PDA

Επιστροφή στο Forum : Βρώμη



Σελίδες : 1 2 [3]

Feth
21-04-15, 14:12
Το πρωι πας γυμναστηριο argosixna? Η ξυπνάς και παίρνεις μονο αμινοξέα για κάμποσες ώρες μέχρι να φτάσει το μεσημερι και να φας το 1ο σου γευμα που είναι και το προπονητικο ? Μπερδευτηκα λίγο :P disc jokey είσαι και εσυ ? :D

ArgoSixna
21-04-15, 14:19
Ναι αμινοξεα το πρωι και τα καταλανωνω σε 2-3 ωρες , πρωτο γευμα περιπου 15:00 και καπου εκει εναν εσπρεσσο μετριο 15-20γρ ζαχαρη.
Αναλογα ποσες προπονησεις εχω καθε μερα , ρυθμιζω ποτε θα κανω την δικη μου προπονηση. Συνηθως προπονουμε 18:00. οχι γυμναστης ειμαι

Feth
21-04-15, 14:22
Ειχα δει ένα video στο youtube με τον brandon Carter αn τον έχεις ακουστα που έκανε το ίδιο πράγμα, δεν έτρωγε μέχρι τις 4 και μετά έτρωγε το 1ο του γευμα με μονο πρωτεινη και λαχανικά και ακριβώς μετα την προπονηση καναλωνε ολον τον υδατανθρακα. Ποιος ο λόγος να μην τρως μέχρι τις 3 και να κάνεις νηστεια τόσες ώρες? Αν μπορείς εξηγησε μου λίγο διεξοδικα, θα σου ήμουν υπόχρεος.:green:

Κατι τελευταιο, όταν πας στην προπονηση ας πουμε το μεσημερι όπως εσυ και δεν έχεις καταναλώσει υδατανθρακα εκεινη την μέρα, θα χρησιμοποιησεις το γλυκογονο από τους υδατάνθρακες που εφαγες την προηγουμενη μέρα? Η με το που αρχίσεις προπονηση θα αρχίσεις να καις απλά λιπος?

vaggan
21-04-15, 16:57
Τι βρωμη παίρνεις φακελάκια των 125 ? Γιατι εγω εχω τα 500αρια, είχε τις προαλλες προσφορα ο μαρινοπουλος στα 80 λεπτα τα 500 grams και τιγκαρα τον καταψηκτη βρώμη, πάει η μανα μου να βαλει πράγματα και εμεινε χαχα! 200 γραμμάρια καλά είναι δεδομένου βεβαια και τα κιλά σου, που από ότι βλεπω από την pic σου έχει αρκετα!:green: Δεν κολλάω καθολου στο ζυγισμα εκτός αν είμαι εξω αλλά και πάλι τα έχω ζυγισμένα από σπίτι. Εχω περάσει πια το στάδιο του "ποιος το ζυγιζει τωρα μωρε". :Pαχ ρε αθηναιοι...:P:P:Pοχι σακουλα παιρνω των 500 γραμμαριων τα κιλα μου στη φωτο ειναι 88 και το υψος μου 1,80 οχι ιδιαιτερα πολλα λοιπον οταν θες να κανεις σωστα δουλεια καλο ειναι να ξερεις ποσο τρως με τα πανω κατω και στο περιπου δουλεια δεν γινεται

Feth
21-04-15, 18:29
αχ ρε αθηναιοι...:P:P:Pοχι σακουλα παιρνω των 500 γραμμαριων τα κιλα μου στη φωτο ειναι 88 και το υψος μου 1,80 οχι ιδιαιτερα πολλα λοιπον οταν θες να κανεις σωστα δουλεια καλο ειναι να ξερεις ποσο τρως με τα πανω κατω και στο περιπου δουλεια δεν γινεται

Συμφωνω φίλε, αλλά δεν είμαι αθηναιος ρε c, πώς το συμπέρανες αυτό ? :P Η βρωμη ισως είναι ένα από τα φαγητά που δεν μπορώ να ζησω χωρίς !! χα!:green:

vaggan
21-04-15, 19:20
ειπες για μαρινοπουλο και και υπεθεσα οτι εισαι απο καμια μεγαλουπολη με τα ωραια σουπερμαρκετ που τα εχουν ολα και συμφερουν..:green::green:κατι αγωνιστηκοι λενε πως η βρωμη δεν κανει για διαιτα και οτι ειδανικοι υδατανθρακες για διαιτα ειναι οι πατατες οκ ισως αλλα αντε ψησε πατατες ενω εισαι μεσα σε μαγαζι 12 και 14 ωρες την μερα ενω η βρωμη ειναι ευκολακι

Feth
21-04-15, 19:24
Αha! Όχι vagan Λαμιώτης είμαι, μεγαλουπολη πάντως την λαμια δεν την λές! Hmmm δεν το έχω ξανακούσει πάντως και να ισχύει πάλι βρώμη θα έτρωγα δεδομένου ότι είμαι σε deficit, δεν νομίζω να πειράξει κάπου. 14 ώρες? Βιοπαλαιστη!! :green:

vaggan
21-04-15, 19:31
δυσκολη η ζωη φιλε:Pμακαρι και εγω να ειχα χρονο να μαγειρευω τα σωστα και γυμναστικη που κανω παλι καλα με τοσα στο κεφαλι μου..αρκετα ομως με τα δικα μου θα παει η βρωμη γονατο λοιπον:green:

Catlady
08-05-15, 03:11
Παιδιά γειά σας,
Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για τη βρώμη, σχετικά με την ποσότητα. Γνωρίζω τις ευεργετικές της ιδιότητες όμως αναρωτιέμαι, πόσα γραμμάρια είναι φυσιολογικό να τρώει κανείς;
Στην περίπτωσήμου συγκεκριμένα ν'αναφέρω ότι έχω ύψος 1,66 και είμαι 52 κιλά, γυμνάζομαι 4 φορές τη βδομάδα και η γυμναστική μου περιλαμβάνει κάθε φορά αρκετό αερόβιο, 3 φορές τη βδομάδα προγράμματα yoga και pilates σε συνδυασμό με λίγα βάρη (κυρίως όμως για πλάτη και χέρια). Σκοπός μου δεν είναι να χάσω βάρος, αλλά λίπος όπως και να δυναμώσω τους μυς μου. Είναι υπερβολή να τρώω 7-10 κουταλιές κουάκερ για πρωινό σε συνδυασμό με μια λογική ποσότητα από φρούτα όπως φράουλες, βατόμουρα και μερικούς ξηρούς καρπούς; Δεν ξέρω πόσους υδατάνθρακες χρειάζομαι καθημερινά βασικά και φοβάμαι μήπως ξεφεύγω..:unsure:
Αν μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του θα ήμουν ευγνώμων:)

Feth
08-05-15, 08:21
Παιδιά γειά σας,
Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για τη βρώμη, σχετικά με την ποσότητα. Γνωρίζω τις ευεργετικές της ιδιότητες όμως αναρωτιέμαι, πόσα γραμμάρια είναι φυσιολογικό να τρώει κανείς;
Στην περίπτωσήμου συγκεκριμένα ν'αναφέρω ότι έχω ύψος 1,66 και είμαι 52 κιλά, γυμνάζομαι 4 φορές τη βδομάδα και η γυμναστική μου περιλαμβάνει κάθε φορά αρκετό αερόβιο, 3 φορές τη βδομάδα προγράμματα yoga και pilates σε συνδυασμό με λίγα βάρη (κυρίως όμως για πλάτη και χέρια). Σκοπός μου δεν είναι να χάσω βάρος, αλλά λίπος όπως και να δυναμώσω τους μυς μου. Είναι υπερβολή να τρώω 7-10 κουταλιές κουάκερ για πρωινό σε συνδυασμό με μια λογική ποσότητα από φρούτα όπως φράουλες, βατόμουρα και μερικούς ξηρούς καρπούς; Δεν ξέρω πόσους υδατάνθρακες χρειάζομαι καθημερινά βασικά και φοβάμαι μήπως ξεφεύγω..:unsure:
Αν μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του θα ήμουν ευγνώμων:)

Μπορείς να φάς όσο θές αρκεί ολες οι θερμίδες που τρως καθημερινα να είναι κάτω από τις θερμίδες συντηρησης σου καμια 300-400 θερμίδες. Ούτε η βρώμη ούτε η ξηροι καρποι θα σε παχύνουν, θα σε παχύνουν οι θερμίδες που δεν μπορούν να καούν. Ούτε το φαγητο πριν τον υπνο θα σε παχύνει όπως συχνώς λεγεται αναμεσα σε γυναικες. Βρες τις ΄θερμίδες συντηρησης σου μέσω αυτού του forum και αφαιρεσαι 300-400 θερμιδες, από εκει και πέρα είναι καθαρά επιλογή δική σου αν θα φάς, γιατι αν φας τοσες κουταλιές θα πρεπει να φας λιγοτερο καπου αλλου :)

Καλημέρα..

beefmeup
08-05-15, 11:32
Αν μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του θα ήμουν ευγνώμων:)

ο,τι εγραψε ο feth κ ριξε κ μια ματια εδω..

Θερμίδες...Είναι απαραίτητο να τις υπολογίζουμε; (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?30570-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%95%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5)
Πως παχαίνουμε; (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?30174-%CE%A0%CF%89%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5)
Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF)

Catlady
08-05-15, 15:13
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για τα άρθρα. Χαίρομαι τότε που μπορώ να τρώω τόσο, γιατί ανησυχούσα μήπως κάνω υπερβολές. Συμφωνώ στο ότι αυξάνοντας την ποσότητα βρώμης που βάζω για πρωινό σίγουρα τρώω λιγότερο από άλλες τροφές, ιδίως όταν δεν έχω χρόνο για να φτιάξω μεσημεριανό και θέλω το πρωινό να με 'κρατάει'. Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσους υδατάνθρακες και πρωτεινες χρειάζομαι καθώς προσπαθώ να μειώσω το λίπος κυρίως στην περιοχή της κοιλιάς και να γραμμώσω, αλλά μάλλον θα πρέπει να απευθυνθώ σε διατροφολόγο ή να ψάξω σε κάποιο άλλο σχετικό θέμα του forum.
Ευχαριστώ και πάλι;)

beefmeup
08-05-15, 15:23
δεν υπαρχει τοπικη λιπδιαλυση ,απο παντου θα χασεις..απλα αν εχεις καπου κ δειχνει περισοτερο θα φανει οταν χασει περισοτερο εκει.

οσον αφορα τους ποσους υ/ες κλπ σου εδωσα κατι λινκ να διαβασεις.

ωστοσο ας μην χαλαμε το θεμα με την βρωμη ,αν εχεις αποριες ανοιξε ενα θεμα στις διατροφες μελλων με το τι τρως κ το βλεπουμε εκει.