PDA

Επιστροφή στο Forum : Μείωση BMI μόνο με άσκηση-γίνεται;



bigboss
03-05-10, 14:44
Καλησπέρα, νέος εδώ στο forum σας. Επειδη ξερω πως οι περισσότεροι εδω μεσα ειστε τουμπανοι και πολυ καλα γυμνασμένοι θέλω να σας ρωτήσω κάτι. Δεν με ενδιαφερει προς στιγμην να γραμμωθω ή να φουσκωσω τους μυς μου για να γινω σαν τα κουκλάκια τοu Action Man ή τοu Max Steel θέλω απλως να χάσω κάποια περιττα κιλα ετσι ώστε ο δεικτης μαζας σωματος(BMI) να φτάσει στην μέση της κατηγοριας του φυσιολογικού (γύρω στο 22). Ακόμη θέλω να εξαφανιστει και η κοιλια που εχω :(

Εγώ αυτη την στιγμή εχω 25,7 (ύψος 1,85 και βάρος 88 κιλα) και ειμαι 18 χρονων. Η αλήθεια είναι πως δεν αθλουμαι και πολυ συχνα, τρεχω καποιες φορες όποτε μου καπνίσει ή παιζω κανα ποδοσφαιρο ή μπασκετ έξω (το ποδηλατο που μου αρεσε το εχω ψιλοδιαλυσει :P ) .

Αυτο που ζητάω απο εσας ειναι να μου προτείνετε αθλητικές δραστηριότητες (με προγραμμα) για να χασω κιλα χωρις να μειωσω το φαγητο μου το οποιο ΘΑ ειναι αυτο:

Πρωι
Μπωλ δημητριακα με γαλα πληρες

Μεσημέρι
Οτι μου βάλει η μανα μου :D*

Απόγευμα (οχι παντα)
Ίσως κάποιος χυμός ή φρούτο

Βράδυ
Το ιδιο*


*Σε φυσιολογικές ποσοτητες

Το θα πιο πανω το λεω γιατι προσφατα είχα ξεσκιστει στις πιτσες, σουβλακια, κρεπες κτλ

Υ.Σ: Το ποδηλατο μου φτιάχνεται και μου αρεσει και η κολυμβηση :P

Y.Σ2: Γίνεται ολο αυτο που ζηταω; Φυσιολογικο φαγητο + τακτικη ασκηση = απωλεια 12 κιλών; (12 κιλα χρειαζομαι να χασω για να μειώσω το BMI). Και την κοιλία ε μην την ξεχναμε- ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ :P

Υ.Σ3: Θυμίζω οχι γράμμωση - μονο χασιμο κιλων!

Rise above
03-05-10, 18:28
Δεν με ενδιαφερει προς στιγμην να γραμμωθω


Ακόμη θέλω να εξαφανιστει και η κοιλια που εχω


Και την κοιλία ε μην την ξεχναμε- ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ


Υ.Σ3: Θυμίζω οχι γράμμωση - μονο χασιμο κιλων!

:unsure:

TEFAAtzis
03-05-10, 18:32
μεγαλε τα εχεις λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου.Και με αυτη τη διατροφη οτι και να θες να κανεις δεν πας πουθενα!!!Ξεκινα διαβασε το φορουμ και τα αρθρα του!!!!!!!

Machiavelli
03-05-10, 19:50
Πάντως αυτό το BMI είναι τρομερά χαζό bigboss, μην ασχολείσαι μαζί του, κοίτα να είσαι όπως σ' αρέσει και να είσαι υγιής κάνοντας εξετάσεις και όχι υπολογίζοντας διάφορες γενικότητες.

mpambis
03-05-10, 20:01
Δεν νομίζω οτι με τέτοια διατροφή αντέχεις άσκηση.

vagos1995
03-05-10, 20:06
με αυτη τη διατροφη δν προκιτε να κανεις τιποτα!στην αρχη μπορει να χασεις καποια κοιλα που το περισσοτερο θα ειναι νερο αλλα μετα θα μεινεις στασιμος.εαν δν φτιαξεις την διατροφη σου δν γινετε τιποτα.

mpambis
03-05-10, 23:53
Φυσιολογικό φαγητό τι εννοείς; 2γεύματα την μέρα; Γιατί το απογευματινό και το βραδινό είναι ανύπαρκτα. Ασε που και το πρωινό δεν είναι οτι καλύτετο. Διάβασε το φόρουμ και θα μπορέσεις να φτιάξεις φυσιολογική διατροφή. 12 κιλά είναι πάρα πολλά και το 22 είναι πολύ χαμηλός δείκτης μάζας.

Niiick
04-05-10, 00:24
To BMI μπορει να θελει να το μειωσει ξερω γω για καποια δουλεια πχ πανεναλλαδικες ή καποια προκυρηξη.

Δεν ειναι χαζο ρε φιλε Machiavelli το ΒΜΙ και επειδη ξερω που θα διαφωνησεις, το ΒΜΙ δε το νοιαζει αν εισαι 90 κιλα, 1,80 υψος με 10% λιπος, 5% λιπος ή 25% λιπος. Μετραει το βαρος αμιγως και για αυτο εχει δημιουργηθει. Ειτε εισαι στο 1.80 90 κιλα τερας, ειτε ενας παχουλουλης δε παυεις και στις δυο περιπτωσεις να εισαι 90 κιλα.

Ειναι πολυ χρησιμο στο γενικο πληθυσμο σιγουρα χρειαζεται και δινει μια πρωτη εικονα που συχνα ειναι και σωστη.

Machiavelli
04-05-10, 00:47
Δηλαδή αν πάει στην προκύρηξη ένας με 5% και μεγάλο BMI θα του πουν δεν κάνεις πάνε χάσε τους μύες σου; Ή αν είναι να βγεις Ι στο στρατό που κοιτάνε BMI θα σου πούνε δε μας νοιάζει που είσαι θηρίο, έχεις το τάδε BMI σε βγάζω Ι3; Εκτός αν πρόκειται για δείκτη που μετράει το πόσο κατάλληλοι είναι οι αστράγαλοι μας για να σηκώσουν το βάρος μας, οπότε εκεί βρίσκω μια χρησιμότητα.
Αυτό ακριβώς, το BMI δε το νοιάζουν αυτά που είπες. Δε βλέπω που διαφωνούμε και γιατί πρέπει να πάψω να το θεωρώ χαζό.

jGod
04-05-10, 01:59
το bmi ...είναι για τους αχρηστους διαιτολογους και για τις γκομενες..απο τοτε που βγηκαν αυτοι οι actio man οπως τους λες..το bmi πηγε απο κει που ηρθε...και ηρθε το ποσοστο λιπους!
μπαινεις σε ενα φορουμ bbing κοροιδευεις ουσιαστικα οσους ειναι μυωδεις και γραμμωμενοι και περιμενεις και βοηθεια..προσωπικα παρε ενα Χ !

bigboss
04-05-10, 02:22
@mpambis Έλα είσαι και συνονόματος. Φυσιολογικό φαγητο, ναι δεν εκφραστικα σωστα. Εννοουσα φυσιολογική ποσότητα φαγητου. Λεγοντας φυσιολογικη εννοω για παραδειγμα την ποσοτητα που σου σερβίρουν αν πας να φας σε κάποιο εστιατόριο. Οσο για το 22, ειδα πως ειναι το φυσιολογικό επιπεδο .

@Machiavelli,Nick Πράγματι θέλω να μειώσω το βάρος μου για να πάω καλα σε καποια αθληματα που απαιτουνται για κάποια προκήρυξη. Δεν ξερω και εγω να σας πω την αλήθεια ποσο σοβαρο είναι το BMI αλλά μου φαίνεται αξιοπιστο.

@Machiavelli Δεν ζητανε ουτε BMI ουτε κιλα. Μονο το υψος. Όμως πρεπει να εισαι ικανος να κανεις καποια αθληματα (σφαιροβολια, αλμα εις υψος/μηκος, 1000μ τρεξιμο, 100μ) και για να τα κανεις θες να εχεις λιγοτερα κιλα γιατι αλλιως πολυ απλα δεν γινεται.

@jGod Η αληθεια είναι πως δεν μου αρεσει να βλέπω τοσο υπερβολική γραμμωση. Μου φαίνεται τελειως αφυσικο και οχι και ιδιαίτερα ομορφο. Προσωπικα για μενα, ολα εχουν και κάποιο οριο. Δεκτο το Χ σου , εξαλου ο καθενας μας εχει δικες του αποψεις.

Βασικα εσενα Jgod οπως σε βλεπω στην pic δεν σε βλεπω να ξεπερνας τα προσωπικα μου όρια!



@All να το συνεχίσω εδω το post μου ή να ρωτησω αλλου για διαιτα ; Απο αυτα που είπατε με βγάλατε ανηκανο να γυμναστω :( (χωρις αλλαγη διατροφης)

Manos1989
04-05-10, 06:24
Καλησπέρα, νέος εδώ στο forum σας. Επειδη ξερω πως οι περισσότεροι εδω μεσα ειστε τουμπανοι και πολυ καλα γυμνασμένοι θέλω να σας ρωτήσω κάτι. Δεν με ενδιαφερει προς στιγμην να γραμμωθω ή να φουσκωσω τους μυς μου για να γινω σαν τα κουκλάκια τοu Action Man ή τοu Max Steel θέλω απλως να χάσω κάποια περιττα κιλα ετσι ώστε ο δεικτης μαζας σωματος(BMI) να φτάσει στην μέση της κατηγοριας του φυσιολογικού (γύρω στο 22). Ακόμη θέλω να εξαφανιστει και η κοιλια που εχω :(

Εγώ αυτη την στιγμή εχω 25,7 (ύψος 1,85 και βάρος 88 κιλα) και ειμαι 18 χρονων. Η αλήθεια είναι πως δεν αθλουμαι και πολυ συχνα, τρεχω καποιες φορες όποτε μου καπνίσει ή παιζω κανα ποδοσφαιρο ή μπασκετ έξω (το ποδηλατο που μου αρεσε το εχω ψιλοδιαλυσει :P ) .

Αυτο που ζητάω απο εσας ειναι να μου προτείνετε αθλητικές δραστηριότητες (με προγραμμα) για να χασω κιλα χωρις να μειωσω το φαγητο μου το οποιο ΘΑ ειναι αυτο:

Πρωι
Μπωλ δημητριακα με γαλα πληρες

Μεσημέρι
Οτι μου βάλει η μανα μου :D*

Απόγευμα (οχι παντα)
Ίσως κάποιος χυμός ή φρούτο

Βράδυ
Το ιδιο*


*Σε φυσιολογικές ποσοτητες

Το θα πιο πανω το λεω γιατι προσφατα είχα ξεσκιστει στις πιτσες, σουβλακια, κρεπες κτλ

Υ.Σ: Το ποδηλατο μου φτιάχνεται και μου αρεσει και η κολυμβηση :P

Y.Σ2: Γίνεται ολο αυτο που ζηταω; Φυσιολογικο φαγητο + τακτικη ασκηση = απωλεια 12 κιλών; (12 κιλα χρειαζομαι να χασω για να μειώσω το BMI). Και την κοιλία ε μην την ξεχναμε- ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ :P

Υ.Σ3: Θυμίζω οχι γράμμωση - μονο χασιμο κιλων!

Aν θέλεις το BMI σου χαμηλό για κάποιο λόγο έχει καλώς,αλλιώς θα συμφωνήσω με τον Machiavelli ότι είναι εντελώς άχρηστο για κάποιον που γυμνάζεται.Όσον αφορά τη διατροφή σου,δεν νομίζω να είναι δύσκολο να βάλεις ένα δεκατιανό(π.χ ένα τοστ με γαλοπούλα+1 φέτα τυρί 10%+μάυρο ψωμί).
Γενικά,η διατροφή σου δεν είναι καλή για κάποιον που γυμνάζεται.....αν εσύ κάνεις ποδήλατο 30 λεπτά,δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά μην περιμένεις τα αμεσότερα αποτελέσματα.Ασε που αν μέχρι τώρα κατέβαζες μόνο σαβούρα,και μόνο η αλλαγή σε πιο υγειινά φαγητά,θα κάνει την διαφορά σε συνδυασμό με την όποια γυμναστική.
anyway good luck!:P

mike1987
04-05-10, 11:18
@jGod Η αληθεια είναι πως δεν μου αρεσει να βλέπω τοσο υπερβολική γραμμωση. Μου φαίνεται τελειως αφυσικο και οχι και ιδιαίτερα ομορφο. Προσωπικα για μενα, ολα εχουν και κάποιο οριο. Δεκτο το Χ σου , εξαλου ο καθενας μας εχει δικες του αποψεις.

Βασικα εσενα Jgod οπως σε βλεπω στην pic δεν σε βλεπω να ξεπερνας τα προσωπικα μου όρια!



@All να το συνεχίσω εδω το post μου ή να ρωτησω αλλου για διαιτα ; Απο αυτα που είπατε με βγάλατε ανηκανο να γυμναστω :( (χωρις αλλαγη διατροφης)[/QUOTE]

*παιδια θα ηταν καλο να μιλαμε καλυτερα σε εναν ανθρωπο που εχει αγχος-προβλημα με το σωμα του και να τον στηριξουμε. ετσι κι αλλιως μια βοηθεια ζητησε.. Εγω καποτε ημουν 140 κιλα λιπος ολο.... κατεβηκα με μια διαιτα στα 95 και τωρα ειμαι 115 με ελαχιστο ποσοστο λιπους. η διατροφη μου τοτε ηταν πρωι ενα τοστ τυρι γαλοπ. και 1 χυμο
το απογευματινο 1 φρουτο..
και τα κυριως γευματα, ψητο + σαλατα(μεσημερι βραδυ)
με αυτη τη διαιτα εχασα 40 κιλα...


δεν ειναι τιποτα δυσκολο φιλε μου.. κανει μια παρομοια διατροφη και συνεχισε την ασκηση που κανεις..ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ και ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.. καλη τυχη :welcome:

mpambis
04-05-10, 13:28
Συνονόματε σταμάτα στα κιλά που σε ικανοποιούν...Πάντος αν θες να πάς στο 22 για κάποιο σκοπό όπως π.χ. για στρατιωτικές σχολές απ' οτι άκουσα οτι το όριο πήγε απο το 25 στο 27.

Ramrod
04-05-10, 14:02
Φυσιολογικό φαγητο, ναι δεν εκφραστικα σωστα. Εννοουσα φυσιολογική ποσότητα φαγητου. Λεγοντας φυσιολογικη εννοω για παραδειγμα την ποσοτητα που σου σερβίρουν αν πας να φας σε κάποιο εστιατόριο. Οσο για το 22, ειδα πως ειναι το φυσιολογικό επιπεδο .

Πάλι δεν εκφράζεσαι σωστά μάλλον...αν πας σε μια ταβέρνα ελληνική σου φέρνει και παραγγείλεις μπφτέκια ή μπριζόλα σου φέρνουν 200+ γρ ψημένο κρέας μια τηγανιά πατάτες κλπ. Αν πας σε ένα gourmet εστιατόριο θα σου σερβίρουν 100-150 γρ κρεας, λιγο ρύζι, λίγο μαρούλι, λίγες πατάτες.
Φυσιολογική ποσότητα φαγητού είναι αυτή που χρειάζεται ο οργανισμός για να μην υποσιτίζεται και ποικίλει από άτομο σε άτομο...
Αν φτάσεις 22 και δε σου αρέσει το σώμα σου τι θα κάνεις? Απλά επειδή διάβασες ότι είναι φυσιολογικό? Παίζουν πολύ παράγοντες, το BMI είναι ένας πολύ γενικός δείκης.


Η αληθεια είναι πως δεν μου αρεσει να βλέπω τοσο υπερβολική γραμμωση. Μου φαίνεται τελειως αφυσικο και οχι και ιδιαίτερα ομορφο. Προσωπικα για μενα, ολα εχουν και κάποιο οριο. Δεκτο το Χ σου , εξαλου ο καθενας μας εχει δικες του αποψεις.

Βασικα εσενα Jgod οπως σε βλεπω στην pic δεν σε βλεπω να ξεπερνας τα προσωπικα μου όρια!

:shock:
ξεκίνα γράμμωση τότε...


Απο αυτα που είπατε με βγάλατε ανηκανο να γυμναστω :( (χωρις αλλαγη διατροφης)

Κατά την άποψή μου με αυτά που τρως δε θα μπορείς να προπονηθείς καλά και θα επιβαρύνεις τον οργανισμό σου...Και σαφώς θα θες να έχεις και επιδόσεις στα αθλήματα. Πως θα βελτιώσεις τις επιδόσεις σου αν δεν προπονεισαι σωστά?
Διάβασε τα θέματα διατροφής στο φορουμ, δε χρειάζεται λιμοκτονία για να πετύχεις τους στόχους σου...

Καλώς ήρθες στο φόρουμ :welcome:

Rise above
04-05-10, 14:11
mike δεν του μίλησε κανεις άσχημα μια χαρά ευγενικά του μιλάνε τα παδιά... εγώ πάντως το X του jgod το ασπάζομαι όσο νάνε δεν είναι ότι καλύτερο να σε παρομοιάζουν με κουκλάκια action man και max steel , δεν έχω δει ποτε κάποιον από εδώ μέσα να παρομοιάζει ένα παχύσαρκο με ένα donut ας πούμε.

Machiavelli
04-05-10, 14:47
@Machiavelli Δεν ζητανε ουτε BMI ουτε κιλα. Μονο το υψος. Όμως πρεπει να εισαι ικανος να κανεις καποια αθληματα (σφαιροβολια, αλμα εις υψος/μηκος, 1000μ τρεξιμο, 100μ) και για να τα κανεις θες να εχεις λιγοτερα κιλα γιατι αλλιως πολυ απλα δεν γινεται.

@jGod Η αληθεια είναι πως δεν μου αρεσει να βλέπω τοσο υπερβολική γραμμωση. Μου φαίνεται τελειως αφυσικο και οχι και ιδιαίτερα ομορφο. Προσωπικα για μενα, ολα εχουν και κάποιο οριο. Δεκτο το Χ σου , εξαλου ο καθενας μας εχει δικες του αποψεις.

Βασικα εσενα Jgod οπως σε βλεπω στην pic δεν σε βλεπω να ξεπερνας τα προσωπικα μου όρια!


Προπονήσου πάνω σε αυτά που ζητάνε, κάνε μια προσεγμένη διατροφή όπως τη λες, κάνε το γάλα light,γενικά μη τρως τηγανιτά σάλτσες και ψημένα λάδια και το βράδυ μη τρως πατάτες μακαρόνια ρύζια και ψωμιά. Αν νιώθεις αδυναμίες κάνε πιο δυνατό το πρωινό σου.
Εφόσον ο jGod είναι μέσα στα προσωπικά σου όρια, με την διατροφή που αναφέρεις , έχεις 5-6 χρόνια μέχρι να τα ξεπεράσεις, οπότε μη σε ανησυχεί.

bigboss
04-05-10, 16:40
δεν έχω δει ποτε κάποιον από εδώ μέσα να παρομοιάζει ένα παχύσαρκο με ένα donut ας πούμε.

Μην νομιζεις, ειχα παραπανω κιλα καποτε και πιστεψε με αν δεν με αποκαλουσαν με καποιο παρατσουκλι δεν θα καθομουν να χασω κιλα. Το donut πάντως ειναι γελειο :D.

Οσο για τον Jgod είπα οτι δεν ξεπερναει τα προσωπικα μου ορια, δηαλδη οτι το σωμα τοu το θεωρω ωραιο, δεν ειπα οτι θα του μοιασω κιολας.

Ευχαριστω τον mike1987 :thumbup: και ποιος ξερει ίσως και εγω μια μερα να γινω max steel (που δεν το θεωρω προσβολη, εγω για πλακα το ειπα αρχικα, οπως το παιρνει κανεις)

Μαρία
04-05-10, 16:47
Δεν εχω καταλαβει...στην προκηρυξη σου ζητανε συγκεκριμενο BMI να εχεις η απλα να βγαζεις τα αγωνισματα ασχετα με το BMI???

bigboss
04-05-10, 21:40
Δεν εχω καταλαβει...στην προκηρυξη σου ζητανε συγκεκριμενο BMI να εχεις η απλα να βγαζεις τα αγωνισματα ασχετα με το BMI???

Οχι οχι, δεν ζητανε ουτε BMI ουτε κιλα, απλα να εισαι ικανός να κανεις καποια αθληματα. Το BMI απλα το εχω βάλει ως προσωπικο στοχο για να το μειωσω καθως το θεωρω αξιοπιστο. Το BMI με βγάζει πως βρίσκομαι στην πρωτη κατηγορια των υπερβαρων και θελω να το μειωσω στο κανονικο για να ειμαι πιο ευκινητος.

sTeLaKoS
06-05-10, 23:08
Στις καταδρομές έχω δει πολλούς "υπέρβαρους" ακόμη και "παχύσαρκους" βάση του ΒΜΙ που βάζαν κάτω πολλούς αδύνατους-αδύναμους σε όλα τα αθλήματα του στρατού, είτε δύναμης είτε αντοχής.
Το ΒΜΙ είναι δείκτης μόνο για τους αγύμναστους, παρόλα αυτά ο στρατός το έχει σα κριτήριο. Τι να πει κανείς...

Svein
24-05-10, 10:00
Επειδη τον ξέρω τον bigboss προσωπικά αποτι εχω καταλαβει θελει το αδυνατο...αποτελεσμα χωρίς πιθαρχια !

Διαβασε εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923
και εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1050 !


Αυτο που ζητάς ειναι πανευκολο απλα πρεπει να ακολουθισης δυο τρια πραγματακια :thumbup:!

Phenom
24-05-10, 21:08
Άκου bigboss εγώ είμαι σχετικά νέος (16) δεν γυμνάζομαι συχνά με βάρη κλπ μόνο με ερασιτεχνικό στίβο και ούτε έχω τίποτα φοβερές γνώσεις με το bbuilding μόνο . Είμαι 1,78 και 85 κιλά και για να καταλάβεις τα 100 τα τρέχω σε 11,7s και στο μήκος πηδάω 5,80m. Το bmi είναι η μεγαλύτερη κοτσάνα που υπάρχει γιατί με την λογική του (φαντάζομαι τον schwarzenegher τον ξέρεις) ο schwarzenegher θα ήταν παχύσαρκος και γω υπέρβαρος. σημασία δεν έχει το βάρος αλλά τα ποσοστά του βάρους σου σε μυς/λίπος. Τώρα εσύ προφανώς θα θες να μπεις στις στρατιωτικές σχολές που δεν έχουν και τόσο ψηλές βάσεις, δεν θα δυσκολευτείς πολύ, από διατροφή μεγάλωσε το πρωινό σου, τρώγε ποιό πολλές φυτικές ίνες περισσότερες πρωτεινες πίνε πολύ νερό και το βράδυ τρώγε πρωτεινες και λίγο. Να κοιμάσαι νωρίς. Και οπωσδήποτε κόψε αλκοόλ, γλυκά και αναψυκτικά. Από ασκήσεις κάνε κοιλιακούς, push - ups, squats, τρέχα και χαλαρά για 40' την ημέρα και άμα το κάνεις κάθε μέρα, θα δείς πολύ γρήγορα αποτελέσματα(για τα αθλήματα που θες). Πες μας και για τις επιδόσεις σου στα αθλήματα αυτά να δούμε και που χρειάζεσαι βελτίωση.

υ.γ. μην ξαναπείς για bmi εδώ μέσα http://forum.bodybuilding.gr/images/smilies/asm_tongue.gif

sTeLaKoS
30-05-10, 18:59
Δηλαδή αν πάει στην προκύρηξη ένας με 5% και μεγάλο BMI θα του πουν δεν κάνεις πάνε χάσε τους μύες σου; Ή αν είναι να βγεις Ι στο στρατό που κοιτάνε BMI θα σου πούνε δε μας νοιάζει που είσαι θηρίο, έχεις το τάδε BMI σε βγάζω Ι3; Εκτός αν πρόκειται για δείκτη που μετράει το πόσο κατάλληλοι είναι οι αστράγαλοι μας για να σηκώσουν το βάρος μας, οπότε εκεί βρίσκω μια χρησιμότητα.
Αυτό ακριβώς, το BMI δε το νοιάζουν αυτά που είπες. Δε βλέπω που διαφωνούμε και γιατί πρέπει να πάψω να το θεωρώ χαζό.


Άσχετο και άδικο μέτρο αλλά ναι.
Για το στρατό, τα νέα όρια ΔΜΣ για τους άντρες είναι μεταξύ 19 - 27, για τις δε γυναίκες μεταξύ 18 - 25.

mike1987
06-06-10, 02:13
Πάντως αυτό το BMI είναι τρομερά χαζό bigboss, μην ασχολείσαι μαζί του, κοίτα να είσαι όπως σ' αρέσει και να είσαι υγιής κάνοντας εξετάσεις και όχι υπολογίζοντας διάφορες γενικότητες.

:clap::thumbup::bowdown::clap::green: :)

Alexklain
14-09-21, 11:26
Είναι το λιγότερο επικίνδυνος οποίος λέει παπαριες ότι το BMI επινοήθηκε και είναι μόνο για άχρηστους διαιτολόγους η γκόμενες.
Και επίσης είναι επικίνδυνο για όσους μπαίνουν να πάρουν κάποια πληροφορία ενώ είναι αρχάριοι και βρίσκονται με αντιμέτωποι με την απολυτότητα του ξερόλα που στη πραγματικότητα είναι ημιμαθής η ακόμα χειρότερα ανενημέρωτος.
Ο δείκτης BMI δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με δίαιτες, από μονος του δεν είναι δείκτης απόλυτα υγιούς βάρους.
Ο δείκτης BMI ειναι ένας δείκτης που οι τιμές του ορίζουν τα ποσοστά επικινδυνότητας καρδιαγγειακών νοσημάτων και τίποτα παραπάνω.
Ο δείκτης BMI είναι υπερβολικά χρήσιμος για ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ και τη ταξινόμηση κατηγοριών υπέρβαρου και παχύσαρκου.
Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας αλλά και η παγκόσμια καρδιολογική εταιρεία υιοθέτησαν τον δείκτη ως έγκυρο και απόλυτα σωστό για να υπολογίζουν τον κίνδυνο εμφάνισης καρδιαγγειακών νοσημάτων σε ποσοστιαία μέτρηση.

Προς νέους και ημιμαθείς. Μην βασίζεστε σε γνώμες και απόλυτες εκφράσεις του οποιοδήποτε τσομπάνη.
Το forum κρύβει βαθιά γνώση και θησαυρούς αλλά κρύβει και ηλιθιότητες.
Πριν κάνετε οτιδήποτε πάντα να σκέφτεστε τους πιθανούς κινδύνους.
Η ασχετοσύνη σε συνδυασμό με την ανωνυμια μπορεί να σας βάλει σε μπελάδες.
Πριν κάνετε οτιδήποτε και πριν υιοθετήσετε οποιαδήποτε άποψη, προσπαθήστε να κατανοήσετε το γιατί.
Είναι προτιμότερο να μαθαίνουμε ορισμένα πράγματα και μετά να εφαρμόζουμε.
Όταν εκφράζουμε μια άποψη καλό ειναι να είμαστε γνώστες παρά τσομπάνηδες που λέμε ότι θελουμε.
Δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για κάτι που γνωρίζω λίγο και ούτε θεωρώ σωστό να μιλάω απόλυτα για κάτι που είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ.

SnowbalL
14-09-21, 23:44
Είναι το λιγότερο επικίνδυνος οποίος λέει παπαριες ότι το BMI επινοήθηκε και είναι μόνο για άχρηστους διαιτολόγους η γκόμενες.
Και επίσης είναι επικίνδυνο για όσους μπαίνουν να πάρουν κάποια πληροφορία ενώ είναι αρχάριοι και βρίσκονται με αντιμέτωποι με την απολυτότητα του ξερόλα που στη πραγματικότητα είναι ημιμαθής η ακόμα χειρότερα ανενημέρωτος.
Ο δείκτης BMI δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με δίαιτες, από μονος του δεν είναι δείκτης απόλυτα υγιούς βάρους.
Ο δείκτης BMI ειναι ένας δείκτης που οι τιμές του ορίζουν τα ποσοστά επικινδυνότητας καρδιαγγειακών νοσημάτων και τίποτα παραπάνω.
Ο δείκτης BMI είναι υπερβολικά χρήσιμος για ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ και τη ταξινόμηση κατηγοριών υπέρβαρου και παχύσαρκου.
Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας αλλά και η παγκόσμια καρδιολογική εταιρεία υιοθέτησαν τον δείκτη ως έγκυρο και απόλυτα σωστό για να υπολογίζουν τον κίνδυνο εμφάνισης καρδιαγγειακών νοσημάτων σε ποσοστιαία μέτρηση.

Προς νέους και ημιμαθείς. Μην βασίζεστε σε γνώμες και απόλυτες εκφράσεις του οποιοδήποτε τσομπάνη.
Το forum κρύβει βαθιά γνώση και θησαυρούς αλλά κρύβει και ηλιθιότητες.
Πριν κάνετε οτιδήποτε πάντα να σκέφτεστε τους πιθανούς κινδύνους.
Η ασχετοσύνη σε συνδυασμό με την ανωνυμια μπορεί να σας βάλει σε μπελάδες.
Πριν κάνετε οτιδήποτε και πριν υιοθετήσετε οποιαδήποτε άποψη, προσπαθήστε να κατανοήσετε το γιατί.
Είναι προτιμότερο να μαθαίνουμε ορισμένα πράγματα και μετά να εφαρμόζουμε.
Όταν εκφράζουμε μια άποψη καλό ειναι να είμαστε γνώστες παρά τσομπάνηδες που λέμε ότι θελουμε.
Δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για κάτι που γνωρίζω λίγο και ούτε θεωρώ σωστό να μιλάω απόλυτα για κάτι που είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ.

Θα σε ρώταγα να μας πεις από που αντλείς όλη αυτή την επιθετικότητα, αλλά θα μπω κατευθείαν στα λάθη σου:

1. το BMI επινοήθηκε. Δεν είναι κάτι απτό, δεν είναι ούτε κάποια μοριακή ένωση ούτε κανένα hard-endpoint outcome, ούτε καν κάτι υποκειμενικό ή λειτουργικό για τον ασθενή. Άρα ναι, επινοήθηκε από κάποιους ως δείκτης συσχέτισης με κάποια κλινικά και εργαστηριακά ευρήματα που μπορεί να έχει ή να παρουσιάσει μελλοντικά κάποιο άτομο. Μιλάμε μεν για έναν λόγο δύο έγκυρων και αξιόπιστων χαρακτηριστικών (ύψος και βάρος) με εύκολη αξιολόγηση κατά την κλινική πρακτική, αλλά hey είναι λόγος. Στατιστικά αυτό προκαλεί πολλά προβλήματα, όπου ενώ μάς ενδιαφέρει ο αριθμητής (βάρος) στην πραγματικότητα παίζει μεγαλύτερο ρόλο ο παρονομαστής (ύψος) για τη σχέση που θέλουμε να βρούμε. Δες εδώ: https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/advan.00053.2013

2. Οι επιδημιολογικές μελέτες μπορούν να σου δώσουν...τα πάντα! Όταν κάποιος θέλει να δημοσιεύσει ότι ο BMI αποτελεί παράγοντα κινδύνου, το δημοσιεύει, όταν θέλει να πει το αντίθετο, επίσης το δημοσιεύει:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28436726/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20134327/
(προς αποφυγή παρεξηγήσεων: δεν λέω να μην διαβάζουμε τα έγκριτα επιστημονικά περιοδικά, αλλά το να διαχωρίσει κάποιος την ήρα από το σιτάρι είναι μια μερακλίδικη και επίπονη διαδικασία, η οποία δεν είναι για όλους)

3. Κατά κανόνα, όταν στις στατιστικές αναλύσεις γίνεται στάθμιση για ήδη γνωστούς καρδιαγγειακούς παράγοντες κινδύνου (υπάρχοντα μεταβολικά νοσήματα, οικογενειακό ιστορικό, επίπεδο ΦΚ κάπνισμα, αλκοόλ κλπ), τότε η σχέση του BMI με άλλους δείκτες υγείας πρακτικά εξαφανίζεται. Σκέψου το λίγο, πόσο δίκαιη σου φαίνεται μια αδρή σύγκριση ενός παχύσαρκου με έναν φυσιολογικό, χωρίς να λάβεις άλλους παράγοντες υπόψη σου; Οι παχύσαρκοι, το ξέρουμε πια, ότι καπνίζουν, πίνουν, κάνουν καθιστική ζωή και...βρίσκονται σε χαμηλότερα κοινωνικο-οικονομικά στρώματα σε μεγαλύτερο ποσοστό από αυτούς με φυσιολογικό βάρος. Άρα η population-based ανάλυση δεν βγάζει νόημα! Έχεις τόσους συγχυτικούς παράγοντες που αν δεν τους βάλεις στην εξίσωση θα βγάλεις ό,τι γουστάρεις...

π.χ. στην παρακάτω ανάλυση, το να είσαι υπέρβαρος...μειώνει τον κίνδυνο θανάτου!
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23280227/

(βέβαια, για τα παππουδάκια υπάρχουν πολλές μελέτες που δείχνουν θετική συσχέτιση αυξημένου BMI και καλύτερης υγείας...λόγω όμως συγχυτικών παραγόντων ;) )


Για να μην σε κουράζω άλλο, να σου πω τώρα και πού το πήγαινα τόση ώρα:

Σε σύγκριση με τον BMI, το επίπεδο φυσικής δραστηριότητας πιθανόν είναι σημαντικότερος προγνωστικός δείκτης ανάπτυξης καρδιαγγειακών ή άλλων νοσημάτων, καθώς και για το all-cause mortality!

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29981771/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24438729/

Υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία τώρα πια για "fat but fit", η οποία λέει ότι σταματήστε να ασχολείστε με το BMI ως έναν ατομικό παράγοντα κινδύνου. Επιδημιολογικά, βγάζει νόημα. Κατά την ατομική αξιολόγηση υγείας ενός (ΕΝΟΣ) ατόμου, δεν βγάζει νόημα. Γι'αυτό και σε ένα πρόγραμμα άσκησης ή στις γενικότερες στρατηγικές δημοσίας υγείας, η μείωση του BMI έχει σταματήσει να αποτελεί αυτοσκοπό της παρέμβασης, αφού τα οφέλη της άσκησης και μιας ισορροπημένης διατροφής τα λαμβάνεις χωρίς να χάσεις γραμμάριο.

Αυτά από εμένα καλέ μου φίλε, και αναμένω να μάς αποδομήσεις το "fat but fit".

Με εκτίμηση,
Ένας ΑΣΧΕΤΟΣ τσομπάνης

Alexklain
17-09-21, 12:18
Μια συμβουλή θα δώσω. Ο ημιμαθής και ο άσχετος είναι η χειρότερη φαρα.

Ο όρος " fat but fit" έχει ως όριο το momentum " πλέον τιθεται θέμα υγείας"
Παραβλέπω το γεγονός ότι δεν έχει τεκμηριωμένη επιστημονική βάση αλλά έστω ότι είχε κάποιο ενδιαφέρον, δεν είναι κάτι που τοποθετείται και εφαρμόζεται απόλυτα σε κάθε πλάσμα της πανίδας
Ελπίζω να είσαι Ιατρος στο επάγγελμα μιας και βλέπω ότι ασχολείσαι με το pubmed. Διαφορετικά το μόνο που καταφέρνεις είναι να κανείς μια σχετική επίδειξη.
Και για να μη πέφτει κανένας σε παγίδα, το μοντέλο fat but fit τεκμηριωμένα μειώνει έως και 50% τη κατάθλιψη.
Εμφανώς μειώνει τον κίνδυνο εμφάνισης CVD αλλά!!!!! Είναι υπό αμφισβήτηση το πόσο και πάντα έχοντας ως δεδομένο την καθημερινή αερόβια άσκηση.

Και για να μη σε κουράζω αγαπητέ μου φίλε, το BMI είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ δείκτης κινδύνου εμφάνισης καρδιαγγειακών νοσημάτων και μην ισοπεδώνετε τα πάντα γιατί μπαίνουν και πιτσιρικάδες εδώ.
Προφανώς λανθασμένα επικρατεί η άποψη ότι είναι απόλυτος δείκτης υγειούς βάρους αφού δεν λαμβάνει υπόψιν ούτε ρυθμό άσκησης ούτε συνήθειες όπως αλκοόλ η κάπνισμα.
Συμβουλή προς ναυτιλομένους, κατανοήστε και μετά εφαρμόστε.
Με εκτίμηση ένας Ιατρος.

SnowbalL
17-09-21, 18:59
Μια συμβουλή θα δώσω. Ο ημιμαθής και ο άσχετος είναι η χειρότερη φαρα.

Ο όρος " fat but fit" έχει ως όριο το momentum " πλέον τιθεται θέμα υγείας"
Παραβλέπω το γεγονός ότι δεν έχει τεκμηριωμένη επιστημονική βάση αλλά έστω ότι είχε κάποιο ενδιαφέρον, δεν είναι κάτι που τοποθετείται και εφαρμόζεται απόλυτα σε κάθε πλάσμα της πανίδας
Ελπίζω να είσαι Ιατρος στο επάγγελμα μιας και βλέπω ότι ασχολείσαι με το pubmed. Διαφορετικά το μόνο που καταφέρνεις είναι να κανείς μια σχετική επίδειξη.
Και για να μη πέφτει κανένας σε παγίδα, το μοντέλο fat but fit τεκμηριωμένα μειώνει έως και 50% τη κατάθλιψη.
Εμφανώς μειώνει τον κίνδυνο εμφάνισης CVD αλλά!!!!! Είναι υπό αμφισβήτηση το πόσο και πάντα έχοντας ως δεδομένο την καθημερινή αερόβια άσκηση.

Και για να μη σε κουράζω αγαπητέ μου φίλε, το BMI είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ δείκτης κινδύνου εμφάνισης καρδιαγγειακών νοσημάτων και μην ισοπεδώνετε τα πάντα γιατί μπαίνουν και πιτσιρικάδες εδώ.
Προφανώς λανθασμένα επικρατεί η άποψη ότι είναι απόλυτος δείκτης υγειούς βάρους αφού δεν λαμβάνει υπόψιν ούτε ρυθμό άσκησης ούτε συνήθειες όπως αλκοόλ η κάπνισμα.
Συμβουλή προς ναυτιλομένους, κατανοήστε και μετά εφαρμόστε.
Με εκτίμηση ένας Ιατρος.

Αγαπητέ μου τι παραβλέπεις; Μια αναζήτηση στην PubMed και θα σου έβγαζε αρκετά άρθρα για αυτό ή για metabolically healthy obese σε κορυφαία περιοδικά. Όταν ψάχνουμε έναν όρο αναζητούμε και τα συνώνυμα ή τις εναλλακτικές μορφές που μπορεί να αναφέρεται.

Άντε πες εσύ τώρα στους reviewers και στον editor-in-chief του Circulation Research, με IF στο 15, ότι το BMI είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ δείκτης και να μην δημοσιεύουν ότι το 1/5 των παχύσαρκων είναι σε αυτή την κατηγορία...
https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCRESAHA.115.306883?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed

Άντε δες και αυτό..
https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIR.0000000000000973
"Of clinical importance, at each level of BMI, higher measures of central adiposity, including WC and WHR, were associated with a greater risk of CAD and cardiovascular mortality, including among those with normal weight as assessed by BMI."

Και επειδή είπα να το προσπεράσω αυτό που είπες αρχικά για την παγκόσμια (?) καρδιολογική εταιρεία, αυτή τη στιγμή ο πίνακας που χρησιμοποιείται για την εκτίμηση του 10-ετή καρδιαγγειακού κινδύνου είναι από την Αμερικανική Καρδιολογική Εταιρεία και μάντεψε...ΔΕΝ περιλαμβάνει ΚΑΘΟΛΟΥ το BMI! Καθόλου! Δεν έχουμε τόσο robust τεκμήρια για να μάς καθορίσει τις αποφάσεις που θα λάβουμε στην καθημερινή κλινική πράξη.

Πραγματικά όμως, το ότι δεν είπες τίποτα ουσιαστικά και κάνεις αναφορά στο ότι μπορεί να κάνω και επίδειξη, οκ με ξεπερνάει αυτό!

Υπάρχουν ελάχιστα πράγματα στην ιατρική επιστήμη που τα γνωρίζουμε με απόλυτη βεβαιότητα. Το αν το BMI είναι αναγκαία ή/και ικανή συνθήκη ανάπτυξης καρδιαγγειακής νόσου, με συγχωρείς αλλά δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία.

Για αυτό καλό θα ήταν, ειδικά όταν υπάρχει και μια επαγγελματική θέση ευθύνης, να προσέχουμε τις διατυπώσεις μας και να σταθμίζουμε τον βαθμό βεβαιότητας των όσων λέμε.

Λυπάμαι αν σε στεναχωρώ, αλλά η βεβαιότητα με την οποία εκφράζεσαι σε εκθέτει.

Σε ευχαριστώ παρόλα αυτά για την απάντηση. Το εκτιμώ!

Mad strength ripper
26-09-21, 14:16
Καλησπέρα, νέος εδώ στο forum σας. Επειδη ξερω πως οι περισσότεροι εδω μεσα ειστε τουμπανοι και πολυ καλα γυμνασμένοι θέλω να σας ρωτήσω κάτι. Δεν με ενδιαφερει προς στιγμην να γραμμωθω ή να φουσκωσω τους μυς μου για να γινω σαν τα κουκλάκια τοu Action Man ή τοu Max Steel θέλω απλως να χάσω κάποια περιττα κιλα ετσι ώστε ο δεικτης μαζας σωματος(BMI) να φτάσει στην μέση της κατηγοριας του φυσιολογικού (γύρω στο 22). Ακόμη θέλω να εξαφανιστει και η κοιλια που εχω :(

Εγώ αυτη την στιγμή εχω 25,7 (ύψος 1,85 και βάρος 88 κιλα) και ειμαι 18 χρονων. Η αλήθεια είναι πως δεν αθλουμαι και πολυ συχνα, τρεχω καποιες φορες όποτε μου καπνίσει ή παιζω κανα ποδοσφαιρο ή μπασκετ έξω (το ποδηλατο που μου αρεσε το εχω ψιλοδιαλυσει :P ) .

Αυτο που ζητάω απο εσας ειναι να μου προτείνετε αθλητικές δραστηριότητες (με προγραμμα) για να χασω κιλα χωρις να μειωσω το φαγητο μου το οποιο ΘΑ ειναι αυτο:

Πρωι
Μπωλ δημητριακα με γαλα πληρες

Μεσημέρι
Οτι μου βάλει η μανα μου :D*

Απόγευμα (οχι παντα)
Ίσως κάποιος χυμός ή φρούτο

Βράδυ
Το ιδιο*


*Σε φυσιολογικές ποσοτητες

Το θα πιο πανω το λεω γιατι προσφατα είχα ξεσκιστει στις πιτσες, σουβλακια, κρεπες κτλ

Υ.Σ: Το ποδηλατο μου φτιάχνεται και μου αρεσει και η κολυμβηση :P

Y.Σ2: Γίνεται ολο αυτο που ζηταω; Φυσιολογικο φαγητο + τακτικη ασκηση = απωλεια 12 κιλών; (12 κιλα χρειαζομαι να χασω για να μειώσω το BMI). Και την κοιλία ε μην την ξεχναμε- ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ :P

Υ.Σ3: Θυμίζω οχι γράμμωση - μονο χασιμο κιλων!

Χρειάζεστε αερόβια προπόνηση διάδρομο ποδήλατο και κοιλιακούς , μπορείτε να χρησιμοποιήσετε λιποδιαλυτή εάν θέλετε με τη μορφή συμπληρώματος διατροφής !