PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλοκαιρινές διακοπές ..και τώρα?



MinusX
06-05-10, 11:04
Αλό,
νέος στο forum και μετά από μεγάλη απραξία (12ετη) ξαναμπήκα στο άθλημα.
Οπότε τώρα έχω ερωτήσεις :)
Εν συντομία παραθέτω τη σεζόν μου , ξεκίνησα Σεπτέμβριο με κυκλικές ασκήσεις - όλο το σώμα , 1-2 σετ απο 6-8 επαναλήψεις κάθε σημείο - 3 φορές την εβδομάδα και 2 φορές την εβδομάδα, ελαφρά, διάδρομο ( 30 λεπτά) και κοιλιακούς.
Το ακολούθησα για 3-4 μήνες όσο πιο πιστά μπορούσα χωρίς να αλλάξω ιδιαίτερα διατροφικές συνήθειες.
Κατόπιν έκανα ένα διάλλειμα 1 εβδομάδας, αποχή από βάρη , μόνο λίγο διάδρομο 3 φορές την εβδομάδα. Συνέχισα και μπήκα σε πιο "βαρύ¨πρόγραμμα, δεδομένης της μεγάλης αποχής μου λέω το βαρύ :) , με πιο προσεκτική διατροφή πλέον ( χωρίς συμπληρώματα ακόμα δε , οπότε ΠΕΙΝΑΩ ΣΑΝ ΛΥΚΟΣ διότι νοιώθω ότι έχει αλλάξει ο μεταβολισμός μου και προσπαθώ ακόμα με νορμάλ πλην σωστές τροφές να με ηρεμήσω) και το συνέχισα έως και πριν μία εβδομάδα.
Να μην πολυλογώ, είμαι ξανά στη φάση της εβδομαδιαίας αποχής απο βάρη και κάνω ολίγο cardio.
Θα ξεκινήσω πάλι για γράμμωση και θα συνεχίσω ως και τέλος Ιουλίου οπότε θα φύγω διακοπές.
Τι θα πρέπει να κάνω το διάστημα αυτό του Αυγούστου? Πλήρη αποχή απο βάρη?
Μόνο τρεξιματάκι και την διαιτούλα μου?
Επίσης είναι καλή περίοδος για να ξεκινήσω ίσως με καποια πρωτείνη πχ. γράμμωσης ?
Μερικά στοιχεία μου¨είμαι 38 ετών, 180 ύψος , 84,5 - 85 κιλά και περίπου 15% σωματικό λίπος.
Πραγματικά δεν γνωρίζω αν το παρών post είναι σε σωστό thread οπότε να με συγχωρείτε :)

veteran29
06-05-10, 11:11
τρεξιματακι, κολυμπι, καμψεις..λιγα τρικεφαλα σε μια καρεκλα η στο κρεβατι.καμια ελξη...οτι μπορεισ ν αυτο σχεδιασεις...

MinusX
06-05-10, 18:14
Ναι , αυτό εντάξει.
Αλλά γενικά είναι σωστό ένα μήνα ολάκερο αποχή απο βάρη ?
Επίσης bump στην ερώτηση για πρωτείνη γράμμωσης..Γνώμες?

St3f
06-05-10, 20:37
Ναι , αυτό εντάξει.
Αλλά γενικά είναι σωστό ένα μήνα ολάκερο αποχή απο βάρη ?
Επίσης bump στην ερώτηση για πρωτείνη γράμμωσης..Γνώμες?

Ενα μηνα διακοπες τι αλλο θες!Μπορεις να κανεις καποια συντηρηση οπως ειπε ο φιλος πιο πανω αλλα αν κρατησεις στα8ερη και παν απ ολα σωστη τη διατροφη σου δεν εχεις να φοβασε πολλα,διατηρεισε σε φορμα για ενα μηνα ξεκουρασου εντελως την τελευταια βδομαδα και οταν επιστρεψεις αρχισε φορτωμα;)Τωρα για πρωτεινη παρε μια whey με ελαχιστους υδαταν8ρακες οσο πιο κα8αρη γινεται!

MinusX
06-05-10, 21:09
:thumbup:
Ευχαριστω πολυ .

superman79
06-05-10, 22:47
Καλησπερα φιλε.Εχω να σου προτεινω ,αν σου περισσευουν καμια 50αρια ευρω,το gymstick.Ειναι ενα σα μπαστουνι με λαστιχα και απιστευτα μεγαλο ασκησειολογειο για ολο το σωμα.Εχει και dvd με τις ασκησεις βαλε κα τη φαντασια σου και θα σαι οκ.Το συστινω σα γυμναστης για τετοιες περιπτωσεις απλα προσεξε γιατι υπαρχουν και με αντιστοιχες αντιστασεις.

MinusX
07-05-10, 10:56
Το τσεκαρα και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον , ευχαριστώ για την ιδέα.:bodybuilder2: