PDA

Επιστροφή στο Forum : Ντοματα σε περίοδο δίαιτας



just
13-05-10, 21:57
η ντοματα σε περιοδο χασιμο λιπους πρεπει να κοπει απ την σαλατα?ετσι εχω καταλαβει..ταχα εχει ζαχαρη..

ioannis1
13-05-10, 22:15
αυτο ειναι υπερβολη οπως και πολλα αλλα.λενε στους αγωνες απαγορευεται η ντοματα ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΑ ΣΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΗΘΕΝ ΚΡΑΤΑ ΝΕΡΟ.προσωπικα δεν τα πιστευω αυτα.

giannis64
13-05-10, 22:17
μια μετρια ντοματα εχει 4γρ ζακχαρα..... εεεε και τι εγινε????

Eddie
13-05-10, 22:36
Ενα κουταλακι περιπου..σιγα το πραγμα!!Εχει και σιδηρο ομως και απο καπου πρεπει να παιρνουμε μεταλλα-βιταμινες απο φυσικες τροφες.Οχι αλλο καρβουνο :awesome:

just
13-05-10, 22:40
ωραια γιατι μου αρεσει :)

gj
13-05-10, 23:01
αυτο ειναι υπερβολη οπως και πολλα αλλα.λενε στους αγωνες απαγορευεται η ντοματα ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΑ ΣΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΗΘΕΝ ΚΡΑΤΑ ΝΕΡΟ.προσωπικα δεν τα πιστευω αυτα.

εγω έχω ακουσει το άλλο κραυγαλέο ... οτι μπορεις να τρως ντομάτα αλλά χωρίς τη φλούδα :P:P:P:P:P Το χε πει μαλιστα καποια "διαιτολόγος" της μανας μου πριν πολλά χρόνια και έβλεπα την κακομοιρα τη μανα μου να ξεφλουδίζει την ντομάτα για να την φάει :P:P:P:P

NASSER
13-05-10, 23:18
Υπερβολες...

Ολα τα λαχανικα ειναι καλα στη διαιτα και σε ολα πρεπει να υπαρχει και το μετρο.

gj
13-05-10, 23:23
Υπερβολες...

.

Και λίγα λές....

sogoku
14-05-10, 13:30
Εχω διαβασει οτι η ντοματα βοτανολογικα ειναι ΦΡΟΥΤΟ.Συμφωνα ομως με μια αποφαση εγινε λαχανικο[χωρις να ειναι ουσιαστικα].Αρα σε μια γραμμωση που δεν εχει φρουτα δεν συνισταται.Αυτο μου λεει η λογικη μου....

Plus
14-05-10, 13:43
Δεν συμφωνω sugoku.
Η ντοματα ναι μεν ειναι ενα ειδος φρουτου-λαχανικου ομως οπως ειπαν και τα παιδια,υπαρχει παντα ενα μετρο,μια ντοματα με αγγουρι κτλ μαζι με το μεσημεριανο η' το απογευματινο σου μονο κακο δεν θα κανει. Τωρα,αν καποιος θελει ναναι τερμα στεγνος κτλ μπορει να την κοψει 1-2 βδομαδες πριν το τελος τις διαιτας,αλλα τιποτα ιδιαιτερο δεν θα δει... :o

stamthedrum
14-05-10, 15:06
Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες και να επισημάνω κι εγώ ότι καλό να είναι να σιγουρευτούμε πρώτα ότι όλα τα υπόλοιπα είναι ΟΚ στη διατροφή μας πριν μπούμε σε τέτοιες λεπτομέρειες. Μη θέλουμε να χάσουμε νερά ενώ έχουμε ακόμα λίπος ;)

Littlejohn
14-05-10, 15:12
Επίσης, ποιος λέει ότι δεν μπορούμε να φάμε φρούτα όταν κάνουμε γράμμωση?
Αυτά είναι μύθοι...Και τα φρούτα είναι εξαιρετικές πηγές βιταμινών και ιχνοστοιχείων.

Νταξ, δε λέω να τρως 2 κιλά μπανάνες την ημέρα. Αλλά 1-2 (3) φρούτα την ημέρα μπορούμε άνετα να τα φάμε, ΑΡΚΕΙ να τα υπολογίζουμε μέσα στην ημερησία λήψη υδατανθράκων... Μήλα, εσπεριδοειδή, αχλάδια, κεράσια, φράουλες, μάνγκο, βανίλιες, πεπόνια, καρπούζια. Όλα αυτά παίζουν...

Λίγη προσοχή στις μπανάνες, στα αχλάδια, στα σύκα και τα σταφύλια με πολύ μέτρο...

Eddie
14-05-10, 15:15
Επίσης, ποιος λέει ότι δεν μπορούμε να φάμε φρούτα όταν κάνουμε γράμμωση?
Αυτά είναι μύθοι...Και τα φρούτα είναι εξαιρετικές πηγές βιταμινών και ιχνοστοιχείων.

Νταξ, δε λέω να τρως 2 κιλά μπανάνες την ημέρα. Αλλά 1-2 (3) φρούτα την ημέρα μπορούμε άνετα να τα φάμε, ΑΡΚΕΙ να τα υπολογίζουμε μέσα στην ημερησία λήψη υδατανθράκων... Μήλα, εσπεριδοειδή, αχλάδια, κεράσια, φράουλες, μάνγκο, βανίλιες, πεπόνια, καρπούζια. Όλα αυτά παίζουν...

Λίγη προσοχή στις μπανάνες, στα αχλάδια, στα σύκα και τα σταφύλια με πολύ μέτρο...

Και απ οτι ξερω και στο καρπουζι λογο υψηλου γλυκαιμικου δεικτη.Το καλοκαιρι δε μπορω να αντισταθω στα φρουτα..τα σταφυλια με τρελενουν,αμα κατσω μπορει να φαω και 2κιλα.

Για το πεπονι ισχυει οτι ενα μετριο εχει 140 θερμιδες η ειναι μουφα?

Σορρυ για το οφ;)

stamthedrum
14-05-10, 15:19
Επίσης, ποιος λέει ότι δεν μπορούμε να φάμε φρούτα όταν κάνουμε γράμμωση?
Αυτά είναι μύθοι...Και τα φρούτα είναι εξαιρετικές πηγές βιταμινών και ιχνοστοιχείων.

Νταξ, δε λέω να τρως 2 κιλά μπανάνες την ημέρα. Αλλά 1-2 (3) φρούτα την ημέρα μπορούμε άνετα να τα φάμε, ΑΡΚΕΙ να τα υπολογίζουμε μέσα στην ημερησία λήψη υδατανθράκων... Μήλα, εσπεριδοειδή, αχλάδια, κεράσια, φράουλες, μάνγκο, βανίλιες, πεπόνια, καρπούζια. Όλα αυτά παίζουν...

Λίγη προσοχή στις μπανάνες, στα αχλάδια, στα σύκα και τα σταφύλια με πολύ μέτρο...

+1

Littlejohn
14-05-10, 16:32
Eddie... Το καρπούζι θέλει προσοχή όταν είναι πολύ ώριμο (αυτό που λέμε ``ζαχάρωσε``). Αν το φάμε σχετικά νωρίς, είναι οκ, μιας και η περιεκτικότητα του σε νερό είναι τεράστια...

Και γενικά τα περισσότερα φρούτα πρέπει να τα τρώμε όταν είναι ακόμα ανώριμα (για να μη πω όταν είναι άγουρα), πριν προλάβουν να ζυμώσουν τα σάκχαρα.

-------------------

To πεπόνι στα 100γρ. έχει 35 θερμίδες με 8,5γρ. υδατ.

Eddie
14-05-10, 16:36
Eddie... Το καρπούζι θέλει προσοχή όταν είναι πολύ ώριμο (αυτό που λέμε ``ζαχάρωσε``). Αν το φάμε σχετικά νωρίς, είναι οκ, μιας και η περιεκτικότητα του σε νερό είναι τεράστια...

Και γενικά τα περισσότερα φρούτα πρέπει να τα τρώμε όταν είναι ακόμα ανώριμα (για να μη πω όταν είναι άγουρα), πριν προλάβουν να ζυμώσουν τα σάκχαρα.

-------------------

To πεπόνι στα 100γρ. έχει 35 θερμίδες με 8,5γρ. υδατ.

Tnx man!!Το πεπονι δε το κοβω με τιποτα οπως και τα ροδακινα.Απλα θα προσεχω να τα τρωω τις ''καλες'' ωρες.

-beba-
14-05-10, 16:41
Ευτυχώς εγώ δεν έχω πολύ χώρο στο ψυγείο και έτσι δεν παίρνω καρπούζια και πεπόνια που θέλουν πολύ χώρο..............Καρπούζι και πεπόνι τρώω κανα δυο φορές ολόκληρο το καλοκαίρι...............

GEORGEXX1
14-05-10, 17:20
παιδια μην απαξιωνουμε το καρπουζακι γιατι εχει και αυτο την θεσει του στην διατροφη μας περα απο την ποσοτητα νερου.

Το καρπούζι είναι εξαιρετική πηγή αντιοξειδωτικών ουσιών καθώς περιέχει βιταμίνη C, βητα-καροτίνη αλλά και βιοτίνη, συμβάλλοντας έτσι στην προστασία του οργανισμού από διάφορους τύπους καρκίνου. Συνάμα, αποτελεί πλούσια πηγή citrolline, ενός αμινοξέος, το οποίο μπορεί να μεταβολιστεί σε αργινίνη, βασικό αμινοξύ για τον άνθρωπο, καθώς αποτελεί το αζωτούχο υπόστρωμα που χρησιμοποιείται στη σύνθεση του νιτρικού οξειδίου, διαδραματίζοντας ουσιαστικό ρόλο στις καρδιαγγειακές και ανοσολογικές λειτουργίες. Τελευταία, μάλιστα, έρευνα έδειξε ότι η συγκέντρωση αργινίνης στο πλάσμα μπορεί να αυξηθεί μέσω της εισαγωγής citrulline από την κατανάλωση καρπουζιού (Nutrition, 2007).

Ακόμη, περιέχει βιταμίνη Α, η οποία είναι σημαντική για καλύτερη όραση και αποτελεσματικότερη άμυνα σε μολύνσεις καθώς ενδυναμώνει τα λεμφοκύτταρα του οργανισμού. Όσον αφορά τη βιταμίνη C , περιέχεται σε υψηλά ποσοστά βοηθώντας και αυτή με τη σειρά της το αμυντικό σύστημα του οργανισμού ενάντια στις μολύνσεις, προστατεύοντας παράλληλα από το οξειδωτικό στρες και τα προϊόντα του μεταβολισμού που επιταχύνουν τη διαδικασία της γήρανσης. Περιέχει ακόμη βιταμίνηB6, η οποία συμβάλλει στην σύνθεση των νευροδιαβιβαστών του εγκεφάλου καθώς συντελεί στην καλύτερη πνευματική και ψυχολογική υγεία.

Πλούσιο, συν τοις άλλοις, σε κάλιο, συμβάλλει στη ρύθμιση της καρδιακής λειτουργίας και της αρτηριακής πίεσης, διαθέτοντας συνάμα διουρητική δράση. Επιπρόσθετα, είναι μια πολύ καλή πηγή φυτικών ινώ οι οποίες βοηθούν την κινητικότητα του εντέρου, δρουν εναντίον της δυσκοιλιότητας, ενώ συμβάλλουν στην πρόληψη του καρκίνου του παχέος εντέρου, κυρίως του ορθού.

Τέλος, περιέχει μια ουσία –το λυκοπένιο - η οποία θεωρείται ότι έχει αντικαρκινική δράση και έχει απασχολήσει ιδιαίτερα τους ερευνητές τα τελευταία έτη. Το λυκοπένιο έχει και ισχυρή αντιοξειδωτική δράση, ενώ είναι βιολογικά περισσότερο ενεργό και διαθέσιμο για τον οργανισμό μας σε σύγκριση με εκείνο που περιέχεται στη ντομάτα (το πιο γνωστό εκπρόσωπο του λυκοπενίου).

Πιο συγκεκριμένα, το λυκοπένιο εξουδετερώνει τις ελεύθερες ρίζες οξυγόνου που σχηματίζονται κατά τη διάρκεια του κυτταρικού μεταβολισμού. Η δράση του γίνεται αισθητή κυρίως σε περιστατικά ενάντια στον κίνδυνο του καρκίνου του προστάτη, παρουσιάζοντας, συγχρόνως, ευεργετικές δράσεις στο καρδιαγγειακό σύστημα (J Nutrition 2003).


πηγη:ιατροnet

sogoku
15-05-10, 01:48
Συμφωνω με ολους σας απλα εγω ειπα σε μια διατροφη γραμμωσης οπως προτεινει το φορουμ οπου απαγορευει τα φρουτα αυτο το διαστημα δεν θα εμπαινει η ντοματα.Δεν νομιζω δηλαδη ο μασκλ μπος να ετρωγε.....:turtle::turtle::turtle: