PDA

Επιστροφή στο Forum : μια πολυ χαζη ερωτηση απο μενα!!!!!!!!!



hardtraining
11-05-10, 19:19
αν σταματησεις τη προπονηση με βαρη για ενα οχι αρκετα μεγαλο διαστημα ασ πουμε περιπου για 1 μηνα για διαφορους λογους! αλλα εχουν προηγηθει τουλαχιστον 2 και μηση χρονια προπονησης με βαρη........τοτε το σωμα σου θα πεσει? θα μικραινουν οι μυς? τι ακριβως συμβαινει?

Υ.Γ χαζη ερωτηση αλλα με ενδιαφερει

giannis64
11-05-10, 19:22
θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα οταν ξαναρχησεις!!! μην σε χαλαει ο 1 μηνας!!

hardtraining
11-05-10, 19:26
γιαννη λεω να σταματησεις ξερω γω λογω τραυματισμου η λογω αγωνων(μακαρι ο θεος να μας φυλαει απο τους τραυματισμους ολους)!
σε αυτη τη φαση δλδ τον ενα η 2 μηνες που θα μεινω εκτος θα χαθουν οι μυς μου? θα μικρινουν σε ογκο? θα πεσει το σωμα μου?

π.χ η πλατη μου εχει ενα ταδε ανοιγμα αν σταματησω για 1 με 2 μηνες εκεινο το χρονικο διαστημα που δεν θα ασχολουμε με βαρη θα μικραινει το ανοιγμα της πλατης ασπουμε? χαχαχαχ βλακειες ρωταω αλλα με ενδιαφερει να ξερω τι παιζει!

AlwaysExcel
11-05-10, 19:45
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά απόσο ξέρω:

Θεωρητικά θα χάσεις κάτι , το οποίο θα το ξαναβάλεις γρήγορα όταν ξαναρχίσεις τα βάρη.

Πρακτικά δε χάνεις (σχεδόν) τίποτα.


Προϋπόθεση βέβαια οτι η διατροφή είναι επαρκής και σωστή!

chaniotis.manos
11-05-10, 19:51
αν σταματησεις τη προπονηση με βαρη για ενα οχι αρκετα μεγαλο διαστημα ασ πουμε περιπου για 1 μηνα για διαφορους λογους! αλλα εχουν προηγηθει τουλαχιστον 2 και μηση χρονια προπονησης με βαρη........τοτε το σωμα σου θα πεσει? θα μικραινουν οι μυς? τι ακριβως συμβαινει?

Υ.Γ χαζη ερωτηση αλλα με ενδιαφερει

τιποτα απολυτως δεν θα παθεις!!ισα ...ισα που το σωμα σου θα ξεκουραστει για τα καλα,γιατι το χρειαζεται αυτο.μετα οταν ξαναρχισεις και πεσει το σιδερο απανω σου....θα παθεις πλακα απο το πρηξιμο.αρκει να μην πλακωθεις μαζι με την αποχη απο το γυμναστηριο σε παρα πολυ κακη διατροφη για τοσο χρονικο διαστημα.γνωρισω ατομα που ειναι...τουμπανα και ασχολουνται πολλα χρονια με το σιδερενιο παιχνιδι,και κανουνε κανα δυο μηνακια το χρονο παυση.και ιδιως μετα απο δυομιση χρονια.....μην σου πω οτι να το κανεις και απο μονος σου και χωρις κανενα αλλο λογο περα απο την αναρρωση.ενα 20 ημερο τουλαχιστον θα σου κανει πολυ καλο.

hardtraining
11-05-10, 19:59
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις!φυσικα θα εχω προσεγμενη διατροφη που εφαρμοζω και στα βαρη 5 με 6 γευματα μικρα και προσεγμενα καθε μερα και μαγειρευτο φαγητο με κοτπουλο,ψαρη ,οσπρια,λαχανικα κλπ!

σε εκεινο ομως το ενδιαμεσο διαστημα δεν θα πεσουν οι μυς μου ουτε θα μειωθει ο ογκος και το ανοιγμα του στηθους μου? θα μικρηνουν τα δικεφαλα?

δλδ εν ολιγης το σωμα μου θα πεσει η θα παραμεινει στο επιπεδο που το εχω φτιαξει αυτα τα 2 και μιση χρονια!:weights:

chaniotis.manos
11-05-10, 20:01
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά απόσο ξέρω:

Θεωρητικά θα χάσεις κάτι , το οποίο θα το ξαναβάλεις γρήγορα όταν ξαναρχίσεις τα βάρη.

Πρακτικά δε χάνεις (σχεδόν) τίποτα.


Προϋπόθεση βέβαια οτι η διατροφή είναι επαρκής και σωστή!
δεν κανεις απολυτως κανενα λαθος.το λεω απο προσωπικη εμπειρια κιολας αυτο.και δεν μιλαω για ενα μηνακι τωρα,αλλα για 7 χρονια αποχη για επαγγελματικους λογους.βεβαια ειχα πολλα χρονια προυπηρεσια,αλλα ομως στματησα στα 85 κιλα και εγινα 112 κιλα αηδια.αλλα οι μυς μου μπορει να ειχανε ξεπρηστει,μπορει να ειχα παρει υπερβολικα κιλα στη μεση,(μεχρι τα κορδονια μου δεν μπορουσα να δεσω)αλλα οι μαζες ειχανε μεινει.ειχα πειφερια στηθους 128 και χερια 45 αρια.μεση??125 ποντους.οταν ξαναρχισα την προπονηση και εχασα κιλα,μεσα σε λιγους μηνες καταφερα να εχω 125 στηθος,45αρια χερια,και 80 ποντους μεση.και με βαρος 85 κιλα που ειμαι τωρα.εμεινα εκπληκτος με τον εαυτο μου.ολοι νομιζανε οτι εχω παρει φαρμακα με το κιλο.και το μονο που εχω παρει ειναι μια καθαρη πρωτεινουλα που τημ πινω 3-4 φορες την μερα,γευματα με κουακερ,και λιγους υπδατανθρακες το μεσημερι.ουτε καν λιποδυλυτες δεν εχω παρει,οχι μονο τωρα αλλα ουτε σε ολοκληρη την προπονητικη μου θητεια.επανερχεται παιδια το σωμα απιστευτα!!!τιποτα δεν χανεται!!!!

chaniotis.manos
11-05-10, 20:07
γιαννη λεω να σταματησεις ξερω γω λογω τραυματισμου η λογω αγωνων(μακαρι ο θεος να μας φυλαει απο τους τραυματισμους ολους)!
σε αυτη τη φαση δλδ τον ενα η 2 μηνες που θα μεινω εκτος θα χαθουν οι μυς μου? θα μικρινουν σε ογκο? θα πεσει το σωμα μου?

π.χ η πλατη μου εχει ενα ταδε ανοιγμα αν σταματησω για 1 με 2 μηνες εκεινο το χρονικο διαστημα που δεν θα ασχολουμε με βαρη θα μικραινει το ανοιγμα της πλατης ασπουμε? χαχαχαχ βλακειες ρωταω αλλα με ενδιαφερει να ξερω τι παιζει!

οχι φιλε μου,και καλα κανεις και ρωτας.απλα θα ξεπρηστεις ελαφρως.τιποτα το ιδιαιτερο.απαντησα και πιο καλα σε ενα μηνυμα παρακατω.

pan0z
11-05-10, 20:08
Να ρωτησω κατι hardtraining?Εχεις βαλει κανενα στοιχημα ποσα threads μπορεις να κανεις lock σε ενα μηνα?:doh::doh:

The Rock
11-05-10, 20:59
Να ρωτησω κατι hardtraining?Εχεις βαλει κανενα στοιχημα ποσα threads μπορεις να κανεις lock σε ενα μηνα?:doh::doh:
Μήνα ? :green::green::green::green:

Plus
11-05-10, 21:10
Τιποτα ιδιαιτερο φιλε εως καθολου,απλα τρωγε υγιεινες τροφες που περιεχουν ποιωτικη πρωτεινη,οι μυς παντα την χρειαζονται :box1:

ioannis1
11-05-10, 22:26
Να ρωτησω κατι hardtraining?Εχεις βαλει κανενα στοιχημα ποσα threads μπορεις να κανεις lock σε ενα μηνα?:doh::doh:

:rolf::rolf::rolf::rolf:
σοβαρα τωρα γραφε στο δικο σου μετα το προγραμμα που εβαλα.

NASSER
11-05-10, 22:43
αν σταματησεις τη προπονηση με βαρη για ενα οχι αρκετα μεγαλο διαστημα ασ πουμε περιπου για 1 μηνα για διαφορους λογους! αλλα εχουν προηγηθει τουλαχιστον 2 και μηση χρονια προπονησης με βαρη........τοτε το σωμα σου θα πεσει? θα μικραινουν οι μυς? τι ακριβως συμβαινει?

Υ.Γ χαζη ερωτηση αλλα με ενδιαφερει

Εξαρταται πως θα εισαι οταν θα σταματησεις να γυμναζεσαι και τι διατροφικες συνηθειες ακολουθουσες και τι διατροφικες συνηθειες θα συνεχισεις να εχεις οταν πεις πως θα σταματησεις.
Αμα εισαι χαζος και εκει που καταναλωνες 4000 θερμιδες, σταματησεις να κανεις προπονηση, τοτε θα καταντησεις παχυσαρκος.
Αν παλι κοψεις προπονηση και διατροφη, απλα θα συρρικνώνεσαι συνεχεια, εκτος αμα εισαι εξαιρεση οπως ο Ηλιας Τριανταφυλλου :)

hardtraining
12-05-10, 14:23
Να ρωτησω κατι hardtraining?Εχεις βαλει κανενα στοιχημα ποσα threads μπορεις να κανεις lock σε ενα μηνα?:doh::doh:

καταρχας για να το ξεκαθαρισουμε αυτο ρωταω και ρωταω συνεχεια και ανοιγω thread επειδη η γυμναστικη ειναι η δουλεια μου και απο αυτην περνω λεφτα και ζω........οποτε ενδιαφερομαι και ρωταω για τα παντα ακομα και για την πιο χαζη ερωτηση! δεν λεω μερικα thread μου εχουν κλειδωθει και ειναι λαθος δικο μου που δεν εψαξα πολυ μεσα στο φορουμ οσο ηθελα!! αλλα το να λες σε καποιον οτι ξες φιλε εβαλες στοιχημα ποσα lock thread θα κανεις ε ειναι καπως βαρυ λες και μονο τα δικα μου Thread κλειδωνονται.....!!!

Υ.Γ πραγματικα αν κουραζω τα μελη με τα thread μου μπορει καπιο μελος αφου εχει ενοχληθει τοσο να με κανει banned και να παρακολουθω το φορουμ μονο σαν επισκευτης οχι σαν ενεργο μελος!

και κατι ακομα για τον φιλο PANOZ ειναι ελαχιστες οι φορες που δεν ειπα σε καποιον που με βοηθησε ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω σχεδον σε ολα τα Thrad μου και σε αυτα που κλειδωθηκαν λογω δικιας μου βλακειας!

φιλικα hardtraining

NASSER
12-05-10, 15:08
hardtraining δεν τιθεται θεμα, για να εξηγεις γιατι ανοιγεις τοπικ. Αρκει να τα ανοιγεις στη αντιστοιχη ενοτητα καθε φορα.
Εισαι γυμναστης? Ασκεις το επαγγελμα?

hardtraining
13-05-10, 14:31
ναι ειμαι γυμναστης αλλα πραγματικα φιλε nasser εχω μαθει πολλα και χρησιμα πραματα μεσα απο το φορουμ αυτο που η αληθεια ειναι οτι δεν τα γνωριζα πριν! δε ξερω αλλα επειδη αναλυουμε μεσα σε αυτο το φορουμ ολα τα θεματα περι γυμναστηριων κτλπ εχω μαθει απιστευτα πραματα και εγω και πιστευω ολα τα παιδια του φορουμ!

τελοσπαντων ας επανερθουμε στο θεμα μας! και επειδη εχω ανοιξει ηδη εδω το θεμα θελω να ρωτησω και κατι αλλο πανω σε αυτο.......οταν γυμναζεις π.χ 1 φορα την εβδομαδα καθε μυ αλλα με οχι τρελη ενταση δλδ ζοριζεσε στις τελευταιες επαναληψεις αλλα τις βγαζεις με εναν σχετικο ζορι.........τοτε ο μυς θα αναπτυσσεται πιο αργα απο εναν ΄που δουλευει με ενταση 80-90%?

ενα παραδειγμα γενικα ..............βασικα ειsαι προπονητης σε ενα παιδι που κανει βαρη και δεν ασχολειτε με το bodybuilding δηλαδη κανει καθε μερα διαφορετικη μυικη ομαδα αλλα μονο για να εχει ενα καλο γυμνασμενο σωμα χωρις να ζορισετε παρα πολυ στις επαναληψεις οπως οι bodybuilter τοτε οι μυς του θα αναπτυχθουν η θα μεινουν στο ιδιο μυικο μεγεθος και θα ειναι απλα υμνασμενοι και οχι ανεπτυγμενοι?

Rise above
13-05-10, 17:26
όσο μεγαλύτερο είναι το ερέθισμα που δέχεται ο μυς με την προπόνηση με βάρη τόσο μεγαλύτερη θα είναι η ανάγκη του να αναπτυχθεί για να ανταπεξέλθει στις συνθήκες.

NASSER
13-05-10, 23:10
όσο μεγαλύτερο είναι το ερέθισμα που δέχεται ο μυς με την προπόνηση με βάρη τόσο μεγαλύτερη θα είναι η ανάγκη του να αναπτυχθεί για να ανταπεξέλθει στις συνθήκες.

+ ειτε το ερεθυσμα ειναι ενταση ή αυξηση βαρους ή αυξηση εντασης προπονησης.
Ο δευτερος και βασικος παραγοντας ειναι η καλη διατροφη.

Rise above
13-05-10, 23:58
hardtraining σαν γυμναστής κάποιες απαντήσεις από όλες αυτές τις ερωτήσεις που έχεις κάνει κατά καιρούς που δεν είναι ιδιαιτερα δύσκολες δεν θα έπρεπε να τις ξέρεις ήδη ? εντελώς φιλική είναι ερώτηση δεν έχω σκοπό ούτε να σε θίξω ούτε να σε μειώσω ούτε τίποτα απλά μου φαίνεται περίεργο.