PDA

Επιστροφή στο Forum : φαγητα και ακμη????



Nick Sotiralis
02-05-10, 21:47
ξερετε αν υπαρχουν φαγητα τα οποια να ευθυνονται για ακμη? οπως για παραδειγμα η σοκολατα που εχω ακουσει?????

γιαννης93
03-05-10, 12:40
εγω προσωπικα,που ειμαι στην εφηβεια, εχω παρατηρησει οτι οταν τρωω πιο ανθιυγειηνα εχω πιο εντονη ακμη , οπως σουβλακια πιτσες...και οι κοκα κολες...παντος εκτος απο κρεμες κανει καλο και η βιταμινη C για αντιμετωπιση...(αυτο με την βιταμινη C απο γιατρο το εχω ακουσει ετσι)

beefmeup
03-05-10, 12:42
τα πολλα κακα λιπαρα γενικα καλο ειναι να αποφευγονται σε φαση ακμης..

Zylo
04-05-10, 00:09
εγω ειμαι 18 χρονων...μεχρι να αρχισω γυμναστηριο(16 χρονων) πλακωνομουν στις σοκολατες και δε ρουπωνα:turtle::turtle::rolf:ποτε ομως δεν ειχα ακμη.....1 τ μηνα εβγαζα.....

γιαννης93
04-05-10, 11:24
ε υπαρχουν και εξερεσεις ξερω και παιδια που τρωνε μονο junk food και ενα σπυρακι δεν λενε να βγαλουν.

aRGi
05-05-10, 11:56
ξερετε αν υπαρχουν φαγητα τα οποια να ευθυνονται για ακμη? οπως για παραδειγμα η σοκολατα που εχω ακουσει?????


Επισης τηγανιτα φαγητα και ολα τα junk food ειναι σωστο να αποφευγονται ετσι και αλλιως ,αλλα ενα παραπανω αμα εχεις ακμη καθως κανουν τα πραγματα χειροτερα ...! Επισης εγω που ειχα πιο παλια μου ειχαν πει καθε 1 βδομαδα να αλλαζω την μαξηλαροθηκη και το στρωμα που κοιμαμαι και να εχω δικια μου πετσετα για το μπανιο και εκαναν δουλεια ,αυτα σαν tips ...!!!

Svein
05-05-10, 15:22
Αυτο με την c ισχυει ! Α ελατωσε σιγα σιγα και την λαλακια :P !

γιαννης93
05-05-10, 15:37
η ''λαλακια'' δεν παιζει ρολο μυ8ος ειναι...δικιο σε αυτα που λεει ο argi και επεισης να πλενεις συχνα το προσωπο σου...

-beba-
05-05-10, 15:47
Για να περιορίσεις το πρόβλημα της ακμής είναι καλό να επισκεφτείς έναν δερματολόγο και να σου δώσει κάποιες οδηγίες. Αν αυτό είναι δύσκολο έχω κάποιες πολύ καλές συμβουλές για σένα.
Θεωρώ δεδομένο ότι δεν τρώς τηγανιτα, γαριδάκια, σοκολάτες κ.λ.π.
Θα ΄πάρεις ΄σαπούνι για το πρόσωπο ειδικό για την ακμή. Εχει στο σουπερ μάρκετ.
Θα πάρεις επίσης ένα γαλάκτωμα καθαρισμού και μία΄λοσιόν.
Θα χρησιμοποιείς όπως ανέφερε και κάποιος άλλος ξεχωριστή πετσέτα για το πρόσωπο από τους υπόλοιπους μέσα στο σπίτι. Κάθε πρωί και κάθε βράδυ θα καθαρίζεις το πρόσωπο με το ειδικό σαπούνι(σε υγρή μορφή), μετά θα βάζεις λίγο γαλάκτωμα σε ένα βαμβακάκι και θα κάνεις ελαφρύ μασάζ στο πρόσωπο. Οχι στην περιοχή γύρω από τα μάτια. Θα επιμένεις στη μύτη, το πιγούνι και το μέτωπο που συνήθως έχουν το πιο έντονο πρόβλημα. Μετά ξεπλένεις το γαλάκτωμα. Βάζεις σε ένα βαμβακάκι λίγη λοσιόν και το περνάς από όλο το πρόσωπο (όχι μάτια) και το αφήνεις και στεγνώνει.
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣς ποτέ τα σπυράκια.
Δεν αγγίζεις το πρόσωπο σου άν δεν έχεις πλύνει πολύ καλά και τα χέρια και το πρόσωπο. Γενικά μην αγγίζεις το πρόσωπό σου κατά την διάρκεια της ημέρας, ούτε να αφήνεις άλλους να σε αγγίζουν στο πρόσωπο.
Επίσης μπορείς να έχεις βρασμένο και παγωμένο χαμομήλι και κάποιες φορές αντί να ξεπλένεις το πρόσωπο με νερό να χρησιμοποιείς χαμομήλι.
Καλή επιτυχία.

Svein
05-05-10, 16:07
η ''λαλακια'' δεν παιζει ρολο μυ8ος ειναι...δικιο σε αυτα που λεει ο argi και επεισης να πλενεις συχνα το προσωπο σου...
Απο γνωστό forum που σχετιζεται με διατροφες , βάρη και γενικα ββ :

θα θελα ν' αναφέρω πώς άμεσα δεν υπάρχουν επιπτώσεις από τον αυνανισμό,όσον αφορά τη δημιουργία (πυωδών)εξογκωμάτων στο πρόσωπο,δηλ. σπυράκια.
Έμμεσα,όμως..Ναι!

Συγκεκριμένα,εάν κατά την πράξη του αυνανισμού,υπάρχουν ήδη σπυράκια,λόγω της πίεσης του αίματος(Κατά τη στύση του πέους,ακριβώς για το λόγο ότι επιτυγχάνεται η στύση,στενεύουν τα όρια εισροής αίματος στο όργανο αν και οι προσπάθειες πολλαπλασιάζονται,μια και πιέζονται τα συστατικά του στοιχεία)τότε παρατηρείται να "πρήζονται" ακόμα περισσότερο.Εάν,μάλιστα,τα ακουμπάς,τότε η κατάσταση είναι χειρότερη.Τέλος,λόγω της πράξης,ο οργανισμός δε μπορεί να καταβάλει τα μέγιστα των δυνατοτήτων του,για να μετριαστεί η επίδραση και "παρουσίασή" τους.
Επομένως,γίνεται αντιληπτό πως αν και όχι άμεσες,υπάρχουν κάποιες επιπτώσεις.

killer85
06-05-10, 14:39
Η ακμή δεν επειδυνώνεται απαραίτητα από το φαγητό... θα πρέπει να έχει πάντα καθαρό το πρόσωπο σου... 3και 4 φορες την ημέρα πλύσιμο, ειδικές αλοιφές και πάντοτε ενυδατική κρέμα... Επίσης, αμέσως μετά την προπόνηση να πλένεις αμέσως το πρόσωπο σου να μην περιμένεις καθόλου.

Ιδιαίτερη προσοχή στο ξύρισμα...

Γενικότερα η ακμή έχει να κάνει με την υγιειενή, ότι και να φας αν δεν έχεις απόλυτη υγιεινή δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Συμβουλέψου ένα δερματολόγο, επίσης μην ξεχνάς ότι η ακμή προέρχεται από μικρόβια στο πρόσωπο τα οποία με τις ορμόνες της ηλικίας κάνουν πάρτυ, αν έχεις τάση ακμής θα χρειαστείς και αντιβίωση...

Nick Sotiralis
06-05-10, 14:48
ευχαριστω πολυ!!!!:thumbup:

Ramrod
06-05-10, 18:41
Απο γνωστό forum που σχετιζεται με διατροφες , βάρη και γενικα ββ :

θα θελα ν' αναφέρω πώς άμεσα δεν υπάρχουν επιπτώσεις από τον αυνανισμό,όσον αφορά τη δημιουργία (πυωδών)εξογκωμάτων στο πρόσωπο,δηλ. σπυράκια.
Έμμεσα,όμως..Ναι!

Συγκεκριμένα,εάν κατά την πράξη του αυνανισμού,υπάρχουν ήδη σπυράκια,λόγω της πίεσης του αίματος(Κατά τη στύση του πέους,ακριβώς για το λόγο ότι επιτυγχάνεται η στύση,στενεύουν τα όρια εισροής αίματος στο όργανο αν και οι προσπάθειες πολλαπλασιάζονται,μια και πιέζονται τα συστατικά του στοιχεία)τότε παρατηρείται να "πρήζονται" ακόμα περισσότερο.Εάν,μάλιστα,τα ακουμπάς,τότε η κατάσταση είναι χειρότερη.Τέλος,λόγω της πράξης,ο οργανισμός δε μπορεί να καταβάλει τα μέγιστα των δυνατοτήτων του,για να μετριαστεί η επίδραση και "παρουσίασή" τους.
Επομένως,γίνεται αντιληπτό πως αν και όχι άμεσες,υπάρχουν κάποιες επιπτώσεις.

με την ίδια λογική τα επιδεινώνει και η προπόνηση...

Εγώ είμαι 23 χρόνων(παρα 1 μήνα) και όταν ήμουν έφηβος δεν είχα καθόλου ακμη...μου βγήκε όμως μεταγενέστερα και με ταλαιπωρεί ακόμα... μόνο με φάρμακα περνάει και το φαγητό που επηρεάζει είναι όλα τα παράγωγα του κακάο.
Αυτά για τις μ@λ@κίες και το sex δεν ισχύουν., επειδή ακούγονται διάφορα...