PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμναστικη με λαστιχο Βοηθεια επιγοντως



Nikos17
05-05-10, 17:28
Καλησπερα σε ολους ειμαι 18 χρονων και ασχολουμαι με την γυμναστικη εδω και 2 χρονια τολμω να πω πως το σωμα μου ειναι αρκετα δυνατο κ γραμμομενο.Προσφατα πηρα ρυθμιζομενο λαστιχο αντιστασης και θελω να μου πειτε τη ασκησεις να κανω βασικα θα εκτιμουσα παρα πολυ αμα μου λεγατε ενα προγραμμα με ποσες επαναληψεις και σε τη αντασταση να εχω το λαστιχο (σκληρη ,μεσαια , χαλαρη).Και επισης θα ηθελα να ρωτησω αμα πιστευετε οτι το λαστιχο σου δινει ογκο , γραμμοση και δυναμη??!!Σας τα λες ολα αυτα γιατι δεν θελω να κανω βαρη γι αυτο 8α ημουν ευγνομων αμα καποιος μου απαντουσε!Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας καθε γνωμη ειναι σηματικη...

sTeLaKoS
06-05-10, 23:18
Για ποιο λόγο Νίκο δε θέλεις να κάνεις βάρυ; Νομίζω πως με τα λάστιχα δε μπορείς να έχεις τη μέγιστη δυνατή πρόοδο. Μυική τόνωση ναι, ανάπτυξη νομίζω όχι.

Αν δει το τοπικ κάποιος που έχει προπονηθεί με λάστιχα θα σε βοηθήσει περαιτέρω.

Καλώς ήλθες.

gym
08-05-10, 22:30
Καλησπερα σε ολους ειμαι 18 χρονων και ασχολουμαι με την γυμναστικη εδω και 2 χρονια τολμω να πω πως το σωμα μου ειναι αρκετα δυνατο κ γραμμομενο.Προσφατα πηρα ρυθμιζομενο λαστιχο αντιστασης και θελω να μου πειτε τη ασκησεις να κανω βασικα θα εκτιμουσα παρα πολυ αμα μου λεγατε ενα προγραμμα με ποσες επαναληψεις και σε τη αντασταση να εχω το λαστιχο (σκληρη ,μεσαια , χαλαρη).Και επισης θα ηθελα να ρωτησω αμα πιστευετε οτι το λαστιχο σου δινει ογκο , γραμμοση και δυναμη??!!Σας τα λες ολα αυτα γιατι δεν θελω να κανω βαρη γι αυτο 8α ημουν ευγνομων αμα καποιος μου απαντουσε!Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας καθε γνωμη ειναι σηματικη...

καλως ηρθες στο φορουμ αρχικα...
οταν λες ασχολεισαι με ποιον τροπο και ποσο?τι ακριβως κανεις?
ποιο λαστιχο πηρες,δεν ρωταω μαρκα αλλα τι στυλ....εχει πολλα...
ασκησεις υπαρχουν απειρες...αλλα εφοσον λες οτι ασχολεισαι και 2 χρονια θα ξερεις πανω κατω πως να προσαρμοσεις την προπονηση σου στο λαστιχο,δηλαδη το να σου πουμε παρε ετσι πιασε ειναι τελειως μπακαλικο αν δεν εχεις ιδεα απο βασικες ασκησεις....
πρωτα πες μας τι ειδους προπονση κανεις οτι κ αν ειναι αυτο και μετα ξαναμιλαμε....
αλλα τι θες ?ογκο...γραμμωση...δυναμη...αντοχη...??????????εχεις αποφασισει κατ αρχας?

Nikos17
09-05-10, 18:12
Ευχαριστω γαι το καλωσορισμα!Κανω 2-3 φορες την εβδομαδα σπιτι μου λαστιχα + που παω γυμναστηριο αλλες 3 φορες.Αυτο το λαστιχο που πηρα δεν ξερω πως λεγεται μπες σε αυτην εδω την ιστιοσελιδα να το δεις ειναι αυτο που εχω : http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4333&category=578 εχω παρει το πιο σκληρο δηλαδη το μπλε κ το βαζω σε οποια αντισταση θελω αναλογα με το προγραμμα που κανω.Τωρα οσο αναφορα της ασκησεις που κανω.Λοιπον κανω δικεφαλα ορθιος,επισης και παπια το ιδιο απλα τα κραταω απο πανω τις λαβες,τρικεφαλα το βαζω αναμεσα στο πομολο της πορτας και το τραβαω απο πισω προς τα μπρος,ομους κανω 3-4 ασκησεις.Πλαγιες εκτασεις ομων ορθιος,μπροστινες εκτασεις ομων ορθιος , καθιστος εχω κατω απο την καρεκλα το λαστιχο και απο το υψος του κεφαλιου τα παω πανω απο το κεφαλι , παταω το λαστιχο πιανω τις λαβες απο μπροστα και τις φερνω μεχρι το υψος του λαιμου(υπ ραιτ ροου λεγεται) συγγνωμη που τα λεω ετσι δεν ξερω τις ονομασιες πως ειναι.Για το στηθος κανω ορθιος πιεσεις στηθους βαζω το λαστιχο πισω απο καπου και ετσι τα καταφερνω , τσεστ φλιες λεγεται η αλλη που κανω δεν ξερω πως λεγεται στα ελληνικα και πιεσης προς τα μπροστα ειμαι ξαπλωτος και φερνω τα λαστιχα μεχρι το πατωμα.Για πλατη κανω απλα αναποδα τις πιεσεις στηθους δηλαδη το τραβαω για να το φερω τους αγκονες πισω απο την πλατη μου.Αυτα κανω με τα λαστιχα απλα δεν ξερω τι επαναληψεις να κανω .Θελω να κανω μια φορα για ογκο και μια φορα για γραμμωση και μια φορα για δυναμη αλλα πιο πολυ με ενδιαφερει ο ογκος.Σε ευχαριστω που με ακουσες και συγγνωμη που εγραψα τοσα πολλα αλλα θελω να σου δωσω μια πληρης εικονα ευχαριστω.

gym
27-05-10, 11:33
Ευχαριστω γαι το καλωσορισμα!Κανω 2-3 φορες την εβδομαδα σπιτι μου λαστιχα + που παω γυμναστηριο αλλες 3 φορες.Αυτο το λαστιχο που πηρα δεν ξερω πως λεγεται μπες σε αυτην εδω την ιστιοσελιδα να το δεις ειναι αυτο που εχω : http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4333&category=578 εχω παρει το πιο σκληρο δηλαδη το μπλε κ το βαζω σε οποια αντισταση θελω αναλογα με το προγραμμα που κανω.Τωρα οσο αναφορα της ασκησεις που κανω.Λοιπον κανω δικεφαλα ορθιος,επισης και παπια το ιδιο απλα τα κραταω απο πανω τις λαβες,τρικεφαλα το βαζω αναμεσα στο πομολο της πορτας και το τραβαω απο πισω προς τα μπρος,ομους κανω 3-4 ασκησεις.Πλαγιες εκτασεις ομων ορθιος,μπροστινες εκτασεις ομων ορθιος , καθιστος εχω κατω απο την καρεκλα το λαστιχο και απο το υψος του κεφαλιου τα παω πανω απο το κεφαλι , παταω το λαστιχο πιανω τις λαβες απο μπροστα και τις φερνω μεχρι το υψος του λαιμου(υπ ραιτ ροου λεγεται) συγγνωμη που τα λεω ετσι δεν ξερω τις ονομασιες πως ειναι.Για το στηθος κανω ορθιος πιεσεις στηθους βαζω το λαστιχο πισω απο καπου και ετσι τα καταφερνω , τσεστ φλιες λεγεται η αλλη που κανω δεν ξερω πως λεγεται στα ελληνικα και πιεσης προς τα μπροστα ειμαι ξαπλωτος και φερνω τα λαστιχα μεχρι το πατωμα.Για πλατη κανω απλα αναποδα τις πιεσεις στηθους δηλαδη το τραβαω για να το φερω τους αγκονες πισω απο την πλατη μου.Αυτα κανω με τα λαστιχα απλα δεν ξερω τι επαναληψεις να κανω .Θελω να κανω μια φορα για ογκο και μια φορα για γραμμωση και μια φορα για δυναμη αλλα πιο πολυ με ενδιαφερει ο ογκος.Σε ευχαριστω που με ακουσες και συγγνωμη που εγραψα τοσα πολλα αλλα θελω να σου δωσω μια πληρης εικονα ευχαριστω.


επισης..καλα τα tubes που εχεις.,..παρε κ theraband!εχουν ωραια λαβη για καποιες ασκησεις!!!!

φιλε μου τα λατσιχα ειναι πολυ καλος τροπος εκγυμνασης αλλα δεν θα σου πω οτι θα σου φερει ογκο γιατι φανταζομαι τι εχεις στο μυαλο σου οταν λες ογκο....(αν και ο καθενας το εννοει λιγο διαφορετικα....δηλαδη μπορειμε ογκο εσυ να εννοεις να τσιτωσεις λιγο....)αλλοι ογκο εννουν το να μην χωρανε να περασουν απο την πορτα(ξεχνααααα το με τα λαστιχα αυτο)....για μενα ογκοσ-γραμμωση=διατροφη+συνδυαστικα αεροβιο αναλογως τι θες να κανεις...
ωραιες ασκησεις κανεις με το λαστιχο...μην κοιτας επαναληψεις ...εγω θα σου προτεινα παιζεις με χρονους...
τι εννοω...
βαλε τα σετ που θες πχ 4 σετ των 30 δευτερολεπτων κ του ενος λεπτου μαχ.....εκει να δεις τσιτωμα...μικρα διαλειμματα το πολυ μεχρι να παρεις ανασα κ ξανα...εγω αυτο θ εκανα...και γενικα οταν ειχα στην προπονηση μ λαστιχα μεσα στα βαρη ενδιαμεσα δουλευα χρονους κ ηταν πολυ σουπερ...
βαλε κ ασκηγσεις με το βαρος του σωματος σου μεσα...πχ...βαλε εκει που κανεις με λαστιχο τρικεφαλο και βυθισεις σε μια καρεκλα και καμψεις τρικεφαλου...
βαλε φαντασια στην προπονσησ σου για να μην σε κουρασει κ το βαρεθεις...
ειναι ωραια τα λαστιχα αλλα μην περιοριζεσαι σε ασκησεις κλασικες...δηλαδη εγω για να ξεγελασω τον κοσμο μου στο πιλατες κ να μην λενε α...θα πρηστουμε ...εχω προσαρμοσει τις καμψεις σε στυλ αλλο...κ βυθισεις κ με λαστιχα δουλευουμε...
φαντασια λοιπιν,ορεξη κ αν θες κατι εδω ειμαστε!!!!!

G3orge
30-05-10, 21:41
Eαν googlaρεις fitness band και ψαξεις και στο youtube πιστευω θα βρεις αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα για την προπονηση σου!
http://www.youtube.com/watch?v=wzyCtzAF8F0
αυτο ειναι ενα απο τα πολλα λινκ και ειναι το αγαπημενο μου βιντεο
Θα συμφωνησω παντως οτι πρεπει να παιζεις με χρονους και οχι με σετ δοκιμασα και τα δυο και το πρωτο ειχε πιο πολλα αποτελεσματα στο παρελθον!;)

Nikos17
03-06-10, 00:01
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για την βοηθεια καταρχας!!Οταν εννοω ογκο δεν εννοω να μην χοραω απο τις πορτες αλλα το πρωτο που ειπες.Δοκιμασα αυτο με τα δευτερολεπτα και πρεπει να συμφωνησω οτι εχεις απολυτο δικιο !!Επισης θελω να με βοηθησεις με τη διατροφη αμα μπορεις για ογκο και γραμμωση τι διατροφη πρεπει να κανω για να το πετυχω αυτο??Ευχαριστω πολυ

gym
03-06-10, 09:57
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για την βοηθεια καταρχας!!Οταν εννοω ογκο δεν εννοω να μην χοραω απο τις πορτες αλλα το πρωτο που ειπες.Δοκιμασα αυτο με τα δευτερολεπτα και πρεπει να συμφωνησω οτι εχεις απολυτο δικιο !!Επισης θελω να με βοηθησεις με τη διατροφη αμα μπορεις για ογκο και γραμμωση τι διατροφη πρεπει να κανω για να το πετυχω αυτο??Ευχαριστω πολυ

δεν χρειαζεται να με ευχαριστεις...εδω μεσα ολοι μια παρεα ειμαστε και μοιραζομαστε γνωσεις....
στο θεμα της διατροφης υπαρχει ειδικο τοπικ διατροφη οπου πας και ποσταρεις το τι εχεις κανει μεχρι τωρα ,τι διατροφη ακολουθεις(οτι κ αν ειναι αυτο) και μετα το συζηταμε ολοι μαζι....πρεπει πρωτα να πεις τα στοιχεια σου κ γενικα οτι πιστευις οτι θα βοηθησει στο να σε βοηθησουμε κ εμεις με τη σειρα μας....
ανοιξε ενα δικο σου τοπικ στο θεμα διατροφη....και τα λεμε εκει!
:toast:

dionisos
06-11-10, 19:39
http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.biztrademarket.com/User/175520/bb/1111111_k3w.jpg&imgrefurl=http://www.biztrademarket.com/sell_Gym-Equipment-Cycling-and-Rowing-Machines_11_96_744.htm&h=584&w=778&sz=48&tbnid=7mKMX_z2kNIPGM:&tbnh=107&tbnw=142&prev=/images%3Fq%3Dfitness%2Bbands&zoom=1&q=fitness+bands&hl=el&usg=__DprX19e_OXElozm36m4_y1YCraw=&sa=X&ei=eoTVTJD_BqGT4gaWj6XeBw&ved=0CCsQ9QEwBg

Πού μπορώ να βρω τέτοια λάστιχα παίδες;