PDA

Επιστροφή στο Forum : Βρώμη



Σελίδες : [1] 2 3

jiujitSu
22-07-06, 16:12
Paidia kserei kaneis ti akribws einai to oatmeal pou oloi oi ksenoi anaferoun stis diaites tous ?
Grafoun px 1 cup oatmeal ktl ... kserw oti einai kati sxetiko me thn brwmh alla den mporw na katalabw se ti morfh einai kai pws to mageireboun.An kserei kaneis plz help ;)

Gasturb
23-07-06, 00:44
Paidia kserei kaneis ti akribws einai to oatmeal pou oloi oi ksenoi anaferoun stis diaites tous ?
Grafoun px 1 cup oatmeal ktl ... kserw oti einai kati sxetiko me thn brwmh alla den mporw na katalabw se ti morfh einai kai pws to mageireboun.An kserei kaneis plz help ;)

H kalliergeia ths vrwmhs einia diadedomenh pragmati sthn amerikh k sthn eurwph. To oatmeals einai dhmhtriaka gia prwino κ meros mias synolikhs diaitas pou thelei kapoios na akolouthhsei. Voithane sthn meiwsh ths xolhsterinhs kai prostateuon apo kardiaka voshmata. Gia tous athlhtes eina xrhsimo gia meiwsh tou topikou lipous tous parexontas synthetous ydrogonantrakes kai ines pou aporrofounte arga kratwntas stathera k ta epipeda glykozhs sto aima. H geush tous einia ligo periergh alla kalo einai na ta dokimaseis. Twra gia mageirema pou les file jiujitSu den xerw k den exw akousei tipota. Fysika pera apo thn vrwmh an theloume na katanalwsoume ines (20 me 30 gr hmerhsiws) einai k ta parakatw

fasolia, karota, mpizelia,banana.fraoules ktl

JIssues
02-08-06, 01:01
Μην αφήνεις να σε μπερδεύουν αγόρι μου. Θυμάσαι το ΚΟΥΑΚΕΡ που έτρωγε η γιαγιά? Ακόμα είναι στο ίδιο ράφι του super market με την ίδια ονομασία και το ίδιο γελοίο λογότυπο με τον ασπρομάλλη κύριο με τα κόκκινα μάγουλα. Διάβασε προσεκτικά τι λέει...oatmeal...voila!

ice-man
02-08-06, 11:26
ego xrisimopio oatmeal sto proino mou tora to kalokeri pou prospatho na xaso ligo lipos para ta sinithismena krouasan mpeikon sosta ayga ktl pou troo otan kano ongo. opos kai na exi para to ti lene para poli me 1,5 scoop proteinis sokolatas kai 1-2 weetabix ginonde para polli eygesta toulaxisto gia ta dika mou gousta.

gasturb13 apo mia ereyna pou ekana sto http://www.glycemicindex.com/ to oatmeal den exi kai doso xamilo glikemiko dikti opos les.

Gasturb
06-08-06, 05:40
ego xrisimopio oatmeal sto proino mou tora to kalokeri pou prospatho na xaso ligo lipos para ta sinithismena krouasan mpeikon sosta ayga ktl pou troo otan kano ongo. opos kai na exi para to ti lene para poli me 1,5 scoop proteinis sokolatas kai 1-2 weetabix ginonde para polli eygesta toulaxisto gia ta dika mou gousta.

gasturb13 apo mia ereyna pou ekana sto http://www.glycemicindex.com/ to oatmeal den exi kai doso xamilo glikemiko dikti opos les.

Iceman tha grapsw ena arthro sxetika me ton glykaimiko deikth opote meine syntonismenos

jiujitSu
06-08-06, 09:14
Eyxaristw paidia gia tis apanthseis.Na rwthsw kai kati allo sxetika me to oatmeal.Sthn ellada mporw na brw oatmeal kai se ti morfh ? aleyrh, mpiskota, dhmhtriaka .... ?
Sthn thesh tou oatmeal egw xrhsimopoiw rebi8ia toso kairo akomi kai sto prwino hehe.Exoun xamhlo glykaimiko deikth alla exoun arketa lipara bebaia.

To prwino mou se fash diaitas apoteleite apo 100gr(zygismena abrasta) rebi8ia kai 2 scoop prwteinhs kai kanena koutalaki ladi psariou.Einai kapou sta 60gr Ydatan8rakes 60-70gr prwteinh kai kamia 15gr lipara.

Nick3
06-08-06, 11:53
Φίλε νιφάδες είναι.Εκει που είναι τα κορν φλέικς στο σουπερ μαρκετ έχει σακουλάκια με βρώμη.Το κουτί είναι ακριβό! :(

Gasturb
06-08-06, 16:58
Eyxaristw paidia gia tis apanthseis.Na rwthsw kai kati allo sxetika me to oatmeal.Sthn ellada mporw na brw oatmeal kai se ti morfh ? aleyrh, mpiskota, dhmhtriaka .... ?
Sthn thesh tou oatmeal egw xrhsimopoiw rebi8ia toso kairo akomi kai sto prwino hehe.Exoun xamhlo glykaimiko deikth alla exoun arketa lipara bebaia.

To prwino mou se fash diaitas apoteleite apo 100gr(zygismena abrasta) rebi8ia kai 2 scoop prwteinhs kai kanena koutalaki ladi psariou.Einai kapou sta 60gr Ydatan8rakes 60-70gr prwteinh kai kamia 15gr lipara.

an ennoeis 2 scoops prwteinh apo thn mezoura tou koutiou tsekare oti den einia 60 grammaria katharh prwteinh alla konta sta 45. Alla den xreiazete toso poly konta sta 30 gr katharh prwteinh (1.5 scoop) einai arketh. H kalyterh lysh gia prwino me xamhlo GI einia ta bran dhmhtriaka**. Twra se ti morfh yparxoun ta oats den xerw gia ellada. Na prosexeis k posa grammaria ydatanthrakwn perneis giati h ypervolikh posothta ginetai lipos. Konta 4 gr ydatathrakes ana kilo swmatos. Kai fysika ta lipara sou maximum times : koresmena 20 gr genika lipara 80 gr


**Food Glycemic Score

BREAKFAST CEREALS
All-Bran 40
Oatmeal 60
Muesli 60
Honeysmacks 60
Cornflakes 76

jiujitSu
06-08-06, 18:59
Eyxaristw paidia gia tis apanthseis.Na rwthsw kai kati allo sxetika me to oatmeal.Sthn ellada mporw na brw oatmeal kai se ti morfh ? aleyrh, mpiskota, dhmhtriaka .... ?
Sthn thesh tou oatmeal egw xrhsimopoiw rebi8ia toso kairo akomi kai sto prwino hehe.Exoun xamhlo glykaimiko deikth alla exoun arketa lipara bebaia.

To prwino mou se fash diaitas apoteleite apo 100gr(zygismena abrasta) rebi8ia kai 2 scoop prwteinhs kai kanena koutalaki ladi psariou.Einai kapou sta 60gr Ydatan8rakes 60-70gr prwteinh kai kamia 15gr lipara.

an ennoeis 2 scoops prwteinh apo thn mezoura tou koutiou tsekare oti den einia 60 grammaria katharh prwteinh alla konta sta 45. Alla den xreiazete toso poly konta sta 30 gr katharh prwteinh (1.5 scoop) einai arketh. H kalyterh lysh gia prwino me xamhlo GI einia ta bran dhmhtriaka. Twra se ti morfh yparxoun ta oats den xerw gia ellada. Na prosexeis k posa grammaria ydatanthrakwn perneis giati h ypervolikh posothta ginetai lipos. Konta 4 gr ydatathrakes ana kilo swmatos. Kai fysika ta lipara sou maximum times : koresmena 20 gr genika lipara 80 gr

File gasturb13 sto kouti grafei 1 scoop einai 28gr prwteinhs.Epishs pros8esa kai thn prwteinh apo ta rebi8ia sto synolo ;) . Nai se fash diaitas eimai gyro sta 4-5gr/kg ydatan8rakes aplws koitaw na pairnw tous amylwdeis sthn arxh ths meras kai na to gyrnaw stous inwdeis to brady(opws fakes,mprokolo ktl).Oson afora ta lipara menw panta katw apo 100gr thn mera kai pros to telos tis grammwshs paw mexri kai 30-40gr lipara.Paliotera pou dokimasa na kopsw me diaita typou atkins htan KATASTROFH.

Nick3 thanks gia thn plhroforia.Tha to psaksw otan paw sto soupermarket na dw ti paizei.

KeeP it SimpLe and HarDcoRe
GREECE DEC@-LaNd !

Gasturb
06-08-06, 19:03
File gasturb13 sto kouti grafei 1 scoop einai 28gr prwteinhs.[/b]

1 scoop 28 gr prwteinh? Ti prwteinh perneis??

H diaita Atkins einai mia apotyxia me mh monima apotelesmata opws to eipes k na apofeugeute kalytera.

EvanGR
23-12-06, 10:43
Η Βρώμη (oats) είναι ίσως το πιο δημοφιλές δημητριακό (και πηγή υδατανθράκων) για αθλητές και bodybuilders, σε άρθρα που διαβάζω απο το εξωτερικό. Εδώ στην Ελλάδα τι παίζει;

Την χρησιμοποιείτε εσεις; Πόσο την αγοράζετε, σε ποιά μορφή, και την βρίσκετε εύκολα;

Η αγαπημένη σας συνταγή;

Ευχαριστω!

billys15
23-12-06, 11:45
Εγω την παιρνω απο τον Μασουτη (super-market).Εχει γυρω στα 2-2.5 ευρω.Η συνταγη μου ειναι απλη.Στο πιατο με γαλα και σκονη κακαο :wink:

Nick3
23-12-06, 12:39
Έχει σε σούπερ μάρκετ γύρω στο 1.20 ευρώ το σακουλάκι.Είναι νιφάδες.
Η συνταγή μου είναι απλή :
Βάζεις μια ποσότητα βρώμης ας πουμε 150 γρ σε ένα μπωλ.Μετά προσθέτεις νερό ίσα-ίσα να τη βρέξεις και να μην είναι ξερή.
Αυτό.Καλή όρεξη. :lol:

gorilakos
23-12-06, 13:18
gala,bromi,proteini ligo xtipima sto mikseraki kai pios eide ton kirio kai den ton fobithike.
:army2:

EvanGR
23-12-06, 15:37
Νιφάδες βλέπω οι περισσότεροι. Σας δημιουργεί κανένα πρόβλημα στη χώνεψη ή/και αέρια; Εγώ είχα τέτοιο πρόβλημα με νιφάδες + γάλα παλαιότερα και το κοψα.

Αυτές τις μέρες δοκιμάζω με ολόκληρη βρώμη (oat groats) με το φλοιό. Είναι η πιο υγιεινή επιλογή, θέλει όμως βράσιμο κανα 40λεπτο και....

Μερικοί προτείνουν ολόκληρη βρώμη την οποία αλέθουμε εμείς όση χρειαζόμαστε εκείνη τη στιγμή (σε κάποιο ηλεκτρικό grinder) και κατ'ευθείαν μέσα στο γάλα/shake, δεν το χω δοκιμάσει ακόμα αυτό αλλά έπεται συνέχεια.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

muaythaispirit
23-12-06, 17:34
εγω την περνω οπως ειναι την πετάω σε ένα μπολ και την ανακατεύω με μελι!
δικιά μου συνταγή :army2:

Sourlas
23-12-06, 17:46
ΠΑΝΤΑ βρωμη στο πρωινό κυρίως. με νεράκι ή σπανιότερα με whey.και μονο Quaker

BRaWNy
23-12-06, 20:06
Κανείς δεν την τρώει με αυγά, ασπράδια?
Εγω την τρώω σε μορφή κρέμας (βραστή) με ασπράδια και αυγά ολόκληρα (ανάλογα) και λίγο νερό.
Κατα καιρούς και σε μορφή κέικ ή σαν πιτάκι στο αντιολλητικό, φυσικά με τα παραπάνω συστατικά (αυγά, ασπράδια) και σταφίδες ή ξερά δαμάσκηνα, κανέλα και που και που μέλι.

Ποτέ με γάλα, κατά την γνώμη μου, αν δεν θέλετε δυσπεψία, αργή απορρόφηση, κατακράτηση υποδορείων υγρών και δυσκολία στην απώλεια λίπους εαν κάνετε δίαιτα.

TANKARD
23-12-06, 20:18
100 γρ. βρώμη, 1 μήλο, 1 scoop proteın βανίλια κ 1/2 λίτρο γάλα 1,5%
-όλα μαζί χτυπημένα στο μπλέντερ για να μπορούμε να το πιούμε εύκολα κ γρήγορα γιατί προσωπικά το πρωί δεν μπορώ να φάω τίποτα ενώ το ρόφημα που προκείπτει κατεβαίνει :wink: πανεύκολα κ -σε 45' το πολλή- το'χει αποροφήσει ο οργανισμός....

everydaypanos
24-12-06, 00:42
Bliax. Merika themata, opos h gefsi, ine adiapragmatefta. Ego ime tis apopsis oti h gefsi ine poli simadiki oso afstiri kai ean ine h diatrofi.

Etsi, vromi. No way... Protimo to Fruit Muesli.

EvanGR
24-12-06, 10:45
panos... Το muesly δεν έχει σαν βάση νιφάδες βρώμης; Άρα τρως βρώμη απλά την προτιμάς με διάφορα extra μέσα.

Μπορείς να πάρεις και νιφάδες και να φτιάξεις μόνος σου το μείγμα με πχ. σταφίδες, κανέλα, κομματάκια φρούτων (φράουλα, μπανάνα), λίγο μέλι, ελάχιστα corn flakes αν θέλεις, τριμμένα καρύδια ή αμύγδαλα κλπ κλπ κλπ Η βρώμη απο μόνη της είναι πολύ καλή σαν βάση για ένα σωρο γεύματα και συνδυασμούς.

BRaWNy
24-12-06, 11:39
100 γρ. βρώμη, 1 μήλο, 1 scoop proteın βανίλια κ 1/2 λίτρο γάλα 1,5%
-όλα μαζί χτυπημένα στο μπλέντερ για να μπορούμε να το πιούμε εύκολα κ γρήγορα γιατί προσωπικά το πρωί δεν μπορώ να φάω τίποτα ενώ το ρόφημα που προκείπτει κατεβαίνει :wink: πανεύκολα κ -σε 45' το πολλή- το'χει αποροφήσει ο οργανισμός....Eίσαι σίγουρος?
Καταρχην η πέψη αρχίζει 30 λεπτά μετά αφου φάμε και δεύτερον η βρώμη και ειδικά το γάλα αποροφούνται αργά, ειδικά οι πρωτεΐνες του γάλακτος.
Τεσπα, απλά η άποψή μου και αυτό που ξέρω εγώ.

Sourlas
25-12-06, 01:18
Βασικα οταν εχω ορεξη - αρκετα συχνα δλδ - "χτυπαω" τη βρωμη κ 8,10 ασπαδια σε μιξερακι και κατοπιν τα πεταω σε αντικολητικο. Ειναι μια ψιλοπαραλαγη δικια μου στο πιτακι που λεει ο Brawny και ειναι τελειο κατ' εμε το αποτελεσμα. Και αριστο θρεπτικα

Muscleboss
25-12-06, 12:40
"Συνταγή", όχι ιδιαίτερη, αλλά του φίλου μου και Πρωταθλητή Ελλάδος του περτώδη Μάκη Μαυροδήμου. Η ακόλουθη:

Σε ένα shaker:

30 γρ πρωτείνη ορού γάλακτος
80-100 γρ νιφάδες βρώμης
6 βρασμένα ασπράδια ψιλοκομμένα
1 κρόκος αυγού
+νερό

Μερικοί θα ξινήσουν και θα αναρωτηθούν πως τρώγεται αυτό το πράγμα. Προσωπικά το βρίσκω υπέροχο, το ίδιο και ο "Μr. Πόδια" (Μαυροδήμος) ;)

ΜΒ

TANKARD
27-12-06, 14:48
Καταρχήν η γεύση του συγκεκριμένου μείγματος είναι τουλάχιστον ικανοποιητική..
Οσον αφορά την πέψη του, εγώ το χτυπάω1 ώρα πριν το gym k δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα στο να το απορροφήσει ο οργανισμός μου..

Billy
27-12-06, 16:53
κάθε πρωί μεσα στα 30 πρώτα λεπτά αφού ξυπνήσω παίρνω το εξής πρωινό:

μισό μπολάκι νυφάδες βρώμη (oats) ανακατεμένες με ένα μικρό φλιτζνι γαλα καί μία κουταλιά (γλυκού) μέλι.

Billy
28-12-06, 13:00
Κανείς δεν την τρώει με αυγά, ασπράδια?
Εγω την τρώω σε μορφή κρέμας (βραστή) με ασπράδια και αυγά ολόκληρα (ανάλογα) και λίγο νερό.
Κατα καιρούς και σε μορφή κέικ ή σαν πιτάκι στο αντιολλητικό, φυσικά με τα παραπάνω συστατικά (αυγά, ασπράδια) και σταφίδες ή ξερά δαμάσκηνα, κανέλα και που και που μέλι.

Ποτέ με γάλα, κατά την γνώμη μου, αν δεν θέλετε δυσπεψία, αργή απορρόφηση, κατακράτηση υποδορείων υγρών και δυσκολία στην απώλεια λίπους εαν κάνετε δίαιτα.

το ότι δημιουργεί δυσκολία στην απώλεια λίπους που το στηρίζεις;
το έχεις διαβάσει;
υπάρχει κάποια επιστημονική εξήγηση;

BRaWNy
28-12-06, 16:35
Κανείς δεν την τρώει με αυγά, ασπράδια?
Εγω την τρώω σε μορφή κρέμας (βραστή) με ασπράδια και αυγά ολόκληρα (ανάλογα) και λίγο νερό.
Κατα καιρούς και σε μορφή κέικ ή σαν πιτάκι στο αντιολλητικό, φυσικά με τα παραπάνω συστατικά (αυγά, ασπράδια) και σταφίδες ή ξερά δαμάσκηνα, κανέλα και που και που μέλι.

Ποτέ με γάλα, κατά την γνώμη μου, αν δεν θέλετε δυσπεψία, αργή απορρόφηση, κατακράτηση υποδορείων υγρών και δυσκολία στην απώλεια λίπους εαν κάνετε δίαιτα.

το ότι δημιουργεί δυσκολία στην απώλεια λίπους που το στηρίζεις;
το έχεις διαβάσει;
υπάρχει κάποια επιστημονική εξήγηση;Το στηρίζω σε προσωπική εμπειρία, αλλά και γενικά στην πέιρα που έχω και απο περιπτώσεις άλλων.
Δεν χρειάζεται να τα διαβάζει κανείς, ούτε να ψάχνει για επιστημονική εξήγηση.
Η εξήγηση είναι απλά εξήγηση, δεν βοηθάει στο να πραγματοποιείς στόχους.
Ο πειραματισμός απο την άλλη, βοηθάει.
Ειδικά βοηθάει, στο να βρεις πως να πραγματοποιείς στόχους.

Π.χ.αν πάρεις ένα σφυρί και χτυπήσεις δυνατά το κεφάλι σου, ξέρεις και νοιώθεις ότι πονάει.
Αν χτυπήσεις με λίγη δύναμη ξέρεις και νοιώθεις ότι πονάει λιγότερο απο ότι εαν χτυπήσεις με μεγάλη δύναμη.
Τωρα, την επιστημονική εξήγηση για αυτό, είτε την ξέρεις είτε όχι, δεν έχει και τόση μεγάλη σημασία.
Φαντάζομαι καταλαβαίνεις με ποιά έννοια το λέω.

Billy
28-12-06, 16:38
BRaWNy,

υπαρχουν πολλοί ανθρωποι που έχουν ευαισθησία στο γαλα, τους δημιουργεί φουσκώματα στο στομάχι καί δυσπεψία κλπ.

εμένα το γαλα δεν μου δημιουργεί κανενα από αυτά τα συμπτώματα αλλά με ανησυχεί αυτό που είπες σχετικά με την κατακράτηση υποδορείων υγρών και δυσκολία στην απώλεια λίπους, γιατί κανένας μας δεν επιθυμει την παρουσία πλεονάζοντος λιπους στο σωματου.
Αν θέλεις κάνε κάποιο συγκεκριμένο σχόλιο επ'αυτού του θέματος.

billys15
28-12-06, 16:45
BRaWNy θελεις να πεις οτι αν δεν χρησιμοποιουμε νερο για το φαγωμα της βρωμης και χρησιμοποιυμε γαλα,εστω και 0%,θα δημιουργησει σοβαρα εμποδια στην καυση λιπους σε περιοδο διαιτας ή θα μας δυσκολεψει ελαχιστα;

BRaWNy
28-12-06, 16:56
BRaWNy,

υπαρχουν πολλοί ανθρωποι που έχουν ευαισθησία στο γαλα, τους δημιουργεί φουσκώματα στο στομάχι καί δυσπεψία κλπ.

εμένα το γαλα δεν μου δημιουργεί κανενα από αυτά τα συμπτώματα αλλά με ανησυχεί αυτό που είπες σχετικά με την κατακράτηση υποδορείων υγρών και δυσκολία στην απώλεια λίπους, γιατί κανένας μας δεν επιθυμει την παρουσία πλεονάζοντος λιπους στο σωματου.
Αν θέλεις κάνε κάποιο συγκεκριμένο σχόλιο επ'αυτού του θέματος.Τι σχόλιο να κάνω, είπα παραπάνω αυτά που είχα να πώ.
Κάνε ένα πείραμα, κόψε εντελώς τα γαλακτοκομικά και τα φρούτα (εκτός απο ξερά δαμάσκηνα), τρωγε όλη μέρα ρύζι μπασμάτι (μοιρασμένο ανάλογα) με στήθος πουλερικών και το πρωί λίγη βρώμη με ασπράδια και ξερά δαμάσκηνα.
Έχε και μερικά λαχανικά στο μενού, μαζί με λίγο λάδι (ελαιόλαδο, σουσαμέλαιο και λινέλαιο).
Πρόσθεσε απο συμπληρώματα, ταμπλέτες Ωμέγα-3 (εκτός κι αν έχεις λινέλαιο στο μενού) και γύρω στα 2-3γρ Βιταμίνη C (.χ. αναβράζουσες Cal-C-Vita, που περιέχουν και ασβέστιο και σύμπλεγμα Β).
Έχε και μια πολυβιταμίνη/μέρα.
Επίσης εαν θες έχε και μια whey καθαρή για μετά την προπόνηση με λίγη δεξτρόζη.
Έχε το αλάτι σου σε νορμάλ επίπεδα, καλύτερα φρόντιζε να παίρνεις πριν και μετά την προπόνηση.
Βάλε και σιγά σιγά 2-4 φορές/εβδομάδα αεροβική μέτριας έντασης (30-50 λεπτά) στπ πρόγραμμά σου.
Κάνε αυτό για λίγο καιρό και παρατήρησε τι θα συμβεί.

Θα δεις ότι θα χάνεις λίπος αλλά και υποδόρεια νερά.
Βέβαια το τί αποτέλεσμα θα πετύχεις στην εμφάνισή σου, εξαρτάται και απο το επίπεδο που βρίσκεσαι κι αν είσαι έτοιμος να κάνεις κάτι τέτοιο.
Αν π.χ. τα μυικά σου κιλά είναι χαμηλά, θα χάσεις μεν λίπος και νερά, αλλά θα φαίνεσαι και smooth (δεν θα έχεις σκληράδα), γιατί όσο να'ναι θα χάσεις και μυς.
Επίσης, αν δεν έχεις μυικό επίπεδο, δεν θα μπορεί να υπάρχει και αρκετός προσδιορισμός, ωστε να φαίνεσαι και καλύτερα γραμμωμένος.

Απο την άλλη, αν το παραπάνω το χρησιμοποιήσεις για όγκο και όχι για να χάσεις λίπος κ.λ.π., έχοντας δηλαδή πολλές θερμίδες, θα δεις πάλι σημαντικότατη διαφορά.
Και θα ογκώνεσαι και θα φαίνεσαι πιό καθαρός.

Αν θες δοκιμάζεις, αν θες μένεις με αυτά που κάνεις και ίσως δεν μάθεις ποτέ τι θα μπορούσες να δεις πάνω με αυτό.

BRaWNy
28-12-06, 17:00
BRaWNy θελεις να πεις οτι αν δεν χρησιμοποιουμε νερο για το φαγωμα της βρωμης και χρησιμοποιυμε γαλα,εστω και 0%,θα δημιουργησει σοβαρα εμποδια στην καυση λιπους σε περιοδο διαιτας ή θα μας δυσκολεψει ελαχιστα;Όχι, δεν θέλω να πω αυτό.

Αν θες να γραμμώσεις, ξέχνα τα γαλακτοκομικά.

Αυτη ειναι η άποψή μου.

Μην ξεχνάς όμως ότι για να γραμμώσεις, δεν είναι απαραίτητη μόνο η διατροφή και ότι έχει σχέση με αυτήν, αλλά όπως έχω ξαναπεί και σε άλλο τόπικ, κι άλλοι παράγοντες, όπως π.χ. το επίπεδο που βρίσκεσαι κ.λ.π.

Sourlas
28-12-06, 18:25
Είναι γνωστό παιδια οτι γαλακτοκομικά και γράμμωση ΔΕΝ συνυπάρχουν. Προσωπικά δε μου πολυαρέσει πλέον το γάλα και λείπει σχεδόν τελείως απο το μενού μου.Δεν μου λείπουν τα θρεπτικά του συστατικά καθόλου.

Billy
28-12-06, 20:48
BRaWNy

σ'ευχαριστώ για την λεπτομερή απαντηση σου.

Αυτό το "ρύζι μπασμάτι" τί είναι; που μπορώ να το βρώ;
επίσης δεξτρόζη που πουλάνε;

εγώ βασικά όπως έχω πεί καί σε άλλο τοπικ δεν είμαι bodybuilder αλλά επσιδη κάνω διάφορα αθληματα θέλω να έχω ένα καλό σωμα με γράμμωση αλλά το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να απαλλαγώ από κάποια παχάκια, όχι πολλά αλλά με χαλάνε.
Ισως όμως σε κανα 2 μήνες μπώ καί σε πρόγραμμα για να αυξησω την μυική μάζα

BRaWNy
29-12-06, 14:23
Ρυζι μπασμάτι έχει στα σουπερμάρκετς, όσο για δεξτρόζη θα σου πουν τα υπόλοιπα παιδιά.

Sourlas
29-12-06, 15:26
Δεξτροζη σε ΟΛΑ τα φαρμακεια.Αν δεν εχουν παραγγελνουν. 4,30 με 4,70 το κιλο. Σε ένα διαφανές κουτί

billys15
29-12-06, 16:38
Απλα να πω οτι η συσκευασια της δεξτροζης δεν ειναι απαραιτητα σε διαφανες κουτι οπως λεει ο sourlas.Εγω πηρα σε ασπρο κουτακι,αλλα υπαρχει και σε βαζο κτλ κτλ

Billy
29-12-06, 21:34
ευχαριστώ για τις πληροφοριες,

Σημερα αγορασα ρυζι Μπασματι καί το έφαγα με στηθος κοτοπουλο, καλό φαίνεται.
Το ρυζι εχει 349 θερμιδες/100γρ.
Εβρασα 250γρ αλλα νομιζω ότι αρκεί για 2 μερες.
Επίσης αγόρασα ξηρα δαμασκηνα. Πόσα πρέπει να τρώω, μεχρι στιγμης εφαγα 6.
Επίσης σημερα το πρωι πήρα την βρώμη χωρίς γαλα αλλα με νερό καί μία κουταλια μελι.
Να σας πώ την αλήθεια έχει καλυτερη γευση χωρις γαλα.

Το πρόβλημα μου είναι το βραδυ, αν δεν πάρω την whey με γαλα τοτε θα πεινασω μεχρι το πρωι, μου συνέβει χθες.
Τι να κανω;
Αν κρατησω το γάλα μονο για το βραδυ μαζί με την whey λετε να χαλασει η δίαιτα;
Καμμια καλή ιδεα για βραδινο έχει κανείς; Εκτός από casein την οποία την ξερω ήδη.

TANKARD
02-01-07, 19:29
Δεξτροζη σε ΟΛΑ τα φαρμακεια.Αν δεν εχουν παραγγελνουν. 4,30 με 4,70 το κιλο. Σε ένα διαφανές κουτί

μόλις πήρα δεξτρόζη από φαρμακειο κ τη πλήρωσα 5 ευρώ το μισό κιλό....Μήπως μέπιασε κορόιδο :? Από το store μπορώ να παραγγείλω, κ σε ποιά τιμή? κ για μαλτοδεξτρίνη μου είπε -ο φαρμακοποιός- ότι δεν αξίζει κ μόνο η δεξτρόζη φτάνει...

billys15
03-01-07, 13:03
Tankard το καταστημα εχει μαλτο 1.5 κιλο 15.90 ευρω.Νομιζω ειναι μια καλη τιμη

Billy
16-01-07, 21:45
Εχει δοκιμάσει κανεις να φάει Βρωμη με Χυμό Πορτοκάλι καί Μελι;
Μεχρι στιγμης χρησιμοποιώ Νερό αντι για Χυμό αλλά σκέφτομαι να το γυρίσω στον Χυμό για να παίρνω καί λιγο βιταμινη C πρωϊ-πρωϊ.

Theristis
16-01-07, 21:51
Όχι μην το κάνεις ο χυμός καθυστερεί την πέψη όπως και το γάλα γι αυτό και εγώ σταματησα να το τρώω με γάλα και το φτιάχνω με αυγά σε μορφή πιτάκι βάζω και μια κουταλιά του γλυκού μέλι.Αυτή είναι μια πολύ ωραία συνταγή απο τον φίλο μας Brawny. :wink:

Billy
16-01-07, 22:43
για πες την συνταγή στα γρηγορα

Theristis
17-01-07, 00:44
Εγώ χτυπάω για 50γρ. Quaker 2 ασπράδια αυγών με μπλέντερ μετά ρίχνω λίγο κανέλα και μετά τα 50 γρ. βρώμης και τα ξαναχτυπάω σε μπλέντερ μέχρι να γίνει πυχτό μετά το βάζω στο ψυγείο μέχρι την άλλη μέρα το πρωί και το ρίχνω σε αντικολλητικό τηγάνι μέχρι να κοκκινίσει και είναι έτοιμο.

wolf
17-01-07, 04:04
Είναι γνωστό παιδια οτι γαλακτοκομικά και γράμμωση ΔΕΝ συνυπάρχουν. Προσωπικά δε μου πολυαρέσει πλέον το γάλα και λείπει σχεδόν τελείως απο το μενού μου.Δεν μου λείπουν τα θρεπτικά του συστατικά καθόλου.
Εντελως ελλειψη απο γαλακτομικα την θεωρω ψιλουπερβολή για καποιον μη-επαγγελματια...
Λενε πως απλα "πετσωνεις",δεν γραμμωνεις για να πας για αγωνες.
Ειμαι της αποψης να παιρνουμε πρωτεινη απο ολες τις πηγες της:
Γαλακτομικα,Κρεας,Αυγο,Ψαρι κ Whey Συμπληρωματα εννοειται..



.... κ για μαλτοδεξτρίνη μου είπε -ο φαρμακοποιός- ότι δεν αξίζει κ μόνο η δεξτρόζη φτάνει...

Νομίζω ειναι λιγο διαφορετικα τα δυο...Και τα δυο ειναι για καλυτερη απορροφηση κρεατινης,πρωτεινης κ αλλων συμπληρωματων αλλα η μάλτο ειναι οταν θες να παρεις περισσοτερο ογκο.


...Αν κρατησω το γάλα μονο για το βραδυ μαζί με την whey λετε να χαλασει η δίαιτα;
Καμμια καλή ιδεα για βραδινο έχει κανείς; Εκτός από casein την οποία την ξερω ήδη.
Βρασε μια τετράδα αυγα(ασπράδια) κ αν πινας κι αλλο μια μπανανα...Λιγο cotagge ειναι μια εναλλακτικη λυση...Δεν ξερω εγω καμια φορα χτυπάω κ ενα γιαουρτι Nounou Υοτοpia 1,5%,ειδικα αυτο με γευση μπισκότο ......!

makantonio
14-02-09, 15:06
Γεια σας παιδιά.
Έχω διαβάσει πολλές φορές οτι η βρώμη αποτελεί πολύ καλή διατροφή για λήψη υδατάνθρακα. Στα 100γρ έχει 11γρ πρωτεϊνη, 62γρ υδατάνθρακες,
8γρ λίπη.

Πόση όμως ποσότητα είναι επιτρεπτή για καθημερινή κατανάλωση?
Για παράδειγμα εγώ που θέλω άυξηση όγκου μπορώ να καταναλώνω καθημερινά ας πούμε 400γρ ?

vagg
14-02-09, 15:20
αναλογα τα κιλα σου το υψος σου την ηλικια σου και τον τροπο γυμναστικησ σου... :rolf:

pikolo
14-02-09, 15:28
κοιτα συνηθως μπαινει στο πρωινο!Δεν εχει πολλα σακχαρα και εχει και ινες.(τωρα για πρωι οι ινες δεν βοηθανε ιδιεταιαρα αλλα οκ) υπολογισε θερμιδες συντηρησεις,μετα ποσους ιδατανθρακες θελεις,και μετα απλα προσαρμοσε την στους υδατανθρακες που αποτελουν το πρωινο σου. :)

makantonio
14-02-09, 15:35
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Είμαι 70 κιλά και έχω διαβάσει και υπολογίσει οτι για όγκο χρειάζομαι καθημερινά 3340 θερμίδες
(503 γρ υδατ. - 175 γρ πρωτ. - 70 γρ λ.).
Άρα με 400γρ/ημέρα βρώμη εξασφαλίζω
248 γρ υδατ. - 66γρ πρωτ. - 32 γρ λ.

Εμένω στην βρώμη διότι την αλέθω και με νερό ή γάλα μπορώ να την καταναλώσω πολύ εύκολα.

pikolo
14-02-09, 15:39
Άρα με 400γρ/ημέρα βρώμη εξασφαλίζω
248 γρ υδατ. - 66γρ πρωτ. - 32 γρ λ.
??????????????????????????????????


ε?καταρχασ οχι τοσο πολυ βρωμη τι εισαι mr o? :cursing: ποσα γευματα την μερα?διαιρεισ τοιν υδατανθρακα δια τα γευματα π εχεις την μερα και βρισκεις ποσο θες..αντε το πρωι να βαλεις λιγο μερισσοτερο υδατανθρακα και τις ωρες πριν και μετα την προπονηση και να μη βαλεις στο τελευταιο σ γευμα ...επισεις η πρωτεινη π περνεις απο την brvmh δεν ειναι μεγαλης βιολογικης αξιας γιατι εχει ελειψη σε βασικα αμινοξεα αρα μη την μετρασ να μετρασ πρωτεινη απο ζωικη προελευση...

skrwz21
14-02-09, 21:30
εννοειται με παγωμενο γαλα.. και λιγα κορνφλειξ μεσα για να σπαζει γευση + 1 κουταλι μελι ! :D

psv
14-02-09, 21:44
Ρε παιδια,ιδεα μου ειναι οι οι θερμιδες του ειναι απιστευτα πολλες??? :?

peris
14-02-09, 21:45
Ρε παιδια,ιδεα μου ειναι οι οι θερμιδες του ειναι απιστευτα πολλες??? :?

+1 στα 70 κιλα 3340 :lol: :lol: :lol: εκτος αν δουλευει οικοδομη και κανει και αλλη δουλεια καπακι :lol: :lol: :lol: :lol:

Exci
14-02-09, 22:05
Ρε παιδια,ιδεα μου ειναι οι οι θερμιδες του ειναι απιστευτα πολλες??? :?

+1 στα 70 κιλα 3340 :lol: :lol: :lol: εκτος αν δουλευει οικοδομη και κανει και αλλη δουλεια καπακι :lol: :lol: :lol: :lol: +1 :?

psv
14-02-09, 22:09
Ρε παιδια,ιδεα μου ειναι οι οι θερμιδες του ειναι απιστευτα πολλες??? :?

+1 στα 70 κιλα 3340 :lol: :lol: :lol: εκτος αν χτιζει μονος του οικοδομη και κανει και αλλη δουλεια καπακι :lol: :lol: :lol: :lol:

+100000000000000000000

peris
14-02-09, 22:09
Ρε παιδια,ιδεα μου ειναι οι οι θερμιδες του ειναι απιστευτα πολλες??? :?

+1 στα 70 κιλα 3340 :lol: :lol: :lol: εκτος αν χτιζει μονος του οικοδομη και κανει και αλλη δουλεια καπακι :lol: :lol: :lol: :lol:

+100000000000000000000 :rolf: :rolf: :shifty:

makantonio
17-02-09, 13:13
Παιδιά τις θερμίδες τις έβγαλα από ένα άρθρο που διάβασα.
Πόσες πιστεύετε εσείς οτι χρειάζεται για όγκο? Θέλω να φτάσω τα 80 κιλά. Τώρα είμαι 70 κιλά, γύρω στο 1.75 και από δραστηριότητες μόνο γυμναστήριο.

Muscleboss
17-02-09, 13:17
αν τις θερμίδες τις παίρνεις από σωστά γεύματα είναι οκ.

από τις περισότερες θερμίδες στον όγκο δεν έχασε κανένας, από τις λιόγτερες έχασε. :)

ΜΒ

Piratis
17-02-09, 13:27
Παιδιά τις θερμίδες τις έβγαλα από ένα άρθρο που διάβασα.
Πόσες πιστεύετε εσείς οτι χρειάζεται για όγκο? Θέλω να φτάσω τα 80 κιλά. Τώρα είμαι 70 κιλά, γύρω στο 1.75 και από δραστηριότητες μόνο γυμναστήριο.

εξαρταται φιλε απο τον σωματοτυπο σου μεταβολισμο κ.λ.π.

αν οι θερμιδες π.χ συντηρησης σου ειναι 2.800 και ειπες να τις κανεις 3.340 για να δεις πως θα αντιδρασει ο οργανισμος σου καλα εκανες , απο εκει και περα βλεπωντας και κανωντας.

οπως ειπε και ο MB το παραπανω δεν βλαπτει ειδικα οταν θελει καποιος να παρει κιλα.

makantonio
17-02-09, 18:36
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
Τα τελευταία 5-6 χρόνια ήμουν μέχρι και 66 κιλά maximum, αλλά τους τελευταίους μήνες έχω σταθεροποιηθεί στα 70.
Απλά ήθελα να ξέρω αν μεγάλη ποσότητα βρώμης βοηθάει και αφού λέτε οτι στον όγκο παραπάνω θερμίδες δεν βλάπτουν, τότε οκ!

Antonio
17-02-09, 22:32
Καλο είναι η όποια αυξομείωση θερμίδων να γινεται σταδιακαα.

KATERINI 144
18-02-09, 00:12
ρε Antonio που εξαφανιστηκες εσυ?! :smash:

Antonio
18-02-09, 18:17
εδώ είμαι.Απλά μασάω περισσότερο! :food:

Gasturb
18-02-09, 21:48
Απλά ήθελα να ξέρω αν μεγάλη ποσότητα βρώμης βοηθάει και αφού λέτε οτι στον όγκο παραπάνω θερμίδες δεν βλάπτουν, τότε οκ!

Πιστευω 80 με 100 γρ βρωμη να εισαι μια χαρα. Τωρα για τα corn flakes καλυτερα οχι παρολο που στην αρχη θα σου κακοφανει..

Vg1
20-02-09, 22:52
h brwmh 8eoreite standar gia proino parola ata den ine oti kalytero.

eixa kapote diabasei se ena a8ro ena poly kalou proponhth , tou Charles Poliquin oti h bromh idika se periodous gramoshs prpeie na apofefgete giati exei tromera megalo glykaimiko fortio.

Logiko ine mia trofh me peripou 60 glykaimiko fortio ( exartate th syskeuasia) na mhn ine oti kalytero kai iparxoun elaxistoi an8ropoi ply8hsmiaka pou mporoun na katanalonun trofes toso glykaimika isxyres kai na mh 8olonun ( opws oi asiatikoi px logo it exoun sthn diatrofh tous ydatan8rakes ws kai 10,000 prhn).

Telionontas , mias kai anaferese se diatrofh ogou ine ok apla mh to parakaneis - 400g apo brwmh lol paraine polla

tezaman
20-02-09, 23:26
αν θέλεις μικρότερο γλυκαιμικό φορτίο κατανάλωσε λιγότερη ποσότητα βρόμης

vagg
20-02-09, 23:40
49 εχει ρε παιδια...πολυ σας φαινετε;;;
αμα δεν σου κανει και η βρωμη ε αυτοκτονα...αχαχχαχαχα
οχι εσυ φιλε γενικα το λεω,μην παρεξηγηθω

Jud0ka
20-01-10, 10:32
πως ειναι καλιτερα να τρως την βρωμη?με γαλα η με νερο?

-beba-
20-01-10, 10:41
πως ειναι καλιτερα να τρως την βρωμη?με γαλα η με νερο?

Με νερό είναι πολύ άνοστη (ξενερώνεις τελείως), με γάλα είναι πολύ καλή ειδικά αν την αφήσεις να μουλιάσει λίγο σε χλιαρό γάλα.
Με πρωτείνη βέβαια είναι τέλεια.
Μπορείς επίσης να την αλέσεις στο μπλέντερ και να γίνει σαν σκόνη.

Jud0ka
20-01-10, 10:46
Με νερό είναι πολύ άνοστη (ξενερώνεις τελείως), με γάλα είναι πολύ καλή ειδικά αν την αφήσεις να μουλιάσει λίγο σε χλιαρό γάλα.
Με πρωτείνη βέβαια είναι τέλεια.
Μπορείς επίσης να την αλέσεις στο μπλέντερ και να γίνει σαν σκόνη.

εγω μολις δοκιμασα με γαλα...εβαλα 250μλ γαλα και μια κουπα βρωμη οχι γεματι πρπ 80-90γρ καλα ειναι?επισης ετσι δεν μ αρεσε ιδιαιτερα και επειχηρησα να ριξω λιγο πρωτεινη...την ελαχιστη π εριξα εφτιαξε η γευση...τωρα να πινω την πρωτεινη ξεχωριστα η να ριχνω 2 scoop μεσα και να τα ανακατευω?

Machiavelli
20-01-10, 10:52
Η βρώμη στο blender, μετά στο shaker με πρωτεΐνη, γευστικότατο (καλύτερα από σκέτη πρωτεΐνη).

Jud0ka
20-01-10, 10:56
Η βρώμη στο blender, μετά στο shaker με πρωτεΐνη, γευστικότατο (καλύτερα από σκέτη πρωτεΐνη).

ναι οντως γιατι η myofusion εχει και αυτη την φαρμακευτικη γευση και σ μαμαει τα πεταλα^^ εγω π δεν εχω shaker να το κανω στο μιχερ?:shock:xD

Machiavelli
20-01-10, 11:04
Καν' το στο mixer αν κάνεις όγκο χτύπα και καμιά μπανάνα μέσα, πολύ καλό. Ωστόσο πως γίνεται να μην έχεις shaker; Μετά την προπόνηση σε τι την πίνεις την πρωτεΐνη;

Jud0ka
20-01-10, 11:14
Καν' το στο mixer αν κάνεις όγκο χτύπα και καμιά μπανάνα μέσα, πολύ καλό. Ωστόσο πως γίνεται να μην έχεις shaker; Μετά την προπόνηση σε τι την πίνεις την πρωτεΐνη;

γραμμωση κανω...και βσκ η βρωμη δεν ειναι για ογκο η κανω λαθος?γτ κατι τετοια διαβασα...κατσε το σεικερ ειναι αυτο π το χτιπας με το χερι :P?

Machiavelli
20-01-10, 11:16
Για όλα είναι, όλα τα φαγητά που προτείνονται, οι ποσότητες αλλάζουν. Ναι αυτό είναι το shaker.

No Cash
20-01-10, 11:17
:rolf:

τρελε shaker ναι ειναι αυτο που το χτυπας στο χερι....

παρε εναν αναδευτηρα για καφε..... σε 4 δευτερα ειναι κομπλε.. ;)


εμενα η βρωμη ακομη και μεσα στην πρωτεινη με χαλαει... και την εχω αλεσει βεβαια σε blender.... ξερναω...! :rolf:

Jud0ka
20-01-10, 11:19
Για όλα είναι, όλα τα φαγητά που προτείνονται, οι ποσότητες αλλάζουν. Ναι αυτό είναι το shaker.

χαχα τοτε εχω :P:turtle:

Qlim4X
20-01-10, 11:38
Το καλητερο πρωινο αρκι να το συνηθισεις

1 scoop way
3 Κουταλιες βρομη
150ml 1.5% milk

Jud0ka
20-01-10, 11:46
Το καλητερο πρωινο αρκι να το συνηθισεις

1 scoop way
3 Κουταλιες βρομη
150ml 1.5% milk

με 150μλ θα ανακατευτει ρε?

Qlim4X
20-01-10, 12:01
με 150μλ θα ανακατευτει ρε?

με 200 ειναι αρκετα νερουλο στο στιλ το πινεις σαν ροφημα

μου αρεσυ να μασουλαω και λιγουλακι ;)

Jud0ka
20-01-10, 12:06
με 200 ειναι αρκετα νερουλο στο στιλ το πινεις σαν ροφημα

μου αρεσυ να μασουλαω και λιγουλακι ;)

αχα ty για την πληροφορια...θα το δοκιμασω αυριο το πρωι...να σε ρωτησω ειναι καλο για την γραμμωση μ?η βοηθαει περισοτερο σε ογκο=/?

Littlejohn
20-01-10, 12:54
Γιατί βάζετε τόσο γάλα ή νερό μέσα στη βρώμη? Χαλάτε όλη την γεύση και την αίσθηση όταν το φτιάχνετε τόσο νερουλό το μείγμα...Εγώ την φτιάχνω μέχρι το σημείο να είναι παχύρευστη σαν κρέμα (όλα τα λεφτά)...

Συνταγή που χρησιμοποιώ τελευταία:

50γρ. quaker.
60γρ. γάλα 0%
40γρ. whey ανάμεικτη (20γρ. με γεύση caramel toffee fudge, 20γρ. γεύση milk chocolate).
3 ασπράδια αυγό, χτυπημένα μαρέγκα.

Χτυπάω τα quaker σε μιξεράκι μέχρι να γίνουν αλεύρι και μετά βάζω το γάλα και την whey και ξαναχτυπάω μέχρι να γίνουν κρέμα, ρίχνω μέσα και την μαρέγκα, ανακατώνω με κουτάλι (αλλιώς θα κόψει η μαρέγκα) and that`s it... Τέλειο αποτέλεσμα, τύφλα να έχει η μούς... :turtle:

albertob30
20-01-10, 16:45
Η βρώμη στο blender, μετά στο shaker με πρωτεΐνη, γευστικότατο (καλύτερα από σκέτη πρωτεΐνη).

μακιαβελλι φριενδ..χαχα

να σου πω ρε .. την βρωμη στο blender σκετη? δλδ χωρις νερο ετσι απλα την χτυπας για να γινει σκονη?? επισης, βρωμη ή κουακερ? τι διαφορα εχει?

gj
20-01-10, 16:57
την βρωμη στο blender σκετη? δλδ χωρις νερο ετσι απλα την χτυπας για να γινει σκονη?? επισης, βρωμη ή κουακερ? τι διαφορα εχει?

Σκετη και γινεται σκονη. μετα ριχνεις οτι αλλο θελεις.
βρωμη και κουακερ ειναι το ιδιο πραγμα.

Machiavelli
20-01-10, 18:48
Κι έτσι και αν θες μιας καλύτερη υφή επειδή όπως λέει και ο Littlejohn το πολύ νερό χαλάει τη γεύση και γίνεται νερουλό, βάζεις βρώμη-whey-ΛΙΓΟ νερό στο μπλέντερ, αν έχεις όρεξη. Καλό είναι να κάνουμε καμιά αλλαγή που και που.
Δοκιμάστε κι αυτό που λέει ο Littlejohn, ή με λίγο ζεστό νερό σε αλεσμένη βρώμη γίνεται κάτι σαν ζύμη πηχτό το βάζεις λίγο στο ψυγείο και μετά βάζεις πρωτεΐνη με ελάχιστο νερό και ανακατεύεις μέχρι να μην έχει μείνει άλλη σκόνη πρωτεΐνης, μετά το βάζετε λίγο στην κατάψυξη αν θέλετε, γίνεται σαν κρέμα που τρώγεται πολύ ευχάριστα, ειδικά με την προσθήκη μερικών σταφίδων ή ο,τι εσείς θέλετε.

albertob30
20-01-10, 21:17
Σκετη και γινεται σκονη. μετα ριχνεις οτι αλλο θελεις.
βρωμη και κουακερ ειναι το ιδιο πραγμα.

ρε μαγκες ναι..αλλα μηπως υπαρχει καμια μαρκα βρωμης που να ειναι ηδη αλεσμενη? και να μην ειναι νυφαδες οπως το κουακερ???

sTeLaKoS
20-01-10, 22:07
ρε μαγκες ναι..αλλα μηπως υπαρχει καμια μαρκα βρωμης που να ειναι ηδη αλεσμενη? και να μην ειναι νυφαδες οπως το κουακερ???

Είχα δει σε ράφι σούπερ μάρκετ αλλά δε θυμάμαι μάρκα γμτ... Πάντως υπάρχουνε, κάμα ψάξεις σε 1-2 αλυσίδες σουπερ μάρκετ θα βρεις. Δεν το είχα πάρει εντέλει γιατί ήτανε ακριβότερο από αυτό που παίρνω συνήθως και λέω, κουλαμάρα έχω?

Machiavelli
20-01-10, 22:27
Είναι πιο ακριβή και επιπλέον δεν είναι αρκετά αλεσμένη, για να την πιεις με την whey ας πούμε γιατί είναι χοντρή και κάθεται στον πάτο, το έχω δοκιμάσει. Οπότε δε μας κάνει ούτε αυτή.

drago
20-01-10, 22:39
:puke::puke::puke::puke::puke::puke::puke::puke:

Haris Pilton
20-01-10, 23:18
Εμενα πως μου αρεσει το κουακερ...
Οχι οτι τρελενομαι αλλα δεν με χαλαει κιολας!

KATERINI 144
20-01-10, 23:29
παρτε μια συνταγη απο το θειο βανια για να τρώγεται ευχάριστα,

½ κιλό νιφάδες βρώμης
250 γρ.μέλι
1 κ.γ μπέικιν πάουντερ
100 ml κονιάκ









Η συνταγή της ημέρας: Μπισκοτάκια από νιφάδες βρώμης (http://www.star.gr/index.php?ID=mageiriki&Rec_ID=29216)
Από τους Νηστικούς Πράκτορες

-beba-
21-01-10, 10:26
παρτε μια συνταγη απο το θειο βανια για να τρώγεται ευχάριστα,

½ κιλό νιφάδες βρώμης
250 γρ.μέλι
1 κ.γ μπέικιν πάουντερ
100 ml κονιάκ









Η συνταγή της ημέρας: Μπισκοτάκια από νιφάδες βρώμης (http://www.star.gr/index.php?ID=mageiriki&Rec_ID=29216)
Από τους Νηστικούς Πράκτορες

Ευχαριστούμε Φώτη για την συνταγή.
Εγώ βέβαια επειδή δεν τα καταφέρνω με τα πιτάκια και τα μπισκοτάκια γενικά, για να μην σε απογοητεύσω θα πιώ τα 100 ml κονιάκ. :toast:

KATERINI 144
21-01-10, 10:49
κοιτα να μαθεις μπας και σου χρειαστεί αργοτερα μπεμπα, τα ντελιβερι καλα ειναι αλλα δεν αρεσουν σε ολους :green:

τη θα πει καλε δεν τα καταφερνω?! σα να λεμε ενας αντρας δεν μπορει να κοψει ενα ξυλο.......................

το ζευγαρι του μελοντος: ''ο αντρας δεν ξερει να κοψει ενα ξυλο και η γυναικα δεν μπορεί να μαγειρέψει" μια χαρα παμε. :shock:

-beba-
21-01-10, 11:12
κοιτα να μαθεις μπας και σου χρειαστεί αργοτερα μπεμπα, τα ντελιβερι καλα ειναι αλλα δεν αρεσουν σε ολους :green:

τη θα πει καλε δεν τα καταφερνω?! σα να λεμε ενας αντρας δεν μπορει να κοψει ενα ξυλο.......................

το ζευγαρι του μελοντος: ''ο αντρας δεν ξερει να κοψει ενα ξυλο και η γυναικα δεν μπορεί να μαγειρέψει" μια χαρα παμε. :shock:

Με παρεξήγησες. Ξέρω να μαγειρευω τα πάντα εκτός από ντολμαδάκια. Δεν ξέρω να φτιάχνω γλυκά και γενικά ότι χρειάζεται να κάνεις και να περιέχει ζύμη και μετά να το ψήνεις. Δεν είναι και τόσο κακό αυτό νομίζω. Εκτός αυτού δεν παραγγέλνω ποτέ από ντιλίβερι εδώ και πολύ καιρό επειδή έχουν γίνει πολλά ατυχήματα στα παιδιά που κάνουν ντιλίβερι με μηχανάκια το φαγητό. Ετσι λοιπόν δηλώνω την αντίθεση μου στο να γίνεται ντιλίβερι το φαγητό και αυτό λέω και σε φίλους μου να κάνουν. Οποιος θέλει φαγητό και δεν θέλει να μαγειρέψει ας τηλεφωνεί στο εστιατόριο να του το ετοιμάσουν και ας πάει να το πάρει. Εγώ τις σπάνιες φορές που τρώω κάτι απέξω αυτό κάνω.

KATERINI 144
21-01-10, 11:53
ελα σε πειραζω, εχω διαβασει που λες πως μαγειρεύεις :thumbup:

-beba-
21-01-10, 12:11
ελα σε πειραζω, εχω διαβασει που λες πως μαγειρεύεις :thumbup:

Bέβαια οφείλω να ομολογήσω πως μπρόκολο έμαθα να βράζω στο φορουμ.
Την πρώτη φορά βέβαια έβαλα τα μπρόκολα μέσα στην κατσαρόλα όπως τα αγόρασα από τοον μανάβη. :rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Περίσευαν από την κατσαρόλα. Αναρωτιόμουν πως τα μαγειρευετε εσείς. Τέλος πάντων τελικά ανέτρεξα σε ποστ της Μαρίας που έλεγε ότι τα κόβουμε σε κομάτια.
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Littlejohn
21-01-10, 12:54
Συγνώμη, έβαλες ΟΛΟ το μπρόκολο μέσα στην κατσαρόλα???
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

vAnY
21-01-10, 12:56
α ρε μπεμπα εχετε πολυ πλακα εσυ κι ο Φωτης !!:rolf: Μου φτιαχνει τη διαθεση να σας διαβαζω... (ναι σας διαβαζω κι ας μη κανω κομεντ παντα...) Αυτο με το κονιακ πολυ καλο!!:toast:

Λοιπον στο θεμα μας: Σε οσους αρεσει να τρωνε τη βρωμη σαν τα κορνφλεικς, αντι για γαλα βαζετε τη whey την οποια θαχετε ανακατεψει με παγωμενο νερο (εγω εχω με γευση βανιλια και ειναι μμμμ!!) ριχνετε λιγη κανελλα, τριμμενη καρυδα, και αμα θελετε λιγη γκρανολα (low fat) για να εχει και λιγο τραγανο. Κοβετε και μερικες φραουλιτσες μεσα και γινεται σουπερ !:thumbup:

-beba-
21-01-10, 12:59
α ρε μπεμπα εχετε πολυ πλακα εσυ κι ο Φωτης !!:rolf: Μου φτιαχνει τη διαθεση να σας διαβαζω... (ναι σας διαβαζω κι ας μη κανω κομεντ παντα...) Αυτο με το κονιακ πολυ καλο!!:toast:

Λοιπον στο θεμα μας: Σε οσους αρεσει να τρωνε τη βρωμη σαν τα κορνφλεικς, αντι για γαλα βαζετε τη whey την οποια θαχετε ανακατεψει με παγωμενο νερο (εγω εχω με γευση βανιλια και ειναι μμμμ!!) ριχνετε λιγη κανελλα, τριμμενη καρυδα, και αμα θελετε λιγη γκρανολα (low fat) για να εχει και λιγο τραγανο. Κοβετε και μερικες φραουλιτσες μεσα και γινεται σουπερ !:thumbup:

Μιαμ......μιαμ...........μιαμ....ακούγεται πολύ νόστιμο. Τι είναι όμως η γρανόλα?

-beba-
21-01-10, 13:02
Συγνώμη, έβαλες ΟΛΟ το μπρόκολο μέσα στην κατσαρόλα???
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
Εεε τι λέω τόση ώρα. Πήγα στο μανάβη πήρα μια σακούλα μπροκολα, έβαλα νερό στην κατσαρόλα και τα έβαλα μέσα όπως ήταν. Μετά πάλευα με μια κουτάλα να τα κάνω να τα σκεπάζει το νερό. Νόμιζα πως είναι σαν τα χόρτα που μόλις τα ρίξεις στο νερό μειώνεται ο ογκος τους. Ηταν πολύ αστείο.:rolf::rolf::rolf:

vAnY
21-01-10, 13:09
ειναι ενα μιξ δημητριακων με σταφιδες, βρωμη, ξηρους καρπους...και πολλες μαυρη ζαχαρη η μελι ( η light εκδοχη δεν εχει ζαχαρη ουτε μελι)
Σαν το μουσλι. αλλα η γκρανολα μενει πολυ τραγανο μιγμα διοτι ψινονται στο φουρνο

:toast:

KATERINI 144
21-01-10, 13:13
Μιαμ......μιαμ...........μιαμ....ακούγεται πολύ νόστιμο. Τι είναι όμως η γρανόλα?επίτηδες δεν το εξηγεί για να κανεις καμια πατατα οπως με το μπρόκολο, πρόσεχε......................

-beba-
21-01-10, 13:14
ειναι ενα μιξ δημητριακων με σταφιδες, βρωμη, ξηρους καρπους...και πολλες μαυρη ζαχαρη η μελι ( η light εκδοχη δεν εχει ζαχαρη ουτε μελι)
Σαν το μουσλι. αλλα η γκρανολα μενει πολυ τραγανο μιγμα διοτι ψινονται στο φουρνο

:toast:

Σε ευχαριστώ. Μάλλον δεν θα το δοκιμάσω. Πολλές θερμίδες για μένα. Ισως κάποια Κυριακή όμως.................Μιαμ........μιαμ.............μιαμ

-beba-
21-01-10, 13:28
επίτηδες δεν το εξηγεί για να κανεις καμια πατατα οπως με το μπρόκολο, πρόσεχε......................

:spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank::spank:

Με κοροϊδευεις εεεεε? Εγώ είχα όμως το θάρρος να ομολογήσω την πατάτα που έκανα.

vAnY
21-01-10, 13:30
Σε ευχαριστώ. Μάλλον δεν θα το δοκιμάσω. Πολλές θερμίδες για μένα. Ισως κάποια Κυριακή όμως.................Μιαμ........μιαμ.............μιαμ

οχι βρε, αναλογως τη ποσοτητα που βαζεις.... :thumbup:

gspyropo
21-01-10, 14:58
τι uθα προτιμουσατε προτιματε μουσλι ή quaker απο αποψη θερμιδων, γιατι γευστικα το μουσλι ειναι πολυ καλυτερο.......?

willy
22-01-10, 20:58
Να συνεχίσω κι εγώ επί του θέματος.... :lift2hand:

Την βρώμη την τρώω μαζί με γιαούρτι 2% κάθε πρωί !!! :turtle:
Μ΄αρέσει πολύ !!!

Άλλος με γιαούρτι έχει δοκιμάσει? :thumbup:

kaiowas
22-01-10, 21:45
Να συνεχίσω κι εγώ επί του θέματος.... :lift2hand:

Την βρώμη την τρώω μαζί με γιαούρτι 2% κάθε πρωί !!! :turtle:
Μ΄αρέσει πολύ !!!

Άλλος με γιαούρτι έχει δοκιμάσει? :thumbup:

Την έχω δοκιμάσει ήταν σαν να την τρώω ωμή, δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα:rolf:

sTeLaKoS
22-01-10, 21:49
Να συνεχίσω κι εγώ επί του θέματος.... :lift2hand:

Την βρώμη την τρώω μαζί με γιαούρτι 2% κάθε πρωί !!! :turtle:
Μ΄αρέσει πολύ !!!

Άλλος με γιαούρτι έχει δοκιμάσει? :thumbup:


Με γιαούρτη; Μου ακούγιεται "κάπως"! Να το δοκιμάσουμε, το προτείνεις;;

vAnY
22-01-10, 21:54
Με γιαούρτη; Μου ακούγιεται "κάπως"! Να το δοκιμάσουμε, το προτείνεις;;

ναι βρε, κορνφλεικς η μουσλι με γιαουρτι εχεις φαει?? ε το ιδιο πραγμα ειναι..
Γουστα ειναι, εμενα μου αρεσει...:P αλλα επειδη μου πεφτει βαρυ στο στομαχι δεν το πολυ κανω

Haris Pilton
22-01-10, 22:12
Εγω τωρα τελευτα με το διαβασμα ( :rolf: ) ξεχνιεμαι να βρασω πατατα η ρυζι,και βαζω κουακερ,σε ιδια θερμιδικη αναλογια απο το αν εβαζα πατατα.Εχει μεγαλη διαφορα;

Μηπως θα επρεπε να εξεταζω τα γρ υδατ,αντι των θερμιδων;Πιο λογικο μου ακουγεται,μλν πατατα εκανα και ας μην την εβρασα :rolf:

toubanix
23-01-10, 21:09
Επειδή εγω δεν μπορώ καθόλου μα καθόλου να ανεχτώ τη βρώμη το πρωί που ξυπνάω,τι θα λέγατε για αυτο:

http://www.x-tremestores.gr/eshop_files/pictures/4203_66.gif

KATERINI 144
23-01-10, 21:13
αν έγραφες και τη είναι........ (βάλε τα συστατικά)

toubanix
23-01-10, 21:14
http://x-tremestores.gr/eshop_files/pictures/4203_66.gif

Τα δημητριακά (βρώμη) και η whey πρωτεΐνη είναι δύο από τα πιο σημαντικά διατροφικά στοιχεία στη ζωή ενός αθλητή. Η βρώμη, από τη φύση της είναι χαμηλή σε λιπαρά και ζάχαρη, παρέχει σύνθετους υδατάνθρακες υψηλής βιολογικής αξίας καθώς και φυτικές ίνες. Από την άλλη δεν χρειάζεται να κάνουμε ιδιαίτερη αναφορά για την αξία της whey πρωτεΐνης, αφού είναι το Νο 1 αθλητικό συμπλήρωμα εδώ και χρόνια.

Η νέα φόρμουλα 100% Oats & Whey της Optimum Nutrition συνδυάζει αυτά τα δύο απαραίτητα συστατικά σε ένα υπέροχο ρόφημα. Κάθε ρόφημα περιέχει 24γρ. υψηλότατης ποιότητας πρωτεΐνη και τις φυτικές ίνες και υδατάνθρακα ενός περίπου μπωλ δημητριακών. Είναι χαμηλή σε λιπαρά, με μηδενική ζάχαρη και γλυκαντικές ουσίες. Επομένως είναι το ιδανικό πρωινό για όλους τους αθλητές.

Θρεπτική αξία:
http://www.eilid.com.gr/webBuilder/accounts/139/138/216/pictures/6_.gif

KATERINI 144
23-01-10, 21:24
δυστυχώς δεν ειναι λυση γιατι πάλι θα χρειαστεί μα βαλεις επιπλέον βρωμη, στη δόση εχει 23 γραμμαρια, αν πεις να βαλεις 4 δοσεις =92 γραμ που πιστεύω χρειάζεσαι για πρωινό, θα παρεις και αλλα τοσα γραμαρια πρωτεΐνη, σχεδόν 50-50 τα έχει.

εγω θα ελεγα αν δεν μπορείς να φας βρώμη βαλε στο πρωινό σου δημητριακά ολικής, μηδαμινή η διαφορά.

toubanix
23-01-10, 21:28
Αλήθεια???Μου λύνεις ενα μεγάλο πρόβλημα μαυτο που μ λες.Τα fitness της nestle δλδ ειναι το ίδιο?

KATERINI 144
23-01-10, 21:31
ρε'συ που να ξερω την καθε μαρκα, κοιτα να ειναι ολικής χωρις ζάχαρη και ειναι μια χαρα.

toubanix
23-01-10, 21:40
Οκ!Τhnx!

TEFAA 2009
27-01-10, 22:05
το εχω ακουσει σε αυτο το σιτε πολλες φορες! εχω διαβασει τα αρθρα για τη βρωμη αλλα δε καταλαβα τι ακριβως ειναι!!

η βρωμη περιεχει μεσα πρωτεινη?:bbbiceps: οταν εννοουμε βρωμη εννοουμε τη βρωμη που υπαρχει ετοιμη μεσα στα δημητριακα?

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΒΡΩΜΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΡΩΓΕΤΑΙ?

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΗΚΑ ΑΡΘΡΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΝΕ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΠΩΣ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΗ ΒΡΩΜΗ!!

Jud0ka
27-01-10, 22:07
γραψε στην αναζητηση βρωμη και θα σ λυ8ουν οι αποριες...!!μην ανοιγεις ασκοπα ποστ!

sTeLaKoS
12-03-10, 15:30
Σήμερα πήρα για πρώτη φορά πίτουρο βρώμης. Δε δοκίμασα ακόμη για να πω εντυπώσεις απ' τη γεύση αλλά επειδή τη πίνω τη βρώμη θαρρώ πως δε θα έχω πρόβλημα. Να αναφέρω πως στο 1 κιλό είναι κατά 2€ ακριβότερη σε σχέση τη κλασική συσκευασία quaker. Συνήθως αγοράζω bulk αλεσμένη, απλά έτυχε να ξεμείνω και είπα να δοκιμάσω.

Κλασικό quaker - πίτουρο βρώμης

Ενέργεια 368 - 345
Πρωτείνες 11 - 14.8
Υδατάνθρακες 62 - 49.7
Σάκχαρα 1.1 - 2.1
Λιπαρά 8 - 9.7
Φυτικές Ίνες - 7 - 15.2

Πως βλέπετε τη σύγκριση;

just
12-05-10, 18:58
απο σημερα σταματησα τα kellogs k και το γαλα και εχο δοκιμασει την βρωμη...καλουτσικη ειναι..την δοκιμασα μονη της με το κουταλι(οπος εκανα με τα φαριν λακτε οταν ειμουν μικρος) χωρις γαλα χωρις νερο..παλευεται σχεδον ανετα..γαλα δεν θελω να βαλω λογο του οτι θελω να χασω λιπος..με το νερο πως πινετε?

just
12-05-10, 18:59
απο σημερα σταματησα τα kellogs k και το γαλα και εχο δοκιμασει την βρωμη...καλουτσικη ειναι..την δοκιμασα μονη της με το κουταλι(οπος εκανα με τα φαριν λακτε οταν ειμουν μικρος) χωρις γαλα χωρις νερο..παλευεται σχεδον ανετα..γαλα δεν θελω να βαλω λογο του οτι θελω να χασω λιπος..με το νερο πως πινετε?
ενοο ζεστο ή κρυο?

Jud0ka
12-05-10, 19:00
ερωτηση:περνεις μηπως προτεινη?

salpas18
12-05-10, 19:20
απο σημερα σταματησα τα kellogs k και το γαλα και εχο δοκιμασει την βρωμη...καλουτσικη ειναι..την δοκιμασα μονη της με το κουταλι(οπος εκανα με τα φαριν λακτε οταν ειμουν μικρος) χωρις γαλα χωρις νερο..παλευεται σχεδον ανετα..γαλα δεν θελω να βαλω λογο του οτι θελω να χασω λιπος..με το νερο πως πινετε?

εγω ακου τι κανο το πρωι βαζο 500μλ γαλα το ζεστενο μεσα 100γρ βρομη 1 σκουπ whey και μια κουταλια της σουπας hemo τα χτιπαω ολα μαζι και το πινο μπορς για καλητετη διαλιτοτιτα αν εχεις προβλημα στην καταποση να την χτιπισις στο μπλεντερ να γινι σαν σκονη εγω δν εχω χρονο και την τρωω-καταπινω ετσι! αμα βοηθησα καλος :)

Jud0ka
12-05-10, 19:21
εγω ακου τι κανο το πρωι βαζο 500μλ γαλα το ζεστενο μεσα 100γρ βρομη 1 σκουπ whey και μια κουταλια της σουπας hemo τα χτιπαω ολα μαζι και το πινο μπορς για καλητετη διαλιτοτιτα αν εχεις προβλημα στην καταποση να την χτιπισις στο μπλεντερ να γινι σαν σκονη εγω δν εχω χρονο και την τρωω-καταπινω ετσι! αμα βοηθησα καλος :)

8ελει να χασει λιπος και του βαζεις γαλα?

just
12-05-10, 19:37
ερωτηση:περνεις μηπως προτεινη?

εκτος απο τα 6 ασπραδια μετα την προπονηση οχι..και τα κοτοπουλα κ τονους μεσιμερι κ βραδυ

Jud0ka
12-05-10, 19:38
εκτος απο τα 6 ασπραδια μετα την προπονηση οχι..και τα κοτοπουλα κ τονους μεσιμερι κ βραδυ

τοτε νερακι και παλι νερακι!

noz1989
12-05-10, 19:39
8ελει να χασει λιπος και του βαζεις γαλα?


Απο ποτε λιπωνει το γαλα και δεν το ξερω???

just
12-05-10, 19:39
επεισις κατι ασχετο εχει 1 μηνα που κανο διατροφη και παρατηρησα οτι καθε 3 μερες πηγαινο τουαλετα για χοντρο απ εκει που πηγαινα καθε μερα....παει κατι λαθος ή ειναι νορμαλ?

Jud0ka
12-05-10, 19:43
Απο ποτε λιπωνει το γαλα και δεν το ξερω???

απο παντα!το νερο ειναι το ποιο ιδανικο για γραμμωση!το πληρες ειναι γαλα ειναι υπερβολη το light ειναι επεξεργασμενο και το 0% δν υπαρχει αρα νερακι του θεου φιλε μ!:clap:

just
12-05-10, 19:50
απο παντα!το νερο ειναι το ποιο ιδανικο για γραμμωση!το πληρες ειναι γαλα ειναι υπερβολη το light ειναι επεξεργασμενο και το 0% δν υπαρχει αρα νερακι του θεου φιλε μ!:clap:

αρα δηλαδη να την πινο με νερακι..ζεστο χλιαρο ή κρυο?το ιδιο κανει?

Jud0ka
12-05-10, 19:52
με κρυο κατεβενει με ζεστο δν νμζ>.<

salpas18
12-05-10, 19:55
8ελει να χασει λιπος και του βαζεις γαλα?


εγω ακου τι κανο το πρωι βαζο 500μλ γαλα το ζεστενο μεσα 100γρ βρομη 1 σκουπ whey και μια κουταλια της σουπας hemo τα χτιπαω ολα μαζι και το πινο μπορς για καλητετη διαλιτοτιτα αν εχεις προβλημα στην καταποση να την χτιπισις στο μπλεντερ να γινι σαν σκονη εγω δν εχω χρονο και την τρωω-καταπινω ετσι! αμα βοηθησα καλος :)

μπορει να βαλη νερακι αντι για γαλα η 2% δεν ξερω αν οντος και αυτο θα σε λυποση οπως λεει ο jud0ka αλλα ενταξη πρωηνο ειναι αμα κανεις καθαρη διατροφη με πιοτηκες θερμηδες νομηζο δεν θα πειραξει αυτο...

Jud0ka
12-05-10, 19:59
μπορει να βαλη νερακι αντι για γαλα η 2% δεν ξερω αν οντος και αυτο θα σε λυποση οπως λεει ο jud0ka αλλα ενταξη πρωηνο ειναι αμα κανεις καθαρη διατροφη με πιοτηκες θερμηδες νομηζο δεν θα πειραξει αυτο...

http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=55034&postcount=28

salpas18
12-05-10, 20:06
http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=55034&postcount=28

ευχαριστω για την ενημεροση!

Jud0ka
12-05-10, 20:06
ευχαριστω για την ενημεροση!

:thumbup:

just
12-05-10, 20:15
το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι θα εχο ελλειψη ασβεστιου σε καποια φαση και μετα...δεν τροο ουτε το cottage cheese που λετε

Jud0ka
12-05-10, 20:17
φαε 2γιαουρτακια 2%η 0% το βραδι και δεν 8α εχεις προβλημα!

just
12-05-10, 20:17
επισης η βρωμη διαλυετε στο κρυο νερο?

Jud0ka
12-05-10, 20:18
την βρωμη την αλεθεις καλα στο μπλεντερ και μετα την βαζεις στο σακερ και την χτιπας μαζι με το νερακι και εισαι πενα!

just
12-05-10, 20:24
δεν εχο μιξερ αν ειναι αυτο που ενοεις μπελνερ..

Jud0ka
12-05-10, 20:26
http://www.radiokorasidi.gr/assets/media/big/30305564_o.jpg εγω χρησιμιποιω αυτο π κοβουν τα κρεμυδια και τετοια τα αλεθει καλα...ειναι φθηνο ! αυτο π σ λινκαρα δν ειναι φθηνο απλα να καταλαβεις τι πρπ ειναι!

salpas18
12-05-10, 20:27
δεν εχο μιξερ αν ειναι αυτο που ενοεις μπελνερ..

δεν ειναι ακριβο παρε ενα αυριο το πρωι:P

τωρα βεβαια με την κρισι που περναμε αστα να πανε ουτε για τσιχλα λεφτα :P

Jud0ka
12-05-10, 20:28
δεν ειναι ακριβο παρε ενα αυριο το πρωι:P

τωρα βεβαια με την κρισι που περναμε αστα να πανε ουτε για τσιχλα λεφτα :P

μαμησετα!ασε γαμησετα...σε 2 βδομαδες π ξεκιναω και δουλεια παλι και πρεπει να συντηρουμε τοτε αρχιζουν τα δισκολα για μενα..

just
12-05-10, 20:37
http://www.radiokorasidi.gr/assets/media/big/30305564_o.jpg εγω χρησιμιποιω αυτο π κοβουν τα κρεμυδια και τετοια τα αλεθει καλα...ειναι φθηνο ! αυτο π σ λινκαρα δν ειναι φθηνο απλα να καταλαβεις τι πρπ ειναι!
ναιιι ειχαμε καποτε απο αυτο...

Jud0ka
12-05-10, 20:38
ναιιι ειχαμε καποτε απο αυτο...

τετοιο τοτε!

Eddie
12-05-10, 20:55
Γραφεις τονους μεσημερι βραδυ..ποσους τρως?1-2 τη βδομαδα και οχι παραπανω.Επισης για καποιον που θελει να γραμμωσει το γαλα και ειδικα τα 500ml που γραφεις εχουν 17γρ υδατανθρακα που δε τα χρειαζεσαι γιατι εχεις τη βρωμη.

Judoka αυτο που γραφεις για τα πληρη,τα 2% και τα 0% δεν ισχυει.Εχω συγγενη που δουλευει σε αυτον τον τομεα γαλακτοβιομηχανιας και μου εχει εξηγησει.Υπαρχει μια ειδικη επεξεργασια που τα λιπαρα συσσορευονται ολα στο πανω μερος των δεξαμενων και αφαιρουνται.Τωρα αν κατα προσεγγιση ειναι 2% η 1.8% η 2.2% δε γνωριζω.Το μονο που χανεις απο τα light ειναι οι θερμιδες και οι βιταμινες A,D,E,K που βρισκονται στα λιπαρα.

Jud0ka
12-05-10, 20:59
Γραφεις τονους μεσημερι βραδυ..ποσους τρως?1-2 τη βδομαδα και οχι παραπανω.Επισης για καποιον που θελει να γραμμωσει το γαλα και ειδικα τα 500ml που γραφεις εχουν 17γρ υδατανθρακα που δε τα χρειαζεσαι γιατι εχεις τη βρωμη.

Judoka αυτο που γραφεις για τα πληρη,τα 2% και τα 0% δεν ισχυει.Εχω συγγενη που δουλευει σε αυτον τον τομεα γαλακτοβιομηχανιας και μου εχει εξηγησει.Υπαρχει μια ειδικη επεξεργασια που τα λιπαρα συσσορευονται ολα στο πανω μερος των δεξαμενων και αφαιρουνται.Τωρα αν κατα προσεγγιση ειναι 2% η 1.8% η 2.2% δε γνωριζω.Το μονο που χανεις απο τα light ειναι οι θερμιδες και οι βιταμινες A,D,E,K που βρισκονται στα λιπαρα.

φιλε eddie επειδη δεν μπορω να πω οτι ειμαι σιγουρος 100% απλα το εχω διαβασει και το εχω συζητησει με ατομα π θα τα χαρακτηρηζα ψαγμενα...παντος και να ισχιει αυτο φιλε εγω το αποφευγω το γαλα οπως και να εχει εχει θερμιδες!!!:)

just
12-05-10, 21:03
φαε 2γιαουρτακια 2%η 0% το βραδι και δεν 8α εχεις προβλημα!
σιν τα 5 καρυδια ή τα 10 αμυγδαλα

Jud0ka
12-05-10, 21:04
μονο 5-10?παρε μια χουφτα εκει!!=D

just
12-05-10, 21:09
[QUOTE=Eddie;171747]Γραφεις τονους μεσημερι βραδυ..ποσους τρως?1-2 τη βδομαδα και οχι παραπανω.Επισης για καποιον που θελει να γραμμωσει το γαλα και ειδικα τα 500ml που γραφεις εχουν 17γρ υδατανθρακα που δε τα χρειαζεσαι γιατι εχεις τη βρωμη.

ακου για να πω την αληθεια ωσ την προιγουμενη βδομαδα σινολο 3 βδομαδες ετρογα μεσημερι μονο κοτοπουλο σουβλακι και κοτοπουλο στηθος το βραδυ και καποτε χοιρινο σουβλακι ή χοιρινι μπριζολα αλλα 1-2 φορες την βδομαδα..αφαιρω το λιπος..μετα απο την μελετη μου εδω μεσα προσθεσα ψαρια και αυτα ειναι ο τονος..δηλαδη τα τελευτεα 2 βραδια+ το αποψινο που μολις το εφα

just
12-05-10, 21:10
φιλε eddie επειδη δεν μπορω να πω οτι ειμαι σιγουρος 100% απλα το εχω διαβασει και το εχω συζητησει με ατομα π θα τα χαρακτηρηζα ψαγμενα...παντος και να ισχιει αυτο φιλε εγω το αποφευγω το γαλα οπως και να εχει εχει θερμιδες!!!:)

το γαλα εχει και το γιαουρτι δεν εχει??? :unsure:

Jud0ka
12-05-10, 21:11
[QUOTE=Eddie;171747]Γραφεις τονους μεσημερι βραδυ..ποσους τρως?1-2 τη βδομαδα και οχι παραπανω.Επισης για καποιον που θελει να γραμμωσει το γαλα και ειδικα τα 500ml που γραφεις εχουν 17γρ υδατανθρακα που δε τα χρειαζεσαι γιατι εχεις τη βρωμη.

ακου για να πω την αληθεια ωσ την προιγουμενη βδομαδα σινολο 3 βδομαδες ετρογα μεσημερι μονο κοτοπουλο σουβλακι και κοτοπουλο στηθος το βραδυ και καποτε χοιρινο σουβλακι ή χοιρινι μπριζολα αλλα 1-2 φορες την βδομαδα..αφαιρω το λιπος..μετα απο την μελετη μου εδω μεσα προσθεσα ψαρια και αυτα ειναι ο τονος..δηλαδη τα τελευτεα 2 βραδια+ το αποψινο που μολις το εφα

δν κοβεις τα χοιρινα :P?

just
12-05-10, 21:15
[QUOTE=just;171762]

δν κοβεις τα χοιρινα :P?

να προτιμισο μοσχαρι λες?γυρο βοδινο ας πουμε?πλακα κανω...απλα πιστευα το χοιρινο ειναι πιο καλο απο το βοδινο και ακομα το πιστευω:turtle:..και το θεμα μας ειναι ο τονος στη συγκεκριμενη φαση.. :P δεν μπορο να κατσω να ψηνω ψαρια....μαμαααααααα :shock:

TEFAAtzis
12-05-10, 21:15
το γαλα εχει και το γιαουρτι δεν εχει??? :unsure:

Εχει γ'αυτο και προτιμουμε το 2% και εξαλου ειναι και το τελευταιο μας γευμα στους περισσοτερους οποτε ειμαστε κοπλε για πριν τον υπνο

Jud0ka
12-05-10, 21:17
το γαλα εχει και το γιαουρτι δεν εχει??? :unsure:

δεν σ πιανω?

beefmeup
12-05-10, 21:18
Εχει γ'αυτο και προτιμουμε το 2% και εξαλου ειναι και το τελευταιο μας γευμα στους περισσοτερους οποτε ειμαστε κοπλε για πριν τον υπνο

κ βαζουμε κ βρωμη μεσα με φρουτακια(οχι τα τζογαδορικα ε??τα κανονικα:P)

beefmeup
12-05-10, 21:20
[QUOTE=Jud0ka;171766]

δεν μπορο να κατσω να ψηνω ψαρια....μαμαααααααα :shock:

φατα σαν το golum sto lord of the rings..:ωμα

my PREEECIOUSSSSSSSSSS:rabbit::rabbit::rabbit:

just
12-05-10, 21:21
κ βαζουμε κ βρωμη μεσα με φρουτακια(οχι τα τζογαδορικα ε??τα κανονικα:P)

αληθεια?:P

Jud0ka
12-05-10, 21:21
[QUOTE=just;171769]

φατα σαν το golum sto lord of the rings..:ωμα

my PREEECIOUSSSSSSSSSS:rabbit::rabbit::rabbit:

χαχαχαχαχαχα

Jud0ka
12-05-10, 21:22
[QUOTE=Jud0ka;171766]

να προτιμισο μοσχαρι λες?γυρο βοδινο ας πουμε?πλακα κανω...απλα πιστευα το χοιρινο ειναι πιο καλο απο το βοδινο και ακομα το πιστευω:turtle:..και το θεμα μας ειναι ο τονος στη συγκεκριμενη φαση.. :P δεν μπορο να κατσω να ψηνω ψαρια....μαμαααααααα :shock:

βαλε κοτοπουλο κανα στηθος γαλοπουλα και τα ψαρια ειανι πλ ευκολο να τα φτιαξεις μωρε....

Eddie
12-05-10, 21:25
να προτιμισο μοσχαρι λες?

Kοιταξε,απ οσο ξερω το μοσχαρι θεωρειται η καλυτερη αναβολικη τρωφη για τον bodybuilder.Εχω εχω μια η δυο φορες τη βδομαδα απαχη(οσο το δυνατον) μπριζολα.

Το χοιρινο για να ειναι καθαρο πρεπει να ξερεις τι ψωνιζεις.Αμα βρεις κανενα γουρουνοπουλο και παρεις το ψαρονεφρι πχ ε ναι,ειναι καθαρο.Η και το κομματι που βγαζουν για το σνιτσελ ειναι πολυ καθαρο,ιχνος απο εξωτερικο λιπος.Τωρα τα σουβλακια οσο και να βγαζεις τα ξυγκια παλι θα χουν.Κρυβονται καλα:turtle:



φατα σαν το golum sto lord of the rings..:ωμα

my PREEECIOUSSSSSSSSSS:rabbit::rabbit::rabbit:

Masterrrrrrrrrr!!!!!

giannis64
12-05-10, 21:25
[QUOTE=Jud0ka;171766]

να προτιμισο μοσχαρι λες?γυρο βοδινο ας πουμε?πλακα κανω...απλα πιστευα το χοιρινο ειναι πιο καλο απο το βοδινο και ακομα το πιστευω:turtle:..και το θεμα μας ειναι ο τονος στη συγκεκριμενη φαση.. :P δεν μπορο να κατσω να ψηνω ψαρια....μαμαααααααα :shock:


σταματα να το πιστευεις!!! εκτος και αν ξερεις κατι που δεν το ξερουμε εμεις!!!;)

mixaliskoukaras
13-05-10, 00:10
ρε παιδια η γευση της βρωμης με το νερο δεν ειναι καπως?

beefmeup
13-05-10, 00:12
ρε παιδια η γευση της βρωμης με το νερο δεν ειναι καπως?

κλεισε την μυτη..

βαλε κανελα να σε ξεγελασει,δεν εχει θερμιδες..

σιγα,μετα απο κανα 5αρι χρονια θα την συνηθισεις..ρωτα τον μακι.

Eddie
13-05-10, 00:38
ρε παιδια η γευση της βρωμης με το νερο δεν ειναι καπως?

Εαν τη βαζεις στο πιατο και την τρως ναι,παραειναι και για τα δικα μου γουστα.Αμα τη βαζεις με νερο ομως και τη χτυπας στο σεηκερ μπαμ και κατω μια χαρα πινεται.

just
13-05-10, 01:33
κλεισε την μυτη..

βαλε κανελα να σε ξεγελασει,δεν εχει θερμιδες..

σιγα,μετα απο κανα 5αρι χρονια θα την συνηθισεις..ρωτα τον μακι.
τωρα που ειπες μπαχαρικα (καπου εχει ενα αθρο αλλα δεν το βρισκω τωρα) ειναι καλο να τα τα βαζουμε στα φαγητα μας?δεν εχουν θερμιδες?

Eddie
13-05-10, 10:39
τωρα που ειπες μπαχαρικα (καπου εχει ενα αθρο αλλα δεν το βρισκω τωρα) ειναι καλο να τα τα βαζουμε στα φαγητα μας?δεν εχουν θερμιδες?

Το αντιθετο.Τα καυτερα αυξανουν το μεταβολισμο.

pontios22
13-05-10, 15:44
ρε παιδια,τι ακριβως κανει η βρωμα..πως βοηθαει..?
ειναι σαν πληρες πρωινο ασ πουμε..?

just
13-05-10, 21:16
Το αντιθετο.Τα καυτερα αυξανουν το μεταβολισμο.
ωραια να αρχισω τα πιπερια κ τα κκαρυ τοτε :green:

beefmeup
13-05-10, 22:09
ωραια να αρχισω τα πιπερια κ τα κκαρυ τοτε :green:

μην το παρακανεις bro..αλλιως παιζει κ να προσκυνας τον πορσελανινο"Θρονο"..

Eddie
13-05-10, 22:20
ωραια να αρχισω τα πιπερια κ τα κκαρυ τοτε :green:

Εγω χρησιμοποιω καρυ,τσιλι,μπουκουβο και παπρικα.Αν βρεθει και καμμια πιπερια κοκκινη καυτερη.


μην το παρακανεις bro..αλλιως παιζει κ να προσκυνας τον πορσελανινο"Θρονο"..

Δε νομιζω τοσο ευκολα.Οι περισσοτεροι ξερουμε εαν βασταει το στομαχι.Τωρα γι αυτους που δοκιμαζουν πρωτη φορα θελει σιγα σιγα.


Ειμαστε off topic ομως guys!!:chinese:

beefmeup
13-05-10, 22:27
ωραια να αρχισω τα πιπερια κ τα κκαρυ τοτε :green:


μην το παρακανεις bro..αλλιως παιζει κ να προσκυνας τον πορσελανινο"Θρονο"..



Δε νομιζω τοσο ευκολα.Οι περισσοτεροι ξερουμε εαν βασταει το στομαχι.Τωρα γι αυτους που δοκιμαζουν πρωτη φορα θελει σιγα σιγα.


Ειμαστε off topic ομως guys!!:chinese:


ωραια να αρχισω τα πιπερια κ τα κκαρυ τοτε :green:

απτην αναποδη εννοω βρε..καθιστος..

κ αυτο δεν εχει να κανει με στομαχι,μπιλ:green:

σορυ μοντς το κοβω..:chinese:

just
15-05-10, 03:12
[QUOTE=Eddie;172357]Εγω χρησιμοποιω καρυ,τσιλι,μπουκουβο και παπρικα.Αν βρεθει και καμμια πιπερια κοκκινη καυτερη.
τελια τα λατρευω ολα οσα ιπες..ειδικα το καρυ κ τσιλι..και τοσο καιρο(1 μηνα)δεν εβαζα..ασε που δεν τροο ουτε πατατα ουτε ρυζι(καστανο??) τα μεσημερια..ουτε μετα απο αεροβικη

just
17-05-10, 16:06
τελικα την βρομη την πινο με το προινο μου φραπε..βαζο μεσα τι βρομη και αρκετο νεσκαφε το χτιπαο και ειμαι ετοιμος! και λιγο ζεστο νερο βαζο την υπολιπη ποσοτητα σε πιατακι και το κανο σαν φαριν λακτε ;)

Eddie
17-05-10, 16:09
Τι μιξη ειν αυτη...αφου την παλευεις :puke::puke::puke::puke:


Υ.Γ.Κανε edit και γραψτο στα Ελληνικα.:thumbup:

just
17-05-10, 16:33
δοκιμασετο και θα δεις..ειδικα και με το ζεστο νερο λιγο ομος οχι πολλυ ειναι τελια (λεμε τωρα)

killer85
17-05-10, 21:37
τελικα την βρομη την πινο με το προινο μου φραπε..βαζο μεσα τι βρομη και αρκετο νεσκαφε το χτιπαο και ειμαι ετοιμος! και λιγο ζεστο νερο βαζο την υπολιπη ποσοτητα σε πιατακι και το κανο σαν φαριν λακτε ;)

:shock::bowdown:

Βρώμη με καφέ...

jGod
17-05-10, 21:55
παιδια βρωμη χυμα ξερετε που μπορω να βρω θεσσαλονικη?
αυτο το καραγγιοζιλικη 2ευρω το μισο κιλο..δεν παλευετε αλλο!

TEFAAtzis
17-05-10, 21:59
παιδια βρωμη χυμα ξερετε που μπορω να βρω θεσσαλονικη?
αυτο το καραγγιοζιλικη 2ευρω το μισο κιλο..δεν παλευετε αλλο!

Και γω απο τα μαρκετ την παιρνω απο δω.Θα συμφερε περισσοτερο χυμα αλλα δεν ξερω κανα μαγαζακι προσωπικα:(

gym
17-05-10, 22:04
εγω πηρα απο εν καρπω γυρω στα 3 ευρω γυρω στο 1,5 κιλο με 3 κ κατι ευρω την ψιλη τη βρωμη κ βρηκα κ 500γρ 2.80 ευρω απο βιολογικο με ολοκληρο τον φλοιο αλλα που θα μου παει θα την βρω κ αυτην χυμα!!!!!

jGod
17-05-10, 22:43
gym thnx!θα στειλω αυριο την κοπελα μου π παει κ γυμναστηριο εκει κοντα (στο γυμνασιουμ)να ρωτησει ποσο εχει το κιλο...
1 κιλο την εβδομαδα εκεινη 1 εγω..θα ζητησουμε τιμη χονδρικης :)

gym
17-05-10, 22:45
gym thnx!θα στειλω αυριο την κοπελα μου π παει κ γυμναστηριο εκει κοντα (στο γυμνασιουμ)να ρωτησει ποσο εχει το κιλο...
1 κιλο την εβδομαδα εκεινη 1 εγω..θα ζητησουμε τιμη χονδρικης :)

εγω το πηρα απο αυτο της αγιας σοφιας αλλα παντου πιστυεω ιδια ειναι...αλλα αν βρεις με ολοκληρο τον φλοιο χυμα σφυρα μου ε!θελω πολυ να βρω τετοια χυμα!

TEFAAtzis
17-05-10, 22:48
gym thnx!θα στειλω αυριο την κοπελα μου π παει κ γυμναστηριο εκει κοντα (στο γυμνασιουμ)να ρωτησει ποσο εχει το κιλο...
1 κιλο την εβδομαδα εκεινη 1 εγω..θα ζητησουμε τιμη χονδρικης :)

αυτο το μαγαζι ειναι Αριστοτελους με Τσιμισκι απ'οτι καταλαβα?

jGod
17-05-10, 22:49
βασ. ηρακλειου νομιζω ετσι μ ειπε πριν η κοπελα μου..τωρα για περισσοτερειες λεπτομερειες..θα σου δωσει ο gym!

TEFAAtzis
17-05-10, 22:51
βασ. ηρακλειου νομιζω ετσι μ ειπε πριν η κοπελα μου..τωρα για περισσοτερειες λεπτομερειες..θα σου δωσει ο gym!

η gym:green:

egw
17-05-10, 22:53
Bρώμη με λίγο γάλα από πάνω και μπορώ να φάω τρελές ποσότητες αλλά προσέχουμε.Με όλα αυτά που άκουγα για την βρώμη για την γεύση της πριν την ξεκινήσω είχα τρομοκράτηθει ότι δεν θα μπορώ να την τρώω με τίποτα αλλά τελικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με την γεύση,ίσα ίσα που μου αρέσει κιόλας.

gym
17-05-10, 22:53
η gym:green:

τι πεταγεσαι μωρε>?οπως θελει θα με πει.....




εν τω μεταξυ δευτερη φορα με λενε ο γυμ.....μπας κ ειναι ο ιδιος?αχαχχααα!!!!!!!

noz1989
18-05-10, 00:51
Να ρωτησω??

Εχει παρατηρησει κανεις θολωμα με μεγαλες ποσοτητες βρωμης?

TEFAAtzis
18-05-10, 13:16
τι πεταγεσαι μωρε>?οπως θελει θα με πει.....

Eγω φταιω που ειπα να υπερασπιστω το φυλο σου.Εκτος και αν γουσταρεις να σε λενε ο.Τοτε αλαζει το πραγμα......:P

εν τω μεταξυ δευτερη φορα με λενε ο γυμ.....μπας κ ειναι ο ιδιος?αχαχχααα!!!!!!!

Μπααα σε ειχα πει και γω ο πιο παλια

killer85
18-05-10, 14:22
Εχθές έκανα μπιφτέκια με βρώμη και ας είμαι σε γράμμωση... Πήρα ουρά μοσχαρία μισό κιλό (κομάτι απο το μπούτι με τα πιο λίγα λίπη-πιο λίγα από το φιλέτο) μισό κιλό και χρειάστηκα περίπου 30 γρ βρώμη αλεσμένη στο μπλέντερ και ένα ασπράδι, απλά τέλεια...

Eddie
18-05-10, 15:35
Εχθές έκανα μπιφτέκια με βρώμη και ας είμαι σε γράμμωση... Πήρα ουρά μοσχαρία μισό κιλό (κομάτι απο το μπούτι με τα πιο λίγα λίπη-πιο λίγα από το φιλέτο) μισό κιλό και χρειάστηκα περίπου 30 γρ βρώμη αλεσμένη στο μπλέντερ και ένα ασπράδι, απλά τέλεια...

Τι κι αν εισαι σε γραμμωση δλδ?Αφου αν παιρνεις σχετικα απαχο κιμα το μοσχαρι ειναι ισως η καλυτερη πηγη κρεατος:thumbup:

Και γω εχω το βραδυ:thumbup:

Machiavelli
18-05-10, 18:19
Να ρωτησω??

Εχει παρατηρησει κανεις θολωμα με μεγαλες ποσοτητες βρωμης?

Τι ποσότητες και τι επίπεδο; Αν σε θολώνει η βρώμη, τι άμυλο μπορείς να φας που δε θα σε θολώσει;

beatshooter
19-05-10, 01:04
Το γαλα δεν κανει για γραμμωση?

just
19-05-10, 15:54
καπιος μου ειπε οτι υπαρχει και αυτη η βρομη captain guiq την γνvριζετε?ειναι καλη-καλυτερη απο την quaker?εγω περνω την quaker

sTeLaKoS
20-05-10, 15:14
^^ θα σου απαντήσει ο Machiavelli (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=3035). :P


Όλες οι μάρκες ίδιες είναι, πάρε όποια σε συμφέρει :thumbup:


EDIT: Πρόσεξε μόνο να είναι Ευρωπαϊκή και όχι Αμερικάνικη. Στην Αμερική παίζει πολύ μεταλλαγμένο....

just
20-05-10, 17:26
^^ θα σου απαντήσει ο Machiavelli (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=3035). :P


Όλες οι μάρκες ίδιες είναι, πάρε όποια σε συμφέρει :thumbup:


EDIT: Πρόσεξε μόνο να είναι Ευρωπαϊκή και όχι Αμερικάνικη. Στην Αμερική παίζει πολύ μεταλλαγμένο....

uk leei :P

neso
21-05-10, 11:34
Καλημερα.Θα ήθελα να ρωτήσω αν αλέσουμε την βρώμη στο μπλέντερ και προσθεσουμε την σκόνη ας πουμε 50gr σε ένα ποτήρι γαλα θα πλησιάσουμε καθόλου το αποτέλεσμα μιας αγορασμένη πρωτείνης.Βέβαια δεν συγκρινω αυτα τα δυο σε καμια περιπτωση η πρωτεινη ειναι πρωτεινη πως να το κανουμε απλα ως απορια το θετω



Ευχαριστω

-beba-
21-05-10, 11:38
Οχι δεν θα το πλησιάσεις το αποτέλεσμα γιατί η βρώμη είναι υδατάνθρακας. Και το ένα ποτήρι γάλα έχει ελάχιστη (δεν θυμάμαι ακριβώς) πρωτείνη.

neso
21-05-10, 11:45
Ωραια.Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

pan0z
21-05-10, 12:10
Τα 100ml ειναι 3,3γρ πρωτεινης στο γαλα δηλαδη για να φτασεις τα 30γρ πρωτεινης ας πουμε που εχεις για γευμα θες περιπου 1 λιτρο γαλα.Ειδικα αν εισαι σε γραμμωση δεν συμφερει περα απο αυτο το συμπληρωμα πρωτεινης το περνουμε κυριως για την γρηγορη αποροφητικοτητα του το γαλα δεν στο προσφερει αυτο γιατι περιεχει καζεινη και περνει πολυ ωρα να το αποροφησει ο οργανισμος σου.

Mitsen
22-05-10, 16:36
Καλημερα.Θα ήθελα να ρωτήσω αν αλέσουμε την βρώμη στο μπλέντερ και προσθεσουμε την σκόνη ας πουμε 50gr σε ένα ποτήρι γαλα θα πλησιάσουμε καθόλου το αποτέλεσμα μιας αγορασμένη πρωτείνης.Βέβαια δεν συγκρινω αυτα τα δυο σε καμια περιπτωση η πρωτεινη ειναι πρωτεινη πως να το κανουμε απλα ως απορια το θετω



Ευχαριστω

Καμιά σχέση φιλε neso. Η Σκόνη πρωτεΐνης είναι προτείνη. η Βρώμη είναι απλός υδατάνθρακας. Δεν ξέρω τι ποσο στο πρωτεΐνης μπορεί να περιέχει αλλα και έτσι νάναi είναι φυτική προτείνει οποτε δυστυχώς σε καμια περίπτωση δεν θα μπορούσε να αντικατασταθεί από την βρώμη. :)
Ίσος αλασμενο απο κοτόπουλο?:P:P:P

trelos
22-05-10, 16:52
Καμιά σχέση φιλε neso. Η Σκόνη πρωτεΐνης είναι προτείνη. η Βρώμη είναι απλός υδατάνθρακας. Δεν ξέρω τι ποσο στο πρωτεΐνης μπορεί να περιέχει αλλα και έτσι νάναi είναι φυτική προτείνει οποτε δυστυχώς σε καμια περίπτωση δεν θα μπορούσε να αντικατασταθεί από την βρώμη. :)
Ίσος αλασμενο απο κοτόπουλο?:P:P:P

Η βρωμη δεν ειναι απλος υδατανθρακας αλλα συνθετος και περιεχει στα 100γραμμαρια 9-11 γραμμαρια πρωτεινης τα οποια ομως θεωρουνται κατωτερα ως προς της whey isolate,concetrate αλλα και απο το κρεας(κοτοπουλο,ψαρι,μοσχαρι,γαλοπουλα)

neso
22-05-10, 19:25
thanks guys.με βοηθησατε αρκετα μπορω να πω.

Mitsen
22-05-10, 20:27
Η βρωμη δεν ειναι απλος υδατανθρακας αλλα συνθετος και περιεχει στα 100γραμμαρια 9-11 γραμμαρια πρωτεινης τα οποια ομως θεωρουνται κατωτερα ως προς της whey isolate,concetrate αλλα και απο το κρεας(κοτοπουλο,ψαρι,μοσχαρι,γαλοπουλα)

Γνωρίζω ότι η προτείνη που περιέχεται είναι κατώτερη από όλα τα κρέατα καθώς και από το ψάρι κλπ. Εκείνο που δεν γνώριζα είναι ποσα gr πρωτεΐνης έχει η βρώμη. Όπως και να έχει χρήσιμες είναι όλες οι πληροφορίες!:thumbup:

oldhiphop
06-12-10, 01:31
γεια σας παιδες!

ειθελα να ροτισω εαν ειπαρχη στην αγορα βρωμη σε σκονη να την πινω ετση... η καποιο συμπληρωμα ιδιου υδατανθρακα... γιατι δεν μπορω να φαω την κανονικη,επισεις προσπαθισα στο μιξερ αλα παλι τπτ επιδει δεν διαλιετε τελιος.

περιμενω γνωμες;)

Stalker
06-12-10, 01:54
Αν δεις στο τοπικ για τα bulk συμπληρωματα καποια παιδια εχουν γραψει πως παιρνουν βρωμη σε σκονη απο ενα καταστημα μεσω ιντερνετ. Τωρα δν ξερω αν διαλυεται τελειως στο νερο....

Mitsen
06-12-10, 05:05
http://4.bp.blogspot.com/_YwU4mZB7Jog/R5tci0ZHMLI/AAAAAAAAAEA/nA8bP5zAm6A/s320/Scots%2520Porage%2520Oats%5B1%5D.jpg
:thumbup::thumbup:

kaiowas
06-12-10, 11:53
η fytro βγαίνει και αλεσμένη:thumbup:

Eddie
06-12-10, 14:26
Απο ΜΡ υπαρχει σε σκονη που ειναι πολυ καλα διαλυμενη και βγαινει και με γευσεις σε περιπτωση που καποιος θελει να την πινει με νερο.

oldhiphop
06-12-10, 14:37
Απο ΜΡ υπαρχει σε σκονη που ειναι πολυ καλα διαλυμενη και βγαινει και με γευσεις σε περιπτωση που καποιος θελει να την πινει με νερο.

τι ειναι το MP φιλε μου? και που μπορω να τη βρω?:unsure:

Stalker
06-12-10, 14:40
http://4.bp.blogspot.com/_YwU4mZB7Jog/R5tci0ZHMLI/AAAAAAAAAEA/nA8bP5zAm6A/s320/Scots%2520Porage%2520Oats%5B1%5D.jpg
:thumbup::thumbup:

Που μπορούμε να το βρούμε αυτό? Να φανταστώ είναι αλεσμένη βρώμη ε?

Eddie
06-12-10, 14:42
τι ειναι το MP φιλε μου? και που μπορω να τη βρω?:unsure:

Ειναι το My Protein,κανε μια αναζητηση στο γκουγκλ.Ειναι απο Αγγλια.

Mitsen
06-12-10, 21:21
Που μπορούμε να το βρούμε αυτό? Να φανταστώ είναι αλεσμένη βρώμη ε?

Χίλια συγγνώμη φιλε μου, δεν είναι αλεσμένη η βρώμη που πόσταρα στο προηγούμενο post μου!
Λάθος μου, Η συγκεκριμένη δεν είναι τόσο χοντροκομμένη όσο η κλασική του εμποριou...

Αυτή εδώ είναι αλεσμένη τελείως, σκόνη! (φαντάσου σαν αλεύρι είναι)
http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=19109&stc=1&d=1291659560
αυτό που λέει ο Eddie, για βρώμη με διαφορες γεύσεις, τις έχω δει στα supermarkets και έχω δοκιμάσει διαφορες από βγάζει η Quaker αλλα είναι τίγκα στη ζάχαρη!:(
και αναφέρομαι σε αυτές:
http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=19111&stc=1&d=1291659586

Τώρα καταστήματα στην ελλάδα που να την πουλούν δεν γνωρίζω, φαντάζομαι από κάποια μικρομάγαζα που κάνουν φέρνουν διαφορα από Ευρώπη? :unsure:
Εγώ τα πρότεινα για αγορά μέσο internet!

Stalker
06-12-10, 23:41
Αυτό το ready brek καλό φαίνεται. Όταν λέμε βρώμη σε σκόνη, αυτή διαλύεται εντελώς μέσα σε νερό ( δηλαδη μπορούμε να το πιούμε στο shaker) ή απλώς είναι καλύτερα αλεσμένη από το μπλέντερ. Γιατί σκέφτομαι να αγοράσω από το MyProtein άλλα λόγω μεταφορικών αξίζει η αγορά μόνο μεγάλης ποσότητας και θέλω να ξέρω τι θα πάρω, μην πάει τσάμπα τόση βρώμη:P

arisfwtis
06-12-10, 23:44
παρτε weetabix ρε παιδια πιο νοστιμα απο βρωμη και και χωρις ζαχαρες

Stalker
06-12-10, 23:53
παρτε weetabix ρε παιδια πιο νοστιμα απο βρωμη και και χωρις ζαχαρες

Τι είναι αυτό.....απο πού μπορούμε να το βρούμε.

arisfwtis
06-12-10, 23:59
http://www.weetabix.gr/brands/weetabix/weetabix/
στα σουπερ μαρκετ εχει

Eddie
07-12-10, 00:00
http://www.weetabix.gr/brands/weetabix/weetabix/
στα σουπερ μαρκετ εχει

Τι ειναι τα σουπερ μαρκετ?


















lol,καλο φαινεται.Πρεπει να το δοκιμασω:clap:

Giannis12
07-12-10, 00:04
Εγω παλι στο πρωινο μου βαζω δημητριακα,πχ cherios που μ'αρεσουν.
Βρωμη πρωι πρωι ειναι σαν τσιμεντο,δεν κατεβενει με τιποτα πρεπει να βαλω 3+ κουταλιες μελι για να μπει στο στομα.
Δεν μιλαω για την αλεσμενη αλλα την κανονικη...:pale:

Gardas
10-01-11, 23:00
..

Ramsis
01-02-11, 11:40
Ρε παιδια θελω να ρωτησω αυτους που το πρωι καταναλωνουν Βρωμη,πως τν τρωτε?
Δεν τρωγεται..με τι την βαζεται και γινεται νοστημη!!Εγω με ζεστο γαλα και λιγο μελι και μου γυρησαν τα'ντερα!!:(:unsure: Ακομα και με corn-flakes τα εβαλα αλλα τιποτα...πειτε μου σας παρακαλω πως να την κανω!!
Ευχαριστω εκ των πρωτερων!;)

Manos1989
01-02-11, 11:42
βρώμη+νερό+πρωτείνη= yummy :green:

Ramsis
01-02-11, 11:57
βρώμη+νερό+πρωτείνη= yummy :green:
Στο μπλεντερ τα βαζεις??

lef
01-02-11, 11:59
ζεστανε νερο βαλτο σε ενα μπλεντερ μαζι με πρωτεινη βρωμη αμυγδαλα ριξε και λιγο κανελιτσα και εισαι κομπλε.τσεκαρε το:toast:

Ramsis
01-02-11, 12:03
ζεστανε νερο βαλτο σε ενα μπλεντερ μαζι με πρωτεινη βρωμη αμυγδαλα ριξε και λιγο κανελιτσα και εισαι κομπλε.τσεκαρε το:toast:
Ναι αλλα πρωτεΪνη εγω παιρνω ενα σκουπ μετα την προπονηση!!αρα να παιρνω quaker μεταπροπονητικα??

lila_1
01-02-11, 12:08
Σε ένα μπολ βάζεις βρώμη ,γάλα ,κανέλα,ανακατεύεις και τα βάζεις στον φούρνο μικροκυμμάτων μέχρι να δεις οτι αρχίζει να φουσκώνει το μείγμα.
Θέλει το πολύ 2-3 λεπτά ζέσταμα.
Το βγάζεις, βάζεις 2 παγάκια για να μην περιμένεις να κρυώσει,ρίχνεις μέσα λίγο μέλι καμιά σταφίδα αν σου αρέσει και είναι μια χαρά.

Ramsis
01-02-11, 12:10
Σε ένα μπολ βάζεις βρώμη ,γάλα ,κανέλα,ανακατεύεις και τα βάζεις στον φούρνο μικροκυμμάτων μέχρι να δεις οτι αρχίζει να φουσκώνει το μείγμα.
Θέλει το πολύ 2-3 λεπτά ζέσταμα.
Το βγάζεις, βάζεις 2 παγάκια για να μην περιμένεις να κρυώσει,ρίχνεις μέσα λίγο μέλι καμιά σταφίδα αν σου αρέσει και είναι μια χαρά.
Κατι παρομοιο εκανα με ζεστο γαλα και μελι και βγηκε σαν χυλος και απο γευση αστα να πανε.....

lila_1
01-02-11, 12:15
Κατι παρομοιο εκανα με ζεστο γαλα και μελι και βγηκε σαν χυλος και απο γευση αστα να πανε.....

Ναι σαν χυλός θα βγει.
Μια χαρά είναι απο γεύση...
Ειδικά αν βάλεις ότι σου είπα...

Ναι αν έχεις μάθει να τρώς σοκολατίνα με συνοδεία κρουασάν βουτύρου και Μιλκο για πρωινό, ίσως δυσκολευτείς.

Αλλα μη πιέζεσαι βραδερφέ
Φάε παγωτό με σιρόπι και κρέπες με μερέντα. Δεν πειράζει:turtle:

dionisos
01-02-11, 12:24
Δοκίμασε να κάνεις πιτάκι βρώμης. Δες παρακάτω :


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=693&highlight=%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%B9+%CE%B2%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B7%CF%82

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1622&highlight=%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%B9+%CE%B2%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B7%CF%82

ADRIKOULAS7
01-02-11, 12:52
Ναι αλλα πρωτεΪνη εγω παιρνω ενα σκουπ μετα την προπονηση!!αρα να παιρνω quaker μεταπροπονητικα??

Φιλε μου και οτι παιρνεις ενα σκουπ μετα την προπονηση δεν εχει να λεει κατι!!!!!!!!!Μπορεις να παρεις ενα σκουπ το πρωι και ενα μετα την προπονηση σου!!!!!!!!!!!!Δεν θα παθεις κατι!!!!!!!!!!Α μετα την προπονηση καλυτερα ενα σκουπ πρωτεινης παρα σκετη βρωμη!!!!!!!!Επισης μπορεις να κανεις τον εξης συνδιασμο για πρωινο με την βρωμη!!!!!!!!!10 κ.γ βρωμη,1σκουπ πρωτεινη,1 μπανανα,1 μπαριτσα ολικης αλεσης της κελοκς επισης μπορεις να ριξεις κανα ξηρο καρπο η κανα αποξηραμενο φρουτο!!!!!!!!!!Εγω παντως τετοιες μιξεις εκανα οταν επαιρνα!!!!!!!!!

giannis64
01-02-11, 13:49
εγινε συγχωνευση 3 θεματων για την βρωμη.

καντε αναζητηση πριν ανοιξετε νεο θεμα παιδια..

panosralliart
01-02-11, 15:47
παρτε ριζογκοφρετες βαλτε λιγο μελι απο πανω και μετα κουακερ.ειναι τελειο

deluxe
01-02-11, 15:54
Τα weetabix ειναι αρκετα καλα σε συστατικα, αλλα απο γευση πολυ αθλια! Με το ζορι τα ετρωγα! Μετα τα εβαζα φυστικοβουτυρο και μελι και κατεβαινουν πιο ανετα.

Pavlos17
01-02-11, 15:57
τι πιο απλο,παγωμενο γαλα με quaker για πρωινο,δυσκολευεται την ζωη σας

arisfwtis
01-02-11, 15:58
Τα weetabix ειναι αρκετα καλα σε συστατικα, αλλα απο γευση πολυ αθλια! Με το ζορι τα ετρωγα! Μετα τα εβαζα φυστικοβουτυρο και μελι και κατεβαινουν πιο ανετα.

αυτα με την σοκολατα ειναι τελεια με γαλα

Takaros
01-02-11, 16:04
εγω οπως ειναι σε κρυο γαλα+myofusion...αλλιως με τπτ....

Manos1989
01-02-11, 16:08
Στο μπλεντερ τα βαζεις??

ναι στο μπλέντερ....
Θέμα συνήθειας είναι φίλε.....σε όλους φαντάζομαι φαίνεται κάπως στην αρχή αλλά οι περισσότεροι το τρώνε με ευχαρίστηση μετά.


το πρωινό εννοώ τρώνε......διευκρίνηση για τα πονηρά μυαλά

Eddie
01-02-11, 16:22
Oταν δεν ειχα σκονη,επαιρνα κουακερ το τριβα στο μπλεντερ,μετα νερο,πρωτεινη ξαναχτυπημα και μονορουφι.

Τι συνταγες και κουραφεξαλα λετε,σιγα μη καθομαι να βραζω τη βρωμη,να τη χτυπαω,να της μιλαω,να τη χαιδευω στ αυτακι και να στο τελος να την πινω.

Μπαμ και κατω!!Πολυ μερακληδες μου βγηκατε :lol:

Και για τις πιο hardcore μερες που δε θελω πρωτεινη,νερο με βρωμη και κατω.

giannis64
01-02-11, 17:07
+1:thumbup: στον βασιλη.

noz1989
01-02-11, 17:14
Oταν δεν ειχα σκονη,επαιρνα κουακερ το τριβα στο μπλεντερ,μετα νερο,πρωτεινη ξαναχτυπημα και μονορουφι.

Τι συνταγες και κουραφεξαλα λετε,σιγα μη καθομαι να βραζω τη βρωμη,να τη χτυπαω,να της μιλαω,να τη χαιδευω στ αυτακι και να στο τελος να την πινω.

Μπαμ και κατω!!Πολυ μερακληδες μου βγηκατε :lol:

Και για τις πιο hardcore μερες που δε θελω πρωτεινη,νερο με βρωμη και κατω.
αυτο ακομα δεν μπορω να το κανω!

ελμερ
01-02-11, 17:41
Σ οσους αρεσει το εβαπορε γαλα μπορουν να δοκιμασουν τι δικη μου συνταγη,,,αλεσμενο κουακερ,εβαπορε γαλα με χαμηλα λιπαρα και μιση κορτη κουταλια μαυρη ζαχαρη....(το εβαπορε οχι ζεσταμενο,μ αρεσει κρυο) :)

ελμερ
01-02-11, 17:46
και κατι ακομα....εχω αγορασει μια ανταγωνιστικη μαρκα του QUAKER που ειναι αισθητα φτηνοτερη.(δεν ξερω αν κανει να πω την μαρκα) και αρκετες φορεσ πουλαει τα σακουλακια 1 συν ενα δωρο.πηρα 1(5 συν 5) ληγουν το 2012 και κοστισαν περιπου 0.9 ευρω το ενα με την προσφορα....;) σορρυ για το διπλο post

Manos1989
01-02-11, 18:04
και κατι ακομα....εχω αγορασει μια ανταγωνιστικη μαρκα του QUAKER που ειναι αισθητα φτηνοτερη.(δεν ξερω αν κανει να πω την μαρκα) και αρκετες φορεσ πουλαει τα σακουλακια 1 συν ενα δωρο.πηρα 1(5 συν 5) ληγουν το 2012 και κοστισαν περιπου 0.9 ευρω το ενα με την προσφορα....;) σορρυ για το διπλο post

Για πες τη μάρκα αν θες :green:
Και σε ποιο supermarket το βρήκες....
Γιατί να κάνει να αναφέρουμε quaker και όχι την άλλη μάρκα δηλαδή ?:P

ελμερ
01-02-11, 18:16
οκ..ειναι η μαρκα texas σ ενα κοκκινο σακουλακι.....και σκετη η μια συσκευασια εχει αισθητα φτηνοτερα απο την κουακερ....την βρηκα σ ενα supermarket ^φιλια^ λεγεται στο Περιστερι.νομιζω υπαρχει και στον Γαλαξια....πολλες φορες εχω πετυχει να κανει προσφορα μια και μια δωρο.....και στην γευση δεν μου φαινεται διαφορετικη....θα δω παλι μολις παω για ψωνια και θα ποσταρω πληροφοριες ποσο θα την βρω και που...:toast:

eri_87
01-02-11, 18:30
οκ..ειναι η μαρκα texas σ ενα κοκκινο σακουλακι.....και σκετη η μια συσκευασια εχει αισθητα φτηνοτερα απο την κουακερ....την βρηκα σ ενα supermarket ^φιλια^ λεγεται στο Περιστερι.νομιζω υπαρχει και στον Γαλαξια....πολλες φορες εχω πετυχει να κανει προσφορα μια και μια δωρο.....και στην γευση δεν μου φαινεται διαφορετικη....θα δω παλι μολις παω για ψωνια και θα ποσταρω πληροφοριες ποσο θα την βρω και που...:toast:

Την έχω δει κι εγώ στο Σκλαβενίτη! Αλλά δεν είχα πετύχει ποτέ το 1+1 που λες. Όταν βρίσκω εγώ παίρνω της fytro που κάνει 1,80. Μικρή διαφορά, αλλά αθροιστικά...

ελμερ
01-02-11, 20:40
ERI εχω πετυχει αρκετες φορες το ενα συν ενα...και η fytro απ οσο ξερω ειναι πολυ καλη μαρκα....,επειδη βρισκομαι συχνα στα super market για ψωνια του σπιτιου της δουλειας μολις πετυχω παλι το 1 συν 1 θα συμανω συναγερμο στο forum..:welcome:

giannis64
01-02-11, 21:04
καποια στιγμη που υπηρχε η προσφορα στον μασουτη το ειχα αναφερει εδω..

ελμερ
01-02-11, 21:49
Συγγνωμη για το off gianni,αλλα μηπως θα μπορουσαμε να ανοιξουμε ενα θεμα που ο καθενας να γραφει οτι εντοπισει σε καλη τιμη-προσφορα-εκπτωσεις που να εχει να κανει με την γυμναστικη (φαγωσιμα,φορμες αθλητικα κτλ) ωστε οποιο αλλο μελος θελει να παει να ψωνιζει....για παραδειγμα εγω ψωνισα αθλητικα παπουτια running σε πολλη καλη τιμη....δεν ξερω αν κανει να το πω....:welcome: