PDA

Επιστροφή στο Forum : προ-προπονητικη διατροφη



mike1987
28-04-10, 16:37
καλησπερα παιδια. θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι.. για ενα γευμα.. ακομα δεν το εχω κανει και θα ηθελα τις αποψεις σας.

μιαμιση ωρα πριν την προπονηση με βαρη, 2 γιαουρτια 2% με μελι και λιγο γαλα στο blender και το πινεις.. μου το προτειναν σε περιπτωση που καποιος δεν χρησιμοποιει whey.. αν οχι τι θα ηταν καλυτερο γευμα για πριν και τι για μετα την προπονηση?:welcome:

beefmeup
28-04-10, 16:41
καλησπερα παιδια. θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι.. για ενα γευμα.. ακομα δεν το εχω κανει και θα ηθελα τις αποψεις σας.

μιαμιση ωρα πριν την προπονηση με βαρη, 2 γιαουρτια 2% με μελι και λιγο γαλα στο blender και το πινεις.. μου το προτειναν σε περιπτωση που καποιος δεν χρησιμοποιει whey.. αν οχι τι θα ηταν καλυτερο γευμα για πριν και τι για μετα την προπονηση?:welcome:

αν κανω αυτο το κολπο που λες πριν την προπο,θα εχουμε "αλλα"στο γυμναστηριο:turtle:

φαε κατι σε κοτοπουλακι η ψαρακι με ρυζακι,κ εισαι οκ..αστο γιαουρτι για ενδιαμεσα απτα γευματα,η βραδακι καλυτερα..λεω εγω τωρα.

thegravijia
28-04-10, 17:00
καλησπερα παιδια. θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι.. για ενα γευμα.. ακομα δεν το εχω κανει και θα ηθελα τις αποψεις σας.

μιαμιση ωρα πριν την προπονηση με βαρη, 2 γιαουρτια 2% με μελι και λιγο γαλα στο blender και το πινεις.. μου το προτειναν σε περιπτωση που καποιος δεν χρησιμοποιει whey.. αν οχι τι θα ηταν καλυτερο γευμα για πριν και τι για μετα την προπονηση?:welcome:
λολ ποιο σαινη το πε αυτο...

γιαουρτι και whey ειναι τα εντελως αντιθετα.

φαε κανονικο φαι πριν την προπον - κανα 2-3ωρο πριν

mike1987
28-04-10, 17:08
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα δε ξερεις ποιος το'πε?? γυμναστης φυσικα σε gym:shock:

beefmeup
28-04-10, 17:10
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα δε ξερεις ποιος το'πε?? γυμναστης φυσικα σε gym:shock:

να του πεις να το κανει κ να το πιει μπροστα σου,κ μετα απο μιαμιση ωρα να τον δεις να προπονειται..

κ να το τραβηξεις βιντεο να το δουμε κ μεις:green:

thegravijia
28-04-10, 17:27
να του πεις να το κανει κ να το πιει μπροστα σου,κ μετα απο μιαμιση ωρα να τον δεις να προπονειται..

κ να το τραβηξεις βιντεο να το δουμε κ μεις:green:
:rolf::rolf:

Hercules
09-05-10, 18:17
παιδες μου ειπε ενα παληκαρι οτι ειναι προτιμοτερο να παιρνεις ενα σκουπ πρωτεινης αμεσως πριν τη γυμναστικη,παρα το πρωι γιατι ολη η πρωτεινη πηγαινει κατευθειαν στους μυς.ο ιδανικος συνδιασμος ειναι αμεσως ενα σκουπ πριν και αμεσως ενα μετα.ισχυει κατι τετοιο για τον πριν η παει χαραμισμενο?εναλλακτικα αν δεν εχω whey τι μπορω να τρωω για πριν την προπονηση?3 αυγα για παραδειγμα?

killer85
09-05-10, 18:46
Εγώ τρώω 1.30 πριν 5 ασπράδια και 90γρ quaker...

sTeLaKoS
09-05-10, 18:49
Το ιδανικό είναι 30g πρωτείνης ανά 3 ώρες. Τώρα, αν θα είναι από αυγά, αν θα είναι από κρεάς, ψάρι ή συμπλήρωμα, λίγη σημασία έχει.

killer85
09-05-10, 19:01
Αυτό είναι το ιδανικό αλλά για παράδειγμα έφαγα στις 15.00 το γεύμα μου και στις 18.30 έχω προπόνηση 2 ώρες περίπου, δεν μπορώ να μείνω 5 ώρες νηστικός, συνεπώς τρώω κατά τις 17.00 έλα ελαφρύ γεύμα και πάω και κατά 18.30 πάω για προπόνηση...

thegravijia
09-05-10, 19:22
Το ιδανικό είναι 30g πρωτείνης ανά 3 ώρες. Τώρα, αν θα είναι από αυγά, αν θα είναι από κρεάς, ψάρι ή συμπλήρωμα, λίγη σημασία έχει.
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Hercules
09-05-10, 19:32
Το ιδανικό είναι 30g πρωτείνης ανά 3 ώρες. Τώρα, αν θα είναι από αυγά, αν θα είναι από κρεάς, ψάρι ή συμπλήρωμα, λίγη σημασία έχει.

σχετικο-ασχετο ειναι αυτο που λες,αμα ξυπνησεις στις 8 το πρωι παρεις 30 γρ πρωτ. μετα απο 3 ωρες στις 11,παρεις αλλα 30 γρ. και στις 12 πας γυμναστηριο οπου θα κατσεις μια ωρα δηλ.θα τελειωσεις στις 1,με βαση τη δικη σου αποψη δε θα πρεπει να παρεις πρωτεινη τοτε αλλα να περιμενεις να παει 2 η ωρα..οποτε παει χαμενο και το αναβολικο παραθυρο αμεσως μετα τη γυμναστικη.εγω αλλο πραγμα ρωταω,αν βοηθαει να περνεις πρωτεινη και ακριβως πριν τη γυμναστικη και αμεσως μετα.το χει δοκιμασει κανεις?

sTeLaKoS
09-05-10, 19:48
Δε μίλησα καθόλου για μεταπροπονητικό ρόφημα.

Για να απαντήσω με σαφήνεια στο ερώτημα σου, εάν έχεις φάει στις 3μμ και γυμναστήριο πας στις 6.30μμ, τότε ναι, χρειάζεσαι ρόφημα γιατί έχουνε περάσει 3μιση ώρες και οτιδήποτε στερεό θα σου κάτσει βαρύ.

Εάν φας στις 3μμ και πας για προπόνηση στις 4μμ τότε όχι, δε χρειάζεσαι προπροπονητικό συμπλήρωμα πρωτείνης.

Hercules
09-05-10, 19:52
Δε μίλησα καθόλου για μεταπροπονητικό ρόφημα.

Για να απαντήσω με σαφήνεια στο ερώτημα σου, εάν έχεις φάει στις 3μμ και γυμναστήριο πας στις 6.30μμ, τότε ναι, χρειάζεσαι ρόφημα γιατί έχουνε περάσει 3μιση ώρες και οτιδήποτε στερεό θα σου κάτσει βαρύ.

Εάν φας στις 3μμ και πας για προπόνηση στις 4μμ τότε όχι, δε χρειάζεσαι προπροπονητικό συμπλήρωμα πρωτείνης.

ναι βρε..γι αυτο σου εγραψα οτι ειναι ψηλοασχετο με αυτο που ρωταω.εγω ρωτησα αμεσως-αμεσως πριν,τα υπολοιπα ειναι σωστα και γνωστα που λες για περιπου ανα 3 ωρες πρωτεινη

noz1989
09-05-10, 20:04
ισως το παληκαρι να στο ειπε λογω του οτι η whey εχει αρκετα bcaa's μεσα!!!!

Παντως αν τρως ανα 2,4-3 ωρες πρωτεινη εισαι καλυμενος!

killer85
09-05-10, 20:17
Δε μίλησα καθόλου για μεταπροπονητικό ρόφημα.

Για να απαντήσω με σαφήνεια στο ερώτημα σου, εάν έχεις φάει στις 3μμ και γυμναστήριο πας στις 6.30μμ, τότε ναι, χρειάζεσαι ρόφημα γιατί έχουνε περάσει 3μιση ώρες και οτιδήποτε στερεό θα σου κάτσει βαρύ.

Εάν φας στις 3μμ και πας για προπόνηση στις 4μμ τότε όχι, δε χρειάζεσαι προπροπονητικό συμπλήρωμα πρωτείνης.

Αν φας στις 3.00 στερεό γεύμα και πας στις 4μμ δεν θα επιβαρύνεις πολύ το στομάχι και την καρδία...

Απλώς ρωτάω γιατί και εγώ είμαι μπερδεμένος λίγο με την προπονηική...

Θα μου πεις πως και τα 5 ασπράδια είναι στερεό γεύμα αλλά όχι μια μερίδα κοτόπουλο ή τόνος... Δεν ξέρω εμένα ότιδηποτε άλλο με βαραίνει πολύ, ενώ 1.30 ώρες πριν τα ασπράδια όχι τόσο...

thegravijia
09-05-10, 20:33
κανονικο φαι θα φατε ρε μαγκες πριν την προπονηση - κανα 2-3 πριν κανονικο φαι θα φατε.
οχι συμπληρωμα .
η whey ειναι μονο για το πρωι και μεταπροπονητικα

sogoku
09-05-10, 23:29
Αυτο φιλε thegravijia το εχεις ξαναπει περι γουει.Περιμενω καμια ερευμα η καμια αναφορα σε αυτο που λες για να διελευκανθει το θεμα γιατι εγω νομιζω οτι η γουει ισως τοτε που λες απορροφαται καλυτερα οχι οτι τις αλλες ωρες ειναι αχρηστη.

Φιλικα

GEORGEXX1
09-05-10, 23:50
παιδες μου ειπε ενα παληκαρι οτι ειναι προτιμοτερο να παιρνεις ενα σκουπ πρωτεινης αμεσως πριν τη γυμναστικη,παρα το πρωι γιατι ολη η πρωτεινη πηγαινει κατευθειαν στους μυς.ο ιδανικος συνδιασμος ειναι αμεσως ενα σκουπ πριν και αμεσως ενα μετα.ισχυει κατι τετοιο για τον πριν η παει χαραμισμενο?εναλλακτικα αν δεν εχω whey τι μπορω να τρωω για πριν την προπονηση?3 αυγα για παραδειγμα?

ο οργανισμος χρειαζετε 4 εως 5 ωρες για να χωνεψει-διασπασει ενα στερεο γευμα.
δηλ: αν θα φας στις τρεις το μεσημερι και πας για γυμναστικη στις 7 δεν χρειαζετε να παρεις συμπληρωμα πρωτεϊνης πριν.
Συμπερασμα να προσπαθεις τεσσερεις ωρες πριν να εχεις καταναλωσει στερεο γευμα
αλλιως θες και πριν και μετα ροφημα πρωτεϊνης.

beefmeup
10-05-10, 01:02
εεε,βασικα ο γραβιγια καλα το πε..

ενα απλο γευμα,με κοτοπουλο/ψαρι,ρυζι/πατατα κ σαλατα,μεσα σε 2 ωρες εχει φυγει απτο στομαχι εχει γινει θρεπτικα συστατικα(προτεινη,υδατανθρακες) κ υπαρχει ακομα στο συστημα σου..οποτε αν κανεις προπο τοτε(μεσα σε 2 ωρες κ κατι)εχεις αμινο στο αιμα απτο γευμα αυτο..δεν θες σεηκ.

αν τωρα φας 3-4 ωρες πριν,οπως παλι σωστα εγραψε ο στελακος θες ενα σεηκ,για να χεις αμινο στο αιμα οταν θα κανεις προπο,κ να μην εισαι "αδειος"..
κ περνεις whey(κατα προτιμηση ισο)γιατι αποροφατε πολυ γρηγορα,ετσι ωστε αν την παρεις λιγο πριν την προπο σε 20 πρειπου λεπτα θα περναει στο αιμα σαν αμινο..

για την ερευνα,εχουν γινει κ εδειξαν οτι πριν την προπο,ειχε καλυτερο αποτελεσμα,με προτεινη..απλα δεν μας ειπαν ποτε ειχαν φαει τα..πειραματοζωα τελευταια φορα..αν δηλ.εφαγαν 5 ωρες πριν λογικο να ειχε καλυτερα αποτελεσμα με σεηκ,απτο αν δεν επερναν καθολου..

δεν νομιζω οτι ο γκραβιγια λεει οτι ειναι αχρηστη..απλα αν εχεις φαει οταν πρεπει,αυτο που πρεπει,στην συγκεκριμενη φαση,ειναι περιτη.

Eddie
10-05-10, 01:11
Εγω τρωω μεσημεριανο κατα τις 2-2.30 και παω για προπο κατα τις 5-5.30.Μισω ωρα πριν την προπο τρωω και ενα κουταλακι bcaa.Ειναι ενταξει η πρεπει να παιρνω ΚΑΙ whey.Παντως για να παω προπονηση πρεπει να εχουν περασει τουλαχιστον 2.5 ωρες απο το στερεο γευμα γιατι αλλιως :puke:

beefmeup
10-05-10, 01:15
Εγω τρωω μεσημεριανο κατα τις 2-2.30 και παω για προπο κατα τις 5-5.30.Μισω ωρα πριν την προπο τρωω και ενα κουταλακι bcaa.Ειναι ενταξει η πρεπει να παιρνω ΚΑΙ whey.Παντως για να παω προπονηση πρεπει να εχουν περασει τουλαχιστον 2.5 ωρες απο το στερεο γευμα γιατι αλλιως :puke:

νταξ ειναι μωρε...κ γω βασικα τα νιτρικα γιαυτο τα περνω πριν την προπο..γιατι εχουν σχεδον ολα αμινοξεα μεσα,εκτος απο αργινινη,κ αν τα περνω πριν την προπο ειμαι πιο σιγουρος..εγω στο 2ωρο ειμαι κοπλε για προπο αρκει να μην παραφαω:green:

γιατι δεν κοιμασαι ρε αλητη τετοια ωρα??παει στραφι η GH:green:

Hercules
10-05-10, 01:16
καλα σιγουρα,οποιος κανει κανονικο γευμα πχ κοτοπουλο-μακαρονια-σαλατα πρεπει να περιμενει σιγουρα 3 ωρες ωστε να γυμναστει..ειναι το ιδιο πραγμα με το κολυμπι που λενε οι γιατροι

beefmeup
10-05-10, 01:18
καλα σιγουρα,οποιος κανει κανονικο γευμα πχ κοτοπουλο-μακαρονια-σαλατα πρεπει να περιμενει σιγουρα 3 ωρες ωστε να γυμναστει..ειναι το ιδιο πραγμα με το κολυμπι που λενε οι γιατροι

bro,εξαρταται..εγω αν φαω κ κατσω 2μιση ωρες αρχιζω να πειναω μετα..δεν χονευουμε ολοι το ιδιο γρηγορα..

στο 2ωρο ειμαι οκ..κ μην ακους τι λενε οι γιατροι πανω σε αυτο..ακου το σωμα σου καλυτερα τι λεει.

Haris Pilton
10-05-10, 01:30
bro,εξαρταται..εγω αν φαω κ κατσω 2μιση ωρες αρχιζω να πειναω μετα..δεν χονευουμε ολοι το ιδιο γρηγορα..

στο 2ωρο ειμαι οκ..κ μην ακους τι λενε οι γιατροι πανω σε αυτο..ακου το σωμα σου καλυτερα τι λεει.

:thumbup:

Εγώ στη μια ωρα ,έχω φύγει για προπόνηση.Βέβαια πάω και μετά το πρωινό.

Ο άλλος στο 2ωρο ,τα βγάζει.

trelos
10-05-10, 13:59
προσπα8ησε να μην τρως 1 ωρα πριν γιατι το αιμα που χρειαζεται για να χωνεψεις παει στους μυεις και οχι στο στομαχι και ετσι μπορει να μην μπορεις να αποδοσεις...

GEORGEXX1
10-05-10, 14:26
Ετσι ειναι, ενας 20χρονος χωνευει σε 2-3 ωρες
και ενας 40χρονος σε 4-5 ωρες.

Dimitris1988
06-12-11, 02:34
Θέλω να σας ρωτήσω το εξής
Πριν την προπόνηση περίπου 30 λεπτά, είναι καλό να κάνουμε λήψη γρήγορου υδατάνθρακα π.χ. γλυκόζης? Αν ναι πόση ποσότητα?
Και γενικά τι προτείνετε σαν ένα καλό προπονητικό?

beefmeup
06-12-11, 12:22
συνχωνευτηκαν καποια θεματα που αφορουσαν το προ-προπονητικο.

SOSTARAS
06-12-11, 12:29
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα δε ξερεις ποιος το'πε?? γυμναστης φυσικα σε gym:shock:

πω δεν μπορω αλλο με αυτους τουσ γυμναστεσ !!!ενα δικοσ μασ εδω ειχε πει μετα το γυμ μισο λιτρο γαλα και μπανανα και μην παιρνεται προτεινεσ και βλακειεσ!!!και το ελεγε σε ολουσ με μεγαλη σιγουρια οτι σαν αυτο δεν εχει !!!τεσπα λιγο off αλλα δεν αντεχω !!!