PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι επιπλεον να βαλω στο μιξερ;



deluxe
04-05-10, 18:39
Βαζω Νερο ή γαλα , μια μπανανα, ενα scoop πρωτεινη, μισο scoop καζεινη, Μια κουταλια της σουπας μελι, 3 παγακια και φτιαχνω ενα πολυ ωραιο ροφημα. Αλλα χρειαζεται και λιγους υδατανθρακες ακομα ισως; Να βαζω και λιγη βρωμη; Θα γινεται ωραιο;

-beba-
04-05-10, 18:46
Βάλε και βρώμη. Θα γίνει τέλειο.:toast:

Ramrod
04-05-10, 18:48
Βαζω Νερο ή γαλα , μια μπανανα, ενα scoop πρωτεινη, μισο scoop καζεινη, Μια κουταλια της σουπας μελι, 3 παγακια και φτιαχνω ενα πολυ ωραιο ροφημα. Αλλα χρειαζεται και λιγους υδατανθρακες ακομα ισως; Να βαζω και λιγη βρωμη; Θα γινεται ωραιο;

μέλι!
Καζεϊνη και πρωτεϊνή? Και γιατί δε πίνεις γάλα? Η το ένα ή το άλλο έχει νόημα....μετά την προπόνηση αυτό ετσι?

giannis64
04-05-10, 20:35
αν ειναι πρωινο και κανεις ογκο βαλε και αναλογα βρωμη, αν ειναι μεταπροπονητικο ροφημα, μην βαζεις βρωμη, και βγαλε την καζεινη και το γαλα!!!

deluxe
04-05-10, 21:19
Θελω να χασω τουλαχιστον 5 κιλα. Ειναι το πρωινο με του που ξυπναω, για αυτο βαζω και λιγη καζεινη. Γαλα αν βαλω, δε βαζω πανω απο 200ml. Καλα ειναι δλδ ε; Χωρις βρωμη.

giannis64
04-05-10, 21:22
αν θες να χασεις βγαλε και το γαλα και το μελι και την μπανανα. βαλε πρωτεινη, βρωμη και νερο!!!

εγω ετσι κανω αυτην την στιγμη!

Eddie
04-05-10, 21:28
αν θες να χασεις βγαλε και το γαλα και το μελι και την μπανανα. βαλε πρωτεινη, βρωμη και νερο!!!

εγω ετσι κανω αυτην την στιγμη!

Και γω το ιδιο:green:

Νομιζω βαζουμε και την ιδια πρωτεινη:thumbup:

Deluxe:Οπως τα λεει ο Γιαννης,μελι,μπανανα κ γαλα μη βαζεις.Πολυ υδατανθρακας για το τιποτα,με βρωμη πολυ ανωτερο.Απο θρεπτικη αξια γιατι απο γευση..

Manos1989
04-05-10, 22:24
αν θες να χασεις βγαλε και το γαλα και το μελι και την μπανανα. βαλε πρωτεινη, βρωμη και νερο!!!

εγω ετσι κανω αυτην την στιγμη!

Γιάννη ποια η γνώμη σου για την χρήση δεξτρόζης(μαζί με 1,5σκοοπ πρωτείνη) μετά τα βάρη δεδομένου ότι στόχος είναι η απώλεια λίπους?
Και οι υπόλοιποι τι νομίζετε?

hunteranimator
04-05-10, 22:38
Βαζω Νερο ή γαλα , μια μπανανα, ενα scoop πρωτεινη, μισο scoop καζεινη, Μια κουταλια της σουπας μελι, 3 παγακια και φτιαχνω ενα πολυ ωραιο ροφημα. Αλλα χρειαζεται και λιγους υδατανθρακες ακομα ισως; Να βαζω και λιγη βρωμη; Θα γινεται ωραιο;
γεια σας ειμαι νεος στο site
φιλε deluxe θα σου προτεινα να βαλεις και μελασα και σταφιδινη θα εχεις και υδατανθρακες ειναι παρα μα παρα πολυ πλουσια σε ασβεστιο μαγνισιο φωσφορο ετσι γλυτωνεις και τροφες που θα περιηχαν αυτα τα συστατικα ισως να αλλαξει η γευση αλλα ειναι παρα πολυ οφελημο

giannis64
04-05-10, 22:43
Γιάννη ποια η γνώμη σου για την χρήση δεξτρόζης(μαζί με 1,5σκοοπ πρωτείνη) μετά τα βάρη δεδομένου ότι στόχος είναι η απώλεια λίπους?
Και οι υπόλοιποι τι νομίζετε?


απωλεια λιπους ειναι ο στοχος αλλα να κρατησουμε και την μυικη μας μαζα, αρα η δεξτροζη ειναι απαρετητηστο μεταπροπονητικο.

Manos1989
04-05-10, 22:44
Οκ σε ευχαριστώ:thumbup:

Eddie
04-05-10, 22:59
απωλεια λιπους ειναι ο στοχος αλλα να κρατησουμε και την μυικη μας μαζα, αρα η δεξτροζη ειναι απαρετητηστο μεταπροπονητικο.

Εναλλακτικα??Εγω βαζω μια μπανανα.Τι λες?

Πολλοι υποστηριζουν οτι δε κανει στη γραμμωση αλλα επειδη κανω βαριες προπονησεις πιστευω δε λεει μονο πρωτεινη μετα.

gj
04-05-10, 23:38
αν θες να χασεις βγαλε και το γαλα και το μελι και την μπανανα. βαλε πρωτεινη, βρωμη και νερο!!!

εγω ετσι κανω αυτην την στιγμη!

Εγω προσοπικά την αφήνω την μπανάνα για την γεύση και ελατώνω την βρώμη...

Τωρα όσον αφορά τις ερωτησεις των υπόλοιπων για μεταπροπονητικά χρειάζεται η δεξτροζη απλα πιο μειομένη ποσότητα σε σχέση με τον όγκο. Τα αρθρα της διατροφής έχω εντύπωση ότι το εξηγούν. Εναλλακτικό της δεξτρόζης αν κάποιος δεν θέλει να πάρει είναι το μέλι.

deluxe
05-05-10, 02:39
Βρωμη δε μπορω να φαω. Θα ριχνω το μιγμα σε μπωλ και θα βαζω 2 χουφτες δημητριακα kellogs με στρατσιατελα. Δε μπορω να φαω κατι αλλο. Επισης δε θα βαζω μελι και θα βαζω μικρη μπανανα. Με νερο.

Καλυτερα; Εξαλλου το πρωινο ειναι το σημαντικοτερο γευμα.

Για μεταπροπονητικο, ενα scoop πρωτεινη, 2 κουταλιες της σουπας μελι ( πολυ ειναι; ) και μια κουταλια του γλυκου κρεατινη. Τι λετε; Με νερο.

Zylo
05-05-10, 10:25
Βρωμη δε μπορω να φαω. Θα ριχνω το μιγμα σε μπωλ και θα βαζω 2 χουφτες δημητριακα kellogs με στρατσιατελα. Δε μπορω να φαω κατι αλλο. Επισης δε θα βαζω μελι και θα βαζω μικρη μπανανα. Με νερο.

Καλυτερα; Εξαλλου το πρωινο ειναι το σημαντικοτερο γευμα.

Για μεταπροπονητικο, ενα scoop πρωτεινη, 2 κουταλιες της σουπας μελι ( πολυ ειναι; ) και μια κουταλια του γλυκου κρεατινη. Τι λετε; Με νερο.

τι να σου πω....κανε οπως νομιζεις...παντως εγω ποτε μου δεν εμπιστευθηκα τα δημητριακα γιατι ποτε δε ξερεις πως τα φτιαχνουν.....απο ποιοτητα ειναι για το πε0ς.....ξεκινισα να τρωω βρωμη γιατι δε μπορει να ειναι κατι κακο απο θεμα ποιοτητας παρα μονο καλο....δεν επεξεργαζονται και οι υδατανθρακες που θα παρεις απο την βρωμη δε συγκρινονται σε καμια περιπτωση με τα αλλα δημητριακα.....ειναι φυσικη τροφη...ουτε εγω μπορουσα να την φαω αλλα την ετρωγα με το ζορι μεχρι που την συνηθισα και τωρα δεν εχω προβηλμα να την φαω και με το κουταλι...καλιτερα παλεψε το με την βρωμη...στο μυαλο σου ειναι ολα.:thumbup:

Eddie
05-05-10, 11:27
Βρωμη δε μπορω να φαω. Θα ριχνω το μιγμα σε μπωλ και θα βαζω 2 χουφτες δημητριακα kellogs με στρατσιατελα. Δε μπορω να φαω κατι αλλο. Επισης δε θα βαζω μελι και θα βαζω μικρη μπανανα. Με νερο.

Καλυτερα; Εξαλλου το πρωινο ειναι το σημαντικοτερο γευμα.

Για μεταπροπονητικο, ενα scoop πρωτεινη, 2 κουταλιες της σουπας μελι ( πολυ ειναι; ) και μια κουταλια του γλυκου κρεατινη. Τι λετε; Με νερο.

Μουσλι εχεις δοκιμασει?Βασικα κι αυτο περιεχει λιγο βρωμη αλλα εχει και πολλα αποξηραμενα φρουτα και ξηρους καρπους που δινουν αλλη γευση.Για μενα βρωμη και μουσλι ειναι top.Απο κει και περα δε ξερω τι ειναι καλυτερο..

Το μελι χωρις να ξερω,μου φαινεται πολυ.Μη ξεχναμε οτι εισαι σε γραμμωση.

Machiavelli
05-05-10, 11:52
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3621

sogoku
05-05-10, 12:40
Εγω στο πρωινο εχω γαλα 0,5%.Ειμαι σε διαιτα να το βγαλω λετε?[πειτε οχι μια παρεα ειμαστε]

Machiavelli
05-05-10, 13:24
Τρως 50 γραμμάρια βρώμη και θα αφήσεις το γάλα; Εγώ είμαι σε δίαιτα τρώω 120 γραμμάρια βρώμη και γάλα έχω να πιω από μια φορά που με έβαλε η μάνα μου με το ζόρι γιατί της είπε ο γιατρός ότι ανεβάζει την καλή χοληστερίνη που είχα χαμηλή στις εξετάσεις.
Βγαλ' το γρήγορα, νερό βρώμη και ασπράδια μόνο στο εξής.

Svein
05-05-10, 13:36
ρε παιδια πολυ βρώμη δεν τρώτε ? εγω ειμαι 65 κιλα 15% λίπος και σε συντήρηση - ογκο τρώω 70 γραμμάρια λιγα ειναι ?

beefmeup
05-05-10, 13:38
ο μακις εχει λαμβανειν,γιαυτο τρωει πολυ βρωμα,εεε,βρωμη..

αλλα κ γω καμια κατοστη τρωω..

Manos1989
05-05-10, 13:41
Κι εγώ 100γ βρώμη τρώω μετά από παρότρυνση του machia:P

Svein
05-05-10, 15:10
εμενα παντος για τα κιλά μου 100 μου φενονται πολλα ... !

-beba-
05-05-10, 15:13
Κι εγώ 100γ βρώμη τρώω μετά από παρότρυνση του machia:P

Είμαστε of topik αλλά τέλος πάντων....................
Machiavelli εγώ τρώω γύρω στα 50 γραμμάρια βρώμη το πρωί είναι καλά?

gj
05-05-10, 15:15
Λοιπον φίλε μου αν απο πρωτείνη χρησιμοποιείς μυοφουσιον ανακάλυψα κάτι πριν λίγο και με ενθουσίασε η γεύση του

Γαλα+φραουλες+μυοφουσιον σοκολάτα στο μιξερ...
Το αλλέθουμε και λοταν τελειωσει το άλεσμα ριχνουμε μέσα μουσλί. Το ανακατευουμε με ένα κουτάλι και αρχίζουμε να τρώμε ;)
Μπόμπα :green:

Svein
05-05-10, 15:19
Back to the topic

Βρομη στο μιξερ 3 λεπτα ! Προσθετης νερο και ξαναμιξαρης ! Προσθετης μελη και ξαναμιξαρης και τρως !

sogoku
05-05-10, 17:39
Τρως 50 γραμμάρια βρώμη και θα αφήσεις το γάλα; Εγώ είμαι σε δίαιτα τρώω 120 γραμμάρια βρώμη και γάλα έχω να πιω από μια φορά που με έβαλε η μάνα μου με το ζόρι γιατί της είπε ο γιατρός ότι ανεβάζει την καλή χοληστερίνη που είχα χαμηλή στις εξετάσεις.
Βγαλ' το γρήγορα, νερό βρώμη και ασπράδια μόνο στο εξής.



E τι να περιμενα απο τον μακι?Σου εχει μεινει παντως το 50 γραμμαρια βρωμη ε?Πλεον βαζω 70 οκ.Το γαλα ο,5 το ειχα με το σκεπτικο οτι εχοντας αρκετο λιπος δεν θα με εμποδιζε να χασω στην αρχη.Μετα θα το εκοβα αλλα θα σε ακουσω.Εισαι κατηγορηματικος δηλαδη?

Machiavelli
05-05-10, 17:56
Αν σου αρέσει άστο εντάξει, έτσι όπως τα λες είναι, για να δημιουργήσει πραγματικά κάποιο πρόβλημα πρέπει να είσαι αρκετά χαμηλά. Απλά δε προσφέρει και τίποτα το ιδιαίτερα σημαντικό σε μια ισορροπημένη διατροφή σαν τα δική μας που έχει έτσι κι αλλιώς πολύ πρωτεΐνη υψηλής βιολογικής αξίας.

sogoku
05-05-10, 18:12
Ευχαριστω ρε μακης.Μελακι να βαζουμε το πρωι μισο κουταλι?Εγω πολλες φορες βαζω πρωι για να ανεβαζω λιγο την ινσουλινη και τις θερμιδες μου...

KILERMAN
06-05-10, 08:07
βαζω καθημερινα στη διατροφη μου ενα πιτακι βρωμης με 200gr βρωμη και 6-7 ασπραδια μεσα.
Ελπιζω να μην ειναι υπερβολικα μεγαλη η ποσοτητα βρωμης ,,ε?
παντως περι γευσεων ηθελα να παρατηρησω κατι , αν υποθεσουμε οτι ζαχαρη εχουμε κομενη κατι χρονια, γλυκα δεν τρωμε ετσι κι αλλιως, αλατι πολυ δεν βαζουμε στο φαγητο μας , μου κανει εντυπωση που πρεπει να βαζουμε κατι ντε και καλα γευστικο στη διατροφη μας.
πχ εγω την πρωτεινη μου *ultra isolate universal την βρισκω οτι γλυκυτερο εχω φαει στη ζωη μου (στη συσκευασια λεει υπ οψην 0% ζαχαρη !!!):shock:
Θελω να πω οτι η διατροφη ενος που προσεχει με βαση οσα λεγονται στο φορουμ δεν εχει προτεραιοτητα να τρως νοστιμα ,οπως και στη κριτικη για πρωτεινες :λεμε συχνα αν ειναι ή δεν ειναι γλυκια, θεωρω πως ειναι σκευασμα εξτρα δηλαδη και καταπικρη γευση να ειχαν παλι θα τις περναμε !:thumbup:

sogoku
06-05-10, 11:10
Φιλε κιλερμαν χωρις να ειμαι σιγουρος και συμφωνα με το φορουμ[αλλα και με τις θερμιδες αυτες καθ' αυτες] νομιζω 200 γραμμαρια βρωμης ειναι παρα πολλα.Εγω να φανταστεις στον ογκο ειχα 100 με 120γραμμαρια και ειμαι 110 κιλα.Ποσα κιλα εισαι?

giannis64
06-05-10, 19:34
Φιλε κιλερμαν χωρις να ειμαι σιγουρος και συμφωνα με το φορουμ[αλλα και με τις θερμιδες αυτες καθ' αυτες] νομιζω 200 γραμμαρια βρωμης ειναι παρα πολλα.Εγω να φανταστεις στον ογκο ειχα 100 με 120γραμμαρια και ειμαι 110 κιλα.Ποσα κιλα εισαι?


100 120 γρ για σενα στον ογκο ειναι λιγα!!!:green:

sogoku
06-05-10, 20:55
ok Γιαννης απο σεππτεμβριο θα ξερω.Στα 150 με 170 πρεπει να ειμαι καλα πιστευω σε γενικες γραμμες.