι πιο πανω....Ετσι μας εχουν πει και στο περσοναλ:unsure:

Μαρία
01-05-10, 15:46
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1156

Eddie
01-05-10, 16:00
http://totaltransformation.files.wordpress.com/2008/07/anatomy2.jpg

Latissimus dorsi ο πλατυς ραχιαιος,ο οποιος ναι μεν ανοιγει την πλατη αλλα την κορυφωση κοντα στον δικεφαλο-τρικεφαλο την κανει ο ρομβοιδης και ο teres major οπου μειζων στρογγυλος και teres minor οπου ελλασων στρογγυλος.

Ισως λεμε το ιδιο απλα εγω εχω συνδεσει τα φτερα με την ανω πλατη και οχι τοσο με τον πλατυ ραχιαιο.:thumbup:

Edit:Οπ Μαρια σορρυ,τοση ωρα εγραφα και δεν ειδα οτι ποσταρες.

stelios17
02-05-10, 19:56
Η σκυφτη κωπιλατικη με μπαρα πιο μυ γυμναζει κυριως ...?
Τον πλατυ ραχιαιο , ή τους αλλους (ρομβοιδης κλπ)

Eddie
02-05-10, 20:02
Πλατυ ραχιαιο κατα βαση αλλα αυτο εξαρταται και με τη γωνια του σωματος και με τη λαβη(παλαμες μεσα η εξω).Εγω ξερω οτι οσο πιο σκυφτος εισαι πχ παραλληλα με το εδαφος τοσο πιο πανω πιανει ενω με πιο ελαφρια κλιση πχ 35 μοιρες και πανω πιανει περισσοτερο πλατυ ραχιαιο.