PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα για Ογκο-Δυναμη



Nikos13
09-05-10, 22:35
Καλησπερα παιδια εδω και 1,5 χρονο το προγραμμα που ακολουθω ειναι την χειμερινη περιοδο 1)στηθος-τραπεζοειδης,2)πλατη-ωμους,3)δικεφαλα-τρικεφαλα,4)ποδια και αλλη μια μερα επαναληψη το 1 η το 2..Την καλοκαιρινη περιοδο ειναι καθε μερα και απο μια μυικη ομαδα με ωμους και τραπεζοειδης μαζι.Οι επαναληψεις μου ειναι 8 για ζεσταμα με λιγα κιλα στην αρχη της μυικης ομαδας και μετα 3 σετ των 8 με 75%-80% επιβαρυνση σταθερα..Το σωμα μου εχει διαμορφωθει και εχει συνηθισει την πιεση το θεμα ειναι οτι θελω να το αναπτυξω σε ογκο..Επαιρνα mass tech 8 μηνες και απο οτι καταλαβα μαζι με μυικο μαζα πηρα και λιγο λιπος γυρω απο την μεση(οχι τπτ φοβερο αλλα εγω το βλεπω)..Σκεφτομαι να παρω καθαρη πρωτεινη τωρα χωρις υδατανθρακες μιας και προσεχω παρα πολυ τι τρωω..Τι πιστευετε?Μπορει να μ προτεινει καποιος ενα προγραμμα?και μπορειτε να μ εξηγησετε τα 14-10-8-2 τι ειναι αυτα?και με τι επιβαρυνση γινονται?Γιατι ανεκαθεν ημουνα 3Χ8...
Ευχαριστω για τον χρονο σας κ ελπιζω να μην κουρασα κανεναν!:)

GEORGEXX1
09-05-10, 23:34
καλως ηρθες φιλε.
Νομιζω οτι θελεις καποιες αλλαγες, αλα θα τα πουμε στα αναλογα θεματα.

Nikos13
13-05-10, 23:31
Παιδια στο καταλληλο θεμα δεν εγραψα?Οποιος μπορει ας μ πει την αποψη του και καθε συμβουλη ευπροσδεκτη!

Nikos13
18-05-10, 15:42
Παιδες κανεις?:unsure:

Lasen
18-05-10, 21:09
Αν μπορεις πες μας αναλυτικα το προγραμμα σου.
Θα βρεις αρκετα προτεινομενα προγραμματα στο φορουμ.
Αυτο που λες 15-10-8-2 ειναι οι προτεινομενες επαναληψεις που εχει το εκαστοτε προγραμμα οπου οι 2 τελευταιες πρεπει να βγαινουν με δυσκολια.

Nikos13
20-05-10, 19:02
Tο προγραμμα που ακολουθω ειναι πρωτη μερα 1) στηθος-καμψεις αλτηρων,εκτασεις αλτηρων,καμψεις αλτηρων επικλινης,εκτασεις αλτηρων επικλινης.Τραπεζοειδης-ελξεις αλτηρων,ελξεις αλτηρων κυκλικες.Δευτερη μερα 2)πλατη-ελξεις τροχαλιας,κωπηλατικη με αλτηρα,ελξεις τροχαλιας με γωνιακη λαβη.Ωμοι πλαγιες εκτασεις ομων (δελτοειδων),εκτασεις ωμων.Τριτη μερα 3)δικεφαλα-ελξεις(μονοζυγο),σφυρια,αυτοσυγκεντρωση.Τρικεφαλα πιεσεις τροχαλιας με σχοινακι,γαλλικες πιεσεις,αρνητικες πιεσεις τροχαλια(αναποδη λαβη).Τεταρτη μερα 4) ποδια- εκτασεις τετρακεφαλοι τρικεφαλοι σε μηχανιμα και βυθισματα...

Lasen
20-05-10, 19:30
Πιστευω οτι ο διαχωρισμος σου θα μπορουσε να ηταν καλυτερος ωστε να μην εχεις ωμους κοντα σε στηθος και δικεφαλους κοντα σε πλατη.
Ενας καλος σχεδιασμος 4ημερης προπονησης για μενα ειναι ο εξης:
1η μερα Στηθος-δικεφαλοι
2η μερα Ποδια
3η μερα κενο
4η μερα Ωμοι-τρικεφαλοι
5η μερα Πλατη-Τραπεζοειδης
6η μερα κενο
7η μερα κενο

Τωρα απο ασκησεις μπορεις να κανεις τις δικες σου επιλογες.
Εγω στη θεση σου θα εκανα το εξης
Στηθος:Θα ειχα μονο 3 ασκησεις Πιεσεις σε ισιο+επικλινη παγκο και βυθισεις
Τραπεζοειδης:θα κρατουσα μονο μια ασκηση
Ωμοι:Θα αντικαθιστουσα εκτασεις ωμων μπροστα με πιεσεις ωμων.
Ποδια:Θα εβαζα 2 ασκησεις για τετρακεφαλους και 2 για μηριαους δικεφαλους

Nikos13
24-05-10, 15:34
3 μερες κενο..?Δεν ξερω,δεν μ αρεσει τοσο..Καλυτερα 2 κ θα κανω αεροβια εκεινες τις μερες και σκεφτομουν το προγραμμα ως εξης:

1η μερα στηθος-ωμους
2η μερα χερια(δικεφαλα τρικεφαλα)
3η μερα αεροβια
4η μερα πλατη-τραπεζοειδης
5η μερα ποδια- ωμους
6η μερα χερια(δικεφαλα τρικεφαλα)
7η μερα κενο
Τι λετε?
Τι διαφορα εχει το 10-8-6-2 απο το 3Χ8?
και τι διαφορα κιλων να υπαρχει μεταξυ των σετ?Ολα με 80%-90% επιβαρυνση?

Nikos13
28-05-10, 16:15
Δεν μπορει κανεις να μου γραψει την αποψη του?Δεν γνωριζω πολλα γι`αυτο ρωταω...