PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαιμός



Ρόνης Κώλιας
02-05-10, 22:47
Είχα ακούσει παλιά έναν φίλο μου που έκανε κάτι ασκήσεις για τον λαιμό του (δεν είχε κάποιο πρόβλημα επειδή ακούγεται και κάπως περίεργα), αλλά θυμάμαι και στο σχολείο μας δίδασκαν κάτι αεροβικού τύπου ασκήσεις όπου κουνούσαμε μόνο τον λαιμό μας.

Εσείς , κυρίως, που ασχολείστε σοβαρά με το άθλημα γυμνάζετε τον λαιμό; Έχει σημασία ο λαιμός για το bodybuilding? (αυτό είναι κάπως υποκειμενικό θα μου πεις..)

και κάτι άλλο δεν είναι κάπως επικίνδυνο να προσπαθείς να βγάλεις το 100% της δύναμης του λαιμού σου;

Απλά τώρα είδα αυτό (http://www.bodybuilding.com/exercises/finder/lookup/filter/muscle/id/6/muscle/neck) και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Αυτό (http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/lying-face-down-plate-neck-resistance) δεν είναι μισό τραπεζοειδείς μισό λαιμός (όσο μπορεί να γυμναστεί ο σβέρκος δηλαδή..)

Μούφα ασκήσεις μου φαίνονται..

NASSER
03-05-10, 00:15
Αν πιστευεις πως εχεις προβλημα στο λαιμο σου μπορεις να κανεις αυτες τις ασκησεις.
Ειναι ασκησεις που συνηθως θα εκανε καπιος που εχει προβλημα.

Κανοντας δελτοειδης και τραπεζιους καλυπτεις και την ασκηση του λαιμου.

Μου θύμισες καποιον που καποτε ρωτησε στο γυμναστηριο πως να γυμνασει τα δαχτυλα του. Του ειπα τραβα παιξε πιανο! Και μου απαντησε πως παιζει πιανο 18 χρονια και θελει να δυναμωσει και αλλο τα δαχτυλα.... :jason:

mike1987
03-05-10, 03:04
Αν πιστευεις πως εχεις προβλημα στο λαιμο σου μπορεις να κανεις αυτες τις ασκησεις.
Ειναι ασκησεις που συνηθως θα εκανε καπιος που εχει προβλημα.

Κανοντας δελτοειδης και τραπεζιους καλυπτεις και την ασκηση του λαιμου.

Μου θύμισες καποιον που καποτε ρωτησε στο γυμναστηριο πως να γυμνασει τα δαχτυλα του. Του ειπα τραβα παιξε πιανο! Και μου απαντησε πως παιζει πιανο 18 χρονια και θελει να δυναμωσει και αλλο τα δαχτυλα.... :jason:

υπαρχουν τροποι εκγυμνασης παντως για οποιοδηποτε μυικο μερος του σωματος.. φαντασια και γνωση χρειαζεται.. και πανω απο ολα προσοχη..! ειδικα στον λαιμο

Eddie
03-05-10, 11:52
Στο γυμναστηριο που παω,ειχα πει τον υπευθυνο αν γινεται να φερουν αυτη τη ζωνη που μπαινει στο κεφαλι με την αλυσιδα για να κρεμας τα βαρη.Το εφερε αλλα δε μπορω να πω οτι βολευει,το σφιγγω τερμα και παλι βγαινει,πρεπει να το κρατας με τα χερια.Παντως μια δυο φορες που το εκανα ειχα πιαστει τοσο πολυ που οταν ξυπνησα την επομενη νομιζα οτι επαθα ψυξη.

Προσωπικα μου αρεσει ο χοντρος σβερκος,βγαζει μια αντριλα να το πω..δεν ξερω.Παντως i like it :thumbup:

sTeLaKoS
04-05-10, 00:32
^^ Δοκίμασε να δέσεις τον ιμάντα αυτόν σε χαμηλή τροχαλία σαν αυτή που κάνεις κοπηλατική καθιστός. Είναι καλή άσκηση για πίσω αυχένα.
Με προσοχή όμως, δε χρειάζονται πολλά κιλά.

Eddie
04-05-10, 10:52
^^ Δε το σκεφτηκα καν.

Θα το δοκιμασω:thumbup:

andreasaxo
06-05-10, 11:16
10664

10665

Αυτές εδω κάνω εγώ, μια φορά την εβδομάδα και επιλογή μιας εκ’των δυο ασκήσεων των μήνα.
2,5 κιλά με 15 επαναλήψεις.
5 κιλά με 10 επαναλήψεις.
7,5 κιλά με 6 επαναλήψεις.
Και 10 κιλά με 4 επαναλήψεις.

beefmeup
06-05-10, 12:15
βλεπω κ γω καμια φορα στο γυμν,που κανουν τετοιες ασκησεις..

το θεωρο περιεργο μιας κ αυτοι που τις κανουν,τους λοιπουν ολοκληρες μυικες ομαδες στο σωμα τους..στον λαιμο κολλησαν??

τεσπα.ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια,για οτι κανει.

sTeLaKoS
06-05-10, 23:26
Για όσους κάνουν προπόνηση bbing δε χρειάζονται εξτρά ασκήσεις για αυχένα μιας και πιάνει με ώμους και τραπεζιους όπως πολύ σωστά είπε ο Νάσσερ.

Οι ασκήσεις αυχένα είναι περισσότερο παλεστικές αλλά και άλλων πολεμικών τεχνών. Εκεί οι αθλητές θέλουν όγκο αλλά και δύναμη στο σβέρκο.

superman79
08-05-10, 22:20
προσοχη παιδια δε παιζουν με αυτα... κανεις δε θελει να περπαταει σα λυκος η με κανενα κολαρο. θεωρω οτι το κερδος ειναι πολυ μικρο και το πιθανο κοστος μεγαλο.οποτε αστο καλυτερα

sTeLaKoS
08-05-10, 22:24
Ένας δυνατός σβέρκος μπορεί να σε σώσει πχ ας χτυπήσουμε ξύλο, σε ένα τροχαίο ατύχημα. Απλά όπως είπα, θέλει προσοχή.