PDA

Επιστροφή στο Forum : να σταματησω....?



mike1987
07-05-10, 02:44
καλησπερα παιδια.. διαβασα σε καποια θεματα στο forum οτι αν τελειωσουμε π.χ. ενα κυκλο ακγυμνασης τριων μηνων, πρεπει να σταματαμε για 7-10 μερες.. εγω εδω και 9 μηνες δεν εχω σταματησει καθολου.. πρεπει? και αν ναι για ποιο λογο?

sTeLaKoS
07-05-10, 09:43
Πολύ σωστά διάβασες, πρέπει να σταματάμε καμιά βδομάδα ανά 2-3 ή 4 μήνες για να ξεκουράζεται το σώμα μας.
Καναδυό φορές το χρόνο μπορείς να κάνεις και μεγαλύτερα διαλείμματα παραδείγματος χάριν 2 εβδομάδες off για να δώσεις χρόνο και στο ΚΝΣ σου να χαλαρώσει.

Machiavelli
07-05-10, 10:49
Κάνε οφφ 2 βδομάδες και κανόνισε εξετάσεις αίματος για την 2η που θα έχεις ξεκουραστεί.

mike1987
07-05-10, 12:00
Κάνε οφφ 2 βδομάδες και κανόνισε εξετάσεις αίματος για την 2η που θα έχεις ξεκουραστεί.

ευχαριστω για την βοηθεια!! μια τελευταια απορια.. τι ειναι το ΚΝΣ? και γιατι να κανω εξετασεις?

Machiavelli
07-05-10, 12:02
Είναι το κεντρικό νευρικό σύστημα. Εξετάσεις γιατί πρέπει να γίνονται τακτικά και εφόσον κάνεις 9 μήνες προπόνηση χωρίς διάλειμμα υποθέτω ότι δεν έχεις κάνει αυτόν τον καιρό.

mike1987
10-05-10, 18:22
Είναι το κεντρικό νευρικό σύστημα. Εξετάσεις γιατί πρέπει να γίνονται τακτικά και εφόσον κάνεις 9 μήνες προπόνηση χωρίς διάλειμμα υποθέτω ότι δεν έχεις κάνει αυτόν τον καιρό.

παιδια μια ερωτηση ακομα.. στις 2 εβδομαδες off οι θερμιδες αλλαζουν? πρεπει να γινουν συντηρησης? ειτε κανουμε γραμμωση ή ογκο?

salpas18
10-05-10, 20:56
και παιδια επιδι θελω να κανο και εγω εξετασεις τη εξετασης να ζητησο να μου κανουν περνω και κρεατηνη τωρα να τιν σταματησο και μετα? whey mstak souper pump sorry αν βγενο οφφ τοπικ:unsure:

superman79
11-05-10, 15:08
και παιδια επιδι θελω να κανο και εγω εξετασεις τη εξετασης να ζητησο να μου κανουν περνω και κρεατηνη τωρα να τιν σταματησο και μετα? whey mstak souper pump sorry αν βγενο οφφ τοπικ:unsure:

γενικη αιματος, ουρων και οπωσδιποτε κρεατινινη για τα νεφρα και τρανσαμινανση για το συκωτι και εισαι οκ;)

salpas18
12-05-10, 19:15
γενικη αιματος, ουρων και οπωσδιποτε κρεατινινη για τα νεφρα και τρανσαμινανση για το συκωτι και εισαι οκ;)

ωραια ευχαριστω να σου πω δηλαδη θα τους πω μια γενικη αιματος + ουρων και για κρεατινινη + τρανσαμινασες τι να τους πω? σορρυ απλα δν ξερω γιαυτο ρωταω..

Machiavelli
12-05-10, 19:32
Θα πας στο γιατρό, θα του πεις τι παίρνεις και θα σου γράψει εξετάσεις αυτός.
mike1987 κάνε λίγο συντήρηση να ξεκολλήσει και ο οργανισμός, καλό κάνει.

mike1987
13-05-10, 03:52
Θα πας στο γιατρό, θα του πεις τι παίρνεις και θα σου γράψει εξετάσεις αυτός.
mike1987 κάνε λίγο συντήρηση να ξεκολλήσει και ο οργανισμός, καλό κάνει.

..να σε ρωτησω κατι? και εσενα και τα παιδια.. μετα απο αυτο διαλλειμα εγω θα κανω παλι ογκο.. με τι προγραμμα γυμναστικης πρεπει να ξεκινησω? υπαρχουν στανταρτς μετα απο τα διαλλειματα? π.χ. προγραμματα υπερτροφιας ή κατι αλλο? τι λετε??
\

av_dimitris
16-05-10, 22:10
οσον αφορα την πρωτεινη,κατα το διαλειμμα συνεχιζεις κανονικα με τις ποσοτητες που επαιρνες και πριν ή την μειωνεις?

TEFAAtzis
16-05-10, 22:14
οσον αφορα την πρωτεινη,κατα το διαλειμμα συνεχιζεις κανονικα με τις ποσοτητες που επαιρνες και πριν ή την μειωνεις?

κανονικα.Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

sTeLaKoS
16-05-10, 22:50
οσον αφορα την πρωτεινη,κατα το διαλειμμα συνεχιζεις κανονικα με τις ποσοτητες που επαιρνες και πριν ή την μειωνεις?

Αφαιρείς απλά το μεταπροπονητικό σου ρόφημα. Βγάζοντας το είσαι ήδη 30-40g κάτω σε πρωτεΐνη. Τα υπόλοιπα γεύματα κανονικά

av_dimitris
17-05-10, 14:32
να ρωτησω και κατι αλλο,μετα την παυση μπορεις να ξεκινησεις με προγραμμα με ενταση?

Ρόνης Κώλιας
17-05-10, 18:31
να ρωτησω και κατι αλλο,μετα την παυση μπορεις να ξεκινησεις με προγραμμα με ενταση?

Όχι, θα πιαστείς άγρια..

av_dimitris
17-05-10, 18:42
δηλαδη παμε για μια εβδομαδα πιο χαλαρα και μετα μπορουμε να ξεκινησουμε κανονικα?

Ρόνης Κώλιας
19-05-10, 21:47
δηλαδη παμε για μια εβδομαδα πιο χαλαρα και μετα μπορουμε να ξεκινησουμε κανονικα?

Ρώτησες εάν μπορείς και σου είπα ότι θα πιαστείς, έχοντας στο μυαλό μου τον μέσο άνθρωπο.Εσύ θα κρίνεις για τον εαυτό σου. Όταν ξεκουράζεσαι αρκετό χρονικό διάστημα οι μύες προσαρμόζονται σε αυτήν την κατάσταση, το νευρικό σύστημα ατονεί. Πιθανότατα να μην μπορείς να δώσεις το 100% τότε, και να χρειαστείς μια βδομάδα, ή μερικές ημέρες (ή και περισσότερο από βδομάδα). Εσύ το κρίνεις αυτό βλέποντας τα όρια σου, αλλά επειδή ξεκούραστος πολλές φορές σου έρχεται να βάλεις πολλή πίεση και δεν το καταλαβαίνεις πολύ εύκολα για πότε τραυματίζεσαι συστήνω ρέγουλα.

άσχετο : μερικοί πολλές φορές κάνουν λάθος προπόνηση γενικά δεν έχουν προδιαγραφές αθλητή και ούτε δίνουν βάση στην προπόνηση έτσι συστήνουν, αφειδώς, και αυτοί ρέγουλα, για άλλους λόγους όμως. Άλλοτε επειδή ζηλεύουν, είτε επειδή θέλουν να σε διώξουν από το γυμναστήριο (γυμναστές!) είτε επειδή είναι γυναίκες κ.ο.κ. καλύτερα να τραυματίζεσαι παρά να γίνεις σαν και αυτούς.