PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτησεις αποριες και λοιπα



Zanax
11-05-10, 00:24
Γεια σας φιλοι, θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις (που μαλλον θα σας φανουν γελοιες:unsure:). Καταρχας ειμαι 93 κιλα, 19 χρονων, 186cm, BMR 2142,604 και θελω να κανω διατροφη γραμμωσης μεχρι τον Οκτομβρη (το πολυ Νοεμβρη). Στοχος μου ειναι κυριως να μειωσω το λιπος που εχω, αν και εχω καταλαβει οτι δεν θα χασω μονο αυτο, αλλα και μυες, ομως ειμαι ετοιμος για της "παρενεργεια" αυτη, καθως θα αρχισω ογκο μετα. Οσο για για επιμονη και πειθαρχεια, εχω ατελειωτη Λοιπον:
1) Οι διαφορες διατροφες που δημοσιευονται εδω (τυπου πρωϊ 80 γραμμαρια βρωμη κτλ) ακολουθουνται καθε μερα ακριβως το ιδιο (βεβαια με την απαραιτητη αυξομειωση των θερμιδων)?
2)Οταν λετε αυγα εννοειτε βραστα ετσι? Γιατι ωμα μου φαινονται καπως επικινδυνα για σαλμονελα.
3)Βρωμη. Εννοειτε quaker ή κατι αλλο?Αν ναι σε τι το μαγειρευετε(γαλα ή κατι αλλο)
4)Επειδη κανω αεροβια τρεξιμο σε τοπικο γηπεδο*(εκτος γυμναστηριου) σινεισταται να πηγαινω με αδειο στομαχι? Μπορω να ακολουθω την διαιτα του λεμονιου( ή κατι τετοιο δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγεται)? Αφου τελειωσω πρεπει να τρωω κατι οπως και στην προπονηση με βαρη?
5)Τις πρωτεινες και τα λιποδιαλιτικα θα τα αρχισω τελη Ιουνιου(γιατι ουτε η διατροφη, ουτε η προπονηση μου θα ειναιτελεια μεχρι τοτε και απ'οτι εχω καταλαβει για να εχουν αποτελεσμα πρεπει να ειναι τελεια). Μεχρι τοτε με τι να υποκαθιστω το μεταπροπονητικο γευμα?
6) Τα διαφορα ιχνοστοιχεια που πρεπει να παιρνω (πχ χρωμιο) υπαρχουν σε ενα συγκεκριμενο προιον, δηλαδη να μην αγοραζω πολλα προιοντα που να εχουν καποια στοιχεια απο αυτα που χρειαζομαι.
7) Τονος σε νερο, ετσι?

*Κανω αεροβια και στο γυμναστηριο, αλλα στο γηπεδο εχει μια διαφορετικη αισθηση, οχι αυτη της πλαστικουρας, συν το οτι μπορω να αυξομειωνω την ενταση καλυτερα.

Και τωρα το χρονοδιαγραμμα της διατροφης. Απο την μερα που θα τη φτιαξω μεχρι τελος Μαιου θα την εφαρμοζω οσο καλυτερα μπορω, ομως με καποιες αποκλισεις λογω σχολης. Τον ιουνιο απο 1 μεχρι 23 ( λογω εξεταστικης-θα διαβαζω) που θα ειμαι σπιτι θα την εφαρμοζω ευαγγελιο. Αναγκαστικα προπονησεις θα κανω νωρις το πρωι για εχω χρονο για διαβασμα( μια ερωτηση εδω: μπορω να κανω τρεξιμο 1 ωρα στο γηπεδο, 20 λεπτα ξεκουραση και κατευθειαν γυμναστηριο για βαρη?). Απο 23 ιουνιου μεχρι 1 οκτωμβρη θα εφαρμοζω την διατροφη ευαγγελιο, με πρωινο τρεξιμο και γυμναστηριο τα μεσημερια( εχει καποια διαφορα αν γυμναζεσαι πρωι μεσημερι ή απογευμα?), πρωτεινη και λιποδιαλυτη.

Το μεγαλο μου προβλημα ειναι το πως θα φτιαξω την διατροφη. Η μια, ευκολη λυση ειναι ο διατροφολογος. Απο τη μια θα μου λεει ακριβως τι να κανω, με πιθανον καλυτερο αποτελσμα, ομως αν με ταραξει στις σαλατες ολη μερα, δηλαδη δεν ειναι συμφωνη με αυτες που πρετεινετε εσεις? Ειναι και το οικονομικο κομματι, γιατι θα δινω ( τελη ιουνιου- οκτομβρη) ~100 ευρω για πρωτεινη και λιποδιαλιτικα συν οσα ζηταει αυτος ανα επισκεψη. Η αλλη επιλογη ειναι να παρω το προγραμμα που δημοσιευσε στο forum καποιος κοντα στα δικα μου χαρακτηριστικα, το διωρθωσατε και να το εφαρμοσω και εγω. Αν οχι καρμπον, με προσαρμογες στις θερμιδες. Τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας και συγγνωμη αν σας κουρασα.

Manos1989
11-05-10, 08:49
Γεια σας φιλοι, θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις (που μαλλον θα σας φανουν γελοιες:unsure:). Καταρχας ειμαι 93 κιλα, 19 χρονων, 186cm, BMR 2142,604 και θελω να κανω διατροφη γραμμωσης μεχρι τον Οκτομβρη (το πολυ Νοεμβρη). Στοχος μου ειναι κυριως να μειωσω το λιπος που εχω, αν και εχω καταλαβει οτι δεν θα χασω μονο αυτο, αλλα και μυες, ομως ειμαι ετοιμος για της "παρενεργεια" αυτη, καθως θα αρχισω ογκο μετα. Οσο για για επιμονη και πειθαρχεια, εχω ατελειωτη Λοιπον:
1) Οι διαφορες διατροφες που δημοσιευονται εδω (τυπου πρωϊ 80 γραμμαρια βρωμη κτλ) ακολουθουνται καθε μερα ακριβως το ιδιο (βεβαια με την απαραιτητη αυξομειωση των θερμιδων)? το κοτόπουλο αντικαθιστάται από άλλα κρέατα ή ψάρια,οι σαλάτες αλλάζουν ανάλογα τι αρέσει στον καθένα,το καστανό ρύζι αντικαθιστάται με γλυκοπατάτα.2)Οταν λετε αυγα εννοειτε βραστα ετσι? Γιατι ωμα μου φαινονται καπως επικινδυνα για σαλμονελα.Όχι ωμά,βραστά ή με παραλλαγές που μπορείς να βρεις στις συνταγές,αλλά κυρίως βραστά ναι.3)Βρωμη. Εννοειτε quaker ή κατι αλλο?Αν ναι σε τι το μαγειρευετε(γαλα ή κατι αλλο)Ναι quaker.Εγώ προσωπικά το αλέθω στο multi με νερό και πρωτείνη.Δεν νομίζω να μαγειρεύεται κάπως η βρώμη,μόνο για βράσιμο έχω ακούσει για να μαλακώσει ή σε κάποια συνταγή(π.χ πιτάκι βρώμης) που αλέθεται και μπαίνει στο αντικολλητικό.
4)Επειδη κανω αεροβια τρεξιμο σε τοπικο γηπεδο*(εκτος γυμναστηριου) σινεισταται να πηγαινω με αδειο στομαχι? Μπορω να ακολουθω την διαιτα του λεμονιου( ή κατι τετοιο δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγεται)? Αφου τελειωσω πρεπει να τρωω κατι οπως και στην προπονηση με βαρη?Αερόβια νηστικός το πρωί ή μετά τα βάρη είναι το ιδανικό γιατί τότε το γλυκογόνο είναι σε χαμηλά επίπεδα.Δίαιτα του λεμονιού??????:unsure: Το μεταπροπονητικό μετά από αερόβια μόνο δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο,απλά φάε το επόμενο γεύμα σου όταν είναι η ώρα του.5)Τις πρωτεινες και τα λιποδιαλιτικα θα τα αρχισω τελη Ιουνιου(γιατι ουτε η διατροφη, ουτε η προπονηση μου θα ειναιτελεια μεχρι τοτε και απ'οτι εχω καταλαβει για να εχουν αποτελεσμα πρεπει να ειναι τελεια). Μεχρι τοτε με τι να υποκαθιστω το μεταπροπονητικο γευμα? 1 μπανάνα ή 1 ξινόμηλο(ίσως και κάτι ακόμα που θα προτείνουν τα παιδιά)6) Τα διαφορα ιχνοστοιχεια που πρεπει να παιρνω (πχ χρωμιο) υπαρχουν σε ενα συγκεκριμενο προιον, δηλαδη να μην αγοραζω πολλα προιοντα που να εχουν καποια στοιχεια απο αυτα που χρειαζομαι.
7) Τονος σε νερο, ετσι? ναι

*Κανω αεροβια και στο γυμναστηριο, αλλα στο γηπεδο εχει μια διαφορετικη αισθηση, οχι αυτη της πλαστικουρας, συν το οτι μπορω να αυξομειωνω την ενταση καλυτερα.

Και τωρα το χρονοδιαγραμμα της διατροφης. Απο την μερα που θα τη φτιαξω μεχρι τελος Μαιου θα την εφαρμοζω οσο καλυτερα μπορω, ομως με καποιες αποκλισεις λογω σχολης. Τον ιουνιο απο 1 μεχρι 23 ( λογω εξεταστικης-θα διαβαζω) που θα ειμαι σπιτι θα την εφαρμοζω ευαγγελιο. Αναγκαστικα προπονησεις θα κανω νωρις το πρωι για εχω χρονο για διαβασμα( μια ερωτηση εδω: μπορω να κανω τρεξιμο 1 ωρα στο γηπεδο, 20 λεπτα ξεκουραση και κατευθειαν γυμναστηριο για βαρη?)ναι αλλα θα είσαι πολύ κουρασμένος λογικά,καλύτερα το ανάποδο. Απο 23 ιουνιου μεχρι 1 οκτωμβρη θα εφαρμοζω την διατροφη ευαγγελιο, με πρωινο τρεξιμο και γυμναστηριο τα μεσημερια( εχει καποια διαφορα αν γυμναζεσαι πρωι μεσημερι ή απογευμα?)όχι όπως βολέυει τον καθένα, πρωτεινη και λιποδιαλυτη.

Το μεγαλο μου προβλημα ειναι το πως θα φτιαξω την διατροφη. Η μια, ευκολη λυση ειναι ο διατροφολογος. Απο τη μια θα μου λεει ακριβως τι να κανω, με πιθανον καλυτερο αποτελσμα, ομως αν με ταραξει στις σαλατες ολη μερα, δηλαδη δεν ειναι συμφωνη με αυτες που πρετεινετε εσεις? Ειναι και το οικονομικο κομματι, γιατι θα δινω ( τελη ιουνιου- οκτομβρη) ~100 ευρω για πρωτεινη και λιποδιαλιτικα συν οσα ζηταει αυτος ανα επισκεψη. Η αλλη επιλογη ειναι να παρω το προγραμμα που δημοσιευσε στο forum καποιος κοντα στα δικα μου χαρακτηριστικα, το διωρθωσατε και να το εφαρμοσω και εγω. Αν οχι καρμπον, με προσαρμογες στις θερμιδες. Τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας και συγγνωμη αν σας κουρασα.

Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία!:welcome:

gj
11-05-10, 14:26
Γεια σας φιλοι,Γεια σου και σε σένα:welcome: θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις (που μαλλον θα σας φανουν γελοιες:unsure:). Καταρχας ειμαι 93 κιλα, 19 χρονων, 186cm, BMR 2142,604 και θελω να κανω διατροφη γραμμωσης μεχρι τον Οκτομβρη (το πολυ Νοεμβρη). Στοχος μου ειναι κυριως να μειωσω το λιπος που εχω, αν και εχω καταλαβει οτι δεν θα χασω μονο αυτο, αλλα και μυες, ομως ειμαι ετοιμος για της "παρενεργεια" αυτη, καθως θα αρχισω ογκο μετα. Οσο για για επιμονη και πειθαρχεια, εχω ατελειωτη Λοιπον:
1) Οι διαφορες διατροφες που δημοσιευονται εδω (τυπου πρωϊ 80 γραμμαρια βρωμη κτλ) ακολουθουνται καθε μερα ακριβως το ιδιο (βεβαια με την απαραιτητη αυξομειωση των θερμιδων)?Καθενας φτιαχνει το πρόγραμμα του ανάλογα με τις ανάγκες του. Το ακολουθεί όσο το δυνατον πιο πιστά και όταν έρχεται η ώρα για επαναπροσδιορισμό των θερμιδών αυξομοιώνει το φαγητό του.Διαβασε τα άρθρα της διατροφής του φόρουμ να κατατοπιστείς
2)Οταν λετε αυγα εννοειτε βραστα ετσι? Γιατι ωμα μου φαινονται καπως επικινδυνα για σαλμονελα.οπως τον βολεύει τον καθένα. Παντως ομά υπάρχει ο κίνδυνος της σαλμονέλας
3)Βρωμη. Εννοειτε quaker ή κατι αλλο?Αν ναι σε τι το μαγειρευετε(γαλα ή κατι αλλο)ναι το κουακερ εννοουμε ή υπάρχουν και βιολογικά προιόντα. Υπαρχουν διαφορες συνταγές εδω μέσα που μπορείς να βρείς
4)Επειδη κανω αεροβια τρεξιμο σε τοπικο γηπεδο*(εκτος γυμναστηριου) σινεισταται να πηγαινω με αδειο στομαχι?Το καλύτερο αποτέλεσμα το χεις στην πρωινή αερόβια. Δεν έχουν γλυκογόνο οι μυς για να κάψεις και έτσι καις περισότερο λίπος Μπορω να ακολουθω την διαιτα του λεμονιου( ή κατι τετοιο δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγεται)?Αν εννοεις αυτό που στιβεις λεμόνι το πρωι σε χλιαρό νερό νομιζω πως βοηθάει. Υπάρχει σχετικό τόπικ. Χρησιμοποιησε την αναζήτηση Αφου τελειωσω πρεπει να τρωω κατι οπως και στην προπονηση με βαρη?Οχι ακριβώς. Διαβασε το άρθρο της μεταπροπονητικής διατροφής.
5)Τις πρωτεινες και τα λιποδιαλιτικα θα τα αρχισω τελη Ιουνιου(γιατι ουτε η διατροφη, ουτε η προπονηση μου θα ειναιτελεια μεχρι τοτε και απ'οτι εχω καταλαβει για να εχουν αποτελεσμα πρεπει να ειναι τελεια). Μεχρι τοτε με τι να υποκαθιστω το μεταπροπονητικο γευμα?Λιποδιαλυτη θα σου πρότεινα να πάρεις μόνο αν δεις ότι θα κολίσεις και δεν θα πέφτουν τα κιλά. Κάτι μεταπροπονητικά που μπορεις να φας ειναι στήθος κοτόπουλο με πατάτα βραστη. Οπως όμως σου πα και πιο πάνω διαβασε τα άρθρα
6) Τα διαφορα ιχνοστοιχεια που πρεπει να παιρνω (πχ χρωμιο) υπαρχουν σε ενα συγκεκριμενο προιον, δηλαδη να μην αγοραζω πολλα προιοντα που να εχουν καποια στοιχεια απο αυτα που χρειαζομαι.Αυτο δυστηχως δεν το γνωριζω
7) Τονος σε νερο, ετσι?Καλυτερα ναι. Εγω παίρνω πικάντικο από τον βασιλόπολο

*Κανω αεροβια και στο γυμναστηριο, αλλα στο γηπεδο εχει μια διαφορετικη αισθηση, οχι αυτη της πλαστικουρας, συν το οτι μπορω να αυξομειωνω την ενταση καλυτερα.

Και τωρα το χρονοδιαγραμμα της διατροφης. Απο την μερα που θα τη φτιαξω μεχρι τελος Μαιου θα την εφαρμοζω οσο καλυτερα μπορω, ομως με καποιες αποκλισεις λογω σχολης. Τον ιουνιο απο 1 μεχρι 23 ( λογω εξεταστικης-θα διαβαζω) που θα ειμαι σπιτι θα την εφαρμοζω ευαγγελιο. Αναγκαστικα προπονησεις θα κανω νωρις το πρωι για εχω χρονο για διαβασμα( μια ερωτηση εδω: μπορω να κανω τρεξιμο 1 ωρα στο γηπεδο, 20 λεπτα ξεκουραση και κατευθειαν γυμναστηριο για βαρη?).ΟΧΙ. αν θες να βάλεις μαζί αυτές τις προπονήσεις πρώτα βάρη και μετά αερόβια Απο 23 ιουνιου μεχρι 1 οκτωμβρη θα εφαρμοζω την διατροφη ευαγγελιο, με πρωινο τρεξιμο και γυμναστηριο τα μεσημερια( εχει καποια διαφορα αν γυμναζεσαι πρωι μεσημερι ή απογευμα?), πρωτεινη και λιποδιαλυτη.

Το μεγαλο μου προβλημα ειναι το πως θα φτιαξω την διατροφη. Η μια, ευκολη λυση ειναι ο διατροφολογος.Οι διατροφολογοι φίλε μου ειναι σαν τα πεπόνια. Πρεπει να κόψεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για να βρεις ένα καλό. Δοκιμασε μόνος σου. Πόσταρε την και στο φορουμ μετά να σε βοηθήσει ο καθένας όπως μπορεί Απο τη μια θα μου λεει ακριβως τι να κανω, με πιθανον καλυτερο αποτελσμα, ομως αν με ταραξει στις σαλατες ολη μερα, δηλαδη δεν ειναι συμφωνη με αυτες που πρετεινετε εσεις? Ειναι και το οικονομικο κομματι, γιατι θα δινω ( τελη ιουνιου- οκτομβρη) ~100 ευρω για πρωτεινη και λιποδιαλιτικα συν οσα ζηταει αυτος ανα επισκεψη. Η αλλη επιλογη ειναι να παρω το προγραμμα που δημοσιευσε στο forum καποιος κοντα στα δικα μου χαρακτηριστικα, το διωρθωσατε και να το εφαρμοσω και εγω. Αν οχι καρμπον, με προσαρμογες στις θερμιδες. Τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο?Μην το κάνεις. Αλλες αναγκες και προτιμήσεις έχει ο καθενας. Όταν μάθεις 5-6 πραγματάκια καιμάθεις και το σώμα σου δεν θα έχεις ανάγκη κανέναν

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας και συγγνωμη αν σας κουρασα.Παρακαλώ αλλα με κουρασες τώρα με την τσιμπλα στο μάτι να σου γράφω:P:P:P:P:P:P:P(just kiding:P)

Kαλη επιτυχία φίλε μου :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Zanax
11-05-10, 22:00
Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια. Να'στε καλα!

paulakos
13-05-10, 01:03
Καποιος καποτε ειχε "υπογραφη" <<μηνυμα πανω απο 5 γραμμες δεν διαβαζω>> ο Κατερινη πρεπeι να ηταν,τωρα ξερω τι εννοουσε...
Καλωσηλθες....

trelos
13-05-10, 09:28
για χρωμιο επειδη ειχα τ ιδιο προβλημα βρηκα εναν λιποδιαλυτη που ειναι ηπιος και εχει χρωμιο...ripped fast universal σαν λιποδιαλυτης δν ειναι κατι το ιδιεταιρο ουτε της κλασης thermocuts kai mitotropin αλλα αντι ν παρεις σκετο χρωμιο παρε αυτον;)
οσο για την διατροφη ειμαστε σχεδον ιδια κιλα και ιδια ηλικια αμα θες πες μου ν σου στειλω την δικια μου για να κατατοπιστεις και να οργανωσεις και την δικια σου...