PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάδρομος κ ενοχλήσεις στα γόνατα



Gasturb
07-03-07, 07:40
Για μία περίοδο έκανα για 2 μήνες αεροβική (όχι βάρη) στον διάδρομο για 90 λεπτά, κ το αποτέλεσμα ήταν να αναγκαστώ να σταματήσω επειδή ο πόνος στα γόνατα (στα πλάγια) ήταν πολύ ενοχλητικός. Φυσικά η κατάσταση είχε επιδεινωθεί όταν στο 90 λέπτο έκανα 30 λεπτά διαλλειματική. Δεν λέω μου έκανε καλό γιατί εχασα λίπος αλλά ο διάδρομος τελικα δεν ειναι κ τόσο.. αθώος στους μικροτραυματισμους στα γόνατα.

Gt

billys15
07-03-07, 08:09
Αυτο ειναι το κακο με τον διαδρομο.Μπορει να σου δημιουργησει μικροτραυματισμους.Αν νιωθεις ακομα πονο,γιατι δεν πας σε κανα γιατρο να του πεις τι γινεται;

ajax
07-03-07, 19:24
Οι στιβικοι το παθαινουν συνηθως για τους εξης λογους.
1)παπουτσι
2)βαρος
3)κραδασμοι λογο του ταταρταν που εδω δεν υφιστατε.

gast τα παπουτσια που φορας ειναι κανονικο παπουτσακι για τρεξιμο η αυτα τα trendy ισιο πατα παπουτσια?

Duke-Nukem
07-03-07, 20:11
Όπως έχω ξαναπεί :evil: ο διάδρομος πολύ συχνής χρήσης δημιουργεί προβλήματα στα γόνατα και στις αρθρώσεις. Παπουτσάκι με καλή σόλα κατάλληλη για τρέξιμο μειώνει το πρόβλημα. Επίσης η ποιότητα του υλικού του διαδρόμου για την απορόφηση των κραδασμών είναι πολυ σημαντικό. Συνήθως λόγω υπερβολικού λιωσίματος στον διάδρομο από όλων των κόσμο στο γυμναστήριο χαλαάει. Θέλετε να χάσετε κιλά; Βελτιώστε την διατροφή σας, νερό , και προπόνηση....

TANKARD
07-03-07, 20:33
Το ελλειπτικό είναι με διαφορά το καλύτερο μηχάνημα για αερόβια άσκηση..Η καταπόνηση των αρθρώσεων είναι εντυπωσιακά μικρότερη σχετικά με οποιοδήποτα άλλο μηχάνημα..!

Gasturb
07-03-07, 20:39
gast τα παπουτσια που φορας ειναι κανονικο παπουτσακι για τρεξιμο η αυτα τα trendy ισιο πατα παπουτσια?

Eννοείται ειδικά παπούτσια για τρέξιμο.


Gt

Gasturb
07-03-07, 20:41
Θέλετε να χάσετε κιλά; Βελτιώστε την διατροφή σας, νερό , και προπόνηση....

... + αεροβική - όχι στην επέκταση που το έκανα εγώ όμως..


Gt

winny
08-03-07, 10:04
θα συμφωνησω με τον tankard για το ελλειπτικο. Αν επιμενεις για διαδρομο υπαρχει τροπος να ωφεληθεις χωρος καταπονησεις:

Βαζεις ταχυτητα μεχρι 6 - 6,5 χλμ ανα ωρα, κανεις γρηγορο ΒΑΔΗΝ οχι τρεξιμο, και αν θες ρυθμιζεις να εχει και ανηφορα. Ετσι με αυτο το τροπο δουλευεις και γλουτους - γαμπες περισσοτερο και η καρδια δουλευει μεσα στα αεροβια πλαισια, και θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα

theodore_tsi
08-03-07, 14:43
και εγώ λόγω μικροτσιμπημάτων στα γόνατα σταμάτησα το διάδρομο.....

Μάλλον θα το γυρίσω σε ελλειπτικό.... :wink:
Υ.Γ: Για το step ποιά η γνώμη σας;;;;

Billy
08-03-07, 14:44
gast τα παπουτσια που φορας ειναι κανονικο παπουτσακι για τρεξιμο η αυτα τα trendy ισιο πατα παπουτσια?

Eννοείται ειδικά παπούτσια για τρέξιμο.


Gt

εγω πάντα φοράω και ορθοπεδικα πελματα για περισσότερη ευσταθεια.

Antonio
08-03-07, 18:09
θα συμφωνησω με τον tankard για το ελλειπτικο. Αν επιμενεις για διαδρομο υπαρχει τροπος να ωφεληθεις χωρος καταπονησεις:

Βαζεις ταχυτητα μεχρι 6 - 6,5 χλμ ανα ωρα, κανεις γρηγορο ΒΑΔΗΝ οχι τρεξιμο, και αν θες ρυθμιζεις να εχει και ανηφορα. Ετσι με αυτο το τροπο δουλευεις και γλουτους - γαμπες περισσοτερο και η καρδια δουλευει μεσα στα αεροβια πλαισια, και θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα
:army2: :army2:

vAnY
20-07-10, 20:46
:weights:Τα τελευταια 2 χρονια κανω πολυ συχνα αεροβια και περισσοτερο διαδρομο.
Μαλιστα τους τελευταιους 6 μηνες κανω περιπου 5-6 φορες την εβδομαδα 50με 60 λεπτα τρεξιματακι χαλαρο, με βοηθαει πολυ στο να χανω λιπος και να ελεγχω τα ποσοστα του.
Την τελευταια εβδομαδα περιπου ομως νιωθω ενοχλησεις στα 2 γονατα, στην εσωτερικη μερια.
Με πιανει σαν τσιμπιμα και ελαφρυς πονος μολις τελειωσω απο το διαδρομο μερικες φορες και την ωρα που τρεχω. Ομως αρκετες φορες με πιανει επισης οταν ανεβαινω σκαλες η ειμαι καθιστη. :(
Εχω πλατυποδια και φοραω πατους (οχι μονο στο gym αλλα γενικα) και εχω ενα πολυ καλο ζευγαρι παπουτσιων για το τρεξιμο (Μizuno).
:green: ενταξει ξερω σιγουρα θα μου πειτε να ελλατωσω το τρεξιμο και θα εχετε και δικιο το παραδεχομαι.... αλλα τι λετε να ειναι?? να παω σε γιατρο ?
η να το σταματησω τελειως....(βεβαια αμα μεινω εστω και μια εβδομαδα χωρις να κανω τζογκινγ θα με πιασουν τα ψυχολογικα μου:P, τα νευρα μου ολα μαζι χιχι)

sogoku
20-07-10, 21:28
Εσωτερικη μερια των γονατων η καμια διαταση εσωτερικου συνδεσμου η καμια κακωση μηνισκου η εκφυλισμος αυτου.Ριξε την αεροβια αλλαξε το ειδος της για λιγο και πανε σε γιατρο εννοειται.Μηπως εχουνε φθαρει και οι πατοι?

vAnY
20-07-10, 21:32
ευχαριστω για την απαντηση sogoku, ισως τα ξεκουρασω για λιγο κι αν δεν δω βελτιωση τοτε θα παω σε γιατρο...
... οχι οι πατοι ειναι 4 μηνων δεν εχουν φθαρει ακομα...

Qlim4X
20-07-10, 21:33
1) αλαξε τον διαδρομο με ελλιπτικο οπως και διποτε
2) ξεκουρασετα
3) αν σινεχιση ο πονος κανε μαγνιτικη

εσωτερικη μερια ειναι κατα πασα πιθανοτητα μηνισκος. στο λεω γιατι και εγω ειχα θεμα οπως σου ειχα πει.

sogoku
20-07-10, 21:37
ευχαριστω για την απαντηση sogoku, ισως τα ξεκουρασω για λιγο κι αν δεν δω βελτιωση τοτε θα παω σε γιατρο...
... οχι οι πατοι ειναι 4 μηνων δεν εχουν φθαρει ακομα...



Παντως οι μηνισκοι επειδη λειτουργουν σαν αμορτισερ καταλαβαινεις οτι επιδεχονται εκφυλισμου.Πολυ πιθανο να ειναι κατι αλλο για αρχη ξεκουραση και παγο......

Ramrod
21-07-10, 04:47
Εγώ πιστευω αν ήταν ρίξη μηνίσκου θα σε πονούσε πολύ, δε θα μπορούσες να κάνεις διάδρομο. Εγώ είχα αντίστοιχη εμπειρία, ένιωθα ένα "ξεχαρβάλωμα" στα γόνατα όταν περπατούσα και τσιμπιματάκια και ήταν χονδροπάθεια. Πήγαινε σε γιατρό καλύτερα, να σου πει σίγουρα.

vAnY
21-07-10, 09:42
χμμ θα κοιταξω τα συμπτωματα και των 2 στο νετ, ευχαριστω παιδια !:thumbup:

sogoku
21-07-10, 10:25
Εγώ πιστευω αν ήταν ρίξη μηνίσκου θα σε πονούσε πολύ, δε θα μπορούσες να κάνεις διάδρομο. Εγώ είχα αντίστοιχη εμπειρία, ένιωθα ένα "ξεχαρβάλωμα" στα γόνατα όταν περπατούσα και τσιμπιματάκια και ήταν χονδροπάθεια. Πήγαινε σε γιατρό καλύτερα, να σου πει σίγουρα.



Δεν αναφερθηκα εγω σε ριξη μηνισκου.Εγω αναφερθηκα ειτε σε κακκωση ειτε σε εκφυλισμο.Λειτουργοντας σαν αμορτισερ οι μηνισκοι οπως προανεφερε καμια φορα αποκολλουνται μερικα μικρα κομματι αο αυτους σημαδι φθορας.Εννοειται θα παει γιατρο.

stavrozgr
21-07-10, 10:38
Συμφωνω με αυτο που αναφερθηκε πιο πάνω ! αλλαξε το διαδρομο με το
ελληπτικο ! επειδη εχω κι εγω ενοχλησεις στα γονατα, απο τοτε που εκανα
ποδήλατο ακόμα... καθε φορα που αρχιζω να νοιωθω οτι τα κουραζω
ριχνω λιγο την αεροβια και κοβω εντελως τον διαδρομο ! ελειπτικο φουλ !

πανε σε ιατρο ομως για καλο και για κακο... δεν παιζουν με τα γονατα...
εμενα αυτο που με συμβουλεψε τοτε στα νιατα μου :P
ηταν καθε φορα που τα νιωθω να τσιμπανε ετσι να τα ξεκουραζω και να αποφευγω
την κόπωση τους (κραδασμους , δουλειες στα γονατα κλπ...)

σκεψου ενα πραμα.. για χαρη τους θυσιασα την αγαπη μου... την ποδηλασια...
δεκα χρονια συνολικα εκ τον οποιον 4 με 5 χρονια για καταφερω να ανεβω στο επιπεδο που ηθελα και ολα καταστραφηκαν σε μια μερα........

Ramrod
21-07-10, 14:53
Δε θα σου το πρότεινα. Εμένα με τη χονδροπάθεια ο γιατρός μου απαγόρευσε να κάνω ελλειπτικό μέχρι να μου περάσει γιατί πιέζεις με το γόνατο. Πριν μάθεις ακριβώς τι είναι μη πειραματιστείς....

stavrozgr
21-07-10, 16:32
Ωπ ! αλλο παλι και τουτο... δεν το ηξερα αυτο...
Ramrod σου ειπε αν μπορεις να κανεις αεροβια ? εναλλακτικα καπως...?
η τιποτα ?

Qlim4X
21-07-10, 17:56
Συμφωνω με αυτο που αναφερθηκε πιο πάνω ! αλλαξε το διαδρομο με το
ελληπτικο ! επειδη εχω κι εγω ενοχλησεις στα γονατα, απο τοτε που εκανα
ποδήλατο ακόμα... καθε φορα που αρχιζω να νοιωθω οτι τα κουραζω
ριχνω λιγο την αεροβια και κοβω εντελως τον διαδρομο ! ελειπτικο φουλ !

πανε σε ιατρο ομως για καλο και για κακο... δεν παιζουν με τα γονατα...
εμενα αυτο που με συμβουλεψε τοτε στα νιατα μου :P
ηταν καθε φορα που τα νιωθω να τσιμπανε ετσι να τα ξεκουραζω και να αποφευγω
την κόπωση τους (κραδασμους , δουλειες στα γονατα κλπ...)

σκεψου ενα πραμα.. για χαρη τους θυσιασα την αγαπη μου... την ποδηλασια...
δεκα χρονια συνολικα εκ τον οποιον 4 με 5 χρονια για καταφερω να ανεβω στο επιπεδο που ηθελα και ολα καταστραφηκαν σε μια μερα........


εγω ειμαι με 2 αρθροσκοπησεις στους μηνισκους μου. και ειμουνα 3 χρονια εκτος απο καθε ηδους αθλησης

Polyneikos
21-07-10, 18:59
Αν υπαρχει σοβαρο προβλημα με τα γόνατα αντεδύκνειται και ο διαδρομος κυριως λογω φόρτισης από τους κραδασμους αλλα και το ελλειπτικο λόγω πίεσης των γονατων από την κυκλικη κίνηση.Εκει το ιδανικο είναι μονο μαλακο δαπεδο και εκει μιλαμε πλεον για φυσικο χόρτο,όυτε καν ταρταν,δεν ξερω ποσοι όμως μπορουν να εχουν αυτη την επιλογη.
Εχω προιστορία με τα γόνατα (χιαστοί,μηνισκοι,χονδροπαθειες που δημιουργουνται μοιραία από τετοιους τραυματισμους κτλ) , με 3 επεμβασεις και εχω συνθετικο μοσχευμα lars αντι για χιαστο στο ενα γονατο για όσους ξερουν και δυστυχως τα εχω ακουσει αρκετες φορες.
Εγω μετα από όλα αυτα τρεχω σε διαδρομο που εχω σπίτι και αν κανω καλες διατασεις αρχες και τελος δεν εχω κανενα θεμα,καμια φορα λίγο βαραινει αλλα μετα από 1 ημερα είμαι οκ.
Τωρα Βανυ είναι δυσκολο να σου πουμε κατι με σαφηνεια,σιγουρα μια κλινικη εξεταση από εναν ορθοπεδικο θα ήταν ότι καλύτερο.Στανταρ θα σου πει μια ξεκουραση και αν συνεχίζουν οι ενοχλησεις καμια μαγνητικη (εκτος αν δεν είναι κατι ανησυχητικο η παλι κατι που θα φανει από την αρχη).
Πολλες φορες τσιμπήματα,τραβηγματα ή ακομα και να βαραινουν τα ποδια είναι συμπτωματα εντονης ασκησης ,δεν σημαινει παντα κατι.

Ramrod
21-07-10, 19:10
Ωπ ! αλλο παλι και τουτο... δεν το ηξερα αυτο...
Ramrod σου ειπε αν μπορεις να κανεις αεροβια ? εναλλακτικα καπως...?
η τιποτα ?

μπορώ ρε συ. όταν ήταν σε οξεία φάση μόνο κολύμπι, αλλά τώρα κάνω και διάδρομο. Ελειπτικό και σκουότ απο σεπτέμβρη. Νομίζω ότι γίνεται και με ελειπτικό το οποίο κάνει οριζόντια κίνηση αλλά δεν είμαι σίγουρος (πχ gazelle freestyle)

vAnY
22-07-10, 02:38
Αν υπαρχει σοβαρο προβλημα με τα γόνατα αντεδύκνειται και ο διαδρομος κυριως λογω φόρτισης από τους κραδασμους αλλα και το ελλειπτικο λόγω πίεσης των γονατων από την κυκλικη κίνηση.Εκει το ιδανικο είναι μονο μαλακο δαπεδο και εκει μιλαμε πλεον για φυσικο χόρτο,όυτε καν ταρταν,δεν ξερω ποσοι όμως μπορουν να εχουν αυτη την επιλογη.
Εχω προιστορία με τα γόνατα (χιαστοί,μηνισκοι,χονδροπαθειες που δημιουργουνται μοιραία από τετοιους τραυματισμους κτλ) , με 3 επεμβασεις και εχω συνθετικο μοσχευμα lars αντι για χιαστο στο ενα γονατο για όσους ξερουν και δυστυχως τα εχω ακουσει αρκετες φορες.
Εγω μετα από όλα αυτα τρεχω σε διαδρομο που εχω σπίτι και αν κανω καλες διατασεις αρχες και τελος δεν εχω κανενα θεμα,καμια φορα λίγο βαραινει αλλα μετα από 1 ημερα είμαι οκ.
Τωρα Βανυ είναι δυσκολο να σου πουμε κατι με σαφηνεια,σιγουρα μια κλινικη εξεταση από εναν ορθοπεδικο θα ήταν ότι καλύτερο.Στανταρ θα σου πει μια ξεκουραση και αν συνεχίζουν οι ενοχλησεις καμια μαγνητικη (εκτος αν δεν είναι κατι ανησυχητικο η παλι κατι που θα φανει από την αρχη).
Πολλες φορες τσιμπήματα,τραβηγματα ή ακομα και να βαραινουν τα ποδια είναι συμπτωματα εντονης ασκησης ,δεν σημαινει παντα κατι.


πωπω τοσα πολλα τραβηξες με τα γονατα:unsure:?
..... και παλι συνεχιζεις διαδρομο ε?:green: σε καταλαβαινω διοτι και μενα μου ειναι αδιανοητο να το κοψω... (για σωματικους αλλα και ψυχολογικους λογους :P) δηλαδη και να μου πουνε μη κανεις μου φαινεται οτι δεν θα μπορεσω να κρατηθω....κατι σαν τον φορεστ gump χαχαχα!

TRIANTAFYLLOU
22-07-10, 03:13
τωρα είδα το τόπικ και επειδη τα γόνατα τα ξέρω απ έξω κι ανακατωτά λόγω προβλημάτων απο το ατύχημα εδω και 21 χρόνια , έχω να πώ πως σ αυτην την περίπτωση μηνίσκος δεν είναι , αφού πονάν και τα 2 γόνατα απο την εσωτερική πλευρα , το πιθανότερο να είναι ερέθισμα η φθορα στους χόνδρους η κάποιο ζόρισμα η διάταση των συνδέσμων

αυτό είναι σίγουρα σημαδι κώποσης απο υπερβολικο τρέξιμο αλλα θα μου πείτε και αυτοί που τρέχουν αποστάσεις και πολλες ώρες δεν το παθαίνουν ? και βέβαια το παθαίνουν αλλα αυτοι προσέχουν και αυτοί που ασχολούνται συστηματικα κάνουν και ανάλογη προθέρμανση και αποθεραπεία , αλλα παίζει ρόλο και η σωστή τεχνική στο τρέξιμο , αυτα τα ξέρω απο στηβικούς με εμπειρία

στην περίπτωση της βάνης παίζει ρόλο και το γεγονός οτι υπάρχει πλατυποδία σίγουρα όπως και η τεχνική στο τρέξιμο και όταν παρ όλα αυτα υπάρχει σωστή τεχνική αποδεδειγμένα βέβαια , τότε όταν τρέχουμε σε διάρκεια και μας αρέσει , πρέπει να εναλάσουμε το τρέξιμο με γρήγορο περπάτημα και ας έχει αν θέλουμε και μια πολύ μικρή κλήση ο διάδρομος , έτσι δεν μειώνουμε καθόλου την ένταση

τωρα όταν το πάθουμε αυτό και τα συμπτώματα είναι στην αρχή δεν χρειάζετε άγχος αλλα απαραίτητα κάνουμε ξεκούραση η καλύτερα αν δεν είναι πολυ έντονα, ενεργητική ξεκούραση και χρησιμοποιούμε τον βασιλιά των φαρμάκων για τα γόνατα που είναι ο πάγος πάντα μετα την προπόνηση και κάποια διαστήματα κατα την διάρκεια της μέρας και επίσης μια αλοιφη όπως βολταρέν η biofreze η καμια θερμαντική για πρίν την προπόνηση και επιγονατίδες καλό θα ήταν στην διάρκεια της προπόνησης

επίσης είναι λίγο πιο σοβαρό, αν δεν μας πονάει μόνο όταν τρέχουμε, αλλα όταν ασκήσουμε πίεση στο εσωτερικό των γονάτων και μας πονάει και πώς ανακουφίζουμε απο την ενόχληση αυτη η τον πόνο? , εκτός απο τον πάγο μετα και κάποια αλοιφή, είναι πολύ σημαντικό να κάνουμε πολλες διατάσεις , που λέει ο λόγος σπαγκάτ να κάνουμε και μασάζ με πίεση στούς μύς εκτός απο την πάσχουσα περιοχή , εκεί δεν ακουμπάμε καθόλου .

το μασάζ πρέπει να γίνετε σε κάθε μυ ξεχωριστα με πίεση απο την αρχή έως το τέλος του μυ , πχ εσω πλατύ , εξωτερικό τετρακέφαλο , προσαγωγό, ραπτικό

αυτο που λέω το μασάζ και διατάσεις και με μια φορα αν το κάνει κάποιος που ξέρει δεν υπάρχει περίπτωση να μην υποχωρήσουν τα συμπτώματα και να νοιώσουμε ανακούφιση εκείνη την στιγμή , εγω αυτα τα έκανα και μόνος μου όταν δεν είχα άτομο που να ξέρει να μου το κάνει

λαμβάνοντας τα μέτρα μας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα γιατι μετα θα πρέπει να πάμε σε φυσιοθεραπεία με διαθερμίες και υπερήχους , αλλα σαν την απλη και πρακτική μέθοδο δεν έχει , αρκεί να γίνονται σωστα και τα μέτρα πρόληψης και αποκατάστασης .

και όσο και να μας αρέσει να τρέχουμε πρέπει να λάβουμε τα μέτρα μας και να κάνουμε αυτα που πρέπει γιατι μετα θα αρκούμαστε στο να βλέπουμε τους άλλους να τρέχουν.

γι αυτο φόρεστ καμπ βανη , αφού σ αρέσει πρέπει να συνεχίσεις να το κάνεις αλλα με προυποθέσεις για να μην σταματήσεις αναγκαστικα , μόνο στον πάγο προσοχή πιστεύω να ξέρεις όχι κατευθείαν πάνω στο δέρμα αλλα σε ενα πανι η καμια ειδική παγοκύστη γι αυτες τις περιπτώσεις και να μην βαριέσαι στο τελος να κάνεις διατάσεις , χαλάρωνε βγάζε αερα και μείνε σε κάθε διάταση 10-15 δεύτερα , οι σκληροί και δύσκαμπτοι μύς αλλάζουν την μηχανική του γονάτου και δεν λειτουργεί σωστα η άρθρωση , η δεν ξέρω πως να το μεταφράσω επιστημονικα , όπως έχω ξαναπεί εχω δεί το κοινό στοιχείο που είχαν ποδοσφαιριστές που τραυματιζόταν συχνά και είχαν πρόβλημα με τα γόνατα , ήταν όλοι δύσκαμπτοι

TRIANTAFYLLOU
22-07-10, 03:27
επίσης μπορεί να εμφανίζετε πόνος όταν καθόμαστε για πολύ ώρα και ακίνητα τα πόδια .(εγω εχω πρόβλημα και στο οδήγημα η στο αεροπλάνο όταν ταξιδεύω πολλες ώρες εκεί δεν την παλευω και κοιταζω να κάθομαι στον διάδρομο η να μπορώ να απλώνω τα πόδια όταν πήγαινα νεα υόρκη δεν είχα αυτό το προνόμιο και άλλαξα θέση με μια γριά ).

όταν παρουσιάζετε πόνος η σαν κάψιμο η τσίμπιμα όταν καθόμαστε για πολύ ώρα με λυγισμένα γόνατα είναι σημάδια φθορας των χόνδρων το πιο απλο , για να μην πούμε κάτι πιο περίπλοκο,αυτα συνήθως συμβαίνουν σε αθλητες ποδοσφαίρου που δέχονται ακανόνιστες επιβαρήνσεις λόγω του ότι έχουν συνεχόμενα φρεναρίσματα στροφές και γενικα στρεσάρισμα των γονάτων στο απλό τζόκινκ είναι διαφορετική η φθορά και προέρχεται απο κακή τεχνική όχι ασφαλή παπούτσια η υπερβολη σε διάρκεια χωρίς σωστη προθέρμανση , αλλα το κυριότερο αυτα που προανέφερα αποθεραπεία .

εγω το λέω όταν έπαθα το πρόβλημα περισσότερη ώρα έκανα αποθεραπεία και ασκήσεις προθέρμανσης παρα προπόνηση , με είχε φάει την ψυχή , αλλα παρ όλα αυτα κατέβαινα και σε αγώνες .

οπότε τα προβλήματα είναι για να τα λύνουμε , εγω λέω δεν υπάρχουν προβλήματα παρα μόνο λύσεις όταν θέλουμε .

vAnY
22-07-10, 10:03
:bowdown: ουαου εγκυκλοπαιδεια εισαι βρε Ηλια !:bowdown: σ'ευχαριστω παρα πολυ, διαβασα ολο το ποστ προσεχτικα, και η αληθεια ειναι πως διατασεις ,...δεν κανω ουτε πριν ουτε μετα (μεγαααλη μλκια εε??:green:)τις βαριομουν παντα αφορητα.. αλλα μαλλον θα αρχισω να κανω....:( καλλιο αργα παρα ποτε.
Αυτο που λες με τις επιγονατιδες το ειχα σκεφτει, ισως και να βοηθουσε λιγο στη συγκρατηση του γονατου και να εκανε καλο...:thumbup: θα δοκιμασω να βαζω και παγο στο τελος της προπονησης ισως να ανακουφιστουν λιγο ετσι τα γονατα.
Ναι η πλατυποδια παιζει μεγαλο ρολο στην ενοχληση που νιωθω:( διοτι μου ειχε πει ο γιατρος στον οποιο εκανα τα πελματα πως αμα το παρακανω με το τρεξιμο θα νιωθω ενοχλησεις στο εσωτερικο των γονατων, διοτι εχουν την ταση να γερνουν λιγο προς τα μεσα οταν τρεχω κι ετσι μαλλον να γινεται μεγαλυτερη τριβη:(....
αλλα κλασσικα το χαβα μου εγω.....:turtle: (-----> φατα τωρα βανεσσα :Pκαλα να παθεις χιχι)

TRIANTAFYLLOU
22-07-10, 15:46
:bowdown: ουαου εγκυκλοπαιδεια εισαι βρε Ηλια !:bowdown: σ'ευχαριστω παρα πολυ, διαβασα ολο το ποστ προσεχτικα, και η αληθεια ειναι πως διατασεις ,...δεν κανω ουτε πριν ουτε μετα (μεγαααλη μλκια εε??:green:)τις βαριομουν παντα αφορητα.. αλλα μαλλον θα αρχισω να κανω....:( καλλιο αργα παρα ποτε.
Αυτο που λες με τις επιγονατιδες το ειχα σκεφτει, ισως και να βοηθουσε λιγο στη συγκρατηση του γονατου και να εκανε καλο...:thumbup: θα δοκιμασω να βαζω και παγο στο τελος της προπονησης ισως να ανακουφιστουν λιγο ετσι τα γονατα.
Ναι η πλατυποδια παιζει μεγαλο ρολο στην ενοχληση που νιωθω:( διοτι μου ειχε πει ο γιατρος στον οποιο εκανα τα πελματα πως αμα το παρακανω με το τρεξιμο θα νιωθω ενοχλησεις στο εσωτερικο των γονατων, διοτι εχουν την ταση να γερνουν λιγο προς τα μεσα οταν τρεχω κι ετσι μαλλον να γινεται μεγαλυτερη τριβη:(....
αλλα κλασσικα το χαβα μου εγω.....:turtle: (-----> φατα τωρα βανεσσα :Pκαλα να παθεις χιχι)

ε μα τι σου λέει ο μάντης κάλχας ρε βανέσσα , εγω είμαι 100% σίγουρος σ αυτα που γράφω , κάνε διατάσεις και πάγο και θα δείς , τίποτε δεν είναι , μην τα βαριέσαι καθόλου στο τέλος όταν δείς όφελος θα σ αρέσει

μπορείς και να μην κάνεις τίποτε απο αυτα που ανέφερα , αλλα μόνο στην περίπτωση που δεν κάνεις τόση ώρα διάδρομο η διάφορες δραστηριότητες , αλλα όταν σ αρέσει και κάνεις πολύ ώρα και με ενταση και πλατυποδία να μην έχεις την φόλα θα την αρπάξεις , γι αυτο προσέχουμε για να έχουμε και μια ζωή να απολαμβάνουμε αυτο που μας αρέσει .

εγω αν δεν έκανα αυτα που σου λέω όχι σε αγώνες δεν θα ξανακατέβαινα αλλα ακόμη με πατερίτσες θα ήμουνα .

εγω ένα θα πώ οι γιατροί μου είχαν κόψει κάθε ελπίδα όχι απλά να κατεβω σε αγώνες αλλα και να περπατήσω και τούς διέψευσα , ποτε δεν έγινα καλά τελείως αλλα παρ όλα αυτα έκανα και πρωταθλητισμό , γι αυτο τα λέω , πάνω απ όλα είναι η ψυχολογία και τα προβλήματα ξεπερνιούνται

Μαρία
22-07-10, 16:14
Ναι η πλατυποδια παιζει μεγαλο ρολο στην ενοχληση που νιωθω

Ασε τα παπουτσια που ηξερες,θα πας να παρεις το Kayano της Asics που ειναι για overpronator δρομεις και τελος!!!!:green::green::green::green:
Δεν κανουν ολα τα παπουτσια για τα ποδια μας!!!!!
Εγω επειδη ειμαι underpronator τρεχω με το Nimbus!!!:P:P:P
Περα απο αυτα οταν ειχα τσιμπημα και ενοχληση στο γονατο στο σημειο που λες για αρκετες μερες ηξερα οτι παω για τενοντιτιδα επειδη το ειχα παρακανει και ετσι σταματαγα τρεξιματα(μια φορα και ενα μηνα αλλα ηταν ο μονος τροπος για να περασει).Τραβα σε ενα γιατρο να επιβεβαιωσεις τι ειναι και κανονιζεις!!!:turtle:

sogoku
22-07-10, 16:17
H καλυτερη περιπτωση ειναι εξατομικευεμενοι πατοι με πελματογραφημα.
Πηγαινε καντο και δεν θα χασεις.

vAnY
22-07-10, 16:32
sogoku εχω κανει ηλεκτρονικο πελματογραφημα κι εχω και ειδικους πατους ....:thumbup:

:bowdown:Μαρια ακριβως οπως σε αυτο το βιντεο για overpronation... ετσι ειναι η κινηση των ποδιων μου οταν τρεχω στο διαδρομο:(
http://www.runnersworld.com/article/0,7120,s6-240-319-327-7727-0,00.html

εχω mizuno wave inspire 6 και ενα ζευγαρι asics gel-nimbus και στο μαγαζι απο το οποιο τα πηρα (ειδικευμενο για δρομεις και ποδηλατες) μου ειχε πει οτι αυτα κανουν για πλατυποδια.... :( και να σου πω την αληθεια ειδικα τα mizuno τα εχω λιωσει:turtle:

Θα ριξω μια ματια στα kayano της asics που μου λες, θα παω να τα δοκιμασω ελπιζω να τα εχουν εκει.;) σ'ευχαριστω!

Μαρία
22-07-10, 16:37
sogoku εχω κανει ηλεκτρονικο πελματογραφημα κι εχω και ειδικους πατους ....:thumbup:

:bowdown:Μαρια ακριβως οπως σε αυτο το βιντεο για overpronation... ετσι ειναι η κινηση των ποδιων μου οταν τρεχω στο διαδρομο:(
http://www.runnersworld.com/article/0,7120,s6-240-319-327-7727-0,00.html

εχω mizuno wave inspire 6 και ενα ζευγαρι asics gel-nimbus και στο μαγαζι απο το οποιο τα πηρα (ειδικευμενο για δρομεις και ποδηλατες) μου ειχε πει οτι αυτα κανουν για πλατυποδια.... :( και να σου πω την αληθεια ειδικα τα mizuno τα εχω λιωσει:turtle:

Θα ριξω μια ματια στα kayano της asics που μου λες, θα παω να τα δοκιμασω ελπιζω να τα εχουν εκει.;) σ'ευχαριστω!

Και New Balance αν θες μπορεις να ψαχτεις ειναι απο τα κορυφαια!!!Για τρεξιμο παντα!!!





Kayano η Kinsei θα ειναι καλα για σενα!!!!Ο Νασερ εχει και τα δυο:green::green::green: και αυτος overpronator ειναι και εκει καταβολευτει!!!!Το Nimbus οχι τοσο για αυτη την περιπτωση!!!Αλλα μην αμελησεις το θεμα γιατρου!!:toast:
Nike να μου τα χαριζουν δεν τα θελω:turtle:

vAnY
22-07-10, 16:41
:thumbup: να'σαι καλα βρε Μαρια εισαι πραγματικα απο τα καταλληλοτερα ατομα που θα μπορουσαν να με συμβουλεψουν!!! τα παπουτσια τα εβαλα ηδη στη κορυφη της shopping list μολις μαζεψω κανα φραγκο χιχι:green:

sogoku
22-07-10, 23:01
Αφου εισαι καλυμμενη στον τομεα πατος ο οποιος ειναι ειδικα σεχδιασμενος για το ποδι σου και να σου εξαλειφει τις οποιες ατελειες οπως την ελλειψη καμαρας[πλατυποδια] και σου μοιραζει σχετικα καλα τους κραδασμους τα παππουτσια ερχονται αρκετα δευτερα.
Δεν θα βαλεις και τσοκαρα οκ αλλα με ενα απλο σωστο παππουτσι εισαι καλυμμενη.

vAnY
22-07-10, 23:15
:) ευχαριστω sogoku ναι στην αρχη ενοιωθα καπως περιεργα με τους πατους αλλα μετα συνηθησα και πλεον δεν μπορω να φορεσω αθλητικο παπουτσι χωρις αυτα μεσα!
Πιστευω οτι αμα ψαξω και ειδικο παπουτσι για την περιπτωση μου σαν αυτα που προτεινε η Μαρια ισως να ειναι καλυτερα, σαν 2πλη προστασια το βλεπω:toast:

aris_19
05-01-12, 08:13
Το ξέρω ότι είναι παλιό το thread αλλά για να μηνανοίγω καινούριο θα ρωτήσω εδώ..

Όσον αφορά την επιβάρυνση των γονάτων με τον διάδρομο,
έχω ακούσει ότι οι διάδρομοι που είναι καλοί για τα γόνατα είναι γύρω στα 1000 ευρώ
αλλά εγώ έχω βρει με 400 ευρώ έναν που μου μου φαίνεται κομπλέ και λέει ότι έχει και αντικραδασμικό δάπεδο.
Όποιος ξέρει από ποιότητες,τιμές κλπ. διαδρόμων ας μου πει τη γνώμη του.
Να πω ότι θα τον χρησιμοποιώ 3-4 φορές τη βδομάδα από κάνα μισάωρο(για αρχή τουλάχιστον).

gym
28-01-12, 02:34
κοιταξε να δεις...αν μου ελεγες για φθηνο ελλειπτικο με 400 παιρνεις μια χαρα πολυ καλο αλλα οταν μιλαμε για διαδρομο εκει θελει λεφτα
αν παρεις με 400 κανονικη τιμη,τοτε ρισκαρεις...
στην θεση σου θα επερνα ενα ελλειπτικο με αυτα τα λεφτα κ οχι διαδρομο...

aris_19
28-01-12, 06:00
Ναι κι εγώ εκεί κατέληξα τελικά.Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια πάντως!