PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτείνη στη κατάψηξη?



Mitsen
04-05-10, 12:08
Καλημέρα σε όλους!

Έχω την εξής απορία: Η προτείνη από τη στιγμή που θα αναμειχτεί σε νερό, θα πρέπει να καταναλωθεί σχετικά γρήγορα? Έτσι έχω ακούσει χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει!
Δηλαδή αν κάνω ένα πρωτεϊνικό ρόφημα και το φυλάξω στο ψυγείο για την επομενη μέρα? :unsure::unsure:

Επίσης αν δεν χαλάει η σύσταση της είχα μια ιδέα τώρα τελευταία, που θα την βρούν αστεία πολλά άτομα.:P
Αν το πρωτεϊνικό ρόφημα το καταψύχαμε θάχαμε κάτι σαν παγωτό-γρανίτα! Πρωτεϊνική γρανίτα με διαφορες γεύσεις μιασ και πλησιάζει καλοκαίρι!
Στην εκτέλεση δεν ξέρω αν θα πετύχει...:green:

-beba-
04-05-10, 12:11
Στην εκτέλεση δεν ξέρω αν θα πετύχει...:green:
Η εκτέλεση..................είναι ένα θέμα..............

Littlejohn
04-05-10, 12:24
Να σου πω που το δοκίμασα. Αν βάλεις σκέτη πρωτείνη με νερό στην κατάψυξη ή ακόμα και στο ψυγείο, την επόμενη το μείγμα δεν πίνετε, γίνεται αήδια (κόβει)...

Αλλά... Μπορείς να φτιάξεις smoothie πρωτείνης στο μπλέντερ με παγάκια και λίγο νερό ή γάλα. Πολύ καλό αποτέλεσμα, σχεδόν εφάμιλο με παγωτό.

Αν θες να το προχωρήσεις παρακάτω, μπορείς να φτιάξεις και κανονικό παγωτό με εντυπωσιακά αποτελέσματα (γευστικά και οπτικά)... Τα βασικά υλικά είναι :
πρωτείνη, άπαχο γάλα και φύλλο ζελατίνης.
Από εκεί και πέρα μπορείς να προσθέσεις ασπράδια, ζελέ light, κομματάκια φρούτων, μέλι και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Όσο βάζεις, τόσο πιο καλό γίνεται και χωρίς μάλιστα να γίνεται ``μπόμπα`` όπως τα κανονικά παγωτά...

GEORGEXX1
04-05-10, 12:52
Να σου πω που το δοκίμασα. Αν βάλεις σκέτη πρωτείνη με νερό στην κατάψυξη ή ακόμα και στο ψυγείο, την επόμενη το μείγμα δεν πίνετε, γίνεται αήδια (κόβει)...

Αλλά... Μπορείς να φτιάξεις smoothie πρωτείνης στο μπλέντερ με παγάκια και λίγο νερό ή γάλα. Πολύ καλό αποτέλεσμα, σχεδόν εφάμιλο με παγωτό.

Αν θες να το προχωρήσεις παρακάτω, μπορείς να φτιάξεις και κανονικό παγωτό με εντυπωσιακά αποτελέσματα (γευστικά και οπτικά)... Τα βασικά υλικά είναι :
πρωτείνη, άπαχο γάλα και φύλλο ζελατίνης.
Από εκεί και πέρα μπορείς να προσθέσεις ασπράδια, ζελέ light, κομματάκια φρούτων, μέλι και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Όσο βάζεις, τόσο πιο καλό γίνεται και χωρίς μάλιστα να γίνεται ``μπόμπα`` όπως τα κανονικά παγωτά...

Littlejohn αυτο δεν το περνας και στις συνταγες;;να το βρισκουμε ευκολα;;;
πιστευω οτι αξιζει μια δοκιμη.

Mitsen
04-05-10, 13:29
Να σου πω που το δοκίμασα. Αν βάλεις σκέτη πρωτείνη με νερό στην κατάψυξη ή ακόμα και στο ψυγείο, την επόμενη το μείγμα δεν πίνετε, γίνεται αήδια (κόβει)...

Αλλά... Μπορείς να φτιάξεις smoothie πρωτείνης στο μπλέντερ με παγάκια και λίγο νερό ή γάλα. Πολύ καλό αποτέλεσμα, σχεδόν εφάμιλο με παγωτό.

Αν θες να το προχωρήσεις παρακάτω, μπορείς να φτιάξεις και κανονικό παγωτό με εντυπωσιακά αποτελέσματα (γευστικά και οπτικά)... Τα βασικά υλικά είναι :
πρωτείνη, άπαχο γάλα και φύλλο ζελατίνης.
Από εκεί και πέρα μπορείς να προσθέσεις ασπράδια, ζελέ light, κομματάκια φρούτων, μέλι και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Όσο βάζεις, τόσο πιο καλό γίνεται και χωρίς μάλιστα να γίνεται ``μπόμπα`` όπως τα κανονικά παγωτά...

Λέει παρα πολύ σαν συνταγή!
Αν έχεις την καλοσύνη να το ποστάρεις δίνοντας λίγες παραπάνω πληροφορίες θάταν τέλεια! Τι καλύτερο από ένα πρωτεϊνικό παγοτο με χαμηλά λιπαρά?;)

Επίσης Διάβασα τις συνταγές για μπάρες πρωτεΐνης. Αν βάλουμε τόσο νερό στην ποσότητα σκόνης ώστε να γίνει πολτός μαζί με λίγη βρώμη πιστεύεις θα τρώγεται μετά από μέρες??

-beba-
04-05-10, 15:14
Δεν σας αντέχω άλλο.................σε όποιο τόπικ και να πάω για φαγητά λένε για γλυκά κ.λ.π.
Αχ τι τραβάω για να κάνω μια αξιοπρεπή εμφάνιση στην παραλία?

dionisos
04-05-10, 23:44
Μπορείς να έχεις στην κατάψυξη μπανάνες και κάθε φορά να χτυπάς και μία με την πρωτείνη! Αν χτυπήσεις και μία φράουλα γίνεται ακόμα καλύτερο!